Αποστολέας Θέμα: Αναγέννηση les paul epiphone  (Αναγνώστηκε 18028 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #25 στις: 12/01/10, 15:08 »
to setup ειναι πανευκολο φιλε αρκει να ξερεις τη σειρα των εργασιων που ακολουθεις και να γνωριζεις καλα και την κιθαρα σου.γιαυτο και σε μια συζητηση που εγινε ειπα οτι θεωρω κοροιδια να περνουν 100-150 ε για ενα σεταρισμα ανθρωποι που ουτε καν ξερουν να παιζουν. και να το παιζουν και μαστορατζες ..οταν δεν ξερεις να παιζεις πως θα φτιαξεις κατι στα μετρα του πελατη? στην ελλαδα ομως ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #26 στις: 12/01/10, 17:32 »
Παιδιά έγραψα το μήνυμα αλλά στη σύνδεση έβαλα μικρό χρονικό όριο και με πέταξε όταν πάτησα αποστολή :@... Και δεν προλαβαίνω να το ξαναγράψω.. έχω μάθημα.. Θα μπω το βράδυ να πω τις απορίες μου.. (Έχει πέσει διάβασμα αυτή τη περίοδο πλησιάζει και εξεταστική..  :P )

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #27 στις: 12/01/10, 23:46 »
Λοιπόν, δεν έχω κάνει τίποτα με την κιθάρα, ούτε χορδές ούτε καμία ρύθμιση ακόμα..

Έκανα τη μέτρηση με το χάρακα στην ταστιέρα. Για την ακρίβεια το έκανα με αλφάδι που η επιφάνεια του είναι πλατιά και ίσια και δεν θα χρειάζεται να το κρατάω.. Το ακούμπησα λοιπόν πάνω στην ταστιέρα και ΟΧΙ δεν εφάπτονται όλα τα τάστα στο αλφάδι.. Υπάρχουν κενά.. Μην φανταστείτε όμως μεγάλα κενά. Δηλαδή μια σελίδα Α4 δεν περνάει ανάμεσα, αλλά με πολύ προσοχή και εστίαση βλέπεις ότι δεν ακουμπάνε όλα..

Πιο συγκεκριμένα. Ακουμπάει το πρώτο τάστο, το δεύτερο πατάει καλύτερα και από κει και πέρα μέχρι το 9 τάστο δεν εφάπτεται τίποτα (αλλά μιλάμε για απόσταση τάστων και αλφάδι πολύ μικρή).. Μετά το 9 τάστο πατάει λίγο το 10 και το 11 και μετά μεγαλώνει η απόσταση μέχρι το τελευταίο τάστο σε σημείο που χωράει για πλάκα μια A4.. Ουσιαστικά αυτό που παρατήρησα εγώ είναι κάτι σαν τραμπάλα.. Δηλαδή αν πιέσω το αλφάδι να πατήσει στα τελευταία τάστα τότε σηκώνεται στην άλλη άκρη και δεν ακουμπάει στο 8, 7, 6 … 1 τάστο.. Αλλιώς αν πιέσω να πατήσει στο πρώτο τάστο γίνεται αυτό που εξήγησα πριν..

Το αν έχει πετάξει η ταστιέρα τάστα είναι κάτι στάνταρ που φαίνεται με το μάτι? Είναι δηλαδή 0 ή 1? Ή έχει πετάξει ή δεν έχει? Ή μπορεί να υπάρχει και ενδιάμεση κατάσταση δηλαδή να έχει πετάξει λίγο ή πάρα πολύ κλπ κλπ.. Πάντως με γυμνό μάτι δεν έχει πετάξει τάστο..

Ανεβάζω μια Φώτο με την κιθάρα ξαπλωμένη σε ίσια επιφάνεια για να ρωτήσω ότι και πριν (αλλά με άλλη Φώτο).. Είναι φυσιολογικό το ότι σηκώνεται το σώμα σε τέτοιο σημείο όταν ακουμπάει το headstock??


« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/10, 00:32 από ZaMi »
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #28 στις: 13/01/10, 01:38 »
Ναι, η αποσταση που δειχνεις με το βελακι ειναι σωστο να υπαρχει.
Το headstock οπως βλεπεις εχει αρκετα μεγαλη γωνια, οποτε ειναι λογικο. Και η δικια μου ετσι ειναι.

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #29 στις: 13/01/10, 03:58 »
Το ρωτάω μήπως είναι υπερβολικό το σήκωμα.. Όπως είπα και στην αρχή η κιθάρα δεν είναι δική μου και δεν γνωρίζω σε τι κατάσταση ήταν όταν ήταν playable.. Αυτό κάνει πιο δύσκολο για μένα το σετάρισμα..

