Αποστολέας Θέμα: Martin DXM  (Αναγνώστηκε 10483 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Martin DXM
« στις: 02/12/15, 17:11 »
Μήπως κάποιο μέλος του φόρουμ έχει γνώμη (ή ακόμα καλύτερα έχει παιξει) για την Martin DXM???
https://www.martinguitar.com/model/item/636-dxm.html


Διαβάζω γενικά στα ξένα sites καλές γνώμες αλλά και μερικές κακές.....
Με ενδιαφέρει κυρίως ηχητικά πως είναι η κιθάρα (μοιάζει ο ηχος της με μια "κλασική" Martin?) , καθώς διαβάζω πως είναι όλη φτιαγμένη απο συνθετικά υλικά. Βέβαια και το πόσο playability είναι, μετράει.....




Επίσης, αυτό που δεν έχει, λούστρο πουθενά:
Finish Back & Sides:none,  Finish Top:none,  Finish Neck:none
το τοποθετείται στα θετικά ή στα αρνητικά της???

Ευχαριστω προκαταβολικά :up
« Τελευταία τροποποίηση: 02/12/15, 17:13 από andrewpap »
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #1 στις: 03/12/15, 11:42 »
H DXM είναι από αυτές που έχουν σώμα εξ ολοκλήρου φτιαγμένο από HPL, γι' αυτό και δεν έχουν κάποιο λούστρο. Το HPL έχει μια ιδιαίτερη υφή, δεν εμφανίζει χαρακιές εύκολα.


Όταν λες ότι διάβασες και μερικές κακές κριτικές, τι ακριβώς έλεγαν για την συγκεκριμένη?
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #2 στις: 03/12/15, 13:22 »
Βασικότερα αρνητικά που γράφουν στα διάφορα site (δεν έχω προσωπική γνώμη γι'αυτά):


- Ξεκολλά η ταστιέρα απο το μπράτσο, συνήθως απο 6-7ταστο και κάτω.
-  Κάποιοι λένε πως "καταρέουν". Δεν ξερω τι ακριβώς εννοούν - φαντάζομαι πως λένε πως ανοίγουν τα μέρη της κιθάρας μεταξύ τους.....
- Στρέβλωση του μπράτσου.
- Διαφορετική  ποιότητα κατασκευής (κακή) ή ήχου (χαμηλή ένταση), ανάλογα με την κιθάρα. Δηλ. ολα τα μοντέλα DXM δεν έχουν την ίδια αξιοπιστία ή/και ποιότητα ήχου.


Σχειτκά με τον ήχο της οι περισσότεροι λένε πως είναι "γνήσιος" Martin, εκτός εκείνων που την κατηγορούν για "χαμηλή ένταση"....




Αυτά τα ολίγα .....
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #3 στις: 03/12/15, 14:14 »
Κατάλαβα. Υποθέτω ότι οι τουλάχιστον αξιοπρεπείς Martin είναι στο χιλιάρικο και πάνω.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #4 στις: 03/12/15, 16:26 »

Σχειτκά με τον ήχο της οι περισσότεροι λένε πως είναι "γνήσιος" Martin, εκτός εκείνων που την κατηγορούν για "χαμηλή ένταση"....

Γνήσιος ήχος Martin... Ούτε να γελάσω δεν μπορώ πλέον με αυτούς που ακούν τέτοιους ήχους... πόσο μάλλον στα 500$.

Όπως και να έχει, προσωπικά θ' απέφευγα τέτοιες εταιρείες σε φθηνά όργανα. Περισσότερο το όνομα στο headstock θα πληρώσεις για να νοιώσεις καλά εσύ. Ψάξε λίγο το forum. Έχει αναφερθεί πολλές φορές το θέμα για φθηνές ακουστικές. Να πάρεις τουλάχιστον κάτι καλύτερο με τα ίδια χρήματα :)

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #5 στις: 04/12/15, 14:27 »
Αυριο - μεθαυριο θα δοκιμασω μια και θα σας πω γνώμη....


Ο Mistral εχει δικιο βεβαια, αλλα η τιμη της ειναι δελεαστική....




- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #6 στις: 05/12/15, 21:04 »
έγινε δοκιμή.


Η συγκεκριμένη κιθάρα ήταν σε αριστη κατάσταση, αχρησιμοποίητη σχεδόν...
Ειχε όμως χορδες περιπου 3 ετων....


