Αποστολέας Θέμα: guitar project!! help me!  (Αναγνώστηκε 17517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
guitar project!! help me!
« στις: 03/07/08, 16:57 »
Λοιπόν έχω την Ibanez GRG170DX…και θέλω να κάνω κάτι πάνω σε αυτήν! Θέλω να της αλλάξω το χρώμα ή να τις βγάλω εντελώς το χρώμα και να μείνει με το ξύλο ΄΄γυμνο΄΄.. Θέλω να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας! Αν τελικά αποφασίσω να την βάψω θα ήθελα να την βάψω μόνος! Θέλω όμως να μου προτείνετε λύσεις ώστε να βαφτεί ωραία! Σε περίπτωση που μείνει με ΄΄γυμνο΄΄ το ξύλο όλα θα είναι σε μαύρο χρώμα!!! Δλδ, knobs, κλειδιά κλπ..!

να και φωτο της κιθαρας:


Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #1 στις: 03/07/08, 18:16 »
Το Basswood είναι σχετικά λευκό ξύλο, εως πολύ λευκό, και χωρίς νερά. Οπότε δύσκολα θα καταφέρεις να κάνεις κάποιο Natural look ξύνωντας τήν και περνώντας κάποιο βερνικόχρωμα η λάδι/κερι, κλπ.

Χεχε.. κανε τήν swirl!!

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #2 στις: 03/07/08, 23:28 »
μμμμμμ...ναι το ξυλο της ειναι πολυ ασπρο! τι θα μπορουσα να κανω???

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #3 στις: 03/07/08, 23:35 »
Παντως φανταζομαι οτι ξερεις πως για να κανεις ενα βαψιμο θελεις πιστολι ή στην χειροτερη περιπτωση κανα σπρευ...
Γενικα ειναι δουλεια που αν δεν ξερεις τι κανεις, θα βγει ψιλοασχημο, εκτος αν σκοπος σου ειναι να πετυχεις ενα οπτικο αποτελεσμα τετοιο (πχ frankestrat).
Και μιας και το φερε η κουβεντα νομιζω οτι κατι τετοιο θα μπορουσες να κανεις. Μερικα κουτια σπρευ, χαρτοταινια για μασκαρισμα και λιγη φαντασια και την κανεις σε στυλ 5150 με κοκκινες, ασπρες και μαυρες ριγες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #4 στις: 04/07/08, 00:33 »
Είχα δεί, όχι καιρό πρίν σε basswood σώμα, "καμμένο" look. Το παληκάρι είχε πάρει ένα κερί, είχε περάσει το σώμα πάνω από το κερί, και το είχε μαυρίσει επιλεκτικά. Το πέρασε ένα βερνικόχρωμα μετά κια το αποτέλεσμα δέν ήτανε καθόλου, μα καθόλου άσημο. Ελπίζω να μόνο να το βρώ για να τραβήξω link.

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #5 στις: 04/07/08, 00:41 »
Υπάρχουν μερικά έλαια (tung oil κλπ.) τα οποία δίνουν ένα εντελώς διαφορετικό εφφέ στα ξύλα. Γενικώς πάντως όντως το basswood είναι περίεργο και γενικώς "αδειο" εμφανισιακά ξύλο. Το έκανα κι εγώ σε μια ibanez μου (370 κι εγώ), αλλά το natural δεν της πολυπήγαινε, οπότε την έβαψα. Πάντως ΠΟΛΥ προσοχή στο τρίψιμο, σταδιακά με διαφορετικά νούμερα γυαλόχαρτου, γιατί αλλιώς μετά οι γρατσουνιές θα φαίνονται ακόμα και πάνω απ'τη βαφή και το φινίρισμα. Εγώ την έκανα βέβαια εντελώς ανορθόδοξα και "λάθος", οπότε δεν θα σου συνέστηνα τον τρόπο μου... Εμένα πάντως μ'άρεσε!  ;D

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #6 στις: 04/07/08, 00:44 »
καλη ιδεα η frankestrat! αλλα δεν ξερω πως να το κανω!! δεν εχω ξαναβαψει κιθαρα...ξερεις πανω κατω ποσο θα κοστισει?