Περιμένω να μου πείτε τι πιστεύετε για τα τάστα και για τη "μέτρηση" που έκανα.. Σίγουρα θα υπάρχει κάποια ανομοιομορφία στα τάστα όπως και bow στην ταστιέρα..Το θέμα είναι πως θα ξεκινήσω και μέχρι που με παίρνει να επέμβω στην κιθάρα και που όχι..
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #30 στις: 13/01/10, 09:41 »
Τοση ωρα κανουμε θεωρητικες αναλυσεις και συζητησεις.
Κατ αρχην βαλε χορδες, χωρις χορδες δεν κανεις τιποτα (τον μαγνητη υποθετω τον εχεις ηδη συνδεδεμενο).
Κουρδισε την (κανε και ενα intonation απο τη γεφυρα) και ακου αν "τασταρει"/τριζει οταν παιζεις - ιδιαιτερα στα ταστα κατω απο το 5ο (πανω απο το 5ο ειναι δυσκολο να τριζει).
Αν τριζει, η κιθαρα εχει προβλημα και πρεπει να διορθωθει.

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #31 στις: 13/01/10, 19:35 »
καλησπερα φιλε ζαμι..καταρχας η φωτο που δειχνεις με την κιθαρα προφιλ ειναι μια χαρα.ειναι φυσιολογικο αυτο που γινεται διοτι το μπρατσο εαν προσεξεις ειναι κολλημενο στο σωμα με μια γωνια.λογικα ειναι καλη κιθαρα.η τραμπαλα που λες δειχνει προβλημα.θελω να κανεις το εξης.καταρχας μην αρματωσεις την κιθαρα(χορδες κλπ) γιατι για να αρματωσεις κιθαρα με προβλημα (οπως αναφερθηκε) και μετα να πετας χορδες και να ξαναλυνεις πρεπει να εισαι ηλιθιος η ασχετος που του αρεσουν τα πειραμματα. εμενα δεν μου φενεσαι για τετοιος. λοιπον..ξαπλωσε την κιθαρα ακουμπα το αλφαδι ,και με το αλφαδι επανω στριψε ελαφρα το αλλεν ωστε να σφιξει η βεργα.αφου παταει 1ο και 9ο κανει κοιλια στα ενδιαμεσα ταστα.σφιξε παρακολουθα προσεκτικα ετσι ωστε απο το 1ο μεχρι το 9ο να ερθουν ολα ΙΣΙΑ. εκει ειναι η μεγαλη δυναμη της βεργας.εαν ερθουν ολα ισια και απο το 9ο μεχρι το τελευταιο υπαρχει κοιλια.πεταγμα .τραμπαλες .κλπ  τοτε υπαρχει προβλημα.θελω με αυτο να σιγουρευτω οτι εκανες σωστη ρυθμιση στη βεργα γιατι η κοιλια μεχρι το 9ο(εστω αυτη η μικρη) και η τραμπαλα μετα δεν μου αρεσει.κανε αυτα περιεγραψε αναλυτικα (οπως πριν) τι εκανες και τα ξαναλεμε

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #32 στις: 13/01/10, 22:51 »
καταρχας μην αρματωσεις την κιθαρα(χορδες κλπ) γιατι για να αρματωσεις κιθαρα με προβλημα (οπως αναφερθηκε) και μετα να πετας χορδες και να ξαναλυνεις πρεπει να εισαι ηλιθιος η ασχετος που του αρεσουν τα πειραμματα.

Συγνωμη δηλαδη, αλλα επειδη εγω του προτεινα να την "αρματωσει", το "ηλιθιος" και "ασχετος" σε ποιον αναφερεται?

Και μια δευτερη ερωτηση, αν η κιθαρα εχει χορδες πανω, ειναι πολλη δουλεια να τις ξεκουρδισει σε σημειο που δεν τραβανε το μπρατσο και να κανει τις οποιες ρυθμισεις του?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #33 στις: 13/01/10, 23:38 »
Φυσικά και η ρύθμιση του truss rod και γενικά το σετάρισμα γίνεται σε κιθάρα με χορδές και μάλιστα καινούργιες. Αυτή είναι και η λειτουργία του truss rod, να αντισταθμίζει την τάση των χορδών, επομένως δεν έχει κανένα νόημα και καμία λογική να το επιχειρήσεις χωρίς χορδές. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι είναι καλό να χαλαρώνεις τις χορδές πριν κάνεις τη ρύθμιση και μετά να τις ξανακουρδίζεις, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα. Εξάλλου ο τρόπος να ελέγξεις αν το μπράτσο έχει το σωστό relief είναι πατώντας τη χορδή στο 1ο και το 14ο τάστο και μετρώντας την απόσταση της χορδής από το 6ο τάστο, η οποία πρέπει να είναι περίπου 0,2 με 0,3 χιλιοστά.

