Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Εφέ

Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;

(1/459) > >>

adr1anos:
Όσοι φίλοι επισκέπτεστε το thread αυτό για πρώτη φορά ή για να βρείτε κάτι που ψάχνετε πάνω στο Κιθαριστικό DIY πατήστε εδώ για να πάτε στο:
Ευρετήριο Άρθρων DIY
Το καλοκαίρι έρχεται, μαζί και οι διακοπές.
Θα έχουμε πιο πολύ χρόνο για πειραματισμούς, με τον ήχο μας και τον εξοπλισμό μας.

Η Ιδέα:
Έχω στο PC ένα directory που λέγεται Various Schematics όπου ρίχνω τα τελευταία χρόνια ότι μικρό κύκλωμα βρίσκω για πετάλια/κατασκευές.
Κοίταξα πρόσφατα και υπάρχουν περισσότερα από 700 αρχεία!..
Γιατί να κάθονται?
Πολλά από αυτά είναι πολύ απλά κυκλώματα που υλοποιούνται με λίγα και φθηνά εξαρτήματα, και μπορούν όλοι που έχουν λίγη όρεξη και ένα κολλητήρι να τα φτιάξουν εύκολα.
Ας φτιάξουμε λοιπόν κάτι να χαρούμε την διαδικασία αλλά να χαρούμε και το αποτέλεσμα!..

Η Ψηφοφορία:
  Διαλέξτε τι κατηγορία κυκλώματος θέλετε να φτιάξουμε.
'Εχω ορίσει να επιτρέπονται μέχρι και 3 ψήφοι για τον καθένα!..γιατί θέλουμε πάντα και κάτι άλλο.
  Μετά εγώ θα διαλέξω από όλο το υλικό που έχω συγκεντρώσει, ότι πιο απλό   αλλά αποδεδειγμένα πετυχημένο υπάρχει, και θα σας προτείνω πάλι διάφορα   κυκλώματα στην κατηγορία αυτή, να διαλέξουμε κάτι να φτιάξουμε.

Η Υλοποίηση:
Θα βασιστούμε σε απλά κυκλώματα, με λίγα και φθηνά υλικά που μπορούμε να βρούμε σχεδόν παντού.
Επίσης θα κρατήσουμε το κόστος πολύ χαμηλά.
Δεν θα αγοράσουμε έτοιμα κιτ, ή έτοιμες πλακέτες, θα βασιστούμε σε κατασκευές προσαρμοσμένες σε veroboard που είναι πολύ απλό να γίνουν, και η κατασκευή γίνεται απλά ακολουθώντας μία φωτογραφία με αριθμούς και γράμματα, όπως χρωματίζαμε με νούμερα όταν είμασταν παιδιά.
Όσοι θέλουν, μπορούν να συνασπιστούν και να κάνουν μία group αγορά από πχ το Banzai.
Για ότι επιλέξουμε να φτιάξουμε, θα σας κάνω αναλυτική και επιβεβαιωμένη λίστα με τα σωστά υλικά σε links για να γίνεται εύκολα η παραγγελία.

Η Κατασκευή:
Θα βοηθήσω μέσα από το forum όλους τους φίλους που θα επιχειρήσουν την κατασκευή, με ότι γνώσεις και όσο χρόνο μπορώ να διαθέσω.
Όταν υπάρχουν προβλήματα θα προσπαθήσουμε να τα λύσουμε όλοι μαζί, μοιράζοντας μεταξυ μας τις εμπειρίες μας με το κύκλωμα και την κατασκευή του! Μπορούμε να ανεβάσουμε φωτο, κλιπς κλπ από κατασκευές μας για να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι.

Το Ορεκτικό:
Να κάτι που έχω στο μυαλό μου σαν παράδειγμα, για να πάρετε μία ιδέα και να σας ανοίξει η όρεξη:



ΜΗΝ ΕΠΗΡΡΕΑΣΤΕΙΤΕ από το παραπάνω όμως!
Υπάρχουν αξιόλογα τέτοια κυκλώματα για κάθε μία από τις κατηγορίες που παρέθεσα:
Ψηφίστε απρόσκοπτα και θα διαλέξουμε κάτι καλό παρέα!

Επόμενο Βήμα:
Εάν όλα πάνε καλά, όσοι πάρουν την απαραίτητη αυτοπεποίθηση και έχουν όρεξη, θα προχωρήσουμε στην κατασκευή ενός μεγαλύτερου και πολυπλοκότερου κυκλώματος, που θα επιλέξουμε πάλι μαζί!

Περιμένω τα σχόλια και τις ιδέες σας!

Χαιρετώ όλους!

m@ster k@frer:
Ωραιοτατο θεματακι...
Πιστευω πως το πρωτο κυκλωμα που μπορει να φτιαξει καποιος ευκολα γρηγορα και τελικα να το χρησιμοποιησει και στις προβες του κτλ ειναι ενα OD...
Συγκεκριμενα προτεινω κατι με 1διοδο πυριτιου και ενα κοκκινο Led...που δινει μια ενδιαμεση βρωμα.. και μπορει ο καθενας να πειραματιστει μετα με ζευγαρια διαφορετκων διοδων η ζευγαρια led...
Εχω φτιαξει κατι παρομοιο και εκτος του οτι ειναι ωραιο και crunchy το χρησιμοποιησα σε προβες ως boost και ως ξεχωριστο crunch...


ΕDIT: κι εμενα μονο για μια ψηφο δουλεψε...

blackmorefan:
Εγω θα γουσταρα παρα πολυ ενα booster και ενα overdrive για high gain ηχους ισως και ενα WahWah η ενα Delay  ;)

Τωρα το πως θα γινει δν εχω ιδεα γτ ακομα στη φυσικη στο σχολειο δν εχουμε μαθει κ πολλα  :-\

Βραζίλης:
Πολύ ωραία πρωτοβουλία! Μπράβο Αδριανέ!

Εγώ μάλιστα θα πρότεινα να βρεθούμε και να δουλέψουμε μαζί, να γίνει κάτι σαν εργαστήριο/workshop από όπου όλοι οι συμμετέχοντες θα φύγουν με ένα νέο πετάλι που θα έχουν φτιάξει με τα χέρια τους.

Αν το παραπάνω είναι δύσκολο να οργανωθεί, προτείνω να γίνεται ζωντανή αναμετάδοση από το tv.kithara.gr της κατασκευής ενός πεταλιού, με την ανάλογη περιγραφή προς τους τηλεθεατές (οι οποίοι θα κατασκευάζουν ταυτόχρονα το πετάλι στον χώρο τους, και μπορούν να γράφουν τις ερωτήσεις τους στο chat)

RORY GALLAGHER:
Φοβερή ιδέα,μέσα με 1000!
 
Μόλις τελείωσα την κατασκευή ενός μικρού λαμπάτου (2 βατ) και ερωτεύτηκα! Και τον ήχο του και το diy!
Εγώ σκεφτόμουν γενικώς κάτι σε flanger αλλά δε ξέρω κατά πόσο είναι υλοποιήσιμο...Ένα OD πάντως πιστεύω ή ένα μπούστερ θα είναι τα πιο εύκολα.
 
Ίσως αν προχωρήσει το θέμα και φτιάξουμε 3-5 διαφορετικά πράγματα να προκύψει κάτι σαν πεταλιέρα  :o 8)
Η βλακεία με μένα είναι ότι δεν έχω ιδέα από ηλεκτρονικά (διάβασμα schematics κλπ),ότι έχω κάνει το έκανα με τα layouts

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View