Αποστολέας Θέμα: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη  (Αναγνώστηκε 19806 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #25 στις: 28/10/08, 14:31 »
Δινε σετ λιστ λεμε ;D
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #26 στις: 28/10/08, 16:37 »
http://www.flickr.com/photos/proggirl1/2979417728/in/set-72157608419416582/

δωρακι το σετ λιστ...εμενα παιδια δεν μ αρεσει να ξερω τι θα παιξει το συγκροτημα πριν παω στο live...οποιος ομως θελει αυτα παιξαν +Inner Silence +comfortable numb  ως τελευταιο...
χαρα μεγαλη...
δεν ηταν τα τραγουδια μονο τελεια,ειναι και ο τροπος που τα παιξαν αλλαζοντας πολλα σημεια και τα τρελα κεφια που ειχαν...ευγε μπαντα

Υ.γ το Support για μενα ηταν δυστυχως αδιαφορο..αλλα πολυ
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #27 στις: 28/10/08, 18:40 »
Πολύ κοντά στο setlist που είχε παραθέσει ο Kiratzoharris.. Αρκετά καλό για τα γούστα μου και ισορροπημένο..

Btw, αυτό το Hindsight ποιο είναι; Ο τελευταίος ακουστικός τους δίσκος λέγεται έτσι αλλά είναι μόνο διασκευές.. Μήπως είναι κανένα bonus track που δεν το έχω; Αααα.. Τώρα που το θυμήθηκα.. Ακουστικά ή ηλεκτρικά έπαιξαν;

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #28 στις: 28/10/08, 21:15 »
παιξαν ηλεκτρικα και 2 κομματια ακουστικα..το Hindsight ειναι ενα καινουργιο instrumental..τα σπαει
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Nady

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you think we're forever...?
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #29 στις: 20/11/08, 23:18 »
ρε παιδια εισιτηρια υπαρχουν ακομη??δεν φανταζομαι να εχουν εξαντληθει γιατι θα πεθανω!!! :-[
τλκ θα υπαρξουν λεωφορια?

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #30 στις: 23/11/08, 13:50 »

ANATHEMA ANATHEMA ANATHEMA ANATHEMA
ANATHEMA ANATHEMA

μεγαλη μπανταρααα λεμεεεεεεε
εκει θα ειμαι ακομη μια φορα

Αποσυνδεδεμένος ev!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Lord i just dont care
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #31 στις: 26/11/08, 19:20 »
ρε παιδια πρωπολυση εισητηριων που??για θεσ.νικη μιλαω.... δεν νομιζω να τελειωσαν βεβαια αλλα ας το εχουμε στα χερια μας για σιγουρια... οποιος ξερει λοιπον ας ενημερωσει... ευχαριστω!!!beijos..
I have only come here seeking knowledge,things they would not teach me in college....

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #32 στις: 26/11/08, 19:28 »
ενταξει ρε παιδια δεν αξιζουν και πολλα.......στο rockwave δεν επαιξαν και τπτ το τρομερο....για μενα ειναι ενα συγκροτημα μεσαιου τυπου...... :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #33 στις: 26/11/08, 19:51 »
ενταξει ρε παιδια δεν αξιζουν και πολλα.......στο rockwave δεν επαιξαν και τπτ το τρομερο....για μενα ειναι ενα συγκροτημα μεσαιου τυπου...... :-\ :-\
Κομμάτια όπως το Deep, Pulled down at 2000 m/s, Empty, Release και τόσες άλλες ελεγείες δεν γράφονται από μεσαίου τύπου συγκροτήματα ;)..

Αποσυνδεδεμένος Nady

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Do you think we're forever...?
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #34 στις: 26/11/08, 23:09 »
ενταξει ρε παιδια δεν αξιζουν και πολλα.......στο rockwave δεν επαιξαν και τπτ το τρομερο....για μενα ειναι ενα συγκροτημα μεσαιου τυπου...... :-\ :-\
Κομμάτια όπως το Deep, Pulled down at 2000 m/s, Empty, Release και τόσες άλλες ελεγείες δεν γράφονται από μεσαίου τύπου συγκροτήματα ;)..

