Αποστολέας Θέμα: ερωτηση για γεφυρα  (Αναγνώστηκε 4680 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
ερωτηση για γεφυρα
« στις: 01/04/09, 00:15 »
καλησπερα παιδια,να ρωτησω κατι περιεργο? οταν σε μια κιθαρα με σταθερη γεφυρα(με 2 βιδεσ πλαγια, οχι ρυθμιζομενα καθ υψος βαγονακια)τερματισουμε τη γεφυρα προς τα κατω για να καλυτερεψει το action kai παρολο τον τερματισμο της γεφυρας υπαρχει ακομη αρκετη αποσταση(χορδης_ταστου) τι κανουμε?    κουλο ε?   αχαχαχαχχαχ
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/09, 22:11 από Θοδωρής »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εροτηση για γεφυρα
« Απάντηση #1 στις: 01/04/09, 01:07 »
παίζουν ρόλο η βέργα και ίσως το nut στο λαιμό της κιθάρας....

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: εροτηση για γεφυρα
« Απάντηση #2 στις: 01/04/09, 16:54 »
....πας την κιθαρα για set up  ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: εροτηση για γεφυρα
« Απάντηση #3 στις: 01/04/09, 20:59 »
ευχαριστο παιδια αλλα προτον set up κανο μονοσ μου και δευτερον εκτοσ απο οτι η ταστιερα ειναι ολοισια σε οποιο απο τα τελευταια ταστα πατησεισ  υπαρχει περιθοριο να κατευει κιαλλο η χορδη παρολο που η γεφυρα ειναι τερμα,αρα δεν ειναι θεμα βεργασ,μαλλον ειναι εργοστασιακο λαθοσ γιατι εαν η γεφυρα τερματισει (οποσ και να ειναι το μπρατσο) οι χορδεσ βρισκουν ταστα σε μια νορμαλ κιθαρα,  τι λετε? και σε μαστορα να την παο  απο ο τι πιστευω  το μονο που θα κανει ειναι να ανοιξει τα λουκια που ,,πατανε,, οι χορδεσ   να πανε οσο κατω γινεται και μετα να σηκοσει τη γεφυρα,ετσι υπαρχει φοβοσ να τσιριζουν μετα, τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: εροτηση για γεφυρα
« Απάντηση #4 στις: 01/04/09, 22:45 »
Προσωπικη μου αποψη παντα και χωρις παρεξηγηση,μαλλον δεν κανεις σωστα το σετ απ σου  :-\ ....εισαι σιγουρος οτι εχεις ρυθμισει σωστα το bow/relief του μπρατσου σου;Ετσι οπως περιγραφεις το προβλημα φαινεται οτι ειναι θεμα βεργας...παρολαυτα δεν αποκλειεται να συμβαινει και κατι αλλο.Η κιθαρα ειναι καινουργια;Το προβλημα προέκυψε ξαφνικα η εκανες κατι πριν (πχ αλλαγη χορδων).Οταν λες ''τα λουκια που πατανε οι χορδες'' εννοεις το nut;Τι εννοεις οτι φοβασαι μην ''τσιριζουν'' οι χορδες;Αν ποσταριζες και καμια φωτο του ''προβληματος'' θα ταν καλυτερα....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: εροτηση για γεφυρα
« Απάντηση #5 στις: 02/04/09, 20:27 »
φιλε το set up ειναι μια χαρα,απο την αρχη ηταν ετσι,οταν λεο (λουκια) εννοο τα κενα που ακουμπανε οι χορδεσ στη γεφυρα ομοσ οχι  στον πανο καβαλαρη (nut).kai επαναλαμβανο εαν παιχεισ οποιαδηποτε νοτα σε οποιοδηποτε μεροσ τησ ταστιερασ ακομη και στα τελευταια η χορδη εχει κιαλλο  περιθοριο να κατευει,η γεφθρα ομοσ ειναι τερμα κατο,αρα προβλημα κατασκευησ, ευχαριστο για το ενδιαφερον παιδια αλλα και αλλου που ροτησα ειπαν οτι πρεπει να γινει οτι και στον πανο καβαλαρη,ρυθμισμα στα λουκια , περισοτερο ανοιγμα να κατευουν οι χορδεσ γιατι η γεφυρα τερματισε,  παρεπιπτοντοσ ειδα στο site  του ντουκα κατι γεφυρεσ φοβερεσ,με βαγονακια ξεχοριστα ρυθμιζομενα κατα υψοσ ,και δεν ειναι αναγκη να εχεισ τρεμολο,απλεσ σταθερεσ γεφυρεσ χορισ τα προβληματα των tunematic

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για γεφυρα
« Απάντηση #6 στις: 02/04/09, 22:13 »
Νομίζω ότι πρέπει να κοιτάμε λίγο καλλίτερα αυτό που γράφουμε ,τουλάχιστον απο στοιχειώδη ορθογραφία .Διόρθωσα το αρχικό ,αλλά είδα ότι θέλουν και τα υπόλοιπα.

