Αποστολέας Θέμα: Αναγέννηση les paul epiphone  (Αναγνώστηκε 18026 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Αναγέννηση les paul epiphone
« στις: 08/01/10, 04:01 »
Γεια χαρά σε όλους, χρόνια πολλά και καλή χρονιά να έχετε όλοι.. Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα που ακολουθεί, αλλά δεν ήθελα να τα γράφω ένα ένα και σε διαφορετικά σημεία στο forum.

Έχω μια κιθάρα epiphone les paul. Ασετάριστη όσο δεν πάει.. Θέλω να την ζωντανέψω..
είναι γύρω στα 4 χρόνια ασετάριστη χωρίς χορδές μέσα σε μια θήκη σκληρή. Είναι ηλικίας 15 χρονών περίπου.

Ηλεκτρικά

 Σκέφτομαι να ξεκινήσω από τα ηλεκτρικά της. Έψαχνα για μαγνήτες και διάβασα πολύ καλά λόγια για το set της Seymour Duncan hot rodded (jb+jazz) και έχω καταλήξει σε αυτό. Σκέφτομαι να αλλάξω την καλωδίωση γιατί όσο να ναι θα έχουν φθαρεί τα καλώδια. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Υπάρχει κάποιος ειδικός τύπος καλωδίου που προτείνεται - γνωρίζεται, που να προσφέρει καλή μόνωση σαν καλώδιο ή να πάω σε ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά και απλά να πάρω τα αντίστοιχα που έχει είδη η κιθάρα μέσα?
Επίσης οι μαγνήτες οι εργοστασιακοί που έχει πάνω η epiphone έχουν ένα καπάκι nickel το οποίο μ’ αρέσει. Οι μαγνήτες όμως που προτίθεμαι να παραγγείλω είναι σε μαύρο χρώμα και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα να ξεκολλήσω το καπάκι από τους εργοστασιακούς μαγνήτες και να το βάλω στους καινούριους? Όταν λέω πρόβλημα παράδειγμα, να αλλοιωθεί ο ήχος, να υπάρχει θόρυβος κλπ κλπ. Επίσης τα καπάκια αυτά είναι κολλημένα στους υπάρχοντες μαγνήτες.. Θα πρέπει να κολληθεί αντίστοιχα το καπάκι στους νέους μαγνήτες? (ρωτάω επειδή θα στέκεται με τον μαγνητισμό και με την υπάρχουσα κόλα που θα έχει στα τοιχώματα)

Parts

Οι βίδες έχουν σκουριάσει.. Ψάχνω λοιπόν για βίδες, γνωρίζεται που μπορώ να βρω τέτοιες? Είναι για το pickguard (2 που έχει, η μια με ένα παξιμάδι), βίδες για τους μαγνήτες με το ελατήριο(και το ελατήριο), για το καπάκι στους μαγνήτες κλπ κλπ.  Πήγα σε ένα κλασικό μαγαζί που πουλάει βίδες και είχε αντίστοιχες αλλά μεγαλύτερες ή μικρότερες. Από ότι κατάλαβα δεν είναι σε εκατοστά αλλά σε inches η μονάδα μέτρησης όλων των βιδών της κιθάρας, οπότε βγαίνει σε 2,3 -2,4 χιλιοστά κάτι που δεν υπήρχε εκεί που πήγα και στα περισσότερα μαγαζιά απ’ ότι μου είπε και ο καταστηματάρχης εκεί. Δεν είμαι και σίγουρος γι’ αυτό με τις inches απλά το λέω μήπως γνωρίζεται κάποιο μαγαζί και με βοηθήσετε..
Επίσης θέλω να αλλάξω κάποια πλαστικά πάνω στην κιθάρα όπως αυτό που βρίσκεται στο μαγνήτη ή το pickguard (http://www.guitarheads.net/products/hardware/plates/rtring.html). Γνωρίζεται κάποιο μαγαζί που να έχει τέτοια? (Πέρα από ebay κλπ… )

Καθάρισμα

Για να καθαρίσω την ταστιέρα αγόρασα τα καθαριστικά της Dunlop (cleaner and prep και το λεμονέλαιο). Πριν να τα χρησιμοποιήσω κάλυψα την ταστιέρα με χαρτοταινία και άφησα τα τάστα (σιδεράκια) ελεύθερα ώστε να τα ξύσω να φύγει η σκουριά και η βρώμα. Αγόρασα ένα γυαλόχαρτο 1000αρι το πιο λεπτό που βρήκα και έκανε δουλειά αλλά φοβάμαι μήπως έκανα βλακεία και ήθελε σύρμα. Πάντως έκανε δουλειά το γυαλόχαρτο. Εσείς τι προτείνεται γυαλόχαρτο ή σύρμα? Φοβάμαι το γυαλόχαρτο μήπως εκτός από το γυάλισμα έφαγε και λίγο τα τάστα. Γι αυτό έψαχνα και το πιο λεπτό που υπήρχε. (Steel wheel δεν βρήκα στην αγορά από σύρμα)

Και τώρα να ρωτήσω τα δύσκολα.

