Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 667522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #375 στις: 27/02/07, 13:16 »
Αν μέσα στους πανεπιστημιακούς χώρους συμβαίνουν αξιόποινες πράξεις, του κοινού ποινικού δικαίου, γιατί να μην μπορεί να μπει, αμέσως, η αστυνομία για να συλλάβει τους δράστες;
Παιδιά, υπάρχει ήδη σχετική νομοθετική ρύθμιση που επιτρέπει την είσοδο της αστυνομίας στους πανεπιστημιακούς χώρους όταν υπάρχουν πληροφορίες για αξιόποινες πράξεις. Το ότι δεν μπαίναν μέχρι τώρα είναι άλλο θέμα.. Η κίνηση των χουντικών να μπουν τότε στο πολυτεχνείο ήταν παράνομη γιατί ακριβώς μέσα στο πολυτεχνείο δεν γινόταν τίποτα αξιόποινο! Και ποιος σου είπε ότι αν δεν γινόταν αυτό τότε στις 17 Νοεμβρίου δε θα έπεφτε η χούντα; Και μη μου πεις ότι πιστεύεις ότι γι' αυτό έπεσε η χούντα...............
Ε...ναι, το είπα κι εγώ αυτό (για τις αυτόφωρες κακουργηματικές πράξεις).
Αλλά δεν είπα αυτό για τη χούντα! Μπέρδεψες τις δημοσιεύσεις!
 
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #376 στις: 27/02/07, 13:18 »
Ωραια,τι να κανουμε..Εγω προφανως ειμαι τοσο αθωος που πιστευω οτι η χουντα επεσε σε μεγαλο βαθμο εξεγερση στο πολυτεχνειο κ τοσο ρομαντικος που πιστευω οτι το πανεπιστημιο εχει κυριως κοινωνικο ρολο!
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #377 στις: 27/02/07, 13:21 »
Ναι Ίανε.. Αυτό για το άσυλο το είπα απλά για να συμφωνήσω μαζί σου. Το άλλο με την χούντα δε πήγαινε σε σένα, απλά εξήγησα γιατί καταπατήθηκε ο νόμος τότε στο πολυτεχνείο!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #378 στις: 27/02/07, 13:30 »
Ωραια,τι να κανουμε..Εγω προφανως ειμαι τοσο αθωος που πιστευω οτι η χουντα επεσε σε μεγαλο βαθμο εξεγερση στο πολυτεχνειο κ τοσο ρομαντικος που πιστευω οτι το πανεπιστημιο εχει κυριως κοινωνικο ρολο!

Ναι αλλά δεν μας είπες πού νομίζεις ότι εξυπηρετεί το άσυλο σε αυτόν τον κοινωνικό ρόλο του πανεπιστημίου σήμερα (και όχι πριν τριάντα χρόνια όπως είπε και ο Baphomet..)?
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #379 στις: 27/02/07, 13:35 »
Στο να μπορουν να διακινουνται ελευθερα ιδεες κ να μπορουν οι φοιτητες να διεκδικουν κ να οργανωνονται για αυτες τις διεκδικησεις!Για να μην δεχονται παντα οτι τους δινουν σαν τα προβατα κ να μπορουν να αντιδρουν!
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #380 στις: 27/02/07, 13:36 »
Αυτή την στιγμή (όχι πριν 30 χρόνια) ΠΡΑΚΤΙΚΑ εξυπηρετεί ως άσυλο εγκληματιών και τίποτα περισσότερο. Και γι'αυτό αλλάζει. Καιρός ήταν.

Αν συμβαίνει κάποια αξιόποινη πράξη ακόμη και τώρα η αστυνομία μπορεί να εισβάλει και αυτό πιστεύω είναι 100% λογικό.Γιατί όταν όμως η μολότωφ φεύγει μέσα από τα κάγκελα του Πολυτεχνείου κανείς δεν πάει να πιάσει αυτόν που το έκανε?

Εγκληματίες υπάρχουν παντού.Στις πλατείες,στις καφετέριες,στα μαγαζιά,στο από κάτω διαμέρισμα.Υπάρχει άσυλο εκεί?Εδώ από τον Κορυδαλλό έφυγε ο άλλος με ελικόπτερο και η μόνη ενέργεια ήταν η δήλωση "Σας καλώ να παραδοθείτε".Επομένως δεν είναι το άσυλο που προστατεύει τους εγκληματίες,είναι η κοινωνία που τους δημιουργεί.

