Αποστολέας Θέμα: Μοντελισμός  (Αναγνώστηκε 18342 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LSSPOILT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
« Απάντηση #25 στις: 02/11/06, 22:44 »
μοντελισμος και τα μυαλα στα κάγκελα ποιοι απο εσας ασχολείστε με τον μοντελισμό και με ποιο είδος......

Αποσυνδεδεμένος LSSPOILT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #26 στις: 05/11/06, 15:38 »
Ασχολείται κανένας σας με τον θερμικό η ηλεκτρικό μοντελισμο.........

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #27 στις: 06/11/06, 04:37 »
εγω εχω ενα αυτοκινητακι με κυροζινη!
το ειχα αγορασει πριν καποια χρονια 350 χιλιαδες!!
αστα να πανε χαλασα ολα μου τα λεφτα!
και τωρα ειναι κατω απο το γραφειο μου!
εχει να τρεξει τουλαχιστων δυο χρονια!
αλλα οταν το ειχα παρει στην αρχη ειχα τρελαθει!
αλλαζα ζαντες λαστιχα ντεποζιτα φιλτρα μπουζια εξατμισεις ειχα δωσει τρελο χρημα
αλλα ποιος εχει χρονο τωρα
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος LSSPOILT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #28 στις: 06/11/06, 19:14 »
καλη φάση έπερνε όμως αποκλειστικα κυροζινη δύσκολο μου φαίνεται.....

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #29 στις: 07/11/06, 01:48 »
νομιζω κυροζινη λεγεται!
παντως εκανε 10 ευρω το λιτρο!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος LSSPOILT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #30 στις: 07/11/06, 17:45 »
οκ ναι κατι τέτοιο είναι αλλα οχι ακρίβως σκέτει κυροζινη...ακριβο χομπυ ε!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #31 στις: 07/11/06, 18:02 »
   Προσωπικα εδω και λιγους μηνες αρχισα να κανω πτησεις με θερμικα αερομοντελλα!Αποκτησα ενα πανωπτερυγο εκπαιδευτικο με 46αρη κινητηρα διχρονο το οποιο καιει νιτρομεθανολη.Καπου ενας φιλος εχει ενα videο με το αεροπλανο.Τωρα περασα σε ενα προχωρημενης εκπαιδευσης παλι πανωπτερυγο.Την κυριακη αυτη μαλλον θα εχει και την πρωτη του πτηση!Και φτιαχνω ενα κατωπτερυγο αερομοντελο απο την αρχη για αγωνες και οχι μονο!Εδω:
μπορειτε να δειτε βιντεο απο το ακροβατικο!
   Η ιδεα του τ/κ μοντελισμου ειναι παρα πολυ καλη!Δυστυχως θελει ενα καλο χρηματικο κεφαλαιο για να ασχοληθει καποιος αλλα αξιζει!Ειναι κατι το διαφορετικο που δεν κανει ο οποιοσδηποτε και σιγουρα σε βοηθα να ξεφυγεις απο τις καθημερινες εννοιες!
   Παλιοτερα εκανα και στατικο μοντελισμο.Ειχα φτιαξει σε κλιμακες 1/72 και 1/48 σχεδον ολα τα πολεμικα αεροσκαφη της Π.Α.Ωραια εμπειρια αλλα επρεπε να εχεις και αρκετο χωρο!
 Pa οτι βοηθεια χρειαστεις πες!Αν πετα και καποιος αλλος μοντελα,θα ηταν ωραια να ανταλλαζαμε ιδδες κ.τ.λ.  ;)
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #32 στις: 08/11/06, 00:06 »
  Ηelp  ψαχνω μοντελο τραινου αρκετα μεγαλου οσο αναφορα το μηκος γραμμων! ειχε ενα παλιο η αδερφη μου απιστευτο απο τη ρωσια! τεραστιο ηλεκτρικο με οτι μπορειτε να φανταστειτε πανω! διπλη γραμμη και τετοια και δυο τραινα που τα κινουσες ταυτοχρονα! αλλα δυστηχος καταστραφικαν τα ηλεκτρικα του , και μετα σε μια ανακαταταξη στο σπιτι χαθικε το μεγαλυτερο μερος του...τεπσα! βρηκα το υπερτατο τρενακι της legο! αλλα δν ειναι ακριβος αυτο που ψαχνω...δν το θελω προσωπικα για μενα, θελω να το κανω δωρο γιαυτο αν ξερει καποιος κατι σε προσητη τιμη ας μου πει! ευχαριστω! :)
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος LSSPOILT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #33 στις: 08/11/06, 16:36 »
κατι σε προσιτη τιμη που να ανήκει αποκλειστικά στην κατηγορία του μοντελισμου δεν θα βρεις για λογω το οτι ειναι φτιαγμενα με το χερι και εχουν πολλες λεπτομερειες για παραδειγμα μια μηχανη μπορει να κανει πανω απο 80ε.....