Setup

O λαιμός είναι αρκετά στραβός. Έβαλα μια χορδή πάνω και ακουμπάει στα μισά τάστα. Βέβαια θα θέλει ρύθμιση και η γέφυρα, αλλά με γυμνό το μάτι φαίνεται ότι έχει πρόβλημα ο λαιμός.
Ο προβληματισμός μου είναι ότι δεν έχω δει την κιθάρα να δουλεύει σωστά επειδή την πείρα από ένα ξάδερφο που την είχε παρατημένη. Θέλω να ρωτήσω πως θα καταλάβω στον έλεγχο για το relief (καποτάστο στο 1ο τάστο, πάτημα 14ο τάστο και έλεγχος απόστασης 6-7 τάστο από την χορδή) ότι δεν φταίει το truss rod και φταίει το bridge ή ότι δεν φταίει το bridge και φταίει το truss rod (μιλάω για την περίπτωση που έχω αρχίσει να ρυθμίζω). Πιστεύω πρώτα θα πρέπει να ρυθμιστεί η γέφυρα αλλά πως να ρυθμιστεί στην κατάσταση που είναι η κιθάρα? Χωρίς χορδές, με πειραγμένη τη γέφυρα και στραβή ταστιέρα. Το πιο λογικό είναι όταν θέλει να σετάρει κάποιος την κιθάρα του να παίξει με την υπάρχουσα ρύθμιση της γέφυρας και να κάνει μια μικρό ρυθμισούλα στο τέλος (αν χρειαστεί) αφού έχει φτιάξει το truss rod.
Λέτε για το setup να την πάω σε κάποιο μάστορα? Επίσης αν πιστεύετε ότι χρειάζεται να ελέγξω ή να κάνω κάποια βελτίωση ακόμα, πέρα από τα παραπάνω θα ήθελα να με ενημερώσετε.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος.
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #1 στις: 08/01/10, 09:45 »
καλωσόρισες στο kithara.gr φίλε

4 χρόνια καθισιό για μια κιθάρα είναι ΠΑΡΑ πολλά. Πριν κάνεις οτιδήποτε, πήγαινέ την σε κάποιον έμπιστο τεχνικό να σου πει αν έχει σοβαρε΄ς ζημιές και αν αξίζει να διορθωθει.

Το καπάκι στον μαγνήτη επηρεάζει ελαφρά τον ήχο, νομίζω πως τον "γλυκαίνει" κάπως

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #2 στις: 08/01/10, 10:24 »
4 χρόνια καθισιό για μια κιθάρα είναι ΠΑΡΑ πολλά.

Σορυ που επεμβαινω, αλλα 4 χρονια καθισιο για μια κιθαρα δεν ειναι τιποτα, αν ειναι μεσα σε θηκη και μακρια απο υγρασια/αποτομες μεταβολες θερμοκρασιας.

ZaMi
Σχετικα με τα ηλεκτρικα: δεν βλεπω γιατι πρεπει να εχουν φθαρει τα καλωδια και γενικα τα ηλεκτρικα. Το πολυ πολυ να θελουν καποιο καθαρισμα τα pots απο σκονη και βρωμα. Τους μαγνητες θελεις να τους αλλαξεις επειδη δεν σου αρεσει ο ηχος της ή απλα επειδη ειναι παλιοι (που δεν ειναι) και νομιζεις οτι θα εχουν καποιο προβλημα?
Εχω ακομα την πρωτη μου ηλεκτρικη που πηρα το '79 και ποτε δεν εχω πειραξει τα ηλεκρικα της γιατι ποτε δεν ειχαν προβλημα. Και εκατσε 10 χρονακια στη θηκη της...

Σχετικα με το setup, αν δεν εχεις εμπειρια σε ρυθμιση της ραβδου (και φοβασαι να την αποκτησεις πανω στην Epiphone ;) ) πηγαινε την σε εναν μαστορα.
Μαζι με το setup (μπρατσο, intonation, υψος μαγνητων, action κτλ) ο μαστορας μπορει να σου την καθαρισει επισης (ταστιερα και ηλεκτρικα).

Οταν γινουν ολα αυτα και η κιθαρα ειναι σε playable επιπεδο τοτε ακουσε τον ηχο της και κρινε αν θελεις να αλλαξεις μαγνητες.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #3 στις: 08/01/10, 10:27 »
Σωστός ο kopaniamento. Δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι για αναβαθμίσεις μαγνητών, ηλεκτρικών κλπ τη στιγμή που δεν ξέρεις αν η κιθάρα είναι σε καλή κατάσταση ή έχει υποστεί ανεπανόρθωτη ζημιά.

Εγώ θα σού πρότεινα το εξής. Επειδή απ' ό,τι κατάλαβα η κιθάρα δεν είχε χορδές όλο αυτό το διάστημα που ήταν κλεισμένη στη θήκη, βάλε της ένα σετ χορδών και άφησέ την μερικές μέρες να δεις τι γίνεται. Αν η κιθάρα ήταν πράγματι χωρίς χορδές μέχρι τώρα, η τάση της βέργας του μπράτσου (truss rod) λογικά θα έχει δώσει κλίση στο μπράτσο με αποτέλεσμα να μην είναι πλέον πολύ ελαφρά κοίλο στην πλευρά της ταστιέρας όπως θα έπρεπε αλλά μάλλον κυρτό. Κοίταξε την παρακάτω εικόνα για να καταλάβεις τι εννοώ.



