Αποστολέας Θέμα: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)  (Αναγνώστηκε 5525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« στις: 13/01/14, 12:34 »
Καλησπέρα,

Μετά από ένα ντροπιαστικά μεγάλο διάστημα απουσίας, βρήκα λίγο χρόνο και ηχογράφησα ένα instrumental έργο που αποτέλεσε μία από τις σημαντικότερες επιρροές μου όσον αφορά τα prog rock/metal ακούσματα και την ηλεκτρική κιθάρα εν γένει. Ούτε εγώ θυμάμαι πόσες φορές είχα πει στον εαυτό μου να κάτσω να μελετήσω αυτό το κομμάτι, αλλά πάντα κάτι τύχαινε και το έβαζα στην άκρη. Ο λόγος για το Erotomania από το Awake, τον 3ο studio δίσκο των Dream Theater, τον οποίο συνθέσανε σε μια εποχή που κατά τη γνώμη μου, οι Theater έπαιζαν λίγο πιο "γήινα" και σίγουρα ένα τικ πιο μελωδικά σε σχέση με τις τωρινές δουλειές τους. Εν πάσει περιπτώσει, ο χρόνος βρέθηκε και θα εκτιμούσα όποιος ενδιαφέρεται, να του ρίξει μια ματιά και να μου πει τα σχόλια του και κυρίως τις παρατηρήσεις του.

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την ποιότητα της εικόνας, καθώς έδωσα περισσότερο βάρος στον ήχο, ενώ ο χώρος που παίζω δεν έχει πολύ φως, πράγμα το οποίο δυσκόλεψε το να "βγει" καλύτερη εικόνα από την έτσι και αλλιώς χαμηλών προδιαγραφών ψηφιακή μηχανή μου.

Dream Theater - Erotomania (cover by faser)

Αποσυνδεδεμένος ravaya

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #1 στις: 13/01/14, 17:31 »
εξαιρετική προσπάθεια με πολύ καλό αποτέλεσμα. Θαυμάζω το θάρρος σου να μπεις στη διαδικασία να αντιμετωπίσεις ένα εξαιρετικά απαιτητικό κομμάτι. Επίσης ωραίος ήχος. ΑΧΕ 2? Αν ναι ριξε μια γραμμή να  πεις τι firmware χρησιμοποιείς και πως προσεγγίζεις τα patch σου?



Και πάλι μπράβο


ravaya - NEED

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #2 στις: 13/01/14, 20:31 »
Καιρό είχα να το ακούσω, κάποτε είχε ασχοληθεί πολύ με αυτό χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία...

Μπράβο, πολύ καλή εκτέλεση και ωραίος ήχος. Υπήρχαν ένα-δύο σημεία που (μόνο) κάποιος που έχει λιώσει το κομμάτι αντιλαμβάνεται ότι σου έφυγαν, όπως στο τέλος του "μεγάλου τρεξίματος" που το έπαιξες εντυπωσιακά καλά. Αυτό που θα ήθελα ήταν περισσότερο/εντονότερο vibrato. Για παράδειγμα, στο τέλος που επαναλαμβάνεται το βασικό riff μου έλειψε το έντονο vibrato με pinch harmonic στο τέλος της φράσης. :)

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #3 στις: 13/01/14, 21:37 »
\m/-_-\m/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #4 στις: 14/01/14, 13:36 »
εξαιρετική προσπάθεια με πολύ καλό αποτέλεσμα. Θαυμάζω το θάρρος σου να μπεις στη διαδικασία να αντιμετωπίσεις ένα εξαιρετικά απαιτητικό κομμάτι. Επίσης ωραίος ήχος. ΑΧΕ 2? Αν ναι ριξε μια γραμμή να  πεις τι firmware χρησιμοποιείς και πως προσεγγίζεις τα patch σου?



Και πάλι μπράβο


ravaya - NEED

Καλησπέρα,

Σε ευχαριστώ για τα σχόλια σου και για το χρόνο σου. Όντως το κομμάτι ηχογραφήθηκε με το Axe Fx II αντί του Triaxis που το προόριζα.. Ο λόγος είναι ότι το τελευταίο διάστημα ο τελικός μου έκανε κάποιες "διακοπές" και "ανεβοκατεβάσματα" στην ένταση του ήχου (μάλλον θέλουν αλλαγή οι λυχνίες), αλλά πιστεύω ότι και το Axe FX έκανε καλούτσικη δουλειά..

