Αποστολέας Θέμα: New Rack...  (Αναγνώστηκε 7826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
New Rack...
« στις: 15/03/08, 00:17 »
Γεια σας παιδια και καλως σας βρηκα(καινουριος στο forum).
Σκεφτομαι να στησω ενα απλο rack προενισχυση-τελικος- πολυεφφε και θελω αν γινεται γνωμες για τον εξης συνδιασμο:
Προενισχυση:Mesa boogie studio preamp
Τελικος:Mesa boogie 50:50
Για πολυεφε σκεφτομαι το lexicon mpx-1 αλλα δεν με ''καιει'' τοσο προς το παρον...
Επισης προτασεις για καμπινα ευπροσδεκτες.
 

 Ευχαριστω προκαταβολικα....
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/08, 01:23 από Status Seeker »

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #1 στις: 15/03/08, 00:37 »
καλως τον!!
πας να στησεις πολυ καλο συστηματακι  ;)
εύγε παιδι μου!!  :P
Λαμπρος νεος!  ;D
η μονη μου ενσταση ειναι στο πολυεφφε σου
εγω θα προτιμουσα ενα g-force
τωρα απο καμπινα εξαρταται τι σου καθεται στο αυτι...
εχεις αποφασισει 2*12 ή 4*12??
εμενα ας πουμε μου αρεσουν τα v30's
σε πολλους δεν αρεσουν  ;)
το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα ακουσεις εσυ ο ιδιος  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 15/03/08, 00:42 από PlusYeaR »

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #2 στις: 15/03/08, 14:39 »
Το g force θα το προτιμουσα και εγω αλλα επειδη δεν εχω την ανεση να δωσω 900 ευρω για πολυεφφε ψαχνω για πιο φτηνη λυση προς το παρον οπως το lexicon η το g major.Για καμπινα μαλλον για 2x12 λογο πολυκατοικιας... :) :)
Thanks για την συμβουλη παντως...

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #3 στις: 15/03/08, 15:01 »
Σε πολυκατοικία και θα πάρεις και καμπίνα? Εγώ εδώ παίζω με έναν roland 15watt και άμα τον πάω στο 3 μ' ακούει όλη η οικοδομή :-\
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #4 στις: 15/03/08, 15:34 »
Για καμπινα 2x12 με παιρνει απο θεμα εντασης(νομιζω :)  :o).Αλλιως τι με αυτο το rack;Δεν ειμαι και πολυ ψαγμενος πανω σε αυτο το θεμα...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: New Rack...
« Απάντηση #5 στις: 15/03/08, 16:30 »
Καλή η καμπίνα, δίνε της κιόλας στις "ελεύθερες" ώρες, και το βραδάκι και το μεσημέρι ακουστικά. Μια χαρά είναι το rack και με μια καμπίνα λέει άσχημα. Απλά άκου τα πρώτα πριν αποφασίσεις.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #6 στις: 16/03/08, 01:29 »
Βασικά αν το προβλημά σου είναι ότι μένεις σε πολυκατοικία δεν θα έπρεπε να σε προβληματίζει τόσο ο αριθμός των μεγάφωνων όσο το ίδιο το rack!!! ;D ;D ;D  όντως πολύ καλός και δοκιμασμένος συνδυασμός, έχεις όμως ακούσει πρώτα αυτό το σύστημα ή απλά στο πρότειναν; αν κρίνω από τις επιλογές σου δεν πρέπει να υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα στον οικονομικό προϋπολογισμό σου, οπότε να πας κ να δοκιμάσεις πολλά πραγματάκια πριν καταλήξεις.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #7 στις: 16/03/08, 01:59 »
Τον συνδυασμο αυτο τον βρηκα τυχαια και το εψαξα λιγο παραπανω μεσα απο video(youtube) και καποια samples αλλα δεν τον εχω ακουσει live που θα ηταν το ιδανικο...Απο εκει και περα δεν μπορω να ψαξω και πολυ αλλα πραγματα λογο χρονου και τοπου οπου οι επιλογες για δοκιμη ειναι περιορισμενες... Καθε αλλη προταση για τετοιου ''ειδους'' συστηματα ευπροσδεκτη... :) :)

Τhanks
« Τελευταία τροποποίηση: 16/03/08, 03:11 από Status Seeker »

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #8 στις: 16/03/08, 21:55 »
Το g force θα το προτιμουσα και εγω αλλα επειδη δεν εχω την ανεση να δωσω 900 ευρω για πολυεφφε ψαχνω για πιο φτηνη λυση προς το παρον οπως το lexicon η το g major.

