Αποστολέας Θέμα: Marshall MA 50C λαμπατος  (Αναγνώστηκε 16195 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #50 στις: 26/08/10, 00:24 »
Φιλε Johnie Darko, αυτος ο ενισχυτης ειναι ο solid state που εχω
 

 
και εδω ειναι η ιδια κιθαρα η οποια παιζει οχι με marshall αλλα με fender.
 

 
Φυσικα στα δυο αυτα βιντεο καταλαβαινεις οτι οι δυο ενισχυτες εχουν τεραστια διαφορα ο ενας με τον αλλο. Εστω και φτηνιαρικα, εχουμε να κανουμε με δυο διαφορετικα ηχοχρωματα, δυο διαφορετικες σχολες.
Εμενα απο τα δυο αυτα ηχοχρωματα το πρωτο μου αρεσει (οχι ετσι οπως το χειριζεται αυτος που παιζει ομως), και το δευτερο δεν μ αρεσει.
 
Εχει τεραστια διαφορα οταν ακους το ιδιο οργανο να παιζει σε ενα 50/αρι κομπο marshall, σε ενα 50/αρι reavey bandit, και με ενα fender 50/αρι frontman, solid state ολοι τους.
Εχεις να κανεις με τρια διαφορετικα χαρακτηριστικα ηχοχρωμα, εστω υποτιμημενα, αλλα χαρακτηριστικα.
 
Θα επανελθω στο θεμα...
 
 

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #51 στις: 26/08/10, 00:37 »
Το avatar σου μου θυμιζει τον rob chappers απο τους monkey lord.

Πανω κατω ετσι ειναι τα πραγματα...

Παρεμπιπτοντως το axe-fx ειναι, η δεν ειναι τρανζιστορ? Απο φυσικης αποψης ειναι, γιατι για να δημιουργησει και να βγαλει σημα χρησιμοποιει ημιαγωγους, εκατομμυρια μεσα στους tiger sharc μεχρι την μικρη βεβαια ενισχυση για το σημα που βγαζει στην εξοδο ως προενισχυτης. Απο ενισχυτικης αποψης, δεν ειναι, δηλαδη δεν εχει τρανζιστορ εξοδου για να οδηγησει ενα μεγαφωνο.

Αναρωτιεμαι κατα ποσο η fractal και κυριως ο cliff σχεδιασαν ουδετερα το axe-fx power amp monoblock 50 watt με 6L6 για χρηση με τα καμπινακια τους...Ειναι ενισχυτης λυχνιας, αραγε η PI του δεν θα υπεροδηγειται? Το headroom? Το sag στο μετασχηματιστη εξοδου? Σε ποιο σημειο θα συμβαινει αν συμβαινει και πως θα επηρεαζει τις δυναμικες και το παιξιμο του χρηστη?

Απο τη μια θα εχεις καλο μονιτορ ηχο απο το συστημα της, απο την αλλη μια 4χ12 εξομειωση επι σκηνης δε θα εχει τη φυσικη υποσταση μιας κανονικης 4χ12 που οδηγειται απο 120 watt...Με το damping factor αραγε τι κανανε?

Περιεργα μας τα λενε...Παντως με το axe-fx direct και παλι direct θα πηγαινα...Τι λεει η 10ρα εκδοση?

