Αποστολέας Θέμα: Πως θα ήταν η πορεία της μουσικής αν το βασικό κούρδισμα στην κιθάρα ήταν άλλο?  (Αναγνώστηκε 13603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Νομίζω ότι κατάλαβα.

Για παράδειγμα αν βασιστούμε στην Λα η οποία εκπέμπει στα 440Hz και της Λα# η οποία εκπέμπει στα 466Hz υπάρχουν 26 "κρυμμένες" νότες. Χμμ...Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι, αν και το 440Hz από το 441Hz έχει ελάχιστη διαφορά οπότε μάλλον περιοριζόμαστε σε πολύ λιγότερες από 26 διακριτές νότες. Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να άκουγα κάτι το οποίο θα περιήχε τέτοιες "ενδιάμεσες" νότες. :(


Ακριβώς ;) Αν έχεις msn ή skype διεύθυνση, μπορώ να σου στείλω, έχω κάποια καλά.
Τώρα από δω, δες αυτό το βίντεο:
σε μία φάση (χωρίς να το καταλάβει) πιάνει μόρια μέσα σε ακκόρντο. Αν είσαι παρατηρητικός (που δε νομίζω να μην είσαι) θα το καταλάβεις που συμβαίνει. Πάντως έχω και με πιο πολλά τέτοια κολπάκια σε μόρια mp3 αρκετά.
Αν θες να ψαχτείς μόνος σου, ψάξε για ένα συγκρότημα ΤΑΚΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Νομιζω το ερωτημα ειναι ατοπο αφου αν το βασικο κουρδισμα της κιθαρας ηταν αλλο δεν θα ηταν κιθαρα(μιλωντας για μεγαλες αποκλισεις απο το κανονικο κουρδισμα).Σιγουρα αν δεν υπηρχε η ηλ.κιθαρα το ροκ(αν υπηρχε) θα ηταν πολυ διαφορετικο.Τα αλλα στυλ μαλλον περιπου ιδια.

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:21 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Νομίζω ότι κατάλαβα.

Για παράδειγμα αν βασιστούμε στην Λα η οποία εκπέμπει στα 440Hz και της Λα# η οποία εκπέμπει στα 466Hz υπάρχουν 26 "κρυμμένες" νότες. Χμμ...Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι, αν και το 440Hz από το 441Hz έχει ελάχιστη διαφορά οπότε μάλλον περιοριζόμαστε σε πολύ λιγότερες από 26 διακριτές νότες. Πάντως θα ήταν ενδιαφέρον να άκουγα κάτι το οποίο θα περιήχε τέτοιες "ενδιάμεσες" νότες. :(

Μη ξεχνάμε όμως οτι η διακριτική ικανότητα του ανθρώπου είνα στα 6 με 7 HZ. Αφετέρου, έχει γίνει η παρανόηση οτι η εξέλιξη της μουσικής περιστρέφεται γύρω απο τη κιθάρα.

Αν το καλοσκεφτείτε, η μουσική για την οποία μιλάτε, δεν έχει να κάνει τόσο με το κούρδισμα, όσο με τη κατασκευή, και τοποθέτηση των τάστων της κιθάρας. Αυτά είναι που κάνουν τη κιθάρα να διατηρεί το 12φθογγο σύστημα που όλοι ξέρουμε και αγαπάμε.

