Αποστολέας Θέμα: Αγορα καινουργιας κιθαρας / ενισχυτη και ερωτηση για FR.  (Αναγνώστηκε 10006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Geople

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Παιζω κιθαρα 2 χρονια περιπου (με αρκετα διαλειμματα και παυσεις οποτε η εμπειρια μου ειναι πιο κοντα στον 1 χρονο :P  ).Τωρα την εχω ξαναπιάσει πιο αποφασιστικα και εχω σκοπο να αρχισω ξανα μαθήματα.Το θεμα ειναι οτι η κιθαρα και ο ενισχητης που πηρα οταν αρχισα δεν με καλυβουν παρα πολυ.Ενισχυτης ειναι ενας laney των 35 Ε που ψαλιδιζει οτιδηποτε εχει εστω και λιγο distortion και γενικοτερα δεν προσφερει μεγαλο ευρος/ποιοτητα ηχων.Κιθαρα εχω μια yamaha EG-112 η οποια εχει μηδαμινό sustain και δεν εχει διπλο μαγνητη απο τοτε που επεσε απο υψος 25 cm.

Τελος παντων ψαχνω για μια κιθαρα και ενισχυτη που θα με καλυψουν για πολυ καιρο.(παιζω κυριως metal και rock αλλα μιας και μαθαινω ακομα μπορει να παιξω και κανενα περιστασιακο blues η καθαρο κομμάτι).Μετα απο αρκετο ψαχιμο εχω σταμπάρει την Schecter hellriser (δεν ειχα αρχικα FR στο νου μου αλλα βρηκα μαγαζι που την πουλαει με FR οσο την βρισκω αλλου σκετη http://guitars.gr/schecter-hellraiser-c1-fr.html )υπαρχει πουθενα φθηνοτερη (με η χωρίς FR) η εχετε καποια αλλη προταση?Απο ενισχυτες δεν εχω παρα πολλες γνωσεις αλλα ψαχνω κατι ευελικτο με πολλες επιλογες και καλο metallodistortion που θα μπορει να παιζει τοσο ησυχα σε ενα δωματιο οσο και σε ενα setting με μια παρεα η ενα πιθανο μικρο live (οποτε μαλλον modeling).Προτάσεις?

Οσον αφορά το FR διαβασα για τις δυσκολιες στην αλλαγη tuning και χορδών αλλα (διορθωστε με αν ειμαι λαθος) απο οσα ξερω για οτιδιποτε παραπανω απο drop D θες να αλλαξεις χορδες(Κατι που συνεπαγεται με tuss rod adjustments για καθε κιθαρα?).Ποσο μεγαλυτερη ταλαιπωπία ειναι αν εχεις FR να κανεις κατι σαν C#?Επισης μπορει κανεις με FR να μου πει αν μπορεις να κανεις απο Ε standard drop D σε κανα 15 λεπτο η λιγοτερο βγαζοντας τα locking nuts κουρδιζοντας και κλεινοντας τα και μετα fine tuning η ακομα και μια τοσο μικρη αλλαγη θα χαλασει την ισσοροπία της γεφυρας και θα χρειαστει να πειραξω τα ελατηρια απο πίσω?Αν δεν γινεται ετσι, πως γίνεται?

PS:Το FR εχει καποιο αλλο μειονέκτημα?

Thanks και sorry για την πολυλογία
« Τελευταία τροποποίηση: 26/02/15, 21:30 από Geople »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Παιζω κιθαρα 2 χρονια περιπου (με αρκετα διαλειμματα και παυσεις οποτε η εμπειρια μου ειναι πιο κοντα στον 1 χρονο :P  ).Τωρα την εχω ξαναπιάσει πιο αποφασιστικα και εχω σκοπο να αρχισω ξανα μαθήματα.Το θεμα ειναι οτι η κιθαρα και ο ενισχητης που πηρα οταν αρχισα δεν με καλυβουν παρα πολυ.Ενισχυτης ειναι ενας laney των 35 Ε που ψαλιδιζει οτιδηποτε εχει εστω και λιγο distortion και γενικοτερα δεν προσφερει μεγαλο ευρος/ποιοτητα ηχων.Κιθαρα εχω μια yamaha EG-112 η οποια εχει μηδαμινό sustain και δεν εχει διπλο μαγνητη απο τοτε που επεσε απο υψος 25 cm.

