Αποστολέας Θέμα: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;  (Αναγνώστηκε 53617 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #150 στις: 19/11/09, 12:36 »
Αγαπητέ μου tempus, πέρα απ' όλα τελειώνω την συζήτηση με το δεδομένο ότι ούτε εσύ ούτε κάποιος άλλος απάντησε στο ερώτημα: "Γιατί η διδασκαλία της "αρχαίας Ελληνικής" γλώσσας βοηθάει στην μάθηση της Νέας Ελληνικής γλώσσας?"

Και είναι λογικό να μην μπορεί κανείς να απαντήσει εφόσον αυτή η θέση είναι δογματική και δεν υποστηρίζεται από κανέναν επιστήμονα, από καμμιά επιστημονική σχολή, αλλά ούτε και από την λογική έστω την "κοινή". Αυτή η θέση εξυπηρετεί απλώς σκοπιμότητες διαφόρων κέντρων τις οποίες δεν έχω τον χρόνο και την διάθεση να τις αναλύσω.

Ακόμα και το εισαγωγικό σημείωμα του αναλυτικού προγράμματος του Γυμνασίου που προσπαθεί να εκλογικεύσει την επαναφορά της διδασκαλίας της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας δεν τολμά να αναφέρει ένα τέτοιο επιχείρημα.

Παραθέτω πιο κάτω τον σκοπό της διδασκαλίας, όπως αναφέρεται

"Επαναφορά στο Γυμνάσιο των Αρχαίων Ελληνικών από το πρωτότυπο (1992) (επιμέλεια Ν. Βαρμάζης - Τ. Γιάννου)


1. Σκοπός

Με τη συστηματική διδασκαλία της αρχαίας ελληνικής γλώσσας επιδιώκεται:

    * Να εξοικειωθούν οι μαθητές βαθμιαία με τον αρχαίο ελληνικό λόγο συνολικά, τόσο στο επίπεδο του γλωσσικού συστήματος (γραμματική και σύνταξη), όσο και στο επίπεδο του λεξιλογίου και της κατανόησης κειμένου.
    * Να γνωρίσουν τα βασικά στοιχεία της αρχαίας ελληνικής αλλά χωρίς επέκταση σε λεπτομέρειες, ώστε να εξοικειωθούν με τις ιδιαιτερότητές της και να μπορούν να διακρίνουν τις αντιστοιχίες αλλά και τις διαφορές τους με τη νέα ελληνική γλώσσα.
    * Να συνειδητοποιήσουν ότι η νέα ελληνική γλώσσα έχει τις ρίζες της στην αρχαία και αποτελεί συνέχεια και εξέλιξη της, να αποκτήσουν έτσι μια βαθύτερη γνώση της γλώσσας και να διευρύνουν το γλωσσικό τους κώδικα.
    * Να εξοικειωθούν τέλος, με κείμενα της αρχαίας ελληνικής, κυρίως της αττικής διαλέκτου, κλασικά και μεταγενέστερα, και να ασκηθούν στην κατανόησή τους με τη βοήθεια πάντοτε ενός κατάλληλου γλωσσικού υπομνημα­τισμού, χωρίς να επιδιώκεται βαθύτερη ερμηνεία τους ."
(τα παχειά γράμματα, δικά μου)

στον σύνδεσμο: http://www.greek-language.gr/greekLang/ancient_greek/education/translation/handbook_interlingual/pop20.html





Εγώ έγραψα συγκεκριμένα επιχειρήματα για το πώς η τωρινή διδασκαλία των αρχαίων βοηθάει την εκμάθηση της νέας ελληνικής.Τώρα άμα κάποιοι δε θέλετε να τα δείτε , δε μπορώ να κάνω κάτι γι'αυτό.
Αλλά να τονίσω κι εγώ από το απόσπασμα του υπ.παιδείας κάτι :
Να συνειδητοποιήσουν ότι η νέα ελληνική γλώσσα έχει τις ρίζες της στην αρχαία και αποτελεί συνέχεια και εξέλιξη της, να αποκτήσουν έτσι μια βαθύτερη γνώση της γλώσσας και να διευρύνουν το γλωσσικό τους κώδικα.[/i]  ;)



Roufus λέω σε τόσα posts ότι η γραμματική-λεξιλόγιο και συντακτικό (σε μικρότερο ίσως βαθμό) που διδάσκονται βοηθάει για τα νέα και είναι πολύ προτιμότερη από το τίποτα.Αν κατάλαβα καλά λες ότι υπάρχουν άλλες διάλεκτοι που θα βοηθούσαν περισσότερο.Μπορεί να είναι έτσι , όπως είπα δεν ξέρω τις διαφορές σε διαλέκτους και δεν έχω άποψη (αν το υποστηρίζεις πάντως θα ήθελα να μας πεις ποια συγκεκριμένη διάλεκτος θα ωφελούσε περισσότερο και γιατί).Εμένα το πρόβλημα μου είναι η σύγκριση της τωρινής διδασκαλίας με την "καθόλου διδασκαλία".Και να μην ακυρώνουμε το τωρινό σύστημα λες και είναι άχρηστο.


Αρχικά, εφόσον δεν γνωρίζεις τα περι διαλεκτων, θα μπορουσες να το πεις εξ αρχης, και οχι να προσπαθεις να κανεις μια συζητηση και να φερεις αντεπιχειρηματα χωρις να εχεις το γνωστικο υποβαθρο. Και δνε το λεω για να σε προσβαλω, αλλα καλως η κακως, δεν μπορεις να επιχειρηματολογεις για κατι οταν δεν το γνωριζεις καθολου η ελαχιστα.

Συνεχιζω τωρα. Επιμενω οτι ο,τιδηποτε μαθαινουν σημερα στα αρχαια στο γυμνασιο δεν βοηθαει στο να μιλησουμε καλυτερα τα νεα ελληνικα. Μιλαμε για τελειως διαφορετικη γραμματικη, για τελειως διαφορετικο συντακτικο και εν μερει για τελειως διαφορετικο λεξιλογιο. Αν αυτο δεν το αποδεχεσαι μαλλον σημαινει οτι δεν εχεις καλη γνωση του τι διδασκεται στα σχολεια ή δεν εχεις καλη γνωση της νεας ελληνικης γλωσσας.


Για να ειμαι ακριβης. Δεν λεω οτι καποια συγκεκριμενη "διαλεκτος" θα βοηθουσε περισσοτερο. Λεω απλα, οτι το επιχειρημα σου, οτι δηλαδη τα αρχαια μας βοηθανε να μαθουμε καλυτερα τα νεα, θα ισχυε αν τα μαθαιναμε τελειως αλλιως. Και φυσικα οχι μελετωντας μονο την αττικη διαλεκτο, η μονο την ελληνιστικη κοινη, αλλα αν βλεπαμε την εξελιξη της μεσα στους αιωνες. Με τον περιορισμο στην αττικη διαλεκτο το μονο που συμβαινει ειναι να μαθαινουμε μια σχεδον ξενη γλωσσα, χωρις να προσπαθουμε καν να ερμηνευσουμε τα κειμενα της εποχης εκεινης που διδασκομαστε απο το πρωτοτυπο.

Και εμενα το προβλημα μου ειναι η συγκριση της τωρινης καταστασης διδασκαλιας με την καθολου. Πιστευω οτι απο το να βαζουμε τα παιδια του γυμνασιου να αντιμετωπισουν αυτο "διδακτικο συστημα" που καποιοι θελουν να λενε οτι ειναι και καλο, απο τοσο μικρη ηλικια σε ενα τοσο δυσκολο  υλικο οπως η αττικη διαλεκτος και τα κειμενα της ΠΟΛΥ καλυτερα να μην το διδασκονται καθολου και να μπει κατι αλλο. Γιατι στην συντιριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων τα παιδια σιχαινονται τα αρχαια, τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο, τα κειμενα της αρχαιοτητας και την ιστορια. Και αυτο δεν εινια λογια του αερα, ειναι γεγονος. Επομενως απο κατι που θα εχει αρνητικες συνεπειες στο παιδι, καλυτερα καθολου. Και για να σε προλαβω, οι ελαχιστες περιπτωσεις που ΚΑΘΑΡΑ απο προσωπικο ενδιαφερον θα ασχοληθουν με τα αρχαια ειναι μονο εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα. Επομενως ναι, ακυρωνω το σημερινο συστημα διδασκαλιας γιατι ειναι αχρηστο.



Επειδή δε βρίσκεις ουσιαστικά αντεπιχειρήματα , προσπαθείς να ακυρώσεις τα γραφόμενα μου επειδή δεν ξέρω λεπτομέρειες για τις διαλέκτους.
Σε παραπέμπω σε αυτό που έγραψα κάτω από την παράθεση του papou.

Όσο για το σύστημα διδασκαλίας , τότε να καταργήσουμε γενικά το σχολείο.Εκτός κι αν πιστεύεις ότι στα άλλα μαθήματα η κατάσταση είναι ιδανική.



Για το τέλος οι λόγοι για τους οποίους πιστεύω ότι ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ τα αρχαία :
1) Λαϊκισμός : "Άντε βρε , σας καταργούμε και τα αρχαία για να παίζουν τα κανακάρια σας περισσότερο playstation"
2) Τεχνοκρατική αντίληψη : "'Ό,τι δε μας κάνει περισσότερο παραγωγικούς στην εργασία μας είναι άχρηστο να διδάσκεται"
3) Διάφορες αντιλήψεις σχετικά με την εθνική ταυτότητα , πόσο σχέση έχουμε με τους αρχαίους Έλληνες και λοιπά...


Με το να καταργήσουμε τα αρχαία , σκάβουμε για άλλη μια φορά το λάκκο μας.Στα θέματα παιδείας δε βρίσκω καμία δικαιολογία (σε αντίθεση με εθνικά ή εξωτερικής πολιτικής θέματα , όπου υπάρχουν ισχυρές πιέσεις από άλλα κράτη , εξωτερικούς παράγοντες και παίζονται τεράστια παιχνίδια).

Αυτά λοιπόν.   

 
« Τελευταία τροποποίηση: 19/11/09, 12:38 από Tempus »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #151 στις: 19/11/09, 15:25 »
Αγαπητέ μου tempus, πέρα απ' όλα τελειώνω την συζήτηση με το δεδομένο ότι ούτε εσύ ούτε κάποιος άλλος απάντησε στο ερώτημα: "Γιατί η διδασκαλία της "αρχαίας Ελληνικής" γλώσσας βοηθάει στην μάθηση της Νέας Ελληνικής γλώσσας?"

Και είναι λογικό να μην μπορεί κανείς να απαντήσει εφόσον αυτή η θέση είναι δογματική και δεν υποστηρίζεται από κανέναν επιστήμονα, από καμμιά επιστημονική σχολή, αλλά ούτε και από την λογική έστω την "κοινή". Αυτή η θέση εξυπηρετεί απλώς σκοπιμότητες διαφόρων κέντρων τις οποίες δεν έχω τον χρόνο και την διάθεση να τις αναλύσω.

Ακόμα και το εισαγωγικό σημείωμα του αναλυτικού προγράμματος του Γυμνασίου που προσπαθεί να εκλογικεύσει την επαναφορά της διδασκαλίας της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας δεν τολμά να αναφέρει ένα τέτοιο επιχείρημα.

Παραθέτω πιο κάτω τον σκοπό της διδασκαλίας, όπως αναφέρεται

"Επαναφορά στο Γυμνάσιο των Αρχαίων Ελληνικών από το πρωτότυπο (1992) (επιμέλεια Ν. Βαρμάζης - Τ. Γιάννου)


1. Σκοπός

Με τη συστηματική διδασκαλία της αρχαίας ελληνικής γλώσσας επιδιώκεται:

    * Να εξοικειωθούν οι μαθητές βαθμιαία με τον αρχαίο ελληνικό λόγο συνολικά, τόσο στο επίπεδο του γλωσσικού συστήματος (γραμματική και σύνταξη), όσο και στο επίπεδο του λεξιλογίου και της κατανόησης κειμένου.
    * Να γνωρίσουν τα βασικά στοιχεία της αρχαίας ελληνικής αλλά χωρίς επέκταση σε λεπτομέρειες, ώστε να εξοικειωθούν με τις ιδιαιτερότητές της και να μπορούν να διακρίνουν τις αντιστοιχίες αλλά και τις διαφορές τους με τη νέα ελληνική γλώσσα.
    * Να συνειδητοποιήσουν ότι η νέα ελληνική γλώσσα έχει τις ρίζες της στην αρχαία και αποτελεί συνέχεια και εξέλιξη της, να αποκτήσουν έτσι μια βαθύτερη γνώση της γλώσσας και να διευρύνουν το γλωσσικό τους κώδικα.
    * Να εξοικειωθούν τέλος, με κείμενα της αρχαίας ελληνικής, κυρίως της αττικής διαλέκτου, κλασικά και μεταγενέστερα, και να ασκηθούν στην κατανόησή τους με τη βοήθεια πάντοτε ενός κατάλληλου γλωσσικού υπομνημα­τισμού, χωρίς να επιδιώκεται βαθύτερη ερμηνεία τους ."
(τα παχειά γράμματα, δικά μου)

στον σύνδεσμο: http://www.greek-language.gr/greekLang/ancient_greek/education/translation/handbook_interlingual/pop20.html


Τώρα, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να ψάξει να βρει εάν αποδεικνύεται η πολύπαθη αυτή πρόταση.
Παραθέτω μερικούς ελληνόφωνους συνδέσμους για ανέξοδη αναζήτηση:
http://abnet.agrino.org/
http://www.greeklanguage.gr/
http://corpus.ilsp.gr/
http://www.komvos.edu.gr/
http://www.odeg.gr/
http://www.helleniclanguage.gr/
http://www.elia.org.gr/

κι έτσι όποιος επιθυμεί μπορεί να γνωρίσει καλύτερα την Ελληνική γλώσσα.