Τώρα όσον αφορά το firmware, είμαι ακόμα στο 10.ΧΧ αν και θέλω μέσα στις επόμενες ημέρες να το κάνω upgrade στο 12.ΧΧ.. Ελπίζω να μην επηρεάσει τα patches μου σε μεγάλο βαθμό..

Σχετικά με τα patches η διαδικασία που ακολουθώ είναι η εξής.. Επιλέγω τον ήχο που θέλω να προσομοιάσω και αρχικά συλλέγω πληροφορίες για τον ενισχυτή με τον οποίο ηχογραφήθηκε ο συγκεκριμένος ήχος.. Στο Awake οι πληροφορίες αναφέρουν ότι ηχογραφήθηκε με Rectifier και Mark IIc+.. Επειδή δεν έχω καταφέρει ακόμα να φτιάξω ένα καλό patch με βάση τον Rectifier, επέλεξα σαν αφετηρία τον Mark IV (USA lead νομίζω ότι είναι το όνομα με το οποίο αναφέρεται στο AXE) ο οποίος έχει συνδεθεί με τον Petrucci και ως εκ τούτου, το θεώρησα ως αρκετά κοντινό σε σχέση με αυτό που ήθελα να κάνω..

Από εκεί και έπειτα, 9 στις 10 περιπτώσεις, φτιάχνω τα patches φορώντας ακουστικά γιατί δυστυχώς και τα ηχεία της κονσόλας μου και η Boogie καμπίνα αλλά και η full range καμπίνα της Atomic Amp χρωματίζουν τον ήχο και δεν μπορώ να καταλάβω τι θα "περάσει" στην τελική μίξη.. Επίσης, είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι για να μην αναγκάζεσαι με το ένα χέρι να παίζεις κιθάρα και με το άλλο να πειράζεις knobs, να χρησιμοποιήσεις ένα looper στο οποίο θα ηχογραφήσεις ένα riff που θα παίζει στη λούπα και μετά να ασχοληθείς κατ'αποκλειστικότητα με τα settings του AXE FX.. Πραγματικά παλιότερα, όταν έφτιαχνα patches χωρίς looper κουραζόμουν εύκολα ή έπιανα τον εαυτό μου όταν δοκίμαζα ένα setting που μου άρεσε (π.χ. ένα ωραίο flanger) να παίζω με τις ώρες χάνοντας χρόνο ενώ στην πραγματικότητα θα έπρεπε να ασχολούμαι με το fine tuning του patch.. Νομίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς έχουν περάσει κάτι αντίστοιχο οπότε καταλαβαίνεις τι εννοώ..

Μετά το amp block επιλέγω μια recommended καμπίνα βάσει του πολύ καλού wiki που έχει φτιαχτεί για το AXE Fx και προσθέτω ένα compressor με ήπια settings απλά για να μην ακούγονται άσχημες αυξομειώσεις στις δυναμικές.. Για να τεστάρω τα επίπεδα του compressor συνήθως ασχολούμαι με τα extreme loud spots οπότε προσπαθώ ηχογραφώντας στο looper ένα riff παιγμένο δυνατά να βρω σε πια επίπεδα compression δεν θα περνάνε στον ήχο άσχημα peaks..

Σε αυτό το σημείο, ο ήχος συνήθως δεν είναι αρκετά κοντά σε αυτό που θέλω.. Τα συνήθη προβλήματα που παρατηρώ είναι η έλλειψη gain και όγκου.. Για το πρώτο, επιλέγω ένα drive block (πριν το amp block και μετά το compressor block) και εκεί συνήθως "πέφτει" το 60% της δουλειάς του patch.. Δυστυχώς (ή για κάποιους άλλους ευτυχώς) το AXE προσφέρει πάρα πολλές δυνατότητες επιλογών για όλα τα settings του και το drive block δεν αποτελεί εξαίρεση.. Αν και πειραματίζομαι με αρκετά pedals, συνήθως καταλήγω σε δοκιμασμένες λύσεις όπως το Tubescreamer και ΒΒΕ preamp ή το (μη γελάσεις) Metal Zone.. Αφού αναλώσω αρκετό χρόνο στο drive block, συνήθως σε αυτό το σημείο ο ήχος αρχίζει και θυμίζει σε σημαντικό βαθμό αυτό που έχω στο μυαλό μου..