Αν υπάρχει ένας χώρος που μπορεί να προστατευτεί από την ίδια του την κοινότητα,αυτός είναι του πανεπιστημίου.Μπορεί μερικοί να κάνουν καταλήψεις (πράγμα που δεν με βρίσκει 100% σύμφωνο) αλλά όλοι (όσοι έχουν μια επαφή με τον χώρο αυτό) αγαπάνε το πανεπιστήμιο και θέλουν να το προστατέψουν.

Το άσυλο δεν είναι απαραίτητα και πάντα ΠΡΑΚΤΙΚΟ όπως λένε πολλοί και αυτά περι χούντας που ισχυρίζονται άλλοι είναι παρελθόν.Το άσυλο είναι μια ιδέα.Μια ιδέα η οποία υποστηρίζει ότι ένας χώρος μπορεί ο ίδιος να ελέγχεται από τα μέλη που τον απαρτίζουν,τα οποία μέσα  σε αυτόν να νιώθουν ασφαλή,σίγουρα και να μπορούν να κάνουν ανενόχλητα την δουλεία για την οποία τα προορίζει η κοινωνία.

Η κατάργηση ενός τέτοιου θεσμού (ή τεσπα η υποβάθμιση του) είναι αντιμετώπιση της μορφής "πονάει κεφάλι,κόψει κεφάλι".Γιατί αντί να υπάρχει η εύκολη λύση της αστυνομίας,το άσυλο (και η σωστή χρήση και προστασία του) μπορεί να αποτελέσει μέσο βελτίωσης των σχέσεων μεταξύ της πανεπιστημιακής κοινότητας (δηλαδή φοιτητών,καθηγητών,πρυτάνεων).Μέσω της συζήτησης και της συνεργασίας μπορεί κάλλιστα να επιτευχθεί η ασφάλεια που ζητάει η κοινότητα.Χειροπιαστό παράδειγμα αποτελεί η συνεννόηση του πρύτανη του ΕΜΠ με τους φοιτητές του.

Στο κάτω κάτω αν θέλουν να αλλάξουν κάτι τόσο πολύ στην παιδεία,ας κοιτάξουν λίγο την χρηματοδότηση μας...Γιατί το Πανεπιστήμιο μου ακόμη χρωστάει αυτή την μπαταριούλα για το ηλιακό αυτοκίνητο που έφτιαξε...αν είναι ποτέ δυνατόν....

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #381 στις: 27/02/07, 13:41 »
Ωραια,τι να κανουμε..Εγω προφανως ειμαι τοσο αθωος που πιστευω οτι η χουντα επεσε σε μεγαλο βαθμο εξεγερση στο πολυτεχνειο
Δεν έγινε έτσι...δυστυχώς.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #382 στις: 27/02/07, 13:41 »
Στο να μπορουν να διακινουνται ελευθερα ιδεες κ να μπορουν οι φοιτητες να διεκδικουν κ να οργανωνονται για αυτες τις διεκδικησεις!Για να μην δεχονται παντα οτι τους δινουν σαν τα προβατα κ να μπορουν να αντιδρουν!

Αν είναι δυνατόν!! Παραγματικά πιστεύεις ότι αυτό κάνει το άσυλο ΣΗΜΕΡΑ ? (το ξαναγράφω γιατί μάλλον δεν το κατάλαβες) Αυτή η σημασία που λες είναι η θεωρητική του και όχι η πρακτική του σήμερα.

Και σε τι θα σε εμπόδιζε η παρουσία της αστυνομίας σε αυτό το πράγμα; Αν οι "ελεύθερες ιδέες" είναι ο μπάφος και τα πειρατικά CD τότε να μην διακινούνται. Και αν οι φοιτητές "διεκδικούν και οργανώνονται" σπάζοντας και κατατρέφοντας ότι υπάρχει εκεί μέσα, τότε να μην διεκδικούν. Προσοχή, δεν λέω ότι οι όποιες εκδηλώσεις και καταλήψεις καταλήγουν σε καταστροφές, απλά κανείς ποτέ δεν είπε ότι η αστυνομία θα πρέπει να επεμβαίνει σε περίπτωση εκδηλώσεων και (ειρηνικών) καταλήψεων. Δηλαδή τι νομίζεις; Ότι εκεί που έχεις συνέλευση ή συναυλία ή οτιδήποτε άλλο θα έρθει να σε μπουζουριάσει ο μπάτσος?
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #383 στις: 27/02/07, 13:41 »
Αυτή την στιγμή (όχι πριν 30 χρόνια) ΠΡΑΚΤΙΚΑ εξυπηρετεί ως άσυλο εγκληματιών και τίποτα περισσότερο. Και γι'αυτό αλλάζει. Καιρός ήταν.