Η εξέλιξη της μουσικής, σε ένα διαφορετικό σύστημα, είναι κάτι το οποίο δεν μπορούμε να το προσδιορίσουμε. Η δημιουργία και αποδοχή του 12φθογγου συστήματος, ήταν κάτι το οποίο ξεκίνησε απο το 0, στις πρώτες παρατηρήσεις του Πυθαγόρα, και με το καιρό εξελίχθηκε, πέρασε απο το συγκερασμό, και είναι αυτό που γνωρίζουμε σήμερα. Χτίστηκε σε κάποιες βάσεις της φυσικής αρμονίας, και εξελίχθηκε βάση του συγκερασμού. Μια αδυναμία του είναι , οτι κάποια στιγμή, κατα την εξέλιξή του, κάποιος είπε: "Δεν γινεται πότε το ένα πότε το άλλο, θα το κρατήσουμε έτσι." Τί θέλω να πώ? Οτι μέρος της λογικής του βασίζεται σε κάποια στάνταρ, το οποία αποδέχονται όλοι πλέον. Είναι σαν να λέμε, οτι μετά το 9, οι αριθμοί επαναλαμβάνονται, με ένα "1" απο μπροστά.Μετά με ένα "2". Αυτό είναι κάτι που εξηγείται πιθανότατα απο το γεγονός οτι ο άνθρωπος έχει 10 δάχτυλα. Σημασία στο παράδειγμα αυτό, έχει το γεγονός οτι τέθηκε ένα στάνταρ, το οποίο διατηρήθηκε. Αντίστοιχα στην οκτάβα έχουμε το 12, όπου το 12 είναι το Ελάχιστο Κοινό Πολλαπλάσιο των 3 και 4, αριθμοί, πολύ σημαντικοί, στη διαίρεση της χορδής.

Λιακόπουλος κατάντησα!

Η μουσική λοιπόν, εξελίχθηκε βάση του 12φθογγου συστήματος. Για αυτό το λόγο η απάντηση στο ερώτημα "Πως θα ήταν η μουσική σε άλλο σύστημα" έχει ώς απάντηση "Όπως θα ήταν τα μαθηματικά, αν αντί για 10 ψηφία είχαμε 7".
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Τα μόρια χρησιμοποιούνται σε άλλα συστήματα (πώς λέμε συγκερασμένο) και είναι ας το πούμε ένα είδος συγκερασμού. Είναι κλίμακες (για την Κλασική Ευρωπαϊκή Μουσική ξεκούρδιστες και παράφωνες) οι οποίες έχουν νότες που ανήκουν στο συγκερασμένο σύστημα και καθορισμένες νότες που δεν ανήκουν στο συγκερασμένο σύστημα (πχ μεταξύ Ντο και Ντο#, όχι τυχαία αλλά συγκεκριμένη νότα).

Κρίμα που δε γίνεται με το Πιάνο να παιχτούν τέτοιες νότες! Τότε η μουσική θα ήταν πολύ τέλεια!

Nομίζω ότι γίνεται αρκετά εύκολα στο ηλεκτρικό πιάνο.

Αν σας αρέσει η αλλαγή κουρδίσματος της χορδής στο μέσο της μελωδίας δοκιμάστε το κανονάκι. Θα πάθετε ζημιά!
Εκτός και δοκιμάσετε κάποιο άταστο έγχορδο που είναι πολύ πιο εύκολο απ' το κανονάκι!

Μην ξεχνάτε όμως ότι κι αυτές οι αρχαίες "κλίμακες" έχουν κανόνες. Ας πούμε σε πολλές περιπτώσεις σε άλλο τόνο της ίδιας νότας "ανεβαίνεις" και σε άλλο τόνο "κατεβαίνεις". Οπότε η αλλαγή κουρδίσματος είναι απαραίτητη για την εκτέλεση.

Edit:
Η μουσική λοιπόν, εξελίχθηκε βάση του 12φθογγου συστήματος. Για αυτό το λόγο η απάντηση στο ερώτημα "Πως θα ήταν η μουσική σε άλλο σύστημα" έχει ώς απάντηση "Όπως θα ήταν τα μαθηματικά, αν αντί για 10 ψηφία είχαμε 7".

Δεν είναι καλό παράδειγμα Μεταβαρόνε. Στα μαθηματικά δεν θα άλλαζε τίποτα αν χρησιμοποιούσαμε εφταδικό ή εξαδικό σύστημα μέτρησης. Έτσι κι αλλιώς στα κομπιούτερ χρησιμοποιείται το δυαδικό χωρίς να άλλάζει την θεωρία των μαθηματικών βέβαια.

