Αποστολέας Θέμα: Συνεργασία Ανθρωπιστών & Ρατσιστών. Γίνεται?  (Αναγνώστηκε 11275 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Βέβαια φίλε faser, νομίζω ότι σου διαφεύγει το ενδεχόμενο να είμαι εγώ ο ίδιος ένα τέτοιο υιοθετημένο "Αλβανόπουλο" οπότε να μπορώ να σου πω από πρώτο χέρι πως ένοιωσα όταν έμαθα τον πιθανό τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρθηκαν στην φυσική μου μητέρα κι εμένα από την στιγμή της σύλληψής μου:

http://www.obrela.gr/ekstrateia_trafficking.htm

Και βέβαια οι θετοί μου γονείς μπορεί να μου έδωσαν "Ελληνική Παιδεία" και μάλιστα πολύ ανώτερη ποιοτικά από αυτήν που έχουν τα περισσότερα "Ελληνόπουλα" λόγω οικονομικής άνεσης, αλλά παρόλα αυτά πως μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι είτε από εγκληματική άγνοια είτε από σιωπηρή συνενοχή είναι ηθικοί αυτουργοί για το έγκλημα που επιτελέστηκε?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Βέβαια φίλε faser, νομίζω ότι σου διαφεύγει το ενδεχόμενο να είμαι εγώ ο ίδιος ένα τέτοιο υιοθετημένο "Αλβανόπουλο" οπότε να μπορώ να σου πω από πρώτο χέρι πως ένοιωσα όταν έμαθα τον πιθανό τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρθηκαν στην φυσική μου μητέρα κι εμένα από την στιγμή της σύλληψής μου:

http://www.obrela.gr/ekstrateia_trafficking.htm

Και βέβαια οι θετοί μου γονείς μπορεί να μου έδωσαν "Ελληνική Παιδεία" και μάλιστα πολύ ανώτερη ποιοτικά από αυτήν που έχουν τα περισσότερα "Ελληνόπουλα" λόγω οικονομικής άνεσης, αλλά παρόλα αυτά πως μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι είτε από εγκληματική άγνοια είτε από σιωπηρή συνενοχή είναι ηθικοί αυτουργοί για το έγκλημα που επιτελέστηκε?

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το post σου επί 10 λεπτά.. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω (σε συνδυασμό με τα προηγούμενα) που το πας; Αναφέρεσαι στη παράνομη "δουλεία" που περιγράφεται στο hyperlink σου ή στις ιδιωτικές υιοθετήσεις επί "δωρεά", οι οποίες είναι νόμιμες εφόσον εμπλέκεται και δικαστικός λειτουργός, όπως άφησες να εννοηθεί στα προηγούμενα posts σου;

Δεν είναι ότι μου διαφεύγει καθόλου το ενδεχόμενο που αναφέρεις.. Ειλικρινά, δεν το γνωρίζω γιατί δεν σε ξέρω.. Πάντως διάβασα την παραπομπή σου και πουθενά δεν αναφέρει ότι το κύκλωμα αυτό "διοχετεύει" μωρά σε εύπορες οικογένειες αλλά κατά βάση σε νονούς της νύχτας και σε ιδιοκτήτες οίκων ανοχής και bar.. Εφόσον η δική σου περίπτωση (ακόμα δεν έχω καταλάβει αν μιλάς για προσωπικό βίωμα ή συμβολικά πάντως :() περιλαμβάνει μια κατάσταση όπου ένα παιδί κατέληξε σε μια εύπορη οικογένεια από κάποια άλλη η οποία δεν είχε χρήματα για να το μεγαλώσει (ή οποιοδήποτε άλλο λόγο) δεν βρίσκω κάτι το μεμπτό και κάτι που καθιστά τους θετούς γονείς συνέταιρους στο έγκλημα.. Μου φαίνεται απίθανο, εύπορες οικογένειες να συνδιαλέγονται με κοινούς εγκληματίες (γιατί οι trackflickers αυτό είναι και τίποτα παραπάνω) αντί να πάνε μέσω της νομίμου οδού και επιπλέον να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο..

Δεν είχα σκοπό να αγγίξω ευαίσθητες χορδές και πραγματικά αν το έκανα, δεν το έπραξα εν γνώσει μου..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Όχι φίλε μου, οι traffickers δεν είναι κοινοί εγκληματίες. Όπως αναφέρει και η Europol

http://www.europol.europa.eu/publications/Serious_Crime_Overviews/Western_Balkans_THB_Threat_Assessment.PDF

στο σύχρονο δουλεμπόριο εμπλέκεται το οργανωμένο έγκλημα. Τί σημαίνει οργανωμένο έγκλημα?