Αν συμβαίνει κάποια αξιόποινη πράξη ακόμη και τώρα η αστυνομία μπορεί να εισβάλει και αυτό πιστεύω είναι 100% λογικό.Γιατί όταν όμως η μολότωφ φεύγει μέσα από τα κάγκελα του Πολυτεχνείου κανείς δεν πάει να πιάσει αυτόν που το έκανε?

Εγκληματίες υπάρχουν παντού.Στις πλατείες,στις καφετέριες,στα μαγαζιά,στο από κάτω διαμέρισμα.Υπάρχει άσυλο εκεί?Εδώ από τον Κορυδαλλό έφυγε ο άλλος με ελικόπτερο και η μόνη ενέργεια ήταν η δήλωση "Σας καλώ να παραδοθείτε".Επομένως δεν είναι το άσυλο που προστατεύει τους εγκληματίες,είναι η κοινωνία που τους δημιουργεί.

Αν υπάρχει ένας χώρος που μπορεί να προστατευτεί από την ίδια του την κοινότητα,αυτός είναι του πανεπιστημίου.Μπορεί μερικοί να κάνουν καταλήψεις (πράγμα που δεν με βρίσκει 100% σύμφωνο) αλλά όλοι (όσοι έχουν μια επαφή με τον χώρο αυτό) αγαπάνε το πανεπιστήμιο και θέλουν να το προστατέψουν.

Το άσυλο δεν είναι απαραίτητα και πάντα ΠΡΑΚΤΙΚΟ όπως λένε πολλοί και αυτά περι χούντας που ισχυρίζονται άλλοι είναι παρελθόν.Το άσυλο είναι μια ιδέα.Μια ιδέα η οποία υποστηρίζει ότι ένας χώρος μπορεί ο ίδιος να ελέγχεται από τα μέλη που τον απαρτίζουν,τα οποία μέσα  σε αυτόν να νιώθουν ασφαλή,σίγουρα και να μπορούν να κάνουν ανενόχλητα την δουλεία για την οποία τα προορίζει η κοινωνία.

Η κατάργηση ενός τέτοιου θεσμού (ή τεσπα η υποβάθμιση του) είναι αντιμετώπιση της μορφής "πονάει κεφάλι,κόψει κεφάλι".Γιατί αντί να υπάρχει η εύκολη λύση της αστυνομίας,το άσυλο (και η σωστή χρήση και προστασία του) μπορεί να αποτελέσει μέσο βελτίωσης των σχέσεων μεταξύ της πανεπιστημιακής κοινότητας (δηλαδή φοιτητών,καθηγητών,πρυτάνεων).Μέσω της συζήτησης και της συνεργασίας μπορεί κάλλιστα να επιτευχθεί η ασφάλεια που ζητάει η κοινότητα.Χειροπιαστό παράδειγμα αποτελεί η συνεννόηση του πρύτανη του ΕΜΠ με τους φοιτητές του.

Στο κάτω κάτω αν θέλουν να αλλάξουν κάτι τόσο πολύ στην παιδεία,ας κοιτάξουν λίγο την χρηματοδότηση μας...Γιατί το Πανεπιστήμιο μου ακόμη χρωστάει αυτή την μπαταριούλα για το ηλιακό αυτοκίνητο που έφτιαξε...αν είναι ποτέ δυνατόν....

Κατ'εμέ δεν υποβαθμίζεται κανένας θεσμός του ασύλου. Ίσα ίσα ενισχύεται η "αυτοδιοίκηση" του πανεπιστημίου αφού πλέον οι πρυτανικές αρχές έχουν τον πρώτο λόγο. Εκτός αν αυτοδιοίκηση είναι οι φουσκωτοί των κομμάτων...
Και όπως λες πρέπει να κάνεις ανενόχλητος μέσα στο πανεπιστήμιο αυτό για το οποίο σε προορίζει η κοινωνία και ο χώρος. Όταν όμως δεν το κάνεις αυτό κάποιος πρέπει να σε σταματήσει επιτέλους...

