Αποστολέας Θέμα: Psychotic Waltz - A Social Grace  (Αναγνώστηκε 10779 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Psychotic Waltz - A Social Grace
« στις: 21/06/06, 09:24 »
Κατά την γνώμη μου, ο καλύτερος δίσκος της progressive metal σκηνής και γένικα ένας από τους καλύτερους δίσκους στην ιστορία της heavy metal. Η απόλυτη σύνδεση παράνοιας, αγριότητας και έμπνευσης. Όσοι δεν το έχετε ακούσει, να το κάνετε αμέσως γιατί αυτός ο δίσκος είναι πραγματικά έργο τέχνης..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #1 στις: 21/06/06, 14:06 »
Και οι τέσσερις κυκλοφορίες των Psychotic Waltz είναι εκπληκτικές. Πολλοί προτιμούν το πρώτο, "A Social Grace", αλλά εγώ δεν ξεχωρίζω κάποιο. Η έμπνευση, ο λυρισμός, η ιδιομορφία και η διαφορετικότητα βρισκόταν παντού σε αφθονία. Πρόκειται για το αγαπημένο μου progressive συγκρότημα μαζί με τους Watchtower.
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #2 στις: 21/06/06, 16:58 »
Συμφωνώ μαζί σας απόλυτα...και οι τέσσερις δίσκοι τους είναι κορυφαίοι σε αυτό δε χωράει συζήτηση...το A Social Grace περιέχει έναν εφηβικό ενθουσιασμό και μια διάθεση να κάνουν κάτι τελείως διαφορετικό από οτιδήποτε...τα φωνητικά του Buddy Lackey (ή Devon Graves διαλέγετε και παίρνετε... ;)) είναι από τα πιο παρανοικά και ακραία που έχω ακούσει ποτέ χωρίς να είναι brutal...βλέπετε το ακραίο δεν είναι μόνο γρήγορες ταχύτητες και blastbeats όλη την ώρα ούτε τα brutal φωνητικά...είναι άποψη και συναίσθημα...και συγκροτήματα σαν τους Psychotic Waltz και τους Watchtower πρεσβέυουν αυτό ακριβώς...ακούστε τους χωρίς παρωπίδες και με ανοιχτό μυαλό και είναι παραπάνω από σίγουρο οτι θα ανταμειφθείτε...αυτά...

Αποσυνδεδεμένος Samdreamth

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάνω απ' όλα Μηχανολόγοι....
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #3 στις: 23/06/06, 15:22 »
Με μια λέξη: ΔΙΣΚΑΡΑ............. Από τις πιο αδικημένες μπάντες της ιστορίας...... Εκεί που ένοια progressive βρίσκει την αληθινή της σημασία ως κάτι καινούργιο, ανανεωτικό και προοδευτικό και όχι μια επίδειξη τεχνικών δεξιοτήτων και λοιπών φανφάρων..........
Απλά ακούστε το, όχι μόνο αυτό αλλά και τα υπόλοιπα album τους. Είναι όλα ένα και ένα, χωρίς αμφιβολία.......... άντε τώρα μην ανοίξουμε και καμιά κουβέντα για Watchtower και μιλάμε μέχρι αύριο... Προσωπικά όταν πρωτοάκουσα το Control And Resistance, μάζευα τα αυτιά μου από το πάτωμα....... ;D
To those who understand I extend my hand, to the doubtful I demand take me AS I AM

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #4 στις: 23/06/06, 16:46 »
Ρε παιδιά έχετε παρατηρήσει οτι όποτε ανοίγει θέμα για τέτοιου είδους ριζοσπαστικά και πρωτοποριακά συγκροτήματα (π.χ. Meshuggah, Cynic, Atheist, Isis και σταματάω εδώ γιατί αλλιώς θα γράφω μέχρι αύριο) είμαστε συγκεκριμένα άτομα που απαντάμε; Αυτό τώρα είναι καλό ή κακό;

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #5 στις: 23/06/06, 19:58 »
Ειχε πεσει στα χερια μου πριν καποια χρονια εντελως απο τυχη και ειχε στοιχειωσει για ενα διαστρημα το σιντι πλεηερ μου...Θυμαμαι μου χε κανει φοβερη εντυπωση το εξωφυλλο...Πολυ καψιμο...Ειναι οντως ενας φοβεροις δισκος, και γενικοτερα η μπαντα ειναι φοβερη.
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #6 στις: 26/06/06, 10:46 »
Αυτός ο δίσκος είναι ποιοτικός παιδιά.. Θεωρώ ότι ακόμα και σήμερα είναι μπροστά, πρέπει να τον ακούσει κόσμος για να μάθει να θέτει άλλα στάνταρ στη μουσική που ακούει..
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #7 στις: 27/06/06, 17:17 »
Ωραιο συγκροτημα!Δεν εχω κατι αυθεντικο αλλα εχω σχεδον ολο το into the everflow.Παρα πολυ καλο.Ειδικα το butterfly.
Apo to social grace εχω δυο τραγουδια.Απο αυτα το and the devil cried λαλαει!

