Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed  (Αναγνώστηκε 13013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #25 στις: 06/11/16, 17:08 »
Η αλλαγή τάστων αν και δεν είναι πυρηνική φυσική είναι 100 φορές πιο δύσκολο πράγμα απο το να φτιάξει κανείς λίγο τα εξέχοντα τάστα. Αν επρόκειτο περι αλλαγής τάστων θα τον έστελνα κατευθείαν στον μάστορα που εμπιστεύομαι (και χρειάστηκαν 35 χρόνια για να τον βρώ).

Κι όμως, εγώ όταν έκανα την πρώτη αλλαγή σε ένα μπαγλαμά (κατ' εμέ δυσκολότερο, λόγω μεγέθους), κατέληξα με 100% επιτυχία, χωρίς καν να διαβάσω το παραμικρό στο internet για το πως πρέπει να κοπούν, πως πρέπει να αφαιρεθούν και να τοποθετηθούν κλπ.

Απλή λογική, προσοχή, υπομονή και το αποτέλεσμα είναι μια χαρά.

Εντάξει, σίγουρα βέβαια χρειάζεται και να "πιάνουν τα χέρια σου". Με το να πιάνουν, δεν εννοώ κάτι φίλους που έχω που θεωρούν ότι μπορούν να φτιάξουν τα οτιδήποτε και στο τέλος καταλήγουν όλα να είναι είτε χαλασμένα, είτε σε μάστορα προσπαθώντας να τα αναστήσει.

Αλλά γενικά να υπάρχει μια ισσοροπία στις δυνατότητες που έχουμε και στον βαθμό δυσκολίας της εργασίας που έχουμε να κάνουμε.

Για μένα πχ, το πιο δύσκολο πράγμα στην αλλαγή τάστων δεν ήταν ούτε η αφαίρεση των παλιών, ούτε η τοποθέτηση των καινούργιων. Ήταν να "φάω" τα τάστα στις άκρες ώστε να είναι όλα ομοιόμορφα και να μην εξέχει κανένα (καλή ώρα όπως αυτό που συζητάμε).

Άλλος μπορεί να θεωρεί ότι αυτό το "έχει" πολύ πιο εύκολο απ' ότι το να βγάλει τα παλιά και να βάλει τα καινούργια.

Anyway, το καλό με όλες αυτές τις δουλειές, κι όταν γίνονται προσεκτικά είναι ότι στην χειρότερη περίπτωση που δεν θα τα καταφέρουμε, μπορούμε να πάμε σε ένα μάστορα και να την φτιάξει  ;D

Τέλος, προσωπικά ευχαριστιέμαι περισσότερο το όργανο στο οποίο έχω βάλει κι εγώ το χέρι μου...

Δεν θεωρώ ότι ο μάστορας είναι άχρηστος, κάθε άλλο. Απλά κάποιες δουλειές είναι καλό να τις κάνουμε εμείς για πολλούς λόγους. Θες η οικονομική μας κατάσταση, θες ψυχοθεραπεία, θες ότι άλλο...

Συζητάμε βέβαια πάντα για τέτοιου είδους εργασίες, κι όχι να πω σε κάποιον "Α άλλαξε τον μετασχηματιστή του λαμπάτου σου". Εκεί τίθονται κι άλλα θέματα που αφορούν την ασφάλεια και με τέτοια πράγματα δεν παίζουμε...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #26 στις: 06/11/16, 17:15 »
Πωπωπω παιδιά πραγματικά ευχαριστώ, δεν έχω λόγια, μπήκα μόλις να τσεκάρω αν υπάρχει καμία ιδέα και βλέπω ήδη 2 σελίδες απαντήσεις. Ξεκινάω να διαβάζω άμεσα και επιστρέφω για ερωτήσεις!


Το λοιπόν, καταρχήν ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας, να ξαναπώ ότι όταν πήρα την κιθάρα δεν ήταν έτσι σε καμία περίπτωση. Πλέον είναι σχεδόν αποτρεπτικό να παίξεις αφού όλα τα τάστα, ενοχλούν και από τις δύο πλευρές. Διάβασα κάπου, νομίζω ο @panixgr το έγραψε ότι μπορεί να μικρύνει η ταστιέρα/μπράτσο σε πάχος; Αν ναι πολύ πιθανόν να έγινε κάτι τέτοιο. @Mistral υπό άλλες συνθήκες θα την έστελνα σε μάστορα, αλλά πρώτον επειδή θα πρέπει να την στείλω Αθήνα ή Θεσσαλονίκη, μιας και εδώ που μένω δεν υπάρχουν τέτοιοι. Οπότε θα μου κοστίσει αρκετά, μία κιθάρα δεν αξίζει και ιδιαίτερα αυτά τα χρήματα στην παρούσα χρονική στιγμή. Σκέφτηκα λοιπόν να προσπαθήσω να το κάνω μόνος μου, αν δεν είναι πια τόσο δύσκολο -που θεωρώ πως δεν είναι- για να μάθω κιόλας. Από εκεί που όταν ξεκίνησα δεν μπορούσα να αλλάξω σωστά χορδές, πλέον σετάρο τις κιθαρες μου, κάνω διορθώσεις στα ηλεκτρικά (αλλαγή μαγνητών, pots, κολλήσεις κτλ) που θεωρούσα ότι δεν θα τα κάνω ποτέ. Οπότε γιατί όχι και αυτό;