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #384 στις: 27/02/07, 13:47 »
Αν οι "ελεύθερες ιδέες" είναι ο μπάφος και τα πειρατικά CD τότε να μην διακινούνται.
Sorry, αλλά εγώ τα γουστάρω τα πειρατικά cd's.
Να διακινούνται, να διακινούνται!  ;D
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #385 στις: 27/02/07, 13:53 »
Sorry, αλλά εγώ τα γουστάρω τα πειρατικά cd's.
Να διακινούνται, να διακινούνται!  ;D

Εντάξει.... όλοι τα γουστάρουμε μην το πεις πουθενά...  :P  ;D

Απλά μακάρι μόνο αυτό να ήταν το πρόβλημα...
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #386 στις: 27/02/07, 13:59 »
Κατ'εμέ δεν υποβαθμίζεται κανένας θεσμός του ασύλου. Ίσα ίσα ενισχύεται η "αυτοδιοίκηση" του πανεπιστημίου αφού πλέον οι πρυτανικές αρχές έχουν τον πρώτο λόγο. Εκτός αν αυτοδιοίκηση είναι οι φουσκωτοί των κομμάτων...
Και όπως λες πρέπει να κάνεις ανενόχλητος μέσα στο πανεπιστήμιο αυτό για το οποίο σε προορίζει η κοινωνία και ο χώρος. Όταν όμως δεν το κάνεις αυτό κάποιος πρέπει να σε σταματήσει επιτέλους...

Υποβαθμίζεται μέσω

1)Της επιλογής των χώρων που θα ισχύει
2)Της αρχής που θα αποφασίζει την άρση του.

Όπως άλλωστε είπε κάποιος πρύτανης "Εκεί που κάνουμε την έρευνα θα έχουμε άσυλο και εκεί που θα τρώμε και θα προετοιμαζόμαστε πριν την κάνουμε δεν θα έχουμε?"

Όσο για τις πρυτανικές αρχές,αυτή θα αποτελείται απο 3-5 άτομα και η απόφαση της άρσης θα γίνεται δεκτή με απλή πλειοψηφία.Με την επιτροπή ασύλου υπήρχε αυτόδιοίκηση,όπου εκπρόσωπος κάθε φορέα μέσα στο πανεπιστήμιο είχε λόγο.

Όσο για την τελευταία πρόταση σου,όταν διαφωνεί κάποιος με κράτος πρέπει αυτό να φωνάζει τις δυνάμεις καταστολής του?

Η κατάληψη αυτή την στιγμή είναι παρόμοια με ένα χουντικό καθεστώς (δεν θέλω να προσβάλω κανέναν που πιστεύει στην κατάληψη,έναν τελείως διαφορετικό συσχετισμό θέλω να κάνω).Όταν υπάρχει μια κυβέρνηση/καθεστός το οποίο δεν θέλει ο κόσμος γιατί αυτό παραμένει τόσο καιρό?Γιατί πολύ απλά ο κόσμος ή αδιαφορεί ή φοβάται.

Όταν στην σχολή μου 130 άτομα αποφασίζουν για 900 που είναι τα άλλα 770?Σπίτια τους,διακοπές,για καφέ...Κανείς δεν αναγκάζει ένα σύλλογο να κάνει κατάληψη.Αν η πλειοψηφία θέλει να κάνει μάθημα μπορεί.Αλλά πολύ απλά αδιαφορεί και μετά ισχυρίζεται ότι "οι συνδικαλιστές δεν μας αφήνουν να κάνουμε μάθημα".

Για μένα αυτός ο κομματοποιημένος συνδικαλισμός και η καθοδήγηση του από όλους αυτούς τους φοιτητόπατέρες είναι κάτι παραπάνω από αρρώστια για το ελληνικό πανεπιστήμιο.Αλλά αν ο υπόλοιπος που γκρινιαζει ήθελε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να αλλάξει την κατάσταση θα το έκανε.Αντ' αυτού είναι στο σπίτι του....πράγμα το οποίο αποτελεί γενικότερο φαινόμενο στην κοινωνία σήμερα.

Υ.Γ Άλλωστε είναι φανερό.Στις καταλήψεις πλέον είναι μόνο μερικοί απο τις παρατάξεις ενώ στις πορείες 30.000 κόσμος.Τα συμπεράσματα είναι ξεκάθαρα...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/07, 14:16 από Aramil »

Αποσυνδεδεμένος Aλχημιστής

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια μερα ολα αυτα θα μοιαζουν με χρωματιστες ευχες
    • Προφίλ
    • το myspace μας....
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #387 στις: 27/02/07, 14:04 »
Αυτή την στιγμή (όχι πριν 30 χρόνια) ΠΡΑΚΤΙΚΑ εξυπηρετεί ως άσυλο εγκληματιών και τίποτα περισσότερο. Και γι'αυτό αλλάζει. Καιρός ήταν.

