Ψηφοφορία

ΕΙΣΤΕ ΥΠΕΡ Η ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΠΟΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΧΡΗΣΗΣ;

ΥΠΕΡ
17 (40.5%)
ΚΑΤΑ
19 (45.2%)
ΔΕΝ ΞΕΡΩ/ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΩ
6 (14.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 42

Αποστολέας Θέμα: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών  (Αναγνώστηκε 31548 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Όπως θα έχετε ακούσει ετοιμάζεται νομοσχέδιο με θέμα την αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών, τη διεύρυνση του όρου χρήση, την αποποινικοποίηση της καλλιέργειας μικροποσότητας για ιδιωτική χρήση και κάποια αυστηροποίηση στις ποινές για την εμπορία.
 
Δεν είναι εύκολο θέμα...Από τη μιά το Κράτος ήταν εντελώς ανάλγητο απέναντι στους χρήστες, με την έννοια ότι η φυλάκιση ενός ανθρώπου που ουσιαστικά είναι άρρωστος και η ζημιά που του έκανε στη ζωή του η εμπειρία των φυλακών , αλλά φυσικά και το "λέρωμα" του ποινικού του μητρώου, ήταν τεράστια και έβαζε τον καθένα σε έναν δρόμο πολλές φορές χωρίς επιστροφή κοινωνικά.
 
Από την άλλη υπάρχει η άποψη και η φοβία ( ή ο φόβος) ότι μιά τέτοια χαλαρότητα θα οδηγήσει σε πολύ μεγάλη αύξηση των χρηστών . Αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση του ποσοστού και εκείνων που μιά μέρα θα φτάσουν  στα "σκληρά" ναρκωτικά και πιθανότατα θα χάσουν τη ζωή τους.
 
Ποιά είναι η δική σας γνώμη για αυτή την ιστορία;
 
 
Υ.Γ Χαριτολογώντας ένας φίλος, μου έστειλε το εξής μήνυμα: "Κλειστό αύριο το Σύνταγμα, από διαμαρτυρία των εμπόρων ναρκωτικών για το "άνοιγμα" του επαγγέλματος"... Και επειδή κατά τη ρήση του αγαπητού ηθοποιού Σπύρου Καλογήρου " Είναι πολλά τα λεφτά Άρη", υπάρχει φυσικά και η μεγάλη διάσταση του "βρώμικου" χρήματος που κινείτε γύρω από τα ναρκωτικά. Είναι και αυτή μιά βασικότατη παράμετρος του ζητήματος.
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/11, 14:53 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #1 στις: 05/08/11, 15:30 »
Mε την αποποινικοποιηση (τουλαχιστον των "ελαφρων") σιγουρα θα μειωθει η μικροπαραβατικοτητα και η εγκληματικοτητα σε ενα ποσοστο.
Επισης θα αποσυμφωρηθουν οι φυλακες οπου κρατουνται χρηστες και μικροδιακινητες. Αυτο θα εχει και ελαφρυνση για τα δημοσια εξοδα σε αρκετους τομεις.
Απο την αλλη, οντως μπορει να αυξηθει η χρηση (τουλαχιστων των ελαφρων), ή για να ακριβολογουμε, θα "φανερωθει" ισως πιο ευκολα το πραγματικο ποσοστο οσων κανουν (περιαστασιακη ή μη) χρηση.
Παντως σε αλλες περιοχες παγκοσμιως οπου εχει νομιμοποιηθει η χρηση των ελαφρων, δεν εχει παρουσιαστει αυξηση στον αριθμο των χρηστων, ενω αντιθετα εχει μειωθει η εγκληματικοτητα.
Προσωπικα ειμαι υπερ της πληρης αποποινικοποιησης των ελαφρων (και μη χημικα επεξεργασμενων) για ιδιωτικη χρηση. Οπως λεει και το γενικοτερο πλαισιο του νομου απο οσο διαβασα, η χρηση "προσβαλει" μονο τον χρηστη και οχι αλλους, ειδικα με τα ελαφρα.
Εξαλλου οι ζημιες που προκαλουν τα ελαφρα, ειναι μικροτερες απο αλλα προϊοντα που διακινουνται και πωλουνται ελευθερα και νομιμα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #2 στις: 05/08/11, 16:06 »
Πρέπει να σταματήσει να καλλιεργείται η αντίληψη ότι χασίς και μαριχουάνα οδηγούν στα βαριά ναρκωτικά. Ούτε καν εθισμό δεν προκαλούν.

Τα άτομα που οδηγούνται στα σκληρά ναρκωτικά, θα κατέληγαν εκεί, ακόμη κι αν ο αρχικός τους εθισμός ήταν στη σοκολάτα. Οι κοινωνικές συνθήκες του περιβάλλοντός τους και η ενδοοικογενειακή ατμόσφαιρα είναι οι καταλύτες που ωθούν κάποιον άνθρωπο σε ψυχότροπες ουσίες για να βρει ανακούφιση.

Όσο υπάρχει διαλυμμένος κοινωνικός ιστός, θα πεθαίνει κόσμος με μια σύριγγα στο χέρι.