Αυτό που θέλεις σε μια σεταρισμένη κιθάρα είναι μάλλον αυτό που δείχνει η τελευταία εικόνα, ενώ τώρα έχεις μάλλον το δεύτερο (back-bow). Αυτό θα εξηγούσε γιατί η χορδή που έβαλες ακουμπάει στα τάστα. Βάζοντας χορδές στην κιθάρα εξισορροπείς ξανά την τάση της βέργας. Η κιθάρα σου σίγουρα θα χρειαστεί σετάρισμα, αλλά τουλάχιστον δεν αφήνεις τη βέργα να τραβάει το μπράτσο προς τα πίσω ανεξέλεγκτη. Αν και εφόσον αυτό διορθωθεί, τότε μπορούμε να μιλήσουμε για άλλες επεμβάσεις στην κιθάρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #4 στις: 08/01/10, 13:10 »
Καλημέρα σας...

Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν την πρώτο πείρα ήταν να την πάω σε κάποιο τεχνικό.. Δεν γνώριζα κάποιον και μπήκα εδώ στο forum και βρήκα κάμποσους.. Πήγα Αθήνα κέντρο σε δύο και εξήγησα ότι και σε σας.. Μου είπαν τι χρειάζεται (που είναι ότι έγραψα ότι προτίθεμαι να κάνω) και μου είπαν και τιμή.. Μου είπαν και οι δύο 120 με 150 ευρό (εργασία) τα οποία δεν μου φάνηκαν και πολλά, αλλά επειδή έχω άριστη σχέση με κολλήσεις και ηλεκτρονικά ήθελα να γλιτώσω κάποια λεφτά αλλά και να έχω και την χαρά της δημιουργίας  :P.. Σκέφτηκα ύστερα γιατί να μην κάνω και το setup μόνος μου.. Ο ένας από τους δύο μάστορες μου είπε ότι είναι καλή περίπτωση η κιθάρα και αξίζει το φτιάξιμο.. Την κοίταξε αρκετή ώρα.. Ο άλλος εκείνη την ώρα είχε πολύ κόσμο και την είδε στα γρήγορα μου είπε τι πρέπει να γίνει και πόσο θα κοστίσει..

Τώρα όσον αφορά τους μαγνήτες ο bridge μαγνήτης είχε ξεχαρβαλωθεί.. Του είχε βγάλει το καπάκι ο ξάδερφος μου σε δοκιμές που πιθανών έκανε (σε προσπάθεια του να τους αλλάξει) είχε κοπεί και η γείωση και κρεμόταν.. Την πήγα έτσι την κιθάρα (δεν ήθελα να τον αφαιρέσω ακόμα) και μου είπαν τα μαστόρια όταν την είδαν (Τί ειναι αυτό εδώ?? Πρώτον άλλαγμα μαγνήτες..) και υστέρα προχώρησαν και στα υπόλοιπα...

Τον ξανά σύνθεσα το μαγνήτη αλλά εντάξει να τον βάλω πάνω?? Δε νομίζω να αξίζει.. Μίλησα και με το ξάδερφο μου και μου είπε να προχωρήσω σε αγορά pickups βάζοντας αυτός τα χρήματα.. Αυτό που μένει από μεριάς μου είναι το setup..

Απόλλων η κιθάρα δεν έχει χορδές τόσα χρόνια όπως λες.. Αγόρασα 10άρες (πριν πρέπει να είχε 9άρες). Ο λόγος που πείρα 10αρες είναι για να έχει παραπάνω τάση από τις χορδές και να τραβηχτεί το μπράτσο από τις χορδές στην αρχή, όπως από ότι κατάλαβα είπες και εσύ.. Το μπράτσο όπως το πες είναι σε κλήση Back-bow αυτή τη στιγμή..

Αυτό που είχα σκεφτεί ήταν να μην ξεκινήσω το σετάρισμα αν είναι και πάρω τους μαγνήτες γιατί δεν έχει νόημα πιστεύω (πρώτα το σετάρισμα και μετά να τοποθετήσω τους μαγνήτες??).. Γι' αυτό ξεκίνησα να σας λέω ότι σκέφτομαι να αρχίσω με τα ηλεκτρικά της κιθάρας πρώτα..

Τα καλώδια εσωτερικά τα έχω τεστάρει και παίζουν.. Και τα ποτενσιόμετρα παίζουν και ο διακόπτης.. Αλλά σίγουρα θα έχουν χάσει λίγο.. Αυτό λέει η δική μου εμπειρία τουλάχιστον.. Έχω δει κάποια καλώδια που έχουν εξωτερικά την γείωση (το περιτύλιγμα) και εσωτερικά τη μόνωση και το χαλκό (πάνω σε κάποιους μαγνήτες νομίζω).. Εκεί μου βγήκε η ιδέα να αντικαταστήσω αυτά που έχω βάζοντας κάτι καλύτερο αν υπάρχει και αν προτείνεται.. Αυτό βέβαια είναι το λιγότερο.. Δεν με απασχολεί τόσο.. Απλά το ρώτησα μαζί με τα άλλα..
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #5 στις: 08/01/10, 13:43 »
Σε ποιους μαστορες πηγες, αν επιτρεπεται?
Και η τιμη περιλαμβανει και μαγνητες? (μαλλον οχι, αλλα ρωταω just in case)

Μιας και διορθωσες τον bridge μαγνητη (και υποθετω ο neck δεν εχει προβλημα) εβγαλες καποιο συμπερασμα για τον ηχο τους?
Θα μου πεις προφανως οχι γιατι η κιθαρα δεν ειναι σε κατασταση να παιχτει ακομα.

