Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για PRS SE Custom 24  (Αναγνώστηκε 5903 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Γνώμες για PRS SE Custom 24
« στις: 16/08/15, 12:27 »
Με ενδιαφέρουν τα δυο μοντέλα της SE σειράς, το ένα με κλασικό whammy bar: http://www.sweetwater.com/store/detail/SECU2430OG
και το άλλο με Floyd Rose 1000: http://www.sweetwater.com/store/detail/SEC24FL30SY


Η διαφορά προφανώς θα έχει να κάνει μόνο με το τι υπάρχει στην γέφυρα, αλλά έχει κανείς εμπειρία από κάποια εκ των δυο? Έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια γενικά, αλλά θα με βολέψει για ήχους τύπου Satriani, Vai, (Santana προφανώς καλύπτει), για solo καλλιτέχνες δηλαδή που έχουν διαφορετικό στυλ? Το ξέρω ότι ίσως θα έπρεπε να κοιτάξω για κάποια Ibanez, αλλά δεν έχω βρει κάποια που να με ενδιαφέρει και να είναι εντός του προϋπολογισμού μου (μέχρι 1000 Ευρώ).


Επειδή δεν έχω παίξει ποτέ με μια από αυτές, ούτε έχω φίλους που να έχουν μια, φοβάμαι μην είναι ψιλοαρπαχτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Γνώμες για PRS SE Custom 24
« Απάντηση #1 στις: 16/08/15, 22:48 »
Καλησπέρα, αγόρασα πριν 2 μήνες την SE Custom 24 με το vintage tremolo, την 30th anniversary....Για μένα προσωπικά είναι οι καλύτερες μη αμερικάνικες κιθάρες που υπάρχουν στην αγορά στα εύρος τιμής των 1000 και κάτω ευρώ. Αυτό που σε κερδίζει με το καλημέρα είναι ο εξαιρετικός ήχος των στοκ μαγνητών της, που παρόλο που έχουν τo πρόθεμα "SE" είναι ακριβώς οι ίδιες με την USA made. Από ποιότητα κατασκευής έχω να πω τα καλύτερα και στην αίσθηση και στο μπράτσο και στο sustain.


Σε καμία περίπτωση δεν αισθάνεσαι φτωχός συγγενής εκ Κορέας ;D ,αλλά και από την άλλη οποιαδήποτε ποιοτική σύγκριση με την Αμερικάνα θα ήταν άστοχη, καθώς υπερέχει σε όλα τα παραπάνω, δεν υπάρχει χαοτική διαφορά στον ήχο, είναι όμως αισθητή


Μεγάλο μειονέκτημα είναι το τρέμολο που ξεκουρδίζει αμέσως και είναι άχρηστο, όπως επίσης και η έλλειψη καλού nut
Οι prs γενικά, θεωρούνται και όχι άδικα, από τα πιο all around όργανα και η SE δεν διαφέρει καθόλου σε αυτό. Παίζει από country έως και το σύνολο του μέταλ. Βέβαια, εκεί που "δίνει ρέστα" είναι τα blues

Εν κατακλείδι, είμαι άπειρα ευχαριστημένος και την θεωρώ την καλύτερη του "οπλοστασίου" μου

