Αποστολέας Θέμα: Eurovision 2010  (Αναγνώστηκε 21761 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #50 στις: 01/06/10, 15:46 »
Παρόλαυτά δεν μπορούσα να μην σχολιάσω το γεγονός ότι το μοναδικό μουσικό θέμα στο kithara τους τελευταίους μήνες που έχει τόσες απαντήσεις είναι αυτό της eurovision,όπως και κάθε χρόνο άλλωστε.


Μπα ΠΡΩΤΑ και με ΔΙΑΦΟΡΑ καθε χρονο ειναι τα θεματα με λεξεις στον τιτλο οπως: αστυνομια, αλητεια, τρομοκρατια, πολεμος και λοιπα...


Αποσυνδεδεμένος J.P. DiMaggio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Take us out to the Ball Game!
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #51 στις: 01/06/10, 15:59 »
εμενα το κομματι του αλκαιου πιο πολυ μου θυμισε βαλκανιο-ethnic, goran brekovic και τα ρεστα, οχι τοσο πολυ ελληνικο στυλ.
When the going gets weird, the weird turn pro.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #52 στις: 01/06/10, 19:11 »
Παρόλαυτά δεν μπορούσα να μην σχολιάσω το γεγονός ότι το μοναδικό μουσικό θέμα στο kithara τους τελευταίους μήνες που έχει τόσες απαντήσεις είναι αυτό της eurovision,όπως και κάθε χρόνο άλλωστε.


Μπα ΠΡΩΤΑ και με ΔΙΑΦΟΡΑ καθε χρονο ειναι τα θεματα με λεξεις στον τιτλο οπως: αστυνομια, αλητεια, τρομοκρατια, πολεμος και λοιπα...
Ναι, με τη διαφορά ότι αυτά δε βρίσκονται στο "μουσικά νέα και συζητήσεις".. Πράγματι, είναι γεγονός ότι ο θάνατος του Dio για παράδειγμα αποτέλεσε λιγότερο σημαντική είδηση-συζήτηση για τους "κιθαρωδούς" από το σκηνικό της eurovision...


Τέσπα, προσωπικά παρακολουθώ κάθε χρόνο τη eurovision, περισσότερο για τη φάση και το χαβαλέ.. Και βασικά αυτός ήταν και ο σκοπός του thread, η φάση και ο χαβαλές (κάτι που θα φαινόταν περισσότερο αν δεν είχε επέμβει το συντονιστικο team του kithara :P )... 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #53 στις: 02/06/10, 00:08 »
Γκουχ γκουχ...παρεμβηκε μονο για να αφυπνισει κι οχι για να συνετισει! ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #54 στις: 02/06/10, 09:04 »
1) Υπηρχε ζωντανη ορχηστρα!

Σε αυτήν την περίπτωση, τα έξοδα θα είναι περισσότερα.

Παράθεση από: freemind link=topic=79331.msg621837#msg621837   date=1275327184
2) Η εμπορευματοποιηση δεν υπηρχε σε τοσο μεγαλο βαθμο, αφου ολα ξεκινησαν απο μια τελειως διαφορετικη σκεψη για το τι θα ειναι η Eurovision.

Οι χορηγοί και οι διαφημιζόμενοι, συντηρούν αυτόν τον διαγωνισμό.

Παράθεση από: freemind link=topic=79331.msg621837#msg621837   date=1275327184
3) Αναγκαστικα, με την παρουσια ορχηστρας και ζωντανων μουσικων, οι συμμετεχοντες επρεπε να ειναι καλοι, τα κομματια ενορχηστρωμενα και συνθετικα αξιοπρεπη, ενω το κοινο ηθελε να ακουσει κομματια κι οχι να δει...μπουτακια!

Όταν πχ. πας σε μια χέβι μέταλ συναυλία, πας για να δεις μακριά μαλλιά, πέτσινα ρούχα, καρφιά, γκριμάτσες γεμάτες οργή, εκρήξεις, κλπ.

Παράθεση από: freemind link=topic=79331.msg621837#msg621837   date=1275327184
Στην περιοδο που εγινε η Eurovision χασαμε παρα πολλους μουσικους ( DIO, Dennis Hopper, Paul Gray ) που προσεφεραν παρα πολλα στη μουσικη! Αν μη τι αλλο μια μικρη αναφορα σε αυτους τους ανθρωπους θα ηταν ο,τι το καλυτερο...

Τι σχέση έχει ο Dio με την ποπ; (που βασικά είναι η eurovision). Αλλά και να είχε σχέση (όπως πχ o Michael Jackson), ο διαγωνισμος δεν είναι μνημόσυνο κανενός.