Να ρωτησω κατι ομως..Εχουν βγαλει ενα αλμπουμ το 99 το dark millenium?Λεει τπτ?
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #8 στις: 29/06/06, 02:18 »
Να ρωτησω κατι ομως..Εχουν βγαλει ενα αλμπουμ το 99 το dark millenium?Λεει τπτ?

Οι Psychotic Waltz; Είσαι σίγουρος; Δε νομίζω να έχουν βγάλει τέτοιο άλμπουμ...τέσσερα αλμπουμ έχουν όλα κι όλα (A Social Grace, Into The Everflow, Mosquito, Bleeding)...μήπως είναι καμια συλλογή;

Αποσυνδεδεμένος KJP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #9 στις: 29/06/06, 02:23 »
Να ρωτησω κατι ομως..Εχουν βγαλει ενα αλμπουμ το 99 το dark millenium?Λεει τπτ?


Οι Psychotic Waltz; Είσαι σίγουρος; Δε νομίζω να έχουν βγάλει τέτοιο άλμπουμ...τέσσερα αλμπουμ έχουν όλα κι όλα (A Social Grace, Into The Everflow, Mosquito, Bleeding)...μήπως είναι καμια συλλογή;


Πρόκειται, κατά κάποιο τρόπο, για συλλογή:
http://www.psychoticwaltz.com/PW/htmls/new.html

Οι κριτικές είναι αποθεωτικές, αλλά προσωπικά δεν το έχω ακούσει ποτέ.
Είχε κυκλοφορήσει από την Institute.



Επίσης, το 1998 ή ίδια εταιρία είχε κυκλοφορήσει το διπλό "Days And Birth Of A Legend" ή "Live & Archives", το οποίο είναι πάλι κάποιου είδους συλλογή με ακυκλοφόρητο υλικό.



Και για τις δύο κυκλοφορίες, πληροφορίες θα βρεις εδώ:
http://www.psychoticwaltz.com/PW/htmls/discography.html
« Τελευταία τροποποίηση: 29/06/06, 02:42 από KJP »
Όλα είναι δρόμος.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #10 στις: 29/06/06, 11:38 »
Ετσι εξηγειται..Τυχαινει να τα εχω σε μπ3(μην με βρισετε..) και εχω ενα τραγουδι απο το dark millenium που ειναι το fight to nowhere(ετσι το λεει μαλλον σωστο ειναι.. ::)) και ενα απο αυτο το live & archives  το i'm the warlus απο Live στο Αμβουργο το 91
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #11 στις: 29/06/06, 16:04 »
Αυτά ομολογώ πως δε τα ήξερα!!! Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σας παιδιά!!! Φαντάζομαι όμως πως δε θα βρίσκονται με τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #12 στις: 29/06/06, 22:00 »
Εγω απο Limewire τα κατεβασα..Τωρα για αυθεντικα(εκει ειναι το ζουμι) μακαρι να τα βρεις.. :-\
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #13 στις: 30/06/06, 01:20 »
Εγω απο Limewire τα κατεβασα..Τωρα για αυθεντικα(εκει ειναι το ζουμι) μακαρι να τα βρεις.. :-\

Μα για αυθεντικά μιλάω κι εγώ...δεν είμαι φίλος της αντιγραφής αλλά αν δε βρίσκονται με τίποτα είναι μια καλή προσωρινή λύση...

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #14 στις: 03/07/06, 11:00 »
Πάντως αυτό το άλμπουμ είναι η ίδια η θεά έμπνευση.Παραδεχτείτε το!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #15 στις: 05/07/06, 13:17 »
Πάντως αυτό το άλμπουμ είναι η ίδια η θεά έμπνευση.Παραδεχτείτε το!!

To παραδεχομαστε αγογγυστα.  ;)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #16 στις: 05/07/06, 13:34 »
   ειμαι πολυ τυχερος που κατεχω ο,τι εχει κυκλοφορισει απο SW!!! απο τα 4 στουντιο αλμπουμ, καθως και το "the strange mind of buddy lackey" kai ακομα μια κυκλοφορια που τιτλοφορειται ως Dark Millenium και περιεχει διαφορα ψιψιψονια οπως live, συνεντευξεις κ.α.!!!