Το οχτάχορδο του Πυθαγόρα και οι κανόνες αρμονίας (μέση ανάλογος κλπ) δεν έθεσαν απλώς άχαρους κανόνες ή τυποποίησαν την μουσική γραφή αλλά σχηματοποίησαν το ακουστικό συναίσθημα. Πράγμα εξωφρενικό και όχι μόνο για την εποχή του, σκεφτήτε: η αντικειμενικοποίηση ενός καθόλα υποκειμενικού συναισθήματος.

Οπότε το ερώτημα: " Πως θα ήταν η μουσική σε άλλο σύστημα?" νομίζω ότι θα μπορούσε να έχει ως απάντηση: " Όπως θα ήταν η ζωή αν η βάση των οργανικών ουσιών δεν ήταν ο άνθρακας αλλά το πυρίτιο. Σιλικονούχος !"  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/08/07, 01:59 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος TexasFlood

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η ιδια αλλα με αλλο κουρδισμα  :P 8)
Jack Lives Here ...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Η μουσική λοιπόν, εξελίχθηκε βάση του 12φθογγου συστήματος. Για αυτό το λόγο η απάντηση στο ερώτημα "Πως θα ήταν η μουσική σε άλλο σύστημα" έχει ώς απάντηση "Όπως θα ήταν τα μαθηματικά, αν αντί για 10 ψηφία είχαμε 7".

Δεν είναι καλό παράδειγμα Μεταβαρόνε. Στα μαθηματικά δεν θα άλλαζε τίποτα αν χρησιμοποιούσαμε εφταδικό ή εξαδικό σύστημα μέτρησης. Έτσι κι αλλιώς στα κομπιούτερ χρησιμοποιείται το δυαδικό χωρίς να άλλάζει την θεωρία των μαθηματικών βέβαια.

Το οχτάχορδο του Πυθαγόρα και οι κανόνες αρμονίας (μέση ανάλογος κλπ) δεν έθεσαν απλώς άχαρους κανόνες ή τυποποίησαν την μουσική γραφή αλλά σχηματοποίησαν το ακουστικό συναίσθημα. Πράγμα εξωφρενικό και όχι μόνο για την εποχή του, σκεφτήτε: η αντικειμενικοποίηση ενός καθόλα υποκειμενικού συναισθήματος.

Οπότε το ερώτημα: " Πως θα ήταν η μουσική σε άλλο σύστημα?" νομίζω ότι θα μπορούσε να έχει ως απάντηση: " Όπως θα ήταν η ζωή αν η βάση των οργανικών ουσιών δεν ήταν ο άνθρακας αλλά το πυρίτιο. Σιλικονούχος !"  :)

Αυτό που ήθελα να πώ με το παράδειγμα ήταν οτι η μουσική θα ήταν ίδια, ώς προς τη γενική της εικόνα, δλδ θα είχαμε την ίδια αντιμετώπιση, αλλα η βάση της θα ήταν τελείως διαφορετική, δυσνόητη με τα σημέρινά δεδομένα, πλήρως κατανοητή με τα υποθετικά...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Νομίζω ότι το πήγατε πολύ μακρυά το θέμα
δεν εξαρτιέται όλη η πορεία της μουσικής απο μια κιθάρα γι αυτό πιστεύω όπως είπα και πριν οτι θα άλλαζαν πάρα πολύ κάποια συγκεκριμένα είδη όπως rock ,metal , blues οπου η ηλ. κιθάρα είναι κυρίαρχο όργανο δύσκολα παίζεις classic rock πχ σε κούρδισμα open G γιατί αλλάζει εντελώς η φρασεολογία οι ιδέες και ο ήχος ξεφεύγει λιγο εως πολύ απο το γενικο ακουσμα του rock τώρα αν οι χορδές της κιθάρας κουρδίζονταν και σε μόρια οπως είπε ο Anaximandros το πράμα έχει φύγει εντελώς πόσο μάλλον αμα ήταν και άταστη οπως ειπε ο papous τότε θα γινόταν ούτι LOL  :P  ;D

by the way Anaximandros o Michael Manring τα σπάει στο videaki!!!  ;)

