Ψηφοφορία

ΤΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΣΑΣ;

ΤΑΧΥΤΗΤΑ....ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΦΩΤΙΑ Η ΤΑΣΤΙΕΡΑ
4 (2.5%)
ΜΕΛΩΔΙΚΟΣ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ
90 (55.6%)
ΜΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΥΦΟΣ ΚΑΙ ΑΣ ΠΑΙΖΕΙ 2 ΝΟΤΕΣ
58 (35.8%)
ΘΑ ΠΑΙΖΕΙ ΣΤΟ ΣΟΛΟ ΑΠΟ ARPEGGIO ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΛΙΜΑΚΕΣ ΠΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΑΠΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ
9 (5.6%)
ΠΕΝΤΑΤΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΕΝΤΑΤΟΝΙΚΗ...ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ "ΧΤΥΠΗΘΩ"
1 (0.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 152

Αποστολέας Θέμα: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;  (Αναγνώστηκε 32390 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kitharopliktras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #75 στις: 28/10/06, 19:01 »
ALEXI LAIHO

ρυθμικος,μελωδικος,παπας ως εκει να μην σου τη σπασει και δεν ξαναακουσεις το τρακ,
εχει δικο του στυλ, εχει αναδειχτει απο τη δουλεια του με μπαντες οσο και σαν κιθαριστας,
αααααα, και εχει δυο δικες του μπαντες (bodom,synergy)
ειπατε τιποτα?? :P :P

mazi sou 1000000/100

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #76 στις: 29/10/06, 09:18 »
φιλε μου, μπορει να ειμαι κανουριος εδω (1ο mail) αλλα μπορω να σου πω πως διαφερουν οι κιθαριστες μεταξυ τους.Παραδειγμα,αυτος που εχει το σκηπτρο τις κιθαρας ειναι ο andres segovia αλλα ποσοι τον ξερουν? ποσοι ομος ξερουν τον santana και ας μη παιζει παπαδες?μολις ξεχωρισουμε τις κατηγοριες τοτε θα βγαλουμε ακρη σιγουρα.αν θες συναισθημα θα ακουσεις πολλα πραγματα.αν θες κοπανιμα ακομα περισσοτερα.ο κιθαριστας πρεπει να ειναι ο ευατος του και να μη κλεβει απο αλλουσ οπος πχ.βλεπε MALMSTEEN που  εχει κλεψει ολακερο τον PAGANINI προσπαθωντας να τον φτασει ,με αποτελεσμα να επαναλαμβανετε,κατατωντας μονοτονος.αρα πρεπει να ειναι ο ευατος του,να εκφραζει αυτο που νιοθει και ενοοειτε για να το πετυχει δεν χρειαζονται καθολου γνωσεις μουσικης(αρμονια αντιστιξη κτλ).μουσικος γεννιεσαι!ο καλος κιθαριστας πρεπει να ειναι καθαρος και ας παιζει γρηγορα (ΤAFOLA) να παιζει 3 νοτες και να γινετε χρυσος και να μπορει να εκφρασει τις εμπειριες τις ζωης του μεσα σε ενα σολο 10 μετρον (DAVID GILMOUR).εμενα προσοπικα οσον αφορα την τεχνικη και την ευφυεια μου αρεσει ο JOHN PETRUCCI,BRYAN MAY,DAVE MARRAY,JEFF LOOMIS....αλλα ολοι κομπλαρουν μολις δουνε τον JASON BECKER και αν δεν τον ξερεις μαθε τον γρηγορααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!γιατι τα συνδειαζει ολα ... ομως ολα!!!
Φιλε μου συμφωνω απολυτα μαζι σου,δεν ειπα κατι διαφορετικο, (ο santana ειναι θεος ο malmesteen ειναι ταλενταρα αχετα τις π@π@ριες που κανει),
ολα αυτα που ειπες ειναι πολυ σωστα εγω ηθελα να πω με δυο κουβεντες αυτο που πηστευα,ολοι οσοι ανεφερες ηταν μουσικες ιδιοφυειες!!!!! ;D Εισαι πολυ διαβασμενος καλα ειχαι καιρο να ακουσω το ονομα JASON BECKER εισαι πολυ σωστοςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς ;D
Metallica

