Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Κιθάρα - Μάρκες και τύποι

N(Acoustic)GD - Cort MR500E NT

(1/4) > >>

Alex_Under:

Ήθελα από καιρό να "ξαναδοκιμάσω" να πάρω μια ακουστική. Πριν 8 χρόνια είχα πουλήσει μία Fender CD140SCE. Γενικά είμαι Fender Fan-boy (το παραδέχομαι) αλλά είχα φάει μεγάλη απογοήτευση από την συγκεκριμένη. Ήχος mehhh... action στον Θεό και τα ηλεκτρικά της, αν και Fishman, όχι ότι καλύτερο. Πχ οι λεπτότερες χορδές έβγαιναν πολύ πιο χαμηλές στον ενισχυτή σε σχέση με τις μπάσες.
Οπότε, το άφησα τότε το άθλημα.
Μου ξανάρθε όμως η όρεξη τελευταία και έψαχνα κάτι value for money. Μην πολυλογώ παρήγγειλα από e-shop Crazysundays μία Cort MR500E-NT στα 199€ (θεωρητικά από 299€) και παρέλαβα χτες.

http://www.cortguitars.com/en/product/product_view.asp?idx=149

Είμαι άνθρωπος που δεν ενθουσιάζομαι γενικά...αλλά μπορώ να πω ότι νιώθω πως πλήρωσα πολύ λιγότερα απ' όσα τελικά παρέλαβα.  :o
Η κιθάρα είναι Made In China, αν και πίστευα ότι οι Cort κατασκευάζονται τα τελευταία χρόνια, στην Ινδονησία. Αλλά τα "αρνητικά" σταματάνε εκεί.

1) Φινίρισμα. Flawless που λένε και στο χωριό μου. Η έλλειψη βερνικιού στα πλαινά, στην πλάτη αλλά ιδιαίτερα στο μπράτσο, το κάνει πιο εύκολο στο παίξιμο και αφήνει το όργανο να "αναπνέει". Όλες οι κολλήσεις είναι laser-cut (που λένε και στο Ancient Aliens :P )
2) Ήρθε με τις χορδές χαλαρές. Έκανα ένα κούρδισμα χτες. Έπαιξα. Έπαιξα και το πρωί και (σχεδόν) δεν χρειάστηκε καθόλου ξανά κούρδισμα
3) Το action δεν είναι χαμηλό, αλλά "λογικό" για ακουστική κιθάρα. Καμία σχέση με της Fender.
4) Ο ήχος είναι ότι ακριβώς ήθελα, και ίσως όχι αυτό που θα περίμενα από ακουστική κάτω των 500€. Όχι ότι έχω μεγάλη εμπειρία από ακουστικές, αλλά ένα ψιλο-μουσικό αυτί, όπως και να το κάνουμε, 22 χρόνια ερασιτεχνικής ενασχόλησης με την μουσική, εεε, κάτι σκαμπάζουμε. Καθαρά, "μεταλλικά" μπάσα, "ζωντανά" πρίμα... I'm drooling. Δεν έπαιξα πολύ με καρφί στον Blues Junior, αλλά αυτό που άκουσα ήταν άκρως ικανοποιητικό.

Για όποιον ψάχνει αντίστοιχη φάση, την προτείνω.



hot_sauce (φλουτσ):
Καλοπαιχτη! Ωραία φαίνεται!

Απόλλων:
Kατ' αρχήν με γειά και καλόπαιχτη. Όπως έχουμε πεί πολλές φορές σε σχετικά θέματα, οι Cort (ακουστικές και ηλεκτρικές) είναι από τις καλύτερες κιθάρες χαμηλού κόστους που υπάρχουν εδώ και αρκετά χρόνια.

Μερικές παρατηρήσεις:

Η σειρά CD της Fender γενικά ήταν πράγματι μια ψιλοαπογοήτευση, ειδικά σε σχέση με την παλιότερη σειρά DG την οποία αν θυμαμαι καλά αντικατέστησε. Είχα για πολλά χρόνια μια Fender DG-5 και ένας φίλος μου είχε μια DG-14SCE, οι οποίες ήταν σαφώς ανώτερες κιθάρες. Και πολλά άλλα νεώτερα μοντέλα της Fender δεν ήταν ό,τι καλύτερο για τα λεφτά τους.

To action, όπως και στις ηλεκτρικές, είναι θέμα σεταρίσματος. Το υψηλό action δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το όργανο έχει κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα, εκτός και αν δεν μπορείς να το φέρεις σε λογικά επίπεδα με ένα σετάρισμα.

Ίσως χρειάζεσαι έναν ενισχυτή ηλεκτροακουστικής κιθάρας για να εξερευνήσεις πλήρως την ηχητική ταυτότητα της καινούργιας σου κιθάρας. Ένας ενισχυτής για ηλεκτρική κιθάρα δεν θα αποδώσει βέλτιστα. Βέβαια για να παίζεις στο σπίτι μπορεί να είναι αρκετός, από την άλλη πλευρά όμως ως κιθαρίστες πάντα έχουμε λίγο (ή περισσότερο GAS) και ψαχνόμαστε για κάτι διαφορετικό. Και αν ακούσεις μια καλή ακουστική κιθάρα σε έναν καλό ακουστικό ενισχυτή, θα καταλάβεις πόσο φτωχός ήταν ο ήχος σου μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Alex_Under:

--- Παράθεση από: Απόλλων στις 23/05/18, 11:06 ---To action, όπως και στις ηλεκτρικές, είναι θέμα σεταρίσματος. Το υψηλό action δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το όργανο έχει κάποιο κατασκευαστικό ελάττωμα, εκτός και αν δεν μπορείς να το φέρεις σε λογικά επίπεδα με ένα σετάρισμα.

--- Τέλος παράθεσης ---

Θυμάμαι ότι είχε πέσει αρκετό γυαλόχαρτο στο saddle για να το κατεβάσω αλλά και πάλι ήταν δυσκολόπαικτη.

Είμαι bedroom-player οπότε ο ενισχυτής ακουστικής είναι non-permitted luxury :)

panixgr:

--- Παράθεση από: Alex_Under στις 23/05/18, 10:30 ---Πχ οι λεπτότερες χορδές έβγαιναν πολύ πιο χαμηλές στον ενισχυτή σε σχέση με τις μπάσες.

--- Τέλος παράθεσης ---

καθαρά θέμα piezo, όταν κατεβάζεις action και βγάζεις κάτι shims που έχει στον πάτο, τότε μπορεί το piezo να μην πατάει 100% το ίδιο σε όλες τις χορδές, και ίσως υπάρχει (λόγω γεωμετρίας) λιγότερη πίεση στις ψιλές χορδές. Οπότε το shim εξισοροπει την πίεση, (αλλά δυστυχώς ανεβάζει το action).

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View