Οποτε εγω θα σου προτεινα να διορθωσεις αρχικα το back-bow και να κανεις το οποιο στεταρισμα μονος σου.
(αλλα προσεξε γιατι αν το back-bow ειναι πολυ εντονο μπορει να χρειαστει η κιθαρα να μπει σε neck-jig ή καποιο αλλο neck tension εργαλειο)

Δες πως παιζει η κιθαρα - σε ικανοποιει ο ηχος που βγαζουν οι μαγνητες?
Αν ναι, case closed  ;)
Αν οχι, αλλαξε μαγνητες - και γιατι οχι και ηλεκτρικα αν σου κανει κεφι και σου πει καποιος οτι θα εχει θετικη επιπτωση στον ηχο.


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #6 στις: 08/01/10, 15:10 »
Οποτε εγω θα σου προτεινα να διορθωσεις αρχικα το back-bow και να κανεις το οποιο στεταρισμα μονος σου.
(αλλα προσεξε γιατι αν το back-bow ειναι πολυ εντονο μπορει να χρειαστει η κιθαρα να μπει σε neck-jig ή καποιο αλλο neck tension εργαλειο)

Δες πως παιζει η κιθαρα - σε ικανοποιει ο ηχος που βγαζουν οι μαγνητες?
Αν ναι, case closed  ;)
Αν οχι, αλλαξε μαγνητες - και γιατι οχι και ηλεκτρικα αν σου κανει κεφι και σου πει καποιος οτι θα εχει θετικη επιπτωση στον ηχο.

Αυτό ακριβώς θα σού έλεγα κι εγώ. Κάνε πρώτα ένα βασικό setup της κιθάρας όπως είναι τώρα ώστε να έρθει σε κατάσταση που να μπορεί να παιχτεί. Αν δεις ότι σε ικανοποιεί σαν αίσθηση, τότε μπορείς να αρχίσεις να σκέφτεσαι τι άλλες μετατροπές χρειάζονται.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #7 στις: 08/01/10, 15:41 »
Ο neck δεν έχει πρόβλημα.. Στον bridge κόλλησα την γείωση που είχε ξεκολλήσει και έβαλα το nickel καπάκι.. Νόμιζα ότι είναι fit αυτοί οι μαγνήτες και αν βγάλεις το καπάκι χαλάει.. Μέσα είναι γυμνοί οι μαγνήτες με κόλλες.. Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να ξαναβάλω αυτό το μαγνήτη πάνω.. Δεν θα έχει πρόβλημα λέτε??

Τα μαγαζία που πήγα δεν θέλω να τα αναφέρω.. Μιλάω μόνο για εργασία ότι ζήτησαν τόσα (120€ με 150€).. και το "με" ανάμεσα στις δύο τιμές υπάρχει γιατί μου είπε ο ένας ότι κάτι μπορεί να προκύψει.. Σου λέει τόσα χρόνια κάποιο pot μπορεί να μην δουλεύει.. Κάτι που δεν έχουμε δει τη στιγμή που την πήγα.. Κάποιο καλώδιο κομμένο.. Και έχει δίκιο ο άνθρωπος τον καταλαβαίνω..

Η εργασία θα περιλαμβάνει:

1. Τοποθέτηση νέων pickups
2. Γυάλισμα τάστων και καθάρισμα (αυτό μου το τόνισε ο ένας από τους δύο αλλά φαντάζομαι θα το κανε και ο άλλος.. Θα το ρωτούσα αν την πήγαινα)
3. Άλλαγμα 3-way switch.. Έχει σπάσει ο διακόπτης αν και παίζει σαν επιλογέας..
4. setup: Ίσιωμα τοστιέρας και τοποθέτηση χορδών (intonation, action κλπ φαντάζομαι απ' ότι έχω καταλάβει εννοούνται σε ένα setup όταν μιλάμε για έναν καλό μάστορα έτσι? )


Για να διορθώσω τώρα το back-bow θα πρέπει να βάλω χορδές πάνω να τις κουρδίζω ανά τακτά χρονικά διαστήματα και σε κάνα δύο μέρες να ξεκουρδίσω να στρίψω το truss rod 1/4 προς την σωστή κατεύθυνση να ξανά κουρδίσω κ.ο.κ.. Εμένα με προβληματίζει το Bridge.. Δεν ξέρω σε πιο ύψος πρέπει να είναι τώρα που θα βάλω τις χορδές.. Μήπως για αρχή να ξεβιδώσω τις βίδες για να το σηκώσω?? Γιατί βρίσκουν οι χορδές..
Ισχυεί το "ανεβάζουμε ή κατεβάζουμε τον καβαλάρη(bridge) φροντίζοντας να ακολουθούμε το radius (καμπύλη) της τοστιέρας?" Αν ισχύει αυτό, τότε θα πρέπει να ανεβάσω το Bridge ώστε να ακολουθεί την back-bow κλίση.. Σωστά?? Και όσο η τοστιέρα ισιώνει τόσο θα φτιάχνω και το bridge..
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #8 στις: 08/01/10, 15:46 »
Μεχρι να ανεβει το μπρατσο αρκετα (να μην εχει πια το back-bow) δεν νομιζω οτι χρειαζεται να ανεβασεις τη γεφυρα.
Το τραβηγμα των χορδων θα ειναι το ιδιο ετσι κι αλλιως.