Τελος παντων ψαχνω για μια κιθαρα και ενισχυτη που θα με καλυψουν για πολυ καιρο.(παιζω κυριως metal και rock αλλα μιας και μαθαινω ακομα μπορει να παιξω και κανενα περιστασιακο blues η καθαρο κομμάτι).Μετα απο αρκετο ψαχιμο εχω σταμπάρει την Schecter hellriser (δεν ειχα αρχικα FR στο νου μου αλλα βρηκα μαγαζι που την πουλαει με FR οσο την βρισκω αλλου σκετη http://guitars.gr/schecter-hellraiser-c1-fr.html )υπαρχει πουθενα φθηνοτερη (με η χωρίς FR) η εχετε καποια αλλη προταση?Απο ενισχυτες δεν εχω παρα πολλες γνωσεις αλλα ψαχνω κατι ευελικτο με πολλες επιλογες και καλο metallodistortion που θα μπορει να παιζει τοσο ησυχα σε ενα δωματιο οσο και σε ενα setting με μια παρεα η ενα πιθανο μικρο live (οποτε μαλλον modeling).Προτάσεις?

Οσον αφορά το FR διαβασα για τις δυσκολιες στην αλλαγη tuning και χορδών αλλα (διορθωστε με αν ειμαι λαθος) απο οσα ξερω για οτιδιποτε παραπανω απο drop D θες να αλλαξεις χορδες(Κατι που συνεπαγεται με tuss rod adjustments για καθε κιθαρα?).Ποσο μεγαλυτερη ταλαιπωπία ειναι αν εχεις FR να κανεις κατι σαν C#?Επισης μπορει κανεις με FR να μου πει αν μπορεις να κανεις απο Ε standard drop D σε κανα 15 λεπτο η λιγοτερο βγαζοντας τα locking nuts κουρδιζοντας και κλεινοντας τα και μετα fine tuning η ακομα και μια τοσο μικρη αλλαγη θα χαλασει την ισσοροπία της γεφυρας και θα χρειαστει να πειραξω τα ελατηρια απο πίσω?Αν δεν γινεται ετσι, πως γίνεται?

PS:Το FR εχει καποιο αλλο μειονέκτημα?

Thanks και sorry για την πολυλογία

Αρχικά, μπράβο που αποφάσισες να ξανασχοληθείς πιο σοβαρά!


Σχετικά με την κιθάρα, οι Schecter είναι καλές κιθάρες, αλλά τις θεωρώ overpriced σε σχέση με κάποια μοντέλα της LTD στις ίδιες τιμές. Η Hellraiser είναι κυρίως για μέταλα, αλλά δεν είναι δύσκολο να βγάλεις και μπλουζιές. Μιας όμως και μιλάμε για κιθάρα "μεσαίου" επιπέδου (υποκειμενικά μιλώντας πάντα) και τα λεφτά είναι πολλά για Ελληνικά δεδομένα, σκέψου μήπως θελήσεις κάτι πιο φτηνό, πάλι από Schecter.


Μιας και πλέον θα θέλεις να ψάχνεσαι με διάφορα είδη, θα σου πρότεινα έναν ενισχυτή της σειράς ID Core από την Blackstar: [size=78%]http://www.blackstaramps.com/products/idcore20/[/size]
Πρόκειται για modeling ενισχυτές, δηλαδή αναπαριστούν ήχους από γνωστούς ενισχυτές. Είναι απλά εξαιρετικοί και αν προτιμήσεις έναν εξ αυτών θα σε κρατήσει αρκετά χρόνια (μέχρι να ανακαλύψεις τα stacks, τις κεφαλές κτλ κτλ). Μια περιήγηση στο site αλλά σε YouTube θα σου δώσει πολλές πληροφορίες.


Σχετικά με τα Floyds, έχουν ντράβαλο όταν πας να αλλάξεις χορδές. Φυσικά απαιτούν και μεγαλύτερη "συντήρηση"/προσοχή σε σχέση με hard tail κιθάρες. Γενικά τα εναλλακτικά tunings είναι ο εφιάλτης του FR χρήστη.

Υ.Γ. Αυτό με τα locking tuners δεν μ' αρέσει πως ακούγεται! :D





Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Λοιπόν οσον αφορά το floyd. Υπάρχουν 2 τρόποι που δουλεύουν τα floyd στις κιθάρες, και έχει να κάνει και με την κατασκευή της κιθάρας όσον αφορά το πώς κάθεται το floyd rose σε αυτήν:


1. Full floating: Η κιθάρα είναι σκαμένη και το floyd ισορροπεί σε δύο βίδες (στη γέφυρα) και αυτό που την κρατάει στην ευθεία είναι το tension των χορδών και των ελατηρίων. Όταν η τάση των χορδών είναι ίση με την τάση των ελατηρίων στο πίσω μέρος της κιθάρας η γέφυρα είναι στη θέση που πρέπει να είναι και λειτουργεί κανονικά. Με αυτόν τον τρόπο πετυχαίνεις αλλαγή τόνου και πάνω και κάτω. Η Schecter που κοιτάς (και το μεγαλύτερη ποσοστό των κιθάρων που έχουν floyd τύπου γέφυρες είναι σκαμμένες έτσι)


2. Dive only: Σε αυτήν την περίπτωση το floyd έχει τοποθετηθεί top mount, δηλαδή βρίσκει αντίσταση (ακουμπάει) στο σώμα της κιθάρας και δεν πάει πίσω, δεν είναι σκαμένες full ίσα ίσα για να τοποθετηθεί στο σωστό σημείο σε σχέση με το λαιμό και κάνει μόνο την κινηση προς τα μπροστά (dive).


Προυπόθεση και στις δύο περιπτώσεις για να δουλεύει σωστά το σύστημα είναι να έχει σεταριστεί σωστά το όργανο.

Πάμε στην ερώτηση σου τώρα. Σε full floating κιθάρα, το να ρίξεις ημιτόνιο ή και τόνο μία χορδή, επιφέρει αλλαγή στο tension οπότε αυτό επιρεάζει τη γέφυρα άμεσα. Αν ρίξεις ένα τόνο την E (σε drop D που θες) θα αλλάξει άμεσα το tension με αποτέλεσμα όλες οι υπόλοιπες χορδές σου να ξεκουρδιστούν. Θέλει δλδ retune όλη η κιθάρα και ίσως χρειαστεί και ψιλοχαλάρωση στα ελατήρια του floyd. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν διαδικασία, αλλά θέλει χρόνο και σε καμία περίπτωση δεν ενδίκνεται για on the fly αλλαγές ή καταστάσεις που απαιτούν αμεσότητα.

Σε dive only κατάσταση και δεδομένου ότι είναι σωστά σεταρισμένη η κιθάρα, αυτό δεν είναι πρόβλημα διότι η γέφυρα ακουμπάει στο σώμα της κιθάρας, άρα η αλλαγή στο tension δεν θα επιρεάσει την κλιση του floyd. Άρα μπορείς να ξελοκάρεις το nut των Ε,Α να κουρδίσεις σε D να κλειδώσεις και να είσαι κύριος. Πολύ πιο γρήγορη διαδικασία.


Ο αγαπητός μας Eddie Van Halen, ο οποίος στις κιθάρες του έχει top mount floyd rose, σκέφτηκε και πατένταρε ένα τρόπο με τον οποίο μέσω ενός πολύ απλού μηχανισμού που μπαίνει στο floyd αλλάζεις instant ολόκληρο τόνο. (EVH Dtuna ψάξτο αν δεν το ξέρεις τι είναι). Το έχω και το χρησιμοποιώ σε 2 κιθάρες μου και δουλεύει μια χαρά αν ακολουθήσεις τις οδηγίες.


Επειδή πολύ χρησιμοποιούν full floating floyd rose tremolo αλλά χρειάζονται την ευκολία του top mount όσον αφορά alternative tunings (drop D, double drop D κτλ) βγήκαν συστήματα όπως το tremol no τα οποία προσαρμποζονται στο floyd (στο πίσω μέρος εκεί που είναι τα ελατήρια) και σου δίνουν την επιλογή να κλειδώνεις το tremolo σε όποια κατάσταση θες (full floating, dive only ή και hardtail). H Charvel του Govan που βγήκε τώρα το φοράει (η πρώτη που μου ήρθε στο μυαλό, υπάρχουν και άλλες) και φυσικά μπορεί να μπει extra σε όποια κιθάρα με floyd rose συστημα. Επίσης αξίζει να το δεις.


Σίγουρα το να αλλάξεις τόνο σε μία κιθάρα με floyd σε σχέση με μία χωρίς είναι πιο δύσκολο και πιο χρονοβόρο (εκτός και αν έχεις dtuna). Από την άλλη το floyd είναι πιο σταθερό στο κούρδισμα, (ειδικά αν ξέρεις να περνάς σωστά τις χορδές και η κιθάρα σου είναι σεταρισμένη δεν ξεκουρδίζεται σχεδόν ποτέ) και βεβαίως είναι τρομερό εφέ (από vibrata, dive bombs, pitch shifting κτλ). Το θέμα είναι τι χρειάζεσαι, και τι είσαι διατεθημένος να κάνεις.