Αν συμβαίνει κάποια αξιόποινη πράξη ακόμη και τώρα η αστυνομία μπορεί να εισβάλει και αυτό πιστεύω είναι 100% λογικό.Γιατί όταν όμως η μολότωφ φεύγει μέσα από τα κάγκελα του Πολυτεχνείου κανείς δεν πάει να πιάσει αυτόν που το έκανε?

Εγκληματίες υπάρχουν παντού.Στις πλατείες,στις καφετέριες,στα μαγαζιά,στο από κάτω διαμέρισμα.Υπάρχει άσυλο εκεί?Εδώ από τον Κορυδαλλό έφυγε ο άλλος με ελικόπτερο και η μόνη ενέργεια ήταν η δήλωση "Σας καλώ να παραδοθείτε".Επομένως δεν είναι το άσυλο που προστατεύει τους εγκληματίες,είναι η κοινωνία που τους δημιουργεί.

Αν υπάρχει ένας χώρος που μπορεί να προστατευτεί από την ίδια του την κοινότητα,αυτός είναι του πανεπιστημίου.Μπορεί μερικοί να κάνουν καταλήψεις (πράγμα που δεν με βρίσκει 100% σύμφωνο) αλλά όλοι (όσοι έχουν μια επαφή με τον χώρο αυτό) αγαπάνε το πανεπιστήμιο και θέλουν να το προστατέψουν.

Το άσυλο δεν είναι απαραίτητα και πάντα ΠΡΑΚΤΙΚΟ όπως λένε πολλοί και αυτά περι χούντας που ισχυρίζονται άλλοι είναι παρελθόν.Το άσυλο είναι μια ιδέα.Μια ιδέα η οποία υποστηρίζει ότι ένας χώρος μπορεί ο ίδιος να ελέγχεται από τα μέλη που τον απαρτίζουν,τα οποία μέσα  σε αυτόν να νιώθουν ασφαλή,σίγουρα και να μπορούν να κάνουν ανενόχλητα την δουλεία για την οποία τα προορίζει η κοινωνία.

Η κατάργηση ενός τέτοιου θεσμού (ή τεσπα η υποβάθμιση του) είναι αντιμετώπιση της μορφής "πονάει κεφάλι,κόψει κεφάλι".Γιατί αντί να υπάρχει η εύκολη λύση της αστυνομίας,το άσυλο (και η σωστή χρήση και προστασία του) μπορεί να αποτελέσει μέσο βελτίωσης των σχέσεων μεταξύ της πανεπιστημιακής κοινότητας (δηλαδή φοιτητών,καθηγητών,πρυτάνεων).Μέσω της συζήτησης και της συνεργασίας μπορεί κάλλιστα να επιτευχθεί η ασφάλεια που ζητάει η κοινότητα.Χειροπιαστό παράδειγμα αποτελεί η συνεννόηση του πρύτανη του ΕΜΠ με τους φοιτητές του.

Στο κάτω κάτω αν θέλουν να αλλάξουν κάτι τόσο πολύ στην παιδεία,ας κοιτάξουν λίγο την χρηματοδότηση μας...Γιατί το Πανεπιστήμιο μου ακόμη χρωστάει αυτή την μπαταριούλα για το ηλιακό αυτοκίνητο που έφτιαξε...αν είναι ποτέ δυνατόν....
Mε καλυψες απολυτα.Δεν εχω να πω κατι αλλο!
Κ συ που καποτε να κοιμηθεις φοβοσουνα...
Τωρα φοβασαι να ξυπνησεις...

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #388 στις: 27/02/07, 14:34 »
Αρχικα θα ηθελα να ξεκαθαριζα οτι η εγκληματικοτητα στους χωρους του πανεπιστημιου ,εκει οπου δεν υπαρχει ελεγχος απο την αστυνομια,ειναι πολυ μικροτερη απο οτι στην κοινωνια,οπου και καμερες υπαρχουν και μπατσοι ειναι διασπαρτοι παντου..
αυτο θα επρεπε να μας προβληματισει ολους..