Και ειναι παραλογο σε μια εποχη που ολη η ανθρωποτητα βρισκεται σε συνεχη προβληματισμο για το κατα ποσο "ανθρωπινοι" ειμαστε πλεον, να διασκεδαζουν 100-200.000.000 ανθρωποι εις βαρος αλλων που δε ξερουν καν τι ειναι ηλεκτρικο ρευμα, τι ειναι καθημερινη διατροφη, τι ειναι ελευθερια, τι ειναι εκπαιδευση, τι ειναι δικαιωματα,  τι ειναι ζωη!

Τοτε, θα πρέπει όλοι να νιώθουμε μια μόνιμη ενοχή για οτιδήποτε κάνουμε, αν πχ. πάμε για καφέ θα πρέπει να νιώθουμε άσχημα γιατί με 4€ κάποια οικογένεια στον πλανήτη θα μπορούσε να τρώει ρύζι για εβδομάδες.
Πώς μπορείς πια να παίζεις μουσική και να διασκεδάζεις όταν τόσα   δισεκατομύρια άνθρωποι πεινάνε; Προτείνω να πουλήσεις όλα σου τα όργανα (τα μουσικά! όχι τα σωματικά, ακόμα...) για να θρέψεις πολλές οικογένειες. Μη ξεχνάς επίσης ότι πιθανότατα είναι προϊόντα ασιατικών χωρών με κακοπληρωμένους και καταπιεσμένους εργάτες.

Παράθεση από: freemind link=topic=79331.msg621827#msg621827   date=1275324462
Και ποτε δεν ειδα μεσω της Eurovision να γινεται καμια ουμανιστικη αναφορα! Ειναι ενα πανηγυρι για να ξεχναμε εμεις, οι πολιτες του "πολιτισμενου" κοσμου, της προοδευμενης Ευρωπης, πως εξω απο τη "Φουσκα" μας, υπαρχει ενας κοσμος που λιμοκτονει, διελυεται, καταστρεφεται...

"...και τώρα, διακόπτουμε την ροή του διαγωνισμού για να σας δείξουμε μερικά διαμελισμένα πτώματα στην γιγαντοοθόνη και συνεχίζουμε αμέσως μετά!"

Χαλάρωσε Θανάση... σε μερικούς αρέσει η ποπ και το θέαμα, τι να κάνουμε;... Και σίγουρα πολλοί δεν συμφωνούν με τον δικό σου τρόπο διασκέδασης (που δεν ξέρω ποιος είναι και δεν έχει σημασία). Ε και;...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #55 στις: 02/06/10, 14:04 »
1) Απο παλια η Eurovision ειχε πολλα εξοδα. Οχι ομως να κοψουν την ορχηστρα και παλι να πληρωνουμε...τα ιδια!!  :-\ Υποτιθεται πως ο,τι κοβεται δεν ειναι μονο για το θεαθηναι, αλλα και για μειωση των εξοδων....Εκτος εαν βαλαμε αλλα εξοδα...βλεπε πολυπληθεις αποστολες, κλπ ;)

2) Οι χορηγοι, οι διαφημιζομενοι και...τα κρατικα καναλια! Τουλαχιστον στη δικη μας περιπτωση, μια χαρα συντηρουμε σαν Ελληνες το πανηγυρι!

3) Συγνωμη Βασιλη, εσυ που εισαι και μεγαλυτερος, θυμασαι τη Eurovision να στηριζεται στα μπουτακια ή στη μουσικη που θα ακουγες;  :-X Οχι δηλαδη, γιατι τοτε μαλλον αλλη Eurovision εβλεπα εγω απο τα αρχεια κι αλλη μαλλον προβαλλοταν στη τηλεοραση!
Και η απαντηση περι heavy metal ειναι ατοπη τελειως by the way  ;D Μιλησα για ποιοτητα στη μουσικη, στην ενορχηστρωση και στους μουσικους κι εσυ μου μιλας για ασχετα πραγματα!

4) Οχι, δεν ειναι παρα μονο μνημοσυνο της μουσικης!

5) Τελειως ατοπο Βασιλη και λυπαμαι που πεφτεις στη παγιδα να συγκρινεις τον εξοπλισμο ενος μουσικου με τα Εκατομμυρια ευρω που "παιχτηκαν" πισω απο τη πλατη ολων των Ευρωπαιων γι'αυτο το πανηγυρι!
Εδω μιλαμε για προϋπολογισμο μικρης χωρας κι εσυ μου μιλας για τα 4€ ενος καφε και τα 1700€ του εξοπλισμου μου!

