Αποστολέας Θέμα: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ  (Αναγνώστηκε 25379 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« στις: 08/05/08, 16:37 »
Μεγάλο είναι πιστεύω το κενό στην παιδεία μας απο την στιγμή που δεν δίνεται η δυνατότητα σε αποφοιτους ΙΕΚ (με πτυχίο) να περάσουν στα πανεπιστήμια της χώρας και να εξελιχθούν. Γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που δεν κατάφεραν να περάσουν στα ΤΕΙ Ή ΑΕΙ και πήγαν στα ΙΕΚ και πήραν το πτυχίο και απο εκεί και πέρα μείναν στάσιμη. Πολλοί απο αυτούς είναι ποιο ικανοί απο κάποιους άλλους που βρίσκονται στα πανεπιστήμια. Χρόνια τώρα ακούγεται οτι το θέμα θα λυθεί αλλά όπως πάντα συμβαίνει στην ελλάδα όλα αργούν.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #1 στις: 08/05/08, 17:06 »
Μεγάλο είναι πιστεύω το κενό στην παιδεία μας απο την στιγμή που δεν δίνεται η δυνατότητα σε αποφοιτους ΙΕΚ (με πτυχίο) να περάσουν στα πανεπιστήμια της χώρας και να εξελιχθούν.

Ποιος στο είπε αυτό φίλε μου? Οι κατατακτήριες εξετάσεις τι κάνουν δλδ?  :P

Επίσης συμφωνώ περί ικανότητας κάποιου γιατί προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να έχεις 10 πτυχία για να λένε ότι είσαι έξυπνος.
Υπάρχουν πολύ εξυπνότεροι με λιγότερα ή καθόλου πτυχία. Ο Αινστάιν ήταν μετριότατος μαθητής και κοιτάξτε πως εξελίχθηκε.

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #2 στις: 08/05/08, 17:15 »
Απ΄όσο έχω γνώσει δεν παρέχεται ακόμα σε πτυχιούχους ιεκ να περάσουν στα τει. Γνωρίζεις τίποτα περισσότερο parlats. Αν ναι ίσως βοηθήσουμε κάποιους να μάθουν κάτι περι του θέματος αυτου

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #3 στις: 08/05/08, 23:58 »
Μεγάλο είναι πιστεύω το κενό στην παιδεία μας απο την στιγμή που δεν δίνεται η δυνατότητα σε αποφοιτους ΙΕΚ (με πτυχίο) να περάσουν στα πανεπιστήμια της χώρας και να εξελιχθούν.

Ποιος στο είπε αυτό φίλε μου? Οι κατατακτήριες εξετάσεις τι κάνουν δλδ?  :P

Επίσης συμφωνώ περί ικανότητας κάποιου γιατί προσωπικά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται να έχεις 10 πτυχία για να λένε ότι είσαι έξυπνος.
Υπάρχουν πολύ εξυπνότεροι με λιγότερα ή καθόλου πτυχία. Ο Αινστάιν ήταν μετριότατος μαθητής και κοιτάξτε πως εξελίχθηκε.

Ο Αινσταιν δεν ηταν μετριοτατος μαθητης.  Ηταν εξαιρετικος απλα δεν περασε τις πρωτες εξετασεις που εδωσε για πανεπιστημιο διοτι ειχε παρατησει το σχολειο του στη Γερμανια επειδη ηθελε να παει με την οικογενεια του την Ιταλια και επισης ητανε μονο 16 χρονων οταν τις εδωσε...
Ο ανθρωπος διαβαζε Kant στα 12 του και ειχε κατανοησει ολοκληρη την Ευκλειδια Γεωμετρια στα 14!!!!
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #4 στις: 09/05/08, 00:10 »
Απ΄όσο έχω γνώσει δεν παρέχεται ακόμα σε πτυχιούχους ιεκ να περάσουν στα τει. Γνωρίζεις τίποτα περισσότερο parlats. Αν ναι ίσως βοηθήσουμε κάποιους να μάθουν κάτι περι του θέματος αυτου

Λάθος πληροφόρηση έχεις φίλε μου. Οσοι τελειώνουν ένα ΙΕΚ μπορούν με κατατακτήριες εξετάσεις να μπουν στη σχολή που θέλουν.

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #5 στις: 09/05/08, 14:59 »
όσοι τελείωνουν με πτυχίο ή όσοι τελείωνουν ένα ιεκ γενικα? Πότε δίνουν αυτές τις κατατακτήριες?

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #6 στις: 09/05/08, 15:37 »
όσοι τελείωνουν με πτυχίο ή όσοι τελείωνουν ένα ιεκ γενικα? Πότε δίνουν αυτές τις κατατακτήριες?