Μπορείς να την δοκιμάσεις σε 2-3 μαγαζιά στην Αθήνα αν δεν κάνω λάθος

Επίσης, να σημειώσω ως προσωπική εκτίμηση πως το γεγονός ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες που έχουν signature μοντέλο, έχουν υποχρέωση να χρησιμοποιούν σε λάηβ τις SE εκδόσεις τους, κάτι που μου δίνει την εντύπωση ότι η ίδια η prs είναι αρκετά περήφανη και σίγουρη για τις επιδόσεις τους επί σκηνής, αν και στα χέρια των τεράστιων καλλιτεχνών σαφώς και απογειώνονται. Αυτό τιμάει και τους κιθαρίστες και την εταιρεία
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/15, 22:59 από Last_Rebel »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Γνώμες για PRS SE Custom 24
« Απάντηση #2 στις: 16/08/15, 23:06 »
Ξεκουρδίζει ακόμα με το vintage tremolo? Ενδιαφέρον, εγώ που κοιτάω και το μοντέλο με το FR θα έτρωγα έτσι και αλλιώς το ντράβαλο βέβαια. Δεν μπορείς να είσαι και πολύ απαιτητικός με τιμή στα 800 Ευρώ περίπου, ειδικά όταν από ό,τι μου λες είναι αρκετά κοντά στις US made. Το πολύ πολύ το μπλοκάρω.
Όσο για αυτό με τα signature που λες στο τέλος δεν το γνώριζα! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αρχίζουμε (ξανα) την αποταμίευση.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Γνώμες για PRS SE Custom 24
« Απάντηση #3 στις: 16/08/15, 23:21 »
Ναι, με το vintage τρέμολο που έχω εγώ δεν τολμάω να κάνω divebombs και τα σχετικά. Ένα ελαφρύ βιμπράτο το αντέχει αλλά και πάλι δεν αξίζει ποιοτικά. Η γέφυρα σαν σύνολο είναι αρκετά βολική πάντως....Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοούσα ότι η SE κοιτάει στα μάτια την αμερικάνικη, η οποία υπερτερεί σε όλους τους τομείς, απλά θεωρώ ότι η διαφορές δεν είναι χαοτικές , οι SE είναι κιθάρες που μπορείς να την έχεις και για βασική ακόμα και αν κάνεις επαγγελματικά βήματα, ας πούμε


το τρέμολο κινείται μπρος πίσω παρεμπιπτόντως (floating λέγεται ? ??? [/size][size=78%])[/size]
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/15, 23:53 από Last_Rebel »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Γνώμες για PRS SE Custom 24
« Απάντηση #4 στις: 16/08/15, 23:32 »
Ναι, με το vintage τρέμολο που έχω εγώ δεν τολμάω να κάνω divebombs και τα σχετικά. Ένα ελαφρύ βιμπράτο το αντέχει αλλά και πάλι δεν αξίζει ποιοτικά. Η γέφυρα σαν σύνολο είναι αρκετά βολική πάντως....Για να μην παρεξηγηθώ, δεν εννοούσα ότι η SE κοιτάει στα μάτια την αμερικάνικη, η οποία υπερτερεί σε όλους τους τομείς, απλά θεωρώ ότι η διαφορές δεν είναι χαοτικές , οι SE είναι κιθάρες που μπορείς να την έχεις και για βασική ακόμα και αν κάνεις επαγγελματικά βήματα, ας πούμε


το τρέμολο κινείται μπρος πίσω παρεμπιπτόντως (floating λέγεται ? ??? [size=78%])[/size]
Αυτό είναι και εκείνο που με ενδιαφέρει, αν αξίζει να επενδύσω σε αυτή, δεδομένου του ήχου των US made, τις οποίες εκτός συγκλονιστικού απροόπτου δεν θα αποκτήσω ποτέ. Διαφορές θα υπάρχουν σίγουρα, όπως και σε κάθε φθηνότερο μοντέλο οποιουδήποτε brand.


Χαχαχα, ε εντάξει δίνει ελευθερίες για τα whammies τουλάχιστον!
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Γνώμες για PRS SE Custom 24
« Απάντηση #5 στις: 17/08/15, 00:01 »
Θα είσαι ευτυχισμένος δεδομένου ότι δεν γίνεται να αποκτήσεις US made ακόμα. Κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω  ;D , αλλά κάποια μέρα θα πουλήσω άλλα όργανα που έχω και θα συμπληρώσω για να αποκτήσω μια mccarty ίσως


Πήγαινε να δοκιμάσεις να έχεις δική σου άποψη, εγώ πίνω νερό στο όνομα του paul ;D. Στον ζόζεφ στον Πειραιά αν θυμάμαι καλά έχει και custom 24 για να δεις διαφορές στην αίσθηση. Ο υπάλληλος είναι επαγγελματίας κιθαρίστας, και εμένα με βοήθησε, ίσως σε αφήσει να ακουμπήσεις την ακριβή :P