   Το μονο που με χαλαει, πλεον, ειναι η παραγωγη. Γιατι ακουγοντας τις νεες παραγωγες, πλεον καποιοες -οχι ολες- παλιοτερες χανουν ρε γ@μωτο!!!  :-\ :( :-\
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #17 στις: 05/07/06, 18:33 »
   Το μονο που με χαλαει, πλεον, ειναι η παραγωγη. Γιατι ακουγοντας τις νεες παραγωγες, πλεον καποιοες -οχι ολες- παλιοτερες χανουν ρε γ@μωτο!!!  :-\ :( :-\

Συμφωνώ αλλά μη ξεχνάς πως έτσι το άκουσμα γίνεται πιο αυθεντικό και ζωντανό...πιο χύμα με τη καλή έννοια έτσι; ;)

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #18 στις: 06/07/06, 09:35 »
Βάλτε με ακουστικά το Successor δυνατά, και θα ακούσετε την ταινία που γυρνάει και τον μετρονόμο..
Ακόμα, ακούστε στο Another Prophet Song, στο χαλαρό σημείο, εκεί που τελειώνει ένα ακουστικό θέμα και πάει να μπεί
ο ένα άλλο, ο ένας κιθαρίστας δεν πιάνει καλά τη συγχορδία και κάνει λάθος..
Αυτό ονομάζεται γοητευτικό...
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #19 στις: 06/07/06, 15:30 »
Βάλτε με ακουστικά το Successor δυνατά, και θα ακούσετε την ταινία που γυρνάει και τον μετρονόμο..
Ακόμα, ακούστε στο Another Prophet Song, στο χαλαρό σημείο, εκεί που τελειώνει ένα ακουστικό θέμα και πάει να μπεί
ο ένα άλλο, ο ένας κιθαρίστας δεν πιάνει καλά τη συγχορδία και κάνει λάθος..
Αυτό ονομάζεται γοητευτικό...

Σε άλλους μπορεί να μην αρέσει αλλα εγώ γουστάρω τέρμα κάτι τέτοια...ο αυθορμητισμός είναι κάτι που λείπει από τις σημερινές γυαλισμένες παραγωγές...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #20 στις: 06/07/06, 16:26 »
Που σκατα θα τα βρουμε αυθεντικα? :'( :-\ :-[
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #21 στις: 06/07/06, 20:44 »
Εχει τα αυθεντικα τους το μετροπολις.Μαλιστα εχει και ενα σαν box set με δυο δισκους αν δεν κανω λαθος.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #22 στις: 07/07/06, 00:13 »
Εχει τα αυθεντικα τους το μετροπολις.Μαλιστα εχει και ενα σαν box set με δυο δισκους αν δεν κανω λαθος.
Εγω που ρωτησα τον michelangelo μου πε να παω εξαρχεια και αν >:(
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ax_Wield

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing is real!
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #23 στις: 07/07/06, 02:12 »
Ελάτε ρε παιδια πανεύκολο είναι να βρεθούν πλέον...τσεκάρετε Metropolis και PMW και θα τα έχουν σίγουρα, εγώ πολλές φορές τα έχω δει...κυκλοφορούν 2 box-sets, το ένα περιέχει τα 'A Social Grace' και 'Mosquito' και το άλλο τα 'Into The Everflow' και 'Bleeding' με πολλά extras όπως DVD με τη συναυλία από το release party του 'A Social Grace', demos, video clips και πολλά άλλα...η τιμή τους είναι περίπου στα 18-19 ευρώ το πακέτο...

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Psychotic Waltz - A Social Grace
« Απάντηση #24 στις: 07/07/06, 10:15 »
Το κομμάτι Psychotic Waltz, είναι ένα από τα καλύτερα τραγούδια που έχω ακούσει ποτέ.
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/03, 11:50
από PANIC!<zent>
13 Απαντήσεις
3979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/06, 12:11
από TAXIS
0 Απαντήσεις
1956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 04:51
από KOYPEAS
1 Απαντήσεις
2125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/10, 12:42
από Mike Moss
9 Απαντήσεις
3352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 23:32
από Kiratzoharris
0 Απαντήσεις
1791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 20:11
από Transformer
0 Απαντήσεις
2269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/11, 15:52
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/11, 21:40
από Ibanezos
0 Απαντήσεις
2061 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/13, 19:16
από zefs
1 Απαντήσεις
2580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/13, 12:52
από Βραζίλης