Παντως, για το θεμα της διορθωσης κλισης του μπρατσου θα την πηγαινα σε μαστορα.
Δεν ειναι τοσο απλο πραγμα.
Ασε που μετα πρεπει να φτιαξεις και το relief.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/10, 15:49 από (.)(.) »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #9 στις: 08/01/10, 15:48 »
Δεν κατάλαβα γιατί κολλάς τόσο πολύ στη γέφυρα. Είναι μάλλον απίθανο να έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα, και αν δεν διορθώσεις το back-bow τα υπόλοιπα είναι άνευ σημασίας.

Όσο για αυτό που λες για το radius, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε. Το bow είναι η καμπυλότητα του μπράτσου στον οριζόντιο άξονα (δηλαδή παράλληλα με το μπράτσο), ενώ το radius είναι η καμπυλότητα της ταστιέρας στον κάθετο άξονα. Αυτά τα δύο δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #10 στις: 08/01/10, 16:23 »
Το λέω αυτό γιατί το αν έχει πολύ relief θα το τσεκάρω κάθε φορά με την μέθοδο : καποτάστο στο πρώτο τάστο πάτημα στο 14ο τάστο και έλεγχος απόστασης 6ου 7ου τάστου από την χορδή.
Και αναρωτιέμαι αν θα έχω πιθανή λάθος μέτρηση στο 6ο και 7ο τάστο επειδή φταίει το ύψος του Bridge.. και έτσι συνεχίσω να πειράζω χωρίς λόγο το truss rod..
Εκτός αν εννοείς να το δω με το μάτι (για αρχή τουλάχιστον)

Για το radius γράψε λάθος το διάβασα σε ένα tip και δεν ήξερα σαν όρος τι είναι.. Αλλά έτσι όπως το διάβασα νόμιζα είναι το ίδιο πράμα..
Ναι ίσως την πάω σε μάστορα.. Μπήκα να ρωτήσω κάποια πράματα εδώ μήπως τελικά δεν είναι τόσο δύσκολο και μπορώ να το κάνω μόνος.. Αλλά απ' ότι φαίνεται μου ξεφεύγουν καλά καλά ορολογίες πάνω στο θέμα και εντάξει δεν το έχω ξανακάνει κιόλας.. Αλλά μου φαίνεται εύκολο και εμπιστεύομαι τα χέρια μου.. Μου έχει δείξει και ένας φίλος δύο πράγματα από κοντά με τις δικές του κιθάρες που τα καταφέρνει μόνος..
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #11 στις: 08/01/10, 16:50 »
Το λέω αυτό γιατί το αν έχει πολύ relief θα το τσεκάρω κάθε φορά με την μέθοδο : καποτάστο στο πρώτο τάστο πάτημα στο 14ο τάστο και έλεγχος απόστασης 6ου 7ου τάστου από την χορδή. Και αναρωτιέμαι αν θα έχω πιθανή λάθος μέτρηση στο 6ο και 7ο τάστο επειδή φταίει το ύψος του Bridge.. και έτσι συνεχίσω να πειράζω χωρίς λόγο το truss rod...

Από τη στιγμή που πατάς τη χορδή στο πρώτο και στο 14ο τάστο για να ελέγξεις το relief, το ύψος της γέφυρας δεν παίζει κανένα ρόλο.

Αν πράγματι έχεις back-bow ή γενικά κακή ευθυγράμμιση του μπράτσου, η ρύθμιση του truss rod είναι ο τρόπος να το διορθώσεις. Η ρύθμιση της γέφυρας έχει σχέση με το ύψος και το radius των χορδών (το οποίο σε ένα ιδανικό σετάρισμα πρέπει να συμπίπτει με το radius της ταστιέρας), καθώς και με το σωστό intonation.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/10, 16:54 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #12 στις: 08/01/10, 17:35 »
Ανέβασα και φώτο για μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα πέρα από τα λόγια..





