Αποστολέας Θέμα: Επανεκτελέσεις Τραγουδιών  (Αναγνώστηκε 4916 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Επανεκτελέσεις Τραγουδιών
« στις: 09/04/10, 23:40 »
Γεια σας παιδιά!

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για την νέα... μόδα των τραγουδιστών να ξανατραγουδάνε παλιά τραγούδια και να τα κάνουν και πάλι επιτυχίες.
Ένα από τα παραδείγματα είναι το καινούριο CD του Μιχάλη Χατζηγιάννη "κολλάζ", που είναι εξ'ολοκλήρου επανεκτελέσεις παλιών τραγουδιών.
Ή το τραγούδι "Η καρδιά μου" του Γιώργου Μαζωνάκη που το είπε μετά από χρόνια από τους O.P.A.

Και όποια άλλη παρόμοια περίπτωση με επανεκτελέσεις, ευχαρίστως να τη συζητήσουμε!  :)

Αποσυνδεδεμένος δενξερωκιθαρα

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτελέσεις Τραγουδιών
« Απάντηση #1 στις: 14/04/10, 20:27 »
Φονικες δευτερες εκτελεσεις... ;D
Ανταγωνιζομαι μονο τον εαυτο μου

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Επανεκτελέσεις Τραγουδιών
« Απάντηση #2 στις: 16/04/10, 03:21 »
Προσωπικά δεν είμαι αντίθετος στις επανεκτελέσεις.Σημαντικότατη προϋπόθεση όμως,είναι να γίνονται με σεβασμό προς την original εκτέλεση και φυσικά προς τη μουσική.Είμαι κάθετα αντίθετος στις διασκευές που μόνο σκοπό έχουν να κάνουν επιτυχία σε βάρος της πρώτης εκτέλεσης(όπως είναι τα παραδείγματα που ανέφερες).Για παράδειγμα λατρεύω τις διασκευές που έκαναν οι Metallica στο δίσκο τους Garage Inc. όπως και το Soldier of fortune σε διασκευή από τους Opeth και το No Quarter διασκευασμένο από τους Tool.Έφριξα όμως όταν άκουσα μια διασκευή του Unforgiven που έγινε επιτυχία του περασμένου καλοκαιριού!Ας είμαστε ανοιχτόμυαλοι αλλά να έχουμε και κάποια κριτήρια.. ;)
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτελέσεις Τραγουδιών
« Απάντηση #3 στις: 17/04/10, 19:10 »
και το τραγικό είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις στον κόσμο θα μείναι σαν τραγούδι εκείνου που το επανεκτέλεσε και όχι εκείνου που το πρωτοείπε...

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Επανεκτελέσεις Τραγουδιών
« Απάντηση #4 στις: 17/04/10, 20:32 »
και το τραγικό είναι ότι σε αυτές τις περιπτώσεις στον κόσμο θα μείναι σαν τραγούδι εκείνου που το επανεκτέλεσε και όχι εκείνου που το πρωτοείπε...

Όντως!!Ειδικά σε κάποια κλασσικά κομμάτια-ύμνους, είναι θλιβερό να μην ξέρει ο κόσμος το αυθεντικό και να χτυπιέται με την επανεκτέλεση(όσο άθλια κι αν είναι).Το χω δει να συμβαίνει πολλές φορές.

Υ.Γ.:Πολύ καλή διασκευή έκαναν οι Killers  στο Shadow Play από Joy Division..
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτελέσεις Τραγουδιών
« Απάντηση #5 στις: 18/04/10, 00:44 »
Πάντως εμένα του Μαζωνάκη δε μου φάνηκε κακή.. Ιδιαίτερα η ενορχήστρωση μου άρεσε πολύ και νομίζω σεβάστηκε απόλυτα την αρχική εκτέλεση...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτελέσεις Τραγουδιών
« Απάντηση #6 στις: 18/04/10, 11:23 »
Πάντως εμένα του Μαζωνάκη δε μου φάνηκε κακή.. Ιδιαίτερα η ενορχήστρωση μου άρεσε πολύ και νομίζω σεβάστηκε απόλυτα την αρχική εκτέλεση...
Τουλαχιστον ειναι καλυτερη απο εκεινη την (κυριολεκτικα) εκτελεση του σφακιανακη στον υμνο του Blackmore και γενικα των Deep Purple την μεγιστη μπαλαντα Soldier Of Fortune
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Επανεκτελέσεις Τραγουδιών
« Απάντηση #7 στις: 18/04/10, 18:06 »
Τουλαχιστον ειναι καλυτερη απο εκεινη την (κυριολεκτικα) εκτελεση του σφακιανακη στον υμνο του Blackmore και γενικα των Deep Purple την μεγιστη μπαλαντα Soldier Of Fortune

ΕΧΕΙ ΠΕΙ Ο ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗΣ ΤΟ SOLDIER OF FORTUNE?????????? :o :wall
Ούτε καν θελω να το ακούσω..Μακαρι να μην το ξερα κιολας!!
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος yiannakis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 106
    • Προφίλ
Απ: Επανεκτελέσεις Τραγουδιών
« Απάντηση #8 στις: 18/04/10, 23:31 »
Πάντως εμένα του Μαζωνάκη δε μου φάνηκε κακή.. Ιδιαίτερα η ενορχήστρωση μου άρεσε πολύ και νομίζω σεβάστηκε απόλυτα την αρχική εκτέλεση...

Εντάξει, του Μαζωνάκη ήταν αν όχι αρκετά καλή, τουλάχιστον αξιοπρεπής.
Ο Χατζηγιάννης όμως; Έκανε ένα CD που δεν αξίζει και τίποτα ιδιαίτερο, γιατί ποιος ο λόγος να ξαναεκτελέσει ένα τραγούδι το οποίο έκανε μεγάλη επιτυχία με τον Γιάννη Πουλόπουλο (Ξημερώνει Κυριακή) ή την Χαρούλα Αλεξίου (Τηλεφωνητής);
Και δεν είναι η πρώτη φορά που κάνει επανεκτελέσεις, καθώς παλιότερα είχε πει το "Πάρτυ" του Μανώλη Μητσιά (που προσωπικά πιστεύω ότι η εκτέλεση του Μητσιά είναι κλάσεις ανώτερη), ή το "Και θα χαθώ" του Λάκη Παπαδόπουλου η οποία όμως ήταν αρκετά καλή.
Τυχαίνει βέβαια και η επανεκτέλεση να είναι καλύτερη από την πρώτη όπως το "Redemption Song" που το πρωτοείπε ο Bob Marley και το ξανατραγούδησε ο Joe Strummer.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
12346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/07, 19:25
από parlats
108 Απαντήσεις
38299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/06, 16:35
από Ο Νέος Κιθαρωδός
33 Απαντήσεις
14222 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/09, 20:10
από Dr Bluz (G.K.)
1 Απαντήσεις
5203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/11, 22:59
από Spyros Delta
15 Απαντήσεις
6630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 22:21
από happydreamer
6 Απαντήσεις
33418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/12, 15:38
από STEFANOS604
0 Απαντήσεις
12748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/12, 20:38
από Unknown Artist
38 Απαντήσεις
35584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/15, 16:07
από adr1anos
1 Απαντήσεις
4904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/15, 09:21
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
8877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/19, 15:41
από apostolosntanis