Αποστολέας Θέμα: Neos exoplismos...protaseis  (Αναγνώστηκε 5541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SanTa87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Neos exoplismos...protaseis
« στις: 07/01/10, 23:41 »
Γεια χαρά. Νέος στο φόρουμ και στον χώρο θα ήθελα να ζητήσω την συμβουλή σας για μια αγορά. Ο εξοπλισμός που έχω αυτή την στιγμή είναι για αρχάριους (κιθάρα: YAMAHA EG-303   ενισχυτής: LINE6 Micro spider) και λέω να κάνω μια αναβάθμιση. Σκέφτηκα λοιπόν να πάρω έναν καλύτερο ενισχυτή και ένα πολυεφφε το θέμα είναι ότι επειδή δεν έχω ιδέα τι παίζει τα βρίσκω λίγο σκούρα. Με μια γρήγορη ματιά που έκανα με το δάσκαλο μου πάμε προς FENDER FM212R (διάβασα πολλές σελίδες στο forum και δεν είδα ούτε μια καλή κουβέντα άρα μάλλον δεν…) ενισχυτή και Line6 Pod2 πολυεφφε. Ο ήχος που θα ήθελα να βγάλω από τον συνδυασμό αυτό είναι προς το metal (metallica, megadeth, savatage) αλλά και blues μιας και πολλές ασκήσεις είναι κομμάτια τέτοια και θα μου άρεσε να εξασκούμε με συνοδεία το σωστό ήχο ( όσο μπορώ τουλάχιστον). Τα χρήματα που μπορώ να διαθέσω είναι maximum 400Ε . Βασικά ως αρχική σκέψη ήταν να αγοράσω απλά ένα VOX Tonelab ST  αλλά με τον Micro spider δεν ξέρω αν θα είχε νόημα.  Έχει κανείς να κάνει καμία πρόταση γιατί με βλέπω η να μην αγοράζω τπτ ή να αγοράζω κάτι με κίνδυνο να το μετανιώσω. Επίσης να πω ότι η χρήση θα είναι μόνο για σπίτι( με την ένταση δεν υπάρχει πρόβλημα :P)

Ευχάριστω πολύ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #1 στις: 08/01/10, 00:20 »
Έχεις κοιτάξει για modelling ενισχυτή;Προσφέρει εξομοιώσεις διάφορων δημοφιλών ενισχυτών αλλά και διάφορων εφέ. Οπότε δε θα χρειαστείς και πεταλιέρα... 
Πως σου φαίνεται;
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος SanTa87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #2 στις: 08/01/10, 00:33 »
Ναι το έχω σκεφτεί  αλλά πίστευα ότι θα ήταν  καλύτερα το κάθε πράμα να κάνει την δουλεία του και μόνο. Δλδ ένας ενισχυτής ακόμα και σκέτος χωρίς εφφε αν είναι δυνατόν και ένα πολυεφφε. Έχω την εντύπωση ότι θα κάνει πολύ καλύτερη δουλεία ένα εφφε απο τα εφφε που έχει είδη ο ενισχυτής πάνω. Βέβαια ξανάλεω οτι δεν έχω πείρα στο θέμα οπότε απλά υποθέτω.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #3 στις: 08/01/10, 00:44 »
Ως προς το θέμα του πολυεφφέ, εγώ προσωπικά θα προτιμούσα την Tonelab ST από το Pod, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει ότι το Pod δεν είναι καλή λύση για αυτό που ψάχνεις. Απλά εγώ βρίσκω ότι οι ήχοι της Tonelab είναι πολύ πιο ζεστοί και αυθεντικοί σε σχέση με τα διάφορα pod, οι ήχοι των οποίων έχουν μια έντονη ψηφιακή χροιά (ειδικά όσο αυξάνεται η παραμόρφωση). Πάντως και τα δύο πολυεφφέ θα σού δώσουν αρκετές επιλογές ώστε να καλύψεις οποιοδήποτε είδος μουσικής θέλεις να παίξεις.