Ο ήχος της δεν ήταν τιποτα σπουδαίο και σε αυτό θέλω να ρωτήσω τη γνώμη σας, κατά πόσο αυτές οι παλαιές χορδές συνέβαλαν στην "ποιότητα" του ήχου της:


Είχε το χαρακτηριστικό "μπουμ" των Martin σε πιο "φτωχό" επίπεδο, αλλά δεν είχε ούτε "γεμάτο" ήχο (πλούσιες αρμονικές?, γλυκιά μελωδία?, δεν ξερω πως να το εκφράσω καλύτερα....)  και δεν είχε "τσαμπουκά" δηλ. παίζοντας εντονότερα, τόσο φτωχότερος μελωδικά γινόταν ο ήχος.... Γενικά ήταν λίγο φτωχή και επίπεδη.... άσχημη δεν την έλεγες όμως (αναλόγως της τιμής της, πάντα).


Τι λέτε?
Με ενα σετ καινουργιες χορδές, θα μπορούσαν να αλλάξουν κατά πολύ, τα παραπάνω αρνητικά???



- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #7 στις: 05/12/15, 23:01 »
κατά πόσο αυτές οι παλαιές χορδές συνέβαλαν στην "ποιότητα" του ήχου της:
Είχε το χαρακτηριστικό "μπουμ" των Martin σε πιο "φτωχό" επίπεδο,
Τι λέτε?
Με ενα σετ καινουργιες χορδές, θα μπορούσαν να αλλάξουν κατά πολύ, τα παραπάνω αρνητικά???

Προφανώς, εννοείται, ναι :)
Με καινούριες χορδές θα αναδειχτεί όλη η κιθάρα. Θα ήθελα όμως να σε πληροφοροήσω πως και η δικιά μου η Fender ηλ/ακουστική έχει το χαρακτηριστικό 'μπουμ' που έχουν οι Martin, το ίδιο και η φθηνή Ibanez του κολλητού, το ίδιο και οι πιο ακριβές. Με άλλα λόγια, ποιο μπουμ βρε συ που έχουν οι martin? Γιατί παραμυθιάζεστε έτσι? Είναι δυνατόν να έχουν συγκεκριμένο 'μπουμ' οι Martin??? :) :)

Επίσης, με 500$ όσο και να χτυπιέσαι δεν υπάρχει περίπτωση ν' ακούσεις Martin ήχο. Είτε μπουμ, είτε μπαμ, είτε μπιμ, Martin ΔΕΝ είναι.

Τώρα στο θέμα μας...

Οι καινούριες χορδές θα κάνουν αισθητή διαφορά. Το τί θ'ακούσεις είναι ένα θέμα. Συνήθως σε αυτή την κατηγορία τιμών, θ'ακούσεις πιο πριμαριστό ήχο που θα γεμίζει περισσότερο το δωμάτιο ενώ τα χέρια σου θα γλυστρούν στην ταστιέρα. Το θέμα είναι να σε βόλεψε εσένα λοιπόν. Αν σου άρεσε και σου 'έκατσε', πες του παλικαριού ν'αλλάξει χορδές, να την παίξεις πάλι κι αγόρασέ την :)

Φιλικά και με κάθε δόση ευγένειας (εκεί στα μπουμ :) :) )

Υ.Γ Με μπουμ ενδεχομένως να εννοείς αυτή τη 'μουντίλα' που βγάζουν οι Martin. Αν εννοείς αυτό, περισσότερο άκουγες τις 3 ετών χορδών παρά τον χαρακτήρα των Martin.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #8 στις: 07/12/15, 11:20 »
.....Είτε μπουμ, είτε μπαμ, είτε μπιμ, Martin ΔΕΝ είναι.

Τώρα στο θέμα μας...

Οι καινούριες χορδές θα κάνουν αισθητή διαφορά. Το τί θ'ακούσεις είναι ένα θέμα. Συνήθως σε αυτή την κατηγορία τιμών, θ'ακούσεις πιο πριμαριστό ήχο που θα γεμίζει περισσότερο το δωμάτιο ενώ τα χέρια σου θα γλυστρούν στην ταστιέρα. Το θέμα είναι να σε βόλεψε εσένα λοιπόν. Αν σου άρεσε και σου 'έκατσε', πες του παλικαριού ν'αλλάξει χορδές, να την παίξεις πάλι κι αγόρασέ την :)

Φιλικά και με κάθε δόση ευγένειας (εκεί στα μπουμ :) :) )

Υ.Γ Με μπουμ ενδεχομένως να εννοείς αυτή τη 'μουντίλα' που βγάζουν οι Martin. Αν εννοείς αυτό, περισσότερο άκουγες τις 3 ετών χορδών παρά τον χαρακτήρα των Martin.


