Αποστολέας Θέμα: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?  (Αναγνώστηκε 12565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #25 στις: 28/11/16, 22:09 »
Για μένα, πολύ σωστά πράττεις . Πάρε τώρα που μπορείς να διαθέσεις ένα καλό/μεγάλο ποσό κάτι ποιοτικό. Όταν τα βαρεθείς ή για κάποιο λόγο δεν σου αρέσουν, θα τα πουλήσεις με "νορμαλ" χασούρα


όποιον ενισχυτή και να αγοράσεις , ξεζούμισε τον. Κάτσε τουλαχ. 1 χρόνο και μετά σταδιακά πάρε 2-3 πετάλια. Όχι παραπάνω αμέσως. ένα overdrive/boost , 1 delay & ίσως ένα wah

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #26 στις: 28/11/16, 22:36 »
Ναι, κάπως έτσι το σκέφτομαι. Καλύτερα να τα δώσω μια φορά και καλή παρά να τρέχω μετά...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #27 στις: 29/11/16, 00:09 »
τον 5150 τον evh τον έχω κι εγώ . Είναι πάρα πολυ δυνατός για σπίτι. Δεν τον ευχαριστήθηκα και τον έχω για πώληση


ότι είναι τούμπανος , είναι. Φοβερός για χαρντ ροκ & μέταλ


Έχεις τον 15άρι τον EVH? Μου κάνει εντύπωση, με τον 50άρι παίζω και σε συνθήκε διαμερίσματος με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα..
White noise

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #28 στις: 29/11/16, 01:30 »
Ναι τον 15αρη έχω....Ούτε μέχρι το "2" δεν θυμάμαι ποτέ να έβαλα το volume στην επιλογή " 1/4 " ατα 4W. Κατά τ άλλα σουπερ μηχάνημα. Για πρόβα, μικρά λαηβ


Ο 50ρης μπορεί να είναι ποιοτικότερη κατασκευή, καλύτερο "master volume" δεν ξέρω.....




Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #29 στις: 29/11/16, 07:11 »
Γεια σας! Καινούργιος στο forum, πρώτο μου post. Παίζω κιθάρα εδώ και 3 χρόνια. Ξεκίνησα με εξοπλισμό για αρχάριους (Yamaha ERG121 + Laney 15W), όπως γίνεται συνήθως. Τώρα πλέον ήρθε η ώρα να πάρω μια κιθάρα κι έναν ενισχυτή που να με ικανοποιεί, γιατί δεν αντέχω άλλο τον εξοπλισμό που έχω... 
Παίζω κυρίως metal και rock (Metallica, Iron Maiden, Led Zeppelin κ.λ.π.) και η χρήση που με ενδιαφέρει είναι βασικά η εξάσκηση στο σπίτι.


Η κιθάρα θα είναι ESP LTD με δύο active EMG humbucker pickups – είμαι ανάμεσα στις Μ-1000FM (979€), MH-1000FR (939€) και KH-602 (1.069€). Η επιλογή της κιθάρας είναι σχετικά εύκολη υπόθεση από τη στιγμή που έχω περιοριστεί σε 3 παρόμοια μοντέλα με μικρές διαφορές σε συνδυασμό μαγνητών (π.χ. EMG 81 (B) / EMG 85 (N) vs. EMG 81 set), ξύλα (π.χ. mahogany body vs. alder body), και κατασκευή (π.χ. set-thru vs. neck-thru) – παίζω, ακούω, αισθάνομαι στο χέρι μου, διαλέγω. 


Αυτό που με προβληματίζει είναι η επιλογή του ενισχυτή, και σε αυτό θα ήθελα τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας, μιας που δε δηλώνω γνώστης σε καμία περίπτωση! Καταρχήν, να πω πως ψάχνω compo amp. Επίσης, το budget που έχω αυτή τη στιγμή αφορά έναν ενισχυτή μέχρι 600-650€ κι επομένως ψάχνω λύσεις σε αυτό το πλαίσιο, αλλά αν με βάση τα σχόλιά σας πεισθώ πως με τις επιλογές που βρήκα δεν πρόκειται να κάνω δουλειά, μπορώ να καθυστερήσω την αγορά του ενισχυτή ώστε να μαζέψω κι άλλα 200€ και να φτάσω τα 800-850€ για ενισχυτή, μιας που ο ενισχυτής είναι από τα πιο βασικά στοιχεία του εξοπλισμού. Επιπλέον, να τονίσω πως ο προβληματισμός μου έγκειται κυρίως στο γεγονός πως οι EMG PUs είναι active και η χρήση που θέλω είναι metal και γενικά σκληρά ακούσματα (distortion / crunch, όχι τόσο πολύ focus στο clean – καλό θα είναι να έχω και καθαρό clean (see what I did here?), αλλά το 70-80% του χρόνου παίζω με distortion).