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #7 στις: 04/07/08, 00:49 »
Υπάρχουν μερικά έλαια (tung oil κλπ.) τα οποία δίνουν ένα εντελώς διαφορετικό εφφέ στα ξύλα. Γενικώς πάντως όντως το basswood είναι περίεργο και γενικώς "αδειο" εμφανισιακά ξύλο. Το έκανα κι εγώ σε μια ibanez μου (370 κι εγώ), αλλά το natural δεν της πολυπήγαινε, οπότε την έβαψα. Πάντως ΠΟΛΥ προσοχή στο τρίψιμο, σταδιακά με διαφορετικά νούμερα γυαλόχαρτου, γιατί αλλιώς μετά οι γρατσουνιές θα φαίνονται ακόμα και πάνω απ'τη βαφή και το φινίρισμα. Εγώ την έκανα βέβαια εντελώς ανορθόδοξα και "λάθος", οπότε δεν θα σου συνέστηνα τον τρόπο μου... Εμένα πάντως μ'άρεσε!  ;D

μμμμμ...! μου αρεσε αυτο με το καμμενο...καλο!!! αλλα δεν ξερω πως να το κανω...μπορειτε να στειλετε κανενα link με πληροφοριες και καμια φωτο με τελειωμενες κιθαρες βαμμενες?

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #8 στις: 04/07/08, 11:28 »
Αυτή είναι η φωτογραφία ενός αφινίριστου κομματιού basswood


Και αυτή είναι η φωτογραφία με μία Ibanez RG7 περασμένη με tung oil.


Στήν τελευταία περίπτωση το πείραμα "πέτυχε" καθώς το ξύλο είχε ήδη μία πιό σκούρα όψη.

Αλλιώς κάνεις κάτι τέτοιο
http://www.sevenstring.org/forum/sevenstring-guitars/58758-give-me-your-custom-paintjob-ideas-3.html

ή κάτι τέτοιο
http://www.sevenstring.org/forum/sevenstring-guitars/49731-behold-rg9147ntg-56k-lasciate-ogne-speranza-voi-ch-intrate.html

:P

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #9 στις: 08/07/08, 19:01 »
μηπως μπορειτε να μου δωσετε κανενα link με κανενα σχεδιο να παρω καμια ιδεα?

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #10 στις: 08/07/08, 19:08 »
Λοιπόοον... Επειδή μ'ενδιαφέρει το θέμα, ας ρίξω κι εγώ την απορία μου (sorry Πέτρο). Θέλω να βάψω ένα μπάσσο, το οποίο απ'όσο είδα έχει μόνο ένα clear coat πάνω (και αν), και τίποτα άλλο. Κοινώς, είναι σχεδόν έτοιμο για βάψιμο, μόνο ένα ελαφρύ τρίψιμο θέλει, κι αυτό και ΑΝ χρειαστεί. Από κεί και πέρα, ψάχνω τον πιο DIY και γρήγορο τρόπο να το κάνω, μια και δεν έχω την πολυτέλεια να το'χω να κάθεται βαμμένο μέχρι να γίνει η όλη δουλειά. Οπότε, ακούω προτάσεις περί χρωμάτων (spray ή πινέλο?  ;D), coating, sealers κλπ. Κάτι που υπάρχει και σε κάνα μαγαζί σιδηρικών αν γίνεται, δεν διατίθεμαι να ψάχνω στου βοδιού το κέρατο για ειδικές βαφές κλπ. (απαιτητικός είμαι ξέρω...).

Επίσης, άλλη μια απορία. Υπάρχει περίπτωση να πετύχω ένα πιο ματ/σαγρέ εφφέ στο βάψιμο? Έχει να κάνει με το βερνίκι (ή τη μη εφαρμογή του ίσως?)?

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη, και πολλά ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :)





Παρεμπιπτόντως, το μπάσσο είναι zebrawood, τουλάχιστον το κυρίως μέρος που θέλω να βαφεί. Αν χρειαστεί ποστάρω και καμιά φωτογραφία.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #11 στις: 08/07/08, 19:45 »
Λοιπόοον... Επειδή μ'ενδιαφέρει το θέμα, ας ρίξω κι εγώ την απορία μου (sorry Πέτρο). Θέλω να βάψω ένα μπάσσο, το οποίο απ'όσο είδα έχει μόνο ένα clear coat πάνω (και αν), και τίποτα άλλο. Κοινώς, είναι σχεδόν έτοιμο για βάψιμο, μόνο ένα ελαφρύ τρίψιμο θέλει, κι αυτό και ΑΝ χρειαστεί. Από κεί και πέρα, ψάχνω τον πιο DIY και γρήγορο τρόπο να το κάνω, μια και δεν έχω την πολυτέλεια να το'χω να κάθεται βαμμένο μέχρι να γίνει η όλη δουλειά. Οπότε, ακούω προτάσεις περί χρωμάτων (spray ή πινέλο?  ;D), coating, sealers κλπ. Κάτι που υπάρχει και σε κάνα μαγαζί σιδηρικών αν γίνεται, δεν διατίθεμαι να ψάχνω στου βοδιού το κέρατο για ειδικές βαφές κλπ. (απαιτητικός είμαι ξέρω...).

