Αποστολέας Θέμα: Vinnie Moore's "Morning Star"  (Αναγνώστηκε 3157 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Vinnie Moore's "Morning Star"
« στις: 04/01/06, 19:18 »
http://homepage.univie.ac.at/christos.koulovatianos/mstar.mp3

Σαφέστατα όχι δική μου σύνθεση, απλά νομίζω ταιριάζει στο ότι είναι οι πρώτες μέρες καινούριας χρονιάς. Το Morning Star του Vinnie Moore, αλλά θερμότατη παράκληση να μου υποδείξει κάποιος ένα upload με το κομμάτι και καμία ταμπλατούρα, διότι εδώ και πολλά χρόνια ούτε το έχω στο σπίτι να το ακούσω προσεκτικά, ούτε και έχω τις νότες πουθενά και σε αρκετά σημεία είναι ό,τι θυμάμαι... (και δε θυμάμαι τι κάνει ο Vinnie Moore στο σόλο, οπότε δεν το βεβήλωσα περισσότερο από ό,τι θα ακούσετε...)
 
Είναι ηχογράφηση πριν 5 χρόνια από τρανζιστοράτο ενισχυτή Crate με το DS-1 της Boss έξτρα παραμόρφωση και λίγο chorus από τον Crate  (δεν το θυμάμαι το μοντέλο - 40 watt stereo ήταν πάντως) και ένα άλλο πετάλι με delay της κακιάς ώρας και Fender Strat κιθάρα. Από εξοπλισμό μόνο η Fender και το DS-1 είναι δικά μου, το sampler της κακιάς ώρας που παίζει τα "drums" και τα υπόλοιπα είναι από πιτσιρικά γείτονα που μου βγήκε φανατικός Vinnie Moore-άς... και το παιδί (καλά να είναι) έφερε ό,τι eξοπλισμό είχε από ένα θείο του για να παίξουμε κιθάρα παρέα ένα απόγευμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/06, 20:09 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Vinnie Moore's "Morning Star"
« Απάντηση #1 στις: 06/01/06, 04:24 »
Ωραίος Χρήστο....
Πριν 5 χρόνια?
Τίποτα φρέσκο-φρέσκο απο εσένα θα ακούσουμε?


Ωρίστε το πρωτότυπο του Vinnie Moore....
http://rapidshare.de/files/10485533/Vinnie_Moore_-_01_-_Morning_Star.mp3.html

Ωρίστε η lead κιθάρα σε txt μορφή...
http://rapidshare.de/files/10485542/vinnie_moore_-_morning_star.txt.html

Ωρίστε όλες οι κιθάρες σε guitar pro tab (αν έχεις guitar pro)...
http://rapidshare.de/files/10485574/Vinnie_Moore_-_Morning_Star.gp3.html

Αν θες και σε φωτογραφίες τις παρτιτούρες απο την αντίστοιχη έκδοση του guitar pro πες μου..
Φυσικά δε θα σχολιάσω το παίξιμο σου γιατί δε με παίρνει...
Να'σε καλά...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Vinnie Moore's "Morning Star"
« Απάντηση #2 στις: 06/01/06, 18:08 »
Ωραίος Χρήστο....
Πριν 5 χρόνια?
Τίποτα φρέσκο-φρέσκο απο εσένα θα ακούσουμε?


Ωρίστε το πρωτότυπο του Vinnie Moore....
http://rapidshare.de/files/10485533/Vinnie_Moore_-_01_-_Morning_Star.mp3.html

Ωρίστε η lead κιθάρα σε txt μορφή...
http://rapidshare.de/files/10485542/vinnie_moore_-_morning_star.txt.html

Ωρίστε όλες οι κιθάρες σε guitar pro tab (αν έχεις guitar pro)...
http://rapidshare.de/files/10485574/Vinnie_Moore_-_Morning_Star.gp3.html

Αν θες και σε φωτογραφίες τις παρτιτούρες απο την αντίστοιχη έκδοση του guitar pro πες μου..
Φυσικά δε θα σχολιάσω το παίξιμο σου γιατί δε με παίρνει...
Να'σε καλά...


Σου είμαι υπερευγνώμων, διότι είχα ξεχάσει πως είναι το κομμάτι και όταν το παίζει κανείς όπως το έχει αντιληφθεί ή δει από τρίτους χαλάει η μαγεία.
 
Καλά τι καθαρό παίξιμο ο π***της ο Vinnie Moore!!!
 
Πρώτα απ' όλα, με το πρώτο άκουσμα συνειδητοποιώ πόσο πιο αργά το έχω ηχογραφήσει, και πόσο εκτός συγχρονισμού είναι οι νότες μου... χρειάζομαι πολλή εξάσκηση... Το σόλο του είναι κρύσταλλο και θα το δοκιμάσω πρώτα με το αυτί εντός των ημερών. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα transcriptions (τι ακριβώς είναι το guitar pro???) Έχω επίσης κάνει κάποια λάθη σε φράσεις του στο κυρίως θέμα... Αλλά το Morning Star το βρίσκω εξαιρετικό για εξάσκηση, πρέπει όλοι μας να το δοκιμάζουμε κατά καιρούς, βοηθάει στο παίξιμο κάθε είδους (και αυτό το παίξιμο είναι πολύ μακριά από το δικό μου...)
 