Είμαι υπέρ του νόμου, έχουν γεμίσει οι φυλακές χρήστες και οι έμποροι είναι κλασσικά στο απυρόβλητο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #3 στις: 05/08/11, 16:19 »
O μονος πραγματικος λογος που απαγορευτηκε η χρηση και διακινηση/πωληση μαριχουανας, ειναι για να μπορεσουν να εχουν κερδοφορια οι χαρτοβιομηχανιες, βιομηχανιες σχοινιων και ξυλου. Η μαριχουανα ειναι απο τα λιγα φυτα που μπορουν να χρησιμοποιηθουν σχεδον στα παντα.
Με την καναβη φτιαχνουν το καλυτερο / πιο ανθεκτικο σχοινι (μεχρι τον 18ο αιωνα ολα τα καραβια ειχαν πανια και σχοινια απο καναβη) και πανια, χαρτι (οικολογικο, χωρις να κοβονται δεντρα), επιπλα, ρουχα, φαρμακευτικα σκευασματα, αναψυκτικα κτλ.
Ο λογος που απαγορευτηκε ηταν για να πλουτισουν ορισμενοι εξυπνοι που ελεγχοντας πολιτικους προωθησαν την ιδεα του επικινδυνου ναρκωτικου κτλ τραγελαφικα που εχουν μεινει σαν urban legend ακομα και στις μερες μας.
Σωματικα η καναβη δεν προκαλει εθισμο. Προκαλει (οπως τα ΠΑΝΤΑ) ψυχολογικο εθισμο και τον ιδιο τυπου εθισμο με το απλο τσιγαρο (μιας και συνηθως καταναλωνεται μαζι με απλο καπνο), αλλα με λιγοτερους κινδυνους απο το απλο τσιγαρο, μιας και το ενα (καναβη) δεν εχει επεξεργαστει χημικα απο κανεναν (εφοσων πχ ειναι δικο σου, εσυ το καλλιεργεις κτλ).
Επισης να αναφερω οτι το χασις ηταν παραδοσιακα καλλιεργησιμο ειδος στην χωρα μας και μερος μεγαλων εξαγωγων σε ολο τον κοσμο μεχρι και τον 1ο παγκοσμιο πολεμο (αν θυμαμαι καλα).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #4 στις: 05/08/11, 16:22 »
Πρέπει να σταματήσει να καλλιεργείται η αντίληψη ότι χασίς και μαριχουάνα οδηγούν στα βαριά ναρκωτικά. Ούτε καν εθισμό δεν προκαλούν.

Τα άτομα που οδηγούνται στα σκληρά ναρκωτικά, θα κατέληγαν εκεί, ακόμη κι αν ο αρχικός τους εθισμός ήταν στη σοκολάτα. Οι κοινωνικές συνθήκες του περιβάλλοντός τους και η ενδοοικογενειακή ατμόσφαιρα είναι οι καταλύτες που ωθούν κάποιον άνθρωπο σε ψυχότροπες ουσίες για να βρει ανακούφιση.

Όσο υπάρχει διαλυμμένος κοινωνικός ιστός, θα πεθαίνει κόσμος με μια σύριγγα στο χέρι.

Είμαι υπέρ του νόμου, έχουν γεμίσει οι φυλακές χρήστες και οι έμποροι είναι κλασσικά στο απυρόβλητο.


Εννοειται οτι μπορουν να προκαλεσουν εθισμο.

"Η χρόνια λήψη κανναβινοειδών μπορεί να οδηγήσει σε καταστροφή των CB1 υποδοχέων στον εγκέφαλο οδηγώντας σε μειωμένη ροή αίματος και μειωμένη μεταφορά γλυκόζης και οξυγόνου στους εγκεφαλικούς ιστούς. Τα κύρια αποτελέσματα είναι έλλειψη προσοχής, απώλεια μνήμης, και μειωμένη μαθησιακή ικανότητα.

Οι διάφορες επιδράσεις των κανναβινοειδών στο κεντρικό νευρικό σύστημα αφορούν:
■ευφορία, 
■κρίσεις πανικού, 
■μειωμένη αντίληψη, 
■μεταβαλλόμενη αίσθηση του χρόνου,
■παράνοια, 
■ανησυχία,
■διαταραχές γνώσης,
■μειωμένη μάθηση,
■μνήμη,
■αντίληψη,
■κρίση,
■αποπροσωποποίηση,   
■σύγχηση, 
■αμνησία, 
■και παραισθήσεις. "


Αν υπαρχει μια ηλιθιοτητα που πρεπει να σταματησει, αυτη ειναι "το χασις δεν κανει κακο". Οσο για τον νομο, κατα τη γνωμη μου, εχει καποια θετικα, αλλα νομιζω οτι τα αρνητικα ειναι πολυ περισσοτερα. Αντε και του χρονου, να επιτρεψουμε τα οπλα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #5 στις: 05/08/11, 16:40 »
Δεν μιλησα για ανυπαρξια ανεπιθυμιτων παρενεργειων, αλλα για εθισμο.
Εθισμος σωματικος δεν υπαρχει (περα απο αυτον που θα ειχες με το να κοψεις το απλο τσιγαρο) οπως υπαρχει με αλλα ναρκωτικα.
Οσο για τις παρενεργειες, ισχυουν οσα λες, (οπως ισχυουν και με αλλα πργματακια, ψαξε να δεις πχ τι προκαλει η υπερκαταναλωση κρεμμυδιων) αν και ολα εξαρτωνται απο το ποιος και πως κανει χρηση. Αν κανει καποιος που εχει ηδη προβληματα, ειναι σιγουρο οτι θα εχει προβληματα πιθανως με μεγαλυτερη ενταση.
Αντιθετα, η χρηση μπορει να βοηθησει σε αλλα προβληματα (απωλεια ορεξης, ασθμα, νευρα κτλ).
Δεν λεει κανεις οτι η χρηση της ειναι ακινδυνη. Αλλα ειναι απιστευτα ειρωνικο και υποκριτικο να πωλουνται ελευθερα τσιγαρα, αλκοολ, που ειναι ΑΚΡΩΣ επικινδυνα (ιδιατερα το αλκοολ που δεν εχει και τις προειδοποιησεις των τσιγαρων πχ) και γεματα χημικα και ειδικες επεξεργασιες και ταυτοχρονα να απαγορευεται η χρηση ενος, αν μη τι αλλο, φυσικου προϊοντος.
Απο κει και περα θα επρεπε να ειναι θεμα του καθενος αν θα κανει χρηση ή οχι, οπως συμβαινει και με το αλκοολ ή με τα τσιγαρα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #6 στις: 05/08/11, 16:51 »
Ας μην το ανοιξουμε παραπανω το θεμα, αντικαπνιστης ειμαι και θα μπορουσα ευκολα να πω ας απαγορεψουμε και το τσιγαρο. Δεν ειναι αυτο το ζητημα. Οσο για το αλκοολ, σορρυ, αλλα δεν το βλεπω χειροτερο. Με ενα ποτο δεν χανεις τη μπαλα οπως με ενα τσιγαριλικι και επισης, δε βρωμαει ο τοπος. Οσο για το αν ειναι φυσικο, αυτο ειναι μονο στη θεωρια. Το τι θα κυκλοφορει στην αγορα, κανεις δε θα το ξερει πραγματικα.