οσο για cD poy ανεφερε καποιος,στο πανεπιστημιο περιμενει η αστυνομια να τους πιασει?στο δρομο πχ που πουλανε ενα σωρο πραγματα "παρανομα" γιατι δεν κανει κατι?ασε πο εγω δεν εχω δει και κανεναν να πουλαει,αλλα αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν γινεται..

γενικα υπαρχει μια κινδυνολογια περι ασυλου,με σκοπο αυτο να σπιλωθει.
οσοι υποστηριζουν την καταργηση του ασυλου,εχουν στο μυαλο τους πώς θα το καταργησουν και για να πεισουν και τους υπολοιπους αρχιζουν να κινδυνολογουν παρουσιαζοντας γεγονοτα που τα αντικρυζουμε καθημερινα γυρω μας,ως αποτελεσματα της"ασυδωσιας" που επικρατει στους χωρους του πανεπστημιου..
το δυστυχες για μενα ειναι οτι αυτο το εχουν καταφερει και εχουμε φτασει στο σημειο να ζηταμε περιορισμο του ασυλου επειση στο ασυλο πωλουνται πειρατικα cd  ή μπαφος..
Αν εναι δυνατον η σημασια του ασυλου και ο σκοπος του να συνοψιζεται σε αυτα τα δυο περιστατικα!
Α! οσο για τις  μολοτωφ,δεν το ξερεις οτι εχουμε και εργαστηρια μαζικης παραγωγης τους?..εχουμε προσλαβει και ασφαλιτες και ετοιμαζουμεολοι μαζι τα μπαχαλα για την καθε πορεια..

να επανελθω ομως..
καμια κυβερνηση δεν προκειται να βγει να πει οτι θα καταργησει το ασυλο..γιατι πολυ απλα θα πεσουν να την φανε ολοι..ωστοσο αυτο μπορει να γινει πιο υπουλα και εμμεσα.
να γινω πιο συγκεκριμενη..
οταν ο νεος νομος πλαισιο πεταει το μπαλακι στους πρυτανεις και τους καλει να καθορισουν οι ιδιοι τους χωρους ασυλου ,σκεπτομενοι παντα τους χωρους που γινεται ερευνα και αλλες διαδικασιες,το ασυλο  περιοριζεται απο τον εκαστοτε πρυτανη..
ειναι λογικο οτι ο πρυτανης του ΕΜΠ δεν μπορει να καταργησει το ασυλο σε κανεναν χωρο για λογους καθαρα ιστορικους,ο πρυτανης ομως,ο καθε δεξιος και μη που ειναι σε ενα οποιοδηποτε αει θα μπορει να "αυθαιρετησει" στο θεμα αυτο!

θεωρω οτι ειναι ψιλοαστειο το προαυλιο,το κυλικειο,οι τουαλετες να μην εχουν ασυλο ,ενω το αμφιθεατρο ναι..
και ειναι γελοιο απλα να βλεπεις τον μπατσο φανερα να κοβει βολτες στον χωρο σου..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #389 στις: 27/02/07, 15:25 »
Τελικά οι μόνοι φοιτητές που έχουν δικαιώματα σ αυτή τη χώρα ειναι οι διαμαρτυρόμενοι.Οι υπόλοιποι που κάνουν το έγκλημα να θέλουν να κάνουν μάθημα για τον οποιοδήποτε δικό τους λόγο δικαίωμα δεν έχουν να το ασκήσουν μέσα στα πάνω απ όλα ελεύθερα και δημοκρατικά πανεπιστήμια.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #390 στις: 27/02/07, 16:00 »
Όταν στην σχολή μου 130 άτομα αποφασίζουν για 900 που είναι τα άλλα 770?Σπίτια τους,διακοπές,για καφέ...Κανείς δεν αναγκάζει ένα σύλλογο να κάνει κατάληψη.Αν η πλειοψηφία θέλει να κάνει μάθημα μπορεί.Αλλά πολύ απλά αδιαφορεί και μετά ισχυρίζεται ότι "οι συνδικαλιστές δεν μας αφήνουν να κάνουμε μάθημα".

Για μένα αυτός ο κομματοποιημένος συνδικαλισμός και η καθοδήγηση του από όλους αυτούς τους φοιτητόπατέρες είναι κάτι παραπάνω από αρρώστια για το ελληνικό πανεπιστήμιο.Αλλά αν ο υπόλοιπος που γκρινιαζει ήθελε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να αλλάξει την κατάσταση θα το έκανε.Αντ' αυτού είναι στο σπίτι του....πράγμα το οποίο αποτελεί γενικότερο φαινόμενο στην κοινωνία σήμερα.