Από εκεί και πέρα ισχύει ότι ισχύει για όλες τις κιθάρες, αν από E standart πας σε Drop C# πολύ πιθανόν να χρειαστείς ένα νούμερο μεγαλύτερο χορδές για να διατηρήσεις το tension στο ίδιο επίπεδο (περισσότερο για το τι αισθάνεσαι στο χέρι σου και όχι για την κιθάρα). Εγώ παίζω με 10άρες σε E standart, στις κιθάρες που έχω σε drop D έχω 10άρες με 50άρα την D ώστε να έχω το ίδιο tension που έχω συνηθίσει και να μην είναι πιο χαλαρή η D από τις άλλες, σε drop C# χρησιμοποιώ 11άρες με 52άρα την C# για τον ίδιο λόγο. Έτσι πετυχαίνω το ίδιο tension στις χορδές που έχω συνηθίσει με 10άρες σε standar E στα υπόλοιπα χουρδίσματα που χρησιμοποιώ. To ίδιο setup που θα έκανες σε μία hardtail κιθάρα το ίδιο θα κάνεις και σε μία με floyd (ίσως χρειαστούν ένα μικρορυθμισματάκι οι αρμονικές, το action και τελευταίο και αν το truss rod) αν αλλάξεις κούρδισμα. Το να αλλάξεις χορδές είναι μία διαδικασία την οποία την συνηθίζεις, και όταν μάθεις να το κάνεις σωστά μετά είναι παιχνιδάκι. Σίγουρα όμως σε μία hardtail είναι πιο απλό.


Ελπίζω να βοήθησα
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/15, 00:29 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος Geople

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Hmmm. Mias pou anaferthikan oi Ltd I alli epilogi pou exo sto nou mou einai h ec-1000 tin brika sto skroutz 780 (den xero an yparxei fthinoteri) exi kaneis apopsi gia autes this 2? Mporei na this dokimaso alla meno kriri opote den nomizo na bro kanena meros pou na this exei.Apo merias enisxuti afou skeftomai na to rixo kaposo exo Stin kithara den thelo na paro kati poly for fthinotero analogika...An kai einai ligo akribos exo brei oti o pavey vypyr VIP 3 einai poly kalos modelling gia poly paramorfosi.Exo akousei omos oti exei problimata me ta active pickups .Ton exei dokimasei kaneis ? xeri kati allo kalo? Eyxaristo gia this aymboules kai sorry gia ta greeklish grafo apo kinhto :p

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Hmmm. Mias pou anaferthikan oi Ltd I alli epilogi pou exo sto nou mou einai h ec-1000 tin brika sto skroutz 780 (den xero an yparxei fthinoteri) exi kaneis apopsi gia autes this 2? Mporei na this dokimaso alla meno kriri opote den nomizo na bro kanena meros pou na this exei.Apo merias enisxuti afou skeftomai na to rixo kaposo exo Stin kithara den thelo na paro kati poly for fthinotero analogika...An kai einai ligo akribos exo brei oti o pavey vypyr VIP 3 einai poly kalos modelling gia poly paramorfosi.Exo akousei omos oti exei problimata me ta active pickups .Ton exei dokimasei kaneis ? xeri kati allo kalo? Eyxaristo gia this aymboules kai sorry gia ta greeklish grafo apo kinhto :p
Η σειρά των EC-1000 (γιατί θρου δε γίαρζ έχουν βγει πολλά διαφορετικά μοντέλα) χαρακτηρίζεται από πολλούς ως η καλύτερη σειρά για metal κιθάρες κάτω των 1000 Ευρώ.


Είμαι ιδιοκτήτης μιας LTD (Gus600) η οποία ουσιαστικά είναι παρόμοια με τις περισσότερες της προαναφερθείσας σειράς. Προσωπικά θα σου πρότεινα να κατευθυνθείς προς τα εκεί, αν και θα πρέπει πάλι να γίνει προσεκτική επιλογή ανάμεσα στα διάφορα variations που κυκλοφορούν εκεί έξω. Ίσως να κοιτάξεις και τα μοντέλα με hard tail γέφυρες.


Με το τελευταίο μου σχόλιο εννοώ ότι υπάρχουν "μικροδιαφορές" οι οποίες όμως για όργανα των τιμών που μιλάμε αυτή την στιγμή είναι μεγάλες on the long run. Χαρ/κο παράδειγμα η δική μου Gus600 η οποία πλέον είναι discontinued μοντέλο. Το αντίστοιχο για το 2015 μοντέλου του Gus (το LTD δλδ), δεν είναι set thru, δεν έχει kill-switch και δεν έχει τους Blackouts μαγνήτες. Γενικά έχει ελλείψεις, είναι όμως 200 μόνο Ευρώ φθηνότερη. Κάποιος θα έλεγε ότι είναι πάλι περίπου το ίδιο, αλλά ακόμα και λίγο στα χαρτιά να το δεις βλέπεις μεγάλες διαφορές.