Επίσης, άλλη μια απορία. Υπάρχει περίπτωση να πετύχω ένα πιο ματ/σαγρέ εφφέ στο βάψιμο? Έχει να κάνει με το βερνίκι (ή τη μη εφαρμογή του ίσως?)?

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη, και πολλά ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :)





Παρεμπιπτόντως, το μπάσσο είναι zebrawood, τουλάχιστον το κυρίως μέρος που θέλω να βαφεί. Αν χρειαστεί ποστάρω και καμιά φωτογραφία.

Φιλε απο μπογιες κτλ δεν ξερω να σου πω, αλλα για το ζαγρε αυτο που θελεις γινεται, αν βαφτει με σπρει,και δεν τριφτει καλα αναμεσα στα χερια αλλα και πριν μπει το βερνικι στο τελος...
Παραθετω κατι και απο αλλο θεμα:

"Αν θελετε να γυαλιζει περισσοτερο και να ειναι απαλο στην υφη, καλο ειναι να τριβετε με πολυ "ψιλο" υαλοχαρτο αναμεσα στα χερια του βαψιματος και βερνικοματος, και στο τελος να περασετε περισσοτερα χερια βερνικι.
Εγω ΔΕΝ το εκανα αυτο γιατι βιαζομουν να την τελειωσω  Grin  και μου αρεσει περισσοτερο το worn out look "

Δες εδω για περισσοτερα : Frankenstrat Project & Do It Yourself

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #12 στις: 08/07/08, 19:51 »
Ναί, ανέτρεξα στο θέμα, απλά ήθελα λίγες παραπάνω πληροφορίες, εξ'ού και η νέα ερώτηση. Γενικώς δεν θέλω να το καταστρέψω το όργανο γιατί δεν είναι για πειράματα, απλά μου τη σπάει αυτό το εντελώς ξυλέ/επιπλέ (sic) "χρώμα" του και θέλω να το βάψω...  :-\

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #13 στις: 10/07/08, 12:49 »
δεν πειραζει φιλε Goth! απλα αν μπορουν τα παιδια να μας δωσουν γενικοτερα πληροφοριες για το πως μπορουμε να βαψουμε τα οργανα μας! να μας πουν τροπους, υλικα κλπ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #14 στις: 10/07/08, 18:17 »
Eχει ξανασυζητηθει το θεμα αρκετες φορες. Σε γενικες γραμμες ειναι παρα πολυ δυσκολο αρχικα να ΞΕΒΑΨΕΙΣ ενα οργανο, οπως πολυ μανικι ειναι να το βαψεις ΣΩΣΤΑ.

Κατι που πρεπει να προσεξεις ειναι να παιρνεις παντα προφυλαξεις γιατι η μπογια ειναι πολυ κακο πραγμα για τα πνευμονια.

Αμα το οργανο το θες για κανονικη χρηση, δωστο σε ειδικο. Αμα ειναι οργανο-κλωτσοσκουφι, παρε γυαλοχαρτο και ξεκινα....