Αποσυνδεδεμένος LSSPOILT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΘΕΡΜΙΚΟ 1/10
« Απάντηση #34 στις: 05/01/07, 20:12 »
ΠΩΛΕΙΤΑΙ HPI RS4 3 ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΧΕΙ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΚΟΡΔΟΝΙΕΡΑ ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕ FUTABA THL/THNSI ΕΙΝΑΙ ΚΛΙΜΑΚΑΣ 1/10 ΘΕΡΜΙΚΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΤΟ 6936608018...ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Αποσυνδεδεμένος dodgevibe

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #35 στις: 13/01/07, 00:36 »
Οχιιιιιιιιιι...πια αλλα θερμικα δεν αντεχω να δεινω αλλα λεφτα...κ για οσους θελουν ας προσεξουν τουλαχιστον να ειναι made in japan κ μονο...!Ασχολουμε απο το 2000 κ την εχω πατησει πολλες φορες,απο το 2003 εχω ενα kyosho inferno tr15 κ το 2005 εβαλα μηχανη hpi πανω με 130 Εuro....μεχρι να χαλασει κ αυτο κ μετα τελος δε ξανα ασχολουμε.....

Αποσυνδεδεμένος LSSPOILT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #36 στις: 13/01/07, 19:26 »
Οχιιιιιιιιιι...πια αλλα θερμικα δεν αντεχω να δεινω αλλα λεφτα...κ για οσους θελουν ας προσεξουν τουλαχιστον να ειναι made in japan κ μονο...!Ασχολουμε απο το 2000 κ την εχω πατησει πολλες φορες,απο το 2003 εχω ενα kyosho inferno tr15 κ το 2005 εβαλα μηχανη hpi πανω με 130 Εuro....μεχρι να χαλασει κ αυτο κ μετα τελος δε ξανα ασχολουμε.....
mallon dn ta exeis parei me kalo mati mou fainetai xero go ti na po mia xara einai ola kai oti sxetizete me ton montelismo.......

Αποσυνδεδεμένος dodgevibe

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #37 στις: 13/01/07, 20:38 »
Ναι πραγματι, οταν ξεκινησα πηρα ενα κορεατικο,εναν εφιαλτη μη πω καλυτερα τη μαρκα κ χαλασα πανω απο 600δρχ,εβγαλε οτι προβλημα μπορεις να φανταστεις,τελος παντων στα σκουπιδια το πεταξα...με το HPI δεν εχω προβληματα, μονο το ρολεμαν τις μπιελας εχω αλλαξει ως τωρα, ουτε με τη μηχανη της kyosho τη GS ειχα πολλα προβληματα....!Τελος παντων τωρα ενδιαφερομαι για ηλεκτρικο.......

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #38 στις: 13/01/07, 23:18 »



Και γω ασχολιολουν λιγο με τον στατικο μοντελισμο αλλα λογω ελλειψης χρηματων εμεινα σε χαμηλα επιπεδα.Τωρα τα εχω παρατησει.Παντως ειχα φτιαξει καμια 15 αεροπλανακια(δεν θυμαμαι εταιρια) που τωρα τα εχω κρεμασει στο ταβανι και ενα 206 wrc της... δεν θυμαμαι που μου εβγαλε την ψυχη.Τι αλλο?Αν ναι εχω και μια συλλογη απο bburago(ενταξει η λεπτομερια δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο αλλα ειναι ωραια) και μια μικρη απο τη συλλογη της deagostini 100 χρονια αγωνιστικα αυτοκινητα οπου το πηρα με συνδρομη για μερικους μηνες(μεχρι να χρεοκοπησω).

Oχι παιδια μακρια απο την deagostini.Ειναι απατη μεγαλη!Συνηθως δινουν το πρωτο τευχος που δεν περιεχει σχεδον τιποτα σε λογικη τιμη και μετα την διπλασαιζουν.Εν τω μεταξυ εσεις μπορει να συνεχιζεται κανονικα και αυτοι να σταματησουν την διανομη.Κλασικα πραγματα.
Αφηστε που η συλλοφη που εχω παρουσιαζει διαφορες με το πως φαινοταν στα εντυπα(μικρες αλλα εχει).


Παντως πραγματικα συγχαρητηρια σε οποιον ασχολειται.Οταν καταφερω και βρω χρονο και χρημα θα ξαναρχισω.Ειδα την xsara του stohl στο dominion εδω κοντα 95 euross ???..Αλλα μιλαμε λεπτομερια..Δεν θυμαμαι εταιρια παλι :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

paran0id

  • Επισκέπτης
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #39 στις: 14/01/07, 15:34 »
Oχι παιδια μακρια απο την deagostini.Ειναι απατη μεγαλη!Συνηθως δινουν το πρωτο τευχος που δεν περιεχει σχεδον τιποτα σε λογικη τιμη και μετα την διπλασαιζουν.Εν τω μεταξυ εσεις μπορει να συνεχιζεται κανονικα και αυτοι να σταματησουν την διανομη.Κλασικα πραγματα.
Αφηστε που η συλλοφη που εχω παρουσιαζει διαφορες με το πως φαινοταν στα εντυπα(μικρες αλλα εχει).
κατι μας ειπες. οπως το οπελ το τηλ/νο μαρκα kyosho που κανει 300 ευρω φτιαγμενο, ενω αυτοι κομματι κομματι 600 ευρω χωρις κινητηρα και τηλεχειρισμο....