Δεν έχω κανέναν πρόβλημα με την γλωσσοπλασία, όποιος νομίζει ότι τα καταφέρνει μπορεί να φτιάχνει καινούριες λέξεις και να τις εισάγει στην γλώσσα μας είτε προέρχονται από την σουαχίλι, των παπούα, την Αττική, Θεσσαλική, Δωρική διάλεκτο, ή από τις Σλαβικές, την Τούρκικη, τις Λατινογενείς και την Αγγλική από τις οποίες η γλώσσα μας έχει, έτσι κι αλλιώς, πολλά δάνεια. Η γλωσσοπλασία όμως δοκιμάζεται από το κοινωνικό σύνολο.

Το μεγάλο πλήθος των συνωνύμων οπωσδήποτε βοηθά την στιχουργική τέχνη ως προς την εύρεση κατάλληλων ομοικαταληξιών.  Φτιάξε λοιπόν όσα συνώνυμα θέλεις. Δεν με πειράζει. Αν θέλεις την "γάστρα" να την λες, ας πούμε, και "ψητοκούτιον" λέγε την. Κανένα πρόβλημα...

Αν θες επίσης τα παιδιά σου να διδάσκονται την Αττική διάλεκτο έτσι όπως διδάσκεται αυτήν την στιγμή, δίδαξέ τα. Κανένα πρόβλημα. Δεν προσπαθώ να επιβάλω την γνώμη μου. Τα παιδιά μου όμως τι σου φταίνε?


Tempus, παραθέτω ολόκληρη την απάντησή μου ώστε να μην μείνουν κενά.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #152 στις: 19/11/09, 16:48 »
Επειδή δε βρίσκεις ουσιαστικά αντεπιχειρήματα , προσπαθείς να ακυρώσεις τα γραφόμενα μου επειδή δεν ξέρω λεπτομέρειες για τις διαλέκτους.
Σε παραπέμπω σε αυτό που έγραψα κάτω από την παράθεση του papou.

Όσο για το σύστημα διδασκαλίας , τότε να καταργήσουμε γενικά το σχολείο.Εκτός κι αν πιστεύεις ότι στα άλλα μαθήματα η κατάσταση είναι ιδανική.



Για το τέλος οι λόγοι για τους οποίους πιστεύω ότι ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ τα αρχαία :
1) Λαϊκισμός : "Άντε βρε , σας καταργούμε και τα αρχαία για να παίζουν τα κανακάρια σας περισσότερο playstation"
2) Τεχνοκρατική αντίληψη : "'Ό,τι δε μας κάνει περισσότερο παραγωγικούς στην εργασία μας είναι άχρηστο να διδάσκεται"
3) Διάφορες αντιλήψεις σχετικά με την εθνική ταυτότητα , πόσο σχέση έχουμε με τους αρχαίους Έλληνες και λοιπά...


Με το να καταργήσουμε τα αρχαία , σκάβουμε για άλλη μια φορά το λάκκο μας.Στα θέματα παιδείας δε βρίσκω καμία δικαιολογία (σε αντίθεση με εθνικά ή εξωτερικής πολιτικής θέματα , όπου υπάρχουν ισχυρές πιέσεις από άλλα κράτη , εξωτερικούς παράγοντες και παίζονται τεράστια παιχνίδια).

Αυτά λοιπόν.   

 
Πραγματικα θεωρεις οτι τα επιχειρηματα μου δεν ειναι ουσιαστικα? Αν ναι σε παρακαλω να μου πεις ποια ειναι τα μη ουσιαστικα επιχειρηματα μου. Δεν εχω καμια διαθεση να απαξιωσω τα επιχειρηματα σου λογω των ελλιπων σου γνωσεων. Εγω αυτο που ειπα απλα, ειναι οτι, εφοσον αναφερουμε κατι το οποιο δεν γνωριζεις, αλλα παιζει σημαντικο ρολο στην συζητηση, καλυτερα να ρωτησεις για αυτο παρα να παρεις θεση απο τη στιγμη που δεν εχεις ξερεις σε τι ακριβως αναφερομαστε.

Τωρα για το "ας καταργησουμε το σχολειο". Ξαναλεω, δεν εχω πει πουθενα "να καταργησουμε τα αρχαια". Το μονο που εχω πει ιεναι οτι τωρα δεν προσφερουν τιποτα. Φυσικα και δεν λεω οτι τα αλλα μαθηματα βρισκονται σε καλυτερη μοιρα. Αλλα εδω συζηταμε για τα αρχαια. Αν εχεις δει μια τετοια απολυτη θεση απο μενα (δηλαδη να εχω πει "πρεπει να καταργηθουν τα αρχαια") ας μου το λινκαρεις σε παρακαλω. Γιατι 7 σελιδες τωρα μαλλιαζουν τα δαχτυλα μου να λεω, οτι πρεπει να αναμορφωθουν και μαλιστα αμεσα τα αρχαια και οχι να καταργηθουν.

Σχετικα με το τελευταιο και το γιατι τελικα θα καταργηθουν τα αρχαια δεν εχω να πω κατι. Δεν εχουν γενικα καμια σχεση με το θεμα, και ο 3ος λογος που λες μαλλον δεν καταλαβαινεις γιατι ακριβως τον λες.

Αν τωρα μπορεις να μου δειξεις ποια ειναι τα ανουσια επιχειρηαμτα που εχω (γιατι εν παση περιπτωση καθε ποστ μου αναφερω αρκεταα επιχειρηματα και καμια φορα δεν τολμησα να απαντησω μονολεκτικο και απαξιωτικα χωρις επιχειρηματα σε καποιον) καντο σε παρακαλω. Και επισης μην ξεχασεις να μου δειξεις που ακριβως λεω να καταργηθουν τα αρχαια.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #153 στις: 21/11/09, 11:46 »
 Πάντως... τώρα που το ξανασκέπτομαι... σα να έχετε δίκιο... Τα πράγματα εξελίσσονται, και ΠΑΝΤΑ προς το καλύτερο άρα οι δεσμοί με το παρελθόν πρέπει να κοπούν.

 Επομένως (μιας και βρισκόμαστε σε κιθαριστικό forum) προτείνω να καταργηθεί επίσης η διδασκαλία της κλασσικής κιθάρας απο το ΥΠ. Πολιτισμού και η επιβολή της ηλεκτρικής/ακουστικής ΜΟΝΟ! Και σε λίγα χρόνια να διδάσκεται αποκλειστικά το GUITAR HERO!!!

 Επίσης να καταργηθεί η ανάγνωση παρτιτούρας και να επιβληθεί η ανάγνωση ταμπλατούρας (αν και ήταν αρχαιότερη της παρτιτούρας.. τώρα μπερδέυτηκα!!). Συνθέτες όπως ο Μπαχ, ο Μπετόβεν, ο Μότσαρτ, ο Σκαρλάτι, ο Χάυντν, ο Βιβάλντι πρέπει επίσης να μη διδάσκονται πουθενά γιατί η μουσική τους σκέψη δεν έχει σχέση με τη σύγχρονη μουσική πραγματικότητα! Μπορούν κάλλιστα να αντικατασταθούν απο τη μελέτη των Korn, Evanescense, Moby, Καρβέλα και Φοίβο!!!

 Επίσης να καταργηθεί η εκμάθηση κρουστών μιας και με τη σύγχρονη τεχνολογία έχουμε όλους τους ρυθμούς στο πιάτο! Να καταργηθούν επίσης τα μαθήματα τραγουδιού και να καθιερωθεί η συμμετοχή στο X-Factor.

 Και για να το πάω παραπέρα, η κοινωνία μας χρειάζεται τεχνοκράτες και όχι μουσικούς άρα η εκμάθηση μουσικής είναι άχρηστη!!! Έτσι είναι δομημένη η σύγχρονη, εξελιγμένη κοινωνία μας και πρέπει να την αγαπάμε γιατι έχει εξελιχθεί προς το καλύτερο... ΠΑΝΤΑ!!!!

Επιτέλους μου άνοιξαν τα μάτια!!! Πάω τώρα να σκίσω τα πτυχία μου!!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #154 στις: 21/11/09, 11:55 »
Αγαπητέ Roufus, ποιός ο λόγος να ζητάς εξηγήσεις? Εφόσον βλέπεις ότι ο άνθρωπος προσπαθεί σ' όλον τον πάπυρο να επιχειρηματολογήσει πάνω στην πρόταση "τα αρχαία βοηθούν στην εκμάθηση των νέων Ελληνικών" και όταν φτάνει η στιγμή να κλάσει τους λόγους για τους οποίους θα καταργηθούν:

Για το τέλος οι λόγοι για τους οποίους πιστεύω ότι ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ τα αρχαία :
1) Λαϊκισμός : "Άντε βρε , σας καταργούμε και τα αρχαία για να παίζουν τα κανακάρια σας περισσότερο playstation"
2) Τεχνοκρατική αντίληψη : "'Ό,τι δε μας κάνει περισσότερο παραγωγικούς στην εργασία μας είναι άχρηστο να διδάσκεται"
3) Διάφορες αντιλήψεις σχετικά με την εθνική ταυτότητα , πόσο σχέση έχουμε με τους αρχαίους Έλληνες και λοιπά...

δεν αναφέρει το βασικό του επιχείρημα περί διδασκαλίας. Δεν λέει δηλ "η κατάργηση της διδασκαλίας των αΕ θα γίνει για να μην μαθαίνουμε Νέα Ελληνικά" ;D ;D :D :D :D

Θεωρώ ότι έσεται και δι' αυτόν τον λόγον ήμαρ... Σύμφωνα, τουλάχιστον, με την εσφαίδριαν προτέρα επίσκεψη...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #155 στις: 21/11/09, 17:33 »
Πάντως... τώρα που το ξανασκέπτομαι... σα να έχετε δίκιο... Τα πράγματα εξελίσσονται, και ΠΑΝΤΑ προς το καλύτερο άρα οι δεσμοί με το παρελθόν πρέπει να κοπούν.

 Επομένως (μιας και βρισκόμαστε σε κιθαριστικό forum) προτείνω να καταργηθεί επίσης η διδασκαλία της κλασσικής κιθάρας απο το ΥΠ. Πολιτισμού και η επιβολή της ηλεκτρικής/ακουστικής ΜΟΝΟ! Και σε λίγα χρόνια να διδάσκεται αποκλειστικά το GUITAR HERO!!!

 Επίσης να καταργηθεί η ανάγνωση παρτιτούρας και να επιβληθεί η ανάγνωση ταμπλατούρας (αν και ήταν αρχαιότερη της παρτιτούρας.. τώρα μπερδέυτηκα!!). Συνθέτες όπως ο Μπαχ, ο Μπετόβεν, ο Μότσαρτ, ο Σκαρλάτι, ο Χάυντν, ο Βιβάλντι πρέπει επίσης να μη διδάσκονται πουθενά γιατί η μουσική τους σκέψη δεν έχει σχέση με τη σύγχρονη μουσική πραγματικότητα! Μπορούν κάλλιστα να αντικατασταθούν απο τη μελέτη των Korn, Evanescense, Moby, Καρβέλα και Φοίβο!!!

 Επίσης να καταργηθεί η εκμάθηση κρουστών μιας και με τη σύγχρονη τεχνολογία έχουμε όλους τους ρυθμούς στο πιάτο! Να καταργηθούν επίσης τα μαθήματα τραγουδιού και να καθιερωθεί η συμμετοχή στο X-Factor.

 Και για να το πάω παραπέρα, η κοινωνία μας χρειάζεται τεχνοκράτες και όχι μουσικούς άρα η εκμάθηση μουσικής είναι άχρηστη!!! Έτσι είναι δομημένη η σύγχρονη, εξελιγμένη κοινωνία μας και πρέπει να την αγαπάμε γιατι έχει εξελιχθεί προς το καλύτερο... ΠΑΝΤΑ!!!!