@johnjohn θα ήθελα να μου πεις αν γίνεται, τι θα χρειαστώ ώστε να πάω σε ένα μαγαζί και να πάρω. Γυαλόχαρτο πχ γράφεις να πάρω από 80 έως 800άρι, αλλά πόσα στάδια θεωρείς ότι θα ήταν καλό; Μιας και ο λαιμός είναι bolt on θα βγεί, θα τον μασκάρω με ταινία και θα το κάνω με την άνεσή μου. Η κιθάρα δεν βιάζομαι να γίνει άμεσα, αλλά με ενδιαφέρει να το κάνω όσο πιο σωστά μπορώ.


@neeckos  Αυτά τα λαμάκια που λες από που μπορώ να τα πάρω; Φαντάζομαι θα υπάρχουν νούμερα όπως τα γυαλόχαρτα, από τα πιο ήπια σε πιο τραχιά. Πουλάνε σε ήδη με καταστήματα με εργαλεία, βίδες κτλ; Επίσης θα δω αυτό που αναφέρεις για το αν έχει πετάξει κάποιο τάστο ή αν ξεκόλλησε κτλ. Νομίζω ότι από τη στιγμή που θα βγάλω το λαιμό θα ασχοληθώ εντατικά. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και μερικές φωτογραφίες αν καταφέρω να φαίνεται τίποτα.


@saved βλέπω τον οδηγό του Stew τώρα. Thank you!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/16, 17:44 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #27 στις: 06/11/16, 17:28 »
Δεν θεωρώ ότι ο μάστορας είναι άχρηστος, κάθε άλλο. Απλά κάποιες δουλειές είναι καλό να τις κάνουμε εμείς για πολλούς λόγους. Θες η οικονομική μας κατάσταση, θες ψυχοθεραπεία, θες ότι άλλο...

Συζητάμε βέβαια πάντα για τέτοιου είδους εργασίες, κι όχι να πω σε κάποιον "Α άλλαξε τον μετασχηματιστή του λαμπάτου σου". Εκεί τίθονται κι άλλα θέματα που αφορούν την ασφάλεια και με τέτοια πράγματα δεν παίζουμε...

είναι και θέμα μπελά και θέμα χώρου. π.χ. με τα τάστα, θα θες και το pin του κολητηριού που εφάπτεται και τα θερμαίνει ρευστοποιώντας την κόλλα, θες και τον κόφτη/πένσα με επίπεδο κεφάλι (flush) για την αφαίρεση, μετα θα θές και να περιποιηθείς και την ταστιέρα με ανάλογου radius block, κτλ κτλ κτλ, τις έκανα και εγώ αυτές τις ταρζανιές, αλλά θες πολλά εργαλεία, πολύ χώρο, πολύ χρόνο. Η γυναίκα μου μου λέει οτι απο την στιγμή που βρήκα τον μάστορά μου δεν έχει κανένα νόημα να σχολούμαι με τέτοια πλέον, χώρια που βαριέμαι και την διαδικασία.
Για τον μετασχηματιστή του ενισχυτή τώρα είναι άλλη ιστορία, με λίγο χώρο και οδηγίες/σχεδιάγραμμα και απλά ένα κολητήρι και κατσαβίδια μπορείς να κάνεις την δουλιά. Είναι και θέμα εργαλείων δηλ. Αξίζει κάποιος να πάρει όλα τα εργαλεία για fretwork όταν θα το κάνει 1/2 φορές σε όλη την ζωή? Ενώ στην περίπτωση του ενισχυτή χρησιμοποιείς εργαλεία του σπιτιού.
Βέβαια είναι και τι τον ικανοποιεί κάποιον, πως την βρίσκει!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #28 στις: 06/11/16, 17:33 »
Εγω τωρα μπερδευτικα.Δεν θελω να προκαλεσω,αλλα αν το προβλημσ ηταν να θελουν αλλαγη και λεγαμε αλλαξε ταστα,θα επρεπε να
Βγαλει τα παλια
κοψει καινουρια
να τα βαλει
και να τα τρυψει