Έχοντας πει όλα αυτά, πάμε στο παρασύνθημα!  Η πρώτη λογική κίνηση, λόγω των active PUs, είναι να κοιτάξει κανείς για λαμπάτους ενισχυτές. Δυστυχώς, δηλώνω άσχετος κι επιπλέον είμαι σίγουρος πως το ότι ένας ενισχυτής είναι λαμπάτος δε σημαίνει αυτόματα πως θα κάνει για τη δουλειά (ήχο) που τον θέλω. Επίσης, γενικά οι λαμπάτοι ενισχυτές τείνουν να είναι αρκετά ακριβοί, και δε γνωρίζω αν ένας λαμπάτος μες το budget που ανέφερα θα κάνει δουλειά. Τέλος πάντων, μετά από μια όχι-και-τόσο-μικρή έρευνα που έκανα, βρήκα τους εξής:
  • Δύο ενισχυτές της Blackstar, και συγκεκριμένα τους HT-5R (449€) και HT Metal 5R (499€), και οι 2 με 12άρι ηχείο (+1) και 2 switchable channels (clean, OD) + foot switch (+1 ξανά). Το θέμα είναι πως πρόκειται για ενισχυτές 5W! Μάλλον τα πράγματα είναι διαφορετικά με τους tube amps από ότι με τους solid state, αλλά και πάλι, 5W είναι αρκετά; Εννοώ, θα πάει το high gain σήμα των EMGs στον ενισχυτή και θα ακουστεί καλά λόγω του soft clipping και των «ωραίων» αρμονικών του λαμπάτου ενισχυτή, ακόμη κι αν αυτός είναι μόνο 5W;
  • Blackstar HT Studio 20 (655€). 20W tube amp της Blackstar.
  • Engl EN300 Gigmaster 112 (666€ - f**k yeah!). Παρόμοια features με τους προηγούμενους, 30W.

Να τονίσω εδώ πως δε μου αρέσουν οι λαμπάτοι Vox και οι Marshal (οι τελευταίοι θεωρώ πως κοστίζουν ακριβά για αυτά που προσφέρουν – τουλάχιστον όσον αφορά τους SS amps) και πως δε θέλω ηχείο μικρότερο από 12”. Με βάση αυτά, ποια η γνώμη σας για τους παραπάνω ενισχυτές; Κάνουν για τη δουλειά που θέλω; Ποιος σας αρέσει και ποιος όχι; Έχετε μήπως να προτείνετε άλλους λαμπάτους σε αυτά τα χρήματα; Ή μήπως για να βρω κάποιον λαμπάτο για να παίξω metal με active EMG PUs πρέπει να σκάσω του κόσμου τα χρήματα (που δεν πρόκειται...);


