Αποστολέας Θέμα: Απόψε ξοδεύτηκα Ι  (Αναγνώστηκε 22256 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #75 στις: 17/02/06, 10:44 »
καποιοι δε θα χασουν την ευκαιρια να κατασπαραξουν κι αυτό κι εσενα μαζί.....


Οπως πάντα έχεις έναν μοναδικό τρόπο να τοποθετείς τα πράγματα ακριβώς στη θέση τους, ούτε μια σπιθαμή αριστερά ή δεξιά !! :) :)    ;)    :-*
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #76 στις: 17/02/06, 10:49 »
"...Ο κυνισμός στην έκφραση μπορεί να δηλώνει ακριβώς μα ακριβώς το αντίθετο
    στην πρόθεση και στο συναίσθημα του γράφοντος..."

Ο Μπουκόφσκι υπήρξε ξεκάθαρα κυνικός και στη ζωή του , όχι μόνο στα γραφτά του .
Ακόμη κι αν κάποιο πρόσωπο δεν γνωρίζει τη ζωή του από άλλες πηγές
δεν έχει παρά να τη διαβάσει σε αρκετά γραφτά του τα οποία είναι καθαρά βιογραφικά .
Όποιες άλλες απόπειρες να φανεί ότι υπήρξε ένας "ευαίσθητος" συγγραφέας δεν ευδοκιμούν .
Είναι άλλο πράγμα το σε ποια πρόσωπα αρέσει ο Μπουκόφσκι και γιατί ,
και άλλο πράγμα το τι στ' αλήθεια υπήρξε ο συγγραφέας αυτός .

Όπως επίσης είναι εντελώς άλλο πράγμα το πώς εκφραζόμαστε ή και ενεργούμε
σε κάποια συγκεκριμένη χρονική περίοδο τής ζωής μας ,
και εντελώς άλλο πράγμα το πώς συνήθως εκφραζόμαστε ή και ενεργούμε .

Μια και δύο και τρεις παρεκκλίσεις δεν υποδηλώνουν πολλά για ένα πρόσωπο .
Ωστόσο το σύνηθες ή το συχνό δηλώνουν πολλά .

Ακόμη κι αν δεχτούμε ως άποψη ότι οι πράξεις μας δεν ορίζουν την ύπαρξή μας
αλλά απλώς μιλούν για κάποια στοιχεία τού χαρακτήρα μας .


DEROS

  • Επισκέπτης
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #77 στις: 17/02/06, 11:17 »
Κυρια μου εμενα μου αρεσε, απλα και μονο γιατι καποια στιγμη θα ηθελα να γινω κατι αλλο ετσι για να ξεφυγω απο την ρουτινα της καθημερινοτητας...οσο για τα υπολοιπα απλα ξοδευτηκαμε σε λογια σε δηθεν σε πρεπει σε σωστα ή λαθη...τα σεβη μου !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #78 στις: 17/02/06, 11:33 »

Ο Μπουκόφσκι υπήρξε ...

Ο Μπουκόφσκι δεν ήταν σημείο αναφοράς, ένα απλό παράδειγμα ήταν... ???

Επίσης είπα πως συμβαίνει συχνά ( ή πάρα πολύ συχνά) ένας δημιουργός να μην καταγράφει την αυτοβιογραφία του μέσα σε ένα ποίημα , διήγημα κ.λ.π., άλλο να υπάρχουν (που πάντα υπάρχουν ) αυτοβιογραφικά στοιχεία (τα οποία μπορεί να είναι μόνο συναισθήματα όμως και όχι πράξεις)  κι άλλο να είναι μέσα ατόφιος ο εαυτός του και η ζωή του. Υπάρχει τεράστια διαφορά σε αυτό και δυστυχώς συνήθως γίνεται μεγάλη παρανόηση.

όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #79 στις: 17/02/06, 11:39 »
...οσο για τα υπολοιπα απλα ξοδευτηκαμε σε λογια σε δηθεν σε πρεπει σε σωστα ή λαθη...

προσωπικά θα συμφωνήσω με τον κύριο Ντέρο και ιδιαίτερα με την συγκεκριμένη πρότασή του......

