Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές σε αρχάριο  (Αναγνώστηκε 5586 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GVC

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Συμβουλές σε αρχάριο
« στις: 21/03/21, 21:08 »
Καλησπέρα σας!

Θέλω την βοήθεια μέσα αοπ την εμπειρία σας. Να πω καταρχάς, ότι είμαι άπειρος και υπερβολικά νέος στον κόσμο της κιθάρας. Έχω μια Schecter OMEN EXTREME-6 FR LH.
Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Ξέρω ότι όλα παίζουν ρόλο. Από το ότι μπορείς να εγκαταστήσεις μέχρι και το "μόνιμο" εξοπλισμό σε μια κιθάρα. ΄Εχω μια ερώτηση. Βασικά να παραθέσω μια σκέψη πρώτα. Είπα να πάρω μια άλλη κιθάρα, πιο ακριβή. Θεωρόντας ότι πιο ακριβό, ίσως και ποιοτικότερο και στο δικό μου μυαλό, πιο καθαρός ήχος.δεν ξέρω καν αν είναι σωστή σαν σκέψη. Με ενοχλέι αρκετά το υπερβολικό γρανιάρισμα, αν είναι κατανοητό έτσι όπως το θέτω. Αν αντικαταστήσω τους μαγνήτες θα έχω πιο καθαρό ήχο;; Ή είναι άσκοπη σαν κίνηση;; Υπάρχει κάποια πρόταση για άλλους μαγνήτες;;;;

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε αρχάριο
« Απάντηση #1 στις: 21/03/21, 22:30 »
Μιας κι απ ότι λες είσαι άπειρος θα πω το εξής. Δες αν πατάς σωστά την ταστιέρα σου, αν εσύ βγαζεις σωστο ηχο. Μετα φτιαξε τον ηχο σου απ τον ενισχυτη σου. Συζητα το και με το δασκαλο σου. Ειναι ο καλυτερος που μπορει να σε βοηθήσει, γιατι αυτος σ ακουει κι εχει καλυτερη αποψη. Γνωμη μου μην παρεις αλλη κιθάρα. Αν εισαι ευχαριστημενος απο ποιοτητα και πιασημο κλπ, αλλαξε μονο μαγνητες για αρχή. Πιστευω θα δεις μεγαλη βελτιωση.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε αρχάριο
« Απάντηση #2 στις: 21/03/21, 23:45 »
Συμφωνώ απόλυτα με τον GVen. Αν έχεις πρόβλημα με τον ήχο σου, θα κοιτάξεις πρώτα να βελτιώσεις αυτό που γενικά αποκαλούμε "ενισχυτή". Με τι ενισχυτή/ηχεία παίζεις? Τι είδος μουσικής σε ενδιαφέρει?

Αποσυνδεδεμένος GVC

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε αρχάριο
« Απάντηση #3 στις: 21/03/21, 23:59 »
Nα σημειώσω, ότι δεν κάνω μαθήματα με κάποιον δάσκαλο αλλα ότι καταφέρνω μόνος μου. Πάιζω από υπολογιστή με μια εξωτερική κάρτα ήχου focusrite και ηχεία 2x M-Audio BX5 D3 και πρόγραμμα το guitar rig 5. Γενικά πολλοί με παρακίνησαν να μην πάω σε ενισχυτή, μιας και υπάρχει αυτή η λύση. Κατανοώ ότι δεν υπάρχει ουτε μια στο 1000000 να πατάω σωστά τις νότες. Δύο μήνες (μάλλον επιβάρυνα την θέση μου με αυτή την δήλωση  ;D ) έχω παραλάβει την κιθάρα και καθημερινά ασχολουμαι όσο μπορώ όλο και περισσότερο. την πήρα γιατι οκ μου αρέσει ο ήχος την κιθάρας σε συθνδιασμό με την καραντίνα να περνάει η ώρα, αλλα παραπερνάει και κολλάω όλο και περισσότερο.
Τι ειδος μουσικη...σκεφτείται ότι έλιωσα καμια εβδομάδα να βγάλω τον νονο και τώρα έχω κολλήσει με την 5η αλα μπετόβεν..οκ ξέρω ότι δεν κολλάει τπτ μεταξύ τους...Γενικά έχω κόλλημα με μεταλικα!!!αν ξεμπουκώσει ποτέ το χέςρι μου θα ήθελα να μπορώ να συντονιστώ στο all nightmare long. το θεωρώ κορυφαίο κομμάτι τους