Ε, εαν ηταν ετσι, τοτε να οργανωνω εγω τη Eurovision με τα 1704€ που μπορω να διαθεσω!  ::)

6) Εχεις δικιο Βασιλη. Σε εσενα μπορει να αρεσουν τα μπουτακια και η κακη μουσικη ( που συνηθως βγαινει και πρωτη ) της Eurovision. Ειναι γνωστο αλλωστε πως ποιοτικα κομματια ποτε δεν ειχαν καλη τυχη στη Eurovision του 21ου αιωνα!

Λυπαμαι...μπουτακια μπορει ςνα βρεις και σε ενα τσοντοπεριοδικο  ;) Δεν ειναι αναγκη να αποχαυνωθεις και μουσικα!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #56 στις: 02/06/10, 18:07 »
Θα συμφωνήσω στα περισσότερα με τον freemind.Ζούμε σε μια κοινωνία θεάματος όπου η ουσία δεν χωράει.Η Eurovision είναι απλά μια απόδειξη αυτού.Και αυτού του είδους την κοινωνία την στηρίζουμε βλέποντας αυτό και άλλα παρόμοια τηλεοπτικά σ***α.Όχι, δεν είναι κανείς αναγκασμένος να πατήσει το κουμπάκι και να περάσει καλά με φίλους ή με μια βόλτα κάτω από το φεγγάρι.Αλλά εσύ, χ, ψ, τάδε κλπ, που προτιμάς κάτι κενό και σάπιο από κάτι απλά όμορφο, προβληματίσου λίγο.Και δεν θα έτρεχε κάτι αν ήσουν ένας ή δύο ή εκατό.Τι συμπεράσματα μπορώ να βγάλω για τους ανθρώπους όταν είσαι η συντριπτική πλειοψηφία;
Τώρα θα μου πείτε... "όλα αυτά επειδή είδαμε Eurovision;".Ναι..γι'αυτό.Γιατί ο κόσμος πια δεν έχει κρίση.Ό,τι του σερβίρουν γαρνιρισμένο με φώτα φρου φρου,αρώματα και κουτσομπολιά,το τρώνε.Είναι το ασφαλές.. το δοκιμασμένο.Δυστυχώς αυτοί είμαστε ρε παίδες.Και δεν έχει νόημα να τρωγόμαστε.Ούτε χρειάζεται κάτι δύσκολο για να αλλάξει το σκηνικό.Λίγο ψάξιμο μόνο εσωτερικά.

ΒΓΑΛΤΕ ΤΗΝ ΠΡΙΖΑ.... Επιτέλους!Αηδία έχουμε καταντήσει..
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #57 στις: 02/06/10, 21:51 »
freemind,

1 & 2) Τα έσοδα από τις διαφημίσεις (και τα sms φαντάζομαι) υπερβαίνουν τα έξοδα, δεν επιβαρύνεται ο κρατικός προϋπολογισμός.

3) Υπάρχουν και άντρες τραγουδιστές και σεμνά ντυμένες τραγουδίστριες, και τεσπα αν κάποιες φοράνε μίνι αυτό είναι κοινωνικά αποδεκτό ακόμα και στον δρόμο, και δεν τους εξασφαλίζει την πρωτιά. Το παράδειγμα περί χέβι μέταλ είναι σχετικό γιατί κι εκεί υπάρχει θέαμα.

4) Σε κάποιους αρέσει η ποπ, τι να κάνουμε;

5) Ο καθένας ας συνεισφέρει με τον οβολό του. Μην ξαναπάς για καφέ, ένας καφές είναι ένα εμβόλιο στην Αφρική.

6) Δεν αναφέρθηκα στα δικά μου γούστα. Λέω ότι δεν μπορείς να επιβάλλεις τα δικά σου γούστα στους άλλους, ούτε καν να ενίστασαι για τα δικά τους.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #58 στις: 02/06/10, 22:35 »
1&2) Θεωρείς δηλαδή Βασίλη ότι η Ελλάδα κέρδισε χρήματα απο την διεξαγωγή της Eurovision ή ότι έστω δεν επιρεάστηκε ο κρατικός προϋπολογισμός? Και τελικά ποιοί είναι αυτοί που όντως κερδίζουν όλα αυτά τα χρήματα?

4) Αυτό δεν είναι ακριβώς ποπ, μάλλον η τελευταία υποκουλτούρα της ποπ είναι, τραγούδια με μηδενική μουσική αξία γραμμένα για ένα κοινό που αδιαφορεί για την μουσική ποιότητα.

