Αποστολέας Θέμα: Fender Super Champ XD ή Koch Studiotone???  (Αναγνώστηκε 3476 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Paranoid_Android

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • But I'm a creep...
    • Προφίλ
Fender Super Champ XD ή Koch Studiotone???
« στις: 27/08/10, 12:28 »
Γεια σας!!!! Θα θελα να βρω εναν καλο λαμπατο ενισχυτη.. σκεφτομαι διαφορους... αναμεσα τους και ο Koch studiotone,που εχω ακουσει τα καλυτερα και κανει καπου στα 1000 ευρω, αλλα επισης, εχω ακουσει και πολυ καλα λογια, για εναν μικροτερο σε watt, αλλα και πολυ φθινοτερο, τον Fender Super Champ...

http://www.guitars.gr/el/products/amps/koch/models/studiotone-series

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Guitars/Tube-combo-amps/Fender-Super-Champ-XD-Combo-Vollroehre-DSP-Effekte/art-GIT001214

και τους 2, θα τους εχω μικροφωνακι μπροστα, και μετα συνδεση σε P.A. Να  σας περιγραψω ηχο που θελω... παιζω, Radiohead, Dandy Warhols, Madrugada... τετοιο στυλ... επισης αν εχετε προτασεις και για αλλα μοντελα, ευχαριστως να τις ακουσω!!!!! :D

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Champ XD ή Koch Studiotone???
« Απάντηση #1 στις: 27/08/10, 14:13 »
Δε νομιζω οτι τιθεται θεμα συγκρισης μεταξυ των δυο... O Koch ''κερδιζει'' hands down.
Επειδη ημουν κατοχος του, μπορω να σου πω οτι το δυνατο το σημειο ειναι το overdrive καναλι του. Μπορεις να παιξεις απο bluesy SRV riffs, μεχρι high gain (ποιοτικο high gain) hard rock-metal...


Τα καθαρα του ειναι και αυτα πολυ καλα αλλα λιγο πιο μοντερνα για τα γουστα μου. Επισης παιρνει πολυ καλα οτι πεταλι του εβαλα. Τελος να σου τονισω οτι ειναι ΠΟΛΥ δυνατος. Τα 20 watt σε ταξη Α μπορουν να σε βγαλουν σε live σε ΜΕΓΑΛΟ χωρο χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. Αν μενεις σε μικρο χωρο και εχεις ''περιεργους γειτονες'' δε θα τον βαλεις πανω απο το 1,5, αντε 2 οταν εχεις παρτυ...


Οσο για τον αλλον ειναι ενας οικονομικος ενισχυτης που αγγιζει τη φιλοσοφια των modelling. Αν θες να ακουσεις κλασικο ηχοχρωμα Fender στην ιδια κατηγορια τιμης με Koch, υπαρχουν Deluxe Reverb κτλ.. που ειναι πραγματικοι FENDER...


Τελος θα σου προτεινα, αν θες κατι με πιο λιγα απο τα λεφτα του Koch, να κοιταξεις τον Peavey Classis 30. Ειναι ο πιο value for money που εχω παιξει στη ζωη μου και προσωπικα το δικο μου δε θα τον αλλαζα με τιποτα...


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Champ XD ή Koch Studiotone???
« Απάντηση #2 στις: 27/08/10, 14:21 »
Αν θες κυριως καθαρα (τυπου fender), ο fender ειναι μια χαρα. Αν θες πιο ευελικτο μηχανημα και με καλυτερο (για μενα) ηχο γενικοτερα, τοτε πηγαινε για τον koch.
Δικη μου γνωμη βεβαια...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/10, 14:22 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Champ XD ή Koch Studiotone???
« Απάντηση #3 στις: 27/08/10, 15:04 »
Kαι οι δύο ενισχυτές είναι ευέλικτοι, ο καθένας με διαφορετικό τρόπο βέβαια. Δεν νομίζω να μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι ο Super Champ (με 16 διαφορετικές προσομοιώσεις, ξεχωριστό "καθαρό" κανάλι και DSP εφφέ) δεν είναι ευέλικτος. Απλά είναι ενισχυτής με εντελώς διαφορετική φιλοσοφία, σε διαφορετική κατηγορία τιμής, ο οποίος απευθύνεται σε διαφορετικό αγοραστικό κοινό από ότι ο Koch. Γιατί μπορεί ο Κoch να είναι χαλαρά ο καλύτερος ενισχυτής, αλλά κοστίζει σχεδόν 1000 Ευρώ έναντι 300 του Super Champ, πράγμα που προφανώς καλό είναι να ληφθεί υπόψη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Fender Super Champ XD ή Koch Studiotone???
« Απάντηση #4 στις: 27/08/10, 21:05 »
Ξερω οτι ηδη περιεγραψες τον ηχο που πανω κατω ψαχνεις οπως και οτι αρκετοι θα σου πουν οτι ναι ο koch κανει, ο fender κανει κτλ.

