Αποστολέας Θέμα: αγορα κιθαρας,τι να προσεξω?  (Αναγνώστηκε 9675 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας,τι να προσεξω?
« Απάντηση #25 στις: 24/09/09, 09:36 »
Καλά, μεγαλύτερη βλακεία από το Tone-o-meter δεν πρέπει να υπάρχει...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας,τι να προσεξω?
« Απάντηση #26 στις: 24/09/09, 14:15 »
Το ξύλο του λαιμού παίζει κάποιο ρόλο. Της ταστιέρας ακόμα κι αν το κανει εγώ δε μπορώ να το ακούσω.

Προτιμώ Rosewood ταστιέρες επειδή οι κιθάρες που παίζω έχουν μικρά τάστα και νιώθω την υφή της ταστιέρας. Και επειδή έχω συνηθίσει με κλασσικές, το βερνικομένο maple γλιστράει υπερβολικά πολύ.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας,τι να προσεξω?
« Απάντηση #27 στις: 24/09/09, 14:31 »
Προτιμώ Rosewood ταστιέρες επειδή οι κιθάρες που παίζω έχουν μικρά τάστα και νιώθω την υφή της ταστιέρας. Και επειδή έχω συνηθίσει με κλασσικές, το βερνικομένο maple γλιστράει υπερβολικά πολύ.

Ισχυει. Και επιπλεον, εγω ακουω αρκετα μεγαλη διαφορα σε συγκριση rosewood με maple. Kαι ας λενε ολοι "ε τι διαφορα ακους" και "τα ξυλα δεν παιζουν ρολο". Συγκεντρωθειτε και ακουστε και ολα μια χαρα παιζουν ρολο στον ηχο. Και λεω ακουστε, γιατι μονο με το ακουσμα θα καταλαβει κανεις πραγματικα τη διαφορα, εχω σιχαθει (μαζι με ολους αυτους που σνομπαρουν προσβλητικα τις ηχιτικες διαφορες που υπαρχουν) ολους αυτους που μαθαινουν απ' εξω τα διαφορα διαδικτυακα αρθρα περι ηχιτικων ιδιοτητων των διαφορων ξυλων, και μετα ερχονται και μου αναλυουν.(χωρις να υπονοω κατι για τους παροντες, μην παρεξηγηθω.)
Για να μην γινει παρεξηγηση, Γαβριηλ δεν εννουσα τιποτα για σενα συγκεκριμενα, απλα ειχα στο μυαλο μου και διαφορους γνωστους μου που ειτε χλευαζουν την διαφορα στον ηχο απο τα ξυλα, ειτε παπαγαλιζουν ιντερνετικες αηδιες, χωρις να εχουν ακουσει/δοκιμασει. Απλα νομιζω οτι θελει λιγο προσοχη, και ολες οι διαφορες θα φανουν/ακουστουν. Εγω για παραδειγμα, δεν εχω προσεξει ποτε διαφορες απο το ξυλο του λαιμου, οπως εσυ λες οτι ειναι αρκετα σημαντικες, ειτε γιατι δεν εχω κανει καμια Α/Β συγκριση, ειτε γιατι δεν με ενδιεφερε/δεν ετυχε να το εξετασω με ολους τους αλλους (η τους περισσοτερους κατα το δυνατο) παραγοντες σταθερους.

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας,τι να προσεξω?
« Απάντηση #28 στις: 24/09/09, 14:57 »
Εξηγούμαι για να μην παρεξηγηθώ: Τα ΠΑΝΤΑ παίζουν ρόλο στον τελικό ήχο που ακούνε τα αυτάκια μας: ξύλα, μαγνήτες, γέφυρα, κλειδιά, ενισχυτής κλπ κλπ... Το θέμα είναι κατά ποσό η διαφορά αυτή είναι αισθητή και κυρίως προβλέψιμη. Είμαι σίγουρος ότι μία ηλεκτρική με rosewood θα ακούγεται διαφορετικά από μία με maple (τουλάχιστον unplugged) αλλά και διαφορετικά από μία ολόιδια με αυτήν! Εϊναι εντελώς αβάσιμο λοιπόν να λέμε "αααααα παίζεις μέταλ άρα πάρε μια LP γιατί το μαόνι είναι πιο μπάσο" από την στιγμή που υπάρχουν χίλιοι δύο άλλοι παράγοντες που επηρεάζουν το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα! Παράδειγμα: αλλάξτε σε μία κιθάρα το tone pot της από 250 σε 500 ή αντίστροφα. Μετά, βάλτε το αρχικό pot και αλλάξτε της ολόκληρο το μπράτσο. Που λέτε να αλλάξει περισσότερο ο ήχος;