.... ΔΕΝ είναι Martin???  :'(
με πληγών'ς τώρα... :P


Με το "μπουμ" πράγματι εννοώ αυτό το "μουντό" που βγάζουν οι Martin  και ενώ αυτή η κιθάρα το προσέγγιζε (σε ... μουντάδα!) ήταν παράλληλα "φτωχή" σε μελωδία.
Γιαυτό ρώτησα για τις χορδές, σκεπτόμενος πως αν άλλαζαν και η κιθάρα διατηρούσε τη "μουντάδα" της αλλά σε πιο "πλούσιο" επίπεδο, τότε θα είχαμε μια "Den einai Martin"  ;D  που θα μου έκανε ηχητικά....
Αν πριμάριζε όμως, (όπως λές)... εέ, όχι!!

Δεν πρότεινα στον πωλητή αλλαγή χορδών, καθώς δεν το είδα και τόσο "ζεστό" - το πέταξα μεν, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια απο μέρους του (ούτε εναλλακτικά, διάθεση για μείωση της τιμής), οπότε μάλλον το θέμα πάει προς delete απο τις πτυχές του εγκεφάλου μου....
Σας ευχαριστώ όλους και ιδιαίτερα τον Mistral που βάλθηκε να μου χαλάσει το παραμύθι, με εμένα ντυμένο καουμπόι, παίζοντας μια Martin και ταυτόχρονα πετώντας τάπες, σε ένα βαρέλι Jack που σιγοωρίμαζε!!!!
[/size]
[/size]Υ.Γ. Επειδή ο γραπτός λόγος "παρεξηγιέτε" εύκολα, οτι γράφω εδω, αλλά και ότι γράφηκε απο τους φιλους του φόρουμ, εννοείτε πως έχει "κωμική" και φιλική διάθεση, πάνω απόλα[/size] :beer
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #9 στις: 07/12/15, 12:34 »
Κοίταξε.
Γενικότερα σε αυτά τα χρήματα ΔΕΝ θα πάρεις ΚΑΛΗ ακουστική. Οπότε, το θέμα είναι να πάρεις κάτι που θα σε βολεύει στο χέρι. Με τις σάπιες χορδές τώρα σίγουρα δεν άκουγες την κιθάρα. Με νέες χορδές, σίγουρα θ'ακούσεις πρίμο και καθαρό ήχο, αλλά αυτός ο ήχος δεν ξέρω τί θα είναι, σίγουρα πάντως δεν θα είναι ήχος Martin. Από εκεί και πέρα, ξανατονίζω πως αν σου έκατσε καλά πάνω σου, σου άρεσε η εμφάνισή της, το κράτημά της, το playability (όσο κατάλαβες) και σου αρέσει να βλέπεις το martin logo (δεν είναι κακό), τότε πες του τύπου να βάλει καινούριες χορδές καθώς ενδιαφέρεσαι να την αγοράσεις.

Αν δεν σου 'έκατσε', τότε ψάξε για κάτι άλλο :) Επίσης, δεν έχει σημασία να πάρεις μία καλύτερη κιθάρα που δεν θα σε ικανοποιηεί ούτε ηχητικά ούτε παικτικά, ούτε εμφανισιακά. Αυτή τουλάχιστον είναι η ταπεινή γνώμη :)

Επειδή ο γραπτός λόγος "παρεξηγιέτε" εύκολα, οτι γράφω εδω, αλλά και ότι γράφηκε απο τους φιλους του φόρουμ, εννοείτε πως έχει "κωμική" και φιλική διάθεση, πάνω απόλα
 
Αυτό ακριβώς :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #10 στις: 07/12/15, 14:50 »
Ευχαριστω για την γνώμη και τις συμβουλές σου, Mistral.


Γεγονός είναι πως έχω παιξει και φθηνότερες κιθάρες απο την τιμή της Μαρτιν και ακούγονταν καλυτερα (ή τελικά μου έχουν αφήσει γενικότερα καλυτερες εντυπώσεις).


Οποτε πάω παρακάτω... :run

Ηδη δημιουργώ μια "λιστα" κιθαρων με ταβάνι τα 350€ (άντε πολυ οριακά 400) απο όσα βρήκα σε αυτο το φορουμ και απο διάφορα αλλα sites.
Στη λιστα, βάζω βεβαια κιθάρες που βρήκα σε ελληνικα μαγαζια (που φαινεται να υπάρχουν για δοκιμη) και σκοπευω συντομα να τις κάνω "crash test"...  ;D