Επιτέλους μου άνοιξαν τα μάτια!!! Πάω τώρα να σκίσω τα πτυχία μου!!!!
Ο,τι να ναι...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Spartan Werewolf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #156 στις: 21/11/09, 19:55 »
Παράθεση
Πάντως... τώρα που το ξανασκέπτομαι... σα να έχετε δίκιο... Τα πράγματα εξελίσσονται, και ΠΑΝΤΑ προς το καλύτερο άρα οι δεσμοί με το παρελθόν πρέπει να κοπούν.

 Επομένως (μιας και βρισκόμαστε σε κιθαριστικό forum) προτείνω να καταργηθεί επίσης η διδασκαλία της κλασσικής κιθάρας απο το ΥΠ. Πολιτισμού και η επιβολή της ηλεκτρικής/ακουστικής ΜΟΝΟ! Και σε λίγα χρόνια να διδάσκεται αποκλειστικά το GUITAR HERO!!!

 Επίσης να καταργηθεί η ανάγνωση παρτιτούρας και να επιβληθεί η ανάγνωση ταμπλατούρας (αν και ήταν αρχαιότερη της παρτιτούρας.. τώρα μπερδέυτηκα!!). Συνθέτες όπως ο Μπαχ, ο Μπετόβεν, ο Μότσαρτ, ο Σκαρλάτι, ο Χάυντν, ο Βιβάλντι πρέπει επίσης να μη διδάσκονται πουθενά γιατί η μουσική τους σκέψη δεν έχει σχέση με τη σύγχρονη μουσική πραγματικότητα! Μπορούν κάλλιστα να αντικατασταθούν απο τη μελέτη των Korn, Evanescense, Moby, Καρβέλα και Φοίβο!!!

 Επίσης να καταργηθεί η εκμάθηση κρουστών μιας και με τη σύγχρονη τεχνολογία έχουμε όλους τους ρυθμούς στο πιάτο! Να καταργηθούν επίσης τα μαθήματα τραγουδιού και να καθιερωθεί η συμμετοχή στο X-Factor.

 Και για να το πάω παραπέρα, η κοινωνία μας χρειάζεται τεχνοκράτες και όχι μουσικούς άρα η εκμάθηση μουσικής είναι άχρηστη!!! Έτσι είναι δομημένη η σύγχρονη, εξελιγμένη κοινωνία μας και πρέπει να την αγαπάμε γιατι έχει εξελιχθεί προς το καλύτερο... ΠΑΝΤΑ!!!!

Επιτέλους μου άνοιξαν τα μάτια!!! Πάω τώρα να σκίσω τα πτυχία μου!!!!

Είναι καλό που κάποιοι, -έστω και στα έσχατα- ανακάλυψαν το κωμικό τάλαντο που έκρυβαν μέσα τους –σαν γνησία «τεκνά» του Αριστοφάνη- και μας προσέφεραν λίγες στιγμές πολύτιμου γέλιου και ευδαιμονίας από την πεζή «τεχνοκρατική» μας πραγματικότητα…

Φίλτατε Vaiking δεν έχω λόγια –μιας και είμαι ένας στυγνός, άναρχο-κομμουνιστής, τεχνοκράτης- για να περιγράψω τα αισθήματα χαράς και ευδαιμονίας που με διακατέχουν μετά την ανάγνωση των προσφάτων απαντήσεων σου…

Απλά θα αναφωνήσω τρισάκις: ΑΞΙΟΣ, ΑΞΙΟΣ, ΑΞΙΟΣ !!!

Πάντα τέτοια να γράφεις και να μας προσφέρεις απλόχερα τον πολύτιμο γέλωτα…

Ήσουν Τυφλός –αδελφέ μας- και Ανάνηψες!!!

Μετά τιμής (και πάντα φιλικά), Spartan Werewolf.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/11/09, 20:02 από Spartan Werewolf »
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #157 στις: 21/11/09, 21:33 »
Αγαπητέ Roufus, ποιός ο λόγος να ζητάς εξηγήσεις? Εφόσον βλέπεις ότι ο άνθρωπος προσπαθεί σ' όλον τον πάπυρο να επιχειρηματολογήσει πάνω στην πρόταση "τα αρχαία βοηθούν στην εκμάθηση των νέων Ελληνικών" και όταν φτάνει η στιγμή να κλάσει τους λόγους για τους οποίους θα καταργηθούν:

Για το τέλος οι λόγοι για τους οποίους πιστεύω ότι ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ τα αρχαία :
1) Λαϊκισμός : "Άντε βρε , σας καταργούμε και τα αρχαία για να παίζουν τα κανακάρια σας περισσότερο playstation"
2) Τεχνοκρατική αντίληψη : "'Ό,τι δε μας κάνει περισσότερο παραγωγικούς στην εργασία μας είναι άχρηστο να διδάσκεται"
3) Διάφορες αντιλήψεις σχετικά με την εθνική ταυτότητα , πόσο σχέση έχουμε με τους αρχαίους Έλληνες και λοιπά...

δεν αναφέρει το βασικό του επιχείρημα περί διδασκαλίας. Δεν λέει δηλ "η κατάργηση της διδασκαλίας των αΕ θα γίνει για να μην μαθαίνουμε Νέα Ελληνικά" ;D ;D :D :D :D

Θεωρώ ότι έσεται και δι' αυτόν τον λόγον ήμαρ... Σύμφωνα, τουλάχιστον, με την εσφαίδριαν προτέρα επίσκεψη...


Το ότι δε θα μαθαίνουν οι μαθητές-μελλοντικοί πολίτες καλά τα ελληνικά είναι το αποτέλεσμα , δεν είναι το κύριο κίνητρο τους , απλά μια παράπλευρη απώλεια.Δε μπορείς να σκεφτείς λογικά , προφανώς.
Και σου έχω γράψει ότι η ειρωνεία σου είναι εκνευριστική (όπως έχουν διαπιστώσει και άλλοι).Είναι ο τρόπος για να τραβάνε την προσοχή τα κείμενα σου , αφού από ουσία μηδέν.


Επειδή δε βρίσκεις ουσιαστικά αντεπιχειρήματα , προσπαθείς να ακυρώσεις τα γραφόμενα μου επειδή δεν ξέρω λεπτομέρειες για τις διαλέκτους.
Σε παραπέμπω σε αυτό που έγραψα κάτω από την παράθεση του papou.

Όσο για το σύστημα διδασκαλίας , τότε να καταργήσουμε γενικά το σχολείο.Εκτός κι αν πιστεύεις ότι στα άλλα μαθήματα η κατάσταση είναι ιδανική.



Για το τέλος οι λόγοι για τους οποίους πιστεύω ότι ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ τα αρχαία :
1) Λαϊκισμός : "Άντε βρε , σας καταργούμε και τα αρχαία για να παίζουν τα κανακάρια σας περισσότερο playstation"
2) Τεχνοκρατική αντίληψη : "'Ό,τι δε μας κάνει περισσότερο παραγωγικούς στην εργασία μας είναι άχρηστο να διδάσκεται"
3) Διάφορες αντιλήψεις σχετικά με την εθνική ταυτότητα , πόσο σχέση έχουμε με τους αρχαίους Έλληνες και λοιπά...


Με το να καταργήσουμε τα αρχαία , σκάβουμε για άλλη μια φορά το λάκκο μας.Στα θέματα παιδείας δε βρίσκω καμία δικαιολογία (σε αντίθεση με εθνικά ή εξωτερικής πολιτικής θέματα , όπου υπάρχουν ισχυρές πιέσεις από άλλα κράτη , εξωτερικούς παράγοντες και παίζονται τεράστια παιχνίδια).

Αυτά λοιπόν.   

 
Πραγματικα θεωρεις οτι τα επιχειρηματα μου δεν ειναι ουσιαστικα? Αν ναι σε παρακαλω να μου πεις ποια ειναι τα μη ουσιαστικα επιχειρηματα μου. Δεν εχω καμια διαθεση να απαξιωσω τα επιχειρηματα σου λογω των ελλιπων σου γνωσεων. Εγω αυτο που ειπα απλα, ειναι οτι, εφοσον αναφερουμε κατι το οποιο δεν γνωριζεις, αλλα παιζει σημαντικο ρολο στην συζητηση, καλυτερα να ρωτησεις για αυτο παρα να παρεις θεση απο τη στιγμη που δεν εχεις ξερεις σε τι ακριβως αναφερομαστε.

Τωρα για το "ας καταργησουμε το σχολειο". Ξαναλεω, δεν εχω πει πουθενα "να καταργησουμε τα αρχαια". Το μονο που εχω πει ιεναι οτι τωρα δεν προσφερουν τιποτα. Φυσικα και δεν λεω οτι τα αλλα μαθηματα βρισκονται σε καλυτερη μοιρα. Αλλα εδω συζηταμε για τα αρχαια. Αν εχεις δει μια τετοια απολυτη θεση απο μενα (δηλαδη να εχω πει "πρεπει να καταργηθουν τα αρχαια") ας μου το λινκαρεις σε παρακαλω. Γιατι 7 σελιδες τωρα μαλλιαζουν τα δαχτυλα μου να λεω, οτι πρεπει να αναμορφωθουν και μαλιστα αμεσα τα αρχαια και οχι να καταργηθουν.

Σχετικα με το τελευταιο και το γιατι τελικα θα καταργηθουν τα αρχαια δεν εχω να πω κατι. Δεν εχουν γενικα καμια σχεση με το θεμα, και ο 3ος λογος που λες μαλλον δεν καταλαβαινεις γιατι ακριβως τον λες.

Αν τωρα μπορεις να μου δειξεις ποια ειναι τα ανουσια επιχειρηαμτα που εχω (γιατι εν παση περιπτωση καθε ποστ μου αναφερω αρκεταα επιχειρηματα και καμια φορα δεν τολμησα να απαντησω μονολεκτικο και απαξιωτικα χωρις επιχειρηματα σε καποιον) καντο σε παρακαλω. Και επισης μην ξεχασεις να μου δειξεις που ακριβως λεω να καταργηθουν τα αρχαια.


Το ότι γενικά θες αλλαγή αντί για κατάργηση το έχω υπ'όψη μου.(Άλλο αν εδώ σου ξέφυγε και υποστηρίζεις κατάργηση)  :
Παράθεση
Πιστευω οτι απο το να βαζουμε τα παιδια του γυμνασιου να αντιμετωπισουν αυτο "διδακτικο συστημα" που καποιοι θελουν να λενε οτι ειναι και καλο, απο τοσο μικρη ηλικια σε ενα τοσο δυσκολο  υλικο οπως η αττικη διαλεκτος και τα κειμενα της ΠΟΛΥ καλυτερα να μην το διδασκονται καθολου και να μπει κατι αλλο. Γιατι στην συντιριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων τα παιδια σιχαινονται τα αρχαια, τον αρχαιο ελληνικο πολιτισμο, τα κειμενα της αρχαιοτητας και την ιστορια. Και αυτο δεν εινια λογια του αερα, ειναι γεγονος. Επομενως απο κατι που θα εχει αρνητικες συνεπειες στο παιδι, καλυτερα καθολου
.
Αλλά δεν έχω καταλάβει τι είδους αλλαγή θα είναι αυτή.Από τα λίγα που έχεις αναφέρει εμένα μου κάνει σαν μάθημα "ιστορία της ελληνικής γλώσσας".Δε σου λέω να προτείνεις αναλυτικό πρόγραμμα διδασκαλίας αλλά τελικά ποιες διαλέκτους προτείνεις όπως και τι είδους γραμματική , συντακτικό και λεξιλόγιο.
Βέβαια και πάλι η διαφωνία μας παραμένει όταν απαξιώνεις το παρόν μάθημα , ενώ εγώ επιμένω ότι έχει λόγο ύπαρξης και έχω γράψει επιχειρήματα ή και παραδείγματα για να το υποστηρίξω.

Επίσης με προβληματίζει και το άλλο : Εσύ τελικά γιατί πιστεύεις ότι ετοιμάζουν την κατάργηση ; Ενώ θεωρείς χάλια το εκπαιδευτικό σύστημα , πιστεύεις ότι ειδικά για τα αρχαία βρέθηκαν κάποια πεφωτισμένα μυαλά και έχουν ένα ωραίο όραμα για την παιδεία μέρος του οποίου είναι η κατάργηση των αρχαίων για το καλό της μαθητιώσας νεολαίας ;







Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #158 στις: 22/11/09, 12:52 »
Αγαπητέ Roufus, ποιός ο λόγος να ζητάς εξηγήσεις? Εφόσον βλέπεις ότι ο άνθρωπος προσπαθεί σ' όλον τον πάπυρο να επιχειρηματολογήσει πάνω στην πρόταση "τα αρχαία βοηθούν στην εκμάθηση των νέων Ελληνικών" και όταν φτάνει η στιγμή να κλάσει τους λόγους για τους οποίους θα καταργηθούν:

Για το τέλος οι λόγοι για τους οποίους πιστεύω ότι ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ τα αρχαία :
1) Λαϊκισμός : "Άντε βρε , σας καταργούμε και τα αρχαία για να παίζουν τα κανακάρια σας περισσότερο playstation"
2) Τεχνοκρατική αντίληψη : "'Ό,τι δε μας κάνει περισσότερο παραγωγικούς στην εργασία μας είναι άχρηστο να διδάσκεται"
3) Διάφορες αντιλήψεις σχετικά με την εθνική ταυτότητα , πόσο σχέση έχουμε με τους αρχαίους Έλληνες και λοιπά...