όσο και αν έψαξα στο διαδίκτυο δεν βρήκα τίποτα που να αναφέρεται ουσιαστικά στην δυνατότητα πτυχιούχον ιεκ να περάσουν στα τει ή αει. Μόνο θέληση απο το υπουργείο έχω διαβάσει για αυτό το θέμα

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #7 στις: 18/01/09, 00:38 »
Οσοι τελειώνουν ένα ΙΕΚ μπορούν με κατατακτήριες εξετάσεις να μπουν στη σχολή που θέλουν.


...για πες βρε Πάρη κάτι παραπάνω!
Γιατί εγώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο και με ενδιαφέρει πολύ! Ποιά είναι η πηγή σου? Ούτε στα ίδια τα ΙΕΚ δεν ενημερώνουν για κάτι τέτοιο.

όσοι γνωριζεται με βεβαιότητα...τα φώτα σας παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #8 στις: 18/01/09, 15:32 »
Μπορείς πάντα να δώσεις πανελλαδικές ή κάνω λάθος ;

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #9 στις: 18/01/09, 16:18 »
Φυσικά και μπορείς να δώσεις πανελλαδικές δεδομένου πως είσαι απόφοιτος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης!
Άλλο όμως πανελλαδικές και άλλο κατατακτήριες...αν δεν μου έχει διαφύγει κάτι ??
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/09, 17:02 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος androula

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #10 στις: 06/07/09, 17:59 »
παιδια το χω ρωτήσει γιατι ενδιαφερόταν  μια φίλη μου...
ακόμη δεν έχει δωθεί το δικαίωμα σε αποφοιτους των ΙΕΚ( ακόμη κ αν είναι δημόσια) να δώσουν κατατακτήριες σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ...
ωστόσο ξέρω ότι υπάρχουν κάποια προγράμματα μέσω Ε.Ε. τα οποία ΟΤΑΝ γίνονται καλό είναι να τα εκμεταλευτεί κανείς.

Φυσικά και μπορείς να δώσεις πανελλαδικές δεδομένου πως είσαι απόφοιτος της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης!
Άλλο όμως πανελλαδικές και άλλο κατατακτήριες...αν δεν μου έχει διαφύγει κάτι ??


ναι...είναι διαφορετικο...
για να δώσει κανείς κατατακτηριες απαραίτητη προυπόθεση είναι να έχει τελιώσει κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ στην Ελλάδα ή στο εξωτερκό.
πρόκειται για εξετάσεις που δίνει ο ενδιαφερόμενος στο πανεπιστήμιο που θέλει σε μαθήματα που καθορίζονται απότην ίδια τη σχολή...
ωστόσο ο αριθμός των ατόμων που πέρνουν τα  πανεπιστήμια είναι πολύ μικρός.
Life isn't about finding your self...LIFE IS ABOUT CREATING YOUR SELF.................!
www.myspace.com/androula7