απο το lexicon προτιμω το g major
τωρα για καμπινα 2*12 εγω εχω την framus 2*12 που ειναι φθηνοτερη στην κατηγορια των 2*12 με v30s και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος  :)

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #9 στις: 16/03/08, 22:30 »

απο το lexicon προτιμω το g major
τωρα για καμπινα 2*12 εγω εχω την framus 2*12 που ειναι φθηνοτερη στην κατηγορια των 2*12 με v30s και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος  :)


Και εγω μαλλον προς το g major κλεινω αλλα με προβληματιζουν λιγο αυτα που λεγονται για την αξιοπιστια του...
Για καμπινα αρχισα να σκεφτομαι και για 1x12 αλλα δεν ξερω αν ''λεει'' με τετοιο rack... :-\ :-\Ξερει κανεις να μου πει τιποτα πανω σε αυτο??

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: New Rack...
« Απάντηση #10 στις: 17/03/08, 00:14 »
Εγώ θα την προτιμούσα μια 2x12. Η 1x12 μου φαίνεται κάπως "άδεια"...

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #11 στις: 17/03/08, 15:40 »
Και εγω μαλλον προς το g major κλεινω αλλα με προβληματιζουν λιγο αυτα που λεγονται για την αξιοπιστια του...
Για καμπινα αρχισα να σκεφτομαι και για 1x12 αλλα δεν ξερω αν ''λεει'' με τετοιο rack... :-\ :-\Ξερει κανεις να μου πει τιποτα πανω σε αυτο??

εγω παντως δεν ειχα προβλημα ποτε με το g major
και ειναι η δευτερη φορα που περναει απο τα χερια μου

οσο για 1*12 καμπινες τυπου vht,bogner,egnater δεν θα αδικησουν καθολου τον υπολοιπο εξοπλισμο σου
παντα closed back  ;)

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #12 στις: 17/03/08, 17:17 »
Σκεφτομουν για την MESA BOOGIE 1X12" ROADSTER http://www.thomann.de/gb/mesa_boogie_1x12_roadster.htm γυρω στα 500 ευρω(οχι απο thomann)...Αξιζει με αυτα τα λεφτα να παρω 1x12 η καλυτερα 2x12 που φανταζομαι θα ειναι ''ποιοτικα χειροτερη'' απο την 1x12? ???

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: New Rack...
« Απάντηση #13 στις: 17/03/08, 18:06 »
Σκεφτομουν για την MESA BOOGIE 1X12" ROADSTER http://www.thomann.de/gb/mesa_boogie_1x12_roadster.htm γυρω στα 500 ευρω(οχι απο thomann)...Αξιζει με αυτα τα λεφτα να παρω 1x12 η καλυτερα 2x12 που φανταζομαι θα ειναι ''ποιοτικα χειροτερη'' απο την 1x12? ???

Γενικά δεν υπάρχουν ποιοτικά χειρότερες και καλύτερες καμπίνες.. Το γεγονός ότι μια καμπίνα Mesa Boogie φέρει αυτό το όνομα δεν την κάνει αυτόματα και ανώτερη από μια Peavey ή Engl.. Απλά κάθε καμπίνα φέρει κάποια ηχεία τα οποία έχουν συγκεκριμένη συμπεριφορά.. Μερικά τονίζουν περισσότερο τα μεσαία, μερικά τα μπάσα, άλλα τα πρίμα, κ.ο.κ.
Πάντως υπάρχει ο κανόνας ότι οι ενισχυτές παίζουν καλύτερα με τις αντίστοιχες καμπίνες τους.. Έτσι και κάποιος roadster θα αναδεικνύεται καλύτερα με μια καμπίνα roadster παρά με μια Framus.. Όλα αυτά στη θεωρία βέβαια..