δεν αναφέρει το βασικό του επιχείρημα περί διδασκαλίας. Δεν λέει δηλ "η κατάργηση της διδασκαλίας των αΕ θα γίνει για να μην μαθαίνουμε Νέα Ελληνικά" ;D ;D :D :D :D

Θεωρώ ότι έσεται και δι' αυτόν τον λόγον ήμαρ... Σύμφωνα, τουλάχιστον, με την εσφαίδριαν προτέρα επίσκεψη...


Το ότι δε θα μαθαίνουν οι μαθητές-μελλοντικοί πολίτες καλά τα ελληνικά είναι το αποτέλεσμα , δεν είναι το κύριο κίνητρο τους , απλά μια παράπλευρη απώλεια.Δε μπορείς να σκεφτείς λογικά , προφανώς.

Πολύ καλό!!! Θυμίζει το παλιό ανέκδοτο: "Μπορείς να κάνεις κάτι του οποίου η δικαιολογία θα είναι χειρότερη απ' την πράξη?" :D :D :D
Nα είσαι καλά!


Παράθεση
Και σου έχω γράψει ότι η ειρωνεία σου είναι εκνευριστική (όπως έχουν διαπιστώσει και άλλοι).Είναι ο τρόπος για να τραβάνε την προσοχή τα κείμενα σου , αφού από ουσία μηδέν.
Πρόσεχε, Tempus... Όταν σε ενοχλεί η ειρωνεία, και κυρίως όταν βλέπεις ειρωνεία εκεί που δεν υπάρχει, σημαίνει ότι δεν είσαι σίγουρος για ότι λες και κάνεις. Ο εκνευρισμός δημιουργείται στο υποσυνείδητο ως αυτόκλητη αντίδραση έναντι των ατελειών του συνειδητού. Αρνητικό feedback, εάν έχεις ακουστά. Σκοπός του είναι να σε φέρει στα ίσα σου.

Αποσκοπώντας στην γενική μόρφωση αναφέρω ότι η παραπάνω αναφορά μου δεν ήταν ειρωνεία ούτε καν σαρκασμός αλλά απευθείας κατάκριση. Εάν αυτή η κατάκριση βγάζει γέλιο δεν ευθύνομαι εγώ αλλά η πράξη την οποία κατακρίνω. Είναι τόσο μακριά απ' την πραγματικότητα που η αναφορά της πραγματικότητας οδηγεί σε αυθόρμητο γέλωτα. Μ' αυτόν τον τρόπο λειτουργούν και τα "ανέκδοτα".


edit: Αγαπητέ Tempus, ψάχνοντας να βρω τον λόγο για τον οποίο θεώρησες "ειρωνική" την παραπάνω τοποθέτησή μου (διότι σκέφτηκα: αποκλείεται αυτός ο τόσο κουλτουριάρης λογότυπος να μην γνωρίζει τι σημαίνει "ειρωνεία"), πρόσεξα κάποιες λέξεις όπως το "κλάσει", που ανάφερα παραπάνω.
Φίλε μου, αν είναι αυτό, με παρεξήγησες. Το μόνο που έκανα ήταν να ακολουθήσω την συμβουλή σου περί εμπλουτισμού του λεξιλογίου μου με "αρχαίες" λέξεις, διατηρώντας την ετυμολογία των "αρχαίων" χρόνων. Το "έκλασα" στους "αρχαίους" χρόνους δεν είχε την σημασία που του δίνουν σήμερα οι άσχετοι με την γλώσσα. Δεν έχεις διαβάσει στο Ευαγγέλιο: "Και ο Χριστός, κλάσας τον άρτον..."

Το ίδιο ακριβώς έκανα και με άλλες λέξεις, όπως το "ήμαρ", το "εσφαίδριον", την "επίσκεψη" κλπ.
Αλλά τι κάθομαι και σου αναλύω, τα γνωρίζεις σίγουρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/09, 13:29 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #159 στις: 22/11/09, 14:01 »

Το ότι γενικά θες αλλαγή αντί για κατάργηση το έχω υπ'όψη μου.(Άλλο αν εδώ σου ξέφυγε και υποστηρίζεις κατάργηση) 

--

Αλλά δεν έχω καταλάβει τι είδους αλλαγή θα είναι αυτή.Από τα λίγα που έχεις αναφέρει εμένα μου κάνει σαν μάθημα "ιστορία της ελληνικής γλώσσας".Δε σου λέω να προτείνεις αναλυτικό πρόγραμμα διδασκαλίας αλλά τελικά ποιες διαλέκτους προτείνεις όπως και τι είδους γραμματική , συντακτικό και λεξιλόγιο.
Βέβαια και πάλι η διαφωνία μας παραμένει όταν απαξιώνεις το παρόν μάθημα , ενώ εγώ επιμένω ότι έχει λόγο ύπαρξης και έχω γράψει επιχειρήματα ή και παραδείγματα για να το υποστηρίξω.

Επίσης με προβληματίζει και το άλλο : Εσύ τελικά γιατί πιστεύεις ότι ετοιμάζουν την κατάργηση ; Ενώ θεωρείς χάλια το εκπαιδευτικό σύστημα , πιστεύεις ότι ειδικά για τα αρχαία βρέθηκαν κάποια πεφωτισμένα μυαλά και έχουν ένα ωραίο όραμα για την παιδεία μέρος του οποίου είναι η κατάργηση των αρχαίων για το καλό της μαθητιώσας νεολαίας ;
Στο συγκεκριμενο μιλαω αποκλειστικα για την περιπτωση του γυμνασιου και οχι των αρχαιων γενικοτερα. Εσυ συνηθως για καποιον ανεξηγητο λογο καταλαβαινεις τα αρχαια ευρυτερα.

Δεν εχεις καταλαβει τι ειδους διδασκαλια προτεινω γιατι αναφερεσαι σε πραγματα και σε αντικειμενο το οποιο ελαχιστα γνωριζεις. Αλλα εν παση περιπτωση, επειδη ειπα οτι καλο ειναι να προτεινουμε αλλους τροπους διδασκαλιας (κατι που μονο εγω εχω κανει) θα κανω τις θεσεις μου αναλυτικοτερες.

Αλλα πριν το κανω αυτο (σε ξεχωριστο ποστ) θα ηθελα να σου απαντησω στο γιατι πιστευω οτι ετοιμαζουν την καταργηση. Προφανως και οχι δεν θεωρω κατι τετοιο. Προκεικπτει αραγες κατι τετοιο απο τα λεγομενα μου? Αντιθετως νομιζω αναφερθηκα πολλακις στα "πεφωτισμενα" μυαλα που δημιουργουν το παναθλιο συστημα παιδειας μας και τρεξατε αμεσα να τους υποστηριξετε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #160 στις: 22/11/09, 15:44 »
 Βεβαίως και την τελευταία μου απάντηση την έγραψα για να γελάσουμε λιγάκι αλλα αν το μόνο που έμεινε είναι το γέλιο τότε είμαστε άξιοι της μοίρας μας... Δε θα ξανασχοληθώ με το συγκεκριμένο θέμα. Ούτως η άλλως αυτοί που το μονοπωλούν είναι ένας που έχει κοκκινήσει απο ένταση για να μας αποδείξει πως το σύστημα εκμάθησης αρχαίων μπάζει (λες και δεν το ξέραμε) άρα πρέπει να τα καταργήσουμε και οτι δεν έχουμε ουδεμία σχέση με τους αρχαίους Έλληνες γιατί δε μπορεί να αποδειχθεί με το DNA. Λες και οι αρχαιολόγοι, οι ιστορικοί και οι ανθρωπολόγοι τόσα χρόνια το μόνο στο οποίο βασίζονταν στις έρευνές τους ήταν το DNA και τώρα αυτό κατέρρευσε! Τότε να πάνε όλοι σπίτια τους και εμείς ας διαβάσουμε όλοι τον "εγκυρότατο" Φαλμεράυερ και ας αποτινάξουμε απο πάνω μας το "στίγμα" του Έλληνα.(κιαι προσοχή: μακριά απο Παπαρηγόπουλους έτσι;) Και άλλος ένας που κάνει διαρκώς επίδειξη γνώσεων της αρχαίας Ελληνικής (όλων των διαλέκτων) για να μας μιλήσει πάλι υπέρ της κατάργησης (ο διεισδυτισμός που έλεγα). Και στη μέση οι απόγονοι του Νετσάγιεφ του Λένιν και του Μπακούνιν που όπου δουν καταρράκωση του Έθνους γελάνε και τα μουστάκια τους. Αφού έτσι τα έχουμε κάνει σε επίπεδο πολιτικής και κοινωνίας εντάξει ρε παληκάρια... ΚΑΤΑΡΓΗΣΤΕ Ο'ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ! Και μετά γελάστε όσο θέλετε με τα προοδευτικά, παγκοσμιοποιημένα χάλια μας...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #161 στις: 22/11/09, 16:16 »
Αν εσυ βλεπεις ενταση και τετοια τοτε να παω πασο ::) Οποιος εχει τη μυγα στο κατω κατω.... Αν ειναι καθε επομενο ποστ σου να ειναι σαν τα 2 προηγουμενα τοτε ναι καλυτερα να αποχωρησεις απο το θεμα ::) Αφου ειμαστε "απογονοι του νετσαγιεφ του μπακουνιν και του λενιν(ε?) και θελουμε προοδευτικη παγκοσμιοποιημενη κοινωνια" ενταξει τι να πω, δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι να σχολιασω περα απο το γελιο πλεον ::)

Και συγνωμη πραγματικα που μπηκα στον κοπο να μιλησουμε για 5 πραγματα που τυχαινει να γνωριζω, και ηλπιζα οτι θα καναμε εναν καποιο επικοδομητικο διαλογο. Δεν θα ξανασυμβει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #162 στις: 22/11/09, 18:45 »
Δεν υπαρχει τιποτα κακο στο να θελει κανεις να διατηρει μια συνδεση με την πορεια της γενιας του στο χρονο. Κι ΑΝ, οπως λες, η καταγωγη αυτη δε μπορει να τεκμηριωθει γενετικα, αλλο τοσο δεν μπορει και να απορριφθει γενετικα. Και ΕΣΤΩ οτι δεν προερχομαι κατ'αιματι απο τον Αριστοτελη. Αν επελεξα να θεωρω τον εαυτο μου Ελληνα, απεκτησα και το δικαιωμα και την υποχρεωση να θεωρω και να τιμω αυτον ως προγονο μου. Αν θες, μην κανεις το ιδιο. Αλλα αποφασισε ΤΙ ΕΙΣΑΙ. Πες ειμαι Ινδος, ειμαι Εβραιος, ειμαι Λατινος. Διοτι ο ανθρωπος εχει ΑΝΑΓΚΗ να εχει ριζες, και εχει αναγκη να νιωθει κοινωνος μιας νοοτροπιας και κουλτουρας κοινης, συμφωνα με ενα καποιο παρελθον.


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΔΕΞΙΟ ΟΥΤΕ ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΝΑ ΔΕΧΕΣΑΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΤΙΜΑΣ. ΦΑΣΙΣΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΕΒΕΣΑΙ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.
Αντε γιατι απο τοτε που βγηκε ο φασισμος, χαθηκε το φιλοτιμο, που λενε......


Vaiking, παρέθεσα αυτό το κείμενο διότι κάποτε με ρώτησες τον λόγο για τον οποίο κατηγορώ τον συγγραφέα του ότι κάνει Σκοπιανή προπαγάνδα.

Εάν όπου "Έλληνας" (την οποία έχω σημειώσει με παχιά γράμματα) βάλεις "Μακεδόνας", διαβάζεις κυριολεκτικά μια περίληψη της Σκοπιανής προπαγάνδας.

Δεν με ενδιαφέρει τόσο ο λύκος όσο ο λύκος που φορά προβιά προβάτου. Ακόμα χειρότερα εάν αυτή η μεταμφίεση γίνεται από ημιμάθεια ή ηλιθιότητα.

Οπότε, καλύτερα ν' αλλάξεις μυαλά, εάν αγαπάς την πατρίδα σου όσο λες, αλλιώς θ' αρχίσουμε ν' αναρωτιώμαστε σοβαρά για το ποιά είναι η πατρίδα σου.
(Για την γενική μόρφωση η επιστήμη της Εθνολογίας δεν εξετάζει το DNA του πληθυσμού για να προσδιορίσει καταγωγή, αλλά για να προσδιορίσει σχέσεις. Τα εργαλεία που διαθέτει η Εθνολογία είναι πολλά και ποικίλα και ένα από αυτά είναι η μουσική που ενδιαφέρει φαντάζομαι αυτό το μουσικό σάιτ)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #163 στις: 22/11/09, 21:00 »
Φίλτατε Vaiking.