5) Δεν μπορείς να συγκρίνεις έξοδα εκατομμυρίων που γίνονται για ΑΝΟΥΣΙΟΥΣ πραγματικά σκοπούς με έναν καφέ ή ένα γεύμα σε εστιατόριο. Στην μία περίπτωση μιλάς για έναν άνθρωπο ο οποίος απλά ψάχνει κάπου να ξεσκάσει απο την καθημερινή του εργασία (καφές) και στην άλλη για υπερέξοδα και υπερκέρδη ανθρώπων που βγάζουν την απόλυτη υπεραξία αδιαφορώντας για κάθε τι που έχει να κάνει με τον άνθρωπο. Πιθανόν οι ίδιοι αυτοί άνθρωποι να είναι αυτοί που όντως στερούν τα εμβόλια απο την Αφρική και αυτή τη στιγμή τους υποστηρίζεις.

3&6) Υπάρχει το γούστο που έχει να κάνει με το τι όντως αρέσει αισθητικά στον καθένα και υπάρχει και η επιβεβλημένη απο προπαγάνδα κουλτούρα που έχει πολύ συγκεκριμένους σκοπούς όπως τα κέρδη των μεγαλοεταιριών και αυτούς τους σκοπούς εξυπηρετούν διαγωνισμοί μεγάλου βεληνεκούς όπως η Eurovision. Νομίζω οτί απλά αυτή τη στιγμή κάνεις ότι δεν βλέπεις και δεν ξέρω γιατί, γιατί πιστεύω ότι είσαι αρκετά έξυπνος για να καταλάβεις για τι πράγμα μιλάει ο freemind (με τον οποίο παραδόξως συμφωνώ). Θεωρώ προσωπικά ότι η eurovision και γενικά αντίστοιχοι θεσμοί αποτελούν την απόλυτη παρακμή της τέχνης. Δεν θέλω να επιβάλω τα γούστα μου γιατί δεν λέω "ακούτε αυτό μόνο" αλλά ενίσταμαι σε τέτοιους θεσμούς που κάνουν πλύση εγκεφάλου, εκμηδενίζουν την μουσική και την τέχνη και συντηρούν στην αποχαύνωση του ανθρώπου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #59 στις: 02/06/10, 23:52 »
4) Αυτό δεν είναι ακριβώς ποπ, μάλλον η τελευταία υποκουλτούρα της ποπ είναι, τραγούδια με μηδενική μουσική αξία γραμμένα για ένα κοινό που αδιαφορεί για την μουσική ποιότητα.
Στα άλλα συμφωνώ από λίγο εώς πολύ αλλά στο συγκεκριμένο όχι.. Ακόμα κι αν αυτό που λες ισχύει για την πλειοψηφία των κομματιών, σίγουρα δεν ισχύει για όλα! Ας πούμε το φετινό της Ουκρανίας (επιμένω σε αυτό γιατί το βρήκα το ομορφότερο από όλα) ή της Ρωσσίας (προσωπικά δε μου λέει πολλά αλλά δεν το λες σκουπίδι) τα λες υποκουλτούρα της ποπ?

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #60 στις: 02/06/10, 23:54 »
4) Αυτό δεν είναι ακριβώς ποπ, μάλλον η τελευταία υποκουλτούρα της ποπ είναι, τραγούδια με μηδενική μουσική αξία γραμμένα για ένα κοινό που αδιαφορεί για την μουσική ποιότητα.

Τι εννοεις μουσικη ποιοτητα και μουσικη αξια?
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #61 στις: 02/06/10, 23:57 »
4) Αυτό δεν είναι ακριβώς ποπ, μάλλον η τελευταία υποκουλτούρα της ποπ είναι, τραγούδια με μηδενική μουσική αξία γραμμένα για ένα κοινό που αδιαφορεί για την μουσική ποιότητα.

Τι εννοεις μουσικη ποιοτητα και μουσικη αξια?
Νομίζω ότι μιλάει γενικά για την μουσική αξία και την μουσική ποιότητα.

Αποσυνδεδεμένος Eddie~Maiden

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 383
  • Φύλο: Άντρας
  • blah blah blah
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #62 στις: 03/06/10, 00:04 »
4) Αυτό δεν είναι ακριβώς ποπ, μάλλον η τελευταία υποκουλτούρα της ποπ είναι, τραγούδια με μηδενική μουσική αξία γραμμένα για ένα κοινό που αδιαφορεί για την μουσική ποιότητα.

