Αποστολέας Θέμα: Αυτοσχεδιο Home Studio  (Αναγνώστηκε 7752 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Αυτοσχεδιο Home Studio
« στις: 06/05/09, 18:54 »
Γεια κ χαρα.Τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι σοβαρα μιας και στο σπιτι που μενω εχω ενα μικρο δωματιο ελευθερο να το φτιαξω σαν ενα πολυ προχειρο home studio.Δλδ το σκεπτικο.Να παρω μια ηλεκτρονικη ντραμς(εννοειται οικονομικη) και μια κονσολα (λογικα το πολυ 8καναλη)..ετσι ωστε να συνδεω απο κει τα τυμπανα,μια κιθαρα ενα μπασο κ κανα 2 μικροφωνα.Ενισχυτες υπαρχουν σαν προενισχυση η λογικα μπορουν να χρησιμοποιηθουν οι πεταλιερες του καθενα μας και σαν προενισχυση.Στην συνεχεια απο την κονσολα στα ακουστικα..ετσι ωστε να μην ενοχλουμε κανεναν.Και ασφαλως δεν θα χρειαζεται και ηχομονωση ετσι.Σημειωτεον οτι εχω σχετικα καλους γειτονες και δεν ειχα ποτε προβλημα μεχρι στιγμης.

Βεβαια δεν σκοπευω να παιζω σε ωρες κοινης ησυχιας.Φανταζομαι οτι θα χρειαστω και 3 ζευγαρια καλα ακουστικα μαλλον ασυρματα.

Το θεμα ειναι το εχει κανει αυτο καποιος απο δω..?Θα εχουμε τουλαχιστον εναν συμπαθητικο ηχο?Δεν με απασχολει η τελειοτητα μιας και παιζουμε για την ψυχουλα μας..αλλα να μπορουμε εστω να κανουμε λιγη δουλεια.

Να προσθεσω επισης..οτι επιλεγω αυτο το συστημα που τεχνολογικα ειναι υπερ απλο γιατι ειμαι κ ασχετος απο υπολογιστες και προγραμματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/05/09, 18:56 από bassman(sticky fingers!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιο Home Studio
« Απάντηση #1 στις: 06/05/09, 20:01 »
Και ως Get Wind είχαμε παρόμοιες ανησυχίες. Το μεγαλύτερο πρόβλημα που συναντήσαμε, ήταν η ανάγκη να έχουμε ξεχωριστή μίξη στα αυτιά μας. Δηλαδή ο μπασσίστας να ακούει λίγο δυνατότερα το μπασο, ο κρουστός λίγο δυνατότερα τα ντράμς και ούτο καθ'εξής...

Απο κει και πέρα, πληρώνεις παραπάνω (και δυσκολεύεις τη ζωή σου παραπάνω) αν θες
α)Να το στνδέσεις με υπολογιστή
β)Να κάνεις πολυκάναλη ηχογράφηση, ώστε να κάνεις τη μίξη μετά