Πάρ’ ότι μπέρδεψες:

τον Μηδενιστή Sergey Gennadiyevich Nechayev (also Sergei Nechaev, Сергей Геннадиевич Нечаев), born October 2, 1847, died either November 21 or December 3, 1882)

http://en.wikipedia.org/wiki/Sergey_Nechayev ,

τον Αναρχικό Mikhail Alexandrovich Bakunin (30 May [O.S. 18 May] 1814 - 1 July 1876)

http://en.wikipedia.org/wiki/Mikhail_Bakunin

και τον Μαρξιστή-Μπολσεβίκο Vladimir Ilyich Lenin (Russian: Владимир Ильич Ленин, IPA [vlɐˈdʲimʲɪr ɪlʲˈjiʨ ˈlʲenʲɪn]) (22 April 1870 – 21 January 1924)

http://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Lenin

είσαι σε πάρα πολύ καλό δρόμο…

Θα σου προτείνω ακόμα να διαβάσεις:

Τον Αναρχικό Peter (Pyotr) Alexeyevich Kropotkin (Russian: Пётр Алексеевич Кропоткин) (9 December, 1842 - 8 February, 1921)

http://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Kropotkin

και τον Αναρχικό Errico Malatesta (December 14, 1853 – July 22, 1932)

http://en.wikipedia.org/wiki/Errico_Malatesta

ώστε να έχεις σωστή – ορθή γνώμη & γνώση για αυτούς και να μην διακωμωδούνται οι οποίες γνώσεις σου από έτερα άτομα…

Καλό είναι να ξέρεις ότι αυτοί που έχουν διαβάσει τους άνωθεν Αναρχικούς φιλοσόφους και θεωρητικούς, όταν βλέπουν καταρράκωση του (όποιου) Έθνους δεν γελάνε και τα μουστάκια τους γιατί ξέρουν ότι αυτό είναι εφαλτήριο Φονταμενταλισμού, Εθνικιστικών Κινημάτων, Πολέμων και Μεγάλων Εκατομβών και αυτοί αγαπάνε και σέβονται την Ζωή των Ανθρώπων γι’ αυτό είναι εναντία σε όλα αυτά…

Νόμιζα ότι σε αυτό το topic γραφούμε για την Ελληνική γλωσσά και την άποψη μας για το αν πρέπει η’ όχι Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;

Δεν γραφούμε για να προ-ωφύσουμε τον Εθνικισμό και την Μισαλλοδοξία…
Δεν γραφούμε για «Χαμένες Πατρίδες» και άλλες Εθνικιστικές π**αριές που οδήγησαν τους λαούς σε πολέμους, καταστροφές και εθνο-καθάρσεις…
Και εν κατακλείδι, το πόσο «πατριώτης» η’ όχι είναι κάποιος φαίνεται από την ανιδιοτελή προσφορά στην χώρα του και την βοήθεια που έχει προσφέρει στους συν-πατριώτες του…

Και βάση αυτής της προσφοράς κρινόμαστε όλοι…

Και επειδή όλες αυτές οι υπέρ-εθνικιστικές «κορώνες» του κάθε επαγγελματία εθνικιστή έχουν αρχίσει να με κουράζουν…

Καλό είναι να μην συνεχιστούν, γιατί δεν θα λάβουν έκτοτε ευγενικής απάντησης…

Μετά τιμής, Spartan.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #164 στις: 22/11/09, 22:07 »
 Πολύ ωραία papous. Αφού ζητήσω συγγνώμη για τα μεσημεριανά μου νεύρα (δεν έχουν να κάνουν με εσάς) θα κάνω ακόμα μια τοποθέτηση

1ον. Εγώ μπήκα στον κόπο να διαβάσω σχεδόν όλα τα posts του MechMech και δε βρήκα καμία αναφορά του σε οτιδήποτε μπορεί να εκληφθεί ως εθνικιστική προπαγάνδα οποιασδήποτε μορφής. Τώρα το αν αντικαταστήσουμε τη λέξη Έλληνας με τη λέξη "Μακεδόνας" δε μου λέει και πολλά. Η Σκοπιανή προπαγάνδα χρησιμοποιεί πολλά τερτίπια για να περάσει τις ανιστόρητες και παράλογες θέσεις της. Αν εμείς φοβόμαστε να εκφράζουμε την άποψή μας με τη σκέψη οτι μπορεί να αντικατασταθούν οι λέξεις και να κατηγορηθούμε ως "Σκοπιανοί προπαγανδιστές" μου φαίνεται ολίγον ανόητο. Επίσης το να τον θεωρώ αυθαίρετα ως ανειλικρινή "λύκο με προβιά" είναι ακριβώς σα να αμφισβητώ τις δικές σου γνώσεις (τις οποίες και θαυμάζω) λέγοντας πως απλά αντιγράφεις βιβλία του Πλάτωνα με αρχαίο κείμενο και μετάφραση για να "πουλήσεις" γνώση που δεν κατέχεις. Δε νομίζω πως ισχύει κάτι τέτοιο...

2ον. Ο φίλος Roufus είχε την ευγενή καλοσύνη να με ενημερώσει και μέσω ΠΜ για την μη επιστημονικότητα της θεωρίας του DNA που θα μπορούσε να επιβεβαιώσει ή να αποκλείσει τη βιολογική συνέχεια των Ελλήνων. Μάλιστα μου ανέφερε τον Renfrew ως τον αρχαιολόγο που υιοθέτησε τη θεωρία αυτή και μετά την απέρριψε. Δεκτόν αν και οι θεωρίες περι " μιτοχονδρίων των απλοομάδων Η1 και Η3" δεν έχουν καταρριφθεί. Επίσης δεν μπήκε στον κόπο να μου αναφέρει τους σκοπούς και τις σχέσεις της αρχαιολογίας (την οποία και σπουδάζει) και της πολιτικής όπως τις αναφέρει ο Κ. Καλογερόπουλος για να δούμε πόσο αναμφισβήτητες είναι οι απόψεις της αρχαιολογίας καθώς επίσης και τη συμβολή της ανθρωπολογίας, της συγκριτικής γλωσσολογίας της εθνογραφίας και άλλων επιστημών που αυνεργάζονται για να αποκαλύψουν την ταυτότητα ενός λαού. Παρέλειψε επίσης να μου αναφέρει επιστήμονες όπως τον Άρη Πουλιανό, τον Κούμαρη ή τον μαρξιστή Ashley Montagu ( χαρακτηριστικό βιβλίο του το "Man's most dangerous myth" το ευαγγέλιο των αντι-ρατσιστών) ο οποίος πέρα απο τη θεωρία του περι "Νέου Σοβιετικού Ανθρώπου" ουδέποτε αμφισβήτησε τη φυλετική συνέχεια των Ελλήνων όπως έκανε με άλλους λαούς. Όχι οτι αυτά έχουν τόσο μεγάλη σημασία για εμένα αλλα περίμενα να χαρακτηρίσει τα λεγόμενά μου ως κάτι περισσότερο απο απλές "μπαρούφες". Αν και το πήρε πίσω δεν έχω άδικο να μιλώ για "ένταση" στα γραφόμενά του όπως και οτι σε κάθε του post αναφέρεται στο λάθος σύστημα διδασκαλίας των αρχαίων Ελληνικών. Εντάξει συμφωνούμε! Δε χρειάζεται να επιμένει περισσότερο γιατι αυτό δηλώνει (κατ'εμέ) στείρα επιμονή και ένταση η οποία απλώς κουράζει!! Το ζήτημα όμως είναι αν θέλουμε να βελτιώσουμε κάτι κακό ή να το καταργήσουμε επειδή είναι κακό.

3ον. Πιστεύεις πως με την επίδειξη γνώσεων και την κατάδειξη της γνωσικής ανεπάρκειας των υπολοίπων πετυχαίνεις κάτι; Δηλαδή αν εγώ με αφορμή την ΙΛΙΑΔΑ σε μετάφραση Κ. Δούκα που διαβάζω αυτό τον καιρό αρχίζω να απαριθμώ Ομηρικές λέξεις, ετυμολογίες και απευθείας χρήση τους στις δυτικές γλώσσες (όπως η λέξη "mini" εκ του "μίνυθα"=σμικρύνω) θα φανώ ανώτερός σου και θα περάσει η δική μου άποψη ως πιο ορθή;  Ίσα ίσα που αναδεικνύεις το πρόβλημα και θλίβομαι που ένας αγρότης έχει τόσο βαθιές γνώσεις απο προσωπική του επιλογή, που εγώ ένας αστός μουσικός δεν πήρα απο το δημόσιο σχολείο (αυτό το γράφω με ειλικρινή θαυμασμό προς εσένα).

4ον. Το σκοπτικό "μουσικό" μου post δε σας έκανε κανένα συνειρμό μέσα στο μυαλό σας; Η ανάγκη καλής γνώσης του μουσικού παρελθόντος που θα χρησιμοποιηθεί για το χτίσιμο του παρόντος και κατ'επέκτασιν του μουσικού μέλλοντος δε φαίνεται; Η επικινδυνότητα της άποψης του 'ότι είναι σύγχρονο είναι και απαραιτήτως καλό" βρίσκεται μόνο στο δικό μου κεφάλι; Το μόνο που κατάλαβαν κάποιοι είναι πως είμαι ένας γνήσιος απόγονος του Αριστοφάνη και φωνάζουν τρισάκις: ΑΞΙΟΣ; Ευχαριστώ πολύ αλλα αυτή η επικρότηση και αναγνώριση της Αριστοφανικής μου καταγωγής δε με ενδιαφέρει και πολύ..

5ον. Τα ζητήματα που συζητούμε  εδώ δεν έχουν πολιτική διάσταση; Δεν είναι γνωστό πως η άκρα δεξιά εκμεταλλεύεται την έννοια του Έθνους για φονταμενταλιστικούς σκοπούς; Δεν είναι γνωστό πως το δόγμα "Πατρις,Θρησκεία ,Οικογένεια" έχει οδηγήσει σε μισσαλοδοξία με ότι αυτό συνεπάγεται; Δεν έχει οδηγήσει σε ακρότητες του τύπου "Ελλάς η τέφρα"; Πιστεύετε οτι όλοι αυτοι οι ακραίοι αν είχαν σωστές βάσεις όσον αφορά στο αρχαιοελληνικό πνέυμα και τα κλασσικά ιδεώδη θε σκέπτονταν έτσι; Ή όλα αυτά είναι προιόν κατευθυνόμενης ημιμάθειας; Δεν είναι γνωστό όμως πως και η αριστερά στην Ελλάδα προσπαθεί να ακυρώσει την έννοια του έθνους (σε όλη του την ιστορική διαδρομή) ως "γέννημα της καπιταλιστικής αστικής πλουτοκρατίας και του ιμπεριαλισμού"; Πρώτη φορά το ακούτε αυτό απο εμένα; Με την ίδια λογική δεν κυνηγήθηκε κατα καιρούς και η θρησκεία; Με την ίδια λογική ο Λένιν δεν έβαλε για πρώτη φορά το ζήτημα της ανεξάρτητης Μακεδονίας για να "σταματήσει (δήθεν) το ανθρωποπάζαρο στη περιοχή"; Με αυτή την ανθελληνική λογική δεν κινήθηκε το ΚΚΕ τουλαχιστον στο 1/3 της ιστορίας του; Ποιά η αντιμετώπιση του προαναφερθέντος Άρη Πουλιανού ( οι μελέτες του ξεκίνησαν σε Έλληνες αντάρτες του ΔΣΕ στη Μόσχα, τις επέκτεινε και έλαβε παράσημο Λένιν για αυτές) στην Ελλάδα απο την αριστερά; Κανείς δεν έχει συζητήσει με κομμουνιστή που να υποστηρίζει με πάθος πως δεν υπάρχει Ελληνικό έθνος παρα μόνο με τη σύσταση του Ελληνικού κράτους το 1830 (λες και κράτος και έθνος είναι ένα και το αυτό); Πρώτη φορά συμβαίνει (αναρχο)κομμουνιστής να στέκεται απέναντι σε ότι μπορεί να μας θυμίσει πως είμαστε Έλληνες και πως αυτός ο τόπος έχει ιστορία για την οποία δικαιούμαστε να είμαστε (έστω και λίγο) υπερήφανοι; Σίγουρα η στείρα αρχαιολαγνεία της ακροδεξιάς μόνο πίσω μας πάει και μας μετατρέπει σε τυφλούς απέναντι στα σύγχρονα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε αλλα ο σεβασμός και η μελέτη του παρελθόντος δε θα βοηθήσει σε τίποτα;; ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ;;;

6ον Φίλτατε Spartan. Δε κατέκρινα κανέναν απο τους Ρώσους επαναστάτες για τους οποίους βάλθηκες να με επιμορφώσεις  τουλάχιστον για το θέμα που συζητάμε. Σε άλλα ζητήματα διαφωνώ κάθετα με αυτούς αλλα δεν είναι της παρούσης. Όσο για τον Νετσάγιεφ τον συμπεριέλαβα όχι τόσο για τη γενική μηδενιστική του αντίληψη όσο για την επαναστατική του νοοτροπία και την "καταστροφή του ανθρώπου (με ό'τι αυτό συνεπάγεται σε οποιοδήποτε επίπεδο) για τη δημιουργία του Νέου ανθρώπου", λογική που μια χαρά υιοθέτησε (εν μέρει ίσως)ο Λένιν ας πούμε, αν και σε άλλα ζητήματα δεν τον αποδεχόταν. ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ! Ασχολήθηκα με το γεγονός οτι εσύ (ως ιδεολογικός απόγονος αυτών, είτε λιγότερο είτε περισσότερο) προσπάθησες να ακύρωσεις την προσφορά στο έθνος οποιουδήποτε άλλου, πλην αυτών που ΔΕΝ ήξεραν αρχαία Ελληνικά και δη του Βελουχιώτη (εξακολουθώ να διαφωνώ αλλα η διαφωνία μου είναι off topic). Το να είσαι αναρχικός, κομμουνιστής η και τα δύο (καλά κάνεις) δε σημαίνει οτι πρέπει αυθαίρετα να ακυρώνεις η να επικυρώνεις ότι ιδεολογικά δε σε βολέυει η σε βολεύει αντίστοιχα. Γιατί εδώ όπως είπες συζητάμε για το αν πρέπει "να καταργηθούν τα αρχαία στο Γυμνάσιο;" και όχι για το ποιος ήταν ο Πλουμπίδης και ο Βελουχιώτης η ο Αριστοτέλης και ο Λεωνίδας απο την άλλη μεριά.