Δελεαστικότατη είναι επίσης η Recording Κing RD17 στο thomman, που δυστυχως την εξαιρω, λόγω αδυναμιας δοκιμής (παρόλο που μου ακούγεται "αριστη" απο το pc....)
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #11 στις: 08/12/15, 09:02 »
Δεν θα συμφωνήσω με τη δήλωση του φίλτατου Mistral ότι δεν μπορείς να πάρεις καλή ακουστική με 500 Ευρώ. Εκτός και αν εννοεί κιθάρα επιπέδου Μartin, οπότε μάλλον έχει δίκιο. Αντικειμενικά όμως μπορείς να βρεις πολύ καλές κιθάρες σε αυτά τα λεφτά. Θα σού κάνω μερικές προτάσεις το βράδυ, καθώς τώρα πρέπει να φύγω για δουλειά...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #12 στις: 08/12/15, 09:43 »
Δεν θα συμφωνήσω με τη δήλωση του φίλτατου Mistral ότι δεν μπορείς να πάρεις καλή ακουστική με 500 Ευρώ. Εκτός και αν εννοεί κιθάρα επιπέδου Μartin, οπότε μάλλον έχει δίκιο. Αντικειμενικά όμως μπορείς να βρεις πολύ καλές κιθάρες σε αυτά τα λεφτά. Θα σού κάνω μερικές προτάσεις το βράδυ, καθώς τώρα πρέπει να φύγω για δουλειά...


....αν μπορείς να κινηθείς σε πλαίσια 300-400€ θα μου ήταν καλύτερα - εκτός αν κατά τη γνώμη σου, η ποιότητα (ηχητική, παιχτική, κατασκευαστική κλπ) είνα τέτοια, που αξιζει υπομονή 1-2μηνών ακόμη, για να προσεγγίσω τα 500€.


Thanks a lot!!!!!
αναμένω.... :)



- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #13 στις: 08/12/15, 10:44 »
Συμφωνώ 100% με Απόλλωνα. Χωρίς καμία διάθεση  ::)   σύγκρισης με τις ακριβές Μαρτιν, και δεδομένου ότι δεν είσαι αλλεργικός στο μαόνι  ;D  δες και αυτή την full mahogani PRS SE Angelus:


http://www.prsguitars.com/sea10e/


http://www.thomann.de/gr/prs_se_a10e_angelus_ts.htm

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #14 στις: 08/12/15, 12:30 »
Δεν θα συμφωνήσω με τη δήλωση του φίλτατου Mistral ότι δεν μπορείς να πάρεις καλή ακουστική με 500 Ευρώ. Εκτός και αν εννοεί κιθάρα επιπέδου Μartin, οπότε μάλλον έχει δίκιο. Αντικειμενικά όμως μπορείς να βρεις πολύ καλές κιθάρες σε αυτά τα λεφτά. Θα σού κάνω μερικές προτάσεις το βράδυ, καθώς τώρα πρέπει να φύγω για δουλειά...

Καλημέρα! :)
Βασικά, αναφερόμουν σε ήχο martin. Πολλοί βλέπουν φθηνές martin κι έχουν την αίσθηση πως διαφέρουν μόνο τα διακοσμητικά της κιθάρας, ή 'έλα μωρέ martin είναι πόσο χάλια μπορεί να είναι'. Η δική μου εμπειρία σε αυτό τον τομέα λέει πως χρειάζεσαι τουλάχιστον 1500-2000Ε για να πάρεις MARTIN.

Τώρα στα 500Ε γενικότερα, εξαρτάται πώς θα ορίσει κανείς το 'καλή' κιθάρα. Για εμένα αφενός παίζει ρόλο το playability, το οποίο βέβαια ρυθμίζεται και μ'ένα καλό service. Καλύτερα όμως να είναι ήδη προσεγμένη από το εργοστάσιο. Από εκεί κ πέρα, αν βάλουμε τον παράγοντα ξύλο και θέλει κανείς να πάρει τον απόλυτο ήχο στην ακουστική, πολύ φοβάμαι πως η κουβέντα μας θα ξεφύγει όπως και τα χρήματά μας. Δεν υπάρχει λόγος όμως να επεκταθούμε παραπάνω από το εν λόγω thread και να μπλέξουμε τον andrewpap.

@andrewpap
Ο Απόλλων έχει όντως μεγάλη εμπειρία στις ακουστικές στο εύρος τιμής που ζητάς (προφανώς και σε υψηλότερο εύρος :) ), οπότε δώσε προσοχή :) Κάνε όμως ένα σύντομο search στο forum καθώς έχει αναφερθεί το ίδιο θέμα αρκετές φορές :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #15 στις: 09/12/15, 10:54 »
Συμφωνώ 100% με Απόλλωνα. Χωρίς καμία διάθεση  ::)   σύγκρισης με τις ακριβές Μαρτιν, και δεδομένου ότι δεν είσαι αλλεργικός στο μαόνι  ;D  δες και αυτή την full mahogani PRS SE Angelus:


http://www.prsguitars.com/sea10e/


http://www.thomann.de/gr/prs_se_a10e_angelus_ts.htm



Αλλεργικός στο μαόνι όχι, δεν είμαι ;D
όμως θα ήθελα την κιθάρα να μπορώ να την δοκιμάσω, πριν αγοράσω...