Όσον αφορά τον ενισχυτή, ξεκινάω με την υπόθεση ότι, ακόμα και αν αγοράσεις την Tonelab που είναι το πιο ακριβό από τα δύο παραπάνω πολυεφφέ, θα σού μείνουν περίπου 200 Ευρώ για τον ενισχυτή. Σε αυτό το budget θα σού πρότεινα να πάρεις:

1. Έναν solid state ενισχυτή με καλό καθαρό κανάλι όπως ο Crate FW15R, o Hughes and Kettner Edition Blue 15R, o Kustom Tube 12 ή ο μεγαλύτερος και πιο "σοβαρός" Peavey Bandit 112. Ο Fender FM212R δεν είναι άσχημος ενισχυτής αλλά δεν είναι και κάτι εξαιρετικό και θα σού κοστίσει σίγουρα πάνω από 200 Ευρώ.

2. Έναν μικρό λαμπάτο ενισχυτή ο οποίος από μόνος του θα σού δώσει πιο ποιοτικό ήχο και ίσως (δεν είναι σίγουρο) αναδείξει καλύτερα τις δυνατότητες ενός πολυεφφέ. Δες εδώ για μια λίστα με τις επιλογές σου σε αυτή την κατηγορία, έχοντας υπόψη ότι μπορείς να βρεις κάποιους από αυτούς τους ενισχυτές σε καλύτερη τιμή σε κάποια Βρετανικά μαγαζιά.

Βέβαια υπάρχει πάντα η επιλογή που προτείνει ο edgar, δηλαδή ένας modelling ενισχυτής που τα έχει όλα και συμφέρει. Κοίταξε τον Peavey Vypyr 15, τον Vox VT15 και τον Laney Prism 20.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος SanTa87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #4 στις: 08/01/10, 01:04 »
Πραγματικά τώρα έχω έναν μπούσουλα. Ευχαριστώ πολύ καταρχήν και τους δυο για την βοήθεια. Λογικά θα κινηθώ στην πρώτη λύση δλδ ενός ενισχυτή με καλό καθαρό κανάλι χωρίς να με απασχολεί το εφφε μιασ και ότι θέλω θα μπορώ να το βγάλω από το πολυεφφε. Τώρα για το εφφε δυστυχώς το Tonelab ST δεν νομίζω να το βρω εδώ Αθήνα (έχω πάρει σε 10 μαγαζιά και στην αντιπροσωπία και δεν το έχει κανείς)  οπότε μάλλον θα γίνει online η παραγγελία μαζί με τον ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #5 στις: 08/01/10, 01:44 »
Αν προσανατολίζεσαι σε αυτή την επιλογή, θα έλεγα ότι ο Crate FW15R είναι πολύ φτηνός αλλά με καλό καθαρό κανάλι. Δεν τον έχω δοκιμάσει με κάποιο πολυεφφέ, αλλά σαν καθαρό κανάλι νομίζω ότι είναι ικανοποιητικότατος. Σε αυτό συμβάλλει και το ηχείο των 12 ιντσών καθώς και το reverb. Επίσης πολύ καλό (ίσως ακόμα καλύτερο) καθαρό κανάλι έχει και ο Kustom, αν και είναι πιο μικρός σε μέγεθος και λιγότερο ευέλικτος. Και οι δύο έχουν έξοδο για ακουστικά αλλά ο Crate έχει και υποδοχή για CD/mp3 player, πολύ χρήσιμη αν θέλεις να τζαμάρεις με κάποιο τραγούδι ή backing track.

Όσο για την Tonelab, επειδή την παρακολουθώ κι εγώ, την καλύτερη τιμή αυτή τη στιγμή την έχει ο Thomann. Μπορείς να βρεις και τα δύο (τον Crate και την Tonelab) στο Playback για 295 Ευρώ συνολικά, και αν πάρεις και κάτι ακόμα (π.χ. ένα καλώδιο ή ένα σετ χορδών) για να φτάσεις τα 300 Ευρώ δεν θα πληρώσεις μεταφορικά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος SanTa87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #6 στις: 08/01/10, 02:16 »
Χμ.. ναι αυτό κοιτάω τώρα, να βρω κάποιον καλό συνδυασμό με το tonelab. Να υποθέσω ότι οι ενισχυτές αυτοί που προτείνεις αν και έχουν την ίδια τιμή με τον Micro Spider είναι καλύτεροι έτσι; Το ενδεχόμενο Tonelab st + MicroSpider παίζει ή θα είναι αποτυχία τελείως??? :D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #7 στις: 08/01/10, 02:43 »
Το ενδεχόμενο Tonelab st + MicroSpider παίζει ή θα είναι αποτυχία τελείως??? :D

