Αποστολέας Θέμα: Boss Gt-10...! Αγορά!  (Αναγνώστηκε 14705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Boss Gt-10...! Αγορά!
« στις: 20/03/08, 17:50 »
ΚΑλησπέρα.....!

Σκέφτομαι να αγοράσω, μέχρι τον απρίλιο που θα βγεί, την πεταλιέρα της Boss Gt 10!

Μεχρι τώρα δν έχω δει κάτι καλύτερο να κυκλοφορεί...!

Θά ρίκσω αρκετά λεφτα και γιαυτό θα ήθελα να μάθω αν θα κανω σωστά που θα την πάρω και άν θα κρατήσει ακόμα και για επαγγελματική χρήση....!

Να προχωρήσω ή δν αξίζει?

Εγώ πάντως πιστεύω πως δν θα βγώ χαμενος...αλλά θα ήθελα και κανενός αλουνού την γνώμη...! :) :o :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #1 στις: 20/03/08, 19:34 »
Συγγνώμη αλλά πώς περιμένεις να σού δώσει κάποιος γνώμη για ένα μηχάνημα που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #2 στις: 20/03/08, 20:01 »
ΚΑλησπέρα.....!

Σκέφτομαι να αγοράσω, μέχρι τον απρίλιο που θα βγεί, την πεταλιέρα της Boss Gt 10!

Μεχρι τώρα δν έχω δει κάτι καλύτερο να κυκλοφορεί...!

Θά ρίκσω αρκετά λεφτα και γιαυτό θα ήθελα να μάθω αν θα κανω σωστά που θα την πάρω και άν θα κρατήσει ακόμα και για επαγγελματική χρήση....!

Να προχωρήσω ή δν αξίζει?

Εγώ πάντως πιστεύω πως δν θα βγώ χαμενος...αλλά θα ήθελα και κανενός αλουνού την γνώμη...! :) :o :)

χμμμμ ..... και .. που το ειδες ακριβως????????????????

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #3 στις: 20/03/08, 21:29 »
Δέστε εδώ και μπείτε και στο site της Boss!

http://www.thomann.de/gr/boss_gt_10.htm

Αποσυνδεδεμένος theokal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #4 στις: 20/03/08, 23:41 »
φιλε grmako ειμουν στην φρανκφουρτη στην εκ8εση μουσικης κ ειχα την ευκαιρεία να δοκιμασω ο ιδιος την gt10!εχω την gt6 και μιας και ειμουν στο περιπτερο της boss ειπα να φαω λιγο χρονο κ εκει!οι εντυπωσεις ηταν αρκετα καλες πολυ πιο ευχριστη σε χειρισμο κ πιο πολλες δυνατοτητες σε θεματα ηχων κ εφε,εχει και looper,αλλα δεν εχω πληρη γνωμη για τα γκαζια της.αν κρινω γενικα απο τα μοντελα της boss κ απο την δικια μου πεταλιερα δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος.
Η γενικη εντύπωση πολυ θετικη παντως!!!

Αποσυνδεδεμένος Panagiotisrx7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 122
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #5 στις: 21/03/08, 00:11 »
Sorry για το off topic αλλά με αυτήν τη πεταλιέρα μπορείς να ηχογραφήσεις κατ ευθείαν στη κάρτα ήχου? (όπως κάνω δηλαδή με το POD?). Thank you.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #6 στις: 21/03/08, 09:08 »
φιλε grmako ειμουν στην φρανκφουρτη στην εκ8εση μουσικης κ ειχα την ευκαιρεία να δοκιμασω ο ιδιος την gt10!εχω την gt6 και μιας και ειμουν στο περιπτερο της boss ειπα να φαω λιγο χρονο κ εκει!οι εντυπωσεις ηταν αρκετα καλες πολυ πιο ευχριστη σε χειρισμο κ πιο πολλες δυνατοτητες σε θεματα ηχων κ εφε,εχει και looper,αλλα δεν εχω πληρη γνωμη για τα γκαζια της.αν κρινω γενικα απο τα μοντελα της boss κ απο την δικια μου πεταλιερα δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος.
Η γενικη εντύπωση πολυ θετικη παντως!!!
Respect ..    ;)

ερωτηση .. τι σχεση εχει με τη gt 8?