Αποσυνδεδεμένος 80s_live

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Move Bitch!
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #77 στις: 29/10/06, 16:08 »
η τεχνική και οι θεωρητικές γνώσεις χρειάζονται, αλλά αν δεν υπάρχει το προσωπικό ύφος τότε δεν είναι Ο κι8αρίστας αλλα ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΗ κι8αρίστας. that's what i think at least ::)

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #78 στις: 30/10/06, 12:56 »
εμενα προσοπικα οσον αφορα την τεχνικη και την ευφυεια μου αρεσει ο JOHN PETRUCCI,BRYAN MAY,DAVE MARRAY,JEFF LOOMIS....αλλα ολοι κομπλαρουν μολις δουνε τον JASON BECKER και αν δεν τον ξερεις μαθε τον γρηγορααααααααααααααααααααααααααααααα!!!!!γιατι τα συνδειαζει ολα ... ομως ολα!!!

Αυτό πυ είπε....ΤΡΕΧΑΤΕ!!!!!!!!!!! ΤΩΡΑ!!!!!!!
Πες τους ότι και ο Laiho είναι λίγος μπροστά του.......

Αποσυνδεδεμένος V for Vasilis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #79 στις: 30/10/06, 15:37 »
Δεν γουστάρω τον κιθαρίστα που επιδεικνύει την τεχνική του,παίζοντας ένα σόλο με 5000 νότες το δευτερόλεπτο.
Προτιμώ τον κιθαρίστα να μπορεί να αυτοσχεδιάζει,να παίζει εμπνευσμένες "γραμμές",να δημιουργεί ενδιαφέροντα ριφάκια...
Κάτι σαν Hendrix-Page-Slash-G.Moore δηλαδή...

Ξέχασες μάλλον τον S.R. Vaughan.

 8)
Τα πράγματα που κατέχεις, τελικά σε κατέχουν...

Αποσυνδεδεμένος Joe Santriani

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • ''Here i am on the road again''
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #80 στις: 30/10/06, 16:59 »
Αμα κατσουμε και σκευτουμε ποιους ξεχασαμε τοτε τοτε.....ολο το στεκι δεν θα χωραει ολα τα ονοματα των ''ξεχασμενων'' ;D
Metallica

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #81 στις: 31/10/06, 13:44 »
Εμένα δεν με είπατε..... >:( ;D

Αποσυνδεδεμένος Fys

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #82 στις: 31/10/06, 16:47 »
Ο καλός κιθαρίστας για εμένα είναι ένας Riff-machine. Χρειάζεται φαντασία, τεχνική, ύφος και μεγάλα αρχ**ια!!!
Shatter the myth, don't cut yourself, on your words against dreams made of steel, stronger than any faith that inflicts with pain and fear...
Chuck Schuldiner RIP (13/5/1967 - 13/12/2001)

Αποσυνδεδεμένος V for Vasilis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #83 στις: 01/11/06, 15:02 »
Αμα κατσουμε και σκευτουμε ποιους ξεχασαμε τοτε τοτε.....ολο το στεκι δεν θα χωραει ολα τα ονοματα των ''ξεχασμενων'' ;D