και θα ηταν πιο ευκολη δουλεια απο το να τριψει συτα;

Κατι ακομα.Αν θες στειλε μπρατσο να στα κανω εγω.Απλα δεν εχω υπομονη και θα νευριαζω,θα τα παραταω και θα ξαναπιανω την επομενη και θα παρει λιγο καιρο.. 0:)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #29 στις: 06/11/16, 18:16 »
Stanfan, για κοίτα λίγο αυτό. Είναι μια παραλλαγή αυτού που λέει ο Vegos, αλλά που δεν αφήνει περιθώρια λάθους. :

https://www.youtube.com/watch?v=b1tieZjag84

Αποσυνδεδεμένος johnjohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #30 στις: 06/11/16, 18:46 »
γεια και πάλι


το 80άρι μοιάζει με 40 και 120 οπότε αυτό σου φτάνει


μετά είναι το 200άρι  που είναι κάπως διαφορετικό


το 400άρι μοιάζει με το 600 κ το 800 (ντουκόχαρτα)


κ μετά ένα 2000 (ντοκόχαρτο) για να γυαλίσεις


συνοπτικά (80,200,600 (ή 800 καλύτερα για να είσαι ασφαλής όταν πλησιάζεις το ξύλο  )
και 2000


υποθετικά θα μπορούσες να έχεις μόνο  ένα 80άρι και ένα 2000  και με το 2000  να καταφέρεις να βγάλεις τα σημάδια του 80 αλλά θα σου χρειαζόταν 50 χαρτιά...


με 4-5 διαβαθμίσεις είσαι όκ


στο τέλος αν βρεις ένα κομμάτι δέρμα ίσως μπορεί να σε βοηθήσει να τα κάνεις να γυαλίζουν
(πολύ old scooll)


το εργαλείο που σου δείχνουν στο πάνω βίντεο έχει το καλό ότι κρατά σταθερή γωνεία
πάντως δεν είναι δύσκολο να κρατήσεις μια σταθερή γωνία με το χέρι  (και σταθερή να μην είναι... δεν αλλάζουν πολλά... απλά ξεκινάς με μικρή γωνία και την μεγαλώνεις όσο επιθιμείς απλά όταν πλησιάζεις στο ξύλο να έχεις καταλήξει)


πάρε ταινία διπλής όψης από τα τζάμπο 50 σεντ
για να βάζεις τα γυαλόχαρτα στο πλακάκι


και με το μαλακό στην αρχή μην πετάξει κάνα ταστό
ξεκινά με το 200 και αν δεις ότι αντέχουν βάρα με το 80 αν έχεις πολύ να φας (αν εξέχουν λιγότερο από χιλιοστό μην βάλεις καν το 80)










Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #31 στις: 06/11/16, 19:32 »
Εχω δερμα απο ταυρι.Αν θες σου στελνω ενα κομματι
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #32 στις: 06/11/16, 21:53 »
Μετά το 2000, για την απόλυτη ικανοποίηση ( ;D ) περνάς και όλα τα τάστα με αυτό το σφουγγάρι-που-δεν-ξέρω-πως-το-λένε-το-φτηνό-το-οποίο-παίζουμε-και-βάζουμε-φωτιά-και-κάνουμε-βλακείες. Αυτό που χρησιμοποιούν για τα πιάτα, το απλό όμως, όχι το άλλο που είναι σπιράλ...

Θα γεμίσει ο κόσμος με τρίματα, αλλά γίνεται το υπέρτατο γυάλισμα στα τάστα!

Δες εδώ!

Εδώ έχω ανεβάσει μερικές φωτος που έχουν και τέτοιες εργασίες...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/11/16, 21:57 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #33 στις: 07/11/16, 08:04 »
Μετά το 2000, για την απόλυτη ικανοποίηση ( ;D ) περνάς και όλα τα τάστα με αυτό το σφουγγάρι-που-δεν-ξέρω-πως-το-λένε-το-φτηνό-το-οποίο-παίζουμε-και-βάζουμε-φωτιά-και-κάνουμε-βλακείες. Αυτό που χρησιμοποιούν για τα πιάτα, το απλό όμως, όχι το άλλο που είναι σπιράλ...

Θα γεμίσει ο κόσμος με τρίματα, αλλά γίνεται το υπέρτατο γυάλισμα στα τάστα!

Δες εδώ!

Εδώ έχω ανεβάσει μερικές φωτος που έχουν και τέτοιες εργασίες...