Τι εννοεις μουσικη ποιοτητα και μουσικη αξια?
Νομίζω ότι μιλάει γενικά για την μουσική αξία και την μουσική ποιότητα.

Αυτα δν ειναι υποκειμενικα? :)
Dave who? Murray? Mustaine? Gilmour?

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #63 στις: 03/06/10, 00:16 »
Ίσως ήμουν λίγο γενικόλογος σε αυτό το σημείο είναι η αλήθεια (αλλά εντάξει μην κολλάμε μόνο σε ένα πράγμα). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι κατά κύριο λόγο εμφανίζεται στην eurovision μηδενική μουσική ουσία. Εάν δούμε τα τελευταία δέκα χρόνια τον διαγωνισμό πάνω κάτω επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια τραγούδια με τα ίδια και τα ίδια μοτίβα και τα ίδια με τα ίδια χορευτικά. Μία χώρα θα κάνει ένα καραγκιοζοτράγουδο, 2-3 χώρες θα κάνουν μπαλάντες, κάποιες θα βγαλούν θεογκόμενες με τα βυζιά και τα μπούτια έξω, κάποιοι θα το παίξουν κουλτουρα με πιο "κυριλέ" τραγουδίστριες και κάποιοι θα το παίξουν ροκάδες. Αυτό είναι το γενικό μοτίβο της eurovision και επαναλαμβάνεται όπως επαναλαμβάνονται τα μουσικά θέματα και μοτίβα σε κάθε κατηγορία τραγουδιού. Αυτό έννοω με την μηδενική μουσική αξία και ποιότητα.

Και αυτό δεν είναι και τόσο υποκειμενικό. Όταν έχουμε ακούσει την ίδια μπαλάντα απο 10 διαφορετικές χώρες ας πούμε και τους ίδιους στίχους απο όλες τις χώρες δεν υπάρχει πρόοδος, δεν υπάρχει ουσία, δεν υπάρχει αξία σε αυτό που γίνεται.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #64 στις: 03/06/10, 04:18 »
Roufus στο τελευταίο σου μήνυμα διαπίστωσα πως ξέρεις τελικά πολλά απο Eurovision!!! Έλα... μην κρύβεσαι... κι εσύ την είδες! Παραδέξου το!!!! :D

Πλακίτσα κάνω, μην παρεξηγηθούμε! Έχουμε διασταυρώσει ξίφη σε άλλα θέματα, μην το κάνουμε κι εδώ :)

Έχω γράψει και αλλού πως είμαι αντίθετος γενικά με την έννοια "μουσικός διαγωνισμός". Και μάλιστα όταν έχει καταντήσει να μην προάγει τον πολιτισμό παρα μόνο τα κέρδη της μουσ. βιομηχανίας (με ολίγο διεθνές πολιτικό "γλύψιμο" ). Και ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που με τα χρήματα (του Έλληνα φορολογούμενου) που δαπανά στη Eurovision θα μπορούσε να ανοίγει μερικά μουσικά Γυμνάσια κάθε χρόνο (όπως έχει γράψει και πρώην συνφορουμίτης που δε θα πω το όνομά του γιατί ο Βραζίλης καραδοκεί  :D ).

Παρ'όλα αυτά, κάθε χρόνο, συλλαμβάνω τον εαυτό μου να την παρακολουθεί. Και αναρωτιέμαι "γιατί";

Γιατί πολύ απλά, είναι μια συνήθεια των παιδικών μου χρόνων, μια ευκαιρία να "ξεσκάσω" (όπως και με τον καφέ), να βρεθώ με τους φίλους μου και να σχολιάσουμε, να γελάσουμε και που ξέρεις, να ακούσουμε και κανένα καλό τραγουδάκι (όπως του Βελγίου που ούτε μπουτάκια έβγαλε, ούτε χορογραφία του Φωκά Ευαγγελινού, ούτε 150 όργανα σε playback ούτε τίποτα. Ένας τυπάκος με μια κιθάρα που έπαιξε μια καλή μπαλλάντα, όχι συνηθισμένη για τα Eurovisionικά πρότυπα)

Δε λέω πως η Eurovision αποτελεί ένα κορυφαίο πολιτιστικό γεγονός, καμία σχέση. Και αν θέλουμε να μιλήσουμε για σπατάλη Ελληνικών χρημάτων προς όφελος του κεφαλαίου, έχουμε πολλά και ισχυρότερα παραδείγματα να επικαλεστούμε. Είναι απλώς μια ευκαιρία να περάσουμε ευχάριστα ΕΝΑ βράδυ το χρόνο έχοντας ήδη πληρώσει για αυτό (και ακόμα και αν η Ελλάδα δεν ξανασυμμετείχε στη Eurovision, μην περιμένετε πως αυτομάτως θα μειωνόταν και το πάγιο της ΔΕΗ) και μετά να καθίσουμε να κάνουμε μια χαλαρή κουβεντούλα.