...Και άμα πεταγόμαστε πιτσιρίκο, σαν την σφηνόπου**α όπως κάνεις εσύ κάθε λίγο και λιγάκι,
το κλείσαμε το μαγαζάκι...
 ;D ;D ;D
 8) 8)
Τα πράγματα που κατέχεις, τελικά σε κατέχουν...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #84 στις: 04/08/07, 01:43 »
''Με δικό του ύφος και ας παίζει μόνο δύο νότες'' έβαλα γιατί έτσι έχουμε ένα γνήσιο κιθαρίστα που δεν τρώει κολλήματα τρελά και τα πρότυπα που έχει τα λατρεύει συνειδητά, με τέτοιο τρόπο δηλαδή που να μην ταυτίζεται μαζί τους. Και γενικά πιστεύω ότι ο καλός κιθαρίστας όπως και κάθε μουσικός θα πρέπει να είναι ανοιχτός σε όλα (Θα έλεγα μάλιστα να παίρνει απ' όλα ό,τι καλό έχουν όμως δε θα ήταν σωστό γιατί το τι είναι καλό για κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικό. Κάθε άνθρωπος είναι και ένα μοναδικό σύστημα αναφοράς). Έχω ακούσει κιθαρίστες να παίζουν παπάδες όμως μετά από ένα σημείο και πέρα να κουράζουν. Έχω ακούσει και κιθαρίστες που απλά είχαν έναν καλό ήχο, μία καλή τεχνική και έπαιζαν κάτι ίσα ακριβώς εκεί που έπρεπε που η σύλληψη με έστελνε!
Όσο για τις πεντατονικές, όταν πρόκειται για κάτι ''ροκ'' ή ''μπλουζ'' σόλος, όχι, δε μου αρέσει ο κιθαρίστας γιατί παίζει κάτι το τετριμμένο, δε με ''ταΐζει'' μουσική καινούργια και δεν είναι δημιουργός, αναπαράγει το ίδιο πράγμα. Αν όμως τις πεντατονικές τις παίξει με τέτοια σειρά, με τέτοιο τρόπο, με τέτοια διαδοχή που να μην πάει το μικρούλικο μυαλό μου μέχρι εκεί, τότε τον παραδέχομαι! Είναι δύσκολο στη σημερινή εποχή να κάνεις κάτι μερακλήδικο με πεντατονικές!

Σαν κιθαρίστας μου αρέσει πααααααρα πολύ ο Μυστακίδης. Μακάρι να έπαιζα τόσο καλά όσο αυτός! Επίσης μου αρέσει και ο Αλκίνοος Ιωαννίδης, από τον οποίο έχω πάρει αρκετές ιδέες στο παίξιμό μου στην κιθάρα κι εύχομαι κάποτε να βγάλει κι ένα άλμπουμ μόνο με μουσική, χωρίς τραγούδι που να παίζει κιθάρα και τα υπόλοιπα όργανα να τα παίζουν οι μουσικάρες που εκείνος συνεργάζεται μαζί τους.

Και πάλι ''Με δικό του ύφος και ας παίζει μόνο δύο νότες''

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #85 στις: 04/08/07, 09:25 »
Ο καλός κιθαρίστας έχει μακρύ ίσιο μαλλί, φοράει leather κολλητό παντελόνι, άρβυλα ή γουνινα μποτάκια, δερματινο γιλεκάκι, έχει Jackson με reversed headstock  8), τρέχει πάνω κάτω στη σκηνή και χτυπιέται όπου βρει!  :D ;D 8)

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #86 στις: 04/08/07, 15:09 »
Ψιλοάσχετο, αλλά κολλάει κάπως. Το αφιέρωμα του χάμερ Αυγούστου για τους καλύτερους κιθαρίστες είναι εκτενέστατο και δεν πιστεύω να υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που δε θα δει τον αγαπημένο του κιθαρίστα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #87 στις: 07/08/07, 17:02 »
Αμα κατσουμε και σκευτουμε ποιους ξεχασαμε τοτε τοτε.....ολο το στεκι δεν θα χωραει ολα τα ονοματα των ''ξεχασμενων'' ;D

...Και άμα πεταγόμαστε πιτσιρίκο, σαν την σφηνόπου**α όπως κάνεις εσύ κάθε λίγο και λιγάκι,
το κλείσαμε το μαγαζάκι...
 ;D ;D ;D
 8) 8)
Γ Α Μ Α Τ Ο Σ!!!RESPECT! πεθανα να γελαω με τη λεξη σφηνο...μπιιιιιιιπ!
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #88 στις: 07/08/07, 18:07 »
ALEXI LAIHO

ρυθμικος,μελωδικος,παπας ως εκει να μην σου τη σπασει και δεν ξαναακουσεις το τρακ,
εχει δικο του στυλ, εχει αναδειχτει απο τη δουλεια του με μπαντες οσο και σαν κιθαριστας,
αααααα, και εχει δυο δικες του μπαντες (bodom,synergy)
ειπατε τιποτα?? :P :P
Έτσι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;D
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος jkstigma

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 305
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #89 στις: 08/08/07, 10:09 »
Oταν ακούω τη λέξη κιθαρίστας...αν και μικρή για να τον χωρέσει....