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #7 στις: 05/08/11, 17:11 »
με τουτα και με 'κεινα στο τελος θα πινουμε ολοι μπαφο   :yeah
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/11, 17:14 από kyriakos_t »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #8 στις: 05/08/11, 17:13 »
Για να μην το χοντρύνουμε, για να "εθιστεί" κανείς στην κάνναβη πρέπει να "πίνει" τα κέρατά του καθημερινά. Θεώρησα σκόπιμο να μην αναφερθώ σε τέτοιες τελειωμένες περιπτώσεις, εκτός κι αν η -προσωπική ή μη- εμπειρία σας με αυτό το θέμα αποτελείται από άτομα που όλη μέρα είναι με τα jumbo χαρτάκια στο χέρι. Οπότε μιλάμε πάλι για άτομα που θα κατέληγαν στα σκληρά, γιατί δεν έχουν τη δυνατότητα να διαχειριστούν τους εαυτούς τους εξαρχής, όχι γιατί η κάνναβη τους οδήγησε εκεί. Γιατί, ο ψυχολογικός εθισμός που ειπώθηκε, είναι καθαρά θέμα διαμόρφωσης του χαρακτήρα κι έχει περισσότερες αναλογικές ομοιότητες με την παχυσαρκία παρά με τον εθισμό σε σκληρά ναρκωτικά.

Κι επίσης, με 2-3 ποτά χάνεις απείρως περισσότερο τη μπάλα απ' ότι με ένα τσιγαριλίκι, το οποίο είθισται να "γυρίζει" σε μια παρέα (αλλά ακόμη κι αν δε γυρίζει, πάλι χτυπάει λιγότερο). Η διαφορά μεταξύ τους είναι χαώδης κάποιες φορές. Ειδικά με τη νοθεία που επικρατεί στα περισσότερα ελληνικά μπαρ, όπου δεν καταλαβαίνεις γιατί το Bacardi που παρήγγειλες έχει γεύση Casoline...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #9 στις: 05/08/11, 18:04 »
Μπορει να σαι αντικαπνιστης και οτι αλλο αντι θελεις, αλλα αυτο δεν ακυρωνει καποια πραγματα, οπως την επικινδυνοτητα του αλκοολ που ειναι το νουμερο 1 μαζι με την παχυσαρκια (και συνδεονται αυτα τα 2) για τις αιτιες θανατων παγκοσμιως. Υπαρχουν πολλες επισημες λιστες που δειχνουν και τις ουσιες που προκαλουν προβληματα, οπως και την επικινδυνοτητα τους και τον ρολο που παιζουν σαν αιτιες θανατων σε παγκοσμια κλιμακα.
Η καναβη απο μονη της κατατασσεται σε επικινδυνοτητα λιγο πιο πανω (ή ιδιο) με τον καφε, ενω αλκοολ και τσιγαρο βρισκονται στα 2-3 top.
Εξαλλου μην ξεχνας οτι η χρηση της καναβης δεν γινεται αποκλειστικα μεσω καπνισματος, οποτε εξαλειφεις αν θες και τον κινδυνο για τους πνευμονες κτλ. Μπορει καποιος πχ να κανει χρηση μεσω φαγητου, γλυκου, ροφηματος κτλ.
Οσο για το αν χανει καποιος την μπαλα με καναβη (φυσικη, δεν μιλαω για συνθετικες μλκιες), μαλλον μιλας χωρις να ξερεις. Η καναβη σε ηρεμει, σε κοιμιζει περισσοτερο, παρα σε κινητοποιει. Καταστελλει επιθετικες συμπεριφορες, γρηγορες κινησεις και αντιδρασεις, θυμο και νευρα. Ανθρωποι που εχουν περιεργες αντιδρασεις με την χρηση της (παρεκτροπες βιαιης συμπεριφορας πχ) ειναι στην συντριπτικη πλειοψηφια των περιπτωσεων ατομα που εχουν αλλου ειδους προβληματα (οχι μονο ψυχολογικα αλλα και βιολογικα) και εχουν τετοιες συμπεριφορες ετσι κι αλλιως, οποια ουσια (ή και χωρις ουσια) κι αν χρησιμοποιουν.
Τωρα για το τι θα βγαλουν στην αγορα που λες, αυτο ισχυει και τωρα σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο οτι αν η χρηση ηταν νομιμη. Καταρχην δεν θα υπηρχε αναγκη να αγοραζει καποιος αν ηθελε να κανει χρηση. Θα μπορουσε να καλλιεργει για τον εαυτο του και να μην αγοραζει απο κανεναν, ελεγχοντας ο ιδιος τι καλλιεργει, πως το μεγαλωνει και πως το καταναλωνει. Αυτο εχεις εσυ την δυνατοτητα να το κανεις με τα τσιγαρα ή το αλκοολ;
Οχι, απλα εμπιστευεσαι οτι σκατα σου σερβιρει η Heineken και η καθε εταιρια, γιατι "αυτοι ελεγχονται" απο το κρατος. Καταλαβαινεις φανταζομαι την ειρωνια και υποκρισια της υποθεσης.
Για να μην μιλησουμε για το αν θα επρεπε να γινουν επενδυσεις στην χωρα μας για την καλλιεργεια και εμπορικη εκμεταλλευση της καναβης. Η χωρα μας φημιζεται για την ποιοτητα της καναβης και μεχρι πριν μερικες δεκαετιες η καναβη ηταν απο τα νουμερο 1 προϊοντα που εξαγαμε, μεχρι που απαγορευτηκε η χρηση της (για λογους που ανεφερα πιο πανω). Γιατι λοιπον να μην εκμεταλλευτουμε εμπορικα κατι που για την Ελλαδα θα μπορουσε να ειναι οτι και η ελλια;
Μηπως γιατι απλα η πλυση εγκεφαλου μερικων δεκαετιων εχει καταργησει γνωση και πειρα χιλιετιων;
Το προβλημα στην καναβη, οπως και σε καθε τι ΦΥΣΙΚΟ, ειναι στην καταχρηση και οχι στην χρηση. Και η καταχρηση ειναι θεμα ψυχοσυνθεσης του ατομου και των προβληματων του. Αν θες να καταπολεμησεις λοιπον το προβλημα των ναρκωτικων γενικοτερα (και ειδικα της καναβης μιας και μιλαμε για φυσικο προϊον), πρεπει να αντιμετωπισεις τις αιτιες που οδηγουν ενα ατομο στην καταχρηση.
Αλλα βλεπεις ειναι απειρως πιο ευκολο να δαιμονοποιεις καποιον ή κατι για να απαλασσεσαι απο τις ευθυνες σου (και δεν εννοω εσενα αν με εννοεις), παρα να αναλαμβανεις τις ευθυνες σου και να διορθωνεις αυτα που καταστρεφουν την ψυχοσυνθεση ΟΛΩΝ μας, πραγμα που οδηγει ολους μας στην καταχρηση (απο ουσιες μεχρι εξ-ουσιες).
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/11, 18:11 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #10 στις: 05/08/11, 19:58 »
Δηλαδη μονο με τα διεγερτικα χανεις τη μπαλα, οχι με τα κατασταλτικα? Μην παιζουμε με τις λεξεις, δε νομιζω οτι ειναι δυσκολο να με εννοησει καποιος. Αν και δε διαφωνω σε πολλα απο τα οποια λες, δε βρισκω κανενα απολυτως νοημα στο να νομιμοποιηθει η καναβη. Και ατομα που κανουν καθημερινη χρηση, εστω και μικρων ποσοτητων, συνηθως μετα απο λιγο καιρο μοιαζουν να κοιμουνται ορθιοι ή να εχουν μειωμενο ΙQ.