ατσαλόμαλο 0000 (επίσης για πιάτα) + γυαλιστικό ασημικών σαν αυτό που χρησιμοποιούσαν οι παλιές Γιαννιώτισσες για να κάνουν τα ασημικά τους να αστράφτουν.



« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/16, 08:08 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #34 στις: 07/11/16, 15:07 »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους! Με μία γρήγορη αναζήτηση, τοπικά δεν μπόρεσα να βρω σχετικές λίμες, οπότε θα πάω στην επιλογή γυαλόχαρτα σε 3-4 νούμερα και ...τρίψιμο! Θα πάρω και ατσαλόμαλο που παρέθεσε ο @panixgr παραπάνω, για το γυάλισμα και νομίζω θα είμαστε κομπλέ. Σκέφτομαι να βγάλω το λαιμό και να τον μασκάρω με χοντρή χαρτοταινία για προστασία, ώστε να τρίψω με την ησυχία μου χωρίς φόβο τραυματισμού του ξύλου. Αν δω ότι η χαρτοταινία τρώγεται εύκολα, θα πάω σε μονωτική. Κατά ΣΚ που θα πιαστώ, θα βγάλω και φωτογραφίες.
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #35 στις: 07/11/16, 18:26 »
Προσοχή με το ατσαλόμαλο. Πάει παντού. Μπορεί να πάει στους μαγνήτες και να τους καταστρέψει. Επίσης μπορεί να χωθεί μεταξύ τάστων και ταστιέρας.
Εγώ τα γυαλίζω με 1200ρι γυαλόχαρτο (μαλακά) και μετά κρέμα για ασημικά και τρίψιμο με βαμβάκι (φυσικά μασκαρισμένη με ταινία η ταστιέρα). Το εφάρμοσα προσφάτως σε 3 κιθάρες και γίνανε καθρέφτης τα τάστα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #36 στις: 07/11/16, 18:52 »
@zeoy thank you! Ναι ναι εννοείται με μασκαρισμένο λαιμό, και εκτός κιθάρας, αφού τουλάχιστον η συγκεκριμένη είναι bolt on. Πάω για γυαλόχαρτα, γυαλιστικό κτλ αύριο!
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #37 στις: 07/11/16, 20:20 »
Απολύτως τίποτα που δημιουργεί ρινίσματα μετάλων μαγνητικά ενεργών δεν πρέπει να πλησιάζει την κιθάρα!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #38 στις: 07/11/16, 21:08 »
Ακόμα και στην υπερ-ακραία περίπτωση κάποιος μαγνήτης να υποστεί κάποιο degaussing, δεν μπρούμε να το αντι-μετωπίσουμε με την επίσης υπερ-ακραία λύση του re-gaussing ?

όχι οτι είχα κάποιο πρόβλημα στα 30+ χρόνια που χρησιμοποιώ αυτήν την τεχνική, έτσι για το ακαδημαϊκόν του θέματος.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/11/16, 06:42 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πρόβλημα με τάστα - Advice needed
« Απάντηση #39 στις: 07/11/16, 21:15 »
Ακόμα και στην υπερ-ακραία περίπτωση κάποιος μαγνήτης να υποστεί κάποιο degaussing, δεν μπρούμε να το αντι-μετωπίσουμε με την επίσης υπερ-ακραία λύση του re-gaussing ?

όχι οτι είχα κάποι πρόβλημα στα 30+ χρόνια που χρησιμοποιώ αυτήν την τεχνική, έτσι για το ακαδημαϊκόν του θέματος.

Στις ακραίες περιπτώσεις, αγοράζεις απλά ένα μπλοκ μαγνήτη και το αντικαθιστάς. Φαντάζομαι ότι θα πουλάνε...
Και πιθανότατα και να κόβεται και με κάποιον τρόπο (αν και μέχρι στιγμής όλες μου οι απόπειρες κοπής μαγνήτη στα δύο έχουν στεφθεί με πλήρη αποτυχία  ;D ).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
13011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/08, 21:42
από profsokin
25 Απαντήσεις
10791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/08, 00:23
από Panagiotisrx7
14 Απαντήσεις
4413 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 23:00
από Jezus
13 Απαντήσεις
5817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/09, 19:50
από theodoropoulos
21 Απαντήσεις
9082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/10, 15:43
από blackmorefan
2 Απαντήσεις
2461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/10, 22:38
από chrislour96
47 Απαντήσεις
18682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/13, 11:43
από Lampr0s
3 Απαντήσεις
3114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/12, 16:58
από kbasilis
1 Απαντήσεις
4103 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/13, 18:13
από noe13
3 Απαντήσεις
4799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/15, 11:47
από Adoni