θα συμφωνησω και να προσθεσω fragile dreams και forgotten hopes! ωσστοσο ειναι και πολλααααα αλλα ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #35 στις: 27/11/08, 00:05 »
ενταξει ρε παιδια δεν αξιζουν και πολλα.......στο rockwave δεν επαιξαν και τπτ το τρομερο....για μενα ειναι ενα συγκροτημα μεσαιου τυπου...... :-\ :-\
Κομμάτια όπως το Deep, Pulled down at 2000 m/s, Empty, Release και τόσες άλλες ελεγείες δεν γράφονται από μεσαίου τύπου συγκροτήματα ;)..

θα συμφωνησω και να προσθεσω fragile dreams και forgotten hopes! ωσστοσο ειναι και πολλααααα αλλα ;) ;)
Δεν χρειαζεται καν να πουμε κομματια..Ισως αν αναφεραμε αλμπουμ κατι θα γινοταν.
Πηρα τικετ αριθμος 1011..Θελω να πιστευω οτι οι αριθμοι δεν συμπιπτουν με πραγματικο νουμερο γιατι θα πρεπει να ετοιμαζομαστε για σαρδελοποιηση και αυτο θα ειναι οτι χειροτερο..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #36 στις: 27/11/08, 00:17 »
Πηρα τικετ αριθμος 1011..Θελω να πιστευω οτι οι αριθμοι δεν συμπιπτουν με πραγματικο νουμερο γιατι θα πρεπει να ετοιμαζομαστε για σαρδελοποιηση και αυτο θα ειναι οτι χειροτερο..
1000πόσο;;; ??? ???

Εγώ το είχα πάρει πριν 2-3 εβδομάδες και είναι #216.. Δεν θέλω να πιστεύω ότι θα μαζευτούμε 1000 άτομα στο Fuzz (χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι freeτζήδες).. Μόνο το ticket house πουλάει εισιτήρια;

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #37 στις: 27/11/08, 00:46 »
αυτο δεν το ξερω..και μαλιστα εμαθα οτι σημερα περασε το 1100..ελπιζω αυτο που ειπα στο προηγουμενο ποστ.. ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Krobelus

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #38 στις: 27/11/08, 15:48 »
ρε παιδια πρωπολυση εισητηριων που??για θεσ.νικη μιλαω.... δεν νομιζω να τελειωσαν βεβαια αλλα ας το εχουμε στα χερια μας για σιγουρια... οποιος ξερει λοιπον ας ενημερωσει... ευχαριστω!!!beijos..
[/qu

Προπωληση metropolis.25 ευρω .εγω πηρα ;D

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #39 στις: 29/11/08, 14:34 »
Γμτ, ήρθαν οι Anathema σήμερα και έφεραν μαζί και το καιρό της χώρας τους >:(..

Ελπίζω να σταματήσει σε λίγο η βροχή γιατί αν το συνεχίσει έτσι μέχρι το βράδυ προβλέπω πλημμύρες και απίστευτες δυσκολίες πρόσβασης στο Fuzz..

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #40 στις: 29/11/08, 16:26 »
Πω ενταξει προβλεπω μεγαλο στριμωγμα στο φαζ...Τιγκα sold out..Eλπιζω να μην λιωσουμε ζωντανοι εκει μεσα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #41 στις: 30/11/08, 01:53 »
Τεράστια συναυλία!!! 2,5 ώρες σετ χωρίς διακοπή.. Τα αδέρφια Cavanagh μας περνούσαν από το melodic rock στο heavy και από εκεί στο gothic σε δευτερόλεπτα.. Αύριο περισσότερα.. Όσοι δεν ήρθαν έχασαν ένα απίστευτο medley Orion-Corfortably numb.. :o

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #42 στις: 30/11/08, 03:20 »
απιστευτη συναυλια!! οτι και να πεις ειναι λιγο....
το μονο που με χαλασε λιγο ηταν οτι ακουγαμε μονο την μια κιθαρα...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #43 στις: 30/11/08, 11:56 »
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ..Ηθελα να τους δω παρα πολυ αλλα αυτο το πραγμα δεν το περιμενα..Ισως η καλυτερη συναυλια που εχω παει..Ακουσα κομματια με τ οποια λιωνω..Και 2,5 ωρες λαιβ γ**ωτο και παιξαν το parissiene moonlight που δεν το παιζαν αλλου.Ο danny εμεινε στο one last goodbye..Bασικα οτι και να πω ειναι λιγο.Επιτελους μια συναυλία που τα λεφτα μου δεν πηγαν στραφι απο οποια πλευρα και αν το κοιταξω.(και oi universe 217 επαιξαν πολυ ωραια-θα τους τσεκαρω)
Η κιθαρα ορισμενες φορες δεν ακουγοταν..Για αυτο ο vincent εκανε ορισμενα παραπονα..

