Αποστολέας Θέμα: Έχετε ξανακούσει για κιθάρες HARISSON (και όχι HARRISON)?  (Αναγνώστηκε 4244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Faltsoplayer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Γεια σας.

Είμαι καινούργιος στο forum σας, και θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ, εάν γνωρίζετε και μπορείτε να μου διαθέσετε 1 λεπτό να μου λύσετε την απορία.

Πριν από 15 χρόνια, αγόρασα μια κιθάρα μάρκας “Harisson” από τα NAKAS (νομίζω…) για να μάθει η γυναίκα μου κιθάρα.
Προσοχή! “HARISSON” με 2 σίγμα και όχι τις γνωστές και ακριβές “HARRISON”.

Δυστυχώς δεν έπαιξε ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (άλλαξε «απλά» γνώμη) και μετά από τόσα χρόνια αποφάσισα τελικά να την πουλήσω.
Προσπάθησα λοιπόν να μάθω πόσο κοστίζει στην αγορά, και δεν μπορούσα να βρω αυτήν τη συγκεκριμένη μάρκα πουθενά...
Ούτε Ελλάδα, ούτε εξωτερικό.

Επειδή όπως το καταλάβατε είμαι άσχετος, το έψαξα στο google, βρήκα πολλές αναφορές στις Harrison, και ένιωσα σαν να είχα αγοράσει απομίμηση τις «καλής γνωστής αυθεντικής κιθάρας».
Πως είναι κάτι κινέζικα πουκάμισα Lacoste που το κροκοδειλάκι έχει 2 ουρές… κάτι τέτοιο.

Δεν θυμάμαι πόσο την είχα αγοράσει, αλλά σίγουρα νιώθω πολύ μαλ..ας…  :-[

Σκέφτηκα λοιπόν να σας ρωτήσω, μπας και είναι τίποτα καλή /μέτρια μάρκα (που μόνο λίγοι μυημένοι γνώστες κιθάρας θα γνώριζαν), και που για κάποιο μυστήριο λόγο σταμάτησε η παραγωγή των Harisson – και μετά ξύπνησα.

Σας ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/09/20, 00:08 από Faltsoplayer »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
http://www.poulato.gr/pwleitai-harisson-k-36234
Δεν είναι δική σου η αγγελία, σωστά;

Μια ακόμα αναφορά εδώ:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=8328.0


Αποσυνδεδεμένος Faltsoplayer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλησπέρα Bitcollector!

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο που αφιέρωσες.

Όχι δεν είναι δικιά μου η αγγελία, την είχα βρει και εγώ γκουγκλάροντας, και όντως η κιθάρα του μοιάζει με αυτήν που έχω. Αλλά ο καθένας μπορεί να πουλάει την κιθάρα του στην τιμή που θέλει (200 €), και έτσι ήταν/είναι δύσκολο να βγάλω συμπέρασμα…
Επίσης έχει μείνει στο ράφι για τουλάχιστον πάνω από 100 μέρες, μπορεί και χρόνια…

Μάλλον θα ζητούσε πολλά εάν κρίνω από το δεύτερο link που μου έστειλες, που η Harisson 6200 είχε αγοραστεί στα 130 €…
Έψαξα αυτό το 6200 μοντέλο στο internet, αλλά πάλι δεν βρέθηκε τίποτα… Θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή με τον Melodos21, με λίγη τύχη θα δει το μήνυμα μου και θα απαντήσει;

Ευχαριστώ Bitcollector, καλή δύναμη.

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Είναι π.χ Made in China? αν ναι πιθανόν να πρόκειται για one off μάρκα που μετά άλλαξε όνομα για διάφορους λόγους. Οι κινέζοι μπορεί να φτιάχνουν στο ίδιο εργοστάσιο την ίδια κιθάρα και να βάζουν πάνω διαφορετικό όνομα ανάλογα με το που πουλάνε, thomann, musicstore κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος Faltsoplayer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλησπέρα EVGemini77!

Γράφει «Hand Crafted in China» και έχει και ένα Model number.
Μάλλον θα είναι αυτό που λες... ;

Αυτές οι κιθάρες είναι της πλάκας, ή θεωρείς/θεωρείτε ότι δεν παίζει ρόλο;
Ευχαριστώ!!

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Αυτές οι κιθάρες είναι της πλάκας, ή θεωρείς/θεωρείτε ότι δεν παίζει ρόλο;
Το ότι είναι φτιαγμένη στην Κίνα δεν λέει τίποτα για την ποιότητά της, μιας και το μεγαλύτερο μέρος των οργάνων χαμηλομεσαίας κατηγορίας φτιάχνονται στην Κίνα. Όμως αυτό δεν εμποδίζει κάποια από αυτά να θεωρούνται και να είναι πολύ καλά όργανα.

Κακό ή «κακό» στην περίπτωσή σου είναι το ότι η συγκεκριμένη μάρκα (που μάλλον πρόκειται για περίπτωση που ανέφερε ο EVGemini77) δεν έχει φήμη στην κιθαροπιάτσα, επειδή έχει πολύ μικρή παρουσία. Η φήμη όπως καταλαβαίνεις (συν)διαμορφώνει την αξία μεταπώλησης.

Η κιθάρα μπορεί να είναι πολύ καλή για τα λεφτά της, αλλά αυτό μόνο αν τη δει κάποιος (που ξέρει και μπορεί να εκτιμήσει την αξία της) μπορεί να το διαπιστώσει. Ίσως να  την πήγαινες σε κάποιο μάστορα και να ζητούσες μια γνώμη. Ή ένα τηλέφωνο στον Νάκα, αν τυχόν έχουν αρχείο με τιμές.

Σκέφτηκα για μια στιγμή ότι ίσως για την σύντομη παρουσία των Harisson να φταίει η ομοιότητα του ονόματος με τις επώνυμες που λες, αλλά διαπίστωσα ότι υπάρχουν δυο εταιρείες (άσχετες μεταξύ τους, μιας και η μια είναι UK και η άλλη Καναδά) με το όνομα Harrison!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
60 Απαντήσεις
31023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/12, 11:17
από DaniTheDawg
150 Απαντήσεις
77194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/08, 22:54
από Fteo
10 Απαντήσεις
6936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 16:25
από les-makis
3 Απαντήσεις
2775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 12:37
από Jezus
65 Απαντήσεις
31104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/12, 14:27
από vagtanplan
11 Απαντήσεις
5475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/08, 17:15
από Jezus
ΤΙ ΜΠΑΣΑ ΕΧΕΤΕ?

Ξεκίνησε από SirBlackBass « 1 2 ... 9 10 » Μπάσο

228 Απαντήσεις
144013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/22, 21:04
από dimilask
3 Απαντήσεις
3486 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 20:25
από Jezus
30 Απαντήσεις
9882 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 19:48
από bassakos
25 Απαντήσεις
11180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/15, 18:38
από Lo.Lee.Ta