Υ.Γ Άλλωστε είναι φανερό.Στις καταλήψεις πλέον είναι μόνο μερικοί απο τις παρατάξεις ενώ στις πορείες 30.000 κόσμος.Τα συμπεράσματα είναι ξεκάθαρα...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #391 στις: 27/02/07, 17:40 »
Ωραία Σοφία ας αφήσουμε τους μπάφους κτλ αφού δεν σε πειράζουν και να δούμε αν σε βιάσει κανένας το βράδι μέσα στα θεοσκότεινα σοκάκια του πολυτεχνείου αν θα τη θέλεις την αστυνομία ή όχι...

Αυτή την καραμέλα πια με την ελεύθερ διακίνηση ιδεών την πιπιλάτε όλοι λες και ξέρετε τι σημαίνει (ούτε εγώ ξέρω...). Πες μου πραγματικά πού νομίζεις ότι θα σε εμπόδιζε εσένα η παρουσία αστυνομίας (όταν πρέπει και όχι συνέχεια) μέσα στο Πανεπιστήμιο?
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #392 στις: 27/02/07, 18:09 »
Ενώ σε σκοτεινο σοκάκι άλλης περιοχής που δεν υπάρχει άσυλο δεν σε βιάζουν γιατί υπάρχει πάντα ένας αστυνομικός...

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #393 στις: 27/02/07, 18:31 »
Αυτό δεν είναι λογική: "αφού παντού είναι σκ*τά ας είναι και εδώ σκ*τά".

Και στο κάτω κάτω το ότι δεν υπάρχει αστυνομία εκεί που θα έπρεπε δεν μου πολυφαίνεται ως πρόβλημα της παιδείας. Είναι πρόβλημα της δημόσιας τάξης και σίγουρα άλλη πολύ μεγάλη κουβέντα. Τέλος εδώ για το άσυλο, υπάρχει άλλο thread εδώ είμαστε ήδη off topic.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/07, 18:33 από King Lui »
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #394 στις: 27/02/07, 18:42 »
Πάντως γενικά και εγώ πιστεύω ότι αν η ελληνική αστυνομια και το κράτος ήθελαν πραγματικά να πιάσουν αυτούς που πετάνε μολότωφ, αυτούς που διακινούν ναρκωτικά, και αυτούς που πουλάνε πειρατικά cd, θα μπορούσαν να το είχαν κάνει καιρό τωρα...και χωρίς την χρήση καμερών, χωρίς αρση του ασυλού, χωρίς ένα σορό δημοιρίες στις πορίες....

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #395 στις: 28/02/07, 00:32 »
ρωταω παλι,
για ποιο λογο η εγκληματικοτητα στα πανεπιστημια,οπου δεν υπαρχει κανενας ελεγχος,ειναι λιγοτερη σε σχεση με τους υπολοιπους χωρους που βρισκονται υπο τον ελεγχο της αστυνομιας?

King lui O ARAMIL με καλυψε
δηλαδη υποστηριζεις την καταργηση του ασυλου βασιζομενος σε μεμωνομενα περιστατικα βιασμων τα οποια νομιζω οτι ειναι και σπανια..αληθεια εχεις εσυ κατι υποψην σου και το λες η  το διαβασες στον "αγγελιοφορο" ?

(να σε ενημερωσω οτι η εφημεριδα αυτη ανεφερε και οτι φοιτητες θυσιαζουν παρθενες στο σατανα!! :P
τι τσακαλια αυτοι οι δημοσιογραφοι,τιποτα δεν τους ξεφευγει..)
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #396 στις: 28/02/07, 01:26 »
ρωταω παλι,
για ποιο λογο η εγκληματικοτητα στα πανεπιστημια,οπου δεν υπαρχει κανενας ελεγχος,ειναι λιγοτερη σε σχεση με τους υπολοιπους χωρους που βρισκονται υπο τον ελεγχο της αστυνομιας?

Γιατί στα Πανεπιστήμια υπάρχει πολύ λιγότερος κόσμος απότι έξω...

Πες μου πραγματικά πού νομίζεις ότι θα σε εμπόδιζε εσένα η παρουσία αστυνομίας (όταν πρέπει και όχι συνέχεια) μέσα στο Πανεπιστήμιο?

Εδώ δεν απαντάς?