Αυτό που θα έκανα εγώ στη θέση σου, θα ήταν καταρχάς να αποφασίσω τι συχνότητες μου αρέσει να κυριαρχούν στο παίξιμο μου.. Προσωπικά προτιμώ τα πρίμα (αν και χάνω κάπως σε όγκο λόγω έλλειψη μπάσων), οπότε κοιτάζω προς ηχεία με καλύτερη απόκριση στα πρίμα.. Κάθε ηχείο έχει και μια συχνοτική συμπεριφορά, η οποία απεικονίζεται με ένα διάγραμμα το οποίο δείχνει ποιες συχνότητες τονίζει περισσότερο.. Όταν διαλέξεις ποιες συχνότητες σου αρέσουν καλύτερα, τότε ψάξε και τα ανάλογα ηχεία και έπειτα από τις καμπίνες που φοράνε αυτά τα ηχεία, ψάξε για εκείνη που έχει καλύτερες άλλες δυνατότητες, όπως π.χ. χωροταξία ηχείων, ξύλα, κ.λ.π..

Βέβαια, υπάρχουν και τα equalizers τα οποία μπορούν να διαμορφώσουν και εν τέλει να αλλάξουν εντελώς τον ηχητικό χαρακτήρα μιας καμπίνας.. Αν θέλεις να στήσεις ένα καλό rack, πιστεύω ότι και ένα 30-band equalizer, θα σε βοηθήσει να φέρεις τον ήχο στα μέτρα σου..

Όσον αφορά για το δίλημμα 1X12 ή 2Χ12, και σε αυτό το σημείο πρέπει να αναρωτηθείς αν θα φτιάξεις ένα δυνατό ή μεσαίο σύστημα.. Είναι σχεδόν σίγουρο, ότι σε μερικά χρόνια θα θελήσεις να αγοράσεις άλλη μια καμπίνα, έτσι ώστε να φτιάξεις ένα stereo rack (το ένα ηχείο δεξιά και το άλλο αριστερά).. Αν έχεις χώρο και δεν σε πειράζει ο δυνατός ήχος τότε θα έλεγα δύο 2Χ12 είναι το ιδανικό.. Αν πάλι όχι τότε δύο 1Χ12 θα ήταν μια καλή λύση.. Γενικά πάντως η επιλογή καμπίνας είναι πολύ σημαντική όπως επίσης και τα ηχεία.. Σε πολλούς αρέσουν τα Celestion (κλασική λύση), σε άλλους αρέσουν τα Jensen επειδή "ανοίγουν" σε λίγο πιο χαμηλές εντάσεις.. Επίσης άλλοι προτιμούν τα 12άρια ηχεία, λόγω της καλύτερης διασποράς και όγκου τους, αλλά άλλοι προτιμούν τα μικρότερης διαμέτρου, σε περιπτώσεις όπου επιζητούν πιο σφιχτοδεμένο ήχο.. There's a new wonderful world up there for us to discover :D..

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #14 στις: 17/03/08, 18:26 »
Τhanks faser!!! :D :D Πιστευω οτι θα με βοηθησει πολυ αυτο το post αφου δεν εχω ψαχτει ιδιαιτερα πανω στο θεμα καμπινα....Τωρα για τον ηχο προτιμο πιο μπασες συχνοτητες και μου αρεσει ο ηχος να εχει ογκο αρα νομιζω παμε για 12αρια...Αυτο που εννοουσα με το ''ποιοτικα χειροτερη''(ουσιαστικα απορια ηταν ;))ειναι οτι θα ηταν καλυτερο να παρω ενα 1χ12(λογω τιμης) mesa boogie λογω rack η ενα 2χ12 αλλης εταιριας στα ιδια λεφτα(ισως και λιγοτερα)????

