Αποστολέας Θέμα: κατασκευή crossover για monitor ηχεία  (Αναγνώστηκε 4200 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
εφ' οσον τα monitor ηχεία τονίζουν κάποιο συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων για να ακούγεται καλύτερα η κιθαρα, σκεφτόμουν αν κατασκευάσω ένα crossover που να τονίζει αυτό το εύρος θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποια παλιά ηχεία που έχω,

οπότε ρωτάω το φορουμ:

1) ισχύει ο παραπάνω συλλογισμός;

2) ποιες συχνότητες τονίζουν τα monitor ηχεία συνήθως, η κιθάρα αν δεν κάνω λάθος πάνω από 8000Hz δεν πάει,

2) που θα μπορούσα να βρω ένα σχέδιο

για πείτε γνώμες και απόψεις!
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: κατασκευή crossover για monitor ηχεία
« Απάντηση #1 στις: 09/09/15, 18:37 »
Θα μπορουσες να κοψεις καποιες συχνοτητες οπως τις πολυ χαμηλες,για τις πολυ ψηλες δεν ξερω.
Μεγαλυτερο ρολο παιζει η καμπινα,μετα το μεγαφωνο και μετα ερχετε το κροσοβερ.Δεν στο προτινω να το κανεις αυτο πουλες.
Αν δεν με ακουσεις και το κανεις τοτε μαλλον θελεις ενα band-pass http://www.raltron.com/cust/tools/band_pass_filters.asp
Σχεδια εχει εδω http://www.erseaudio.com/CrossoverCalculators
Υλικα εχει εδω http://www.nexusacoustics.com/
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: κατασκευή crossover για monitor ηχεία
« Απάντηση #2 στις: 10/09/15, 14:29 »
Τα μεγάφωνα των ενισχυτών κιθάρας έχουν προδιαγραφεί για να παίζουν βέλτιστα κυρίως τις συχνότητες μιας κιθάρας. Δεν υπάρχει π.χ. twitter μεγάφωνο στην καμπίνα, γιατί δεν χρειάζεται.

Πάντως, κατά την ταπεινή μου γνώμη, αφού η κιθάρα παίζει σε ένα συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων, αυτό θα αναπαράγει και το ηχείο. Το πόσο καλά, δεν μπορεί κανείς να πει, είναι θέμα χαρακτηριστικών μεγαφώνων και απαιτήσεων του αυτιού σου (δηλαδή αν σου ακούγεται καλά, τότε ναι είναι καλά, για σένα). Δεν πιστεύω ότι ένα crossover ή equalizer στον ενισχυτή σου θα έκανε τεράστια διαφορά, εκτός ίσως από τον λευκό θόρυβο (φύσημα) και ίσως κόψιμο κάποιων ανεπιθύμητων αρμονικών.

Αλλά, θα μας διαφωτίσουν περισσότερο μέλη όπως ο @adr1anos φαντάζομαι...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: κατασκευή crossover για monitor ηχεία
« Απάντηση #3 στις: 10/09/15, 16:34 »
Ισως να εχει καποιο καλο αποτελεσμα εαν και μονο χρεισημοποιεις 2 μεγαφωνα τουλαχιστον.Η χρηση το κροσοβερ ειναι για 2 και πανω μεγαφωνα,αλλιως θελει lpf η hpf που για κιθαρα δεν νομιζω να ειναι χρησημα.Ομως γιατι να μην τονισεις τις συχνοτητες αυτες απο τον ενησχητη η πεταλι η οτιδηποτε εχεις?Εγω για το μπασο εχω καμπινα με κροσοβερ ομως υπαρχει συγκεκριμενος λογος.Να εχω ενα μεγαφωνο με πολυ καλα χαμηλα να παιζει ανετα-δυνατα τα χαμηλα και να μην το νοιαζουν τα μεσαια ( πριμα δεν υπαρχουν στα 4500Hz κοβοντε τα παντα  ;D ) και ενα mid range για τα υποληπα.Ομως αυτο ειναι για μπασο.Εσυ αφου δεν πας τοσο χαμηλα ενα μεγαφωνο μπορει να παιξει τις συχνοτητες ολες μαζει χωρις να ζοριστει.Και προσεξε οτι ο σχεδιαστης της καμπινας λεει πως αν δεν σου αρεσει ο ηχος,σκαλησε το Eq και οχι το κροσοβερ και μαλιστα με εναν τυπα στην Αμερικη ειχε γινει χαμος γιατι εκεινος ηθελε να αλλαξει συχνοτιτα αποκοπης και γραφτικαν πολλα στο ιντερνετ και πρεπει να υπιρχε μεγαλη ενταση επι του θεματος.Αυτα στα λεω γιατι το νοημα του κροσοβερ ειναι να παιζουν καλα ολες οι συχνοτητες.Τωρα αν θες εσυ πχ πιο δυνατα απο 300-2300 τοτε με το Eq μπωρεις να το φερεις.Αλλιως θες μια καμπινα να παιζει full range και αλλη μια να παιζει 300-2300 μονο και παλι με ξεχοριστο volume για να ερθεις εκει που θες
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/07, 14:25
από Μαργαρίτα Π.
5 Απαντήσεις
4287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/08, 12:29
από zebric
38 Απαντήσεις
48975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/19, 08:10
από Guitar Fan
12 Απαντήσεις
7768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/10, 15:52
από freemind
10 Απαντήσεις
4380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/10, 20:12
από bacuraryo
8 Απαντήσεις
4293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/11, 19:20
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
8406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:49
από Καθόδιος (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
3291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/14, 09:32
από saved
1 Απαντήσεις
4197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/15, 10:29
από saved
3 Απαντήσεις
4706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/15, 10:52
από adr1anos