Αυτό είναι και τίποτα άλλο
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/10, 12:46 από Vaiking »
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #66 στις: 03/06/10, 14:47 »
Παράθεση
Η τηλεοπτική κάλυψη της συμμετοχής της χώρας μας στο διαγωνισμό   τραγουδιού της Eurovision "είναι ένα εμπορικό προϊόν και, ως τέτοιο, η   ΕΡΤ, πέραν του ότι την συμφέρει, είναι υποχρεωμένη να το διαφυλάξει".
Οκ, να δεχτώ απο τα στοιχεία που μας παρουσιάζουν ότι η ΕΡΤ κερδίζει από αυτό το προϊόν. Αντιμετωπίζεται όμως και ως τέτοιο. Οπότε να σταματήσουμε τις μπαρούφες περί μουσικού διαγωνισμού, τέχνης, γούστου κτλ. Γίνεται για εμπορικούς σκοπούς, τα τραγούδια που γράφονται δεν είναι προϊόν καλλιτεχνικής δημιουργίας αλλά εμπορικής ανάγκης και οι "καλλιτέχνες" ή καλλιτέχνες που τα εκτελούν απλώς εργάζονται εκείνη την ώρα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #67 στις: 03/06/10, 15:08 »
Σε αυτο δε θα διαφωνησω! Εξαλλου εαν μου λεγανε πριν 10-15 χρονια να δω Eurovision, θα το εκανα με ευχαριστηση, διοτι τοτε:









Οχι βαικινγκ φετος δεν ειδε αλλα τις προηγουμενες χρονιες βλεπαμε ανελλειπως παραλληλα με μαζικη καταναλωση fast food..Η πλεμπα του ανθρωπινου ειδους ;D
Μην μου τον βαζετε να κανει ποστ σεντονια εχει και γεννεθλια 8)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #68 στις: 03/06/10, 19:12 »
Γίνεται για εμπορικούς σκοπούς, τα τραγούδια που γράφονται δεν είναι προϊόν καλλιτεχνικής δημιουργίας αλλά εμπορικής ανάγκης και οι "καλλιτέχνες" ή καλλιτέχνες που τα εκτελούν απλώς εργάζονται εκείνη την ώρα.

Τότε, απορρίπτεις όλα τα δισκογραφημένα (από εταιρίες) τραγούδια καθώς και αυτά που παρουσιάζονται ζωντανά επί πληρωμή, και θα πρέπει να ακούς μόνο τραγούδια που προσφέρονται ή/και εκτελούνται δωρεάν.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #69 στις: 03/06/10, 19:22 »
Η αλήθεια είναι ότι ακούω αρκετά τραγούδια που προσφέρονται και εκτελούνται δωρεάν. Αλλά όχι, δεν είπα ότι απορρίπτω όλα τα δισκογραφημένα τραγούδια. Έχω την εντύπωση ότι απλά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις αυτά τα οποία λέω και δεν ξέρω γιατί το κάνεις. Αλλά ας τα κάνω λιανά αφού έτσι χρειάζεται. Υπάρχουν και καλλιτέχνες που όταν γράφουν ένα τραγούδι το κάνουν συνειδητά και όχι με σκοπό την εμπορευματοποίηση του, και έχουμε πάμπολλα παραδείγματα συγκροτημάτων και μεμονομένων καλλιτεχνών που όντως πιστεύουν σε αυτό που γράφουν.

Η διαφορά είναι ότι στην Eurovision ο σκοπός των τραγουδιών είναι να είναι προϊόντα. Και αυτόν τον σκοπό τον εξυπηρετούν όλοι οι εμπλεκόμενοι είτε πρόκειται για managers είτε για promoters είτε για στιχουργούς είτε για performers. Τα τραγούδια ως γνωστών γράφονται κατά παραγγελία και κρίνονται με μοναδικό κριτήριο το πόσο καλά προϊόντα θα είναι και πως μπορούν να αξιοποιηθούν ώστε να αποδώσουν το μέγιστο κέρδος.