“Organised Crime Group shall mean a structured group of three or more persons,
existing for a period of time and acting in concert with the aim of committing one or more serious crimes, in order to obtain, directly or indirectly, a financial or
material benefit”1 , and

“At least 6 of the following characteristics have to apply, four of which must be
those numbered 1, 3, 5 and 11, for any crime or criminal group to be classified as
organised crime”2
1. A collaboration of more than 2 people
2. Each with own appointed tasks
3. Exists for a prolonged or indefinite period of time (a reference to stability
and potential durability of the group)
4. Uses some form of discipline and control
5. Suspected of the commission of serious criminal offences
6. Operates at international level
7. Uses violence or other means suitable for intimidation
8. Has a commercial or businesslike structure
9. Is engaged in money laundering
10. Exerts influence on politics, media, public administration, judicial
authorities or the economy
11. Is determined by pursuit of profit and/or power"

Βέβαια το πιο ανώδυνο και συνηθισμένο είναι να μην δίνουμε σημασία όταν κάποιος που ζει δίπλα μας βασανίζεται ή υποφέρει είτε διότι "αγοράσαμε αγρόν" είτε διότι - όπως συνηθίζεται τώρα τελευταία - δεν καταλαβαίνουμε αφού μας έχει απορροφήσει το διάβασμα.



Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Οι ανθρωπιστικές οργανώσεις θα πρέπει να γνωρίζουν ότι σύμφωνα με την Europol

http://www.europol.europa.eu/publications/Serious_Crime_Overviews/Child_Abuse_FactSheet2007.pdf

η κακοποίηση παιδιών δεν αναφέρεται μόνο στην εφαρμογή σωματικής ή σεξουαλικής βίας:

"Child abuse is a broad term used to describe numerous criminal offences committed against children.
The general perception that child abuse relates only to sexual offences committed against children is misleading and fails to recognize other forms of criminality where the child is a victim. The abuse which affects the physical and/or psychological integrity of a child manifests itself in many ways including, for example, prostitution, the trade in children, kidnapping, parental abduction, illegal adoption, ritual killing, trade in organs and tissue, forced labour etc."

Δηλ το εμπόριο παιδιών δεν μπορεί να διαχωριστεί σε παράνομο και νόμιμο. Είναι εξ ορισμού παράνομο και θεωρείται κακοποίηση η οποιαδήποτε συναλλαγή έχει σχέση με παιδιά. Ακόμα κι αν γίνει μ' αυτόν τον τρόπο:

"The most vulnerable of course are children and very little sophistication is required in the recruiting process. This is especially so in cases, where the parents or guardians are willing to do business with the traffickers"

"There has been a reported significant rise in internal trafficking in Albania and elsewhere. Albanian Roma females are particularly vulnerable to trafficking within their own country because of the community’s cultural approach to marriage at an early age. Once married, young girls can be forced into prostitution by their husbands and girls and women also tend to be sold by way of a ‘dowry’. Roma in FYROM have also been identified as being particularly vulnerable to trafficking due to their general social and economic situation."


Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βέβαια φίλε faser, νομίζω ότι σου διαφεύγει το ενδεχόμενο να είμαι εγώ ο ίδιος ένα τέτοιο υιοθετημένο "Αλβανόπουλο" οπότε να μπορώ να σου πω από πρώτο χέρι πως ένοιωσα όταν έμαθα τον πιθανό τρόπο με τον οποίο συμπεριφέρθηκαν στην φυσική μου μητέρα κι εμένα από την στιγμή της σύλληψής μου:

http://www.obrela.gr/ekstrateia_trafficking.htm

Και βέβαια οι θετοί μου γονείς μπορεί να μου έδωσαν "Ελληνική Παιδεία" και μάλιστα πολύ ανώτερη ποιοτικά από αυτήν που έχουν τα περισσότερα "Ελληνόπουλα" λόγω οικονομικής άνεσης, αλλά παρόλα αυτά πως μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι είτε από εγκληματική άγνοια είτε από σιωπηρή συνενοχή είναι ηθικοί αυτουργοί για το έγκλημα που επιτελέστηκε?
΄
Φίλε papous αν και μοιάζει με σενάριο...το οτι σε υιοθέτησαν και άντε και ξέραν οι θετοί σου γονείς απο που είσαι, το οτι κάποια στιγμή στο είπαν...άντε καλά και αυτό, αλλά και την περιγραφή της στιγμής που σκέφτηκες το τι μπορεί να υπέστησε η φυσική σου μητέρα, που στο τέλος ίσως σε παράτησε για δικούς της λόγους δεν μπορώ να πω οτι με πείθει απόλυτα.
Για να πω την αλήθεια μου, το γεγονός του οτι άνοιξες θέμα για συζήτηση (που μόνο εσυ κατάλαβες) για να αναφερθείς μετά στην υιοθεσία σου σαν βασικό επιχείρημα, μάλλον για ψυχανάλυση μου κάνει παρά για προβληματισμό.
Μήπως αυτό θες να πεις? Αν ναι πες το διαφορετικά για να συμβάλουμε με όλη τη καλή μας διάθεση.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου, SWEET*STRINGS, στείλε μου την διεύθυνσή σου και θα σου στείλω το λογαριασμό του ψυχαναλυτή μου.