Σε ευχαριστώ πολύ για την πρότασή σου.... ;)


@Mistral
Τα βασικότερο που ψάχνω είναι να με ικανοποιεί ο ήχος της κιθάρας που θα διαλέξω και κατά δεύτερον να μου "κάθετε" καλά στα χέρια και στο παίξιμο της. Δεν με νοιάζει καθόλου η μάρκα της, ούτε το ξύλο κατασκευής της (βέβαια προτιμώ ένα solid καπάκι). Τέλος, έρχεται η εμφάνισή της (να μου αρέσει δηλ. οπτικά).


Όλα αυτά θα τα "ζυγίσω" παράλληλα σε μια λίστα απο πιθανές "ερωμένες" που κάνω  ;)  παίρνοντας στοιχεία απο το forum αυτό αλλά και απο άλλα ξένα sites.
Σαν τελευταία πράξη, αφου ολοκληρώσω τη λιστα, σκοπευω να κάνω γύρα και να αρχίζω να δοκιμάζω... εδω θα έχω ένα πρόβλημα.... Διαφορετικές κιθάρες, σε διαφορετικά μαγαζιά (χώρους), σε διαφορετικές ημέρες δοκιμής δεν θα μου δώσουν άμεση σύγκριση, αλλά πιστεύω πως στο τέλος των ημερών να μπορώ διαλέξω αυτή που θα μου αφήσει το καλύτερο "άρωμα"....


Τέλος, εννοείτε πως θα δώσω μεγάλη βάση στις προτάσεις του Απόλλων....


Απόλλων....???? Που είσαι??? Σε χρειάζομαι....!!!!  ;D ;)








- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #16 στις: 09/12/15, 14:19 »
Συγγνώμη για την καθυστέρηση. Τρεχάματα...

Λοιπόν, στα 300 με 400 Ευρώ και παίρνοντας ως δεδομένο ότι θέλεις απλή ακουστική και όχι ηλεκτροακουστική, οι πρώτες μου επιλογές θα ήταν οι εξής:

Recording King RD26
Mια μάρκα που προσφέρει εκπληκτική σχέση ποιότητας/τιμής (επί το Ελληνικότερον value for money...) με κιθάρες που έχουν την εμφάνιση και το playability πολύ ακριβότερων οργάνων. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει σώμα εξ ολοκλήρου από συμπαγές ξύλο (καπάκι από Εngellmann spruce, το υπόλοιπο από μαόνι) και εξαιρετική ποιότητα κατασκευής. Μια από τις σοβαρότερες προτάσεις σε αυτή την κατηγορία τιμής.
http://www.thomann.de/gr/recording_king_rd_26_nat.htm

Washburn WD220SATB
Mια πολύ όμορφη και εξαιρετικά ποιοτική κιθάρα από μια φίρμα που πολλοί σνομπάρουν για κάποιο λόγο, αλλά κατά τη γνώμη μου προσφέρει μερικές από τις καλύτερες επιλογές για ακουστική κιθάρα χαμηλού κόστους. Καπάκι από συμπαγές spruce και σώμα από rosewood, σε έναν κλασσικό συνδυασμό. Μια κιθάρα που δεν θα δίσταζα να αγοράσω με κλειστά μάτια.
http://www.musikia.com/fr/washburn-wd220satb-antique-tobaco-sunburst-limited,p,M0032191
http://www.woodbrass.com/guitare-acoustique-folk-washburn-wd220satb-dreadnought-antique-tobacco-sunburst-p205856.html

Αrt & Lutherie Cedar Sunrise
Μια πολύ ενδιαφέρουσα αλλά σχετικά άγνωστη Καναδέζικη εταιρία που προσφέρει πολύ καλές κιθάρες σε προσιτές τιμές. Η συγκεκριμένη έχει καπάκι από κέδρο αντί για το πιο συνηθισμένο spruce, που δίνει μια κάπως διαφορετική ηχητική ταυτότητα, ενώ το υπόλοιπο σώμα είναι από άγρια κερασιά(!).
https://www.musicstore.de/de_DE/EUR/Art-Lutherie-Cedar-Sunrise-Dreadnought/art-GIT0005933-000
http://www.gak.co.uk/en/art-et-lutherie-al-sld-solid-cedar-dreadnought-sunrise/20960