Είναι δύσκολο να πετύχεις ένα καλό ήχο όταν βάζεις μια προσομοίωση ενός πολυεφφέ πάνω σε μια άλλη ενός modelling ενισχυτή. Το πιο πιθανό είναι ότι το ηχητικό αποτέλεσμα κάθε άλλο παρά ικανοποιητικό θα είναι. Η μόνη λύση θα ήταν να χρησιμοποιείς την πεταλιέρα στο καθαρό κανάλι του Micro Spider. Δυστυχώς δεν έχω καμία εμπειρία από τον συγκεκριμένο ενισχυτή, οπότε δεν μπορώ να σού πω με βεβαιότητα πώς θα ήταν ο συνδυασμός. Πάντως ο Micro Spider έχει πολύ μικρό ηχείο (6,5 ιντσών), το οποίο φυσικά δεν θα σού δώσει ποτέ την ένταση και τις συχνότητες ενός ηχείου 10 ή 12 ιντσών όπως αυτό που έχει ο Crate. Μπορείς φυσικά να το δοκιμάσεις. Δεν χάνεις τίποτα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος SanTa87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #8 στις: 08/01/10, 03:04 »
Ναι ναι κατάλαβα τι εννοείς…Όπως τα βλέπω τώρα τα πράματα που μπήκα λίγο στο νόημα αυτό που μου κάνει την ζημία είναι το μικρό budget…όποτε πρέπει να συμβιβαστώ και να επιλέξω αν θα ρίξω τα περισσότερα λεφτά στο εφφε (Tonelab st αντί για το Pod) ή σε έναν ενισχυτή καλύτερο αλλά με το Pod αντί του Tonelab. Είμαι σε δίλημμα….

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #9 στις: 08/01/10, 22:36 »
Κατά σύμπτωση, το GAK έχει αυτή τη στιγμή προσφορά τον Crate FW15R μόνο 49 λίρες! Βέβαια θα πληρώσεις καμιά 30αριά λίρες (αν θυμάμαι καλά) για μεταφορικά, αλλά και πάλι ακόμα κι έτσι η τιμή δεν είναι άσχημη. Το DV247 τον έχει 70 λίρες συν 15 μεταφορικά.

http://www.guitarampkeyboard.com/en/85067
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος SanTa87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #10 στις: 09/01/10, 02:30 »
Λοιπόν τι λες να παίξουμε εδώ??
http://www.thomann.de/gr/peavey_windsor_studio_b_stock.htm
http://www.thomann.de/gr/blackheart_little_giant_bh5112.htm
+Tonelab St φυσικά…

Τι προτείνεις?? Γιατί να σου πω την αλήθεια δεν βγάζω και πολύ άκρη με τις ορολογίες που δίνει στο description του Peavey….