Δισκογραφημένες δουλειές αντίθετα δεν έχουν παντοτε αυτήν την φύση. Κάποιος δημιουργός μπορεί να επιλέξει να πάει την δημιουργία του σε κάποιον promoter και  αυτός αποφασίζει αν θα το προωθήσει ή όχι με ή χωρίς παρεμβάσεις στο έργο. Ο καλλιτέχνης σε αυτήν την περίπτωση έχει δημιουργήσει κάτι ως προϊόν καλλιτεχνίκης δημιουργίας. Φυσικά υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις όπου γράφονται τραγούδια κατά παραγγελία για να εξυπηρετήσουν σκοπούς αντίσοιχους με αυτούς τις eurovision και όχι, αυτά τα τραγούδια δεν τα υποστηρίζω.

Είμαι αρκετά σαφής τώρα?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #70 στις: 04/06/10, 02:05 »
Η Eurovision είναι απλά μια απόδειξη αυτού.Και αυτού του είδους την κοινωνία την στηρίζουμε βλέποντας αυτό και άλλα παρόμοια τηλεοπτικά σ***α.Όχι, δεν είναι κανείς αναγκασμένος να πατήσει το κουμπάκι και να περάσει καλά με φίλους ή με μια βόλτα κάτω από το φεγγάρι.Αλλά εσύ, χ, ψ, τάδε κλπ, που προτιμάς κάτι κενό και σάπιο από κάτι απλά όμορφο, προβληματίσου λίγο.Και δεν θα έτρεχε κάτι αν ήσουν ένας ή δύο ή εκατό.Τι συμπεράσματα μπορώ να βγάλω για τους ανθρώπους όταν είσαι η συντριπτική πλειοψηφία;
Τώρα θα μου πείτε... "όλα αυτά επειδή είδαμε Eurovision;".Ναι..γι'αυτό.Γιατί ο κόσμος πια δεν έχει κρίση.Ό,τι του σερβίρουν γαρνιρισμένο με φώτα φρου φρου,αρώματα και κουτσομπολιά,το τρώνε.Είναι το ασφαλές.. το δοκιμασμένο.Δυστυχώς αυτοί είμαστε ρε παίδες.Και δεν έχει νόημα να τρωγόμαστε.Ούτε χρειάζεται κάτι δύσκολο για να αλλάξει το σκηνικό.Λίγο ψάξιμο μόνο εσωτερικά.

Εδω να παραθεσω ενα σχετικο αποσπασμα απο ενα καφρικο βιβλιο με το ονομα "η τελικη ληθη" ,του Κωστακη Αναν.
 
"....Που και που ακουμε κατι εμετικες μουσικες απο το εχθρικο χαρακωμα σαν καποιος να εβαλε σε ενα μπλεντερ ολη την ποπ κακογουστια των 20 τελευταιων χρονων, την ανακατεψε μετα σε χαμηλη φωτια με beat και υστερα την πασπαλισε με μπουζουκι και γαρδενιες. Τελος το ολο μιγμα δοθηκε σε μια οικονομικη συσκευασια προτηγανισμενες πατατες η οποια εγραψε τους στιχους και το τελικο αποτελεσμα μας το σερβιρουν ξεδιαντροπα καθε μερα......."
Ισχυει!
 
 :P :P :P
 
 
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #71 στις: 04/06/10, 08:25 »
Δισκογραφημένες δουλειές αντίθετα δεν έχουν παντοτε αυτήν την φύση. Κάποιος δημιουργός μπορεί να επιλέξει να πάει την δημιουργία του σε κάποιον promoter και  αυτός αποφασίζει αν θα το προωθήσει ή όχι με ή χωρίς παρεμβάσεις στο έργο. Ο καλλιτέχνης σε αυτήν την περίπτωση έχει δημιουργήσει κάτι ως προϊόν καλλιτεχνίκης δημιουργίας. Φυσικά υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις όπου γράφονται τραγούδια κατά παραγγελία για να εξυπηρετήσουν σκοπούς αντίσοιχους με αυτούς τις eurovision και όχι, αυτά τα τραγούδια δεν τα υποστηρίζω.