Framus FD14SM
Πολύ καλά ξύλα και ποιότητα κατασκευής. To σώμα που είναι εξ ολοκλήρου από μαόνι (δεν είσαι αλλεργικός είπαμε...), ίσως δίνει έναν πιο μπάσο και μουντό ήχο. Υπάρχουν και άλλα μοντέλα της ίδιας σειράς καθώς και ηλεκτροακουστικές στην ίδια περίπου τιμή αν ενδιαφέρεσαι.
http://www.thomann.de/gb/framus_fd_14sm_vs_legacy_series.htm
https://www.musicstore.de/de_CH/CHF/Framus-FD-14M-VS-Legacy-Series-Vintage-Sunburst/art-GIT0034148-000

Θα σού έλεγα ακόμα να κοιτάξεις και τις Cort, π.χ. τα μοντέλα Earth 100 και MR710F. H τελευταία είναι ηλεκτροακουστική, αλλά είναι κι αυτή μέσα στον προϋπολογισμό σου και είναι αντικειμενικά ένα πολύ καλό όργανο. Με λιγότερο από 300 Ευρώ βρίσκεις κάποιες πολύ καλές (και αρκετά εντυπωσιακές εμφανισιακά) Epiphone, όπως η Dove και η Hummingbird. Επίσης καλές επιλογές υπάρχουν από άλλες μάρκες όπως Ibanez, Takamine, Lag και Yamaha.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #17 στις: 09/12/15, 15:55 »
Μυνημα ελήφθη, όβερ!!


Μην απολογείσαι, χάρη μου κάνεις και σε ευχαριστώ πάρα πολύ....


Με μια πρώτη ματιά Washburn και Art Lutherie μου κινούν το ενδιαφέρον.


Οποτε το βραδάκι θα ξεκινήσω να τις μελετώ....


Thanks Again :beer
- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #18 στις: 09/12/15, 17:58 »
Την Recording King μπορούμε να την βρούμε και από κάπου αλλού από Ευρώπη? Ο Thomann έχει επόμενο batch τον Ιανουάριο...
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #19 στις: 09/12/15, 19:34 »
Την Recording King μπορούμε να την βρούμε και από κάπου αλλού από Ευρώπη? Ο Thomann έχει επόμενο batch τον Ιανουάριο...

Δυστυχώς δεν βρήκα άλλο κατάστημα που να έχει το συγκεκριμένο μοντέλο σε τιμή παρόμοια με αυτή του Thomann. Στα λίγα Βρετανικά καταστήματα που την είχαν, η τιμή ήταν πάνω από 400 Ευρώ ή και 500 Ευρώ χωρίς τα μεταφορικά. Το HW Audio έχει κάποια μοντέλα Recording King, αλλά σε ακριβότερες τιμές συγκριτικά, π.χ. έχει την RD16 για 278 λίρες Αγγλίας (περίπου 380 Ευρώ), και σίγουρα τα μεταφορικά με τα οποία θα επιβαρυνθεί μια παραγγελία από Ελλάδα θα ανεβάσουν ακόμα περισσότερο την συνολική τιμή. To Βρετανικό Amazon έχει ακόμα μερικά σκόρπια μοντέλα, αλλά και πάλι όχι σε πολύ καλές τιμές. Η τιμή του Thomann (και με δωρεάν μεταφορικά) είναι πραγματικά πολύ δελεαστική για ένα τέτοιο όργανο.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/15, 19:37 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #20 στις: 09/12/15, 20:37 »
Κατάλαβα, ευχαριστώ πολύ!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος andrewpap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #21 στις: 11/12/15, 10:38 »
Καλημέρες!


Δυστυχώς μετά από ψάξιμο γενικοτερα στο νετ, προκειμένου να βρω στοιχεία για τις κιθάρες που πρότεινε ο Απόλλων, βρήκα κάτι λιγοστά.... με κυριότερη απουσία τα βιντεάκια στο you tube που θα μου έδιναν μια "ηχητική" ιδέα.... :(


Μου είναι πολυ δύσκολο "ψυχολογικά" να πάρω μια κιθάρα που δεν μπορώ να δω απο κοντά και να την ακούσω....


Εχω όμως να μοιραστώ μαζί σας και κάτι νέο....