Υποθέτω πως μια εναλλακτική θα μπορούσε να είναι ένας SS amp 100-150W ώστε να σηκώνει τους EMG PUs, κι άμα πρόκειται και για modeling amp ο οποίος έχει tube amp emulators τότε ίσως τα 100W ή ακόμη και μικρότερο Wattage να είναι επαρκές (αν και εφόσον το emulation του soft clipping των tube amps αντισταθμίζει το μικρότερο Wattage – ισχύει κάτι τέτοιο; Δεν έχω ιδέα, πραγματικά...). Μια επιλογή θα μπορούσε να είναι ο Peavey Vypyr Pro 100 Combo (699€). Αλλά μήπως τα 100W είναι overkill για χρήση στο σπίτι; Θέλω να πω, ποιο το νόημα να πάρεις έναν amp των 100W και να έχεις το master volume στο 1; (Άσε που μάλλον θα βγάζει θόρυβο σε τόσο χαμηλό volume...). Τώρα, αν η χρήση tube amp emulators επιτρέπει μικρότερο Wattage, καλές επιλογές φαίνονται να είναι οι Blackstar ID30 TVP (349€) και ID60 TVP (453€) – στα 30W και 60W αντίστοιχα, με πληθώρα amp emulators και effects. Γενικά, το αποτέλεσμα με tube amp emulators δε θα είναι το ίδιο ένα λαμπάτο ενισχυτή, αλλά γενικά η τεχνολογία έχει προχωρήσει πολύ τα τελευταία χρόνια και το αποτέλεσμα φαίνεται να φτάνει αρκετά κοντά στα dynamics των tube amps. Ποια η γνώμη σας; Με καλύπτει κάποια από τις παραπάνω επιλογές για αυτά που θέλω; Έχετε να προτείνετε εναλλακτικές;


Τέλος, υπάρχουν hybrid amps όπως ο Vox AV60 (411€). Για να το θέσω επιστημονικά... τι φάση;


Σύνοψη: EMG active PUs + metal / rock φάση + χρήση practice στο σπίτι.
  • Λαμπάτος ή Solid State 100-150W ή SS με tube amp emulation ή hybrid amp;  Στις δύο τελευταίες περιπτώσεις, θέλουμε πάλι 100-150W ή 30-60W είναι αρκετά;
  • Με βάση την απάντησή σας, ποιο από τα παραπάνω μοντέλα πιστεύεται πως κάνει για αυτό που το θέλω;
  • Ποιες εναλλακτικές έχετε να προτείνετε μέχρι 800-850€;

Εννοείται πως η επιλογή στο τέλος είναι δική μου και θα καθοριστεί από το τι θα ακούσω μόλις βάλω την κιθάρα στον ενισχυτή και παίξω με τις ρυθμίσεις. Αλλά θα ήταν καλό να ξέρω από πριν αν θα ήταν καλό να κοιτάω λαμπάτο ενισχυτή ή modeling amp, για παράδειγμα, καθώς και να ακούσω τη γνώμη ανθρώπων που ενδεχομένως είχαν το ίδιο προβληματισμό με εμένα ή έχουν δοκιμάσει κάποιον από τους παραπάνω ενισχυτές.


Επίσης, να τονίσω πως αρχικά θα μείνω στο σετ κιθάρα + ενισχυτής κι αργότερα θα πάρω ένα multi-effect pedal (για delay, reverb κ.λ.π.) και 1 καλό πετάλι για distortion, αφού ξαναμαζέψω χρήματα... Προς το παρόν, με νοιάζει μόνο ο ενισχυτής.


Συγνώμη για το μεγάλο post, είναι μάλλον δείγμα της ασχετοσύνης μου πάνω στο θέμα...

Στην θέση σου, μιας και απο ότι λές δεν έχεις αρχίσει ακόμα να ασχολείσαι με το βιρτουόζικο παίξιμο θα έκανα εντελώς διαφορετικά πράγματα :

- θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο Fractal Axe Fx-ii

η κιθάρα σου HSH μπορεί πιστεύω να γίνει ένα αξιοπρεπές όργανο. Υπόψην οι EMGs είναι αποδεδειγμένα θορυβώδεις στο Αθηναϊκό περιβάλλον, στο οποίο τιμές μαγνητικού πεδίου κοντά στα 0.4μT είναι πολύ συχνές ιδίως τις βραδυνές ώρες.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #30 στις: 29/11/16, 13:28 »

Στην θέση σου, μιας και απο ότι λές δεν έχεις αρχίσει ακόμα να ασχολείσαι με το βιρτουόζικο παίξιμο θα έκανα εντελώς διαφορετικά πράγματα :

- θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο Fractal Axe Fx-ii



Και αυτή ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη ιδεα, απο την αποψη οτι ενα τετοιο κορυφαιο modeling μηχανημα, οπως οι νεες top of the line πεταλιερες Ax-8 της Fractal ή η Helix της Line6, θα το ευχαριστηθεις/"ξεζουμισεις" πολυ περισσοτερο σε περιβαλλον σπιτιου/ studio/ practice σε σχεση με εναν λαμπατο ενισχυτη (ακομα και μικρης ισχυος), καθως μια πεταλιερα θα σου δωσει σιγουρα τους ηχους που θέλεις (και πιο πειστικους σε αυτο το επιπεδο τιμης), θα μπορεις να κανεις ευκολοτερα εγγραφες στο PC (μιας και οι περισσοτερες ειναι και audio interface) και φυσικα θα μπορεις και μελλοντικα να την χρησιμοποιησεις σε τυχον live. Αν λοιπον αποφασισεις οτι μπορεις να "ανεχτεις" την Yamaha σου και τον τωρινο σου εξοπλισμο (και αφου δοκιμασεις και ο ιδιος το πώς ακουγονται μέσα απο αυτα τα φοβερα μηχανηματα), μπορεις να διαλεξεις τον ψηφιακο δρομο -οπως εχουν κανει αλλωστε ηδη και πολλοι επαγγελματιες μουσικοι ανα τον κοσμο, ακομα και για lives, ηχογραφησεις κτλ...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #31 στις: 29/11/16, 17:37 »

Είμαι τελείως μπερδεμένος αυτή τη στιγμή!

Η αγορά ενός amp modeler & multi-effects processor είναι μια ωραία εναλλακτική, και ειδικά ο AX8 μου αρέσει πολύ. Έχει την πλάκα του να έχεις στα χέρια σου (ή μάλλον στα πόδια σου, στην περίπτωση του AX8  ;D ) ήχους που προσομοιάζουν με αρκετά καλή ποιότητα ένα μεγάλο εύρος από ενισχυτές, καμπίνες, και μικρόφωνα, να μπορείς να χρησιμοποιήσεις όλα τα γνωστά εφέ, και να βρεις συνδυασμούς και ρυθμίσεις που βγάζουν τον ήχο που θες. Είναι σίγουρα εντυπωσιακό και δίνει και μεγάλη ευελιξία / ποικιλία στον ήχο, το οποίο είναι επιθυμητό για εμένα μιας που παίζω (ή προσπαθώ να παίξω σε κάποιες περιπτώσεις...  ;D ) από Metallica, Iron Maiden, και Iced Earth μέχρι Planet of Zeus και Nightstalker και από AC/DC, Led Zeppelin και Black Sabbath μέχρι Red Hot Chili Peppers και Scorpions (ή μήπως πρέπει να πω "Οι Σκόρπιοοοοονς!"  ;D ). Παρόλα αυτά, έχω μερικούς ενδοιασμούς και κάποιες απορίες / ερωτήσεις:


1. Φοβάμαι πως θα πάρω ένα μηχάνημα γύρω στα 1.600€, ας πούμε, και θα καταλήξω να χρησιμοποιώ 5-6 ήχους και 3-4 εφέ.
2. Χωρίς να έχω πρότερη εμπειρία από εξοπλισμό, όπως ανέφερα στο αρχικό μου post, πιστεύω πως, στη θεωρία, με ένα καλό ενισχυτή, 2 καλούς μαγνήτες στην κιθάρα και καλή καμπίνα / καλό ηχείο μπορεί να βγάλει κανείς έναν ποιοτικό ήχο πολύ κοντά στον ήχο που θέλει να εξομοιώσει (π.χ. το Master of Puppets, κλασσικό παράδειγμα) απλά παίζοντας με το voicing (bass, midle, tremble), το reverb και το volume. Από εκεί και πέρα, βάζει και μια πεταλιέρα σχετικά φθηνή αλλά καλή (π.χ. Zoom G3X) για τα εφέ και είναι μια χαρά. Σίγουρα η ποιότητα του ήχου θα είναι καλύτερη από ότι με τον AX8 (ο οποίος πάντως κάνει φοβερή δουλειά), απλά η ποικιλία των ήχων δε θα είναι τόσο μεγάλη - δε νομίζω πως με την ίδια κιθάρα και τον ίδιο ενισχυτή και ηχείο μπορεί κανείς να φτάσει το ίδιο κοντά και στους Metallica και στους Scorpions παίζοντας απλά με το voicing και ενδεχομένως βάζοντας compression για metal ήχους αν χρειάζεται (θα είναι π.χ. λίγο πιο κοντά στους Metallica και λίγο πιο μακριά από τους Scorpions). Όντως στο θέμα ποικιλίας, μια λύση τύπου AX8 απλά δεν πιάνεται!
3. Ο compo ενισχυτής που έχω αυτή τη στιγμή είναι ο Laney HCM10 (I know...). Ακόμη και να ήθελα να το συνδέσω εκεί, και να παρακάμψω με κάποιον τρόπο τον pre-amp του (λογικά πρέπει να γίνεται αυτό, σωστά;), ώστε να χρησιμοποιώ και τους amps και τα effects του AX8, ή έστω να μην παρακάμψω τον pre-amp και να χρησιμοποιήσω το AX8 μόνο ως πεταλιέρα κι όχι ως amp / cab/ mic modeler δε μπορώ, γιατί δεν έχει FX LOOP σύνδεση (εκεί θα έμπαινε το AX8 αν χρησιμοποιόταν ως πεταλιέρα, δε ξέρω στην 1η περίπτωση όπου παρακάμπτεται ο ενισχυτής και χρησιμοποιείς τον compo amp απλά ως ηχείο ουσιαστικά τι σύνδεση γίνεται...). Επομένως, πρέπει μαζί με τον AX8 να πάρω κι ένα ηχείο, οπότε το κόστος ανεβαίνει κι άλλο.
5. Ακόμη και να είχαν έναν compo amp ο οποίος είχε FX loop και μπορούσα να συνδέσω τον AX8 πάνω του κι ενδεχομένως μπορούσα να παρακάμψω και τον pre-amp του compo amp ώστε να χρησιμοποιήσω όλες τις δυνατότητες του AX8, δε νομίζω πως με ένα ηχείο της πλάκας θα μπορούσα να αναδείξω αυτά που κάνει το AX8, ο ήχος θα χανόταν και η αγορά θα ήταν μάλλον τζάμπα...


Τα παραπάνω είναι απλά εικασίες κι ερωτήσεις, μιας που δεν έχω εμπειρία στο όλο θέμα. Ενδεχομένως μπορείτε να με διαφωτίσετε. Δεν είμαι αρνητικός στο digital path που αναφέρετε vs. all-tube path, απλά είμαι άσχετος!


Όσον αφορά τους λαμπάτους ενισχυτές, αυτό που με προβληματίζει είναι αν σε low volume (όπως θα αναγκάζομαι να παίζω στο σπίτι), θα μπορώ να βγάζω "σκληρό" ήχο. Και το λέω αυτό γιατί ένας SS amp ακούγεται το ίδιο πάνω-κάτω με volume 2 και με volume 9, αλλά ένας tube amp, από ό,τι ξέρω, ακούγεται καλά σε ψηλά volume. Ισχύει αυτό από την εμπειρία σας;


Τέλος, όσον αφορά τις προτεινόμενες λύσεις για λαμπάτους, θεωρώ πως η καλύτερη λύση είναι ο Hughes & Kettner Tubemeister 36 Head, αλλά με προβληματίζει η κατασκευή του - αν χαλάσει κι έχει λήξει η εγγύηση, δε νομίζω πως επιδέχεται επιδιόρθωσης. Από την άλλη, ο EVH 5150 III 15W LBX θα ήταν μια εξαίρετη επιλογή αν είχε clean - δυστυχώς, έχει μόνο crunch και distortion. Έτσι, έχω καταλήξει σε δύο επιλογές: είτε ο Peavy 6505 Mini Head + κάποιο guitar box (καμπίνα + μικρόφωνο) (δεν έχω ιδέα ποιο) ή σαν φτηνή εναλλακτική το compo DSL-5C της Marshall - και στις δύο περιπτώσεις, έχουμε 3 pre-amp λυχνίες, 3 κανάλια, power-soak για neighborhood-friendly παίξιμο ( :) ) και FX loop, χαρακτηριστικά τα οποία βρίσκω ιδιαίτερα σημαντικά. Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: για καμπίνα / μικρόφωνο για τον Peavy 6505 MH, τι έχετε να προτείνετε;[size=78%] [/size]


Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #32 στις: 29/11/16, 17:45 »
Εδώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: για καμπίνα / μικρόφωνο για τον Peavy 6505 MH, τι έχετε να προτείνετε;