Αποσυνδεδεμένος ESHU

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #11 στις: 15/08/10, 19:51 »
Αλλο οι πανελαδικές αλλο οι κατατακτήριες.
Αν ειναι ενας αποφοιτος ΙΕΚ να δώσει πανελλαδικές πανω που ψάχνει για δουλεια τοτε γ**ησε τα.
Επισης μην ξεχνουμε γιατι καποιος προτίμησε τα ΙΕΚ.
Πολλοι θεωρουν πως ο μονος λόγος για να παει κανεις στα ΙΕΚ ειναι επειδη απέτυχε να περάσει στα ΤΕΙ.
Υπάρχει φυσικα και ενας αλλος λόγος.
Αν ειναι απο φτωχή οικογένεια.
Γιατι ολοι ξέρουμε οτι η παιδεια δεν ειναι δωρεαν στην Ελλάδα.
Πολλοί οταν μιλαμε για τις κατατακτήριες προβάλουν το επιχειρημα . Εγω εβαλα τον κώλο μου κάτω και περασα σε ΤΕΙ εσυ γιατι δεν πέρασες και τώρα που απέτυχες θελεις να μπεις στα ΤΕΙ;
Τα πράγματα ομως δεν ειναι τοσο απλοϊκα.
Οσοι περάσαν σε ΤΕΙ και πανεπιστήμια το κάναν με το πατρονάρισμα καποιου φροντιστηρίου (το οποιο φυσικά το πλήρωνε ο μπαμπάς).
Αυτος που πηγαινει στα ΙΕΚ ειναι συνηθως καποιος που εργάζεται παράλληλα (αν βρει δουλεια) και ειναι συνήθως ατομο χαμηλης οικονομικής επιφάνειας.
Οποτε το "εστρωσα τον κώλο μου" ως επιχειρημα ειναι μαλλον απλοϊκο, μιας και για να περάσει στα ΤΕΙ καποιος που δεν ειχε να δωσει χρηματα για φροντιστήρια ειναι εκ των πραγμάτων απίθανο, μιας και πρέπει να συναγωνιστεί ολους οσους πηγαινουν φροντιστήριο.
Και εκτως αυτου. αυτοι που εχουν χρήματα για φροντιστήριο εχουν και την ευχαίρια να περάσουν στο τει κατώ τρικάλων κι ας μένουν στην Αθήνα ή στο Ηράκλειο.
Ενω ενας φτωχός απο καποιο αστικό κέντρο πρέπει οπωσδήποτε να περάσει στην περιοχή του οπου οι βασεις ειναι υψηλες(μιας και αν περάσει στα κάτω τρίκαλα δεν θα ανταπεξέλθει οικονομικα).
Αρα η πιθανοτητα ενας φτωχος, που μενει σε ενα αστικό κέντρο να περάσει και να τελειώσει ενα ΤΕΙ ειναι μικρή.
Γι αυτον τον λόγο θα ήταν καλο (και δικαιο αν και η δικαιοσυνη στην Ελλαδα ειναι ανέκδοτο) να υπάρχουν κατατακτήριες για αποφοιτους ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος Pavlaras1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
ΤΕΕ->ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #12 στις: 22/08/10, 00:00 »
Συμφωνω απολυτα με τον ESHU.
Μιας και το ιδιο οικονομικο προβλημα ειχα αλλα ακομη εχω και εγω  :(
Βρηκα στο διαδικτυο με την ευκαιρεια τι χρειαζεται και σε τι δινεις εξετασεις για την μεταφορα απο τα IEK στα ΤΕΙ  ;)
Να εισαχθούν στα Τ.Ε.Ι. σε τμήματα αντίστοιχης ή συναφούς ειδικότητας, κατόπιν εξετάσεων σε πανελλαδικό επίπεδο σε 2 μαθήματα Γενικής Παιδείας (Μαθηματικά και Νέα Ελληνικά) και 1 μάθημα Ειδικότητας.
 :)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/10, 00:01 από Pavlaras1 »

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #13 στις: 11/09/10, 19:42 »
Δεν ειναι θεμα μονο οικονομικο...(καθως καταβαλεις και παλι ενα συμβολικο ποσο στα ΙΕΚ)
Ενας αλλος παραγοντας ειναι ο εξης:
Απο ΙΕΚ κερδιζεις χρονο... ο σπουδαστεις των πανεπιστημιων κανει, περιπου, 4 χρονια για παρει πτυχο (ανωτερο μεν) ενω ο σπουδαστης εχει δυο χρονια φοιτησης και εφοσον παρει πιστοποιηση των σπουδων του εχει το δικαιωμα να βγαλει την αδεια ασκησεως επαγγελματος...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #14 στις: 11/09/10, 23:10 »
Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα..
1) ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα σε πτυχιούχους ΙΕΚ να περάσουν σε ΤΕΙ και ΑΕΙ με κατατακτήριες? ή
2) Υπάρχει η δυνατότητα, αλλα οι θέσεις είναι ελάχιστες ?
Υπήρξε πρόσφατα κάποια αλλαγή στη νομοθεσία ?

Εγώ πάντως πιστεύω οτι κάποιος που τελείωσε ΙΕΚ, δεν θα τον βοηθήσει η επιπλέον μόρφωση. Στον χώρο αγοράς η επαγγελματική εμπειρία λόγω προϋπηρεσίας, και οι πιστοποιήσεις (π.χ Cisco για έναν τεχνικό δικτύων ή administrator) είναι πολύ πιο σημαντικές από ένα ακόμα πτυχίο/δίπλωμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/10, 01:46 από kopaniamento »

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #15 στις: 12/09/10, 00:47 »
Άσχετα αν υπάρχει ή όχι η δυνατότητα ένας απόφοιτος ΙΕΚ να περάσει με κατατακτήριες σε ΑΕΙ/ΤΕΙ, κατά τη γνώμη μου αυτό δε θε έπρεπε να γίνεται! Ειδικά από ιδιωτικό ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΙΕΚ->ΤΕΙ->ΑΕΙ
« Απάντηση #16 στις: 15/09/10, 18:17 »
Εγώ ακόμα δεν κατάλαβα..
1) ΔΕΝ υπάρχει δυνατότητα σε πτυχιούχους ΙΕΚ να περάσουν σε ΤΕΙ και ΑΕΙ με κατατακτήριες? ή
Oχι ακομα...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....