Επισης, mitsako, εγω δεν ξερω κανενα που με 2-3 ποτα χανει τη μπαλα (εκτος απο ατομα γενους θυληκου). Αν εχεις παραδειγματα ανθρωπων που δε μπορουν να πιουν 2-3 ποτα, αλλα την παλευουν με το τσιγαριλικι, τοτε παω πασο. Εγω, συνηθως, αυτα τα βλεπω να πηγαινουν παρεα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #11 στις: 05/08/11, 20:00 »
Μαλλον μιλας χωρις να εχεις πραγματικη πειρα. Μαθε ποιοι ανθρωποι εκαναν και κανουν χρηση και μετα μιλας για κοιμισμενους και χαμηλου IQ.
Απλα δαιμονοποιεις οτι δεν γνωριζεις και φοβασαι. Φυσικο ειναι, αλλα καλυτερα να μαθεις αντι να φοβασαι.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #12 στις: 05/08/11, 20:09 »
Μαλλον μιλας χωρις να εχεις πραγματικη πειρα. Μαθε ποιοι ανθρωποι εκαναν και κανουν χρηση και μετα μιλας για κοιμισμενους και χαμηλου IQ.
Απλα δαιμονοποιεις οτι δεν γνωριζεις και φοβασαι. Φυσικο ειναι, αλλα καλυτερα να μαθεις αντι να φοβασαι.


Πειρα απο ιδιαν χρηση δεν εχω, συγγνωμη. Απο εκει και περα, προτιμω να σε αφησω να νομιζεις οτι φοβαμαι, οτι δεν εχω ιδεα για τι πραγμα μιλαω και τα λοιπα, απο το να λεμε τα ιδια διχως να καταληξουμε πουθενα. Παραδειγματα ανθρωπων που εκαναν και κανουν χρηση, δυστυχως ή ευτυχως, εχουμε ολοι μας, τοσοι που εχουν γινει, αφου ειναι το πλεον ευκολο να βρεις για να κανεις χρηση.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #13 στις: 05/08/11, 20:27 »
Επισης, mitsako, εγω δεν ξερω κανενα που με 2-3 ποτα χανει τη μπαλα (εκτος απο ατομα γενους θυληκου). Αν εχεις παραδειγματα ανθρωπων που δε μπορουν να πιουν 2-3 ποτα, αλλα την παλευουν με το τσιγαριλικι, τοτε παω πασο. Εγω, συνηθως, αυτα τα βλεπω να πηγαινουν παρεα.

Αγαπητέ μου, ακριβώς αυτό που θέλω να καταδείξω επισημαίνεις κι εσύ! Ότι με το τσιγαριλίκι "χάνεις τη μπάλα" ακόμη λιγότερο απ' όσο θα την έχανες από 3 νοθευμένα ποτά (προσωπικά πάντως, τα 3 σκέτα ουίσκι αμφίβολης προέλευσης με χτυπάνε, από τα άλλα ποτά δε χαμπαριάζω). Δεν ξέρω γιατί το έχεις στο μυαλό σου σαν κάτι που σε κάνει κομμάτια και δε μπορείς να σαλέψεις, ειλικρινά.

Για να γίνει το μυαλό κάποιου αλοιφή από το χασίς, πρέπει να εμπίπτει στην κατηγορία που αναφέραμε πριν, αυτών που έχουν υποκαταστήσει με αυτό τον καπνό και καπνίζουν σαν συστηματικοί καπνιστές. Ε, αυτοί δεν είναι η πλειοψηφία όσων έχουν καπνίσει κάνναβη, ούτε προσεγγίζουν καθόλου το μέσο όρο αυτών.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #14 στις: 05/08/11, 20:37 »
Απο news247.gr

"Η ολλανδική κυβέρνηση εξετάζει από την πλευρά της ένα νομοσχέδιο με το οποίο θα εισαχθεί η "κάρτα κάνναβης" η οποία θα απευθύνεται μόνο στους κατοίκους της Ολλανδίας και θα είναι υποχρεωτικό να τη διαθέτει κανείς προκειμένου να επισκεφθεί ένα από τα 670 κόφι σοπ της χώρας.

Ο εν λόγω περιορισμός θα ισχύσει προκειμένου να περιοριστούν οι "φασαρίες" που σχετίζονται με τον "ναρκοτουρισμό".

"Ο δήμος γνωστοποίησε ότι τα κόφι σοπ θα κλείσουν αν δεν μειωθούν οι φασαρίες", είπε ο Μαρκ Γιόσεμανς, ιδιοκτήτης του καταστήματος Easy Going και πρόεδρος των επίσημων κόφι σοπ του Μάαστριχτ (VOCM) που είχαν την πρωτοβουλία να απαγορεύσουν την πρόσβαση σε ορισμένους πελάτες.

