Αποστολέας Θέμα: Aργησα πολυ?  (Αναγνώστηκε 13444 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος |Morpheus|

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • http://www.myspace.com/georgedaras
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/georgedaras
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #25 στις: 16/07/08, 17:16 »
Τον δάσκαλο τον βρίσκω απαραίτητο για να έχεις πιο γρήγορα αποτελέσματα και πιο σωστά,για Μια ώρα τη βδομάδα.τώρα ο χρονος είναι κάτι το οποίο μόνο εσυ μπορείς  κουμανταρέις πάντως η ιδέα να παίζεις ακόμα και όταν βλέπεις μπάλα δεν είναι καθόλου αστεία...Σίγουρα οι περισσότεροι από εδώ πολλές φορές την έχουμε πάρει και στη τουαλέτα... :)  αυτό που θέλω να σου πω είναι να το δεις χαλαρά, όμορφα κι'ωραία χωρίς άγχος και βιασύνη,να κανείς τη μελέτη σου 1 με 2 η αν μπορείς 3 τότε και 3 ώρες την ημέρα,το μαθήματακι σου με το δάσκαλο και αυτό είναι...αλλά να φροντίζεις αυτό που κανείς να το διασκεδάζεις κι'όλας!  και όλα ο χρονος θα τα φέρει... ;)


Αποσυνδεδεμένος ηλιαχτίδα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • kane th zwh soy moysikh
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #26 στις: 01/09/08, 08:50 »
ποτε δεν ειναι αργα πιστευω να ασχοληθεί κάποιος με κάτι που του αρέσει.... αν πραγματικά του αρέσει όμως... αν είναι μόνο ένα απωθημένο ή μια τρέλα της ηλικίας ίσως να μη κρατήσει πολύ..... αλλά φίλε μου τι σημασία έχει και να κρατήσει λίγο?? ζήσε τη στιγμή και ζήσε την έντονα!!! ίσως να γίνεις πολύ μεγάλος κιθαρίστας ίσως και όχι... τι σημασία έχει? η μουσική είναι κομμάτι του καθενός και μόνο εσύ μπορείς να κρίνεις τον εαυτό σου... αυτοπεποίθηση λοιπόν και πολύ τρέλα για μουσική και θα πετύχεις όσα ονειρεύεσαι :D :P :D

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #27 στις: 01/09/08, 09:19 »
Αργησες πολύ όλα έχουν τελειώσει
Αργησες πολύ κι έχεις μετανιώσει
Που για μια ζωή μελέταγα μόνο εγώ

Αργησες πολύ θα το ξεπεράσεις
κλίμακες και bends τωρα να ξεχάσεις
Και μπορώ να πω το τέρμα είναι εδώ


Έφυγε έφυγε μακριά σου
Έφυγε κι έσπασε την καρδιά σου
Τώρα πια σ' όλα τα όνειρα σου
πλέκεις δίπλα στη γιαγιά σου


Αποσυνδεδεμένος Dionysis_S

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • ^Όπου λευκό βάλε μαύρο..! ;)
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/deo7
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #28 στις: 21/09/08, 10:26 »
διαβασα αρκετα θεματα και εχω λαβει καποιες απαντησεις.. κι εγω ειμαι αλλος ενας που η ελλειψη χρονου και η απογοητευση, οχι μονο απο την κιθαρα, με αφησαν μακρυα απο την ενασχοληση με την ηλεκτρικη μου.. γινομαι 21 σε 2 βδομαδες και ειμαι σε μια φαση οπου θα μπορουσα να βγαλω στο guitar pro το σολο ενος τραγουδιου με ταμπλατουρα αλλα η ερωτηση μου ειναι ομως θα μπορουσα να παιξω κατι ευκολο(?) για να παρω κουραγιο κι εγω οπως ενα απλο ελληνικο με συγχορδιες.. εκει ομως δε μου <<βγαινουν>> ολες οι νοτες οταν πιανω μια συγχορδια, να μην μιλησω για τις αλλαγες μου... ισως να πρεπει να κανω μαθημα με δασκαλο 1 ωρα την εβδομαδα;
That's me...!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #29 στις: 21/09/08, 10:34 »
θα βοηθήσει κ ο δάσκαλος αλλά όλα έρχονται με την εξάσκηση...
πιάσε την κιθάρα κ μην την αφήσεις...
κ αν δεις οτι κάτι δν σου βγαίνει μν απογοητεύεσαι, θα βγει σίγουρα με τον καιρό και την εξάσκηση!...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #30 στις: 22/09/08, 09:22 »
Οσο πιο πολύ χρόνο αφιερώσεις στην κιθάρα τόσο πιο πολύ θα σε αποζημιώσει.Ισχύει για όλους ανεξαρτήτου ηλικίας.Δεν υπάρχει σε καμμία περίπτωση θέμα αργοπορίας,η μουσική είναι για όλους...όρεξη νά'χεις.