Ψάξε για διάφορες EC-1000 και έλα πάλι να μας πεις τι βρήκες.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σχετικά με αυτό που ανέφερε ο animapura στο πρώτο του μήνυμα, να διευκρινίσω ότι οι Schecter και οι ESP φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο. Είναι ουσιαστικά ίδιες κιθάρες με πολύ παρόμοια χαρακτηριστικά και προδιαγραφές, οπότε η επιλογή είναι τελικά θέμα προσωπικού γούστου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Και οι Jackson της X σειράς είναι σούπερ και φθηνότερες από τις LTD Deluxe, και οι Ibanez Iron Label. Aπό τη στιγμή που δε σε βλέπω και να "λιώνεις" πάνω στο όργανο, δε θα σου πρότεινα για κανένα λόγο να πας τώρα σε κιθάρα των 800 ευρώ...
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Σχετικά με αυτό που ανέφερε ο animapura στο πρώτο του μήνυμα, να διευκρινίσω ότι οι Schecter και οι ESP φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο. Είναι ουσιαστικά ίδιες κιθάρες με πολύ παρόμοια χαρακτηριστικά και προδιαγραφές, οπότε η επιλογή είναι τελικά θέμα προσωπικού γούστου.
Το ίδιο συμβαίνει και με τις Chapman του Rob... Chapman. Αυτό δεν σημαίνει απολύτως τίποτα, μιας και σχεδιαστικά είναι που θεωρώ ότι οι δεύτερες υπερτερούν.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Οι κιθάρες του Rob Chapman υποτίθεται ότι παραγγέλθηκαν και κατασκευάστηκαν βάσει πολύ συγκεκριμένων προδιαγραφών και σε περιορισμένη γραμμή παραγωγής. Επομένως δεν είναι λογικό να υποστηρίξουμε ότι είναι άμεσα συγκρίσιμες με τις κιθάρες της Schecter ή της ESP που βγάζουν δεκάδες μοντέλα η κάθε μία σε μαζική παραγωγή, ούτε και ότι έχει ιδιαίτερη σημασία σε ποιό εργοστάσιο κατασκευάστηκαν.

Όσον αφορά στο σχεδιαστικό μέρος, δεν είναι σαφές σε τι ακριβώς αναφέρεσαι, πάντως υπάρχουν πολλά χαρακτηριστικά που είναι κοινά σε όλα σχεδόν τα μοντέλα και στις δύο φίρμες. Πρώτο και κύριο το μπράτσο που είναι πανομοιότυπο σε όλα (ή έστω τα περισσότερα, δεν θα είμαι απόλυτος γιατί δεν τα έχω κοιτάξει όλα) τα μοντέλα, δηλαδή Τhin "U" profile, radius 14, nut width 42 χιλιοστά, extra jumbo τάστα κλπ. Από το μπράτσο και μόνο αμφιβάλλω αν κάποιος θα ήταν σε θέση με κλειστά μάτια να ξεωρίσει μια Schecter από μια ESP LTD. Αν υπάρχει κάποιο σημείο στο οποίο θεωρείς ότι οι ESP υπερτερούν γενικά ή έστω σε σύγκριση μοντέλων σε παρόμοιο εύρος τιμής, μπορείς να το διευκρινίσεις ώστε να θέσουμε το θέμα σε συγκεκριμένη βάση;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Aftermath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Εγω θα σου προτεινα μια ibanez rg η grg series την οποια θα την ευχαριστηθεις για αρκετα χρονακια,θα μπορεις να κανεις με ανεση τους πρωτους πειραματισμους σε μαγνητες ,ηχο και αλλα διαφορα,τα ξυλα της ειναι παρα πολυ καλα ως επι το πλειστον basswood,ειναι κιθαρα value for money,σε χαμηλες τιμες,και το pro edge trem της ibanez ειναι κλασης ανωτερο απο ενα special floyd rose τουλαχιστον για αρχαριους και για να μαθεις τα πρωτα tips με τρεμολο.... Χανει βεβαια σε neck,bends κλπ αλλα αυτες τισ διαφορες ειναι πολυ νωρις για να τις καταλαβεις και να σε επηρεασουν... Ως δευτερη επιλογη για καλυτερο neck και παιξιμο,ηχο γενικοτερα θα σου προτεινα μια ltd m-100 frm ,αλλα εχει υψηλοτερο action στις χορδες και μπορει να σε χαλαει στο παιξιμο...και αν ξεκινησεις να την πειραζεις αυτη την κιθαρα μονος σου και οχι σε εναν τεχνικο,θα εχεις προβληματα...Μειον της το special floyd rose που ανεφερα παραπανω...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Πλέον υπάρχουν RG με fixed γέφυρες και πολύ καλά specs, κυρίως στις Iron Label και Premium σειρές, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρει κάποια με Edge Zero II που έχουν στις κατηγορίες τιμής που κοιτάει.