Περίπου 1,4 εκατομμύρια τουρίστες, κυρίως Βέλγοι, Γερμανοί και Γάλλοι, επισκέπτονται κάθε χρόνο τα 14 κόφι σοπ της πόλης, προκαλώντας προβλήματα στην κυκλοφορία. Τις νύχτες επικρατεί πανδαιμόνιο ενώ έχουν πολλαπλασιαστεί και οι έμποροι ναρκωτικών στους δρόμους."

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #15 στις: 05/08/11, 20:51 »
Έχω πάει Άμστερνταμ. H διακίνηση σκληρών ναρκωτικών γίνεται από κάτι τύπους που όταν περπατάς στη Red Light District, περνάνε από δίπλα σου πεζοί, με πατίνια, ποδήλατα ΣΦΑΙΡΑ και σου ψυθιρίζουν γρήογρα 2 λέξεις: "coca, xtc". Το μέρος είναι τόσο γεμάτο με αστυνομία, που αν δεν επιδιώξεις να βρεις τέτοια πράγματα, δε σε αγγίζει κανένας. Κι αυτά δε βλέπω πώς σχετίζονται με το δικό μας θέμα συζήτησης.

Στο Άμστερνταμ απαγορεύεται δια ροπάλου να καπνίσεις κάνναβη στο δρόμο, ΜΟΝΟ στα coffee shop επιτρέπεται, στα οποία μάλιστα δεν σερβίρεται καν αλκοόλ. Πάνω σου δεν μπορείς να κουβαλάς πάνω από 2 γραμμάρια επίσης, αν θυμάμαι καλά.

Αυτά τα λίγα για να κατανοήσουμε τι εννοούν με το "προβλήματα στο δρόμο". Εγώ πάντως, μόνο πέσιμο από νταβατζήδες σε τουρίστες που δε σεβόταν τα "κορίτσια" τους είδα στις λίγες μέρες που ήμουν εκεί, οπότε δεν μπορώ να εκφράσω περαιτέρω γνώμη.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #16 στις: 05/08/11, 21:13 »
Με το γνωστο πλεον κινδυνο να θεωρηθω ενας "ξεπερασμενος", "μουχλας" και συντηρητικος ανθρωπος, θα συμφωνησω με τον Eagle of Kamelot σε ολα τα σημεια των αποψεων του.

Ειμαι τελειως αρνητικος στο να νομιμοποιηθει η χρηση καναβης, διοτι στην Ελλαδα ως γνωστον οι νομοι δημιουργουνται για να...καταπατωνται. Αμεσως εμποροι ( κι οχι απλως μικροεμποροι ) θα νομιμοποιησουν τα "μαγαζια" τους, ενω οι απλοι χρηστες μπορουν πιο ευκολα να "ξεφυγουν" στη βαρια χρηση μιας ουσιας που σε μικρες ποσοτητες μπορει να ειναι μην ειναι επικινδυνες, ομως σε μεγαλες να προκαλουνται σοβαρα προβληματα εθισμου και παραισθησεων!

Και στο κατω κατω, δε μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει ντε και καλα να νομιμοποιουμε τις παραισθησεις. Γιατι να ειμαστε πιο "ευκολα" χαρουμενοι, "φτιαγμενοι", "μεσα στη διαθεση" ( in the mood )....ενω η πραγματικη ζωη, περα απο τη μαυριλα και το χαος της, μπορει να προκαλεσει τα ιδια αισθηματα με πιο..."καθαρους" τροπους!

Οπως δε μπορω να καταλαβω γιατι πρεπει καποιος να γινεται "γκολ" για να διασκεδασει ( και να ρεζιλευτει στο τελος ή ακομα καλυτερα να προκαλεσει σοβαρο ηπατικο επεισοδιο εν καιρω ή αμεσα ), γιατι να καπνιζει ενω δεν εχει καμια σκοτουρα, κλπ ετσι δε καταλαβαινω γιατι ορισμενοι πρεπει να καπνισουν καναβη για να ειναι...χαρουμενοι!!


Johnie το σωστο θα ηταν, εφοσον η καναβη ειναι πρωτη υλη για πολλα προϊοντα, να δημιουργησουν ΝΟΜΙΜΑ φυτωρια που θα τα αξιοποιουν για τη μεταποιηση της σε αλλα υλικα. Ετσι το παραγωγικο κομματι της ( κι εξαγωγικο ) παραμενει αναλοιωτο, χωρις να επιβαρυνει τον ανθρωπινο πληθυσμο με...παραισθησεις!


Και κλεινω ( διοτι μετα απο αντιστοιχες συζητησεις του παρελθοντος, ειμαι τελειως καθετος στο να μπω σε συζητηση για το εαν τα ναρκωτικα, ελαφρα και μη, πρεπει να νομιμοποιουνται ) με μερικα links:

http://emil4greg.blogspot.com/2010/02/blog-post.html
http://www.men24.gr/html/ent/743/ent.56743.asp
http://www.psychiatry24x7.gr/bgdisplay.jhtml?itemname=substance_cannabis


και το συμπερασμα πως...θελω να εχω τη δικη μου συνειδηση και την αισθηση της πραγματικοτητας! Οποιος θελει να ειναι σε καταστολη με τις ευλγιες του κρατους, ας το κανει...

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #17 στις: 05/08/11, 22:26 »
Μπορει να σαι αντικαπνιστης και οτι αλλο αντι θελεις, αλλα αυτο δεν ακυρωνει καποια πραγματα, οπως την επικινδυνοτητα του αλκοολ που ειναι το νουμερο 1 μαζι με την παχυσαρκια (και συνδεονται αυτα τα 2) για τις αιτιες θανατων παγκοσμιως.

Το αλκοολ ειναι Νο1 αιτια θανατου;  ??? Η παχυσαρκία ναι, είναι αρκετα επιβαρυντικη για την υγεια. Αλλα τεσπα, τι σχεση εχουν αυτα; Πολλά κανουν κακο στην υγεια μας, αλλά δεν μπορουμε να φερνουμε καποια απο αυτα ως δικαιολογια για καποια άλλα.

Ότι με το τσιγαριλίκι "χάνεις τη μπάλα" ακόμη λιγότερο απ' όσο θα την έχανες από 3 νοθευμένα ποτά

Γιατί να επιλεγεις να πινεις νοθευμένα ποτα;  ???
Γιατι να επιλεγεις να "χανεις τη μπαλα", λιγο ή πολυ (με οποιονδηποτε τροπο);  ???