Αν κατάλαβα καλά και στο τέλος του μηνυματός σου με χαρακτηρίζεις ως "μισσαλόδοξο επαγγελματία υπερ-εθνικιστή π**αρολόγο" (λέω ΑΝ), σου τα επιστρέφω με μόνη αλλαγή απο ¨εθνικιστή" σε "διεθνιστή" και γίνε όσο αγενής θέλεις! Αν πάλι δεν κατάλαβα καλά με συγχωρείς εκ των προτέρων...

Αυτά και πάλι συγγνώμη για την επιθετικότητα της προηγούμενής μου τοποθέτησης..
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/09, 01:26 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #165 στις: 23/11/09, 12:15 »
Αγαπητέ Vaiking, δεν θα σου απαντούσα σε άλλη περίπτωση. Το κάνω μόνο και μόνο διότι προσπαθείς να υποβάλεις την άποψη ότι είσαι μέλος της "Χρυσοποίκιλτης Ιούς", και αυτό με ενοχλεί.

"για να "πουλήσεις" γνώση που δεν κατέχεις". Σ' αυτό το εδάφιο με "κατηγορείς" ότι δεν "κατέχω γνώση". Σ' ευχαριστώ! Δεν θα μπορούσες να μου κάνεις μεγαλύτερη τιμή. Καθότι όταν "κατέχουμε" κάτι, το πατάμε, το λοιδωρούμε, το περιφρονούμε. Σαφώς και ψάχνω την γνώση, δεν την "κατέχω"! Καλή η προσπάθειά σου, δεν μπορώ να πω, αλλά καλό θα ήταν να μελετούσες την ετυμολογία των λέξεων μιας γλώσσας που, όπως φαίνεται, δεν είναι η μητρική σου...

"Πιστεύεις πως με την επίδειξη γνώσεων και την κατάδειξη της γνωσικής ανεπάρκειας των υπολοίπων πετυχαίνεις κάτι;" Από πότε οι εμπεριστατωμένες απόψεις ονομάζονται "επίδειξη γνώσεως"? Οι εμπεριστατωμένες απόψεις δεν καταδυκνείουν την "γλωσσική ανεπάρκεια των άλλων", αλλά τα λογικά τους κενά...

Για την πολιτική διάσταση του θέματος δεν διαφωνώ, κάθε συζήτηση περί παιδείας έχει πολιτική διάσταση, αλλά "πολιτική διάσταση" δεν είναι αυτό που περιγράφεις. Προσπαθείς δε να διαβάλλεις την Δεξιά λέγοντας ότι μόνο η Αριστερά έχει μεταρυθμιστικές θέσεις περί Παιδείας...
Καλό είναι να διαβάζουμε την σύγχρονη ιστορία του τόπου στον οποίο μας ανατίθεται να προπαγανδίσουμε. Και μια και συζητούμε περί της κατάργηση της διδασκαλίας της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας στο Γυμνάσιο το ότι ο Ράλλης της γνωστής οικογενείας των Ράλληδων και ο Καραμανλής που το '76 τα κατάργησαν ήταν αριστεροί και μέλη του ΚΚΕ, πρώτη φορά το ακούω... Ενδιαφέρουσα προσέγγιση πάντως.... Αυτά λένε στη FYROM?

Παρατηρώ ότι από την αρχή της συζήτησης προσπαθείς να διαστρευλώσεις τις θέσεις μας επιμένοντας ότι προτείνουμε γενικώς την κατάργηση της διδασκαλίας της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας. Το θέμα μας είναι η διδασκαλία της στο Γυμνάσιο. Γυμνάσιο στην Ελληνική εκπαίδευση λέγεται το σχολείο όπου φοιτούν, συνήθως, παιδιά από 12-15 χρονών, έπεται της 6ης Δημοτικού και προηγείται της 1ης Λυκείου.

Αυτά συμβαίνουν στην Αθήνα. Στα Σκόπια δεν γνωρίζω πως είναι το σύστημα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #166 στις: 23/11/09, 14:50 »
 Τι λες βρε papous; Τώρα έγινα κι εγω σκοπιανός προπαγανδιστής; Αρχίσαμε τα αστεία;;; Μήπως πάσχεις απο "μανία σκοπιανής καταδίωξης"; Γιατί δεν κάνεις τον κόπο να διαβάσεις και άλλες τοποθετήσεις μου στο συγκεκριμμένο θέμα της Ελληνικότητας της Μακεδονίας να δεις τι πιστεύω;

Δε σε κατηγόρησα σε κανένα εδάφιο. Και το ξαναλέω: Σε θαυμάζω επειδή αναζητάς τη γνώση (και ας μη την κατέχεις :) ) Απλά είπα πως το να κατηγορούμε κάποιον για σκοπιανή προπαγάνδα επειδή είπε κάτι στο οποίο μπορούν να αλλαχτούν οι λέξεις ενώ δεν τον γνωρίζουμε, μπορεί να μας οδηγήσει στο να κατηγορήσουμε κι εσένα για κάτι ενω επίσης δε σε γνωρίζουμε. Που βρίσκεις το παράλογο σε αυτό;

Έχω γράψει σε αυτό το θέμα περι τις 10.000 λέξεις... πιάστηκες απο μία για να συμπεράνεις οτι η Ελληνική δεν είναι η μητρική μου γλώσσα; Έλεος βρε papous!!!!

Πού κατάλαβες πως διαβάλλω τη Δεξιά και παρουσιάζω ως προοδευτική την Αριστερά;;; Ενοχλούμαι απο την αρχαιολαγνεία της άκρας Δεξιάς και ακόμα περισσότερο απο την αριστερή κουλτούρα λογική και προπαγάνδα και αυτό το έχω κάνει πιστεύω κατανοητό. Ρώτα και το Spartan :)

Επίσης απο τη στιγμή που βρισκόμαστε σε ένα θέμα που αναφέρεται στην κατάργηση των αρχαίων στο Γυμνάσιο, σε αυτή αναφέρομαι πάντα! Πρέπει να αναφέρω διαρκώς τη λέξη "Γυμνάσιο" για να μη με παρεξηγείς;

Το έχεις κάνει σε προηγούμενή σου τοποθέτηση, το κάνεις και τώρα. Διαστρευλώνεις λεγόμενα και παραποιείς νοήματα για να ενισχύσεις τη θέση σου. Δε νομίζεις πως είναι καιρός να σταματήσεις αυτό το παιχνιδάκι;

Εκτός κι αν εισαι papous με αλτσχάιμερ οπότε δείχνω κατανόηση... :)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/09, 14:56 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #167 στις: 23/11/09, 16:09 »
Φίλτατε Vaiking.

Ξεκινώντας από το τέλος, μπορώ να πω ότι είναι αποδεκτή η ταπεινή σου συγνώμη μιας και αποζητάς «συγχώρεση» για την επιθετικότητα της τοποθέτησης σου…

Εξάλλου όπως θέλεις να διαφαίνεται από την παρούσα τοποθέτηση σου, επιζητάς -σαν ερευνητής πια…- να μάθεις την οποία «αλήθεια» και δεν θέλεις να την προβοκάρεις ως "μισαλλόδοξος επαγγελματίας πολιτικάντης υπέρ-εθνικιστής π**αρολόγος"…

Απαντώντας στο έξυπνο ερώτημα σου:

Παράθεση
5ον. Τα ζητήματα που συζητούμε  εδώ δεν έχουν πολιτική διάσταση; Δεν είναι γνωστό πως η άκρα δεξιά εκμεταλλεύεται την έννοια του Έθνους για φονταμενταλιστικούς σκοπούς; Δεν είναι γνωστό πως το δόγμα "Πατρις,Θρησκεία ,Οικογένεια" έχει οδηγήσει σε μισσαλοδοξία με ότι αυτό συνεπάγεται; Δεν έχει οδηγήσει σε ακρότητες του τύπου "Ελλάς η τέφρα"; Πιστεύετε οτι όλοι αυτοι οι ακραίοι αν είχαν σωστές βάσεις όσον αφορά στο αρχαιοελληνικό πνέυμα και τα κλασσικά ιδεώδη θε σκέπτονταν έτσι; Ή όλα αυτά είναι προιόν κατευθυνόμενης ημιμάθειας; Δεν είναι γνωστό όμως πως και η αριστερά στην Ελλάδα προσπαθεί να ακυρώσει την έννοια του έθνους (σε όλη του την ιστορική διαδρομή) ως "γέννημα της καπιταλιστικής αστικής πλουτοκρατίας και του ιμπεριαλισμού"; Πρώτη φορά το ακούτε αυτό απο εμένα; Με την ίδια λογική δεν κυνηγήθηκε κατα καιρούς και η θρησκεία; Με την ίδια λογική ο Λένιν δεν έβαλε για πρώτη φορά το ζήτημα της ανεξάρτητης Μακεδονίας για να "σταματήσει (δήθεν) το ανθρωποπάζαρο στη περιοχή"; Με αυτή την ανθελληνική λογική δεν κινήθηκε το ΚΚΕ τουλαχιστον στο 1/3 της ιστορίας του; Ποιά η αντιμετώπιση του προαναφερθέντος Άρη Πουλιανού ( οι μελέτες του ξεκίνησαν σε Έλληνες αντάρτες του ΔΣΕ στη Μόσχα, τις επέκτεινε και έλαβε παράσημο Λένιν για αυτές) στην Ελλάδα απο την αριστερά; Κανείς δεν έχει συζητήσει με κομμουνιστή που να υποστηρίζει με πάθος πως δεν υπάρχει Ελληνικό έθνος παρα μόνο με τη σύσταση του Ελληνικού κράτους το 1830 (λες και κράτος και έθνος είναι ένα και το αυτό); Πρώτη φορά συμβαίνει (αναρχο)κομμουνιστής να στέκεται απέναντι σε ότι μπορεί να μας θυμίσει πως είμαστε Έλληνες και πως αυτός ο τόπος έχει ιστορία για την οποία δικαιούμαστε να είμαστε (έστω και λίγο) υπερήφανοι; Σίγουρα η στείρα αρχαιολαγνεία της ακροδεξιάς μόνο πίσω μας πάει και μας μετατρέπει σε τυφλούς απέναντι στα σύγχρονα προβλήματα που αντιμετωπίζουμε αλλα ο σεβασμός και η μελέτη του παρελθόντος δε θα βοηθήσει σε τίποτα;; ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ;;;


Θα σου απαντήσω Λακωνικά: Δεν τους νοιάζει…

Είτε σου αρέσει φίλτατε Vaiking είτε όχι, το κάθε κόμμα είναι μηχανισμός εξουσίας…

Και η εκάστη εξουσία υπάρχει με μονό σκοπό την διαιώνιση της, έναντι των υπηκόων της…

Δεν ενδιαφέρετε για καμιά άλλη «αλήθεια» - «αλήθειες»  εκτός από αυτήν – αυτές πουν εξυπηρετεί – εξυπηρετούν  τα συμφέροντα της…

Αν η Ιστορική μελέτη του παρελθόντος με βοήθησε να καταλάβω κάτι, -πάρα πολύ καλά- είναι ότι αυτή η χώρα «τρώει» τα παιδιά της…