.-
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #44 στις: 30/11/08, 13:14 »
Anathema, Fuzz Club (Αθήνα), 29/11/08, 21:30

Εκείνη η ημέρα ήταν απίστευτα βροχερή.. Έχοντας "φάει" αρκετά μεγάλη ποσότητα βροχής το συγκεκριμένο πρωϊνό, ομολογώ ότι η διάθεση μου είχε πέσει απίστευτα.. Παρόλα αυτά η βροχή κατά το μεσημέρι είχε σταματήσει και ο ουρανός είχε κάπως ανοίξει.. Οι φήμες για "σαρδελοποίηση" στο club αποτελούσαν έναν ακόμη ανασταλτικό παράγοντα για να περάσει κάποιος καλά αλλά ευτυχώς δεν επαληθεύτηκαν.. 21:15 μπήκα στο Fuzz και προς μεγάλη μου έκπληξη είδα support group.. Ομολογώ ότι δεν το περίμενα καθώς δεν υπήρχε ενημέρωση ούτε πάνω στο εισιτήριο, ούτε στο site των Anathema, ούτε και στο site του Fuzz.. Τα παιδιά, από τα 2 κομμάτια που πρόλαβα, ήταν κάποιοι Έλληνες με αρκετές καλές αλλά μακρόσυρτες (και ίσως λίγο κουραστικές) συνθέσεις, με πολύ καλή φωνή από την κοπέλα, ένα κιθαρίστα με ωραία χρήση των εφφέ και γενικά καλά κομμάτια σε doom ύφος.. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας πει γιατί είναι κρίμα που τα παιδιά δεν διαφημίστηκαν καθόλου..

Στις 21:30 και κάτι ψιλά, τελειώνει το support και γίνεται το soundcheck από τους τεχνικούς.. Προσωπικά δεν κατάλαβα ποιος ο λόγος να αρχίσουν οι Anathema στις 22:00 ενώ το soundcheck είχε τελειώσει από τις 21:45 και η σκηνή ήταν άδεια.. Anyway, τα φώτα έσβησαν.. Από τα ηχεία ακούγεται μια όμορφη συμφωνική μελωδία με ένα επαναλαμβανόμενο θέμα το οποίο σιγά-σιγά δυνάμωνε.. Με το που τελειώνει η εισαγωγή και μέσα σε μια θάλασσα μπλε προβολέων, μπαίνουν στη σκηνή οι Anathema με το Deep.. Από τις πρώτες νότες καταλάβαινες ότι εκείνο το βράδυ δεν θα παρακολοθούσαμε ένα απλό live.. Η κιθάρα του Danny ακουγόταν απίστευτα και στα καθαρά, και στα βρώμικα και παραδοσιακά με μεγάλη χρήση του feedback-sustain..  "All our times will come, certain oblivion" τραγουδάει όλο το κοινό και οι Anathema δείχνουν να το ευχαριστιούνται.. Συνεχίζουν με Closer, το οποίο για να πω την αλήθεια δεν περίμενα να το ακούσω ποτέ live διότι όπως το άκουγα από το δίσκο, πίστευα ότι ήταν προιόν βαριάς ηχητικής επεξεργασίας αλλά τελικά αποδείχθηκα λάθος..