Με τον Arg0 και τον Drumiola (Ο Παλαιτσάκης ρε) έχουμε δείγματα απο παρόμοιο project όπου jamάραμε... Ντράμς,μπάσο και synthguitar. Ωραίες στιγμές....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιο Home Studio
« Απάντηση #2 στις: 07/05/09, 00:06 »
Αν θες να κάνεις ηχογραφηση που προφανώς γι' αυτό θες να φτιάξεις το studio δεν νομίζω να καταφέρεις κάτι αξιοπρεπές χωρίς monitors. Δδλ και πολυκάναλο recording να κάνεις και mixing με αναφορά το σήμα από τα ακουστικά θα έχεις μεγάλα λάθη. Και κατά το recording και κατά το mixing. Δλδ θα φτιάξεις κάτι ωραία και καλά και όταν το παίξεις σε ένα ηχοσύστημα ή τέλος πάντων κάπου πέρα από τα συγκεκριμένα ακουστικά το πιο πιθανό είναι να ακούσεις "διαφορετικό" τραγούδι. Αυτό που αναφέρθηκε για τη μίξη κάθε μουσικού είμαι σχεδόν σίγουρος ότι φτιάχνεται, δλδ είναι θέμα κονσόλας έτσι όπως το σκέφτομαι. Τέλος, αν σέβεσαι τις ώρες κοινής ησυχίας, το ξέρεις φαντάζομαι, δεν μπορεί να σου κάνει κανένας τίποτα. Πόση φασαρία μπορεί να κάνεις σε ένα recording; Και κάτι τελευταίο, αν δεν κάνεις πολυκάναλο recording αλλά live recording χρειάζεσαι έναν πολύ καλό και μεγάλο χώρο. Δεν είναι τόσο απλό να στήσεις ένα home studio..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αυτοσχεδιο Home Studio
« Απάντηση #3 στις: 07/05/09, 01:29 »
Και φυσικά όλο αυτό για πρόβες. Αν θές απλά να ηχογραφήσεις σου αρκεί ένα καλό ψ με τα απαραίτητα ηχογραφοπρογράμματα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Mattrach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιο Home Studio
« Απάντηση #4 στις: 05/08/09, 11:33 »
Φιλαράκο μην προσπαθήσεις να κάνεις ηχογράφιση με ακουστικά...Τζάμπα χαμένος χρόνος..(Δοκιμασμένο)Είχα ηχογραφισει την κιθάρα μου ετσι και ήταν σκετη αποτυχία...εκτός ρυθμού,τόνου κ.τ.λ.π
Ένας πολύ καλός τρόπος να ηχογραφείς την κιθάρα το μπάσο και τα φωνητικά είναι το toneport Ux2 ειναι κατι σαν εξωτερική κάρτα ήχου......Το οποίο περιέχει και ένα πρόγραμα σαν το guitar rig..το podfarm ειναι σαν ενισχητης μέσα στο pc.και επίσεις έχει το ableton lite version που ειναι πολύ καλο για ηχογράφηση...Είναι κατι σαν το Reaper Cubase κτλπ...
Τωτα για τα ωτράμς δεν έχω ιδεα.....
ελπίζω να βοιήθησα!!
Καλή σου μέρα ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιο Home Studio
« Απάντηση #5 στις: 06/08/09, 01:57 »
Φιλαράκο μην προσπαθήσεις να κάνεις ηχογράφιση με ακουστικά...Τζάμπα χαμένος χρόνος..(Δοκιμασμένο)Είχα ηχογραφισει την κιθάρα μου ετσι και ήταν σκετη αποτυχία...εκτός ρυθμού,τόνου κ.τ.λ.π
Ένας πολύ καλός τρόπος να ηχογραφείς την κιθάρα το μπάσο και τα φωνητικά είναι το toneport Ux2 ειναι κατι σαν εξωτερική κάρτα ήχου......Το οποίο περιέχει και ένα πρόγραμα σαν το guitar rig..το podfarm ειναι σαν ενισχητης μέσα στο pc.και επίσεις έχει το ableton lite version που ειναι πολύ καλο για ηχογράφηση...Είναι κατι σαν το Reaper Cubase κτλπ...
Τωτα για τα ωτράμς δεν έχω ιδεα.....
ελπίζω να βοιήθησα!!
Καλή σου μέρα ;D ;D ;D ;D

Αν παρόλα αυτά, βάλεις τα ακουστικά στο toneport, τη γάμησες...

Στα πιο σοβαρά, μπορω να δεχτώ οτι τα ακουστικά μπορεί να μην έχουν καλό ήχο, αλλα καθυστέρηση και λάθος τόνο, είναι κομματάκι αδύνατο...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αυτοσχεδιο Home Studio
« Απάντηση #6 στις: 08/08/09, 15:57 »
Eνδεχομενως οι παραγωγοι που καταναγκαζουν τους εκτελεστες και τραγουδιστες να χρησιμοποιουν ακουστικα δε ξερουν πολυ καλα τη δουλεια τους ;D

Προφανως το προβλημα της καθυστερησης στον ηχο ειναι καθαρα θεμα σωστης ρυθμισης του DAW με την καρτα σου. Τα ακουστικα δε φταινε σε αυτο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιο Home Studio
« Απάντηση #7 στις: 08/08/09, 20:01 »
Όπως είπε και ο Isnogood, με τους Get Wind το ψάξαμε το θέμα και εγώ μάλιστα εκτενώς. Τα συμπεράσματα που κατέληξα είναι τα εξής:

Θα σου κάνω τρία πακέτα:

1) Light Πακέτο (Φθηνό)

Κονσόλα: Xenyx 802 84€
Ενισχυτής/Spliter Ακουστικών: Millenium HA4 20€
Ακουστικά: Superlux HD-681 20€
Μικρόφωνο: Shure SM58 (με καλώδιο και stand) 109€

Σύνολο = 233€

2) Average Πακέτο (Μέσης τιμής)

Κονσόλα: Alesis Multimix 8 USB 2 289€
Ενισχυτής/Spliter Ακουστικών: Millenium HP1 44€ (x2)
Ακουστικά: Behringer HPS3000 36€
Μικρόφωνο: Shure SM58 (με καλώδιο και stand) 109€ (x2)

Σύνολο = 631€

2) Uber Πακέτο (το ακριβό)