Θα μου πάρει λίγο καιρό να ηχογραφήσω κάτι, αλλά θα γίνει κι αυτό, είμαι για την ώρα πηγμένος με πάρα-πάρα πολλά άλλα... Θα ζητήσω και συμβουλές για ηχογράφηση σε computer, όπως και για κανένα multi-effect για να παίζω καρφί στον υπολογιστή (καμία ιδέα??? - είμαι παλιός και οπαδός της λάμπας, αλλά πρέπει να πάρω κάτι της πλάκας για να ξεκινήσω να ασχολούμαι και χωρίς συγκρότημα - που δεν έχω για την ώρα... και είναι άλλος λόγος που δε γράφω - αν ποτέ την παρατήσεις την κιθάρα σαν εμένα για κάτι εξίσου συναρπαστικό, θα δεις ότι το τζαμάρισμα θα γίνει η πιο εκλεκτή μορφή αναψυχής, απλά θα είναι δύσκολο να βρίσκεις μη επαγγελματίες που να ασχολούνται με παρόμοια και που να αντέχουν έστω και λίγο shredding...)
 
Και πάλι ευχαριστώ, περιμένω νεότερα κι από σένα...
 
Χρήστος
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/06, 18:10 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Vinnie Moore's "Morning Star"
« Απάντηση #3 στις: 07/01/06, 02:08 »
Η ταμπλατούρα βοηθάει πάρα πολύ διότι δείχνει αρκετές από τις νότες που είναι δύσκολο να ακούσεις, αλλά σίγουρα οι θέσεις που έχει δεν είναι οι λογικότερες και για αρκετά σημεία είμαι σίγουρος πως και ο Vinnie Moore δεν τα παίζει έτσι (θυμούμενος εκείνες τις κλασικές του βιντεοκασέτες που μας άνοιξαν τα μάτια σε πολλά τεχνικά σημεία...) Πάντως είναι πολύ ωραίο το ότι υπάρχει αυτή η ταμπλατούρα στο ίντερνετ, κάποιο βιβλίο που νομίζω πως είχε βγει είναι μάλλον σπάνιο πια...

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Vinnie Moore's "Morning Star"
« Απάντηση #4 στις: 18/01/06, 14:37 »
ep..kapou to exw xanakousei auto... ;D ;D
kali doulia file mou...eimai sigouros pws molis niwseis ligo pio aneta me to komati
tha to paizeis apsoga...
keep up the good work.. ;)
Alex

Αποσυνδεδεμένος verdict94

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 213
  • Φύλο: Άντρας
  • www.verdictdenied.com
    • Προφίλ
    • Official site of  Verdict Denied
Απ: Vinnie Moore's "Morning Star"
« Απάντηση #5 στις: 19/01/06, 14:25 »
Ομολογώ πως δεν το άκουσα γιατί είμαι στην δουλειά και αποφεύγω να κατεβάζω κομμάτια. Για να σου το λέει ο ALEX (έτσι με κεφαλαία!!!!!) ότι το πας καλά και ότι θα το φέρεις σημαίνει ότι είσαι στο σωστό δρόμο.
Alex εμείς θα τα πούμε τηλεφωνικώς για αυτό που σου έλεγα....ΑΓΟΡΑΡΕ!

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Vinnie Moore's "Morning Star"
« Απάντηση #6 στις: 15/02/06, 08:48 »
Ομολογώ πως δεν το άκουσα γιατί είμαι στην δουλειά και αποφεύγω να κατεβάζω κομμάτια. Για να σου το λέει ο ALEX (έτσι με κεφαλαία!!!!!) ότι το πας καλά και ότι θα το φέρεις σημαίνει ότι είσαι στο σωστό δρόμο.
Alex εμείς θα τα πούμε τηλεφωνικώς για αυτό που σου έλεγα....ΑΓΟΡΑΡΕ!

Κι εγώ υπολογίζω πάρα πολύ την άποψη του Alex. Άλλωστε το έπιασε το νόημα ως εμπειρότατος κιθαρίστας που είναι: στην παλιά αυτή ηχογράφηση δεν ένιωθα το κομμάτι, προσπαθούσα να το θυμηθώ, δεν είχα το μυαλό μου στο groove του κομματιού. Επίσης δεν είναι και το παίξιμό μου σε αυτό το επίπεδο, η πένα πάντα με βασάνιζε... Ελπίζω να το ακούσεις κάποια στιγμή, ίσως να ασχοληθώ στο μέλλον μαζί του, κάπου-κάπου το προσπαθώ σαν άσκηση, αλλά είναι αδιαμφισβήτητα όμορφο κομμάτι...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
12349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
13846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
1 Απαντήσεις
4327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
17076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
3 Απαντήσεις
3176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 11:58
από Stelios Sovolos
3 Απαντήσεις
3449 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/14, 08:47
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
4135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/16, 13:34
από metalman