Αποσυνδεδεμένος zampination

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Aργησα πολυ?
« Απάντηση #31 στις: 03/04/09, 12:52 »
Μπορει να αργησα... μα θελω να δωσω κ γω την συμβουλη μου που πιστευω ειναι απο τις καλυτερες εδω μεσα. Κ εγω φιλε μου ξεκινησα αργα για εμενα οσο πιστευω, οχι επειδη δεν ειχα χρονο, αλλα επειδη εμενα σε βουνο στην παιδικη κ εφηβικη ηλικια μου κ ηταν αδυνατο να μαθω, λιγο εξαιτιας οικονομικων, λιγο η πολυ δουλεια απο μικρος κ οι υποχρεωσεις, λιγο το διαβασμα για το σχολειο κτλ... ξεκινησα λοιπον στα 21 (σε λιγο κλεινω τα 22) το ονειρο μου... κ θεωρω τον εαυτο μου πως αργησα κιολας!!! με ΤΕΡΑΣΤΙΑ αλματα οπως λενε οσοι με ακουν!!! λενε οτι αν ειναι ετσι η κιθαρα να ξεκινησω κ γω τωρα αν ειναι!!! με καλο ζεσταμα μπορω να βγαλω το master of puppets χωρις ακομα να εχω ολοκληρωσει το τελευταιο solo. fade to black ολο κ αυτο χωρις ακομα το τελευταιο solo. seek and destroy ολο (no solo), for whom the bell tolls ολο, watching over me απο iced earth ολο (no solo) (μεσα σε μιση ωρά το βγαλα) κ ενα σωρο αλλα γενικοτερα...  οι συμβουλες μου τωρα ειναι οι εξης...