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: New Rack...
« Απάντηση #15 στις: 17/03/08, 18:53 »
ΟΚ!! Εφόσον σου αρέσουν τα μπάσα (low-end), το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι κάποια καμπίνα με Celestion G12M ή G12H.. Αυτή τη στιγμή δεν είναι εύκολο να ψάξω κάποια καμπίνα με αυτά τα ηχεία, αλλά υπόσχομαι να επανέλθω :D.. O roadster πάντως φοράει τα V30 τα οποία δεν νομίζω ότι είναι και ο ορισμός του low-end..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #16 στις: 20/03/08, 10:31 »
Λοιπον να δωσω και εγω τα φωτα μου λιγο μιας και ειμαι ο ευτυχης πλεον κατοχος ενος συστηματος με εναν Mesa Boogie Studio Pre Amp & Mesa Boogie 50/50 πανω σε μια καμπινα 4x12" Peavey...
Ο συνδυασμος αυτος απλα σκοτωνει... Ειναι μακραν οτι κοντινοτερο εχω ακουσει σε ηχο Metallica/Dream Theater σε σχεση με οτιδηποτε αλλο εχω ακουσει ποτε και φυσικα εννοω χωρις το παραμικρο εφφε πανω. Απλα κιθαρα>καλωδιο>studio preamp>50/50>ηχεια.
Οτι και να πω ειναι λιγο βασικα... Ηχος πολυ ζεστος, απειρη ποσοτητα gain, πολυ ογκος ιδανικος για heavy παιξιμο (εκτος αν ψαχνεις για nu metal καταστασεις, εκει μαλλον θα θες καναν Rectifier που κατα την γνωμη μου ειναι ηχητικα κλασεις κατωτερος αλλα περι ορεξεως...)
Το μονο που ισως σε προβληματισει ειναι οτι επειδη ο studio pre amp εχει 2 καναλια τα οποια ομως μοιραζονται το eq, και κυριως επειδη η παραμορφωση του drive καναλιου επιρεαζεται αμεσα απο το volume του καθαρου (λειτουργει το volume του καθαρου σαν 1ο stage gain και μετα με το lead drive ανεβαζεις saturation μονο στο drive καναλι), ισως να μην μπορεσεις να εχεις ταυτοχρονα ηχο και κρυσταλλινο καθαρο και παρα πολυ βρωμικο και με ογκο στο βρωμικο καναλι. Προσωπικα ποτε δεν χρησιμοποιω κρυσταλινα καθαρα (μου φαινονται λιγο χωρις χαρακτηρα) οποτε για εμενα δεν ειναι προβλημα. Ενδεικτικα θα σου πω οτι εγω εχω το volume του καθαρου γυρω στο 7 και το lead drive γυρω στο 5.5-6 και εχω φτιαξει ηχο που στα ρυθμικα του βρωμικου παραπεμουν σε κλασσικο Metallica ηχο και στα solo ακους κατευθειαν το violin-like lead ηχο του Petrucci (ειδικα με τον neck μαγνητη).
Απο ενταση θα εχεις να φαν και οι κοτες και απο ποιοτητα ηχου θα ελεγα απιστευτη και αθορυβη. Μια προειδοποιηση, μην αρχισεις να χειριζεσαι τα ποτενσιομετρα οπως σε εναν κλασσικο ενισχυτη γιατι ειναι ετσι η κατασκευη του (το eq ειναι pre-gain και το γραφικο eq ειναι post gain) που θελει ιδιατερο χειρισμο και οτι πειραζεις επιρεαζει και κατι αλλο. Εγω πχ (κι απο οτι εχω δει σε forums δεν ειμαι ο μονος) εχω το bass του κανονικου eq στο 2-3 και στο γραφικο eq σχεδον flat (ισως και λιγο πιο κατω), αλλα εχω ανοιχτο το fat lead, τα μεσαια τα εχω στο 6 με 7 και τα εχω κοψει μετα απο το γραφικο στα 640hz, ενω τα πριμα τα εχω στο 7 με 8 και τα εχω κοψει λιγο απο το γραφικο.
Σε συνδυασμο με τα pressence του 50/50 εχω φτιαξει ηχο που παντα αναρωτιομουν γιατι δεν μπορουσα να φτιαξω με αλλους ενισχυτες.
Με λιγα λογια, θα σου προτεινα αν γουσταρεις τετοιο ηχο να το παρεις με τα 1000.
Και που σαι; Αν θες δοκιμη απο κοντα στειλε pm να κανονισουμε συναντηση σπιτι μου...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/08, 10:33 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Status Seeker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • If i were you,I'd fold...
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #17 στις: 20/03/08, 14:02 »
Johnie Darko μου εδιωξες καθε αμφιβολια που ειχα για το αν θα τα παρω!!! :D :D Ακριβως αυτος ειναι ο ηχος που γουσταρω και η περιγραφη σου πιστευω οτι θα με βοηθησει πολυ... ;) ;)Απο περιεργια ποσο πηγε το μαλλι;(Γυρω στα 1000 να φανταστω.αν θελεις απαντας).Το μονο που μενει ειναι η επιλογη καμπινας...Υπαρχουν πουθενα τιποτα sound samples;;A και thanks για την προσκληση αλλα ειμαι καπως μακρια(Ηρακλειο) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/08, 14:30 από Status Seeker »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #18 στις: 20/03/08, 16:12 »