Κονσόλα: Mackie Onyx 1620 1224€ (με τον Firewire adampter)
Ενισχυτής/Spliter Ακουστικών: 43€ (x4)
Ακουστικά:
[url=http://www.akg.com/site/products/powerslave,id,1111,pid,1111,nodeid,2,_language,EN.html]AKG K-121
88€
Μικρόφωνο 1: Shure SM58 (με καλώδιο και stand) 109€
Μικρόφωνο 2: T. Bone SC450 (με καλώδιο και stand) 118€

Σύνολο = 1711€

Δεν σου έχω ένα ζευγάρι near-field monitors που μπορείς να χρειαστείς, αλλά αν σε ενδιαφέρει υπολόγισε περίπου 290€ για ένα ζευγάρι active ηχεία.

Τώρα ωραία όλες αυτές οι λίστες αλλά γιατί τι διαφορές έχουν?

Λοιπόν οι 3 κονσόλες και οι ενισχυτές ακουστικών πρώτα.

Η πρώτη είναι μία απλή κονσολίτσα με τα in και τα out της. Θα συνδεθείτε πάνω της και θα βγάλετε το σήμα από την έξοδο ακουστικών, θα το συνδέσετε στον ενισχυτή/splitter ακουστικών και από εκεί θα ακούτε όλοι την μία μίξη που έχετε φτιάξει.

Στην δεύτερη κονσόλα μπορείτε να βγάλετε 2 διαφορετικές μίξεις από τα Aux Send, εξού και χρειάζεσαι 2 ενισχυτές ακουστικών. Επίσης το κέρδος με την δεύτερη κονσόλα είναι ότι έχει έξοδο USB και άρα συνδέεται απευθείας στο PC και ηχογραφείς. Όμως ηχογραφείς όλη τη μίξη και όχι κάθε κανάλι χωριστά.

Αυτό είναι και αυτό που πληρώνεις στην τρίτη κονσόλα. Η έξοδος Firewire επιτρέπει ταυτόχρονη αποστολή σήματος από όλα τα κανάλια στο PC. Το αποτέλεσμα αυτού είναι ότι μπορείς να κάνεις πολυκάναλες live ηχογραφήσεις. Επίσης η Onyx έχει 4 Aux Send που σημαίνει ότι μπορεί το κάθε μέλος να ακούει την δικιά του μίξη στα ακουστικά του κι αυτός είναι ο λόγος που έχω συμπεριλάβει 4 ενισχυτές ακουστικών.

Τα ακουστικά απλά ακριβαίνουν γιατί αλλάζει η ποιότητά τους από πακέτο σε πακέτο.

Όσο για τα μικρόφωνα, στο 3ο πακέτο πρόσθεσα ένα πυκνωτικό μικρόφωνο μαζί με το δυναμικό SM58. Το πυκνωτικό θα σε καλύψει και για ηχογραφήσεις φωνής αλλά και για ακουστικά όργανα που δεν θες ή δεν μπορείς να συνδέσεις στην κονσόλα.

Τέλος θα πρότεινα ανεπιφύλακτα όποιο πακέτο και να προτιμήσεις να πάρεις και ένα DI. Ένα φτηνό κοστίζει περίπου 30€ και θα σου χρησιμεύσει και για το μπάσο και για κιθάρα που δεν έχει προενίσχυση.

(Και Isnogood, το ξέρω ότι θα πεις ότι το δικό σου μπάσο ακούγεται καλά και χωρίς DI αλλά το λες γιατί δεν έχεις ακούσει με DI)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/08/09, 20:04 από Arg0 »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Αυτοσχεδιο Home Studio
« Απάντηση #8 στις: 08/08/09, 20:45 »
Αγαπητέ Arg0, δεν αμφισβήτησα τη χρήση ενός DI. Αν δε με απατα η μνήμη μου, είχα χρησιμοποιήσει ένα στην ηχογράφηση του Syncopitation, στο studio στην Αιγαίου(?).
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/03, 10:13
από Πέτροc
0 Απαντήσεις
1953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 20:45
από mariocaster
9 Απαντήσεις
4777 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/10/08, 14:08
από ogyon21
11 Απαντήσεις
5428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/09, 01:37
από pa...
5 Απαντήσεις
3987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/09, 13:19
από alterego
4 Απαντήσεις
3225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/11, 08:46
από Stel Andre
21 Απαντήσεις
60719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/14, 09:16
από gianniskorg
11 Απαντήσεις
5195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/11, 12:47
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
14 Απαντήσεις
12187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/11, 13:00
από freemind
2 Απαντήσεις
4784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/11, 14:14
από konio13