Τέλος αν το πρόβλημα εντοπίζεται στο ύψος των τάστων, καμία ρύθμιση του truss rod (δηλαδή ουσιαστικά της καμπυλότητας του μπράτσου) δεν θα το διορθώσει ούτε θα φέρει τα τάστα "στα ίσια". Εκτός αν δεν κατάλαβα εγώ τι ακριβώς προσπαθεί να περιγράψει ο GEO_ZZZ...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #34 στις: 13/01/10, 23:51 »
ηταν ξεκαθαρο το παιδι απολλωνα. η κιθαρα παιζει τραμπαλα. οταν η κιθαρα ειναι νορμαλ ειπαμε τι κανουμε για να ρυθμισουμε τη βεργα τι μετραμε πως μετραμε και που μετραμε.τελειωσαμε με αυτο το θεμα και πιστευω να εγινα κατανοητος. το παιδι μετρησε με το αλφαδι οπως επρεπε και η κιθαρα "κανει νερα".για να σιγουρευτω οτι οταν εβαλε το αλφαδι ειχε πειραξει τη βεργα του ειπα να επαναλαβει και αν 1ο-9ο ειναι ολα ισια και στραβωνει μετα τοτε υπαρχει προβλημα στην ταστιερα. δεν μπορω να καταλαβω γιατι μια τοσο απλη μετρηση μια τοσο απλουστατη διαδικασια εγινε επιστημη.ειναι δυνατον σε μια προβληματικη ταστιερα(αν αποδειχτει) να αρματωνουμε να δοκιμαζουμε να ρυθμιζουμε και φτου παλι απο την αρχη?σιγουρευομαστε για την κατασταση της ταστιερας και μετα προχωραμε .γιαυτο ειπα οτι το σεταπ ειναι ευκολο αρκει να ξερεις τα βηματα και να μην κανεις αλχημειες. εαν μετρησει και παιζει παλι τραμπαλα η κιθαρα παει για φρετντρες.οποτε τσαμπα οι χορδες και τα ρυθμισματα.γιαυτο ειπα " κανε τη μετρηση παλι να σιγουρευτω και αν δουμε τραμπαλες τα ξαναλεμε.πιστευω ειναι απλος και απολυτα κατανοητος. και επαναλαμβανω ΠΡΩΤΑ ΜΕΤΡΑΜΕ ,ΣΙΓΟΥΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΣΤΙΕΡΑ .ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΜΑΤΩΝΟΥΜΕ.ΕΑΝ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΓΙΝΕ ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΤΟΤΕ ΤΙ ΝΑ ΠΩ.....

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #35 στις: 13/01/10, 23:58 »
ΦΙΛΕ (.) (.) βλεπεις την κιθαρα να εχει χορδες στη φωτο?  το παιδι ειναι ξεκαθαρο και κατατοπιστηκο. την εχει λυμενη  την φτιαχνει απο την αρχη  και ζηταει βοηθεια σε καποιες λεπτομερειες. καθως και οι συμβουλες ειναι βημα βημα για την υπαρχουσα κατασταση της κιθαρας. εαν ηταν αλλιως η κιθαρα θα λεγαμε αλλα.πως γινεται να ειναι ξεκαθαρος σε αυτα που ζηταει να τα καταλαβαινει απολυτα να απανταει στα ζητουμενα και συ να πετιεσαι και να λες οτι θες.με στραβη ταστιερα να αρματωσουμε και μετα να παιζουμε μαντολινο.εαν η ταστιερα εχει προβλημα (που για μενα εχει) θελει λυσιμο τα παντα οι μαγνητες τα κλειδια τα ηλεκτρικα και φτου και απο την αρχη για φρεταρισμα.εσυ τα γνωριζεις ολα αυτα?

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #36 στις: 14/01/10, 00:07 »
και κατι ακομη.ξερεις ποσες κιθαρες εχω πιασει....σε αριστη κατασταση  σεταρισμενες... και ειναι για τα πανηγυρια?  οι μαστορες που παιρνουν τοσα λεφτα ξερουν ΑΠΛΑ τη σειρα των διαδικασιων.καθε τι που πειραζεις επηρεαζει κατι αλλο.αυτο πρεπει να το ξερεις και να ακολουθησεις μια σειρα αλλιως κιθαρα δεν φτιαχνεις. ακομη και ετοιμη να ειναι η κιθαρα υπαρχουν συγκεκριμενοι τροποι και μετρησεις να ρυθμισεις την ταστιερα ,το action ,to floyd αν εχει, και το ιntonation.καθως και μια σειρα .ποτε χωρις σειρα και ποτε κατι μονο του

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #37 στις: 14/01/10, 00:58 »
Κατ' αρχην οφειλω να σου πω οτι δεν μου αρεσει ο επιθετικος σου τονος, και ειδικα χαρακτηρισμοι του στυλ "ηλιθιος" και "ασχετος" οπως αυτοι που εκανες πιο πριν (τους οποιους εκανες γαργαρα). Δεν σε ξερω, δεν με ξερεις... αλλα και να με ηξερες δεν σου επιτρεπω να εκφραζεσαι ετσι για αυτα που λεω. Σε παρακαλω πολυ να φερεσαι κοσμια. Δεν ειμαστε εδω για να τσακωθουμε, να βοηθησουμε θελουμε εναν συμφορουμιτη μας.

Επανερχομαι στο θεμα μας. Δεν αμφιβαλλω οτι οι δικιες σου συμβουλες ειναι σωστες, και ειναι προφανες οτι ξερεις για τι μιλας, απλα εγω εχω τους ενδοιασμους μου οσον αφορα την κατασταση της κιθαρας.

Στο αρχικο του μηνυμα ο ZaMi λεει:

Παράθεση
"O λαιμός είναι αρκετά στραβός."

Απο οσα εχουν ειπωθει μεχρι τωρα, συμφωνουμε οτι ο λαιμος δεν ειναι στραβος, η κλιση που εχει ειναι ετσι απο την κατασκευη της. Ενα το κρατουμενο.