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #18 στις: 05/08/11, 22:41 »
Τοτε λοιπον να απαγορευτουν και το αλκοολ και το τσιγαρο και οτιδηποτε μπορει να προκαλεσει αλλαγες στην ανθρωπινη συμπεριφορα. Και την καφεϊνη ακομα (η οποια θεωρειται ελαφρως λιγοτερη επικινδυνη της καναβης).
Νομιζω οτι ουτε καν διαβαζετε ορισμενα πραγματα, απλα εχετε αποψη (καλα κανετε και εχετε αποψη, αλλα οταν για καποια πραγματα απλα δεν γνωριζεις, καλο να ειναι να κρατας μικρο καλαθι).
Η χρηση καναβης δεν προ"υποθετει καποιος να την καπνιζει, δεν δημιουργει βλαβες στα νεφρα ή στο συκωτι (και ουτε στα πνευμονια αν δεν την καπνιζεις).
Ο λογος που την καπνιζουν οι περισσοτεροι ειναι καταρχην γιατι ηδη καπνιζουν κανονικα τσιγαρα και τους ειναι ευκολος τροπος "καταναλωσης" και αφετερου γιατι για να κανεις χρηση σε αλλη μορφη (πχ cakes) χρειαζεσαι μεγαλυτερη ποσοτητα (που αν ηταν νομιμη η χρηση της δεν θα ειχε προβλημα καποιος να εχει μιας και θα καλιεργουσε για τον εαυτο του).
Απο κει και περα, για την εμπορικη χρηση δεν διαφωνω σε τπτ με οσα λες free... Δεν εννουσα να εξαγουμε φουντα, αλλα προϊοντα καναβης (φουντα ηδη εξαγουμε στην Ολλανδια απο ...αλλα μονοπατια)
Τωρα το θεμα του τι ακριβως προσφερει ή οχι η χρηση της καναβης σε καποιον, συγχωρηστε με, αλλα νομιζω πως καποιος που δεν εχει εμπειρια δεν μπορει να μιλησει για παραισθησεις, για γινομαι γκολ κτλ.
Και μην ξεχνιομαστε, το ξαναλεω: Δεν μιλαω για καταχρηση, αλλα για χρηση. Απο κει και περα ειναι ο καθενας υπευθυνος για τον εαυτο του αν θελει να ναι ολη μερα μαστουρωμενος ή οχι κτλ, με την ιδια ακριβως λογικη που καποιος μπορει να καπνιζει 5 (κανονικα) τσιγαρα την μερα και αλλος 3 πακετα. Και οχι, οποιος καπνιζει 5 τσιγαρα την μερα δεν θα φτασει καποια στιγμη οπωσδηποτε να καπνιζει 3 πακετα, ουτε αυτος που πινει τωρα 2-3 μπυρες θα καταντησει μετα απο λιγα χρονια να πινει ενα καφασι στην καθισια του. Το ιδιο ακριβως συμβαινει και με την καναβη. Αν εισαι τυπος που θα κανει καταχρηση στπο αλκοολ, στο φαγητο, στα τσιγαρα κτλ, θα κανεις κι εκει καταχρηση. Δεν φταιει η καναβη, εσυ φταις αν κανεις καταχρηση και πρεπει να δεις γιατι κανεις αυτη την καταχρηση.
Το οτι η χρηση της θα ειναι νομιμη δεν θα την κανει πιο διαδεδομενη απο οτι ηδη ειναι. Η πλειοψηφια του πληθυσμου εχει καποια εστω μικρη εμπειρια με καναβοειδη και η πικρη αληθεια ειναι οτι ΜΑΚΑΡΙ να υπηρχε μονο η καναβη και να μην υπηρχαν ολα τα αλλα (συμπεριλαμβανομενου του αλκοολ και των τσιγαρων).
Καλα κανετε βεβαια και εχετε τις αποψεις σας, δεν προσπαθω να ωραιοποιησω τπτ, αλλα δεν μπορω να δεχτω την καθαρη υποκρισια του απαγορευω ενα φυσικο προϊον, το τοποθετω στην σφαιρα του μυθολογικου, το δαιμονοποιω και την ιδια στιγμη νομιμοποιω και θησαυριζω απο πραγματα που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ σκοτωνουν καθε χρονο εκατομυρια. Και ολα αυτα, απλα γιατι καποιοι πρεπει να κονομανε απο αυτο.
Η βιομηχανια χαρτιου θα κατερρεε εαν γινοταν νομιμη η χρηση της καναβης για παραδειγμα.
Παντως αν σας ενδιαφερει οντως το θεμα, πριν να εχετε τις αποψεις σας, ψαξτε λιγο να βρειτε μερικες πληροφοριες και μην αρκειστε στην προπαγανδα και στα urban legends.
Βασιλη:
Η παχυσαρκια, το αλκοολ και το καπνισμα ειναι αναγνωρισμενα ως οι κορυφαιες αιτιες θανατων παγκοσμιως (τουλαχιστον στις "ανεπτυγμενες κοινωνιες"). Ψαξτο και θα το δεις.  Παρολα αυτα ακομα και οι ιδιες οι κυβερνησεις χωρων που νοιαζονται για την υγεια των πολιτων τους, τους προτρεπουν στο να καταναλωνουν ολοενα και περισσοτερο αλκοολ (βλεπε Ρωσια), αλλα δεν το απαγορευουν. Αυξανουν τις τιμες στα τσιγαρα, αλλα δεν τα απαγορευουν.
Δεν χρησιμοποιω ως δικαιολογια αλλα "κακα" που υπαρχουν για να δεχτουμε αλλο ενα. Λεω απλα οτι ειναι ενα φυσικο προϊον που ειναι παραλογο να μου απαγορευουν να το χρησιμοποιω απο την στιγμη που δεν ενοχλω κανεναν.
Αν θες να λυσεις τα προβληματα της κοινωνιας δεν θα το κανεις απαγορευοντας πραγματα, αλλα αντιθετα αποκαθηλωνοντας τα απο τον θρονο του μυθου που εχουν και αντιμετωπιζοντας τις αιτιες για τις οποιες καποιος κανει καταχρηση γενικα, ειτε μιλαμε για φαγητο, ειτε μιλαμε για ποτο, τσιγαρα, καναβη, χρηματα, εξουσια κτλ.
Το προβλημα ειμαστε εμεις, οχι η καναβη. Οι λυσεις ποναει κεφαλι - κοψει κεφαλι ποτε δεν με επεισαν και ποτε δεν τις καταλαβα.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/11, 22:46 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #19 στις: 05/08/11, 22:48 »
Μα πού ανέφερα ότι είναι θέμα επιλογής??? Έχετε την αίσθηση ότι τα ποτά στα μπαρ είναι καθαρά? Τουλάχιστον στη συντριπτική πλειοψηφία τους? Ρωτήστε όποιον φίλο/γνωστό έχετε που έχει δουλέψει ή δουλεύει μπάρμαν/σέρβις και μάθετε τι παίζει. Γι' αυτό λέω ότι το αλκοόλ είναι χειρότερο, θεωρείται κοινωνικά αποδεκτό, αλλά στους χώρους διασκέδασης που σερβίρεται μπορεί να είναι μέχρι και τοξικό για τον οργανισμό, χωρίς καν να καταναλωθεί σε ακραίες ποσότητες... Προσωπικά, έξω πίνω μόνο μπύρα, αφενός γιατί δεν νοθεύευται και δεν έχει υψηλή περιεκτικότητα σε αλκοόλ, αφετέρου γιατί δεν κοστίζει όσο ένα ποτό.