Υ.Γ : ....ααα επίσης το θα μέσα στο ποιήμα αναφέρεται 20 φορές ...... ενημερωτικά ....
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/06, 11:43 από Twix »
Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #80 στις: 17/02/06, 11:48 »
"...Ο Μπουκόφσκι δεν ήταν σημείο αναφοράς , ένα απλό παράδειγμα ήταν..."

"...άλλο να υπάρχουν αυτοβιογραφικά στοιχεία ... κι άλλο να είναι μέσα ατόφιος ο εαυτός και η ζωή ..."


Μα , για να είναι αυτοβιογραφικά τα στοιχεία θα πρέπει να αναφέρονται σε γεγονότα τής ζωής μας
έστω και λογοτεχνικά εμφανισμένα ή με αρκετές παραποιήσεις σε πρόσωπα και καταστάσεις .

Οι σκέψεις και τα αισθήματα μας δεν είναι η βιογραφία μας , δε μιλούν για τη ζωή μας .
Είναι κομμάτια τής ψυχής μας , τής ύπαρξής μας .
Εάν αυτά δε συμφωνούν με τον τρόπο τής ζωής μας είναι άλλο θέμα ,
κι εδώ οι συνθήκες κι οι περιστάσεις παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο .

Στάθηκα στον Μπουκόφσκι διότι αυτός λίγο-πολύ έζησε όπως έγραφε .
Η φαντασία του χρησίμεψε κυρίως στον όποιο "λογοτεχνικό" τρόπο γραφής του .

Τέλος , εμένα προσωπικά το κείμενο τής Λίνας δε μού θύμισε σε τίποτα τον συγγραφέα αυτόν .

Ε , ναι .
Και πάντα φιλικά και πάντα με αγάπη  :)







Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #81 στις: 17/02/06, 11:51 »
Κυρια μου εμενα μου αρεσε, απλα και μονο γιατι καποια στιγμη θα ηθελα να γινω κατι αλλο ετσι για να ξεφυγω απο την ρουτινα της καθημερινοτητας...οσο για τα υπολοιπα απλα ξοδευτηκαμε σε λογια σε δηθεν σε πρεπει σε σωστα ή λαθη...τα σεβη μου !!!!!!

Οι στίχοι της sanduga στάθηκαν αφορμή για πολλούς απο εμάς να εκφράσουμε τις απόψεις μας για το τι είναι τέχνη, τι ''αρμόζει'' να γράφεται σε δημιουργίες αλλά και για κάτι πιο ανθρώπινο, τι είναι "ξόδεμα'' και πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας.
Συμφωνώ πως η συζήτηση αυτή ίσως δεν βρίσκεται στον "κατάλληλο" χώρο, δεν τη θεωρώ ξόδεμα όμως  :) (όσο για τα δήθεν, αυτά...παντού υπάρχουν , κι όσο πιο ''σκληρό'' το αντικείμενο της συζήτησης τόσο πιο σκληροπυρηνικά και τα δηθεν, έτσι δεν είναι; και για να μην παρεξηγηθώ αυτό είναι γενική πίστη μου και δεν αφορά απαραίτητα το παρών θέμα)
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #82 στις: 17/02/06, 12:02 »
Μα , για να είναι αυτοβιογραφικά τα στοιχεία θα πρέπει να αναφέρονται σε γεγονότα τής ζωής μας
έστω και λογοτεχνικά εμφανισμένα ή με αρκετές παραποιήσεις σε πρόσωπα και καταστάσεις .

Οι σκέψεις και τα αισθήματα μας δεν είναι η βιογραφία μας , δε μιλούν για τη ζωή μας .
Είναι κομμάτια τής ψυχής μας , τής ύπαρξής μας .
Εάν αυτά δε συμφωνούν με τον τρόπο τής ζωής μας είναι άλλο θέμα ,
κι εδώ οι συνθήκες κι οι περιστάσεις παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο .

Τέλος , εμένα προσωπικά το κείμενο τής Λίνας δε μού θύμισε σε τίποτα τον συγγραφέα αυτόν .