Ναι Απόλλων κατάλαβα τι εννοείς..
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας... Θα συνεχίσω μόνος μου το σετάρισμα και αν δω ότι δεν με βγάζει θα την πάω σε τεχνικό..
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #13 στις: 08/01/10, 22:38 »
αν προσεξες φιλε το μπρατσο με το σωμα δεν ειναι ακριβως παραλληλα.υπαρχει κλιση.αρα η γεφυρα οταν τοποθετηθει θα ειναι λιγο πιο ψηλα απο τις αλλες.αυτη η κατασκευη ομως δινει μεγαλυτερο sustain οπτικα και λογικα απο κατασκευης η κιθαρα πρεπει να ειναι που καλη.θα ξεκινησεις απο τα ηλεκτρικα γιατι ειναι διαδικασια που θελει ελιγμους στην κιθαρα και πρεπει ολα τα μεταλικα στοιχεια(κλειδια γεφυρεσ κλπ) να ειναι εκτος.κολλας μαγνητες βαζεις ποτενσιομετρα (αφου λες οτι γνωριζεις) και μολις τελειωσεις δοκιμαζεις με το κατσαβιδι αν λειτουργουν οι μαγνητες.εαν δεσεις την κιθαρα και κατι στα ηλεκτρικα παει στραβα θα λυνεις απο την αρχη.οποτε προσοχη στα σχεδιαγραμματα συνδεσμολογιας και δοκιμη στο τελος.οταν μπουν τα ηλεκτρικα καθαριζεις κλειδια(που ειναι ηδη εξω)και τα τοποθετεις.ανοιγεις το καπακι της βεργας και με αλλεν σφιγκεις μεχρι να γινει ολοισια.θα το δεις με το ματι η με ενα μεγαλο χαρακα ακουμπησμενο στην ταστιερα.με τον χαρακα ακουμπησμενο και τη βεργα ολοισια δεν πρεπει να υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ κενο σε κανενα ταστο.ολα πρεπει να εφαπτονται με τον χαρακα ΑΚΡΙΒΩΣ. ΟΠΟΤΕ ΣΦΙΓΓΕΙΣ η ξεσφιγγεις αναλογα.εαν δεν ειναι ολα στην ευθεια εχει"πεταξει ταστο" η εχει¨"φουσκωματα " η ταστιερα απο την αχρηστια.εαν ολα πανε καλα .βαζεις γεφυρα χορδες κουρδιζεις καλα και ξεκιναμε....λογω της τασης των χορδων η ταστιερα θα κανει κοιλια.οι χορδες τραβανε την ολοισια ταστιερα εμπρος και γινεται κοιλια.καποταστο στο 1ο και στο τελευταιο ταστο.η αποσταση του πανω μερους του ταστου στο 12ο  και τηχ χορδης πρεπει να ειναι 1mm.οποτε σφιγγεις το αλλεν της βεργας μεχρι η αποσταση αυτη να γινει οσο ειπα.εαν δεν εχεις παχυμετρο ηλεκτρονικο χωσε μια πενα heavy αναμεσα.ειναι ακριβωσ τοσο.επαναλαμβανω.αποσταση χορδης και πανω μερουσ του ταστου στο 12ο ταστο να ειναι 1μμ.οταν σφιγγεις αργα με προσοχη .ενα τεταρτο της στροφης το αλλεν περιμενεις λιγο να ερθοιυν τα μποσικα το ξαναβαζεις και παλι το ιδιο.τωρα εισαι κομπλε.ρυθμιζεις τη γεφυρα στο υψος που θες(action). για μενα στο 14ο ταστο η αποσταση χορδης και πανω μερους του ταστου πρεπει να ειναι 1,5-2,00 μμ εννοειεται με ελευθερες τις χορδες πια.ρυθμιζοες και το intonation kaι καλες ροκιες.για οτι θες εδω ειμαστε
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/10, 09:24 από GEO_ZZZZ »

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #14 στις: 11/01/10, 02:11 »
αν προσεξες φιλε το μπρατσο με το σωμα δεν ειναι ακριβως παραλληλα.υπαρχει κλιση. . . . . .

. . . . .ανοιγεις το καπακι της βεργας και με αλλεν σφιγκεις μεχρι να γινει ολοισια.θα το δεις με το ματι η με ενα μεγαλο χαρακα ακουμπησμενο στην ταστιερα.με τον χαρακα ακουμπησμενο και τη βεργα ολοισια δεν πρεπει να υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ κενο σε κανενα ταστο.ολα πρεπει να εφαπτονται με τον χαρακα ΑΚΡΙΒΩΣ. ΟΠΟΤΕ ΣΦΙΓΓΕΙΣ η ξεσφιγγεις αναλογα.εαν δεν ειναι ολα στην ευθεια εχει"πεταξει ταστο" η εχει¨"φουσκωματα " η ταστιερα απο την αχρηστια.

Θα ήθελα να μου ξεκαθαρίσετε κάτι.. Το truss rod απ’ ότι έχω καταλάβει ρυθμίζει την καμπύλη της ταστιέρας. Σε περίπτωση που η ταστιέρα έχει κάνει κοιλιά προς τα μέσα ή προς τα έξω.  Αυτό είναι και το relief που λέμε..