+16546872 για RG, είναι ο ορισμός της τίμιας κιθάρας.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Geople

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Κοιταξα και ibanez μοντελα αλλα ολα τα reviews που βρηκα λενε πως θελουν αναβαθμηση οι μαγνητες...αν αρχισω αυτες τις διαδικασιες προσωπικα με βλεπω να χαλαω πολλαπλασια στο τελος(το χω παθει με κατι pc αν αρχιζω να αναβαθμιζω δεν με σταματαει τιποτα).Απο την αλλη η ltd (ec 1000 ειμαι αναμεσα στην κανονικη και την vintage black που κανει 30 παραπανω αλλα ειναι ωραιοτερη εμφανισιακα)που βλεπω τωρα δεν εχει πολυ μεγαλη χρηματικη διαφορα αλλα εχει emg 60/81 που εινα απο τα πιο "high end" που υπαρχουν (ακομα και η eclipse που κανει χιλιαρικα παραπανω εχει τα ιδια.)Εχω βρει ατομο που θελει να αγορασει τον παλιο μου εξοπλισμο και τον τελευταιο μηνα ασχολουμαι με την κιθαρα 1+ ωρες ημερισιως οποτε πιστευω πως "αποσβεση" θα κανω...Βεβαια πρεπει να πεταχτω στον Νακα πρωτα γιατι αν βρω να δοκιμασω μερικες ακομα κιθαρες απο καθε μαρκα η αποφαση θα γινει ευκολοτερη...Απο μερια amp ειδα τον fender mustag 4 τον roland cube 80gx και τον pavey vypyr vip 3 και απο οτι ακουσα για metal ο vypyr υπερτερει.Δεν τους εχω δοκιμασει προσωπικα ομως...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Κοιταξα και ibanez μοντελα αλλα ολα τα reviews που βρηκα λενε πως θελουν αναβαθμηση οι μαγνητες...αν αρχισω αυτες τις διαδικασιες προσωπικα με βλεπω να χαλαω πολλαπλασια στο τελος(το χω παθει με κατι pc αν αρχιζω να αναβαθμιζω δεν με σταματαει τιποτα).Απο την αλλη η ltd (ec 1000 ειμαι αναμεσα στην κανονικη και την vintage black που κανει 30 παραπανω αλλα ειναι ωραιοτερη εμφανισιακα)που βλεπω τωρα δεν εχει πολυ μεγαλη χρηματικη διαφορα αλλα εχει emg 60/81 που εινα απο τα πιο "high end" που υπαρχουν (ακομα και η eclipse που κανει χιλιαρικα παραπανω εχει τα ιδια.)Εχω βρει ατομο που θελει να αγορασει τον παλιο μου εξοπλισμο και τον τελευταιο μηνα ασχολουμαι με την κιθαρα 1+ ωρες ημερισιως οποτε πιστευω πως "αποσβεση" θα κανω...Βεβαια πρεπει να πεταχτω στον Νακα πρωτα γιατι αν βρω να δοκιμασω μερικες ακομα κιθαρες απο καθε μαρκα η αποφαση θα γινει ευκολοτερη...Απο μερια amp ειδα τον fender mustag 4 τον roland cube 80gx και τον pavey vypyr vip 3 και απο οτι ακουσα για metal ο vypyr υπερτερει.Δεν τους εχω δοκιμασει προσωπικα ομως...
Για τις Ibanez έχεις δίκιο, το θέμα είναι πόσο θα ήθελες να ασχοληθείς χρονικά με αυτές. Αν για παράδειγμα είχες σκοπό να μείνεις με μια RG των 500 Euro για χρόνια, ίσως να χρειαζόταν να αλλάξεις τους μαγνήτες.