Παράθεση
"Έβαλα μια χορδή πάνω και ακουμπάει στα μισά τάστα."

Μια χορδη και μονο δεν ειναι αρκετη για να "σηκωσει" το μπρατσο στην σωστη του θεση. Ειδικα επειδη δεν ξερουμε τι χορδες ειχε πανω πριν. Αν ειχε 11αρες τοτε μια 9αρα Ε ειναι πιθανο να τασταρει.

Μετα, αναφορικα με το τεστ που εκανε με το αλφαδι. Αποκλειεις το γεγονος οτι τα ταστα ειναι απλα φαγωμενα? (ειδικα απο το 2ο μεχρι το 9ο, περιοχη που τρωγονται περισσοτερο). Επειτα, ενα αλφαδι εγω δεν το εμπιστευομαι. Τετοιος ελεγχος για την ευθυτητα του μπρατσου πρεπει να γινεται χωρις να λαμβανεις τα ταστα υπ οψη. Για δες τι εργαλειο πρεπει να χρησιμοποιηθει, και δες την περιγραφη του:
http://www.stewmac.com/shop/Tools/Special_tools_for:_Neck,_fingerboard/Notched_Straight_Edge.html

Αναφορικα, το εργαλειο λεγεται "Notched Straightedge" και η περιγραφη του λεει:
"For accuracy: read the wood, not the frets
Developed in our shop, the notched straightedge has become a standard for evaluating fretboards. The notches fit right over the frets so you can check the straightness of the fretboard itself, without the interference of worn or badly-seated frets."

Δεν νομιζω οτι θα του κανει ιδιαιτερο κοπο να βαλει ενα σετ χορδες, να την κουρδισει to pitch και να δει τι γινεται. Τοσο χασιμο χρονου ειναι πια?

...εαν η ταστιερα εχει προβλημα (που για μενα εχει) θελει λυσιμο τα παντα οι μαγνητες τα κλειδια τα ηλεκτρικα και φτου και απο την αρχη για φρεταρισμα.εσυ τα γνωριζεις ολα αυτα?


Λες δηλαδη οτι πρεπει να βγαλει ολα τα ηλεκτρικα, τα κλειδια και τους μαγνητες για να γινει φρεταρισμα. Ναι, τα ηλεκτρικα ειδικα που ειναι μεσα στο cavity εμποδιζουν. Εχεις δικιο...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/10, 01:05 από (.)(.) »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #38 στις: 14/01/10, 01:46 »
Φίλε GEO_ZZZ, ή εγώ δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις (πράγμα που δεν αποκλείεται καθόλου γιατί όλη αυτή η συζήτηση για "πετάγματα", "τραμπάλες", κούνιες και τσουλήθρες δεν είναι καθόλου σαφής ή κατατοπιστική) ή εσύ κάνεις κάποιο λάθος. Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πώς θα λύσει το πρόβλημα της ταστιέρας η ρύθμιση του truss rod. Αν τα τάστα χρειάζονται τρίψιμο (fret dress), τότε εννοείται ότι πρέπει να αρχίσει από εκεί. Αλλά με τον τρόπο που αναφέρεις εσύ και με αυτό που προσπαθεί να κάνει ο ZaMi, αμφιβάλλω πολύ αν μπορούμε να εξάγουμε ασφαλή συμπεράσματα για την κατάσταση των τάστων. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που αναφέρει ο (.)(.), κυρίως στο ότι χρειάζεται έλεγχος με τα κατάλληλα εργαλεία για αυτή τη δουλειά και φυσικά υπό σωστές συνθήκες. Σίγουρα όχι με αλφάδι και όχι με μια μόνο χορδή που τοποθετήθηκε ακριβώς για να γίνει αυτή η αμφίβολης σημασίας μέτρηση όταν η κιθάρα έχει μείνει χωρίς χορδές για μεγάλο χρονικό διάστημα. Το καλύτερο θα ήταν να την πάει σε κάποιο τεχνικό και να τελειώνει το ζήτημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #39 στις: 14/01/10, 02:43 »
Λοιπών νομίζω οτι με θεωρίες και φωτογραφίες στο νετ δουλεία δεν γίνετε. Αν δεν θέλεις να πας σε μάστορα τότε βάλε χορδές, κούρδισε και περίμενε 1-2 βδομάδες με την κιθάρα εκτός θήκης και σε θερμοκρασίες δωματίου. Μετά θα κάνεις τις ρυθμίσεις που σου είπε ο Απόλλων, αφού έχει πάρει ο λαιμός και θα δείξει!!!

*το αλφάδι μπορεί να είναι και στραβό οι χορδές όχι
*ένα σετ χορδών ξεκιναει από 1€
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #40 στις: 14/01/10, 03:25 »
Πολύ ένταση.. Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο απότομος ο GEO_ZZZΖ  :P  αλλά δεν χρειάζεται..