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: αγορα κιθαρας,τι να προσεξω?
« Απάντηση #29 στις: 24/09/09, 15:13 »
μου αρεσει  ο ηχος του eric clapton παρα του SRV και μαλλον κλεινω προς την την λυση της classic player 50's τι λετε?

Για άλλη μια φορά ξεφύγαμε από μία απλή ερώτηση ενός νέου μέλους σε θεωρητική συζήτηση περί ξύλων κλπ.  ::)

bd 4, αν τη δοκίμασες και σου αρέσει πιο πολύ από τις άλλες, χτύπα την. Τα περί maple-rosewood έχουν σημασία στο παρόν thread μόνο στο βαθμό που επηρεάζουν τη δικιά σου επιλογή. Απ' ότι κατάλαβα, σου άρεσε η 50s, οπότε τέλος.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας,τι να προσεξω?
« Απάντηση #30 στις: 24/09/09, 15:25 »
Για να μην γινει παρεξηγηση, Γαβριηλ δεν εννουσα τιποτα για σενα συγκεκριμενα, απλα ειχα στο μυαλο μου και διαφορους γνωστους μου που ειτε χλευαζουν την διαφορα στον ηχο απο τα ξυλα, ειτε παπαγαλιζουν ιντερνετικες αηδιες, χωρις να εχουν ακουσει/δοκιμασει. Απλα νομιζω οτι θελει λιγο προσοχη, και ολες οι διαφορες θα φανουν/ακουστουν. Εγω για παραδειγμα, δεν εχω προσεξει ποτε διαφορες απο το ξυλο του λαιμου, οπως εσυ λες οτι ειναι αρκετα σημαντικες, ειτε γιατι δεν εχω κανει καμια Α/Β συγκριση, ειτε γιατι δεν με ενδιεφερε/δεν ετυχε να το εξετασω με ολους τους αλλους (η τους περισσοτερους κατα το δυνατο) παραγοντες σταθερους.

Δυστυχώς στο ίντερνετ ή θα είμαστε ψύρρες ή μηδενιστές. Οπότε θα υπάρχουν αυτοί που σου λένε πάρε μια κιθάρα ότι να ναι, και οι άλλοι ότι 2mm περισσότερο Maple στο καπάκι είναι αυτό που κάνει μια κιθάρα καλύτερη.

Επειδή ασχολούμαι με τη στατιστική και το σχεδιασμό πειραμάτων γενικότερα. Είναι τόσοι πολλοί και ισχυροί οι συγχυτικοί παράγοντες όταν συγκρίνουμε όργανα που αν τους λάβει κάποιος υπόψιν όλες αυτές οι θεωρίες σιγά σιγά μπαίνουν δικαιολογημένα σε αμφισβήτηση.

Παράγοντες που επιρρεάζουν πάρα πολύ τον ήχο

0. Ενισχυτής. Η αρχή και το τέλος των πάντων

1 χορδές. Μάρκα, πάχος, σχήμα\
2 δωμάτιο. Με σκληρές επιφάνειες? Μαλακές? Τοίχους? Κουρτίνες? Μονωμένο? Στάδιο?
3. υγρασία. Επιρρεάζει τόσο το όργανο, όσο και το πώς αντιλαμβανόμαστε εμείς τον ήχο
4. Scaling Καθορίζει πόσο μακρύς είναι ο λαιμός ο οποίος πάλεται και συμμετέχει στο sustain και τη διατήρηση του ήχου
5. Πόσοι, τι είδους και τι ισχύος μαγνήτες, πόσο κοντά είναι ο ένας με τον άλλον, πόσο κοντά στις χορδές, σε τι θέση ως προς το scale είναι τοποθετημένοι (εξαρτάται από scale Και που σταματάνε οι ταστιέρες κλπ).
6. Ποτενσιόμετρα. Καθένα είναι και ένα equalizer.