πάρτε μια γεύση από μια σύνθεση του καθηγητή κιθάρας του σχολείου μου Βασίλη Βέτσου ο οποίος παίζει σε άταστη κιθάρα για το κούρδισμα που χρησημοποιεί δεν ειμαι σίγουρος παρατηρήστε με τη προσοχή παίζει τα μικρο μόρια πάνω στο όργανο

http://ct-prometheus.aegean.gr//vetsos/mp3/V.%20Vetsos%20-Levantes.mp3
« Τελευταία τροποποίηση: 12/08/07, 15:21 από ScullShot »
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Νομίζω ότι το πήγατε πολύ μακρυά το θέμα
δεν εξαρτιέται όλη η πορεία της μουσικής απο μια κιθάρα γι αυτό πιστεύω όπως είπα και πριν οτι θα άλλαζαν πάρα πολύ κάποια συγκεκριμένα είδη όπως rock ,metal , blues οπου η ηλ. κιθάρα είναι κυρίαρχο όργανο δύσκολα παίζεις classic rock πχ σε κούρδισμα open G γιατί αλλάζει εντελώς η φρασεολογία οι ιδέες και ο ήχος ξεφεύγει λιγο εως πολύ απο το γενικο ακουσμα του rock τώρα αν οι χορδές της κιθάρας κουρδίζονταν και σε μόρια οπως είπε ο Anaximandros το πράμα έχει φύγει εντελώς πόσο μάλλον αμα ήταν και άταστη οπως ειπε ο papous τότε θα γινόταν ούτι LOL  :P  ;D

by the way Anaximandros o Michael Manring τα σπάει στο videaki!!!  ;)

πάρτε μια γεύση από μια σύνθεση του καθηγητή κιθάρας του σχολείου μου Βασίλη Βέτσου ο οποίος παίζει σε άταστη κιθάρα για το κούρδισμα που χρησημοποιεί δεν ειμαι σίγουρος παρατηρήστε με τη προσοχή παίζει τα μικρο μόρια πάνω στο όργανο

http://ct-prometheus.aegean.gr//vetsos/mp3/V.%20Vetsos%20-Levantes.mp3


Πωωω φίλε, κιθάρα είναι αυτό!; τι καταπληκτικό! Καλά, έχω πάθει την πλάκα μου!

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Ναι είναι μια χειροποίητη κλασσική κιθάρα που απλώς της έχουν βγάλει τα τάστα
την έχω δοκιμάσει θέλει εξάσκηση για να συνηθίσει το αυτί σου σε τέτοια κιθάρα συνέχεια έβγαινα εκτός κλίμακας  :P
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος HeavyHead

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΚΑΡΒΟΥΝΟ
    • Προφίλ
ας ξεκινησουμε απο τωρα διαφορετικα κ βλεπουμε ;)
anathema-amehtana

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/05, 13:14
από anastasioujim
2 Απαντήσεις
2242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:49
από D@ve Murray
0 Απαντήσεις
6712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/08, 20:07
από Ο Νέος Κιθαρωδός
67 Απαντήσεις
18146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 22:56
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
11 Απαντήσεις
5856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/10, 16:21
από blackmorefan
0 Απαντήσεις
2961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 15:36
από 314style
1 Απαντήσεις
3971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/13, 09:44
από freemind
4 Απαντήσεις
2634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/15, 01:26
από AnimaPura
20 Απαντήσεις
7928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 22:16
από Uriah
2 Απαντήσεις
1142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/20, 22:12
από panixgr