Για καμπίνα 1x12 κοίτα σε Mesa Boogie, Engl, VHT, Orange με αυτή τη σειρά. Μεταχειρισμένες βρίσκεις Orange, VHT, Engl στα 250 ευρώ. Μικρόφωνο ένα Shure SM57 είναι κλασσική επιλογή, ενώ χρησιμοποιώ και είμαι πολύ ικανοποιημένος με το Sennheizer E906.
White noise

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #33 στις: 29/11/16, 18:33 »
Κοιτα.
less is more
δηλαδη αν δουλευεις 152 εφε,θα σου ερθει να πηδιξεις απο το παραθυρο(δεν χρειαζεσε πολυεφε)

Οι καιροι και οι ανθρωποι αλλαζουν
τωρα παιζεις sabbath και σε 5 χρονια θα ακουσεις ξερω γω exhorder και θα θες να παιξεις αλλα.πχ καποτε επαιζα σοντομ και τωρα παιζω χιλσονγκ,αρα διαφορετικος εξοπλησμος(το πολυεφε ειναι η μονη λυση)

ο εχθρος του καλου,ειναι το καλυτερο
δηλαδη οτι και να παρεις μετα απο καποιο διαστιμα θα εχουν βγει αλλα μηχανιματα με την Αρτα και τα Γιαννενα πανω και θα νοιωθεις οτι αυτο που εχεις δεν δου κανει.Ενω θα σου κανει

Ελπιζω να σε βοηθαω αντι να σε μπερδευω  :)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #34 στις: 30/11/16, 14:12 »
Saved, με βοήθησες πολύ περισσότερο από ό,τι νομίζεις...


Νομίζω πως κατέληξα πάνω κάτω και στο path που θα διαλέξω αλλά και στις επιλογές μου. Μένει να πάω σε μερικά μαγαζιά, να παίξω, να ακούσω, και θα επανέλθω με πιο συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #35 στις: 30/11/16, 14:34 »
Καλα θα ειναι στο μερος που θα δοκημαζεις κατι,να ειναι οσο το δυνατον ομιος με τον χορο που θα παιζεις μετα.
Ακουγετε κουλο,αλλα σε μεγαλο χορο το μεγαλω μεγαφωνο ανοιγει ομορφα και στον μικρο μπουκωνει,ενο στον μεγαλο χορο το μικρο μεγαφωνο ακουγετε φτωχο και στον μικρο κομπλε
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #36 στις: 30/11/16, 15:45 »
Είμαι τελείως μπερδεμένος αυτή τη στιγμή!
Θα προπαθήσω να σε βοηθήσω, απλά να ξέρεις ότι προσωπικά, ενώ θαυμάζω την ευκολία και το αποτέλεσμα των ψηφιακών λύσεων, για εμένα επιλέγω λαμπάτους ενισχυτές.
Επίσης όταν προτείνω κάτι (συνήθως ΕΝΑ πράγμα) είναι από την εμπειρία μου, κάτι που έχω δοκιμάσει προσωπικά και βλέπω ότι κάνει για αυτά που θέλει ο ερωτών.

Όσον αφορά τους λαμπάτους ενισχυτές, αυτό που με προβληματίζει είναι αν σε low volume (όπως θα αναγκάζομαι να παίζω στο σπίτι), θα μπορώ να βγάζω "σκληρό" ήχο.
Από όλους τους ενισχυτές που έχουν περάσει από τα χέρια μου, ακόμα και από τον DMoll που φημίζεται για αυτό, ο H&K TM έχει τον καλύτερο heavy ήχο στα 5 και στο 1 watt. Επίσης δεν θα χρειαστής ποτέ μικρόφωνο σε live διότι έχει ενσωματωμένο το καταπληκτικό Red Box που δίνει έτοιμο ήχο σε κονσόλα. Google this..