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε αρχάριο
« Απάντηση #4 στις: 22/03/21, 00:15 »
Νομίζω έχεις πολύ καλή κιθάρα....Από κει και πέρα, μήπως δεν κανείς κάποια ρυιση σωστά στην κάρτα ήχου ή στο πρόγραμμα...πάντως αν θες τη συμβουλή μου....ξεκινά με δάσκαλο...Θα κολλήσεις κάποια στιγμή...με το δάσκαλο θα μπεις σε μια σειρά και θα μάθεις αυτά που  πρέπει και τα τραγουδια που θες. Κουμπωσε τη και σε κανένα ενισχυτή να δεις τη σύγκριση.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/03/21, 01:43 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε αρχάριο
« Απάντηση #5 στις: 22/03/21, 00:23 »
Αν θες να ποροθεις,μπες σε μπαντα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε αρχάριο
« Απάντηση #6 στις: 22/03/21, 01:39 »
Είναι εντελώς άδικο να κρίνεις μια κιθάρα μόνο και μόνο από το πώς ακούγεται σε ένα σετάπ για το οποίο δεν κατασκευάστηκε. Με μόνο αυτό το κριτήριο (το πώς ακούγεται στον Η/Υ) οποιαδήποτε αγορά νέας κιθάρας θα είναι λαχείο, με λίγες πιθανότητες να «σου βγει».

Θα σου πρότεινα κι εγώ να βεβαιωθείς ότι τίποτα στην ηχητική αλυσίδα σου δεν «κοκκινίζει» και δε σου χαλάει τον ήχο, όπως σου είπαν και τα παιδιά παραπάνω. Πολλά presets του G/R χρειάζονται χαμήλωμα στο Master Volume ή σε επιμέρους components. Υποθέτω ότι το input gain της κάρτας το έχει αρκετά χαμηλά ώστε να μην κοκκινίζουν τα LED, σωστά; Μπορείς να ανεβάσεις ένα βιντεάκι κάπου, για να δούμε τι είναι αυτό που σε ενοχλεί;

Επιπλέον, νομίζω ότι πρέπει οπωσδήποτε να ακούσεις την κιθάρα σου σε έναν ενισχυτή, ακόμα καλύτερα σε περισσότερους. Όταν με το καλό ξανανοίξει η αγορά, πάρ' την παραμάσχαλα και πήγαινε σε κάποιο μαγαζί με καλή γκάμα. Έτσι θα ακούσεις την κιθάρα σου σε «κανονικές» συνθήκες. Ζήτησε να δοκιμάσεις κάποιον ενισχυτή με καλά «καθαρά». Οι ηλεκτρικές φτιάχνονται για να παίζουν σε ενισχυτές, ιδανικά σε αρκετά μεγάλες εντάσεις, όσο κι αν τελικά λίγοι έχουν το προνόμιο να το κάνουν αυτό. Φυσικά με τα plugins μπορεί να βγει εξαιρετικό αποτέλεσμα, πολύ φοβάμαι όμως ότι είναι δύσκολο να το πετύχει κάποιος αρχάριος. Και σίγουρα δεν ευθύνεται η κιθάρα γι' αυτό.

Εξάντλησε τις δυνατότες αυτού που έχεις, πριν ξοδέψεις επιπλέον χρήματα... εκτός κι αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα, οπότε πάω πάσο!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε αρχάριο
« Απάντηση #7 στις: 22/03/21, 13:51 »
Κι εγώ θα συμφωνούσα ότι το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να δοκιμάσεις την κιθάρα σου σε μερικούς καλούς ενισχυτές. Αν δεις ότι ακόμα κι έτσι δεν σε ικανοποιεί ο ήχος, τότε μπορούμε να συζητήσουμε για σετάρισμα (παίξε με το ύψος των μαγνητών σε πρώτη φάση) ή ενδεχομένως για αλλαγή μαγνητών.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVC

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε αρχάριο
« Απάντηση #8 στις: 22/03/21, 20:15 »
Νομιζω οτι το έπιασα το νοημα. η αλήθεια εινια ότιο παίζω όλη την ώρα με το gr5 και ποαλευω να βρω ενα συνδιασμό "εξοπλισμου" που να είναι κοντά στον ήχο που θα ήθελα. Καταλαβαίνω φυσικά ότι το αυτι μου δεν ειναι κάποιο εκπαιδευμένο στους ήχους επομένως να πιάνει και το παραμικρό ώστε να γίνουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις. Θα το παλέψω προς το παρόν με ότι έχω, και ανοίγοντας τα μαγαζία θα ακολουθήσω την συμβουλή σας να την κουμπώσω πάνω σε κανέναν ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε αρχάριο
« Απάντηση #9 στις: 23/03/21, 04:41 »
Έχεις ψάξει έτοιμα gr5 presets (όχι τα default του προγράμματος που πάντα είναι της πλάκας)? Δεν γνωρίζω την κοινότητα του gr5 αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν πολλά presets εκεί έξω με ονομασίες τύπου "metal", "metallica", "enter sandman", κτλπ, από άλλους κιθαρίστες. Δοκίμασε όσα περισσότερα μπορείς, δεν μπορεί, θα βρεις κάποιο που είναι κοντά στο ήχο που φαντάζεσαι. Πατώντας σε αυτό το preset θα κάνεις μικροδιορθώσεις ώστε να το προσαρμόσεις στα μέτρα σου.

Επίσης στο youtube είμαι σίγουρος ότι θα βρεις πολύ υλικό για το πως να φτιάξεις καλό ήχο στο gr5.

Σωστή η παρατήρηση του Απόλλων, δοκίμασε να παίξεις και με το ύψος των μαγνητών.

Ο εξοπλισμός σου (κιθάρα, "ενισχυτής") είναι super, μπορείς να βγάλεις ηχάρα άνετα. Με δύο μήνες εμπειρία βέβαια, δεν έχει και πολύ σημασία ο ήχος, αφού έτσι και αλλιώς δεν έχεις την τεχνική να τον αξιοποιήσεις (φάλτσες νότες, ανοιχτές χορδές να ακούγονται, βαβούρα... όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο  ;D). Κάνε λίγο υπομονή και σιγά σιγά θα δεις βελτιώση και στο παίξιμό σου και στον ήχο σου (πάνε παράλληλα αυτά).

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές σε αρχάριο
« Απάντηση #10 στις: 23/03/21, 13:17 »
Απ ότι έχω καταλάβει ο GVC είναι αρχάριος που δεν ήξερε πριν να παίζει κιθάρα. Είναι λογικό να μην έχει καλό ηχο αφού δεν του χει δείξει κάποιος πως να πατάει μια χορδή σωστά.. Η κιθάρα του είναι καλή...Δεν είναι θέμα μαγνητων...μάλλον είναι θέμα ρυθμίσεων του gr5 και των πατηματων που κάνει στην ταστιέρα. Μου έκανε εντύπωση αυτό που του πρότειναν αφού μ ένα ενισχυτή τα πράγματα είναι πιο απλά, απ ότι  κάρτα ήχου-pc-gr5

Για μένα πάρε ένα ενισχυτή σχετικά καλό και Κάνε τη δουλειά σου. Βρες κι ένα δάσκαλο να σου μάθει αυτά που πρέπει και θα δεις πόσο θα γουστάρεις το όργανο.

Όσο για μαγνήτες κλπ θα τα δεις στην πορεία αν σου κάνουν ή όχι. Πιστεύω ότι τώρα σε καλύπτουν.

Αν έχεις κανένα φίλο κιθαρίστα, πήγαινε του την κιθάρα σου να την τσεκάρει. Θα σου πει αν έχει κάποιο θέμα. Και ένα σερφάρισμα βέβαια δε θα έβλαπτε, αν δε σου έκαναν από κει που την πήρες.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 16:42
από Seth21
10 Απαντήσεις
5644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 21:01
από RORY GALLAGHER
9 Απαντήσεις
3593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 20:44
από coolatos94
12 Απαντήσεις
4796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 21:02
από Lifer
31 Απαντήσεις
14003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 18:19
από master of puppets
3 Απαντήσεις
2758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/11, 23:44
από Μelexdy
1 Απαντήσεις
37207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/12, 03:29
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
1596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/14, 18:03
από ΠΟΙΟΣ
10 Απαντήσεις
7627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/15, 09:22
από Bangos
7 Απαντήσεις
24037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/18, 11:02
από panixgr