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για γεφυρα
« Απάντηση #7 στις: 03/04/09, 16:07 »
διορθωσε και τα υπολοιπα φιλε θοδωρη αν δεν βαριεσαι,γραφω λατινικα και απο κεκτειμενη ταχυτητα κανω ορθογραφικα λαθη,και αν σκεφτεις καμια λυση σχετικα με τη γεφυρα πες μου και μενα μπας και κανω τιποτα,  ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για γεφυρα
« Απάντηση #8 στις: 03/04/09, 16:09 »
παρεπιπτοντως  το ,,,,,καλλιτερα,,, γραφεται με υψιλον φιλε θοδωρη,

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για γεφυρα
« Απάντηση #9 στις: 08/04/09, 00:35 »
καλησπερα παιδια,το προβλημα λυθηκε φιλε mace.ηταν τελικα κατασκευαστικο,εγινε se up στην κιθαρα ολα ηταν κανονικα και η γεφυρα τερματισμενη κατω ειχε ακομη τις χορδεσ ψηλα,και αυτο γινοταν γιατι το radius της κιθαρας πλησιαζει το 20''  και η γεφυρα ηταν κλασικη 12'' αρα τun o matic.o κινεζος που τισ εβαζε ηταν πολυ στοκος,λιμαρισα τα λουκια και εφτιαξε αν και δεν ειναι σωστο γιατι το παχος και το βαθος παιζουν παντα ρολο,και τεχνικος που την ειδε ειπε οτι καλυτερα θα ηταν να ειχε μια σταθερη γεφυρα χωρις τρεμολο να ρυθμιζονται τα βαγονακια στο υψος, εχει κανει ποτε κανενας τετοιο εγχειρημα?  να αντικαταστησει μια τun o matic με αλλη γεφυρα?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ερωτηση για γεφυρα
« Απάντηση #10 στις: 08/04/09, 01:46 »
Χαιρωμαι που ελυσες το προβλημα....αν καταλαβα καλα το radius της γεφυρας δεν ακολουθουσε το radius του μπρατσου;Τωρα...η μονη σταθερη γεφυρα που γνωριζω με ρυθμιζομενα ''βαγονάκια'' ειναι κατι τετοιο   http://www.stewmac.com/catalog/images_1lg/3039_1lg.jpg   Σκεφτεσαι λοιπον κατι τετοιο;Αν γινεις πιο συγκεκριμενος ως προς το με τι σκεφτεσαι να αντικαταστησεις τη γεφυρα που ηδη εχεις τοτε ισως μπορουμε να βοηθησουμε πιο πολυ.



From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για γεφυρα
« Απάντηση #11 στις: 08/04/09, 20:59 »
καλησπερα παιδια,  φιλε mace ακριβως οπωσ το καταλαβες ειναι και αυτο που μου εδειξες ειναι ακριβως οτι ψαχνω,ευχαριστω πολυ,,  τι λες θα υπαρχουν προβληματα αν δοκιμασω μια τετοια αλλαγη?

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: ερωτηση για γεφυρα
« Απάντηση #12 στις: 08/04/09, 21:09 »
Φιλε Geo,η μετατροπη που σκεφτεσαι να κανεις εκτος απο σχετικα ακριβη ειναι αμφιβολου λειτουργικοτητας....προσωπικα δε θα τη συνιστουσα εκτος,ισως,για λογους πειραματισμου.Απ'οτι καταλαβα εχεις ενα σχετικα φτηνο,κινεζικο,οργανο.Γιατι δε μαζευεις τα χρηματα και να το αντικαταστησεις στο μελλον με κατι ποιοτικοτερο και πιο κοντα σε αυτο που χρειαζεσαι....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: ερωτηση για γεφυρα
« Απάντηση #13 στις: 08/04/09, 21:15 »
oντως σε αυτο που λεσ εχεις δικιο,μια jackson wr js30 εχω, κινεζικη , καλο ηχο εχει αλλα απο οτι καταλαβες τεχνικες ατελειες που με δυσκολευουν,δεν εχω τρομερες απαιτησεις στον ηχο  οποτε θα κανω αυτο που λες,καλυτερα να μην μπλεξω  και να την αντικαταστησω με αλλη πιο ευκολοπεχτη και πιο λειτουργικη,  ευχαριστω πολυ για τισ συμβουλες,

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
7681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 15:33
από fake7
6 Απαντήσεις
4341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/08, 13:23
από Απόλλων
13 Απαντήσεις
5826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 20:07
από SWEET*STRINGS
14 Απαντήσεις
5648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 01:30
από Ibanezακιας
4 Απαντήσεις
2881 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/10, 01:51
από teo_gp
4 Απαντήσεις
2394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/10, 21:54
από jacid33
6 Απαντήσεις
3021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/11, 04:36
από kaloukakou
6 Απαντήσεις
3003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 15:36
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
17545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/14, 21:27
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
6 Απαντήσεις
4579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/20, 19:21
από Απόλλων