Και πώς ξέρεις τι έχει στο μυαλό του ο κάθε καλλιτέχνης όταν φτιάχνει κάθε ένα από τα τραγούδια του; Πρώτα απ'όλα, αν θέλει να το πάει σε δισκογραφική εταιρία πρέπει να είναι προσεγμένο και ακολούθως να δεχτεί τις τυχόν παρεμβάσεις από την εταιρία. Πρέπει να επενδύσει λεφτά (σε εξοπλισμό, ενοικίαση στούντιο, τυχόν session μουσικούς, κλπ), για να κερδίσει λεφτά. Εν ολίγοις, όσοι καλλιτέχνες έχουν ως κύρια απασχόληση την μουσική, έχουν σίγουρα στο μυαλό τους να κερδίσουν χρήματα για τα προς το ζειν. Το αν η μουσική τους βγαίνει και από την ψυχή τους, δεν το γνωρίζουμε. Αλλά και πάλι, η ψυχή κάποιων μουσικών βγάζει πχ. εύπεπτη ποπ και κάποιων δύσπεπτη τζαζ, οπότε ούτε η "ψυχή" μπορεί να είναι αντικειμενικό κριτήριο ποιότητας.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #72 στις: 04/06/10, 15:18 »
Άρα συμπεραινω τελικά απο αυτά που λες ότι επί του πρακταίου δεν μπορούμε να έχουμε άποψη για τίποτα. Τα πάντα είναι θέμα εμπορίου από την μία και καθαρά προσωπικού γούστου από την άλλη. Συνεπώς δεν μπορούμε να κρίνουμε απολύτως τίποτα και ούτε πρέπει να κρίνουμε τίποτα. Αυτό λες? Γιατί αυτό το συμπέρασμα βγαίνει απο τα λεγόμενα σου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #73 στις: 04/06/10, 16:51 »
"....Που και που ακουμε κατι εμετικες μουσικες απο το εχθρικο χαρακωμα σαν καποιος να εβαλε σε ενα μπλεντερ ολη την ποπ κακογουστια των 20 τελευταιων χρονων, την ανακατεψε μετα σε χαμηλη φωτια με beat και υστερα την πασπαλισε με μπουζουκι και γαρδενιες. Τελος το ολο μιγμα δοθηκε σε μια οικονομικη συσκευασια προτηγανισμενες πατατες η οποια εγραψε τους στιχους και το τελικο αποτελεσμα μας το σερβιρουν ξεδιαντροπα καθε μερα......."
Ισχυει!
 
 :P :P :P
 

Respect!.. Απλά!!Ευτυχώς υπάρχουν και σκεπτόμενα άτομα στην σημερινή νεολαία.Αν όχι...αλοίμονό μας!

Όσον αφορά περί εμπορικότητας,καταλαβαίνω απόλυτα τι θέλει να πει ο King Mob.Εννοείται ρε παιδιά ότι και οι καλλιτέχνες πρέπει από κάπου να ζήσουν.Όμως άλλο πράγμα να γράφεις χιτάκια γραμμένα στο πόδι με μοναδική σκέψη στο μυαλό το..παραδάκι και άλλο αυτό που γράφεις από την ψυχή σου να το πουλάς για να ζεις.Η σημερινή μουσική βιομηχανία είναι γεμάτη από τραγούδια που ανήκουν στην πρώτη κατηγορία.Αν κάποιος δεν το βλέπει αυτό,τότε δεν θέλει να το δει.Νομίζω πως εύκολα μπορείς να ξεχωρίσεις τα μεν από τα δε.
Από κει κι έπειτα,είναι και θέμα προσωπικού γούστου και επιλογών.Αν εισαι οκ με την πρώτη κατηγορία και δεν σε πειράζει,τότε προτιμάς αυτά τα τραγούδια και τελειώνει η ιστορία.Αν πάλι όχι...ακούς άλλα.
Πολύς ντόρος για το τίποτα με λίγα λόγια..
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος corpse_bride

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eurovision 2010
« Απάντηση #74 στις: 05/06/10, 00:58 »
Σχετικα με ολα αυτα, το μονο που θα μπορουσα να προσθεσω ειναι οτι την ελληνικη κοινωνια και νοοτροπια τετοιου ειδους τραγουδια την εκφραζουν. Την κανουν να ξεφυγει για λιγο απο ολη αυτη τη μιζερο-ζωη προσφεροντας θεαμα και συντομες, ανουσιες απολαυσεις..
ευωδιαζουν αγριοκερασα οι σιωπες....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
16902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 20:40
από Neikos
118 Απαντήσεις
31074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/08, 15:36
από Mrs Brightside
155 Απαντήσεις
38166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 21:19
από Spell@lchemist!
Α Ρ Η Σ 2009-2010

Ξεκίνησε από bono u2 « 1 2 » Αθλητισμός

28 Απαντήσεις
17573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:07
από zeromancer
13 Απαντήσεις
8105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 11:44
από sakman
153 Απαντήσεις
44992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets
336 Απαντήσεις
86414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/07/10, 17:30
από blackmorefan
1 Απαντήσεις
2857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/12, 08:23
από fuZZed
5 Απαντήσεις
5833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/14, 21:09
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
2148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/21, 11:13
από Stratos VR