και πραγματι τα θερμικα αν και γρηγορα, ειναι μπελας μεγαλος. αγαναχτησα να το λυνω, καθαριζω και να το ξαναμονταρω. θα το πουλησω(ενα kyosho subaru με 2,5 cc)

Αποσυνδεδεμένος dodgevibe

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #40 στις: 14/01/07, 18:08 »
Ναι την εχω δει και εγω την Xsara αυτη ειναι υπεροχη!Ενα καλο θερμικο street 1/10 παντως ειναι το hpi tornedo 16..δε ξερω αν το γραφω σωστα!Στο Ολυμπιακο Σταδιο που τρεχουμε πολλοι μοντελιστες, ειναι τα πιο αξιοπιστα κ αρκετα γρηγορα ειναι διταχυτα κιολλας!350 euro εχει καινουριο με κατευθυνση κ ολα τα αλλα ετοιμο να τρεξει....

Αποσυνδεδεμένος dodgevibe

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #41 στις: 16/01/07, 20:08 »
Αυτα τα μοντελα εχω....

[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]

Αποσυνδεδεμένος LSSPOILT

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #42 στις: 16/01/07, 21:44 »
το δεξί είναι Hpi  αν ναι πιο ........
αλήθεια τον κινητήρα του τον πουλάς

Αποσυνδεδεμένος dodgevibe

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #43 στις: 16/01/07, 22:49 »
Αυτο το ειχα παρει μεταχειρισμενο αν θυμαμαι ειναι το HPI RS4, δεν ειμαι σιγουρος...ο κινητηρας ειναι ο Nitro15...ηταν 12αρι πριν,αλλα τωρα τον εβαλα πανω στο Kyosho επειδη ο δικος του επεσε!Κοιτα δεν αξιζει να παρεις μεταχειρισμενο κινητηρα..γιατι μετα απο καποιες ωρες λειτουργιας χαλανε τα ρολεμαν!Στο δικο μου εσπασε κ σφηνωσαν οι μπιλιες στο πιστονι,αλλα το εφτιαξα μονο ρολεμαν αλλαξα ευτυχως!Αυτον το 2005 τον πηρα 130 ευρω, τωρα εχει σιγουρα κατω απο 100 γιατι ειναι παλιος κ τοτε ηταν λιγο!

Αποσυνδεδεμένος dodgevibe

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #44 στις: 15/02/07, 22:10 »
Λοιπον, σημερα ειδα το κορυφαιο αερομοντελο......εναν "ιπταμενο δισκο" ηλεκτρικο τηλ\μενο...ηταν αρκετα μεγαλος, με ελικα που κοιταγε στο εδαφος,καπακι με λεντ γυρω γυρω το οποιο γυρναγε σε αντιθετη φορα με τον ελικα....
Τελικα υπαρχουν εξωγηινοι..... 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 501
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #45 στις: 16/02/07, 03:16 »
το εχω δει!
και παρολο που ειναι τοσο εντιπωσιακο ειναι παμφθηνο!
μολις 49δολλαρια το πουλαν εδω!!
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

Αποσυνδεδεμένος spoilt

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #46 στις: 28/02/07, 17:47 »
kala pou pigate oloi oi montelistes kai exafanistikate.....kati pire to mati mou gia kainouria pista diethnon prodiagrafon rc stin thessaloniki...yupiiiiiiiiiii

Αποσυνδεδεμένος SKY

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #47 στις: 20/03/07, 11:33 »
ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΟΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΑΜΕ ΜΑΖΙ΄ΠΑΡΕΑ.

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #48 στις: 14/04/07, 07:37 »
Ασχολουμε με 1/10 αυτοκινητα (τηλ/μενα) καθως και με ελικοπτερα!! Τα αεροπλανα ειναι κατι το οποιο με καιει (μιας και η παρεα ειναι χωμενη σε αυτο) αλλα ακομη δεν λεω να κανω το βημα...Καποια 500-1000 που θα μου χρειαστουν δεν τα εχω!

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μοντελισμός
« Απάντηση #49 στις: 10/05/07, 17:07 »
Ποιο μου προτείνετε?
Κανένα από τα παρακάτω?
Θέλω να κάνει και φιγούρες αν είναι δυνατόν!
Α!Και να μη σπάει εύκολα...

http://www.megatech.com/aircraft_categories.php

http://www.megatech.com/product_detail_aircraft.php?ID=9960

http://www.hobby-lobby.com/beginners-rc.htm