Όπως βλέπω την ταστιέρα μου με το μάτι δεν βλέπω κάποια καμπύλη. Αυτό που φαίνεται υπερβολικά είναι ότι τα τελευταία τάστα που ακουμπάνε στο σώμα σε σχέση με την υπόλοιπη ταστιέρα (προς τα tuners δηλαδή) έχει μια κλίση προς τα κάτω.. (Αυτό που πιστεύω ότι φαίνεται στις εικόνες)

Το truss rod όμως επηρεάζει το κέντρο της ταστιέρας και διορθώνει την καμπύλη που πιθανών υπάρχει.
Αν τα λέω καλά μέχρι εδώ, διορθώνεται αυτή η κλίση (και όχι καμπύλη) της ταστιέρας με το truss rod ή όχι?
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #15 στις: 11/01/10, 09:27 »
ενοεις οτι οπως φαινεται στη φωτο ξαπλωμενη η κιθαρα το μπρατσο κανει κλιση προς τα κατω?   η οτι κοιτωντας την ταστιερα απο πανω(κλειδια) με το ματι καποια ταστα εξεχουν?
εαν εννοεις την κλιση του μπρατσου ,και η ταστιερα ειναι ολοισια τοτε μην πειραξεις τιποτε.σου εξηγησα νομιζω οτι η  κλιση του μπρατσου ειναι φυσιολογικη απο κατασκευης.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #16 στις: 11/01/10, 09:40 »
Αυτό που φαίνεται υπερβολικά είναι ότι τα τελευταία τάστα που ακουμπάνε στο σώμα σε σχέση με την υπόλοιπη ταστιέρα (προς τα tuners δηλαδή) έχει μια κλίση προς τα κάτω.. (Αυτό που πιστεύω ότι φαίνεται στις εικόνες)

Αυτο ειναι ετσι απο κατασκευης του, δεν ειναι σκεβρωμα του μπρατσου. Το μπρατσο δεν ειναι απαραιτητα στην ιδια ευθεια με το σωμα της κιθαρας.
Αν η ταστιερα στο ματι φαινεται ισια με ενα ελαφρυ up-bow απο το 14ο (περιπου) ταστο και πισω (προς το 1ο ταστο δηλαδη) κι αυτο ειναι λογικο, ειναι το λεγομενο relief.

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #17 στις: 11/01/10, 13:05 »
Το σταδιακό "πέσιμο" των 5-6 τελευταίων τάστων είναι φυσιολογικό και απο κατασκευής και εξασφαλίζει οτι δεν θα τρίζουν τα τελευταία τάστα.
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #18 στις: 11/01/10, 20:32 »
κανενα "πεσιμο" των ταστων δεν ειναι φυσιολογικο φιλε.ολα τα ταστα ειναι ολοισια και η ταστιερα αλφαδι.ακομη και το relief δεν φενεται με γυμνο ματι.με φορεμενες χορδες και πατημενο 1ο και τελευταιο ταστο πρεπει στο 12ο η αποσταση χορδης και ταστου να ειναι μικροτερη απο 1μμ.(και οταν λεμε 12ο εννοουμε 12ο.οχι "καπου εκει κοντα" ) μη λεμε πραγματα που δεν στεκουν και μπερδευεται ο ανθρωπος.

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #19 στις: 11/01/10, 22:28 »
(και οταν λεμε 12ο εννοουμε 12ο.οχι "καπου εκει κοντα" ) μη λεμε πραγματα που δεν στεκουν και μπερδευεται ο ανθρωπος.

αν αναφερεσαι στο "περιπου 14ο ταστο" που ειπα, εννοουσα το σημειο που ξεκιναει το relief, οχι που μετραμε το action.
κι αυτο το ειπα γιατι δεν ενωνεται το μπρατσο με το σωμα στο ιδιο σημειο σε ολες τις κιθαρες.

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #20 στις: 11/01/10, 23:28 »
κανενα "πεσιμο" των ταστων δεν ειναι φυσιολογικο φιλε.ολα τα ταστα ειναι ολοισια και η ταστιερα αλφαδι.ακομη και το relief δεν φενεται με γυμνο ματι.με φορεμενες χορδες και πατημενο 1ο και τελευταιο ταστο πρεπει στο 12ο η αποσταση χορδης και ταστου να ειναι μικροτερη απο 1μμ.(και οταν λεμε 12ο εννοουμε 12ο.οχι "καπου εκει κοντα" ) μη λεμε πραγματα που δεν στεκουν και μπερδευεται ο ανθρωπος.

 Κάποιοι τεχνικοί φροντίζουν να τρώνε λίγο περισσότερο τα τελευταία τάστα για να μπορούν να πετύχουν χαμηλότερο action. Από όσο ξέρω όμως καμία κιθάρα δεν το έχει αυτό από το εργοστάσιο.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #21 στις: 11/01/10, 23:40 »
ενωνεται δεν ενωνεται το μπρατσο με διαφορους τροπους το ρελιεφ μετριεται παντα στο 12ο ταστο.και αυτο γιατι ειναι ακριβως η μεση της κλιμακας(απο το nut μεχρι τη γεφυρα).και επαναλαμβανω δεν μετριεται με το ματι αλλα με συγκεκριμενη μετρηση.sto 14o μετραμε το action αλλα αυτο δεν ειναι απολυτο.οι εμπειροι το μετρανε και με αλλο τροπο αναλογως τα γουστα του καθε παιχτη. τωρα αυτοι οι μαστορες που λιμαρουν τα τελευταια ταστα ειναι για να σεταρουν μπαγλαμαδες.δηλαδη οταν φτασω στα τελευταια ταστα να παιξω θα θελω τη διπλασια δυναμη για να βγαλω τη νοτα? (αφου ειναι χαμηλοτερα). και η αποσταση τους απο τη χορδη θα ειναι διπλασια απο τα προηγουμενα?(αφου ειναι λιμαρισμενα?). τελως παντων επειδη θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε ελπιζω το παιδι με την κιθαρα να καταλαβε και να εφτιαξε το μπρατσο αν και δε νομιζω να εχει προβλημα