Όσο για την κάνναβη, ρε παιδιά ποιες παραισθήσεις? Πραγματικά για το ίδιο πράγμα μιλάμε? Εκτός κι αν χρειάζεται να καπνίσει κανείς κανένα βαρέλι για να φτάσει σε αυτό το σημείο, ειδάλλως πραγματικά δεν αντιλαμβάνομαι ποιος θα μπορούσε να έχει τέτοια εμπειρία για να τη χρησιμοποιεί σαν αντεπιχείρημα. Όποιος από εσάς έχει βιώσει κάτι τέτοιο, ας μας πει και τις συνθήκες υπό τις οποίες το βίωσε. Σε μένα φαίνεται εντελώς κουφό.

Και ποιος είπε ότι χάνεις τη μπάλα? Όπως και είπε ο Johnny Darko, απλά επέρχεται σωματική χαλάρωση, μέχρι και νύστα μπορεί να φέρει. Γι' αυτό και χορηγείται στους καρκινοπαθείς με όγκο στον εγκέφαλο σαν αναλγητικό, όχι για να βλέπουν μπλε δράκους και πορτοκαλί νεράιδες...

Να βασίζεστε σε γεγονότα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #20 στις: 05/08/11, 22:54 »
Παντως και στην Ολλανδια το μεγαλο προβλημα δημιουργηθηκε λογω του ναρκοτουρισμου οπου τελειωμενοι και μη ολης της Ευρωπης ειδαν την Ολλανδια ως επιγειο παραδεισο-χεστρα.Τα νουμερα αλλα και κοσμος που μενει εκει λενε οτι οι ντοπιοι δεν εχουν εξεζητημενα νουμερα χρησης και θανατων απο ναρκωτικα οσο απο αλκοολισμο.Μια αιτια αυτης της καταστασης ειναι οτι σχεδον μονο η Ολλανδια προεβει(για τους δικους της λογους) σε αυτο το ανοιγμα..Και ετσι ''καταπιεσμενοι ολων των χωρων ενωθειτε''

Σχετικα με τις ρυθμισεις που πανε να περασουν υπαρχει ενα καλο με προυποθεσεις ομως..Αυτο εχει να κανει με τους χρηστες και τις ποσοτητες που μπορουν να κατεχουν ωστε οι αρρωστοι να μην βρισκονται καθε τρεις και λιγο και στα σιδερα.Αυτο βεβαια θα ειχε καποιο νοημα αν υπηρχαν κονδυλια και για την δημιουργια υποδομων και προγραμματων για την επανενταξη..Αυτο φυσικα δεν υπαρχει αφου και τα υπαρχοντα προγραμματα υποχηματοδοτουνται και οι λιστες ειναι τεραστιες..

Επισης δεν βλεπω καπου στυς πυλωνες του νομοσχεδιου διαχωρισμο σκληρων μαλακων και με κανει καχυποπτο..

Τελος μια λεξη..Αλκοολ..Γιατι το πινουμε?Εχουμε την αισθηση της πραγματικοτητας?Τη δικη μας συνειδηση?Η απαντηση ειναι ευκολη.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #21 στις: 05/08/11, 23:11 »
Η πλειοψηφια του πληθυσμου εχει καποια εστω μικρη εμπειρια με καναβοειδη

Μήπως κρίνεις μονάχα με βάση τους γνωστούς σου;.... Και οι γονείς, θείοι, παππούδες σου, είχαν εμπειρία; Κατι τετοιοι αυθαιρετοι ισχυρισμοι για το συνολο του πληθυσμου ειναι που με κανουν να ενίσταμαι.

αλλα δεν μπορω να δεχτω την καθαρη υποκρισια του απαγορευω ενα φυσικο προϊον, το τοποθετω στην σφαιρα του μυθολογικου, το δαιμονοποιω και την ιδια στιγμη νομιμοποιω και θησαυριζω απο πραγματα που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ σκοτωνουν καθε χρονο εκατομυρια.

Το οτι ειναι φυσικο, δεν λεει τιποτα. Υπαρχουν επισης φυσικα δηλητηρια, αλλά δεν τα καταναλωνουμε.
Μιας και ανεφερες ως παραδειγμα το αλκοολ και το φαϊ, το αλκοολ εχει ηδη απαγορευσεις: απαγορευεται σε ατομα κατω των 18 ετων, απαγορευεται η οδηγηση υπο την επήρεια αλκοολ, απαγορεύεται η χρηση αιθανόλης, κλπ.
Το φαϊ δεν μπορει να απαγορευτει, για προφανεις λογους  ;D

  Μα πού ανέφερα ότι είναι θέμα επιλογής??? Έχετε την αίσθηση ότι τα ποτά στα μπαρ είναι καθαρά?
 
  Είναι επιλογή σου να πας σε αυτα τα μπαρ και να παραγγειλεις ποτο. (Εννοειται οτι τα μπαρ που νοθευουν τα ποτα θα πρεπει να κλεισουν, μακαρι για παντα)
 
 
  Και ποιος είπε ότι χάνεις τη μπάλα?