Τώρα από κει και πέρα.. Δεν έκανα καμία μέτρηση με μια χορδή (δεν αναφέρθηκα σε μέτρηση δηλαδή).. Αυτό που έκανα (αλλά δεν το είπα αναλυτικά από ότι φαίνεται) είναι ότι άρχισα να βάζω χορδές, ώστε να αρχίσω να ρυθμίζω το relief και γενικά την κιθάρα..  και μόλις έφτασα στην δεύτερη χορδή τις ξαναβγάζω προσεχτικά και λέω εντάξει την πάω σε τεχνικό καλύτερα γιατί έπεφταν πάνω στα τάστα και λέω που να το φτιάξω αυτό το έκτρωμα μόνος μου..? Έλα όμως που μάλλον (και αυτό προσπαθούσα να πω στην αρχή) έφταιγε η γέφυρα στο ότι ήταν πολύ χαμηλά (βιδωμένη) και ήθελε σήκωμα.. Και ο λόγος είναι αυτό που μου είπατε και εσείς, ότι δηλαδή από κατασκευή της η κιθάρα έχει κλίση προς τα κάτω στο μπράτσο..

Θέλω να την πάω σε τεχνικό αλλά αυτός που εμπιστεύομαι είναι ο Οικονομάκης στο enigma ο οποίος έχει 15 βδομάδες αναμονή.......  ::)  Από κει και πέρα έχω υπόψιν μου και άλλους, αλλά ήθελα να το ψάξω πρώτα μόνος μου..

Μου φάνηκε παράξενο στην αρχή που μου είπε ο GEO_ZZZΖ να πειράξω το truss rod χωρίς χορδές πάνω, γιατί δεν το έχω ακούσει από κανέναν ούτε το έχω διαβάσει κάπου, αλλά έχει λογική, όπως έχει και λογική η μέτρηση με χάρακα ή με αλφάδι.. Θέλω να πω ότι βοηθάει και δίνει μια εικόνα.. Πολύ σωστό βέβαια και αυτό που είπε με την σειρά του ο (.)(.) για τα τάστα, ότι δηλαδή σε περίπτωση που η ταστιέρα έχει και relief αλλά και κακό fretting πως να βγάλεις συμπέρασμα με ένα χάρακα ή με ένα αλφάδι.. Και αναφέρθηκε και στο εργαλείο που σίγουρα κάνει δουλειά..
Όμως κάποιος που δεν έχει αυτό το εργαλείο και θέλει να προσπαθήσει μόνος του, τότε ένας καλός τρόπος είναι όντως αυτός που προτείνει ο GEO_ZZZ... Πιο χρονοβόρος σε σύγκριση αν είχα το εκάστοτε εργαλείο αλλά είναι μια λογική αντιμετώπιση..

Για εκεί πάει το πράμα να την πάω σε τεχνικό δηλαδή (όχι για τα ηλεκτρικά φυσικά αλλά για τα υπόλοιπα), αλλά εγώ μέσα από όλο αυτό, από τις εικόνες και τις θεωρίες έμαθα πράγματα και ορολογίες που δεν ήξερα και μπήκα στην διαδικασία να googlarw και να ψάξω και άλλου για πληροφορίες.. Και επίσης forum είναι, όλο και σε κάποιον άλλο μπορεί να χρειαστούν αυτές οι πληροφορίες..

Επίσης να πω ότι πηγαίνω για πρόβες σε studio και επειδή δεν έχω ηλεκτρική έψαχνα μια, ώστε να γλιτώνω την ταρίφα στο studio 2,5€ την ώρα κάθε φορά και να κάνω και εξάσκηση σπίτι με ηλεκτρική (έχω μόνο ακουστική κιθάρα).. Όποτε σκέφτηκα να δανειστώ αυτή τη κιθαρίτσα από ένα ξάδερφο (ο οποίος την έχει παρατημένη και δεν παίζει) και να την φτιάξω.. Δεν με νοιάζει αν δεν φτιαχτεί τέλεια, σίγουρα όμως θα είναι καλύτερη από αυτή στο studio.. Δεν είμαι και τόσο απαιτητικός στον ήχο και σαν χρήστης γενικότερα..