Και όσο πιο «χαρισματικά» είναι αυτά, τόσο πιο γρήγορα τα «εξαφανίζει»…

Και για να το καταλάβεις καλά αυτό, θα σου υπενθυμίσω ότι τον Μιλτιάδη (Νικητή της Μάχης του Μαραθώνα) τον εξοστρακισέ ο Θεμιστοκλής…
Και τον Θεμιστοκλή (Νικητή της Ναυμαχίας της Σαλαμίνας) τον κατεδίωξε ο Κίμωνας (γιος του Μιλτιάδη)…
Τον Λεωνίδα, τον προδώσαν οι έφοροι της Σπαρτής…
Όπως και τον Παυσανία (Νικητή της Μάχης των Πλαταιών)…
Τον Αλέξανδρο Γ’, οι ίδιοι οι στρατηγοί του τον δηλητηριάσανε για να μοιραστούνε την αυτοκρατορία που αυτός δημιούργησε…
Και αμέσως μετά ο Κασσάνδρος εξόντωσε και τα παιδιά του Αλεξάνδρου…

Αυτούς τους βίους τους γνωρίζεις?...
Πόσο υπερήφανος νιώθεις για αυτή την ανηλεή διεκδίκηση της εξουσίας στην αρχαιότητα?…

Μα! –θα μου πεις- το Ελληνικό Έθνος…

Το Ελληνικό Έθνος δεν είχε κανένα συναισθηματικό πρόβλημα να αλληλο-σφάζεται για 27 ολόκληρα χρόνια στον Πελοποννησιακό Πόλεμο:

http://users.otenet.gr/~kapnas/sp-pol-pel.htm

http://img.pathfinder.gr/clubs/files/61405/47.html

Και όπως μπορείς εύκολα να καταλάβεις, ο αρχαίος Αθηναίος δεν είχε κανέναν ηθικό ενδοιασμό να εξοντώσει τον αρχαίο Σπαρτιάτη η’ τον αρχαίο Κορίνθιο και αντιστρόφως ανάλογα…

Οπότε η έννοια ενός Ομοεθνού Ελληνικού Έθνους που ζούσε εν αρμονία στην αρχαιότητα δεν υπήρξε ποτέ, γιατί απλά μιλάμε για το μόρφωμα της πόλης – κράτους στην αρχαιοτητα…

Σαν επίλογο στο παρόν πόνημα θα πω ότι στο Σύγχρονο Ελληνικό Έθνος προσφέρανε την βοήθεια τους Έλληνες που ξέρανε Αρχαία Ελληνικά, όπως και Έλληνες που δεν ξέρανε Αρχαία Ελληνικά…

Αλλά δεν ήταν όλοι τους ηγέτες…

Για αναλογίσου τώρα ότι:

τον Άρη Βελουχιώτη τον οδήγησε το Κ.Κ.Ε. στην αυτοκτονία με την διαγραφή του…

τον Νίκο Μπελογιάννη τον οδήγησε το Κ.Κ.Ε στο αποσπάσμα με την επιχείρηση αυτοκτονίας που του ανέθεσε…

και τον Νίκο Πλουμπίδη τον οδήγησε το Κ.Κ.Ε στο αποσπάσμα φωνάζοντας τον «Χαφιέ της Δεξιάς»…

Και κάνε έναν αντί-παραλληλισμό με την Αρχαία Ελληνική Ιστορία…

Πόσες ομοιότητες θα βρεις?...

Μετά τιμής, Spartan.     
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/09, 17:10 από Spartan Amplifications »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #168 στις: 23/11/09, 21:14 »
Vaiking
Χαίρομαι που "άλλαξες μυαλά" και έγινες διαλλακτικότερος... Μάλιστα, εφόσον ζητάς και έλεος θα σε ελεήσω. Θα σου πω μια συμβουλή: "Να είσαι σίγουρος ότι όταν κάποιος αφορίζει και κατηγορεί τους συνανθρώπους του


Δε μπορώ να καταλάβω γιατί όποιος βρίσκεται μέσα στο ΚΚΕ η σε κάτι παραπλήσιο (λεγε με Spartan) πρέπει σώνει και καλά να μας αποδείξει πως το Ελληνικό έθνος υπάρχει ΜΟΝΟ χάρη στους ηρωικούς αγώνες προλετάριων λαικών αγωνιστών που ΔΕΝ ήξεραν αρχαία Ελληνικά

  Και άλλος ένας που κάνει διαρκώς επίδειξη γνώσεων της αρχαίας Ελληνικής (όλων των διαλέκτων) για να μας μιλήσει πάλι υπέρ της κατάργησης (ο διεισδυτισμός που έλεγα). Και στη μέση οι απόγονοι του Νετσάγιεφ του Λένιν και του Μπακούνιν που όπου δουν καταρράκωση του Έθνους γελάνε και τα μουστάκια τους.

Ασχολήθηκα με το γεγονός οτι εσύ (ως ιδεολογικός απόγονος αυτών, είτε λιγότερο είτε περισσότερο) προσπάθησες να ακύρωσεις την προσφορά στο έθνος οποιουδήποτε άλλου, πλην αυτών που ΔΕΝ ήξεραν αρχαία Ελληνικά


θα βρεθεί κάποιος που θα αφορίσει και θα κατηγορήσει κι αυτόν τον ίδιο.


Τι λες βρε papous; Τώρα έγινα κι εγω σκοπιανός προπαγανδιστής;


Μην κατηγορείς λοιπόν χωρίς στοιχεία"
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #169 στις: 24/11/09, 03:13 »
Μου αρεσει γιατι ειμαστε τιγκα εντος θεματος.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #170 στις: 24/11/09, 12:16 »
Ω κοινόν αυτάδελφον Γκάρβιν κάρα, ως δημιουργός του θέματος απαιτείται να μας επαναφέρεις. Κάνε λοιπόν μια ανακεφαλαίωση των απόψεων που έχουν κατατεθεί, παραλείποντας τις εκτός θέματος. Απευκ**λισε δηλ το εκτοθεματικό αδηφάγο τέρας.


ΥΓ. Αυτό που παρατηρώ είναι ότι τα αστεράκια λεξικρυψίας μπαίνουν συνήθως πάνω σε αρχαίες λέξεις οι οποίες χρησιμοποιούνται αυτούσιες στην καθομιλουμένη. Αναφέρω μερικές:
μαλ***α = αρρώστια
γ**ήσου = παντρέψου
γ**ιέσαι = παντρεύεσαι
κ**λί = κεφάλι

Κάτι δεν πάει καλά μ' εμάς. Από την μια θέλουμε να διευρύνουμε το λεξιλόγιό μας με αρχαίες λέξεις, από την άλλη όταν τις χρησιμοποιούμε λογοκρίνονται.

Συμπέρασμα: Ο λόγος μας, ως έθνους, δεν έχει ώσσια και ιερά.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #171 στις: 24/11/09, 15:43 »
Τα αστεράκια λεξικρυψίας, μπαίνουν σε σύγχρονες λέξεις, που δεν χρησιμοποιούνται αυτούσιες στην καθομιλουμένη, διότι έχει αλλάξει η αρχαία ουσία τους - έννοιά τους.

Συνεπώς αυτό που λογοκρίνεται είναι σύγχρονες λέξεις και όχι αρχαίες.

Οι κανονισμοί για τα αστεράκια έχουν μπει από συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων.

Δεν έχει φτιαχτεί πρόγραμμα που να ελέγχει με ποια έννοια χρησιμοποιείται μία λέξη και αναλόγως να πράττει κατά τους κανόνες που έχει περάσει ο δημιουργός του.
Τέτοιο πρόγραμμα θα μπορούσε να φτιαχτεί από έναν αρχαιολάτρη, ώστε να σημαδεύει με αστερίσκους, τις αρχαίες λέξεις που χρησιμοποιούνται λάθος, έτσι ώστε το λεξιλόγιό μας, να διευρύνεται με αρχαίες λέξεις και όχι με φαινοτυπικά αρχαίες λέξεις.

Όταν υπάρχει δράση, υπάρχει και αντίδραση.

Ανακεφαλαιώνω, οτιδήποτε διδαχτεί, σε οποιαδήποτε ηλικία διδαχτεί, με τον σωστό τρόπο, αποφέρει χρήσιμες γνώσεις σε συγκεκριμένους τομείς.







« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/09, 15:50 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #172 στις: 24/11/09, 23:28 »
Τέτοιο πρόγραμμα θα μπορούσε να φτιαχτεί από έναν αρχαιολάτρη, ώστε να σημαδεύει με αστερίσκους, τις αρχαίες λέξεις που χρησιμοποιούνται λάθος, έτσι ώστε το λεξιλόγιό μας, να διευρύνεται με αρχαίες λέξεις και όχι με φαινοτυπικά αρχαίες λέξεις.

"Λάθος", Χοληδόχε? Τι εστί "λάθος"? Η λέξη "λάθος" είναι ένα κλασικό παράδειγμα από τις αρχαίες λέξεις που χρησιμοποιούνται στην νέα Ελληνική με διαφορετική σημασία από αυτήν που είχαν στην αρχαία γλώσσα.
Άλλα παραδείγματα είναι οι λέξεις "ταχυδρόμος", "άγγελος", "γελοίος", "διφθερίτιδα", "περιορίζω", "παιδεύω", "σχολή".....

"Διαφορετική σημασία" και όχι "λάθος σημασία". Η αλλαγή της σημασίας μπορεί να έγινε για διάφορους λόγους. Μας ενδιαφέρει με ποιόν τρόπο έγινε? Τι να μας ενδιαφέρει? Αφού αυτή είναι η γλώσσα που μιλούμε σήμερα, μ' αυτήν την γλώσσα συννενοούμαστε, αυτήν την γλώσσα αγαπάμε, μ' αυτήν την γλώσσα γράφουμε και εκφραζόμαστε. Είναι μια πλούσια γλώσσα που μας καλύπτει όλες τις εκφάνσεις του πνεύματος και όλα τα αντικείμενα και υποκείμενα του περίγυρου, ορατά και αόρατα. Κι αν χρειαστεί να αποτυπώσουμε γλωσσικά κάτι που δεν γνωρίζουμε ακόμα, θα εφεύρουμε μια νέα λέξη.

Οι λέξεις αντιστοιχούν σ' αυτά που γνωρίζουμε, σ' αυτά που υποψιαζόμαστε ότι υπάρχουν, σ' αυτά που πιστεύουμε ότι υπάρχουν, και σ' αυτά που γνωρίζουμε ή νομίζουμε ότι δεν υπάρχουν, σε ότι μπορούμε και δεν μπορούμε να κάνουμε ή να πάθουμε. Εάν αποδεκτούμε ότι η γλώσσα μας είναι φτωχή ή έστω "πολύ φτωχότερη" από κάποια άλλη, τότε συγχρόνως αποδεχόμαστε ότι κι εμείς είμαστε φτωχοί ή έστω "πολύ φτωχότεροι" ως προς την αντίληψη από αυτούς που χρησιμοποιούσαν ή χρησιμοποιούν την "πλούσια" γλώσσα.

Εάν προσπαθήσουμε να φέρουμε λέξεις οι οποίες δεν έχουν δοκιμαστεί, "αδόκιμες", είτε από δάνεια από την αρχαία ή άλλη γλώσσα είτε μέσω γλωσσοπλασίας για να αντικαταστήσουμε ή να υποκαταστήσουμε λέξεις που ήδη υπάρχουν, το πολύ - πολύ να οδηγηθούμε σε παρανόηση.

Για το μόνο που χρειάζεται να μεριμνούμε είναι είτε να διατηρούμε σταθερή την κοινά αποδεκτή σημασία των ήδη υπαρχόντων λέξεων είτε όταν την αλλάζουμε να δηλώνουμε την αλλαγή της σημασίας τους ώστε να καταφέρνουμε να συνενούμαστε...


ΥΓ. Χοληδόχε γνωρίζω την έννοια, την ωσσία (ωσσία = ουσία, λέξη της αρχαίας δωρικής διαλέκτου) του λόγου σου που παραθέτω. Απλά τον χρησιμοποίησα ως εύνασμα, ως πρόλογο.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #173 στις: 25/11/09, 01:28 »
Το λάθος, δεν έχει να κάνει με τον διαφορετικό αλλά με τον λανθασμένο. Ένα πρόβλημα μπορείς να το λύσεις με διαφορετικούς σωστούς τρόπους αλλά και να μην  το λύσεις λόγω διαφορετικών λάνθασμένων τρόπων. Βεβαίως και μας ενδιαφέρει με ποιον τρόπο έγινε, ώστε να αποφασίσουμε έαν όντως τις αρμόζει η καινούρια έννοια, ή την έβγαλε κάποιος ηλίθιος και αποκτούμε σιγά σιγά και εμείς περισσότερα στοιχεία ηλιθιότητας από όσα ήδη έχουμε. Τούτο βεβαίως σημαίνει ότι υποστηρίζουμε σύγχρονες λέξεις, που δημιουργήθηκαν έξυπνα και έχουνε να μας δώσουν κάτι παραπάνω.