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #15 στις: 10/07/08, 19:03 »
Όπως προανέφερα, το μπάσσο θέλει ένα πέρασμα με πολύ ψιλό γυαλόχαρτο μια και δεν είναι βαμμένο, και το coating που έχει ήδη είναι απλά υποτυπώδες. Αυτό που ζήτησα είναι αν γνωρίζει κανείς τον γρηγορότερο αλλά εξίσου αποτελεσματικό τρόπο και συγκεκριμένα χρώματα. Δεν είναι καμιά τεράστια συζήτηση σαν τις προηγούμενες, δυό πράγματα είναι.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #16 στις: 10/07/08, 21:15 »
Βάλε μια μάσκα...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #17 στις: 13/07/08, 12:24 »
Αντικειμενικα για να κανεις πολυ καλο, σωστο βαψιμο, θες πιστολι και κομπρεσσερ αερα (τωρα αν ειναι για τπτ home made φαση 5150, μπορεις και με σπρευ μπογια σε μπουκαλακια). Απο κει και περα θες αναλογα χρωματα απο χρωματοπωλειο που να κανουν για ξυλο, θες σωστο τριψιμο, περασμα κανα 2 λεπτα χερια primer για να κατσει μετα καλα η μπογια (με κανα πολυ ψιλο τριψιματακι στα ενδιαμεσα περασματα) και μετα κανα 2-3 χερια την μπογια που θες με ενδιαμεσα τριψιματακια με πολυ λεπτο ντουκοχαρτο και νερακι (για να μην στομωνει το ντουκοχαρτο). Μετα απο αυτα συνηθως θα θες κανα 2 χερια βερνικιου για να προστατεψεις την μπογια. Με λιγα λογια αν θες να κανεις καλη δουλεια, πρεπει να χαλασεις αρκετες ωρες και καλο θα ηταν αν δεν εχεις ξανακανει κατι τετοιο να μην το ξεκινησεις σε ενα οργανο που θα ειναι απο τα βασικα σου.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #18 στις: 15/07/08, 22:36 »
λοιπόν παιδιά το project άρχισε!!!! άρχισε το ξύσιμο!!!!! ;D ;D 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #19 στις: 15/07/08, 23:51 »
Aν μπορεις να βαζεις και φωτογραφιες κατα την διαρκεια του προτζεκτ, και ινφο με τι το κανεις, και πως
Πιστευω οτι αυτο ειναι ενα πολυ ενδιαφερον θεμα......

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #20 στις: 16/07/08, 03:01 »
Vernilac rules...
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #21 στις: 16/07/08, 13:34 »
εννοείται πως ότι κάνω θα σας βάζω φωτο και θα σας λέω με τι έκανα τι! don't worry :)!! θα σας κρατώ ενήμερους!!!! 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/07/08, 13:36 από petros001 »

Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #22 στις: 16/07/08, 14:05 »
Ως τώρα έχουν βγει οι μαγνήτες, ποτενσιόμετρα, volume, τρέμολο, διακόπτες… και έχει περαστεί ένα χέρι ξύσιμο (με το χέρι… :() γυαλόχαρτο νούμερο 220! σήμερα θα έχω τον τροχό και θα το κάνω καλύτερα! θα ήθελα ομως από τους συνφορουμίτες αν μπορείτε να μου δώσετε καποια link  με διαφορα σχέδια!!!



πάρτε μια ιδέα του project ως τώρα!



Αποσυνδεδεμένος petros1992

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #23 στις: 20/07/08, 00:14 »
λοιπόν, λοιπόν!!!! μετά από λίγο ξύσιμο με το χέρι με γυαλόχαρτο νούμερο 120, πήρα έναν τροχό και τοποθέτησα ένα ειδικό εξάρτημα για γυαλόχαρτα και την ξέβαψα με γυαλόχαρτο νούμερο 220 αυτήν την φορά! μετά αφού έφυγε όλη η μπογιά την ξαναέκανα την κιθάρα ολόκληρη με γυαλόχαρτο νούμερο 240! επίσης επειδή ήθελα να κάνω κάτι ακόμα πιο homemade και πιο custom αποφάσισα γύρω γύρω να την καμπυλώσω! είναι πιο ωραίο στην αίσθηση κατά την γνώμη μου! μετά από αυτό την ξαναπέρασα με ένα 400αρι γυαλόχαρτο ώστε να καλυφτούν έτσι μερικές από τις επιφανειακές γρατζουνιές που δημιούργησαν τα προηγούμενα γυαλόχαρτα!!!! τώρα μου μένει ο στόκος και το βάψιμο! όμως ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω!!! βοηθήστε με!!!!












Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: guitar project!! help me!
« Απάντηση #24 στις: 20/07/08, 00:39 »
Ωραίος!!  :o :o
Εγώ λέω πέρνα την ότι βερνίκι χρειάζεται και άστην έτσι στο χρώμα. Πολύ μου αρέσει..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
5332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/02, 19:33
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
19754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/04, 13:27
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
7524 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 20:20
από Jezus
14 Απαντήσεις
9169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 06:42
από Ioannis Anastassakis
54 Απαντήσεις
17080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/08, 20:59
από Salinas
25 Απαντήσεις
10836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 00:23
από Panagiotisrx7
8 Απαντήσεις
3635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 13:13
από georggge46
82 Απαντήσεις
19506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/11, 00:00
από Eagle Of Kamelot
2 Απαντήσεις
2557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/11, 12:58
από Edward The Great
5 Απαντήσεις
7235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/12, 01:18
από hot_sauce (φλουτσ)