Με βοήθησαν όλες οι απαντήσεις και συγνώμη αν σας κούρασα.. Δεν χρειάζονται εντάσεις..   ;)
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #41 στις: 14/01/10, 10:02 »
εγω δεν κανω κανενα λαθος φιλε απολλωνα.με μια απλη μετρηση βλεπουμε την κατασταση της ταστιερας (αν εχει κοιλιες αν παιζει τραμπαλες αν εχει πεταξει ταστα κλπ).πιστευω ημουν σαφης.και στις οδηγιες και στις μετρησεις.εαν οι μετρηση ειναι σωστη προχωραμε.εαν δεν ειναι κανουμε αλλη δουλεια.βαλε χορδες βγαλε χορδες ρυθμισε το ενα ρυθμισε το αλλο επαναλαμβανω ειναι δουλειες για ασχετους.οσο για τα εργαλεια του stewart εχω και γω και καλυτερα.το θεμα ειναι να ξερεις ΠΟΤΕ ΠΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΣΕΙΡΑ ΝΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙς. και στο τελος το πιο απλο ειναι το εξης.παει η κιθαρα στο μαστορα ,σκαμε 150ε και τελειωσαμε.μια κιθαρα που χωρις ταση χορδων κανει κοιλια,βαζουμε το "χαρακα΄" ρυθμιζουμε τη βεργα και αν ολα ισιωσουν προχωραμε αρματωνουμε και ξαναρυθμιζουμε με συγκεκριμενο τροπο και σε συγκεκριμενα σημεια.ΟΧΙ ¨" καπου εκει και περιπου εκει". εαν σε καμια περιπτωση η ταστιερα δεν ισιωνει τοτε κανουμε αλλη δουλεια.αλλα απο οτι καταλαβα καλυτερα οι κιθαρες επειδη δεν φτιαχνονται στο περιπου ,και αρματωμενες , και με τα εργαλεια απο το stewart ,πρεπει να πηγαινουν στους μαστορους να ζησουν και αυτοι. τελος καλο ολα καλα
οσο για τον φιλο (.)(.) . το οτι το μπρατσο ειναι κατασκευασμενο με γωνια το ειπαμε απο την αρχη. καταδευτερο ξεχνας οτι η κιθαρα ειναι παρατημενη χωρις χορδες.κατα τριτον το εργαλειο που παραθετεις ειναι για αλλη δουλεια την οποια μπορω να σου αναλυσω σε αλλο σεμιναριο.κατα τεταρτον πουθενα δεν αναφερθηκε οτι εβαλε μια χορδη και προσπαθησε να μετρησει.κατα  πεμπτον οταν μετραμε ταστιερα δεν μασ νοιαζει τι χορδες φοραγε η κιθαρα.εμεις ρυθμιζουμε εμεις κανουμε κουμαντο.οταν ειναι σωστη και αρματωθει τοτε κανουμε τις σωστες ρυθμισεις και σωστες μετρησεις που και εκει ησουν ....στο περιπου. και τελος μπες στο σιτε του oikonomakh που αναλυει τη δουλεια του frettdress και δες ποσο τον απασχολει το ξυλο και το ματζαφλαρι του stewart.τα ταστα τον ενδιαφερουν να ειναι σε ΕΥΘΕΙΑ και οχι το ξυλο.για να τα φερει στη ευθεια ομως  κανει καποια δουλεια. καποια διαδικασια πιο πριν .εαν μπορεσεις απο τις φωτο να την ανακαλυψεις γιατι λογικο ειναι οτι δεν τη λεει θα καταλαβεις οτι θες πολυ διαβασμα ακομη. ακομη και φαγωμενα να ηταν τα ταστα του φιλου απο το 1ο μεχρι το 9ο γιαυτο ειπα .....βαλε το αλφαδι, πειραξε τη βεργα.φερτα στην ευθεια γιατι εκει ειναι η  δυναμη της, και ΑΝΝ μετα στα υπολοιπα κανει κολπα και τραμπαλες τα ξαναλεμε.ημουν η δεν ημουν σαφης?

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #42 στις: 14/01/10, 10:12 »
και αν ψιλοτσαντηστηκα σορυ απλα στην προσπαθεια να βοηθησουμε ενα παιδι ακουγονται πολλες θεωριες και αερολογιες με αποτελεσμα στο  τελος να παει η κιθαρα (απο φοβο) σε μαστορα.ελπιζω να ειναι κατανοητο ,αν και το εχω εκφρασει ελευθερα εδω μεσα, οτι ειμαι κατα των μαστορων ,διοτι μια απλη σειρα εργασιων την χρεωνουν σε ερασιτεχνες και μικρους φιλους 100-150 ε.οσο εχει μια κιθαρα.γιαυτο και εχω θυσιασει πολλες ωρες σε σεταρισματα (ιδιετερα μπουζουκια καθοτι παιζω πολλα χρονια) γιατι δεν μου αρεσει η κοροιδια ,και για να βοηθαω οπου μπορω. και ευχαριστως οποιος γουσταρει παρεουλα και καφεδακι να του σεταρω την κιθαρα ΔΩΡΕΑΝ

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #43 στις: 14/01/10, 10:22 »
Τι να πω. Σορρυ αν ειπα ασχετα πραγματα, ελπιζω να μην μπερδεψα το παιδι.
Δεν θα ασχοληθω αλλο με το θεμα.

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #44 στις: 14/01/10, 13:51 »
Δεν με μπέρδεψες καθόλου φίλε μου.. Όλα καλά.. Thanks και πάλι!!
Beep beeeep......

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #45 στις: 14/01/10, 16:12 »
GEO_ZZZZ τις αερολογίες εσύ τις λες και προφανώς εσυ είσαι  ο άσχετος!  Δεν ρυθμίζουμε ΠΟΤΕ κιθάρα χωρίς την τάση τον χορδών και μια που αναφέρεις τον οικονομακη μπες εσυ στο site του και δεν οτι έχει ιδικό μηχάνημα που ασκεί δύναμη στο μπράτσο και προσομοιώνει την τάση απ τις χορδές και μετά κάνει τα ταστα  ;)
Και χαλάρωσε λίγο  ;)



