Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα στον καβαλάρη  (Αναγνώστηκε 3674 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόβλημα στον καβαλάρη
« στις: 28/05/08, 08:38 »
για να αυξομειώνεται το ύψος των χορδών στον καβαλάρη υπάρχουν κάτι σαν κούφιες βιδούλες οι οποίες περιστρέφονται με αλεν..
προχθές τα κατέβασα μέχρι το τέρμα για να δοκιμάσω κάτι και τώρα στα μισά από αυτά δν πιάνει το άλεν για να ξανααυξήσω το ύψος της χορδής
πως μπορώ να το φτιάξω αυτό??

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα στον καβαλάρη
« Απάντηση #1 στις: 28/05/08, 09:55 »
για να αυξομειώνεται το ύψος των χορδών στον καβαλάρη υπάρχουν κάτι σαν κούφιες βιδούλες οι οποίες περιστρέφονται με αλεν..
προχθές τα κατέβασα μέχρι το τέρμα για να δοκιμάσω κάτι και τώρα στα μισά από αυτά δν πιάνει το άλεν για να ξανααυξήσω το ύψος της χορδής
πως μπορώ να το φτιάξω αυτό??
Τι εννοείς δεν πιάνει το allen; Χάλασαν οι στροφές του; Αν είναι αυτό τότε τα πράγματα δυσκολεύουν.. Δοκίμασε με ένα μικρό πενσάκι (αν και αμφιβάλλω αν χωράει τίποτα εκεί μέσα) να τις γυρίσεις αλλά κανονικά θέλει αλλαγή allen screws.. Αν δεν έχουν χαλάσει οι στροφές απλά έχουν μουλαρώσει, ρίξε λίγο λάδι μηχανής στην περιοχή, μήπως και έχουν σφηνώσει τα allens στη γέφυρα..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στον καβαλάρη
« Απάντηση #2 στις: 28/05/08, 11:59 »
Θα πρότεινα να επισκεφθείς κάποιον τεχνικό. Για να διαλυθεί η υποδοχή του άλεν σε βίδες, τότε ή οι βίδες πρέπει είναι φτιαγμένες από ευτηκτο μέταλλο, ή δεν έχεις ταλέντο στις επισκευές. Και στις δύο περιπτώσεις καμμία συμβουλή δεν θα σε βοηθήσει.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στον καβαλάρη
« Απάντηση #3 στις: 28/05/08, 12:00 »
Θα πρότεινα να επισκεφθείς κάποιον τεχνικό. Για να διαλυθεί η υποδοχή του άλεν σε βίδες, τότε ή οι βίδες πρέπει είναι φτιαγμένες από ευτηκτο μέταλλο, ή δεν έχεις ταλέντο στις επισκευές. Και στις δύο περιπτώσεις καμμία συμβουλή δεν θα σε βοηθήσει.

++++++++++++++++ :-\ :-\ :-\
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στον καβαλάρη
« Απάντηση #4 στις: 28/05/08, 12:16 »
Πικρα ..  :(
ειχα κανει την ιδια μ@λ@κια πρίν χρόνια και κατεστρεψα τα συγκεκριμενα βιδακια ...
αν εχεις καποιο τορναδορο γνωστό ισως να μπορεσει να στα βγαλει και να σου φτιαξει καινουρια ..
αλλα και παλι θα πληρωσεις οπότε .. τεχνικός  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 28/05/08, 12:18 από Σκίρων »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα στον καβαλάρη
« Απάντηση #5 στις: 28/05/08, 12:31 »
Μισό λεπτό βρε παιδιά.. Μην τον αποθαρρύνουμε από νωρίς τον άνθρωπο :D.. Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να μιλάει για τα 6 ζεύγη allen screws που υπάρχουν στις vintage γέφυρες.. Η αλλαγή αυτών των βιδών είναι πολύ φθηνή υπόθεση και δεν χρειάζεται να επιστρατευτεί κάποιος μάστορας.. Απλά μέτρα πόσες βίδες είναι φαγωμένες/δυσλειτουργικές και αγόρασε τες από κάποιο μουσικό κατάστημα.. Για όσες δεν βγαίνουν δοκίμασε όπως είπα και στο πρώτο post να τις γυρίσεις με κάποιο άλλο εργαλείο (όχι ξεβίδωμα, αλλά γύρισμα) έτσι ώστε να βγούνε.. Αν σου έχουν χαλάσει όχι οι στροφές των κεφαλών των allen screws, αλλά οι στροφές όλου του saddle, τότε μπορείς να αγοράσεις κάτι τέτοιο, όπου η εγκατάσταση τους δεν νομίζω να σου πάρει πάνω από 10 λεπτά..

Τώρα αν μιλάς για floating bridge, τα πράγματα περιπλέκουν λίγο αλλά και πάλι η διαδικασία αλλαγής των saddles είναι σχετικά φθηνή και εύκολη υπόθεση.. Δεν έχω κάτι με τους επισκευαστές (και εκείνοι τζίρο θέλουν να κάνουν) αλλά δεν είναι κρίμα να πάει σε κάποιον αγιογδύτη και να του ζητήσει κανά 50ρικο για ένα τέταρτο δουλειά;

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στον καβαλάρη
« Απάντηση #6 στις: 28/05/08, 13:52 »
σε αυτά που δεν λειτουργούνε πια, το αλεν γυρίζει μέσα αλλά δεν "πιάνει" πουθενά ώστε να ανεβοκατέβει το σκαφάκι...
δοκίμασα να τα σφίξω με μια πενσούλα faser και όντως μερικά από αυτά γυρίσανε, αλλά όταν δοκίμασα με το άλεν είχα πάλι το ίδιο αποτέλεσμα.
να προσπαθήσω να τα βγάλω ή θα τα καταστρέψω
η κιθάρα είναι yamaha erg-121, για να δείτε για τι καβαλάρη μιλάμε...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πρόβλημα στον καβαλάρη
« Απάντηση #7 στις: 28/05/08, 13:59 »
σε αυτά που δεν λειτουργούνε πια, το αλεν γυρίζει μέσα αλλά δεν "πιάνει" πουθενά ώστε να ανεβοκατέβει το σκαφάκι...
Ωραία, επομένως σου χαλάσανε οι εσωτερικές στροφές της βίδας και όχι της κεφαλής του allen.. Δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.. Τις βγάζεις (με κάποιο τρόπο) και αγοράζεις τις αντίστοιχες βίδες ή 6 νέα saddles (στο προτείνω γιατί τα παλιά δεν "έδειξαν" καλή συμπεριφορά) και ξεμπερδεύεις..

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα στον καβαλάρη
« Απάντηση #8 στις: 28/05/08, 14:12 »
το πιθανότερο είναι να κάνω αυτό
φχαριστώ πολύ παιδιά...!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/02, 09:31
από Σπύρος
27 Απαντήσεις
12268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/04, 11:43
από κατέ((γίδα))
13 Απαντήσεις
9488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 13:24
από sof1a
0 Απαντήσεις
1880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/09, 15:53
από theodoropoulos
2 Απαντήσεις
2168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 13:39
από adr1anos
6 Απαντήσεις
5259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 13:18
από myway
14 Απαντήσεις
4964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 01:28
από freemind
7 Απαντήσεις
11033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/12, 16:50
από Stoyo
6 Απαντήσεις
4185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/13, 23:04
από Stel Andre
2 Απαντήσεις
2998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/13, 16:08
από chrisv