[/size]από άποψη επένδυσης, δε λέει και τίποτα το όργανο "χρηματιστηριακά". Αν κατάλαβα λάθος και εννοείς αν αξίζει να κάνεις τις 2-3 μετατροπές που θα την βελτιώσουν τρομακτικά, τότε άποψη μου είναι ότι αξίζει. Ουσιαστικά με μια αλλαγή nut και βάζοντας locking κλειδιά είσαι καλυμμένος (εγώ ακόμα είμαι ικανοποιημένος για αρχή). Αν μπορώ να σε πείσω να μην κοιτάξεις την floyd rose έκδοση θα ήμουν χαρούμενος, γιατί η κλασσική prs που όλοι αγαπήσαμε είναι με το "δικό" της τρέμολο και εκτιμώ ότι εκεί έστω κι έτσι κάνουν καλύτερη δουλειά (τη γέφυρα την αναφέρουν prs designed, κάτι σαν δική τους πατέντα κομμένη και ραμμένη στα κυβικά των μοντέλων τους, ίσως καταλαβαίνω λάθος). Επίσης με αλλαγή κλειδιών η λογική λέει θα είναι πιο ανθεκτικό το κούρδισμα[size=78%]
« Τελευταία τροποποίηση: 17/08/15, 00:04 από Last_Rebel »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Γνώμες για PRS SE Custom 24
« Απάντηση #6 στις: 17/08/15, 00:12 »
Θα είσαι ευτυχισμένος δεδομένου ότι δεν γίνεται να αποκτήσεις US made ακόμα. Κι εγώ αυτό το πρόβλημα έχω  ;D , αλλά κάποια μέρα θα πουλήσω άλλα όργανα που έχω και θα συμπληρώσω για να αποκτήσω μια mccarty ίσως


Πήγαινε να δοκιμάσεις να έχεις δική σου άποψη, εγώ πίνω νερό στο όνομα του paul ;D . Στον ζόζεφ στον Πειραιά αν θυμάμαι καλά έχει και custom 24 για να δεις διαφορές στην αίσθηση. Ο υπάλληλος είναι επαγγελματίας κιθαρίστας, και εμένα με βοήθησε, ίσως σε αφήσει να ακουμπήσεις την ακριβή :P

από άποψη επένδυσης, δε λέει και τίποτα το όργανο "χρηματιστηριακά". Αν κατάλαβα λάθος και εννοείς αν αξίζει να κάνεις τις 2-3 μετατροπές που θα την βελτιώσουν τρομακτικά, τότε άποψη μου είναι ότι αξίζει. Ουσιαστικά με μια αλλαγή nut και βάζοντας locking κλειδιά είσαι καλυμμένος (εγώ ακόμα είμαι ικανοποιημένος για αρχή).
Αν μπορώ να σε πείσω να μην κοιτάξεις την floyd rose έκδοση θα ήμουν χαρούμενος, γιατί η κλασσική prs που όλοι αγαπήσαμε είναι με το "δικό" της τρέμολο και εκτιμώ ότι εκεί έστω κι έτσι κάνουν καλύτερη δουλειά (τη γέφυρα την αναφέρουν prs made, κάτι σαν δική τους πατέντα κομμένη και ραμμένη στα κυβικά των μοντέλων τους, ίσως καταλαβαίνω λάθος). Επίσης με αλλαγή κλειδιών η λογική λέει θα είναι πιο ανθεκτικό το κούρδισμα
[size=78%]
Το Zozef το έχω τσεκάρει σαν κατάστημα, αν βλέπω ότι το προϊόν υπάρχει και είναι σε λογική τιμή σε σχέση με το εξωτερικό, προτιμώ πάντα να αγοράζω από Ελλάδα, να βάλουν κάτι στην τσέπη και αυτοί στην δύσκολη εποχή που ζούμε. Επομένως θα περάσω όταν μπορέσω να δω τι γίνεται. Όσο για τον ίδιο τον PRS, μια συνέντευξη να δει κανείς καταλαβαίνει για ποιό λόγο η PRS έγινε η 3η most-selling Αμερικανική εταιρεία.