Τα αυτοβιογραφικά στοιχεία αναμειγνύονται με αυτά της μυθοπλασίας, το αν θα αποφασίσει να δώσει στο κείμενό του ο συγγραφέας προσωπικά του βιώματα ( ως γεγονότα) ή μονάχα απόψεις και συναισθήματα ή όλα μαζί είναι δική του επιλογή. Μπορεί να γράψει ένας άντρας ένα βιβλίο με πρωταγωνίστρα μια γυναίκα, λογικά αυτό θα ήταν αδύνατον να συμβεί...ο τρόπος που βιώνουν καταστάσεις τα δυο φύλα διαφέρει σε πολλά σημεία πέραν των βασικών. Κι όμως γυναίκες γράφουν για άντρες και το αντίθετο, το προσωπικό στοιχείο όμως ποτέ δεν λείπει ακόμη και τότε.

Ούτε κι εμένα μου θύμισε το ποίημα αυτό τον Μπουκόφσκι γι' αυτό και είπα πως ήταν ένα μονάχα τυχαίο παράδειγμα (κυνικής γραφής) και σε καμμία περίπτωση σημείο αναφοράς.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/02/06, 12:04 από pinelopi »
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

old_lion

  • Επισκέπτης
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #83 στις: 17/02/06, 12:21 »
"...Μπορεί να γράψει ένας άντρας ένα βιβλίο με πρωταγωνίστρα μια γυναίκα..."

Μα ... αυτό είναι η λογοτεχνία , φαντασία με αναφορές στην πραγματικότητα τής ζωής
ειδωμένης μέσα από το πρίσμα και τού συγγραφέα το οποίο δεν είναι δυνατόν να είναι άσχετο με τη φύση του .
Ένας άντρας ποτέ δε θα γράψει τόσο καλά για τη φύση μιάς γυναίκας από ό,τι θα το έκανε μία γυναίκα .
Και τανάπαλιν , βέβαια .


"...το προσωπικό στοιχείο όμως ποτέ δεν λείπει ακόμη και τότε..."

Και βέβαια δε λείπει κι αυτό ακριβώς γράφω πιο πάνω .
Βιογραφικό όμως δεν είναι  .

Και τελικά εκεί νομίζω ότι έγινε και η μεγάλη παρεξήγηση γύρω από το παρών Thread .
Στο δηλαδή κατά πόσον ήταν έστω και κατά φαντασία βιογραφικό
και κατά πόσον ήταν μια προσπάθεια καθαρά λογοτεχνική με το προσωπικό ύφος τής συγγραφέως .

Το εάν η προσπάθεια ήταν επιτυχημένη ή όχι , αυτό ας το κρίνουν οι αναγνώστες της .




Αποσυνδεδεμένος marfy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 200
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κάπου αλλού...
    • Προφίλ
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #84 στις: 02/03/06, 12:00 »
Θα το ξαναπω κ ας γίνομαι κουραστική,ότι ποτέ δεν κατάφερα να οργανώσω τις σκέψεις μου στο γραπτό λόγο...και αρκετές φορές και σε όσα "κυκλοφορούσαν στην ψυχή μου"...

το γραπτό της σαντούγκας με "γέμισε" καθόλη την ανάγνωσή του..κι για αυτό το λόγο θα ήθελα να την ευχαριστήσω για αυτό...

και κάτι ακόμη...

Υ.Γ1:(προς σαντούγκα): μη διστάσεις να δημοσιεύσεις το 2ο και 3ο.
Υ.Γ2:(προς μεσαιωνικές κριτικές): ο αναμάρτητος πρώτος το λήθο να ρίξει...

αυτά...

μαρφ...
τα πιο όμορφα πράγματα χάνονται γρήγορα,οι άνθρωποι,τα σύννεφα,το μελάνι στα ποιήματα<br />http://mikrivolta.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #85 στις: 02/03/06, 15:03 »
εγω δε θα μιλησω με επιστημονικους ορους.. ουτε θα εμπλουτισω τις προτασεις μου με λεξεις ευπαρουσιαστες.. δε ξερω πως.. ισως να ναι κι αυτος ο λογος.. ισως οταν εχω αρκετες γνωσεις για να το κανω, να το χρησιμοποιησω.. μπορει ομως κ να μη μου βγαινει..

θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ με την porky, οπως και με καποιες αλλες απαντησεις..
 
ειμαστε ελευθεροι να εκφραζουμε τα συναισθηματα μας.. ειτε αυτο σημαινει πως θα κλειδωθουμε στο δωματιο, η θα βγουμε να γλεντησουμε, η θα γραψουμε καποιες σκεψεις σ'ενα χαρτι... νομιζω , πως εχουμε τη δυνατοτητα να δημοσιοποιησουμε αυτες τις σκεψεις μας εδω.. αν υπαρχει και για καποιο αλλο λογο αυτη η κατηγορια, θα ηθελα πολυ να το μαθω...