H τιμη ειναι θεμα απο που θα τα παρεις, σε τι κατασταση θα ειναι κτλ. Εγω πηρα αρκετο ρισκο (ο studio εκανε 2.5 μηνες να ερθει απο Καναδα, αλλα τελικα ολα καλα) και τα πηρα κοντα στην τιμη που ειπες.
Sound samples, youtube οτι βρεις, αν μπορεσω εγω καποια στιγμη κι ερθει κανας φιλος με camera μπορει να τραβηξουμε τπτ οπως με τον plexi που ειχα postαρει ενα videο και να σου το στειλω, αλλα προς το παρον δεν εχω κατι.
Οσο για την καμπινα... Αν πραγματικα ψηνεσαι για stereo καταστασεις (που προφανως σημαινει και αρκετα εφφεδακια κτλ) τοτε κοιτα καλυτερα για 2 2x12". Μια χαρα ειναι και η 1x12" αλλα θα κερδισεις αρκετα σε ογκο με μια 2x12" και πιο πολυ με μια 4x12". Εγω δεν ειμαι και πολυ των εφφε οποτε παιζει μονοφωνικα. Βασικα, στην πραγματικοτητα επειδη η καμπινα μου εχει εισοδο 8Ωhm μονο οταν λειτουργει σε stereo (16 mono) την εχω βαλει να λειτουργει ετσι και εχω συνδεσει τις 2 8Ωhm εξοδους του 50/50 στις εισοδους της καμπινας μου. Παντως για μενα αν δεν θες να πειραματιστεις με stereo effects, multitap delays κτλ δεν εχει και πολυ νοημα να ψαχνεσαι για stereo rig. Αν εισαι μαλιστα ψιλο minimal στα εφφε σου (οπως πχ ειμαι εγω) τοτε θα προτεινα μια 4x12" για να εχεις ολα τα καλουδια του στυλ που θες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: New Rack...
« Απάντηση #19 στις: 20/03/08, 16:24 »
Σωστό αυτό που λέει ο Johnie για το ότι αν δεν σε ενδιαφέρουν τα εφφέ δεν χρειάζεται να πάρεις 2 καμπίνες.. Εκεί που διαφωνώ ελαφρώς είναι με την αγορά μιας 4Χ12.. Με το να αγοράσεις μια 4Χ12 ουσιαστικά αποκλείεις στο μέλλον να αγοράσεις άλλη καμπίνα.. Πες ότι τώρα για παράδειγμα δεν θέλεις να μπλέξεις με stereo συστήματα.. Ξέρεις όμως εκ των προτέρων αν σε κάποια χρόνια, δεν θέλεις να παίξεις στερεοφωνικά; Αν είχες αγοράσει μια 2Χ12 αντί μιας 4Χ12 αγοράζεις άλλη μια 2Χ12 και είσαι ΟΚ.. Σε αντίθετη περίπτωση πρέπει να πουλήσεις την 4Χ12 και να πάρεις 2 καμπίνες 2Χ12 διότι πολύ απλά 2 καμπίνες 4Χ12 είναι πλεονασμός..
Στην πράξη μια καμπίνα 2Χ12, από μια 4Χ12 δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά στον ήχο.. Μεγαλύτερη διαφορά παίρνεις από τη μετάβαση από την 1Χ12 σε μια 2Χ12 (ο ήχος είναι περισσότερο in your face).. Σε γενικές γραμμές εχώ θα σου έλεγα να αγοράσεις μια 2Χ12, ανεξαρτήτως αν παίζεις με εφφέ ή όχι..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #20 στις: 20/03/08, 16:34 »
Kαλα δεν εχει αδικο ο φιλος... εγω εχω κολλημα με τις 4x12"... Βεβαια η δικη μοου λειτουργει και stereo (αν και ουσιαστικα ειναι λιγο ακυρη λειτουργια γιατι εφοσων ειναι τα 4 ηχεια τοσο κοντα το 1 στο αλλο, δεν εχει και πολυ διαφορα απο οτι οταν παιζει mono, ακομα κι αν βαλεις stereo τελικο και εφφεδακια κτλ).
Τεραστιες διαφορες απο πλευρας ηχου δεν θα δεις απο την 2χ12 σε σχεση με την 4χ12. Θα δεις διαφορες αλλα οχι τραγικες.
Παντως πλακα πλακα, εγω απο τοτε που πρωτο πηρα την 4x12 ειναι το μονο πραγμα που δεν εχω αλλαξει στον εξοπλισμο μου (καποια στιγμη θα την αλλαξω με αλλη καλυτερη 4x12)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: New Rack...
« Απάντηση #21 στις: 21/03/08, 17:01 »
Ρε συ αυτές τις λαμπάρες τι να τις κάνεις στην οικοδομή????? Εγώ τέτοιες δεν έχω ούτε στο studio (ιδιόκτητο με τρελά μηχανήματα)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: New Rack...
« Απάντηση #22 στις: 26/03/08, 00:34 »
Με το να αγοράσεις μια 4Χ12 ουσιαστικά αποκλείεις στο μέλλον να αγοράσεις άλλη καμπίνα..