Όταν λεω "επένδυση" δεν εννοώ την αγορά με σκοπό μελλοντική μεταπώληση. Απλά πρόκειται για κάτι που θα κρατήσω πολλά χρόνια, συν το γεγονός ότι δεν είναι και λίγα λεφτά για σημερινά δεδομένα. Μπορεί να μην είναι από τα ακριβότερα μουσικά όργανα εκεί έξω, αλλά είναι δυο κατώτατοι μισθοί. Και δεν πρόκειται να αλλάξω σχεδόν τίποτα, κάτι που μας φέρνει στο επόμενο point:


Σχετικά με την γέφυρα και τα tuners, παίζει πολύ εύκολα να βάλω locking tuners απλά και μόνο για την ευκολία στην αλλαγή των χορδών, έχει-δεν έχει FR. Από εκεί και έπειτα είναι ανάλογα με το τι θες από την κιθάρα και πόσο είσαι θες να αποκλείνεις από το αρχικό design. Νομίζω έχεις δίκιο για την δική τους πατέντα επί της γέφυρας.


Ευχαριστώ και πάλι![/size]
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Last_Rebel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Skype - magflitaVE
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Enjoy socializing and flirting without limits.
Απ: Γνώμες για PRS SE Custom 24
« Απάντηση #7 στις: 17/08/15, 00:47 »
Μικρό οφτοπικ. Έχω καταλήξει ότι θα δίνω λεφτά που με κοπο βγάζω στο κατάστημα που αξίζει περισσότερο. Τον ζοζεφ τον ανεφερα γιατί όταν την αγόρασα ήταν προ capital xontrols και ή τιμή της 30th anniversary ήταν 100 ολόκληρα ευρώ πιο φτηνή απ ότι την έχει σήμερα και σχεδόν το ίδιο από το thomann. Οπότε σε συνδιασμό με τον υπάλληλο που ήταν εξωπραγματικά εξυπηρετικός(old schoοl τυπάς), με κέρδισε αυτή η διαφορά. Επίσης τα ελληνικα μαγαζια είναι ο μόνος εκ φύσεως τρόπος να τις δεις από κοντά

Τώρα στα υπόλοιπα. Ή αλήθεια είναι ότι χωρίς αυτές τις 2 μετατροπές η κιθάρα δεν είναι άρτια δυστυχώς. Ίσως είναι το τίμημα μαζί με τα "αισθητικα" υλικά που ρίχνουν το κόστος. Στην αμερικανική δίνουν απίστευτη σημασία στις αισθητικές λεπτομερειες συν επιλογή ξύλων (παίζει να μην σκευρωνουν και ποτέ που λέει ο λόγος)

Αυτό που θα σε αγγίξει απ το 1ο δευτερόλεπτο θα είναι το playability και ο ηχος της. Αλλά η καθημερινή τριβή που θα έχεις με το όργανο θα σου δίνει πάντα την αίσθηση ότι κάτι λείπει για να γίνει όργανο ζωής(εννοώ η ταλαιπωρία με το κούρδισμα και το τρεμολο)

Αν αυτό που ψάχνεις είναι μια κιθάρα που να σου λύνει τα χέρια σε ότι αφορά τη δυνατότητα να παίζεις πολλά είδη μουσικής, και με ανθρώπινη τιμή τότε go for it

Αλλά μην παραβλέψει αυτό που σου ειπα πριν. Ότι χρειάζεται 2 συγκεκριμένες βελτιώσεις (και κόβω το χέρι μου ότι όλοι οι επώνυμοι που παίζουν υποχρεωτικά και με τις se εκδόσεις τους, θα τις έχουν κάνει. Και για να μην οαρεξηγηθω πάλι, δεν παίζουν και στο wacken με τις SE, πολλές φωτό είναι από κλειστά μαγαζιά, από guitar clinics κτλ)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2857 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 15:14
από Jezus
8 Απαντήσεις
5650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/08, 21:51
από mace
6 Απαντήσεις
4376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/08, 01:08
από bezoubios
16 Απαντήσεις
5992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/08, 17:42
από mace
17 Απαντήσεις
5435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 11:51
από marathon
9 Απαντήσεις
3868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/10, 19:42
από Jezus
2 Απαντήσεις
2011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/10, 17:53
από piro
4 Απαντήσεις
2530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/10, 07:57
από Kosthrash
19 Απαντήσεις
30173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/16, 00:14
από saved
3 Απαντήσεις
5789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/16, 12:06
από Kosthrash