Υποτιθεται οτι οι monoblock ενισχυτες τους και τα αλλα προϊοντα που εχουν βγαλει με τους atomic, οτι ειναι οντως frfr και συνοδευουν αριστα το axe fx. Μαλιστα δεν κανουν μονο για το axe fx αλλα προτεινονται και για πολλες αλλες πηγες ηχου.
Προσωπικη αποψη δεν εχω μιας και δεν τα εχω δοκιμασει... Εγω το χρησιμοποιω με εναν Art SLA-2 και μια καμπινα 4x12" με 75αρια peavey ηχεια (αντιγραφη των αντιστοιχων Βρετανικων Celestion), ενω ελπιζω συντομα να παιζει και μια καμπινα 4x12" με Greenbacks.
Το κανω αυτο γιατι μου αρεσει ο ηχος να ειναι αμεσος in the room και γιατι ετσι θα εκανα ετσι κι αλλιως αν ειχα τους πραγματικους ενισχυτες που χρησιμοποιψ στο axe fx... Δεν θα ειχα πχ 10 καμπινες για καθε ενισχυτη, αλλα το πιθανοτερο μια ή 2 με τα αγαπημενα μου ηχεια...
Οταν βεβαια θελω να ηχογραφησω κατι, απλα παω direct και τελειωνει η ιστορια επισης ευκολα, αυτη ειναι και η ομορφια τετοιων μηχανηματων... Σου δινουν ακριβως αυτο που θες οταν το θες και οπως το θες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #52 στις: 26/08/10, 01:02 »
Φιλε thomsot δεν αμφισβητησα οτι ενας Α ενισχυτης εχει διαφορετικο ηχο απο εναν Β, οποιοας μαρκας κι αν ειναι αυτοι οι ενισχυτες.
Αυτο που λεω ειναι οτι τον κλασσικο Marshall ηχο που λες, οι περισσοτεροι τον ερμηνευουν ως τον γνωστο ηχο των Plexi και JCM και οχι καποιων solid state μοντελων που εβγαλε καποια στιγμη η Marshall και που συνεχιζει να βγαζει με μικρο αλλαγες... Οχι οτι αυτοι οι ενισχυτες δεν ειναι Marshall, απλα δεν ειναι αυτοι που χαρακτηριζουν τον ηχο Marshall, αλλα απλα καποια φτηνα υποκαταστατα που προσπαθουν με πατεντουλες να μιμηθουν τον ηχο Marshall, με πολλες φορες τραγικα αποτελεμστα (βλεπε MG). Τωρα μαλιστα, η Marshall εβγαλε και modelling ενισχυτη με λαμπατο ενισχυτικο τμημα, (αντιγραφη του τι εκανε η line6 με τον spider valve) και υποτιθεται οτι εξομοιωνει μερικα καναλια ενισχυτων της. Απο αυτα που ακουσα απο την επισημη παρουσιαση σε video με demos κτλ απο την ιδια την Marshall, προκειται για μεγαλη πατατα, αφου αυτα που ακουσα καταρχην ηταν απλα χαλια μαυρα (χειροτερα απο line6 κατ' εμε) και κατα δευτερον τα καναλια που προσπαθησαν να εξομοιωσουν ειναι καποια του jvm, του jmp, του vintage modern και καποια αλλα, που με τη σειρα τους, στους αυθεντικους ενισχυτες (JVM, vintage modern  κτλ) ηταν ΗΔΗ προσπαθειες απομιμισης αλλων ενισχυτων της Marshall, οπως οι Plexi, o 800, o 900, ο dsl κτλ...
Με λιγα λογια, απο οτι καταλαβα απο την παρουσιαση και απο τα χαρακτηριστικα της συγκεκριμενης σειρας, προσπαθουν να βγαλουν εναν ψηφιακο JVM με λαμπατη ενισχυση σε ενα πακετο, αλλα κατ'εμε αυτη τους η προσπαθεια ειναι απαραδεκτη απο καθε αποψη, μιας και θα μπορουσαν πραγματικα με τις δυνατοτητες που εχουν να βγαλουν κατι που να αποδιδει αψογα ολα τα κλασσικα και περιζητητα μοντελα της Marshall... Δεν ειναι οτι θα εκαναν ετσι κακο στις πωλησεις τους στα δικα τους αυθεντικα μοντελα μιας και αυτοι που θελουν εναν συγκεκριμενο ενισχυτη απλα θα παρουν τον συγκεκριμενο ενισχυτη και οχι καποιον που ειναι εξομοιωση αυτου... Εξαλλου τα περισσοτερα περιζητητα μοντελα της Marshall ηδη κυκλοφορουν απο πολλους σε εξομοιωσεις με αποτελεσματα απο μετρια μεχρι ουσιαστικα τελεια, οποτε η προσπαθεια της Marshall στα ιδια τα δικα της μοντελα, μου φαινεται τουλαχιστον προχειρη, βιαστικη, ανουσια και καθαρα μαρκετιστικη και αρπαχτη παρα πραγματικη κινηση ενος μεγαλου κατασκευαστη... Σημεια των καιρων φανταζομαι...
Sorry για το off topic αλλα νομιζω οτι δεν ηταν κακο να το αναφερω μιας και πολλοι μπορει να μην το γνωριζουν...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/10, 02:22 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #53 στις: 26/08/10, 19:06 »
Οντως ετσι ειναι, η ιστορια κατα βαση, εγραψε οτι marshallια ηταν ειναι και θα ειναι πρωτα ολα τα γνωστα τερατα στους διαφορους λαμποσυνδυασμους και μετα ολα τα αλλα.