  (και) εσύ, στην φράση που παρέθεσα στο προηγούμενο μήνυμα.
 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #22 στις: 05/08/11, 23:34 »
Κρινω με βαση οσους ανθρωπους εχω γνωρισει και μιλησει, ειτε φιλους και γνωστους, ειτε στη δουλεια, στη διασκεδαση, στο internet... Ας μην το πλατιαζω. Μπορεις να διαφωνεις με οτι λεω, αλλα τα επισημα στατιστικα αλλα λενε. Η πλειοψηφια του πληθυσμου εχει καποια εστω και μικρη επαφη με ναρκωτικα γενικοτερα.
Οσο για τις απαγορευσεις του αλκοολ, ας ισχυσουν λοιπον και οι ιδιες για την καναβη. Δεν ειπε κανεις να μπορει να την χρησιμοποιει καποιος ανηλικος...
Και θα ξαναμαναεπαναλαβω: Οταν κανεις καταχρηση και το αλατι και το πιπερι μπορουν να σε σκοτωσουν και να λειτουργησουν σαν δηλητηρια. Το ιδιο και η καναβη. Μιλαμε για χρηση εδω περα. Το αν καποιος κανει καταχρηση ειναι αλλο θεμα. Οποτε μην μου λετε για γκολ, παραισθησεις, παραβατικες συμπεριφορες και αλλα ομορφα. Η οποιαδηποτε καταχρηση προκαλει καποια ή ολα απο οσα αναφερετε ως παρενεργειες της (καταχρησης) καναβης.
Και ειλικρινα, οποιος πιστευει οτι ενα τσουρμο μεθυσμενοι ειναι πιο ασφαλεις (για τον εαυτο τους και τους υπολοιπους) απο ενα τσουρμο χασικληδων, το πιστευει γιατι απλουστατα δεν εχει την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΙΔΕΑ για οσα λεει και πιστευει.
Μα καλα τωρα, περα απο την πλακα, εχετε δει επισημα στατιστικα και ερευνες απο οσα λεμε ή απλα λεμε ο καθενας οτι του κατεβει;
Θα αρχιζα να παραθετω απο ντοκυμαντερ, μεχρι βιβλια, αλλα δεν γουσταρω να δημιουργησω αλλο ενα ΔΝΤ θεμα.
Αν θελετε να μεινετε απλα στις αποψεις σας καντε το. Το καλυτερο θα ηταν ομως να ψαξετε καποια πραγματα και οσο δεν εχετε προσωπικη εμπειρια να μην βγαζετε συμπερασματα μονο απο φημες και μυθους γιατι η αληθεια δεν ειναι παντα αυτη που λεει η tv και τα media.

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #23 στις: 05/08/11, 23:41 »
Αγαπητέ μου, ακριβώς αυτό που θέλω να καταδείξω επισημαίνεις κι εσύ! Ότι με το τσιγαριλίκι "χάνεις τη μπάλα" ακόμη λιγότερο απ' όσο θα την έχανες από 3 νοθευμένα ποτά (προσωπικά πάντως, τα 3 σκέτα ουίσκι αμφίβολης προέλευσης με χτυπάνε, από τα άλλα ποτά δε χαμπαριάζω). Δεν ξέρω γιατί το έχεις στο μυαλό σου σαν κάτι που σε κάνει κομμάτια και δε μπορείς να σαλέψεις, ειλικρινά.

@Βραζίλης: Δεν επιδέχεται περαιτέρω εξήγησης.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Αποποινικοποίηση της χρήσης ναρκωτικών
« Απάντηση #24 στις: 06/08/11, 00:38 »
Να ρωτήσω κάτι ακόμα; Γιατί υποβαθμίζουμε την άποψη ότι μπορεί να αυξηθεί κατά ένα ποσοστό (έστω και μικρό) ο αριθμός εκείνων που μέσα από την νομιμοποίηση της χρήσης "μαλακών" ναρκωτικών θα φτάσουν και στα "σκληρά"; Διάβασα παραπάνω ότι απερρίφθη αυτός ο ισχυρισμός απόλυτα. Όμως εγώ δεν είπα ότι ΟΛΟΙ όσοι κάνουν χρήση χασίς αναγκαστικά θα μεταβούν και στην ηρωίνη...Μίλησα για ένα ποσοστό χρηστών, το οποίο η απαγόρευση ίσως ( για μένα πιθανότατα) λειτουργεί αποτρεπτικά στο να κάνουν χρήση έστω και ενός μαλακού ναρκωτικού στη ζωή τους. Νομίζετε ότι είναι λίγοι αυτοί; Εγώ νομίζω ότι οι περισσότεροι κάποια στιγμή ιδιαίτερα στην εφηβεία μας , είχαμε θέματα, τα οποία αν μας ήταν εύκολο να παίρναμε κάτι, θα το κάναμε...Και τελικά η απαγόρευση μάλλον βοήθησε...

Επίσης το να μιλάμε για τις χαλαρωτικές ιδιότητες της κάνναβης νομίζω ότι είναι άσχετο με το θέμα. Αν το θέμα μας ήταν "μέθοδοι χαλάρωσης", θα αναφέραμε εκατοντάδες πολύ πιο ουσιαστικούς και ακίνδυνους τρόπους για να χαλαρώσει κάποιος. Νομίζω ότι λίγο ενδιαφέρουν οι φυσικές ιδιότητες του φυτού. Αυτά που ενδιαφέρουν είναι το που μπορεί να οδηγηθεί κάποιος με τη χρήση του, ποιές οικονομικές παραμέτρους έχει το θέμα, πως θα είναι το αύριο μιάς κοινωνίας με ένα μεγάλο ποσοστό χρηστών και τελικά αν τόσα χρόνια λέμε σοβαρά και βαρύγδουπα π.χ ότι "το ποδόσφαιρο είναι το όπιο του λαού" , τι γίνεται όταν "το όπιο του λαού" γίνει το ίδιο το...όπιο;

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
67785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/10, 16:17
από Βραζίλης
79 Απαντήσεις
39102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/09, 20:06
από stefani
42 Απαντήσεις
16352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/17, 17:54
από adr1anos