Μην το λες!  :D
Κοιτα τι κουβαλανε κατι φιλοι στις περισοτερες συναυλιες τους, συν δυο καμπινες και δυο κεφαλες ακομα, συν ντραμς και κιθαρες  :D



Στην τελευταια συναυλια τους ρωτησα αν τους εχει πεσει η μεση, και μου ειπαν "μπα, το εχουμε συνηθισει πλεων... " και κανονισαμε να ερθουν να ακουσουν και κατι καμπινες μου  :o
Για οσους ενδιαφερονται τα παιδια λεγονται 1000Mods, και ειναι φοβεροι στο stoner/desert-rock που παιζουν, καντε ενα γκουγκλ αν σας ενδιαφερει το ειδος  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
11756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/05, 23:05
από Gabriel6th
Rack Effects...???????

Ξεκίνησε από Petrucci Τα καλύτερα...

15 Απαντήσεις
6075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/05, 01:07
από Johnie Darko
Rack set up or...

Ξεκίνησε από Panagiotisrx7 « 1 2 » Ενισχυτές

32 Απαντήσεις
10553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 10:17
από jabarlee
13 Απαντήσεις
6031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 08:45
από Sirhc
22 Απαντήσεις
8363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/13, 22:07
από Spyros Delta
19 Απαντήσεις
7412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/14, 01:03
από Jezus
6 Απαντήσεις
5405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/14, 01:44
από iliasAEK
18 Απαντήσεις
9360 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/15, 15:54
από giorgos1990
Preamp rack

Ξεκίνησε από giorgos1990 « 1 2 » Ενισχυτές

25 Απαντήσεις
9384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/15, 19:00
από giorgos1990
4 Απαντήσεις
4313 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/15, 14:23
από sfanfan