Στο Enigma Guitar Workshop χρησιμοποιείται για τη εκτέλεση αυτής της εργασίας ένας προσμοιωτής της τάσης των χορδών, το γνωστό σε πολλούς ‘’neck jig’’. Η κιθάρα τοποθετείται επάνω του με τις χορδές σε τάση, παίρνονται οι σχετικές μετρήσεις, αφαιρούνται οι χορδές, το μανίκι πάει προς τα πίσω, και το επαναφέρουμε ακριβώς στη θέση που ήταν χωρίς να βρίσκονται οι χορδές επάνω. Έτσι η δουλειά γίνεται με απόλυτη ακρίβεια χωρίς εκπλήξεις στο τι θα συμβεί όταν οι χορδές ξαναφορεθούν. Τα τάστα είναι απόλυτα ίσια στο πάνω μέρος τους. Λέω στο επάνω μέρος τους, γιατί αυτό είναι το νόημα. Τα τάστα να είναι ίσια όσο αφορά το ύψος τους από την πλευρά που εμείς παίζουμε. Γιατί ένας ακόμα λόγος που χρειάζεται το fret dress είναι το να διορθωθούν οι παραμορφώσεις και τα φουσκώματα που παθαίνει η ξύλινη ταστιέρα με το πέρασμα των χρόνων. Όσο η επιφάνειά της παύει να είναι ολόισια, πράγμα πολύ συνηθισμένο, τα τάστα αλλάζουν ύψος αναμεταξύ τους εξαιτίας της. Όπου η ταστιέρα φουσκώνει τα τάστα ψηλώνουν και όπου η ταστιέρα μαζεύει τα τάστα χαμηλώνουν. Άρα : δεν μας ενδιαφέρει τα τάστα να είναι ίσα μεταξύ τους σαν αυτόνομα στοιχεία που θα τα μετρούσαμε εκτός οργάνου με ένα παχύμετρο, αλλά σαν ένα σύνολο επιφάνειας κάτω από τις χορδές μας.
   

http://www.enigmagt.gr/html/fret_dress.html
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/10, 16:16 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #46 στις: 14/01/10, 19:59 »
GEO_ZZZ, μπορεί όντως να έχω άδικο. Όσα όμως έχω αναφέρει τα λέω με βάση ένα σωρό βιβλία και ιστοσελίδες που ασχολούνται με το θέμα, καθώς και από τη λίγη προσωπική πείρα που απέκτησα όταν προσπάθησα να τα εφαρμόσω στις κιθάρες μου. Μπορώ να σού δώσω αρκετές αναφορές που λένε αυτό ακριβώς που είπα παραπάνω, ότι δηλαδή η ρύθμιση του truss rod γίνεται πάντα με χορδές και αφορά τη μεταβολή της καμπυλότητας του μπράτσου (relief). Δεν έχει καμία σχέση με τα τάστα και δεν θα πρέπει να χρησιμοποιείται για τη ρύθμιση του ύψους των χορδών (action), το οποίο κανονίζεται από το ύψος της γέφυρας και του nut όταν έχει διορθωθεί το relief. Μπορώ αν θέλεις να σού στείλω και το βιβλίο του Dan Erlewine "Guitar Player Repair Guide", στο οποίο εξηγείται πολύ αναλυτικά η διαδικασία ρύθμισης του truss rod (πάντα με χορδές), καθώς και άλλα θέματα ρύθμισης, επιδιόρθωσης και συντήρησης της κιθάρας. Αν εσύ μού βρείς μια παραπομπή που να λέει το αντίθετο, θα παραδεχτώ ότι έχεις δίκιο. Εγώ πάντως δεν έχω δει πουθενά κάτι τέτοιο.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/10, 20:03 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #47 στις: 14/01/10, 20:31 »
εγω τζιμακι μου το site του οικονομακη το παραθεσα για να δει ο φιλος οτι το βασικο ειναι η ευθητητα των ταστων .να ειναι ολα σε μια ευθεια.οχι το ξυλο και το ματζαφλαρι του stewart.επειδη εγω δεν εγω αυτο το μηχανημα γιαυτο και προσπαθω με το δικο μου τροπο να επαναφερω το μπρατσο σαν να ειχε την ταση των χορδων.βαζω το δικο μου χαρακα(ολοισιο αλουμινενιο 65μμ) στην ταστιερα και με ρυθμιση στη βεργα φερνω τα ταστα στην ευθεια στο σημειο που θελω.σα να δινω ταση χορδων στο μπρατσο.κατα πρωτον διοτι η κιθαρα ειναι λυμενη και καταδευτερον διοτι σιγουρα χρειαζεται φρεταρισμα.το ιδιο δεν κανει και το μηχανημα?απλα πιο χρηγορα σπρωχνει το μπρατσο στο σημειο του headstock και το φερνει σε ευθεια. το ειπα; 10 φορες. οταν ολα φτιαχτουν και αρματωθει η κιθαρα τοτε ρυθμιζουμε αλλιως και σε συγκεκριμενα σημεια.αλλα εσυ που εισαι εξυπνος κοιτασ την κατασταση της ταστιερας με τις χορδες επανω και μετα ρυθμιζεις στο περιπου καπου εκει κοντα.  το ξερεις οτι καθε εταιρεια εχει δικο της σημειο για να μετρας το relief και το action? kai για να τα ξερεις αυτα πρεπει να γνωριζεις τα manual των εταιρειων.  στο τελος τελος εγω ουτε κανω 50 βδομαδες να παραδοσω σεταρισμα ουτε και το κοστολογω οσο μια bullet stratocaster.αφου δεν σου αρεσει ο τροπος μου λυσεις υπαρχουν .αντε και καλη καρδια..για μενα ο οικονομακης ειναι ο κορυφαιος στο ειδος του.εχω κανει μετρησεις σε κιθαρες που εχει σεταρει (διαφορων εταιρειων strat ibanez epiphone) kai ειναι τελειος και ακριβης.διοτι επαναλαμβανω καθε εταιρεια εχει δικα της σημεια σεταρισματος. οποτε δεν υπαρχει λογος να μου μοστραρεις το μηχανημα του.το ξερω πριν απο σενα και εγω ο ιδιος σε παρεθεσα στο σιτε του(για συγκεκριμενο λογο βεβαια).τη διευθηνση του την ξερεις τις τιμες του επισης οπποτε καλο δρομο .και παλι καλη καρδια