Ποια είναι λοιπόν η αρχαία έννοια της λέξης λάθος ?

Το ότι οι λέξεις χρησιμοποιούνται με διαφορετική σημασία, όχι μόνον της αρχαίας γλώσσας αλλά και της σύγχρονης δεν σημαίνει ότι αυτό είναι και σωστό.

Με την σύγχρονη γλώσσα συνενοούμαστε επιφανειακά. Σίγουρα είναι μια πλούσια γλώσσα, όχι όμως σε ποιότητα. Δεν έχω ακούσει να εφεύρουν καινούριες λέξεις, οι συνάνθρωποί μου, πέραν πλάκας.

Δεν υποστήριξα ότι έχουμε, φτωχότερη γλώσσα ή πλουσιότερη γλώσσα. Είπα ότι έχουμε φτωχή ποιοτικά γλώσσα μιας και συνεννοούμαστε επιφανειακά.

Σε παρανόηση ήδη έχουμε οδηγηθεί, εφόσον ίδιες λέξεις τις χρησιμοποιούμε ο καθένας με διαφορετικές έννοιες.

Τώρα όσον αφορά το κοινά αποδεκτή γλώσσα, αυτό είναι απλώς ένα όνειρο. Έχουμε να κάνουμε με τον άνθρωπο.
Έαν υπήρχε ειλικρίνεια, θα σου έλεγα εγώ τι είναι κοινώς αποδεκτό.

Απλά ο άνθρωπος, ανάλογα με την προσωπική του άποψη, κάθε φορά επιλέγει ανάμεσα στην τάξη, την αταξία ή κάτι ενδιάμεσο, χωρίς να προειδοποιήσει κανέναν.
Η τάξη βρίσκεται στα μαθηματικά.Γι αυτό και πρέπει να ορίσεις σε ποιο σύστημα δουλεύεις, πριν απαντήσεις πόσο κάνουν 1 και 1. Εξού και τα αρχαία και τα σύγχρονα σαν γνώση είναι μια χαρά. Αρκεί όταν θα ανοίξεις το στόμα σου, να του πεις σε ποιο σύστημα δουλεύεις.Έαν υπάρχει σύστημα....
 

 
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/09, 02:26 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #174 στις: 25/11/09, 02:31 »
Χαίρομαι που γενικώς αρχίζουμε να γινόμαστε διαλλακτικότεροι και αν και εκτός θέματος πιστεύω εξακολουθούμε να είμαστε εντός θέματος με μια ευρύτερη έννοια...

Αγαπητέ papous: Μου λες πως σε προηγούμενο post σου με κατηγορούσες άδικα, γιατι θεώρησες πως σε κατηγόρησα κι εγώ άδικα και ήθελες να μου δείξεις πόσο άσχημο είναι; Μα αυτό δεν πήγα να κάνω κι εγώ και μάλιστα με πολύ ευγενικότερο τρόπο όταν κατηγορούσες τον MechMech για Σκοπιανή προπαγάνδα; Δεν το πήρες το μήνυμα; Αν έχεις συγκεκριμμένα στοιχεία για το εν λόγω άτομο καλά θα κάνεις να μας τα παραθέσεις για να γνωρίζουμε κάτι παραπάνω για αυτόν  και όχι απλά  να επικαλείσαι μια τοποθέτηση στην οποία "θα μπορούσαν να αντικατασταθούν οι λέξεις". Αν τα έχεις, τότε κι εγώ μαζί σου! Να τον βρίζουμε απο κοινού!! Μέχρι όμως να το κάνεις αυτό, το μόνο που καταφέρνεις είναι να με κατηγορείς επειδή σου έδειξα το λάθος σου...

Παρ'ολα αυτά εξακολουθώ να θεωρώ πως χρησιμοποιείς τις γνώσεις σου επί της Ελληνικής γλώσσας προσπαθώντας να ακυρώσεις την επιχειρηματολογία άλλων συνομιλητών που δεν τη γνωρίζουν τόσο καλά όσο εσύ (αν όμως την είχαν διδαχθεί απο νωρίς στο σχολείο ; ;) ) . Αυτό δε σημαίνει ούτε οτι εσύ έχεις απαραιτήτως εμπεριστατομένες θέσεις, ούτε οτι οι συνομιλητές σου έχουν λογικά κενά. Επιπλέον με τον ίδιο τρόπο επιχειρείς να υποβαθμίσεις τη σημασία της διδασκαλίας της αρχαίας Ελληνικής γλώσσας στη δημόσια παιδεία των ελληνόπουλων (Ναι! στο Γυμνάσιο αναφέρομαι!!! μην το λέω κάθε φορά..) το οποίο σου το ανέφερα και σε παλαιότερή μου τοποθέτηση και τότε ΔΕΝ απάντησες! Το "παιχνιδάκι" σου καλά κρατεί...

Φίλτατε Spartan: Πρώτον κι εγώ χαίρομαι που το υπερ-απόλυτο ύφος παλαιότερού σου μηνύματος (το οποίο και με εξόργισε) έγινε διαλλακτικότερο. Θεωρώ πως η έκφραση σου "ΣΑΝ ερευνητής" και "ΩΣ μισσαλόδοξος..." να οφείλονται στο "δαίμονα του τυπογραφείου". Αν πάλι όχι... τι να σου πω...

Αν κατάλαβα καλά τουλάχιστον τώρα αναγνωρίζεις πως σε αυτό τον τόπο προσέφεραν και άνθρωποι που ΓΝΩΡΙΖΑΝ τα αρχαία ελληνικά. Έχουμε κάνει κάποια πρόοδο σε αυτό το θέμα. Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία γιατί όπως είπες και αργότερα, σημασία έχει το ΠΟΙΟΣ προσφέρει και ΤΙ στην πατρίδα του και όχι αν ομιλεί την αρχαία ελληνική ή όχι. Αλλά δε θα ακυρώνουμε τη σημασία των α.ε. επειδή ο Βελουχιώτης δεν τα μιλούσε (δε θα σταματήσω να διαφωνώ για αυτόν)

Πες μου όμως.. Θεωρείς πως η ύπαρξη ενός έθνους εξαρτάται αποκλειστικά απο την πολιτική του δομή και τις σχέσεις εξουσίας φανερές ή κρυφές; Η γλώσσα, οι παραδόσεις, ο πολιτισμός (τεχνες/γράμματα/επιστήμες), η θρησκεία (είτε ο δωδεκαθεισμός, είτε το ανατολικό ορθόδοξο Χριστιανικό δόγμα στην Ελλάδα... τα ανάλογα για άλλα έθνη), η κοινή ιστορία, οι κοινές εμπειρίες και αγώνες, οι κοινωνικές δομές δεν παίζουν κανένα ρόλο; Το μόνο που στοιχειοθετεί την ύπαρξη ενός έθνους είναι τα κόμματα και η διαιώνιση της εξουσίας τους; Και πρέπει να υποβαθμίσω το Ελληνικό έθνος ειδικά των αρχαίων χρόνων, επειδή ο "τάδε" δολοφόνησε το "δείνα" προκειμένου να αρπάξει την έξουσία;

Και γιατί δηλαδή οι Νεοέλληνες που ΔΕ γνωρίζουν αρχαία Ελληνικά αλληλοσκοτώνονται για παράδειγμα στο γήπεδο; Ο Μιλτιάδης φταίει;

Και ο Δημόκριτος που έθεσε τις πρώτες πρώτες βάσεις για την ατομική φυσική και την υλιστική φιλοσοφία;
Ο Ηράκλειτος που έθεσε αν δεν απατώμαι το "διαλεκτικός" στον "υλισμό";
Ο Πλάτων που στην "Πολιτεία" του έθεσε τις βάσεις για τη σοσιαλιστική κοινωνία (πολύ αργότερα τις πήρε πίσω, αλλα ο προβληματισμός είχε τεθεί) αλλα και τη Χριστιανική φιλοσοφία (όχι θρησκεία);
Ο Πρωταγόρας;
Ο Ευκλείδης;
Ο Πυθαγόρας;
Ο Αρχιμήδης;
Ο Ιπποκράτης;
Η σοσιαλιστική κοινωνία των αρχαίων Κρητών;
Ο Όμηρος με τις απίστευτα ποιητικές,γλαφυρές του περιγραφές και τον άψογο χειρισμό της γλώσσας (αν κάνω λάθος ο papous θα με διορθώσει) δίδαξε και διδάσκει λογοτεχνία;
Ο Ησίοδος;
Ο Ευριπίδης;
Ο Αισχύλος;
Ο Αριστοφάνης;
Η Σαπφώ;
Ο Σοφοκλής;
Ο Ικτίνος;
Ο Καλλικράτης;
Ο Μισομήδης;
Ο Σόλων;
Ο Δράκων (δεν ήταν και με ΤΟΣΟ αίμα γραμμένοι οι νόμοι του);
Ο Λεωνίδας με τους 300 και τους 700 Θεσπιείς που δίδαξαν την αγάπη για την πατρίδα και την ελευθερία απέναντι στον οιονδήποτε όσο ισχυρός και αν είναι;
 
Όλοι αυτοί και πόσοι ακόμα άλλοι... πες μου... ποιόν δολοφόνησαν και ποιά συνομωσία έπλεξαν για να αναρριχηθούν στην εξουσία και να καταδυναστεύσουν το λαό; Αν μου φέρνεις ως παραδείγματα ΜΟΝΟ την άσχημη πλευρά του αρχαίου ελληνικού Έθνους (δεν την αρνούμαι.. που να σου πω για τη δική μου πατρίδα, το Άργος) για να το διαβάλλεις μάλλον έχεις χάσει ολίγον το δρόμο σου!

Είναι δηλαδή σα να μισώ την εργατική τάξη επειδή ο για δεκαετίες "πατερούλης" της, Ιωσήφ Στάλιν ήταν (κατα την άποψή μου) ένας απο τους μεγαλύτερους δικτάτορες δολοφόνους της σύγχρονης ιστορίας.

Είναι σα να μη δέχομαι την προσφορά ΚΑΙ του ΕΑΜ στην εθνική αντίσταση επειδή κάποιοι απο τους εκπροσώπους του δημιούργησαν εκατόμβες θυμάτων στο Μελιγαλά και το Φενεό (ειδικά εκεί γνωρίζω πολύ πολύ καλά). Όπως και να το κάνουμε πολέμησαν και τους Γερμανούς, δε μπορώ να το αρνηθώ. (εν μέρει μπορώ αλλα θέλει πολλή συζήτηση).

 Ή σα να ακυρώνω γενικώς την αναρχική ιδεολογία και θεωρία επειδή κάποια ανώριμα παιδαρέλια των βορείων προαστίων μέσα στην ακμή και μερικοί προβοκάτορες βάζουν την κουκούλα τους, καίνε και σπάζουν ό'τι βρούν και αυτοαποκαλούνται "Πυρήνες" του δεν ξέρω κι εγώ τι...

Είναι απο την άλλη πλευρά σα να λέω πως η ακροδεξιά δικτατορία είναι καλή γιατί ο Παπαδόπουλος έφτιαξε δρόμους και στάδια (έστειλε και τον Παναθηναικό στο Γουέμπλευ :P )

Τέλος πάντων, κουράστηκα βραδιάτικο...

Για να επιστρέψω στο θέμα. Η άποψή μου, ως μεμονομένο άτομο, ως Έλληνας πολίτης και ως εκπαιδευτικός (του ιδιωτικού τομέα) που έρχομαι σε επαφή με πολλά παιδιά -κυρίως του Γυμνασίου- τα οποία και ΜΙΣΟΥΝ τα αρχαία, αλλά ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΟΥΝ με άλλο τρόπο διδασκαλίας) είναι πως τα αρχαία Ελληνικά πρέπει να διδάσκονται απο πολύ νωρίς (ακόμα και στο Δημοτικό, περισσότερο όμως ως παιχνίδι) γιατί πέρα απο τους λόγους που έχω προαναφέρει, επιπλέον βοηθούν στην πνευματική ανάπτυξη των παιδιών αλλα και τη διάπλαση του χαρακτήρα τους ιδιαίτερα σε αυτή την ηλικία.

Όλα είναι θέμα τρόπου και θέλησης απο την πολιτεία... η οποία και δεν υπάρχει... αυτό όμως ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δε θα με πείσει πως τα αρχαία Ελληνικά πρέπει να καταργηθούν ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ βαθμίδα της εκπαίδευσης.

Μετα μεγίστης τιμής
Vaiking
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/09, 04:10 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
86 Απαντήσεις
47983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 21:53
από stavros75
88 Απαντήσεις
23747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 13:10
από andy I
30 Απαντήσεις
17126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:42
από Jezus
0 Απαντήσεις
1572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 03:59
από MACMISIAS
1 Απαντήσεις
2143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/14, 17:03
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/17, 13:47
από ivikos