Συνέχεια με το Far Away, δείχνοντας ότι εμείς οι Έλληνες δεν έχουμε ξεχάσει το Eternity.. Ο Vinnie έδειξε πολύ χαρούμενος που ξαναέπαιζε στην Ελλάδα ενώ μας πληροφόρησε ότι το καινούργιο album ηχογραφείται επιτέλους στα ιδιόκτητα studio τους στο Liverpool και όταν τελειώσουν και με την αυριανή συναυλία θα συνεχίσουν τα recordings.. Όπως είπε ο Vinnie έχουν έρθει τόσες φορές στην Ελλάδα που θυμούνται όψεις.. Έδειξε να αναγνωρίζει κάποια άτομα από το κοινό μέχρι να παραδεχθεί ότι πετούσε ονόματα στην τύχη (μέσα στα ονόματα ήταν και το απίθανο "Σήφης").. Ακολούθησε ένα Empty γεμάτο ενέργεια και ένα Panic στο οποίο έγινε φυσικά...πανικός.. Στο Natural Disaster ανέβηκε και η Lee και έδειξε για ακόμα μια φορά ότι είναι μια από τις καλύτερες τραγουδίστριες της γενιάς της.. Shroud of False (αρχικά δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί δεν έπαιζαν και το FD μαζί, αλλά στο τέλος της συναυλίας κατάλαβα!), Lost Control, Judgement..  Η βραδιά κυλούσε με απίστευτη ενέργεια ώσπου ο Danny άρχισε τα κόλπα με τις λούπες του.. Το υπόλοιπο συγκρότημα είχε αποσυρθεί για διάλλειμμα αλλά ο Danny εκεί.. Έπιασε την ηλεκτροακουστική και μας έπαιξε (με αρκετή προσήλωση είναι η αλήθεια) to Are you there? το οποίο το μεταμόρφωσε από ένα απλό κομμάτι από το δίσκο Natural Disaster σε μια πανέμορφη και συγκινητική κατάθεση ψυχής.. Μας είπε να σταματήσουμε να φωνάζουμε ρυθμικά το όνομα του γιατί όπως είπε ένιωθε αμήχανα, κάτι το οποίο όμως δεν ένιωσε ο Vinnie ο οποίος μπήκε στη σκηνή υπό τις ρυθμικές ιαχές του ονόματος του (ο Danny έκατσε στα πλήκτρα) και έπαιξαν οι 2 τους ακουστικά.. Highlight της βραδυάς ήταν φυσικά το One Last Goodbye όπου το κοινό τραγουδούσε τους στίχους τόσο δυνατά που έκανε τον Vinnie πραγματικά να δακρύσει.. Απίστευτο.. Η μουσική μερικές φορές μας φέρνει πάρα πολύ κοντά..

Ουσιαστικά μετά το ακουστικό set ξεκίνησε το δεύτερο μέρος της συναυλίας.. Απλά έγινε χαμός.. Το συγκρότημα έδειξε ότι δεν έχει ξεχάσει να παίζει heavy.. Πραγματικά μας διέλυσαν.. Hope, Sleepless, A dying wish (παναγία μου, σειόταν όλο το Fuzz στο συγκεκριμένο κομμάτι) αλλά και Angelica, Regret, Parissienne Moonlight, Flying.. Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς.. Τελειώσαν με το κομμάτι που τους τοποθέτησε στο μουσικό χάρτι του rock και δεν είναι άλλο από τo Fragile Dreams όπου το κοινό το ζητούσε επίμονα σε όλη τη συναυλία και όπως ήταν αναμενόμενο έγινε χαμός.. Ο drummer είχε πορωθεί απίστευτα και στη πρώτη στροφή άλλαξε το παίξιμο του σε πιο power ρυθμό και έκανε τα υπόλοιπα μέλη να βάλουν τα γέλια.. Η Anathema μας χαιρέτησαν και φύγανε.. Όμως ήταν έκδηλο ότι θα επιστρέφανε στη σκηνή για encore.. Η ενέργεια στο κοινό είχε στερέψει (2,5 ώρες non-stop, γαρ) και έτσι οι ιαχές "We want more" δεν ήταν αυτό που θα περίμενε κάποιος για ένα τέτοιο show.. Εν τούτοις οι Anathema έδειξαν ότι αγαπούν την Ελλάδα και ανέβηκαν πάλι.. Ο Vinnie είπε ότι τα encore γενικά είναι cheesy κομμάτια αλλά τώρα θα υπάρχει εξαίρεση και μπήκαν με το βασικό riff του Orion των Metallica.. Ο όγκος από τις κιθάρες ήταν απλά απίστευτος.. Λες και άκουγες τους ίδιους τους Metallica.. Μετά, με κραυγές του Vinnie αλλά Roger Waters στο concept του The Wall, μπήκε το Corfortably Numb.. Οι Pink Floyd μπορούν να κοιμούνται ήσυχα γιατί το κομμάτι τους αποδώθηκε απλά απίστευτα.. Ο Danny στο δεύτερο solo πορώθηκε άσχημα σε σημείο που αν τον αφήνανε θα σόλαρε ακόμα μέχρι τώρα.. Πολύ καλή εκτέλεση.. Η συναυλία δυστυχώς είχε τελειώσει..