DAVID GILMOUR

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #90 στις: 08/08/07, 13:15 »
Παιδιά γιατί αναφέρετε μονάχα τον αφρό (Malmsteen, Petrucci) και λησμονείτε κιθαρίστες με μικρότερη δημοσιότητα (όπως Kiko Loureiro, Joey Tafola, Michael Romeo, Vinnie Moore, to name just a few) αλλά εξίσου μεγάλη κιθαριστική προσφορά και παραγωγή; Η κιθάρα δεν είναι μόνο Vai και Gilbert όπως δεν είναι μόνο Fender και Gibson. <Διατηρώ πάντως μια επιφύλαξη για το αν κιθάρα είναι μόνο David :D> Πάντως γενικότερα, αν και το θέμα του post δεν ήταν το ποιος θεωρείτε ότι είναι ο καλύτερος κιθαρίστας (εν τούτοις "μεταλλάχθηκε" επιτυχώς :D) η επιλογή αυτού σχετίζεται άμεσα με τα μουσικά ακούσματα του καθενός. Για παράδειγμα ένας ελληνοροκάς θα θεωρεί τον Κροκίδη καλύτερο κιθαρίστα, ενώ ένας jazzrocker τον McLaughlin.

Όσον αφορά για τους 2 συμφορουμίτες μας που ανέφεραν το όνομα Bill Tsamis δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο. Δυστυχώς οι Warlord διαλύθηκαν πολύ νωρίς με μόνο 14 συνθέσεις. Αν ο Bill (που είναι και Ελληνικής καταγωγής) είχε μεγαλύτερη δυσκογραφική παρουσία κανείς δεν θα διαπραγματεύοταν τον θρόνο του. Για όσους δεν τον έχουν ακούσει ας δώσουν στον εαυτό τους μια ευκαιρία ;)

Προσωπική μου άποψη ότι ο καλός ο κιθαρίστας πρέπει να κατέχει και κάποιες γνώσεις θεωρίας και αρμονίας της μουσικής αλλά πολλές φορές το αυθόρμητο solo μπορεί να βγει πολύ καλύτερο από το μελετημένο.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #91 στις: 08/08/07, 15:39 »
Κάτι σαν τον Michael romeo.. :P
Ο τύπος τα σπάει!!!
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος pan-The_gunslinger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • Gallagher's Dreamer
    • Προφίλ
    • blues lovers
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #92 στις: 08/08/07, 17:50 »
Ο καλός κιθαρίστας είναι αυτός που βγαίνει στη σκηνή λιώμα και είτε shredαρει είτε bluesάρει τα καταφέρνει σαν το studio album. Αυτός που θα έχει δικό του ύφος επάνω στη σκηνή με παρουσία που μαγεύει τον κόσμο με 200 και με 3 νότες.
Παρόλαυτα αν δεν είναι "πίτας" δεν λέει!!! 8)

A.Ο.Ξ - RORY - ΘΑΝΑΤΟΣ +ΤΕΛΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος CHIOTOS

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #93 στις: 18/08/07, 01:26 »
Το να λες οτι κάποιος είναι καλος κιθαριστας είναι σαν να λες οτι ένα αυτοκινητο ειναι καλό.'Εξαρταται για τι το θες.Ως ελέυθερος μουσικός ,ένας καλός κιθαριστας είναι αυτος ο οποίος εχει την τεχνική ωστε να εκφράσει τη μουσική που έχει στο μυαλό του και ίσως να γινει αναγνωρίσιμος με αυτόν τον τρόπο.Ως session μουσικός ένας καλός κιθαρίστας είναι αυτός που μπορει να παίξει ενα μεγάλο εύρος πραγμάτων ωστε να μην περιορίζει το συνθετη με την τεχνική του.Επίσης πρεπει να εχει την κατάλληλη παρουσια ώστε να είναι εμπορικος ή τούλαχιστον να υποστιριζει με αυτην το στυλ μουσικής που παίζει.