Μετά προσθέτω ένα reverb block στο τέλος (συνήθως ένα απλό middle room reverb) για να προσθέσω όγκο.. Επίσης, αν θέλω να χρησιμοποιώ το patch και για solos, βάζω και ένα delay block το οποίο το βάζω bypass και το ενεργοποιώ στα Scenes του patch..

Αυτά γίνονται την 1η ημέρα.. Την επόμενη ημέρα (ή όποτε άλλοτε ασχοληθώ), ξανακούω το patch.. Τις περισσότερες φορές ο ήχος δεν μου αρέσει τόσο όσο μου άρεσε στο τέλος της 1ης ημέρας και για αυτό το λόγο επιλέγω το fine tuning να μην γίνεται την ίδια ημέρα για να έχω "ξεκούραστη" ακοή.. Αυτό που αλλάζω είναι συνήθως το cab block.. Πραγματικά, η επιλογή του τύπου της καμπίνας αλλάζει άρδην τον ήχο οπότε το επόμενο 30% της δουλειάς αναλώνεται στην επιλογή της καμπίνας.. Δεν μπαίνω στη διαδικασία να παίξω με τα settings της καμπίνας (εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων) γιατί είμαι σίγουρος ότι θα χαθώ.. Αφού επιλέξω την καμπίνα, αφήνω το looper και πιάνω την κιθάρα.. Παίζω λίγο για να σποτάρω συχνότητες οι οποίες είναι δυσάρεστες στο αυτί και συνήθως δημιουργούνται στο palm muting ή στα τάστα 17 και μετά.. Μπαίνω στο eq του amp block και με trial and error βρίσκω ποιες συχνότητες δημιουργούν το πρόβλημα και τις κατεβάζω..

Τέλος, αφού έχω φτιάξει το βασικό ήχο και είμαι ευχαριστημένος, προσθέτω εφφέ κατά το δοκούν.. Τα εφφέ τα βάζω στο τέλος γιατί συνήθως δεν επηρεάζουν το ηχόχρωμα και επίσης είναι πιο δύσκολο να "καταλάβεις" το χαρακτήρα και την συμπεριφορά ενός patch όταν αυτό είναι φορτωμένο με εφφέ..

Ελπίζω να πήρες μια γεύση για το τρόπο που προσεγγίζω τα patches μου.. Εννοείται ότι η συγκεκριμένη προσέγγιση είναι προσωπική και ο καθένας έχει το δικό του τρόπο στο να δουλεύει..


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #5 στις: 14/01/14, 22:11 »
Καιρό είχα να το ακούσω, κάποτε είχε ασχοληθεί πολύ με αυτό χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία...

Μπράβο, πολύ καλή εκτέλεση και ωραίος ήχος. Υπήρχαν ένα-δύο σημεία που (μόνο) κάποιος που έχει λιώσει το κομμάτι αντιλαμβάνεται ότι σου έφυγαν, όπως στο τέλος του "μεγάλου τρεξίματος" που το έπαιξες εντυπωσιακά καλά. Αυτό που θα ήθελα ήταν περισσότερο/εντονότερο vibrato. Για παράδειγμα, στο τέλος που επαναλαμβάνεται το βασικό riff μου έλειψε το έντονο vibrato με pinch harmonic στο τέλος της φράσης. :)
Σε ευχαριστώ Fourier για το χρόνο σου.. Όντως στα σημεία που είπες αλλά και σε αρκετά ακόμα, υπάρχουν κάποια λάθη.. Τώρα το αν αυτά είναι αντιληπτά μόνο σε αυτούς που έχουν λιώσει το κομμάτι όπως λες, το ελπίζω  :D ..

Το vibrato μου είναι αποδεδειγμένα non-existent.. Προσπαθώ να το βελτιώσω αλλά μάλλον δεν τα καταφέρνω.. Όντως ο ήχος ακούγεται ξερός και μονότονος χωρίς τo vibrato.. Όσον αφορά τα pinched harmonics στο τέλος, προτίμησα να μην τα παίξω γιατί δεν πίστευα ότι θα είχα 100% επιτυχία και στις 4 νότες (το συγκεκριμένο patch δεν έχει τόσο gain έτσι ώστε τα harmonics να βγαίνουν αβίαστα), αλλά όντως, νιώθεις ότι κάτι λείπει στο τέλος..