Εκανα εχθες μια μικρη γυρα για κιθάρες και πήγα σε ενα μαγαζι με αρκετή ποικιλία.
Δοκίμασα διάφορες μάρκες και "σχήματα" κιθάρων και κατέληξα ουσιαστικά σε 3 πιθανότητες (όλες έχουν solid καπάκι):


- Yamaha FG700 (~240€)  http://www.musicradar.com/reviews/guitars/yamaha-fg700s-27312
Dreadnought σωμα, καλή κατασκευή (η Yamaha νομιζω πως είναι φημισμένη πως φτιάχνει "καλά"- φθηνα όργανα), ήχος πλούσιος, ίσως λίγο πιο πριμαριστός από τις προτιμήσεις μου. Για τα λεφτά της (είναι η φθηνότερη απο αυτες που είδα) είναι νομίζω φαβορί....


- Sigma ΟΜΜ-ST (~260€)  http://www.sigma-guitars.com/index.php?id=408
000 σώμα (ανακάλυψα πως αυτου του τύπου μου ταιριάζουν καλύτερα στα χέρια), δείχνει λίγο "φτωχή" σαν εμφάνιση, πιο πλούσιος ήχος απο την Yamaha, λίγο "μεταλλικός" όμως (μου το αιτιολόγησαν  πως η συγκεκριμένη ήταν ακόμη "άπαιχτη" και δεν είχε "στρώσει", οπότε θα βελτιωθεί λογικά...). Ουσιαστικά την επέλεξα ως "επαρκή" αντικαταστάτη του επόμενου μοντέλου που θα σας αναφέρω, λόγω  του οτι η τιμή της είναι στα πλαίσια του budget μου.


- Sigma OMR-21 (~450€) http://www.sigma-guitars.com/index.php?id=424  http://www.musicradar.com/reviews/guitars/sigma-omr-21-587106
000 σώμα, φαίνεται καλή κατασκευή και έχει όμορφη εμφάνιση, ο καλύτερος ήχος απο όσες δοκίμασα (πλούσιος, καθαρός, δυνατός, με καλό "κράτημα" και ανταπόκριση). Ο πωλητής την θεωρεί μια απο τις πιο κορυφαίες που έχει στο μαγαζί του (δεδομένης και της τιμής της, βέβαια) - συγκρίθηκε άμεσα με μια Martin τυπου 000 και την "κοντράρει" άνετα....
Ουσιαστικά είναι αυτή που μου "μίλησε" και μόνο με αυτή παρατήρησα πως το χέρι μου στο μπράτσο της, "έρεε" αβίαστα...
Η τιμή της όμως είναι πάνω απο αυτό που είχα στο μυαλό μου και έτσι.... κόλλησα!!!!!


Εκανα πίσω, είπα "θα το σκεφτώ" και έφυγα γεμάτος σκέψεις και απορίες για το "κιθαριστικό" μου μέλλον....!!!!


Οπότε.....


οποιαδήποτε γνώμη, συμβουλή και ακόμα καλύτερα εμπειρία με κάποια απο αυτές τις κιθάρες που αναφέρω, θα μου ήταν χρήσιμη....  :)


Υ.Γ. Το μυν. αυτό αποτελεί ουσιαστικά "ξεκαθάρισμα" των σκέψεων μου αλλά και παράλληλα "κατάθεση ψυχής" και χαίρομαι ιδιαίτερα που υπάρχει κόσμος εκεί έξω που μπορώ να τα μοιραστώ και να ξέρω πως με "νοιώθει"....



- Route 66 -

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #22 στις: 11/12/15, 12:39 »
Ουσιαστικά είναι αυτή που μου "μίλησε" και μόνο με αυτή παρατήρησα πως το χέρι μου στο μπράτσο της, "έρεε" αβίαστα...
Η τιμή της όμως είναι πάνω απο αυτό που είχα στο μυαλό μου και έτσι.... κόλλησα!!!!!

Να κάνεις υπομονή, να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρεις αυτήν που σου 'μίλησε'. Η διαφορά δεν είναι μεγάλη από 300-400Ε που είχες υπολογίσει κι αξίζει τον κόπο. Όσο για το 'στρώσιμο' της άλλης κιθάρας που αναφέρεις, να πεις στους πωλητές να μην είναι και απόλυτοι / σίγουροι. Το 'στρώσιμο' που ενδεχομένως να δεις είναι σε περίπτωση που οι χορδές ήταν πολύ φρέσκιες. Γνώμη μου τελικώς, αν δεν βρεις να δοκιμάσεις άλλες (όπως αυτές που σου πρότεινε ο Απόλλων) και σου 'έκατσε' καλά αυτή, να πάρεις την OMR-21.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #23 στις: 11/12/15, 13:27 »
Ουσιαστικά είναι αυτή που μου "μίλησε" και μόνο με αυτή παρατήρησα πως το χέρι μου στο μπράτσο της, "έρεε" αβίαστα...
Η τιμή της όμως είναι πάνω απο αυτό που είχα στο μυαλό μου και έτσι.... κόλλησα!!!!!