Κάποια σχολιάκια:
Το Fuzz αποδείχθηκε καλή επιλογή (καλή θερμοκρασία και εξαερισμός) αλλά δυστυχώς όπως είπε ο Vinnie πολλά παιδιά δεν κατάφεραν να βρουν εισιτήριο και έκατσαν απ' έξω..
Με εξαίρεση τα μικρόφωνα που μικροφώνιζαν, o ήχος ήταν αρκετά καλός.. Η κιθάρα του Vinnie δεν ακουγόταν πολύ, αλλά ο Danny δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει όλη τη συναυλία μόνος του..
Όπως είπε ο Vinnie έπαιξαν το μεγαλύτερο live set τους ever.. Δεν ξέρω αν αυτό είναι αλήθεια ή όχι, αλλά πραγματικά στην Ελλάδα οι Anathema είναι πανίσχυροι..

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #45 στις: 30/11/08, 14:22 »
Anathema, Fuzz Club (Αθήνα), 29/11/08, 21:30

Εκείνη η ημέρα ήταν απίστευτα βροχερή.. Έχοντας "φάει" αρκετά μεγάλη ποσότητα βροχής το συγκεκριμένο πρωϊνό, ομολογώ ότι η διάθεση μου είχε πέσει απίστευτα.. Παρόλα αυτά η βροχή κατά το μεσημέρι είχε σταματήσει και ο ουρανός είχε κάπως ανοίξει.. Οι φήμες για "σαρδελοποίηση" στο club αποτελούσαν έναν ακόμη ανασταλτικό παράγοντα για να περάσει κάποιος καλά αλλά ευτυχώς δεν επαληθεύτηκαν.. 21:15 μπήκα στο Fuzz και προς μεγάλη μου έκπληξη είδα support group.. Ομολογώ ότι δεν το περίμενα καθώς δεν υπήρχε ενημέρωση ούτε πάνω στο εισιτήριο, ούτε στο site των Anathema, ούτε και στο site του Fuzz.. Τα παιδιά, από τα 2 κομμάτια που πρόλαβα, ήταν κάποιοι Έλληνες με αρκετές καλές αλλά μακρόσυρτες (και ίσως λίγο κουραστικές) συνθέσεις, με πολύ καλή φωνή από την κοπέλα, ένα κιθαρίστα με ωραία χρήση των εφφέ και γενικά καλά κομμάτια σε doom ύφος.. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας μας πει γιατί είναι κρίμα που τα παιδιά δεν διαφημίστηκαν καθόλου..



το συγκροτημα ονομαζεται universe217 οπως ανεφερε και ο Kiratzoharris ποιο πανω... ειναι απο τα πιο γνωστα underground συγκροτηματα στην αθηνα... πιστευω πως η χθεσινη εμφανιση τους δεν ηταν και απο τις καλυτερες καθως ο ηχος τους ηταν χαμηλομενος αλλα πιστευω πως αξιζει καποιος να ασχοληθει με αυτο το συγκροτημα...

για περισσοτερες πληροφοριες...
Universe217


Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #46 στις: 30/11/08, 15:15 »
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ..Ηθελα να τους δω παρα πολυ αλλα αυτο το πραγμα δεν το περιμενα..Ισως η καλυτερη συναυλια που εχω παει..Ακουσα κομματια με τ οποια λιωνω..Και 2,5 ωρες λαιβ γ**ωτο και παιξαν το parissiene moonlight που δεν το παιζαν αλλου.Ο danny εμεινε στο one last goodbye..Bασικα οτι και να πω ειναι λιγο.Επιτελους μια συναυλία που τα λεφτα μου δεν πηγαν στραφι απο οποια πλευρα και αν το κοιταξω.(και oi universe 217 επαιξαν