τωρα, οσο για αυτο το ρημαδι το "σκοταδι" και την απαισιοδοξια, ο καθενας το αντιλαμβανεται διαφορετικα.. το να γραφει καποιος βγαζοντας μια δυστυχια, δε σημαινει οτι ειναι απαισιοδοξος! οτι δε ξερει και δε μπορει να ζει τη ζωη του! μη τρελαθουμε!!...
ο καθενας μας εχει τα δικα του προβληματα, αλλα και τις δικες του χαρες..
δεν υπαρχει κανεις που να ζει μεσα σ΄ενα κοσμο χωρις σκαμπανεβασματα.. μες στα φρου φρου και αρωματα!.. αλλον μπορει να τον εμπνεει να γραψει για τις χαρες της ζωης! αλλον για τη δυστυχια!.. ταλεντα ειναι αυτα!  :P

α.. και master.. σ'ευχαριστω για το σχολιο πως προσθεσα σκοταδι στο γραπτο μου.. εμενα μου αρεσε..  :-*

κι επειδη ξεφυγα λιγο.. λιγο..  ::)
σαντουκα, δε θα σε κρινω γι αυτα που εγραψες, ετσι αισθανθηκες εκεινη τη στιγμη, αυτο εξωτερικευσες.. για μενα μπραβο σου... και ταπεινη μου αποψη, ανεβασε και τα αλλα δυο.. οσοι ενδιαφερονται, ας τα διαβασουν, τους υπολοιπους δεν τους υποχρεωσε κανεις..

Συγνωμη αν ειναι καπως αποτομα ολα αυτα...
Φιλικα παντα...
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος pimami

  • Ανεμοσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φωταγωγός
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #86 στις: 02/03/06, 15:42 »
ο λαός απαιτεί και τα άλλα δυο ξοδέματα!
άντε Πριγκηπέσσα μου, κάνε το θαύμα σου!!! :)
"τα ελατήρια του στρώματος βουίζουν όνειρα"

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #87 στις: 02/03/06, 15:47 »
Λοιπόοοον....βγάζει έντονα συναισθήματα...και ναι βγάζει σκοτάδι....

δεν θα μπορέσω ποτέ να καταλάβω ποτέ τι κόμπλεξ έχουν μερικοί άνθρωποι επειδή δεν τους αρέσει η γνώμη και τα πιστεύω των άλλων να ψάχνουν να βρουν τρόπους ώστε να επεξηγήσουν καποια πράγματα...

και πιο συγκεκριμένα...επειδή αυτό πήγαινε σε μένα...:
Παράθεση
Μάλιστα είδα πρόσφατα και επιδοκιμασία επειδή μέλος προσέθεσε "σκοτάδι" στα δημιουργήματά του.

για μένα το σκοτάδι είναι κάτι το φυσικό....και ναι μ'αρέσει αυτά που γράφω να διακατέχονται άπο ένα μέρος σκοταδιού....και ναι....αν γράφει ο άλλος και αποτυπώνει τα συναισθήματα του (σκοτεινά...αλλά επειδή τα νιώθει...στην περιπτωσή της βάλιας στην οποία έγραψα το σχόλειο) ΕΓΩ σαν ηλίας, θέλω να το σχολιάσω....δεν νομίζω να διέκρινες πουθενά επιδοκιμασία στο μήνυμα μου....εγώ έγραψα ότι έχει αρχίσει να προσθέτει σκοτάδι....πράγμα που μ'αρέσει....πως να το κάνουμε? υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι βρήκουν μια σκοτεινό ποίημα, σαγηνευτικό...ιδίως όταν ξέρουν πως και γιατί γράφτηκε.....ξεκολλήστε λοιπόν λίγο οι "φωτεινοί" άνθρωποι και καταλάβετε ότι όσο και να μην το θέλετε/ουμε το σκοτάδι πάντα θα αντιπρωσοπεύει μια πλευρά του ανθρώπου...