Να κάνεις υπομονή, να μαζέψεις λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρεις αυτήν που σου 'μίλησε'. Η διαφορά δεν είναι μεγάλη από 300-400Ε που είχες υπολογίσει κι αξίζει τον κόπο. Όσο για το 'στρώσιμο' της άλλης κιθάρας που αναφέρεις, να πεις στους πωλητές να μην είναι και απόλυτοι / σίγουροι. Το 'στρώσιμο' που ενδεχομένως να δεις είναι σε περίπτωση που οι χορδές ήταν πολύ φρέσκιες. Γνώμη μου τελικώς, αν δεν βρεις να δοκιμάσεις άλλες (όπως αυτές που σου πρότεινε ο Απόλλων) και σου 'έκατσε' καλά αυτή, να πάρεις την OMR-21.


+1  ;)


Αντε, καλοπαιχτη (αν και προσωπικα θα δισταζα να πάρω κιθάρα -ειδικα ακουστικο οργανο- χωρις πρώτα να την δοκιμασω...)


https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Sigma-Guitars-OMR-21-SB-Sunburst-B-Stock/art-GIT0029731-000;pgid=tKGgYGs9oT9SRpncM5eSt5Bn0000ZusDlXuZ
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Martin DXM
« Απάντηση #24 στις: 12/12/15, 11:28 »
000 σώμα (ανακάλυψα πως αυτου του τύπου μου ταιριάζουν καλύτερα στα χέρια)

Aν είσαι σίγουρος ότι οι κιθάρες αυτού του τύπου σε βολεύουν περισσότερο, υπάρχουν αρκετές προτάσεις από Recording King. Αρκεί φυσικά να μπορέσεις να τις βρεις κάπου για να τις δοκιμάσεις...

http://www.thomann.de/gr/0-00-000_bodygrootte.html?filter=true&manufacturer%5B0%5D=Recording%20King&price-first=0&price-last=400&feature-14465%5B0%5D=000

Κατά τη γνώμη μου οι Recording King είναι καλύτερες από τη Yamaha που δοκίμασες. Δεν είμαι σίγουρος πώς συγκρίνονται με τις Sigma, καθώς δεν έχω δει καμία από κοντά, οπότε δεν έχω ιδία άποψη.

Mερικά ακόμα σημαντικά σημεία που θέλω να επισημάνω.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ότι θα ήταν καλύτερο να πάρεις την κιθάρα που σού άρεσε περισσότερο. Η διαφορά τιμής από τα 400 Ευρώ που είχες θέσει ως όριο στον προϋπολογισμό σου δεν είναι τεράστια. Αν πάρεις τη φτηνότερη, θα σκέφτεσαι πάντα αυτή που σού έκανε "κλικ" και δεν την αγόρασες για 50 Ευρώ. Ξέρω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή και αν η διαφορά ήταν 200 ή 300 Ευρώ δεν θα το συζητούσα. Για 50 Ευρώ όμως, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά.

Φυσικά δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις τον πωλητή αν μπορεί να σού κάνει μια καλύτερη τιμή. Πες του ότι έχεις βρει την ίδια κιθάρα B-stock σε πολύ χαμηλότερη τιμή από Γερμανικό κατάστημα, αλλά θα προτιμούσες να την αγοράσεις καινούργια από αυτόν για να στηρίξεις και τα Ελληνικά καταστήματα, την Ελληνική οικονομία (βάλε και τον Εθνικό ύμνο να παίζει διακριτικά στο background για πιο δραματικό εφφέ) και δες τι θα σού πει.

Και όπως έχω αναφέρει αρκετές φορές στο παρελθόν, το ίδιο ισχύει και για διαδικτυακές αγορές. Στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων που έχω ζητήσει μια καλύτερη τιμή τηλεφωνικά ή με email, μου προσφέρουν μια έκπτωση της τάξης του 5-10%.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
6975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/08, 11:49
από Mistral
1 Απαντήσεις
2990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/09, 11:52
από giwrgos-x
2 Απαντήσεις
3017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 08:20
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/13, 13:52
από modfori
2 Απαντήσεις
15606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/15, 21:13
από AnimaPura
3 Απαντήσεις
3128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/15, 16:38
από AnimaPura
2 Απαντήσεις
6008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/16, 01:12
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
8763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/19, 21:39
από Tseligas2000
2 Απαντήσεις
4328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/20, 19:02
από bironi
2 Απαντήσεις
2943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/21, 22:28
από panixgr