Και στο κάτω κάτω δεν αναφέρομαι σε κανένα συγκεκριμένο περιστατικό αλλά στη δυνατότητα του να κάνει κάποιος κάτι τέτοιο και με την "προστασία" του ασύλου να φύγει ανενόχλητος...
« Τελευταία τροποποίηση: 28/02/07, 01:29 από King Lui »
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Aramil

  • Επισκέπτης
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #397 στις: 28/02/07, 01:39 »
Γιατί στα Πανεπιστήμια υπάρχει πολύ λιγότερος κόσμος απότι έξω...

Χμμμμ..με προχειρους υπολογισμούς το δικό μου έχει 20.000 φοιτητές.Μαζί με τα ΤΕΙ..40.000...Δεν νομίζω ότι σε μια γειτονιά (ή σκοτεινό σοκάκι) μπορείς να βρεις πολλούς παραπάνω....

η παρουσία αστυνομίας (όταν πρέπει και όχι συνέχεια) μέσα στο Πανεπιστήμιο?

Who watches the watchmen....?

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #398 στις: 28/02/07, 09:15 »
Χμμμμ..με προχειρους υπολογισμούς το δικό μου έχει 20.000 φοιτητές.Μαζί με τα ΤΕΙ..40.000...Δεν νομίζω ότι σε μια γειτονιά (ή σκοτεινό σοκάκι) μπορείς να βρεις πολλούς παραπάνω....

Με πρόχειρους υπολογισμούς, απ'όλους αυτούς, πόσοι βρίσκονται ταυτόχρονα εκεί? (τα περί παρακολουθήσεων τα έχουμε ξαναπεί...)
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #399 στις: 28/02/07, 12:14 »
Καλα πιστευεις οτι θεμα ειναι αριθμητικο?ασε που οπως και να το κανουμε σε ια σχολη υπαρχουν περισσοτερα ατομα απο οτι στο σοκακι και στο παρκακι της γειτονιας σου!!ε..μη το ζαλιζουμε
αλλου ομως πρεπει να ψαξουμε..
δεν ειμαι ψυχολογος,ομως αν κρινω απο εμενα και πως συμπεριφερομαι..οποτε οι γονεις μου πχ μου απαγορευαν κατι,εγω αυτο θα ηθελα να κανω και συχνα θα το εκανα και κρυφα ακομα..οταν παλι με αφηναν ελευθερη να κανω οτι θελω,αλλα μου ελεγαν τους ενδοιασμους και εξεφραζαν τη διαφωνια τους,με προβληματιζε η σταση τους και δεν το εκανα
ειπα ενα απλο παραδειγματακι,που εκφραζει πολλους απο εμας..

οταν νοιωθεις οτι παρακολουθεισαι και οτι υφιστασται την εξουσια καποιοων,η κατασταση αυτη σε προκαλει να ατιδρασεις και συχνα αντιδρας και χωρις να ξερεις γιατι!!λειτουργει οθωντας σε σε παραβατικη συμπεριφορα
νομιζω οτι καπως ετσι θα μπορουσε να δικαιλογηθει..αλλα ξαναλεω δινω μια δικη μου αποψη,περαν του αριθμητικου μεγεθους!!


α!και ενα αλλο παραδειγμα,που ειναι επικαιρο.. η εγκληματικοτητα στην αγγλια,στην χωρα που εχουν μπει οι περισσοτερες καμερες,καμερες στο δρομο,στα μαγαζια,στα λεωφορεια,δεν μειωθηκε,ενω οι καμερες γι αυτο το σκοπο μπηκαν!
(αυτο το διαβασα προσφατα,δεν θυμαμαι που..λογικα η στην ελευθεροτυπια,η παιζει να το διαβασα και εδω στο φορουμ στο αντιστοιχο θεμα..)

ερχομαι λοιπον παλι στο πανεπιστημιο..
δεν δεχομαι τον μπατσο στον χωρο μου..εχουμε τοοοοσο καλες σχεσεις που θα τον κουβαλησουμε και στο σπιτι μας.. :P
ειλικρινα δεν βρισκω την αναγκαιοτητα μιας τετοιας κινησης,και παραλληλα πιστευω οτι θα ειναι και χωρις ουσιαστικο αποτελεσμα..
ισως μια προσπαθεια ελεγχου των ατομων που αντιδρουν στις εκαστοτε κυβερνησεις και πιο ευκολο φακελωμα τους..
..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..