Σε προσωπικο επίπεδο καλός κιθαριστας ειναι αυτός ο οποίος έχει ενδιαφέρουσα μουσικη και συνάμα ενδιαφέρουσα προσέγγιση του παιξιματος για μελέτη.

Αποσυνδεδεμένος pain of salvation

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #94 στις: 20/08/07, 04:08 »
για μενα καλος κιθαριστας ειναι αυτος που παιζει πραγματα που δεν εχω ξαναακουσει.που την ψαχνει με λιγα λογια.και εινια πιο δυσκολο να την ψαχνεισ στο 2007, παρα το 1970.οποτε εκτος απο τους προαναφερθεντες που ειναι οι alltime classic της σκηνης ,εγω θα αναφερω τον steven wilson των porcupine tree.το σολο του στο deadwing ειναι ενα μικρο παραδειγμα για το τι εννοω.
walk with me, and see the world i see, it is our home it's where we are belong.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #95 στις: 20/08/07, 11:26 »
Ο καλος κιθαριστας ειναι πρωτα πολυ καλος ρυθμικος(και δεν εννοω μονο να εχει καλο ρυθμο αλλα να γνωριζει χιλιαδες ακορντα και τεχνοτροπιες των διαφορων μουσικων στυλ).Βλεπουμε πολυ συχνα κιθαριστες που παιζουν 300 νοτες το δευτερολεπτο και δεν μπορουν να παιξουν funk ή δεν ξερουν αλλα ακορντα απο τα powerchords.Οσον αφορα στο σολο κομματι,να μπορει να συγκινησει με τα σολος του οχι μονο κιθαριστες αλλα και μη κιθαριστες,απλους ακροατες.

ΥΓ.Ρε παιδια respect ΥGWIE!Ουτε εμενα με τρελαινει αλλα ο ανθρωπος αλλαξε την ιστορια της ηλεκτρικης κιθαρας,τι μπορουμε να πουμε για αυτον?Ονοματα οπως Hendrix,Van Halen,Ygwie,David Gilmour,Blackmore επηρεασαν την ιστορια του οργανου και αλλαξαν τον τροπο σκεψης και την προσεγγιση των κιθαριστων ανα τον κοσμο!

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #96 στις: 20/08/07, 11:50 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 13:23 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #97 στις: 22/09/07, 20:33 »
 Παντως οσον αφορα στον Yngwie πρεπει να τον κρινουμε και λιγο αναλογα με τις διαφορες εποχες του. Παλια (20+ χρονια πριν) ηταν γρηγορος και πολυπλοκος αλλα το παιξιμο του ειχε πραγματα να πει και φανερωνε μια υψηλη μουσικη σκεψη. Καπου εκει αλλαξε και την πορεια της κιθαρας! Αργοτερα εμεινε σχεδον αποκλειστικα στην ταχυτητα και εγινε εν τελει φλυαρος. Παντως σε οποιο αλμπουμ τον ακουσω παντα θα κανει κατι που θα με ξαφνιασει ευχαριστα (αν και αυτες οι στιγμες ειναι πλεον απελπιστικα λιγες).
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος slacker

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΟΣ ΚΙΘΑΡΙΣΤΑΣ;;;
« Απάντηση #98 στις: 20/10/07, 04:55 »
SINAIS8IMA PA8OS..ola talla erxonte meta

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
8842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/07, 15:48
από Anemos
2 Απαντήσεις
3042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/08, 08:52
από grmako
64 Απαντήσεις
17827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 23:32
από Jezus
5 Απαντήσεις
3430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/10, 05:59
από LuNaFrEaK
8 Απαντήσεις
3597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 15:22
από zeromancer
0 Απαντήσεις
3332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/11, 23:58
από freemind
1 Απαντήσεις
3551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/11, 09:48
από Dr Wolf
15 Απαντήσεις
7185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/12, 12:26
από Adno
6 Απαντήσεις
28510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/15, 01:23
από bozosd
0 Απαντήσεις
11859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/17, 17:07
από Ioannis Anastassakis