Τέλος, όσον αφορά τις προτεινόμενες λύσεις για λαμπάτους, θεωρώ πως η καλύτερη λύση είναι ο Hughes & Kettner Tubemeister 36 Head, αλλά με προβληματίζει η κατασκευή του - αν χαλάσει κι έχει λήξει η εγγύηση, δε νομίζω πως επιδέχεται επιδιόρθωσης.
Παρότι είναι πολύπλοκος, το συμπέρασμα είναι λάθος. Σε κανέναν λαμπάτο δεν θα κάνεις εσύ διορθώσεις, θα τον στείλεις πίσω στο εργοστάσιο. Επίσης 2 H&K 18 & 36 που πέρασαν από τα χέρια μας και είναι ακόμα μαζί μας, 6 χρόνια τώρα, πέρα από λάμπες δεν χρειάστηκαν τίποτε άλλο.

Επίσης:
Σε αλλαγή για λάμπες τελικές δεν χρειάζεσαι BIAS, είναι αυτόματο, δεν χρειάζεσαι τεχνικό, ξενοιάζεις.
Το MIDI και οι μνήμες δεν μπορείς να φανταστείς πόσο ρόλο θα παίξουν αργότερα.

Για καμπίνα διάβασε εδώ:
Απ: Αγορά πολυτάλαντης 1χ12 καμπίνας για σπίτι

Συμβουλές:
Διάβασε specs προσεκτικά, κάνε συγκρίσεις
Διάλεγε πράγματα δοκιμασμένα
Μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, ρώτα
Εστιάσου σε έναν καλό λαμπάτο με το gain που σου αρέσει, θα δείς μετά ότι πετάλια distortion δεν θα σου κάνουν καμία εντύπωση και θα χρειάζεσαι μόνο ποιοτικά effects.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #37 στις: 30/11/16, 18:40 »
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!


Adr1anos, είχα ήδη καταλήξει από το προηγούμενο post μου στη λύση tube head + cabinet, θεωρώ πως όντως είναι η καλύτερη επιλογή, ειδικά μακροπρόθεσμα. Ο Tubemeister 36 φαίνεται να είναι εξαιρετική επιλογή, κι αφού και στην πράξη φαίνεται αξιόπιστος, δεν το συζητάμε! Έχει τα καλύτερα χαρακτηριστικά από ότι έχω δει μέχρι τώρα και πολύ καλή τιμή. Σε ευχαριστώ για την πρόταση αυτή, δεν είχα ιδέα για την H&K.


Μες τις επόμενες μέρες θα πάω να κοιτάξω τις κιθάρες από κοντά ώστε να καταλήξω στο μοντέλο. Θα δω και το thread με τις καμπίνες και θα επανέλθω.


 

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #38 στις: 30/11/16, 19:55 »
ρίξε μια αυτια και στους orange #4 και or15
και οι 2 έχουν πάρα πολλά γκάζια , ο πρώτος με πιο modern ήχο ενώ ο 2ος με vintage προσανατολισμό
τους βρίσκεις Ελλάδα και μάλιστα πιο φθηνά απο το θωμά.

αν καταλήξεις στον tubemeister θα σου πρότεινα να μην πας σε τυφλή αγορά απο θωμά αλλά να κοιτάξεις σε αγγελίες όπου σου δίνεται η δυνατότητα να δοκιμάσεις.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #39 στις: 30/11/16, 20:17 »
Αυτές τις μέρες προβάρω ειδικά με τον TM36 για ένα συγκεκριμένο live επειδή θα παίξουμε σε χαμηλές εντάσεις λόγω του είδους του καταστήματος. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου πμ και θα σου πω που και πότε να έρθεις αν θέλεις να τον ακούσεις από κοντά.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Active EMG PUs, metal/rock songs, practice at home - What type of amp?
« Απάντηση #40 στις: 30/11/16, 20:55 »
Adr1anos, σε παράφραση γνωστής ταινίας, "You've got message"!  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
9062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 16:01
από HeavyHead
16 Απαντήσεις
7099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/03, 01:51
από paulchro
6 Απαντήσεις
6080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/09, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)
98 Απαντήσεις
28909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/08, 16:33
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
3206 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/09, 16:56
από Sbiblerubleb
3 Απαντήσεις
3223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 13:19
από adr1anos
0 Απαντήσεις
2643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/10, 19:05
από Metal_Throne
30 Απαντήσεις
15234 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/13, 15:30
από noe13
11 Απαντήσεις
8964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/14, 20:14
από Lampr0s
90 Απαντήσεις
39026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/17, 10:42
από Guitar Fan