Για τις EC σου εξήγησα πως το βλέπω εγώ. Θεωρώ ότι η ESP/LTD περνά την καλύτερή της περίοδο, καθώς τα LTD μοντέλα είναι πολύ καλής ποιότητας, με τα ESP μοντέλα να έχουν μικρές τεχνολογικές διαφορές. Οι τιμές βέβαια όπως είδες και εσύ είναι μέρα με την νύχτα, για κανέναν ουσιαστικό λόγο.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Αν σου αρέσουν οι Eclipse style LTD, τσεκαρε και τις EC-401... τις βρισκεις Ελλαδα κατω απο 650 νομιζω (καινουριες εννοείται) και δεν υπολειπονται σε ηχο απο τις EC-1000... ;)

Όσο για ενισχυτη, ο Vypyr 2 θα σε καλυψει πλήρως και τον βρισκεις και Αθηνα...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ

Όσο για ενισχυτη, ο Vypyr 2 θα σε καλυψει πλήρως και τον βρισκεις και Αθηνα...

σε ποιό μαγαζί βρίσκεις τον Vypyr 2;
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ

Όσο για ενισχυτη, ο Vypyr 2 θα σε καλυψει πλήρως και τον βρισκεις και Αθηνα...

σε ποιό μαγαζί βρίσκεις τον Vypyr 2;


https://www.skroutz.gr/s/4986769/Peavey-Vypyr-Vip-2.html?keyphrase=VYPYR+2
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
...άριστη επιλογή κιθάρας...αν το αποφασίσεις τελικά για schecter...ψάξε οπωσδήποτε & στο telesound που είναι ο αντιπρόσωπος στην Ελλάδα...
http://telesound.gr/teleshop/el/1_schecter

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Αν θες να δεις και σε λαμπάτο ενισχυτή για χρήση στο σπίτι (και όχι μόνο), δες και τον Marshall DSL-5C:

http://access-prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=11418
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Εξαιρετικός ο μικρός Marshall, στον δικό μου πρόσφατα άλλαξα και το ηχείο του (Celestion Ten 30 10") με ένα Celestion Greenback 10'' και είναι από τα καλύτερα fun to play μηχανήματα, και πίστεψε με έχω πολλά!
White noise

Αποσυνδεδεμένος Aftermath

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
εχοντας παιξει και με esp συμφωνω με τον φιλο που λεει οτι δεν εχουν τεραστιες διαφορες με τις ltd!τουλαχιστον για την διαφορα χρηματων που υπαρχει...πλεον παιζουν γνωστοι επαγγελματιες με ltd κι αυτο λεει πολλα...επισεις εννοειται οτι αν διαθετεις τα χρηματα για ibazez πας σε oremium,με την διασφορα οτι:καμια κιθαρα σε αυτες τις τιμες δεν διαθετει καλους μαγνητες και θα πας σε αναβαθμιση καποια στιγμη που θα μπορεις να αντιλαμβανεσαι τις διαφορες...γι αυτο και προτεινα συγκεκριμενο μοντελο.η μονη εταιρια που αποτελει εξαιρεση ειναι η esp,με  μαγνητες στην οπως  ο neck που ειναι μακραν απο τους καλυτερους και σπερνει κυριολεκτικα!για γεφυρα ουτε λογος...πολυ λασπη και αλλαγη κατ ευθειαν.επισεις για κανενα λογο δεν θα προτεινα σε αρχαριο να ξεκινησει με emg για τον λογο οτι εχουν πολυ συγκεκριμενο ηχο και ιδιοτητες,δεν συμφερει να τους αφαιρεσεις και να τους πουλησεις αργοτερα,οπως  και η κιθαρα χανει την αξια της ως μεταχειρισμενη σε μεταπωληση..ειναι πανακριβοι και δεν ειναι ευελικτοι κυριως σε εφε..δεν εχουν ευελιξια σε πειραματισμους!σε αντιθεση με τους περισσοτερους που λενε οτι ο ηχος κρινεται κυριως απο τον ενισχυτη κατα κυριο λογο και την κιθαρα επειτα λογω τιμης,ξυλων κλπ.,εγω θα ελεγα οτι παιζει σπουδαιο ρολο ο μαγνητης!εχω αλλαξει παμπολους dimartzio,ειχα emg,αυτο που καταλαβα ειναι οτι ο καθε μαγνητης εχει δικη του ταυτοτητα και προσθετει το δικο του μοναδικο ηχοχρωμα στο συνολο της ακουστικης σε σημεια που εναν tone zone,paf pro,super distortion,evolution τους ξεχωριζεις κατ ευθειαν ακουγοντας και μονο και σε οποιαδηποτε κιθαρα!οποτε αν δεν πληρωσεις μια fender,gibson,prs,οπως και αλλες ακριβες κιθαρες,καποια στιγμη θα πας αναγκαστικα σε αναβαθμιση μαγνητων.καλη αγορα!

