Περι μουσικής > Μουσική και υπολογιστές

Ηχητικά δείγματα μουσικών οργάνων (samples)

(1/2) > >>

Βραζίλης:
Στον σύνδεσμο "Προγράμματα Μουσικής" (όπως τον βλέπετε στο http://portal.kithara.gr ), θα βρείτε νέα κατηγορία ανακτήσεων (downloads) με τίτλο Samples όπου υπάρχουν σύνδεσμοι για ηχητικά δείγματα μουσικών οργάνων προς χρήση σε samplers, sequencers, κλπ.

Η αρχή έγινε με μερικά δείγματα παραδοσιακών κρουστών που έστειλε ο freemind και φιλοξενούνται στον server του kithara.gr. Ελπίζω να βρεθούν και άλλοι που να μπορούν να γράψουν ποιοτικά δείγματα από ελληνικά παραδοσιακά όργανα.
 
Για τα υπόλοιπα όργανα που χρησιμοποιούνται παγκοσμίως ή κυρίως σε άλλες χώρες, θα προσθέτονται σύνδεσμοι κατά την πάροδο του χρόνου.

twist 1N my Sobriety:
Ευγε! και εις περισσοτερα! (samples) ;). πολυ χρησιμη ιδεα!

εχω καποια refill για το reason τα οποια μπορω να ανοιξω και να στειλω ως samples, ειναι απο χωρωδιες (δεν ξερω κατα ποσο σας ενδιαφερουν αλλα για ατμοσφαιρικο metal κλπ ειναι must! :P) τα περισσοτερα, αλλα και απο κλασσικα οργανα, αν ενδιαφερεται καποιος μπορω να τα στειλω αλλα δεν ξερω ουτε που ουτε πως :-\

btw, αν εχει καποιος samples απο φυσικα τυμπανα (drums, οχι κρουστα) ας κανει την καλη γιατι εχω φαει το internet να ψαχνω χωρις αποτελεσμα ομως...

NikosTs:

--- Παράθεση από: Senor Ma Tanza στις 29/06/04, 15:30 ---btw, αν εχει καποιος samples απο φυσικα τυμπανα (drums, οχι κρουστα) ας κανει την καλη γιατι εχω φαει το internet να ψαχνω χωρις αποτελεσμα ομως...
--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν ξέρω αν έχεις χρησιμοποιήσει το "Groove Agent". Δεν έχει δείγματα αλλά έτοιμους "ρυθμούς" και πολλά διαφορετικά sets. Ψάξ' το στο δίκτυο, νομίζω ότι αξίζει τον κόπο.

freemind:
Νομιζω οτι ο NikosTs προτεινε την καλυτερη λυση.. ;D Βεβαια, εαν κατσω να κανω τετοια δουλιτσα, ισως μεσα στον Ιουλιο να εχω και ενα πακετο απο ενα πληρες drum kit ( ροκ βεβαια ).Θα δουμε πως θα "κατσει" η δουλεια!

Καρχαρίας:
Έχω κάτι δείγματα mp3 από ήχους σε πετάλια της Boss. Μπορούμε να ανεβάσουμε κάτι τέτοιο? Δεν τα έχω παίξει εγω, είναι από την εταιρία, σε καλή παραγωγή εννοειτε και αντιπροσωπεύει κατάλληλα το εκάστοτε πετάλι.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View