1)μια ωρα την βδομαδα δασκαλο για να παρεις τα καταλληλα κ σωστα πατηματα
2)ξεκινα με ακορντα ωστε να μπορεις να ακους εστω 2 ωραιες μελωδιες να βγαινουν απο την πενα σου, σε βοηθα στο να σε ευχαριστει αυτο που κανεις κ σε κανει να θελεις να συνεχισεις... σε ενα μηνα εμαθα τα βασικα ακορντα κ να τα αλλαζω γρηγορα (μονο ενα μηνά!!!!) με καθημερινη εξασκηση 2 ωρων περιπου... μπορεις να πεις οτι σε ενα μηνα ηξερα να παιζω κιθαρα!!! αφου σε ακορντα βασιζεται σχεδον ολο το ελληνικο τραγουδι, κ ολα τα ξενα αν θες μπορεις να τα παιξεις με βασικα ακορντα!!! εκει θα πεταξεις απο την χαρα σου!!!!
3)ζεσταμα με κλιμακες μιση ωρα τουλαχιστον, παντα σε αργο κ με σωστο παιξιμο ρυθμο (πεντατονικη που ειναι κ κ**λιαρικη!!)
4)πριν κοιμηθεις γρατζουνα κ λιγο. δεν κανει κακο!!! (εγω το κανω καθημερινα). παρε ηλεκτρικη κ φορα ακουστικα αν παιζει προβλημα θορυβου
5) (για οσους εχουν βαρεθει να παιζουν επειδη δεν βλεπουν βελτιωση) ΕΥΚΟΛΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!! ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ Κ ΤΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ!!! ΟΠΩΣ ΜΕΡΙΚΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.. (οχι το master of puppets, αλλα τα for whom the bell tolls, enter sandman, paranoid, iron man, watching over me, ειναι ολα αρκετα ευκολα κομματια. ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΩ Κ ΑΥΤΟ. ξεκινηστε με SMOKE ON THE WATER. K τα ελληνικα ολα ειναι απλες συγχορδιες κυριως με διαφορετικους ρυθμους(στην πενα-strumming)
6) Βρειτε εναν φιλο που να παιζει κ αυτος ουτος ωστε να τζαμαρετε μαζι κ να περνατε γαματα!!! δεν υπαρχει μεγαλυτερη απολαυση απο το να παιζουν 2 κιθαρες το seek and destroy κ να πεφτουν μαζι στο 3ο ριφφ!!! κ**λα στα αυτια μας!!!
7) ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Κ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΑ!!! Να εχετε επιγνωση του (muscle memory) δηλαδη της μνημης των μυων μας... Τα δαχτυλα μας οπως κ ολοι οι μυεις του σωματος μας εχουν μνημη!!! Δηλαδη κανοντας το ιδιο πραγμα συνεχεια κ συνεχεια με καποιο μελος του σωματος μας (στην εκατοστε περιπτωση τα δαχτυλα μας) οσο κ αν μην το καταφερνουμε στην αρχη, (ριφφ,σολο κτλ) παιζοντας το καθημερινα-ΣΩΣΤΑ-κ κυριως >>---->ΑΡΓΑ<-----<< Εστω κ αν δεν μας ακουγεται καθολου σαν αυτο που θελουμε, αν το παιξουμε 50-100 φορες ΣΩΣΤΑ(δεν χρειαζεται σε ολες τις περιπτωσεις τοσο, don't worry), την εκατοστη πρωτη φορα θα καταφερουμε κ θα το παιξουμε ολοσωστα κ με τον ρυθμο κ την ταχυτητα του!!!! αυτο να σκεφτεστε παντα πριν παρατησετε την κιθαρα στην ακρη επειδη δεν σας βγαινει ενα ριφφ, εστω κ γρηγορο η δυσκολο. ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΑΓΚΕΣ!!!  ΕΤΣΙ Κ ΤΑ ΣΟΛΑ Κ ΤΑ ΡΙΦΦ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΙΧΤΟΥΝ ΘΕΛΟΥΝ ΧΡΟΝΟ Κ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ!!! Κ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΡΕΛΟ ΚΑΙΡΟ. 3 ΜΕΡΕΣ-1ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑ ΑΡΧΑΡΙΟ-ΜΕΤΡΙΟ ΡΙΦΦ ΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΕΙ. κ να μην προσπαθειτε να βγαλετε πολλα τραγουδια μαζι... ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ... ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΟ muscle memory ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΑΜΟ!!! ΤΖΑΜΠΑ ΠΑΙΔΕΥΕΣΤΕ ΕΤΣΙ... ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΣΙΔΕΡΑΣ ΣΕ ΜΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΣΙΔΕΡΩΝΕΙ ΤΑ ΣΙΔΕΡΑ ΣΤΟ ΜΠΑΜ ΜΠΑΜ, ΕΣΕΙΣ ΑΝ ΠΑΤΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ!! (ΟΠΩς Κ ΣΕ ΚΑΘΕ ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΑΣΧΟΛΙΑ) ΕΤΣΙ Κ Η ΟΙΚΟΔΟΜΗ Κ Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΜΑΘΑΙΝΕΤΑΙ ΕΠEΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ MUSCLE MEMORY!!! H KAΘΗΜΕΡΙΝΗ ΑΣΧΟΛΙΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.. ΑΛΛΑΖΕ ΣΥΓΧΟΡΔΙΕΣ ΑΡΓΑ ΑΡΓΑ ΑΛΛΑ ΣΩΣΤΑ... ΠΑΙΞΕ ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΑΡΓΑ ΑΛΛΑ ΣΩΣΤΑ (ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ Κ ΠΑΝΤΑ ΑΡΓΑ) Κ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΜΠΑΜ!!! (Κ ΣΥΝΤΟΜΑ) Κ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ Κ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΛΛΑ Κ ΣΩΣΤΑ ΜΑΖΙ!!! ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗς ΥΠΟΘΕΣΗς!!! ΤΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΥΠΕΡΗΧΗΤΙΚΟ ΣΟΛΟ Κ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΤΣΙΡΙΖΟΥΝ ΚΟΤΕΣ???? ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΟ ΣΟΛΟ ΑΠΟ ΤΟ one των Metallica απο ενα 10χρονο να παιζεται σωστοτερα κ δεν πα να παλευεις ολη μερα με Μalmsteen...  

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ ΠΑΙΔΙΑ!!!  ΚΑΛΕΣ ΡΟΚΙΕΣ!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 15:06
από Neikos
18 Απαντήσεις
7255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/09, 10:08
από no_one
46 Απαντήσεις
18540 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 13:12
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
2 Απαντήσεις
2129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 22:06
από kuiper
23 Απαντήσεις
7265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 21:54
από oldnavy
6 Απαντήσεις
3051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/10, 23:24
από armagedon
2 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/11, 13:27
από Μelexdy
7 Απαντήσεις
2800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/11, 02:50
από Garvin
0 Απαντήσεις
1867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/14, 03:33
από MACMISIAS
0 Απαντήσεις
3198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/14, 23:48
από paokz