Ωστοσο γενικα καλα θα ηταν να εισαι σιγουρος οτι σαρεσει και στο χερι και σε αισθηση αυτο που θα αγορασεις γιατι μαλιστα στην περιπτωση του koch μιλαμε για 1000 ευρω!!! Με καποιους ενισχυτες με το που παιζεις λες ΩΠ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ!!! Εχει να κανει και με την αισθηση την κατασκευη τα παντα. Βγες στο κυνηγι με την κιθαρα σου!

Προσωπικα δε συμπαθω τον koch. Καθολου. Αλλα αυτο ειναι μια αποψη χωρις αξια καθως εσενα μπορει να σε τρελλανει!
Φαινεται να ειναι πιο προσεγμενος σε υλικα/κατασκευη απο τον fender το οποιο φυσικα δε σημαινει οτι θα ανατιναχτει κιολας ο δευτερος!!!

Για τον super champ XD εχω συλλεξει απειρες πληροφοριες αν τελικα τον αγορασεις, απο πειραγματα, μεχρι ποιες νεες καμπινες και ποια νεα μεγαφωνα του ταιριαζουν για καποιες χρησεις και τα λοιπα.


Προσωπικα ωστε να μη ρισκαρα θα επαιρνα τον super champ XD μεταχειρισμενο ωστε να μπορω να τον πουλησω μετα σε παρομοια τιμη χωρις χασιμο. Ειναι ενα δημοφιλες μηχανακι και προσιτο. Η ποικιλλια των ηχων του αντιπροσωπευει αρκετες σχολες το οποιο μπορει να αποτελεσει και μινι σχολειο μεχρι να βρεις ποιος τυπου ενισχυτης σαρεσει πραγματικα και μετα τον πουλας και με τα 1000 ευρα παιρνεις ενα ονειρεμενο μηχανημα.


Παντως σαν τελευταια νοτα, ουτε για αστειο δε θα εδινα 1000 ευρω για τοσο μικρο ενισχυτη σαν τον koch. Σιγουρα θα χασεις στην μεταπωληση. Ασε που αν αυτον θες πραγματικα και οχι επειδη υπερπροωθηθηκε (για αλλους αδικως για αλλους σωστα) απο συγκεκριμενα ατομα σε αλλα φορουμ τον βρισκεις συχνα πυκνα σε μεταχειρισμενο στα 550-650 το πολυ.



Ωστοσο αν παιξεις σε μπαντα με τον fender ετοιμασου για κολπα γιατι ουτε η καμπινα ουτε το μεγαφωνο ειναι ακριβως βαρεων βαρων. Αρκετοι ομως το λατρεψαν (!) τοσο που απο μερακι πειραματιστηκαν με επιτυχια με αλλες καμπινες, με νεο περιβλημα με 12ιντσο μεγαφωνο με νεο μεγαφωνο ωστε να το κανουν να δουλεψει. Δυναμη εχει αρκετη να το ακους και με ενα μικροφωνο βγαινεις καλα πιστευω.


Τελος ενα peavey classic 30 εχει δωσει λυση σε παρα παρα πολλους κιθαριστες ασε που κουβαλιεται για πλακα!!! Αυτον μαλλον θα δοκιμαζα με η χωρις πεταλια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
84 Απαντήσεις
22771 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 18:23
από Jezus
FENDER SUPER CHAMP

Ξεκίνησε από GiorgosVolos « 1 2 » Ενισχυτές

40 Απαντήσεις
11631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/10, 21:07
από Jezus
1 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 01:29
από Απόλλων
FENDER Champ 12

Ξεκίνησε από giannis70 Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 00:38
από giannis70
11 Απαντήσεις
4906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/09, 11:51
από vagtanplan
19 Απαντήσεις
7210 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/10, 18:48
από Alexisonfire
50 Απαντήσεις
14535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/11, 17:44
από no slave
17 Απαντήσεις
6167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/14, 13:25
από tech21man
2 Απαντήσεις
3162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/14, 10:47
από celticfrost
22 Απαντήσεις
9249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/17, 21:40
από Kostas_Orfanidis_16