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #11 στις: 09/01/10, 11:02 »
Καλοί ενισχυτές και οι δύο, αλλά ο Peavey κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερος και πιο πολυδιάστατος. Έχει attenuator οπότε βολεύει πάρα πολύ αν θέλεις να παίζεις σε χαμηλές εντάσεις διατηρώντας τη χροιά του λαμπάτου ενισχυτή, ενώ έχει και αρκετή ένταση αν την χρειάζεσαι. Επίσης έχει FX loop, έχει master volume, έχει boost function το οποίο ελέγχεται από τον ποδοδιακόπτη, έχει reverb... και το σημαντικότερο είναι ότι μπορείς να διαλέξεις τι λάμπα θα τού βάλεις από μια μεγέλη ποικιλία επιλογών, αλλάζοντας έτσι τον ήχο που σού δίνει. Ο Blackheart δεν είναι καθόλου άσχημος ενισχυτής, ειδικά για το σπίτι, αλλά σίγουρα είναι πιο περιορισμένων δυνατοτήτων από πλευράς χαρακτηριστικών και ισχύος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #12 στις: 09/01/10, 13:46 »
Και εγώ windsor ψηφίζω... αλλά ελπίζω να πρόσεξες ότι είναι b-stock:
Παράθεση
B-STOCK with damaged original package, slightly used.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος SanTa87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #13 στις: 09/01/10, 17:48 »
Ωχ ναι… δεν το είχα παρατηρήσει. Βασικά αφού μπορώ να το επιστρέψω μέσα σε 30 μέρες λέω να το ρισκάρω. Τι λέτε κι εσείς? Το St το πήρα σήμερα και είναι χάος για το δικό μου επίπεδο έχει άπειρα πράματα να κάνεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να πάρω ενισχυτή γρήγορα :P

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #14 στις: 09/01/10, 19:11 »
Συνήθως αυτά τα B-stock είναι καλές ευκαιρίες γιατί τις περισσότερες φορές είναι όργανα που κάποιος επέστρεψε μέσα στις πρώτες 30 μέρες, οπότε είναι ουσιαστικά καινούργια. Εξάλλου αν δεν σε ικανοποιήσει από πλευράς απόδοσης ή κατάστασης, μπορείς κι εσύ να τον επιστρέψεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #15 στις: 09/01/10, 19:40 »
Και εγώ θα προχώραγα στην αγορά (Απόλλωνα, είδες που συμφωνούμε και κάπου τελικα;  :) ) ... απλά πριν στο επισήμανα santa, σε περίπτωση που δεν το είχες προσέξει.. 
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #16 στις: 09/01/10, 20:54 »
(Απόλλωνα, είδες που συμφωνούμε και κάπου τελικα; :) )

Δεν υπήρχε περίπτωση να μη συμφωνήσουμε σε κάτι. Έτσι κι αλλιώς, καλό είναι να παρατίθενται διαφορετικές απόψεις και να γίνεται διάλογος.

Κι εγώ θα έλεγα ότι η συγκεκριμένη ευκαιρία αξίζει το όποιο "ρίσκο" μπορεί να θεωρηθεί ότι συνεπάγεται η αγορά ενός τέτοιου B-stock. Η διαφορά από τον εντελώς καινούργιο ενισχυτή είναι της τάξης των 55 Ευρώ, αρκετά για να τον κάνουν ιδιαίτερα δελεαστικό. Αν έχεις τα λεφτά χτύπα τον αλύπητα και το κυριότερο γρήγορα, αλλιώς σίγουρα θα σε προλάβει κάποιος άλλος. Αμφιβάλλω αν θα είναι ακόμα διαθέσιμος στο τέλος της επόμενης εβδομάδας. Ακόμα κι εγώ έχω μπει σε πειρασμό... >:D
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος SanTa87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #17 στις: 10/01/10, 02:14 »
Καλά έκανες edgar ty δεν το είχα πάρει καν χαμπάρι…Ναι κι εγώ αυτή την εντύπωση έχω ότι δεν θα είναι τπτ τραγικό. Τώρα μόλις είδα ότι κάνανε  accept την αίτηση μέλους στο thoman. Θα κάνω μια προσπάθεια να παραγγείλω τώρα :p

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #18 στις: 11/01/10, 20:24 »
Φίλε, απ' ό,τι βλέπω ο ενισχυτής δεν υπάρχει πλέον. Τον τσίμπησες ή σε πρόλαβε κάποιος άλλος...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος SanTa87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Neos exoplismos...protaseis
« Απάντηση #19 στις: 17/01/10, 17:11 »
Τον τσιμπησα φιλε περιμενω να τον φερουν και θα σας πω εντυπωσεις....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
neos

Ξεκίνησε από sk Βιβλίο Εντυπώσεων

1 Απαντήσεις
38968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 23:11
από mace
16 Απαντήσεις
4470 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 21:21
από metalmike