Αποσυνδεδεμένος Stel Andre

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 709
  • Φύλο: Άντρας
  • Stel Andre
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #6 στις: 15/01/14, 18:50 »
Παρα πολυ ωραιος! Εμενα μου αρεσες πολυ και ο ηχος αρκετα καλος και η κιθαρα σουπερ! Συνεχισε ετσι αγαπητε!
S t e l   A n d r e  -  Δείτε με εδώ --->  http://www.youtube.com/c/stelandre

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #7 στις: 16/01/14, 12:45 »
Παρα πολυ ωραιος! Εμενα μου αρεσες πολυ και ο ηχος αρκετα καλος και η κιθαρα σουπερ! Συνεχισε ετσι αγαπητε!
Σε ευχαριστώ πολύ Steltrucci για το χρόνο και το feedback σου.. Και στα δικά σου videos που έριξα μια ματιά, ο ήχος που έχεις είναι από τους καλύτερους homemade που έχω ακούσει και το παίξιμο σου πολύ καθαρό..

Όσο για την κιθάρα, όντως είναι απίστευτη.. Ο πενταθέσιος διακόπτης δίνει πλέον μεγάλο εύρος ήχων σε σχέση με τις παλιότερες JP, ενώ στη συγκεκριμένη κιθάρα, τα τάστα είναι πιο πλατιά και ως εκ τούτου είναι πιο εύκολη στο παίξιμο..

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #8 στις: 16/01/14, 13:45 »
Πάρα πολύ ωραίος, μπράβο! Και ο ήχος super! Πεντακάθαρο παίξιμο, ζηλευτός θα έλεγα! :)
Με πήγες πολύ πίσω με αυτό το κομμάτι.. Τι απίστευτος δίσκος..
White noise

Αποσυνδεδεμένος MARIOS F

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #9 στις: 21/01/14, 16:49 »
ο χριστος κι η μανουλα του!!φιλαρακι απλα σπερνεις..εχεις απιστευτα καθαρο παιξιμο..προσκυνω απλα..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #10 στις: 22/01/14, 12:13 »
Πάρα πολύ ωραίος, μπράβο! Και ο ήχος super! Πεντακάθαρο παίξιμο, ζηλευτός θα έλεγα! :)
Με πήγες πολύ πίσω με αυτό το κομμάτι.. Τι απίστευτος δίσκος..
Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου sfanfan. Απίστευτος δίσκος όντως..

ο χριστος κι η μανουλα του!!φιλαρακι απλα σπερνεις..εχεις απιστευτα καθαρο παιξιμο..προσκυνω απλα..

Σιγά μην προσκυνήσεις κιόλας ρε συ Μάριε.. Σε ευχαριστώ πάντως για το feedback ;)

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Papadopoulos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
    • Youtube
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #11 στις: 29/01/14, 12:29 »
Μπράβο αγορίνα!!μπράβο....ίδιος ο Petrucci...ήχος και εμφάνιση..:-)
Συγχαρητήρια!!Πολύ καλό αποτέλεσμα!!Ξέρεις ότι αγαπάω αυτόν τον δίσκο..
Καλή συνέχεια και καλές επιτυχίες!!
Μαθήματα κιθάρας: g.papadopoulos@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Dream Theater - Erotomania (video cover by faser)
« Απάντηση #12 στις: 29/01/14, 16:04 »
Μπράβο αγορίνα!!μπράβο....ίδιος ο Petrucci...ήχος και εμφάνιση..:-)
Συγχαρητήρια!!Πολύ καλό αποτέλεσμα!!Ξέρεις ότι αγαπάω αυτόν τον δίσκο..
Καλή συνέχεια και καλές επιτυχίες!!
Έλα ρε Johnny! Τhx για τα comments.. Όσο για την εμφάνιση που λες, μετά από λίγες ημέρες έκοψα τα μαλλιά οπότε μόνο στο να πλησιάσω τον ήχο του ευελπιστώ τώρα.. :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/06, 14:51
από Symeon
24 Απαντήσεις
8553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/07, 20:02
από gers
8 Απαντήσεις
4100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/07, 20:26
από Slayerman_GR
28 Απαντήσεις
9323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 15:35
από faser
16 Απαντήσεις
5180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/09, 01:49
από Kelly Z
0 Απαντήσεις
1528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/10, 16:52
από GEOLOU
7 Απαντήσεις
3390 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/12, 02:07
από Gus Drax
0 Απαντήσεις
2613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/09/14, 00:05
από faser
0 Απαντήσεις
3190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/17, 14:48
από konbourvaris
0 Απαντήσεις
1729 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/21, 17:08
από Yiannis Papadopoulos