ΠΑΙΔΙΑ λατρευω τους αναθεμα,πολυ...αλλα τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥ danny  δεν τις αναχομαι..ειλικρινα..τα ιδια σε καθε live.ακριβος ομως...το parissiens moonlight το παιξαν και ρωμη και μας ειπαν"δεν το παιζουμε ποτε και πουθενα" και στο  one last goodbye ειπε"το εχω παιξει 1000 φορες αλλα δεν το εχω παιξει ποτε ξανα..ειστε οι καλυτεροι"..οχι οτι το πιστεψα οταν το ειπε,αλλα να λες τις ιδιες λεξεις καθε φορα δεν λεει..κασετα εχει βαλει?και το τονιζω τους γουσταρω πολυ τους αναθεμα αλλα....
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #47 στις: 30/11/08, 15:44 »
ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ..Ηθελα να τους δω παρα πολυ αλλα αυτο το πραγμα δεν το περιμενα..Ισως η καλυτερη συναυλια που εχω παει..Ακουσα κομματια με τ οποια λιωνω..Και 2,5 ωρες λαιβ γ**ωτο και παιξαν το parissiene moonlight που δεν το παιζαν αλλου.Ο danny εμεινε στο one last goodbye..Bασικα οτι και να πω ειναι λιγο.Επιτελους μια συναυλία που τα λεφτα μου δεν πηγαν στραφι απο οποια πλευρα και αν το κοιταξω.(και oi universe 217 επαιξαν

ΠΑΙΔΙΑ λατρευω τους αναθεμα,πολυ...αλλα τις ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΤΟΥ danny  δεν τις αναχομαι..ειλικρινα..τα ιδια σε καθε live.ακριβος ομως...το parissiens moonlight το παιξαν και ρωμη και μας ειπαν"δεν το παιζουμε ποτε και πουθενα" και στο  one last goodbye ειπε"το εχω παιξει 1000 φορες αλλα δεν το εχω παιξει ποτε ξανα..ειστε οι καλυτεροι"..οχι οτι το πιστεψα οταν το ειπε,αλλα να λες τις ιδιες λεξεις καθε φορα δεν λεει..κασετα εχει βαλει?και το τονιζω τους γουσταρω πολυ τους αναθεμα αλλα....

Bασικα τα περισσοτερα γκρουπς τα ιδια κανουν/λενε. :-\..Παντως οπως και να χει οταν τους βλεπεις εκεινη τη στιγμη ειναι αλλιως..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #48 στις: 30/11/08, 16:14 »
Όντως τα επικοινωνιακά tricks με το κοινό είναι γεγονός και γίνονται παντού και πάντα.. Ούτε κανείς οπαδός κερδίζει κάτι αν ισχυρισθεί ότι μια μπάντα γουστάρει αφάνταστα την χώρα του και τέτοια.. Απλά τυχαίνει να γνωρίζω ότι ο προηγούμενος μπασίστας τους σχεδόν κάθε καλοκαίρι έκανε διακοπές στην Ελλάδα και μάλιστα στο εξοχικό σπίτι ενός γνωστού μου.. Φυσικά και το έκανε για τζάμπα διακοπές αλλά εκτός των άλλων είχαν έρθει και τα αδέρφια Cavanagh κάποιες φορές.. Με αυτό θέλω να πω ότι οι δεσμοί ενός συγκροτήματος με μια χώρα γίνονται πιο δυνατοί αν τα μέλη την επισκέπτονται και χωρίς να υπάρχει η περίσταση ενός live..

Άσχετο.. Ήταν ιδέα μου ή σε κάποια στιγμή ο Danny έπαιξε το riff του South of Heaven;

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: Οι Anathema σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη
« Απάντηση #49 στις: 30/11/08, 16:30 »
εδειξε και στην Ρωμη ατομα απο το κοινο τα οποια αναγνωριζε?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/05, 18:33
από Agar-agar
37 Απαντήσεις
12272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/08, 00:20
από Vamptessa
9 Απαντήσεις
14529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/13, 18:22
από geo_lateralus
11 Απαντήσεις
5453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/09, 11:10
από Arg0
7 Απαντήσεις
4623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/09, 13:01
από Aganippi
16 Απαντήσεις
5964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 08:40
από Rosstrobon
11 Απαντήσεις
5217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/10, 16:19
από eleos* (Βάλια πια....)
1 Απαντήσεις
1825 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/12, 20:18
από Jose
2 Απαντήσεις
3773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/14, 23:57
από bil_l
1 Απαντήσεις
5666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/18, 18:37
από Στόκας