Αποστολέας Θέμα: MIKE MOSS - Light at the end of the tunnel (New song Jan 2012)  (Αναγνώστηκε 1939 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χαιρετω το αγαπητο φορουμ!


Στο λινκ μπορειτε να ακουσετε το νεο μου τραγουδι!





Ευχαριστω πολυ!


ΜΙΚΕ


« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/12, 16:15 από Mike Moss »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: MIKE MOSS - Light at the end of the tunnel (New song Jan 2012)
« Απάντηση #1 στις: 18/01/12, 15:56 »
Κάτι παίζει με το link Mike,  τσέκαρέ το.

Ωραίο, πολύ ρομαντικό αλλά η ποιότητα του ήχου και της μίξης συνήθως είναι πολύ καλύτερη στα κομμάτια σου οπότε θα υποθέσω ότι φταίει το youtube.
θα πρότεινα να δοκιμάσεις να σφίξεις λίγο τις ρυθμικές scoopaροντας ελάχιστα τα μεσαία για να κάτσουν καλύτερα στη μίξη. Επίσης έχω την εντύπωση ότι λείπει το reverb από το snare. Μπορεί να είναι και το youtube.

Τα Utopia & L.I.A.L τα βρήκα λίγο πιο πρωτότυπα και πιο Progressive σαν συνθέσεις σε σχέση με αυτό και θα έλεγα ότι μ άρεσαν περισσότερο!

Keep up!

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Light at the end of the tunnel (New song Jan 2012)
« Απάντηση #2 στις: 18/01/12, 16:19 »
Κάτι παίζει με το link Mike,  τσέκαρέ το.

Ωραίο, πολύ ρομαντικό αλλά η ποιότητα του ήχου και της μίξης συνήθως είναι πολύ καλύτερη στα κομμάτια σου οπότε θα υποθέσω ότι φταίει το youtube.
θα πρότεινα να δοκιμάσεις να σφίξεις λίγο τις ρυθμικές scoopaροντας ελάχιστα τα μεσαία για να κάτσουν καλύτερα στη μίξη. Επίσης έχω την εντύπωση ότι λείπει το reverb από το snare. Μπορεί να είναι και το youtube.

Τα Utopia & L.I.A.L τα βρήκα λίγο πιο πρωτότυπα και πιο Progressive σαν συνθέσεις σε σχέση με αυτό και θα έλεγα ότι μ άρεσαν περισσότερο!

Keep up!


Link διορθωθηκε ;)


Σε ευχαριστω για το comment σου να εισαι καλα :)


Μου κανει εντυπωση αυτο που λες περι ηχου γιατι το κομματι το ηχογραφησα πανω στην ιδια φορμα των αλλων δυο. Οντος το snare δεν εχει reverb οπως και στα αλλα δυο οποτε ισως σου φαινεται ετσι γιατι ειναι διαφορετικου τυπου το κομματι. Οπως και να εχει σωστη η παρατηρηση σου και σε ευχαριστω για αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: MIKE MOSS - Light at the end of the tunnel (New song Jan 2012)
« Απάντηση #3 στις: 18/01/12, 17:40 »
E, τότε φταίει το youtube. Πάντα όταν άκουγα κομμάτια σου θεωρούσα ότι έχεις ωραίο ήχο οπότε δε μπορεί τόσο ξαφνικά να άλλαξε κάτι.
To snare δεν έχει reverb επειδή δε θες ή επειδή δεν το σκέφτηκες;
Γενικά θα μπορούσες επίσης η μπότα και το kick να μην βρισκονται στο κέντρο της μίξης γιατί χάνονται. Ένα ελαφρύ soft panning (τύπου 20L-20R) ίσως γέμιζε τον ήχο.

Να μας πει κ ο Korgy ιδέες! :P

Μπάσο πως ηχογραφείς ;

Γενικά σε αυτό το κομμάτι θα μπορούσες να σφίξεις αρκετά το μπάσο με την μπότα στα sections που δίνουν tempo για το σόλο. Αν κατέβουν και ελαφρώς οι μεσαίες στις κιθάρες θα βγει και το σόλο πιο μπροστά.

Τώρα θα μου πεις διυλίζω των κώνοπα (έτσι γράφεται; :P )  αλλά επειδή τελευταία ασχολούμαι με τις μίξεις τα λέω :P

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: MIKE MOSS - Light at the end of the tunnel (New song Jan 2012)
« Απάντηση #4 στις: 18/01/12, 21:58 »
E, τότε φταίει το youtube. Πάντα όταν άκουγα κομμάτια σου θεωρούσα ότι έχεις ωραίο ήχο οπότε δε μπορεί τόσο ξαφνικά να άλλαξε κάτι.
To snare δεν έχει reverb επειδή δε θες ή επειδή δεν το σκέφτηκες;
Γενικά θα μπορούσες επίσης η μπότα και το kick να μην βρισκονται στο κέντρο της μίξης γιατί χάνονται. Ένα ελαφρύ soft panning (τύπου 20L-20R) ίσως γέμιζε τον ήχο.

Να μας πει κ ο Korgy ιδέες! :P

Μπάσο πως ηχογραφείς ;

Γενικά σε αυτό το κομμάτι θα μπορούσες να σφίξεις αρκετά το μπάσο με την μπότα στα sections που δίνουν tempo για το σόλο. Αν κατέβουν και ελαφρώς οι μεσαίες στις κιθάρες θα βγει και το σόλο πιο μπροστά.

Τώρα θα μου πεις διυλίζω των κώνοπα (έτσι γράφεται; :P )  αλλά επειδή τελευταία ασχολούμαι με τις μίξεις τα λέω :P


Τι να σου πω τοσα εγω δεν γνωριζω. Σπιτι μου ντεμο φτιαχνω οχι τελικα αποτελεσματα οποτε για αυτο που ειναι εμενα με ικανοποιει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/10, 01:57
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
1871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 12:07
από Mike Moss
3 Απαντήσεις
1970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/11, 02:10
από Mike Moss
9 Απαντήσεις
2812 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/11, 11:39
από Mike Moss
6 Απαντήσεις
2542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/11, 15:06
από Mike Moss
11 Απαντήσεις
3406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 12:53
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
1894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:44
από Mike Moss
4 Απαντήσεις
1891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/12, 00:42
από Mike Moss
0 Απαντήσεις
1411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/12, 14:43
από Mike Moss
6 Απαντήσεις
2889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/12, 12:47
από Mike Moss