Αποσυνδεδεμένος GEO_ZZZZ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #48 στις: 14/01/10, 20:43 »
φιλε απολλωνα ευχαριστως να μου στειλεις το βιβλιο γιατι παντα μαζευω υλικο.καταδευτερον ξερεις οτι παντα σεβομαι τη γνωμη σου.κατα τριτον το παλληκαρι με την κιθαρα αφου ειχε βαλει χορδες και ακουμπαγανε στην ταστιερα και ειχα προβλημα με τη γεφυρα,σε αυτο το σημειο επενεβηκα στη συζητηση.με μια απλουστατη μετρηση θα βλεπαμε την κατασταση της.και πιστευω οτι την ειδαμε.απο τη στιγμη που 1ο και 9ο ακουμπαει ενδιαμεσα κανει κοιλια και μετα το 9ο χωραει ενα δαχτυλο στι κενο η κιθαρα παει για φρεταρισμα.αυτο ειπα και ημουν απλουστατος .ποιος ο λογος να την αρματωσει και να ξαναβρισκει η χορδη στην ταστιερα.ΟΤΑΝ εχουμε κιθαρα αρματωμενη που παιζει βεβαιως ρυθμιζουμε το relief οπως το λενε ολοι ΑΛΛΑ σε συγκεκριμενο σημειο και συγκεκριμενο τροπο για καθε μαρκα.εδω εχουμε μια κιθαρα παρατημενη και πριν ακομη κανουμε τα αυτονοητα περναμε ηλεκτρικα και προσπαθουμε να σεταρουμε με το σκεπτικο και τη λογικη μιας σωστης κιθαρας.πιστευω οτι το θεμα εξαντληθηκε και η κιθαρα θα βρει το δρομο της.

Αποσυνδεδεμένος ZaMi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • . . . .
    • Προφίλ
Απ: Αναγέννηση les paul epiphone
« Απάντηση #49 στις: 27/01/10, 03:38 »
Παιδιά μια ερώτηση για το truss rod.. Είναι λογικό το κρακ κρουκ που κάνει το ξύλο όταν στρίβεις με το Άλεν τη βίδα έτσι?? Είναι λίγο τρομακτικός ο ήχος γι' αυτό ρωτάω.. :P Δεν έχω κάνει ούτε 1/4 περιστροφής ακόμα. Με το που πάω να το πιέσω πριν προλάβει να γυρίσει λιγάκι η βίδα, ακούγεται ο ήχος που περιέγραψα που δείχνει την πίεση στο ξύλο.. Είδα κάτι βίντεο στο YouTube και το γύριζαν χαλαρά σαν μην τρέχει τίποτα (1/4 περιστροφή κάθε φορά) αλλά πολύ χαλαρά και απότομα.. Και αναρωτιέμαι μήπως κρίνετε απαραίτητο να αγοράσω κάποιο λιπαντικό που θα μπορούσε να βοηθήσει στην περιστροφή ή να συνεχίσω χωρίς φόβο (φυσικά με την απαραίτητη προσοχή) ??

Να αναφέρω ότι κοιτάζω να διορθώσω το relief. Έχουν μπει χορδές πάνω καμιά δεκαριά μέρες τώρα και παίζει μια χαρά η κιθάρα, αλλά θέλει ρύθμισμα η βέργα.. Τα περισσότερα προβλήματα ήταν στα ηλεκτρικά. Πολύ σκουριά σε κάποια σημεία, αλλά εντάξει διορθώθηκαν αυτά.
Beep beeeep......

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
8529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 15:34
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
5 Απαντήσεις
6090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/06, 16:59
από pureanalog
13 Απαντήσεις
6924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/08, 14:33
από Crossroad
67 Απαντήσεις
20748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/08, 16:17
από thanasis93
3 Απαντήσεις
3508 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/08/08, 21:24
από Ibanezακιας
12 Απαντήσεις
4558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 03:22
από giannis70
6 Απαντήσεις
3323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/09, 17:40
από hoba
7 Απαντήσεις
4079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/10, 14:06
από Giannis1995
13 Απαντήσεις
5855 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/12, 23:47
από vaig3
14 Απαντήσεις
7475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/15, 01:50
από harrisxr650