Υπαρχει ενας ωραιος ενισχυτης, ο marshall lead mosfet 100 και η αντιστοιχη μικρη εκδοχη του η lead 12. Ακουγονται με μια φραση, σαν "solid state εκδοχη" ενος JCM 800. Μπορει να ακουγεται υποτιμητικο αλλα δεν ειναι...Καταρχας περαν του χαμηλου κοστους (ουτε 150 λιρες πλεον) του 100ρη ο οποιος ξετιναζει καμπινες και ντραμερ αρκετα ευκολα, εχεις και καποιες διαφοροποιησεις ...πιο γρηγορο ηχο απο οτι με λαμπα, αλλη αισθηση, αλλη αποκριση, πιο εκμεταλευσιμο ευρος volume κτλ. Φυσικα αν το δεις σαν προσπαθεια του να εχεις τον JCM 800 ηχο με λιγα λεφτα, δεν προκειται να γινει. Ωστοσο καποιοι θα το αγαπησουν ακριβως για αυτα που προσφερει και γιατι οχι αλλωστε. Ειναι ενας τρελαμενος χρηστης VHT στο εξωτερικο και προσφατα πηρε ενα marshall 8200 (πρωτοι valvestate) για πλακα. Ε με μια καλη 212 VHT καμπινα και boost τρελαθηκε με τον ηχο και το ποσο σφικτος ειναι κτλ. Τωρα αυτον τον καιρο, τον εχει για νουμερο 1.


Παρολα αυτα δεν παυουν να ειναι για μηχανηματα που μπορει ταυτοχρονα να προσφερουν κατι αλλο αλλα ξεκινησαν και πετυχαν μονο ως ενα βαθμο να ειναι απομιμησεις ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ marshall ηχων που σιγουρα δεν ειναι το solid state του thomshot.


Το JMD εχει μερικα ατου...εφε, midi, τιμη (φτηνο σχετικα παντα), το modelling βασιζεται στο πολυ καλο vintage amp room της softube και εχει και ενα συνολο ηχων που συνηθως δε βρισκεις σε ενα μονο μηχανημημα (μεχρι και JMP-1 παρεα με Guv'nor σε μορφη πλεον προενισχυτη, blues breaker και JVM κτλ) αλλα το αποτελεσμα μετραει και προς το παρον φωναζει αποτυχημενο marshall και ακομη χειροτερα ακομη δεν βρεθηκε ενας να γραψει ενα φοβερο κλιπ και να πει κοιταξτε τι μπορει να κανει...


Ακομη χειροτερα και ιδιαιτερα για οποιον παει για marshall ποικιλλια εχεις τον JVM410Η ο οποιος επισης εχει 4 προενισχυτες σχεδον ολων των ειδων marshall ηχων και ο καθενας βαζει βγαζει προοδευτικα gain stages...με midi ελεγχο...και ακουγεται και καλα χωρις να κοστιζει ενα σκασμο χρηματα παραπανω. Κοινως εχει το πανω χερι.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Marshall MA 50C λαμπατος
« Απάντηση #54 στις: 31/08/10, 18:34 »
Τι λέτε ρε παιδιά....
έχω Super Six Reverb & 2 Rivera M100 & M60
Πάνω από 50 κιλά ο καθένας τους.

Παρεμπιπτοντως στο site της rivera ο M60 δηλωνεται για 65 pounds...Λιγοτερα απο τα 80 του boogie! Παλι βαρια ειναι...
Αν βγαλανε το electrovoice γλυτωσαν βεβαια περιπου 3,5 kgr σε σχεση με ενα συμβατικο μεγαφωνο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
16938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 06:43
από Jezus
30 Απαντήσεις
11714 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:28
από Jezus
8 Απαντήσεις
5157 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 02:58
από cyclo
24 Απαντήσεις
10065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 11:09
από Johnie Darko
11 Απαντήσεις
5242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 02:26
από pindrops
7 Απαντήσεις
4106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 16:34
από paolo_guitar
19 Απαντήσεις
7899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
2 Απαντήσεις
2042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 16:00
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/11, 14:59
από basilmiltos
8 Απαντήσεις
4389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/11, 19:35
από Jezus