Αποστολέας Θέμα: Mike Oldfield-Light and Shade  (Αναγνώστηκε 2143 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Mike Oldfield-Light and Shade
« στις: 08/09/06, 21:36 »
Το τελευταιο album του Mike Oldfield ( κυκλοφοριας 2005 ), το οποιο περιεχει 2 CDs.
Σαν μια πρωτη εικονα, εχουμε μια ονειρικη πανδαισια απο pads, πιανα, ηλ.κιθαρες ( με χαρακτηριστικους ηχους απο Oldfield ), φιλτραρισμενες λουπες. Καθε κομματι εχει μια δικη του ευαισθησια και θυμιζει τον Oldfield των ετων 1992-1999.
Εντονα ιρλανδικα στοιχεια στις αρμονιες του. Εντονες ειναι επισης και οι loops που χρησιμοποιει ( οσο και αν φαινεται παραξενο, ο Oldfield τα τελευταια χρονια, προτιμαει ιδιαιτερα να πειραματιζεται με rythmic και guitar loops..Αυτο μειωνει αρκετα το χρονο παραγωγης ενος κομματιου, ομως μειωνει συγχρονως και το τελικο feeling που περναει στον ακροατη, αφου συγκρινοντας παλαιοτερους δισκους του, θα παρατηρησει κανεις οτι ειναι ενας παρα πολυ καλος ρυθμικος παικτης, που ανα μετρο μπορει να αλλαξει το ρυθμο. Ομως, οσο περναει ο καιρος, ισως να προτιμαει πλεον τα στερεοτυπα της ηλεκτρονικης παραγωγης ). Σε πολλα κομματια, μπορει καποιος να αισθανθει οτι περνανε riffs και μελωδιες απο παλαιοτερα του κομματια.
Σαν υφος παραγωγης, μπορω να πω με σιγουρια 1000% οτι εχει περασει πλεον την εποχη της παραγωγης του Simon Philips ( drummer των toto, που για μια δεκαετια ηταν και drummer/producer στον Oldfield..ιδιαιτερα επι εποχης Moonlight Shadow αφησε το στιγμα του ). Προτιμαει πιο "μαλακους" ηχους, πιο καθαρες συχνοτικες διαφορες, πιο "πηκτα" reverb, ενω οι φωνες σε πολλα σημεια εχουν υποστει μεγαλη επεξεργασια. Σιγουρα παντως, το τελικο αποτελεσμα ειναι σφιχτο και δεν αισθανεσαι ποτε οτι χανεις τη λογικη του πορεια.
Πολλα απο τα κομματια του θα κουρασουν, οσους δεν εχουν συνηθισει το ειδος της new age. Πολλα κομματια, ισως να θυμισουν Yanni ( επι εποχης synth και πιο αργα σε tempo ), αλλα ισως και vangelis. Ομως, η υπαρξη της κιθαρας ειναι ξεκαθαρη σφραγιδα του Mike Oldfield
Μεσα στο CD, υπαρχει και ενα πακετακι απο data αρχεια ( στο special edition ). Μεσα εκει, βρισκονται καποια κομματια και ενα exe αρχειο, το οποιο "τρεχει" ενα ειδος audio mixing προγραμματος. Ετσι ο ακροατης που εχει και PC, μπορει στην ουσια να ξαναμιξαρει ( ή και να remixαρει ) οσα κομματια θελει. Μια νεα πρωτοτυπια του Mike Oldfield. Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος, το Special Edition UK, περιεχει και τα αρχεια του Fruity Loops προγραμματος.
Αρνητικα στοιχεια, ειναι το εντονο ηλεκτρονικο στοιχειο στις rythmic loops και στα μερη των μπασων, ενω επισης και το οτι πολλα κομματια θυμιζουν απλα τις "παλιες καλες εποχες του".
Προσωπικα, ακουσα ενα σχιζοφρενη Mike Oldfield σε αυτον τον δισκο. Απο τη μια, εχουμε εναν πρωτοπορο σε επικοινωνιακο και συνθετικο επιπεδο ανθρωπο, που εχει ιδεες και τις εφαρμοζει με τα μεσα που εχει. Απο την αλλη εχουμε εναν γερασμενο Mike Oldfield, που αναλωνει το ονομα και τη φημη των Tubular Bells, για να πουλησει ενα προϊον, που ενω ειναι καλοστημενο, ειναι πολυ κατω απο την χρυση του εποχη.Εχει σταματησει τους πειραματισμους στις παραγωγες του, και προτιμα σταθερα ρυθμικα μετρα, στα οποια αυτοσχεδιαζει!
Παρολαυτα, για μενα ειναι Mike Oldfield...Ακομα και στις "κακες" του εποχες, διδασκει πολλα πραγματα σε οσους ειναι διατεθειμενοι να τον ακουσουν και να μαθουν.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Mike Oldfield-Light and Shade
« Απάντηση #1 στις: 15/09/06, 00:15 »
να σου πω...μου αρεσαν αυτα που γραφεις...εχω περιεργεια να το ακουσω..μολις μπει με το καλο η συνδεση εχει κατεβει...αλλα..εχεις να προτεινεις καποιο του εν λογω καλλιτεχνη για πρωτο ακουσμα και ενα σαν το κλαυτερο του ας πουμε; εχω μπει στον πειρασμο καμποσες φορες να αγορασω το elements...δικο του δεν ειναι η κανω λαθος; αξιζει;
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Mike Oldfield-Light and Shade
« Απάντηση #2 στις: 05/10/06, 02:50 »
Ακουσε το Tubular Bells revised...Η πρωτη επαφη σου, ας ειναι με την πρωτη διακογραφικη αυτονομη του δουλεια, που ενθουσιασε τον κοσμο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/05, 03:57
από Ommadawn
0 Απαντήσεις
1661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/06, 00:25
από freemind
1 Απαντήσεις
2046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/08, 13:19
από Diagrapste me epitelous
0 Απαντήσεις
2606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/11, 20:15
από YmiRLinG
4 Απαντήσεις
2339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/11, 20:22
από Ibanezos
12 Απαντήσεις
3878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/11, 01:16
από Ibanezos
4 Απαντήσεις
1924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/12, 21:58
από Mike Moss
5 Απαντήσεις
3917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/13, 16:52
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
21657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/14, 22:52
από freemind
0 Απαντήσεις
3201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/16, 00:32
από shadowking