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #22 στις: 12/01/10, 09:25 »
τωρα αυτοι οι μαστορες που λιμαρουν τα τελευταια ταστα ειναι για να σεταρουν μπαγλαμαδες.δηλαδη οταν φτασω στα τελευταια ταστα να παιξω θα θελω τη διπλασια δυναμη για να βγαλω τη νοτα? (αφου ειναι χαμηλοτερα). και η αποσταση τους απο τη χορδη θα ειναι διπλασια απο τα προηγουμενα?(αφου ειναι λιμαρισμενα?). τελως παντων επειδη θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε ελπιζω το παιδι με την κιθαρα να καταλαβε και να εφτιαξε το μπρατσο αν και δε νομιζω να εχει προβλημα

 Καταρχήν δεν έχω παίξει με κιθάρα σεταρισμένη με τον συγκεκριμένο τρόπο, άρα δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Αν κάποιος έχει δοκιμάσει ας μας πει τη γνώμη του. Από την άλλη σκοπός της "πατέντας" αυτής είναι το χαμηλότερο action, άρα σε καμία περίπτωση δεν θα είναι διπλάσιες οι αποστάσεις ή θα χρειάζεται κάποιος τη διπλάσια δύναμη για να παίξει.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος cmguitarz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #23 στις: 12/01/10, 10:11 »
Σε καλές κιθάρες δέν το συναντάς εύκολα γιατί απλά είναι προσεγμένες οι ταστιέρες και το αρχικό ίσιωμα των τάστων κτλ.
Σε φθηνότερες όμως το έχω δέι πολλές φορές και μάλιστα απο το εργοστάσιο (πέφτει το ξύλο και όχι τα τάστα). Ουσιαστικά δέν το πολύ-καταλαβαίνεις στο παίξιμο. Εννοείται πάντως πως καλό θα είναι να γίνει σωστή δουλειά και να μήν καταφύγει κανείς στο λεγόμενο fall away.

Παράθεση
το ρελιεφ μετριεται παντα στο 12ο ταστο
δηλαδή αν πιάσεις κιθάρα με ήδη φαγομένα τα τελευταία τάστα ή με φούσκωμα του ξύλου στα τελευταία τάστα εσύ θα μετρήσεις το relief πατώντας στο πρώτο και στο τελαυταίο? και τί συμπέρασμα θα βγάλεις?
και το 12ο είναι στη μέση της κλίμακας αλλά όχι στη μέση του 1ου και τελευταίου.
δεν προσπαθώ να ακυρώσω τον τρόπο σου γιατί είναι σωστός αλλά εφαρμόζεται μόνο σε σωστές κατα τα άλλα ταστιέρες και σε μπράτσα που καμπυλώνονται σωστά (πάλι συνήθως σε καλές κιθάρες δλδ).

Γιαυτό και το setup δεν είναι τόσο απλό στην πράξη (και έχουμε συζητήσει μόνο για το relief).
CMguitarZ
Setups-Mods-Repairs-Electronics

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #24 στις: 12/01/10, 15:02 »
εαν διαβασες φιλε μου τι εγραφα οταν εδινα οδηγιες,πιστευω ημουν σαφης.με ολοισια την ταστιερα και χαρακα επανω βλεπουμε την κατασταση της.και ειπα εαν δεν εφαπτονται ολα τα ταστα τοτε εχουμε αλλες ιστοριες που θα τις πουμε αλλη φορα( πεταγμα ταστου, fretdress κ.λ.π)εγω ειπα εαν ολα ειναι οπως τα περιγραφω και αρματωσουμε την κιθαρα(κλειδια γεφυρα χορδες) ειμαστε σιγουροι οτι ολα ειναι ενταξει και προχωραμε στις ρυθμισεις(action relief).οποιοδηποτε προβλημα για να λυθει ειναι πλεον αργα.Αυτα που λετε (φαγωματα και τριψιματα)γινονται στην αρχη ΜΟΝΟ απο εμπειρους και οταν υπαρχει αναγκη.γιαυτο ειπα οτι θα τα πουμε αλλη φορα.ουτε να μπερδευουμε τον ανθρωπο ,ουτε να ανοιγουμε σεναρια,ουτε και πιστευω μπορει να τα φτιαξει αυτα μονος του.γιαυτο ας κανει αυτα που ειπα ,οπως τα ειπα ,με τις μετρησεις που ειπα, και εδω ειμαστε.αν υπαρξει προβλημα.θα τα βρουμε ολα
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/10, 15:04 από GEO_ZZZZ »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 15:34
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
5 Απαντήσεις
6084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
13 Απαντήσεις
6924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 14:33
από Crossroad
67 Απαντήσεις
20742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 16:17
από thanasis93
3 Απαντήσεις
3507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/08, 21:24
από Ibanezακιας
12 Απαντήσεις
4557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 03:22
από giannis70
6 Απαντήσεις
3323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/09, 17:40
από hoba
7 Απαντήσεις
4072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
13 Απαντήσεις
5850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
14 Απαντήσεις
7467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650