Αποσυνδεδεμένος Geople

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Telika agorasa tin hellraiser fr alla otan eftase proseksa oti itan elafros xrhsimopoiimeni.tin pira mesa she mia kouta apo blackjack sls kai mazi this eixe to xeri tou tremolo alla oxi tipota allo..(PX kleidi gia ta locks).episis to Floyd exei liga ixni skourias kai yparxoun 1-2 poly mikres gratsunies...ypotheto pos tin ixane sto magazi gia ekthema afou kremontousan kai times apo piano tis...na tin gyriso kai na zhtiso mia kainourgia I na tin kratiso?

PS: to action itan episis athlio kanei para poly buzzing otan einai ektos enisxitinkata ta alla omos fantastiki kithara
« Τελευταία τροποποίηση: 26/03/15, 15:28 από Geople »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Telika agorasa tin hellraiser fr alla otan eftase proseksa oti itan elafros xrhsimopoiimeni.tin pira mesa she mia kouta apo blackjack sls kai mazi this eixe to xeri tou tremolo alla oxi tipota allo..(PX kleidi gia ta locks).episis to Floyd exei liga ixni skourias kai yparxoun 1-2 poly mikres gratsunies...ypotheto pos tin ixane sto magazi gia ekthema afou kremontousan kai times apo piano tis...na tin gyriso kai na zhtiso mia kainourgia I na tin kratiso?

PS: to action itan episis athlio kanei para poly buzzing otan einai ektos enisxitinkata ta alla omos fantastiki kithara
Πολύ καλή επιλογή κιθάρας. Τώρα στην θέση σου εγώ θα πήγαινα με την κιθάρα πίσω στο κατάστημα και θα ζητούσα μερική επιστροφή χρημάτων. Προφανώς αν η κιθάρα είναι εκθεσιακό κομμάτι δεν αξίζει την πλήρη τιμή. Το μόνο που θα με ανησυχούσε είναι η σκουριά στο FR.


Y.Γ. Το buzzing αν δεν ακούγεται στον ενισχυτή είναι φυσιολογικό, ειδικά στα πρώτα 4-5 τάστα. Έχει να κάνει με το nut.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω διαφωνω με την λογικη α αυτο το δοκημασαν στο μαγαζι κοψε κατι,γιατι θελω οταν παω να μπορω να δοκημασω ενα οργανο.Σκεφτητε εναν κοσμο που στα μαγαζια να μην σε αφηναν να δοκημασεις ενα οργανο χωρις πρωτα να το αγωρασεις..η παντελονι,παπουτσια..αφου δεν προκαλιτε υλικη ζημια..Γιατι το να εχει ενα μαγαζι εξοπλησμο αποκληστικα για δοκημες..ουτε καν.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Εγω διαφωνω με την λογικη α αυτο το δοκημασαν στο μαγαζι κοψε κατι,γιατι θελω οταν παω να μπορω να δοκημασω ενα οργανο.Σκεφτητε εναν κοσμο που στα μαγαζια να μην σε αφηναν να δοκημασεις ενα οργανο χωρις πρωτα να το αγωρασεις..η παντελονι,παπουτσια..αφου δεν προκαλιτε υλικη ζημια..Γιατι το να εχει ενα μαγαζι εξοπλησμο αποκληστικα για δοκημες..ουτε καν.
Σίγουρα θα πρέπει να υπάρχει εξοπλισμός στο κατάστημα, αλλά δεν γίνεται να σου δίνουν ένα προϊόν το οποίο είναι κατώτερης ποιότητας από αυτή που διαφημίζεται. Αναγκαστικά ή θα δίνεις το εκθεσιακό πιο φτηνό, ή θα κρατάς το εκθεσιακό εκεί που είναι. Δεν γίνεται και η πίτα ολόκληρη και ο σκύλος χορτάτος.
Excuse me while I kiss the sky!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
8415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 13:09
από ekaradimos
8 Απαντήσεις
2974 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 20:54
από SkinWalkeR
67 Απαντήσεις
17972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 21:31
από Dr Bluz (G.K.)
3 Απαντήσεις
2286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:30
από arisgate7
9 Απαντήσεις
3227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:20
από Fender telecaster
59 Απαντήσεις
15122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/12, 01:14
από kbasilis
28 Απαντήσεις
9524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/13, 12:53
από emg
22 Απαντήσεις
6303 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/14, 15:36
από Καθόδιος (φλουτσ)
35 Απαντήσεις
9107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/14, 19:00
από Μητσάκος
64 Απαντήσεις
12567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/14, 18:42
από Άχρηστος