Αποσυνδεδεμένος FloatingPoint

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #88 στις: 13/03/10, 01:32 »
παράξενο είναι αυτό το site αλλά πολύ ενδιαφέρον. πηδάει από το ένα θέμα στο άλλο με μεγάλη ευκολία. καλό είναι αυτό, σημαίνει πνευματική ευλυγισία. κοίταζα την πρώτη σελίδα στο στέκι για να βρω κάτι ενδιαφέρον και έπεσε το μάτι μου στα "προσεχή γενέθλια". με τράβηξε ένα όνομα "αστραπόφεγγο" επειδή ήταν το μόνο με γράμματα ελληνικά. μπήκα στο προφίλ του να δω τι είναι, είδα, διάβασα και μερικά τελευταία posts του, από εκεί πήγα σε ένα άλλο μέλος την pascal που έγραφε τα δικά της, κι όπως συμβαίνει συνήθως το ένα φέρνει το άλλο, κι έτσι έφτασα εδώ σ'ένα αρκετά παλιό ποιήμα η ό,τι άλλο. διάβασα πολλούς διαφορετικούς χαρακτηρισμούς γι'αυτό. δεν ασχολούμαι με την ποίηση και γενικά με τη συγγραφή και δε θα κρίνω τι είναι τελικά. περισσότερο μ'ενδιαφέρει η κοινωνική πλευρά του θέματος και η κοινωνική πλευρά του site. εξάλλου δε γράφτηκα μέλος επειδή παίζω ένα όργανο, το ούτι, αλλά επειδή με τράβηξε η πλατειά θεματολογία του. όμως ξέφυγα πολύ από το θέμα και επιστρέφω στην καθαρά άνθρώπινη πλευρά αυτού που έγραψε κάποτε η Maria_Antouaneta. μπήκα και στο δικό της profile και είδα πως είναι εφέτος 31 χρονών και ότι όπως δήλωνε τότε είναι...homeless. δεν ξέρω τι σας λέει εσάς αυτό αλλά εμένα με παραπέμπει στο να δικαιολογήσω και να εξηγήσω πλήρως τα όσα έγραψε καποτε η κοπέλα αυτή. μιλάμε και γράφουμε ανάλογα με την ψυχολογία που έχουμε την κάθε μέρα μας. άλλοτε μπορεί να είναι καλή η μέρα και άλλοτε καλή και ανάλογα θα είναι και τα λόγια μας. οπότε ό,τι κι αν έγραψε τότε η κοπέλα την ψυχούλα της έκφραζε όπως ήταν τότε. σήμερα δεν ξέρω αν θα έγραφε τα ίδια αφού δεν είναι πια η ίδια. πέρασαν από τότε 4 χρόνια. διάβασα τα όσα έγραψε 2 φορές και μπορώ να πω ότι ήταν καλά. συμφωνώ πάντως με κάποιο μέλος που δε θυμάμαι τώρα ποιο ήταν το όνομα του ότι περισσότερο μέτρησαν οι εξηγήσεις της παρά το ποιήμα της η ό,τι άλλο ήταν αυτό που έγραψε. :)
προγραμματιστής μόνος δεν ψάχνει
<όχι αγρότης μόνος, προγραμματιστής είπαμε>

Αποσυνδεδεμένος anagnostis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόψε ξοδεύτηκα Ι
« Απάντηση #89 στις: 13/03/10, 13:50 »
Ούτε ποίημα, ούτε πεζό. Ίσως ενοχές και εξομολόγηση από έναν καναπέ...
Ουδέποτε επιχείρησα να γράψω ένα ποίημα. Ουδέποτε έπιασα στα χέρια μου ένα μουσικό όργανο. Τα περιμένω από σας......

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/05, 22:42
από Theoektos
0 Απαντήσεις
1607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/05, 03:00
από louloudenia
1 Απαντήσεις
1797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/05, 00:40
από pascal.
12 Απαντήσεις
4521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/05, 23:57
από last dying wish...
8 Απαντήσεις
2838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/06, 23:00
από Fusalida
8 Απαντήσεις
3281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 22:54
από Vasilis P.
4 Απαντήσεις
2382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/11, 12:39
από kakoulis
4 Απαντήσεις
2374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/11, 00:58
από ..........
0 Απαντήσεις
1444 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/11, 14:32
από gas-13
0 Απαντήσεις
1783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/14, 20:33
από ΠΟΙΟΣ