Καταλαβαίνω απόλυτα πως μερικά θέματα είναι πολύ δύσκολο να τα κατανοήσει ο καθένας εξαιτίας ιδιωτικών λόγων. Όπως για παράδειγμα την έννοια του αριθμού, τον λόγο για τον οποίο ανατέλει ο ήλιος από τα ανατολικά της γης ή το ηλιοκεντρικό σύστημα. Έτσι, πίστεψέ με, δεν περίμενα σε καμμία περίπτωση να καταλάβεις το συγκεκριμένο θέμα. Πίστεψέ με, δεν το έγραψα για σένα αλλά για όσους έχουν την δυνατότητα να το εκλάβουν ως ερέθισμα με σκοπό να το αναπτύξουν καλύτερα από εμένα. Πάντως ευχαριστώ που έκανες τον κόπο και ασχολήθηκες με κάτι που είναι πολύ ανώτερο από τις δυνατοτητές και τα ενδιαφέροντά σου. Φαντάζομαι ότι τα ελατήριά σου ήταν η αβρότητα και η καλοσύνη που, όπως είναι απολύτως εμφανές, σε διακρίνει!

Κλείνοντας το θέμα, δεν μπορώ να μην εξάρω την Πολιτική θέληση που δείχνει ο Υπουργός Υγείας και ο αρμόδιος για την Κοινωνική Πρόνοια Υφυπουργός για την οριστική λύση ακανθωδών θεμάτων που αφορούν το καυτό πρόβλημα της Υιοθεσίας και της Εμπορίας Ανθρώπων στην Ελλάδα, καθώς και για τον εναρμονισμό της Ελληνικής Νομοθεσίας με τις αντίστοιχες όλων των πολιτισμένων κρατών. Είναι απόλυτα σίγουρο, κατά την γνώμη μου, ότι  αυτή η Πολιτική θέληση θα βοηθηθεί από τους φορείς και τις οργανώσεις που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο θέμα και θα επιτευχθούν θαύματα!!!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
συγχωρεσε με αλλά ανθρωπιστικά και μόνο ήθελα να βοηθήσω ενα πτωχό και ψυχολογικά ανυπεράσπιστο αλβανόπουλο να βρει το δρόμο του, οχι με το να καλύψω τα έξοδα του ψυχαναλυτή  που καταλαβαίνω είναι υπέρογκα, αλλα με το να του δείξω πως δεν είναι μόνο του στη ζωη και μπορεί έστω και έτσι να΄μη νιώθει μόνο του, να μπορέσει να καταλάβει πως η κοινωνία δεν είναι μόνο το holywood αλλά και όλοι οι απλοί καθημερινοί άνθρωποι που του δίνουν το χέρι τους τη συμπάθεια τους, ένα ώμο να κλάψουν.... Κουράγιο φίλε papou ενα καλό λόγο απο 'μενα..... κουράγιο... ενα δάκρυ για το ταλαιπωρημένο παιδί του kithara.gr
by the way αλλα κανείς άλλος δεν κατάλαβε τι στο καλό θες να πεις...... μήπως να τα γράψεις ελληνικά ?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
65 Απαντήσεις
18873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/06, 01:24
από Symeon
33 Απαντήσεις
11422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/06, 01:53
από Μουσικόφιλη
0 Απαντήσεις
2139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 11:17
από Southernrock.gr
122 Απαντήσεις
33314 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/09, 10:30
από AtticanSky
1 Απαντήσεις
30795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/14, 10:15
από sakis.
0 Απαντήσεις
28818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/14, 12:36
από VERMEER
0 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/15, 01:09
από ΠΟΙΟΣ
1 Απαντήσεις
2995 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/16, 21:58
από el enano
0 Απαντήσεις
2227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/16, 18:37
από paokz
3 Απαντήσεις
3974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/17, 12:12
από panixgr