7. το οποίο σε αντίθεση με τα ξύλα οι περισσότεροι το χουν γραμμένο. ΜΕΤΑΛΛΑ. Οι χορδές δένονται και πάλλονται πάνω σε μεταλλικές γέφυρες, και μεταλλικά τάστα. Το αλουμίνιο δεν έχει τον ίδιο ήχο με το ατσάλι γιατί πολύ απλά έχει χαμηλότερη μάζα που απορροφά λιγότερη ενέργεια σε κάθε παλμό.
8. Γέφυρα. Tunomatic? Wraparound? Με individual saddles? Τρεμολο? Compensated Tele? String through?

Ποιός λοιπόν θα μετρήσει όλα αυτά, να τα βγάλει εκτός από τη μεταβλητή "ήχος" και να μου αφήσει μέσα μετά για να χωρίσουμε κατασκευή, ξύλα, βερνίκια κλπ.

Για να πώ τη μαύρη μου αλήθεια. Δεν μπόρεσα ποτέ να πώ με κλειστά μάτια αν ή swamp ash τελεκάστερ διαφέρει αισθητά από μια alder με το ίδιο hardware. Επίσης οι smartwood ΛεσΠόλ μου ακούγοταν πολύ λεσπόλ...

Επειδή η βασική αρχή της λειτουργιας της ηλεκτρικής κιθάρας είναι η μετατροπή της κίνησης των χορδών σε ηλεκτρικό σήμα, νομίζω πώς το πώς ο τρόπος που ξεκινάει (πένα, picking), εξελίσσεται (scale, χορδές, nut, bridge) και σβήνει (όλα μαζί...) μαζί με την πορεία του ηλεκτρικού σήματος είναι πιο καθοριστικα από τα υπόλοιπα.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας,τι να προσεξω?
« Απάντηση #31 στις: 24/09/09, 15:26 »
Με λίγα λόγια.

Σου κάνει στο χέρι, σου κάνει στ' αυτιά και σου αρέσει στα μάτια?

Έχεις τα φράγκα?

Πάρτη.

Μεθαύριο θα βρεθεί κάποια που θα σου κάνει περισσότερο και θα την πάρεις κι αυτή.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας,τι να προσεξω?
« Απάντηση #32 στις: 24/09/09, 15:28 »
Back to basics...
Συμφωνω! ;)


Αποσυνδεδεμένος bd 4

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: αγορα κιθαρας,τι να προσεξω?
« Απάντηση #33 στις: 25/09/09, 21:53 »
ευχαριστω ολους τους φιλους για τις αποψεις και την βοηθεια τους,τελικα αν και τις δοκιμασα και τις 2 στον ιδιο ενισχυτη δεν καταφερα να ακουσω αρκετες διαφορες αλλα σιγουρα η 50's μου αρεσε πιο πολυ σαν κιθαρα και αυτην θα παρω αλλα σιγουρα απο εδω και στο εξης θα μπορω να ξεχωριζω απο μακρια το maple απο το rosewood ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
11919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 02:13
από dracula
45 Απαντήσεις
17721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 22:41
από themos
10 Απαντήσεις
6159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 23:41
από jonisp1
6 Απαντήσεις
3799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/08, 06:21
από thanasis b
33 Απαντήσεις
11769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 17:12
από NickX16
1 Απαντήσεις
2187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/09, 01:42
από paul moore
41 Απαντήσεις
11707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/09, 03:41
από Dr Bluz (G.K.)
9 Απαντήσεις
6116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 20:29
από Vaiking
0 Απαντήσεις
2686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/13, 21:35
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
5096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/19, 14:54
από Ioannis Anastassakis