Αποσυνδεδεμένος theokal

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #7 στις: 21/03/08, 10:58 »
φιλε grmako ειμουν στην φρανκφουρτη στην εκ8εση μουσικης κ ειχα την ευκαιρεία να δοκιμασω ο ιδιος την gt10!εχω την gt6 και μιας και ειμουν στο περιπτερο της boss ειπα να φαω λιγο χρονο κ εκει!οι εντυπωσεις ηταν αρκετα καλες πολυ πιο ευχριστη σε χειρισμο κ πιο πολλες δυνατοτητες σε θεματα ηχων κ εφε,εχει και looper,αλλα δεν εχω πληρη γνωμη για τα γκαζια της.αν κρινω γενικα απο τα μοντελα της boss κ απο την δικια μου πεταλιερα δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος.
Η γενικη εντύπωση πολυ θετικη παντως!!!
Respect ..    ;)

ερωτηση .. τι σχεση εχει με τη gt 8?



δεν 3ερω τι σχεση εχει με την gt8!την gt8 ουτε την εχω δοκιμασει ουτε εχω διαβασει τα χαρακτηριστικα της!φανταζομαι 8α ειναι ιδια αλλα με λιγα εφε παραπανω! ???εμενα αυτο που μ ενδιαφερει ειναι να δω τα γκαζια της κ κατα ποσο ανταποκρινονται σ αυτο που θελω!!!
αυτο που μου κανε εντυπωση ηταν η ευχριστια της οπως εγραψα και παραπανω,χωρις τα πολλα κουμπακια και τα διαφορα!ευκολη και γρηγορη!

οσο για το αν μπορεις να γραψεις κατευθειαν ναι μπορεις!!

τωρα για επαγγελματικη χρηση αυτο εξαρταται απο σενα και απο την ποιοτητα που θες στον ηχο σου και απο τα μηχανηματα που θα χρησιμοποιεις!



Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #8 στις: 21/03/08, 11:23 »
παντως η δικια μου εμπειρια με τα ηλεκτρονικα, γενικα, ειναι πως οι πρωτες εκδοσεις απο τα νεα προιοντα, θελουν προσοχη ,.,..

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #9 στις: 21/03/08, 14:36 »
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση αλλα και εγώ νομίζω πώς λογικά θα είναι το καλύτερο κομματι της Boss!!!

Ελεγα να πάρω την G9.2tt της Zoom αλλα η Boss θεώρείτε με μεγαλύτερη αντοχή στο χρονο μιας και ειναι γερμανική..!

Πάντως καλα ποθ μοθ είπατε οτι ειναι είκολη στο χειρισμο γτ και εγώ αγοράζοντας μια πρώτη πεταλιέρα εχω την όρεξη να διαβάσω manuals αλλα όχι να μοθ βγει η ψυχή...!
Μόνο σε αυτή καταλήγω και λογικά θα την πάρω τέλη απριλίου που θα βγεί στην αγορά...!

Δν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία χρηματων..!
Δλδ 400 με 450 ευρώ..!

Οποίος εχει και αλλα να πεί ευχαρίστως, θέλω να ακούσω οσο γίνεται περισσότερα..!


Η Gt10 είδα ότι συνδέεται και στο pc  με usb... Αυτό δν το έχει η gt8?

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #10 στις: 21/03/08, 17:17 »
Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση αλλα και εγώ νομίζω πώς λογικά θα είναι το καλύτερο κομματι της Boss!!!

Ελεγα να πάρω την G9.2tt της Zoom αλλα η Boss θεώρείτε με μεγαλύτερη αντοχή στο χρονο μιας και ειναι γερμανική..!

Πάντως καλα ποθ μοθ είπατε οτι ειναι είκολη στο χειρισμο γτ και εγώ αγοράζοντας μια πρώτη πεταλιέρα εχω την όρεξη να διαβάσω manuals αλλα όχι να μοθ βγει η ψυχή...!
Μόνο σε αυτή καταλήγω και λογικά θα την πάρω τέλη απριλίου που θα βγεί στην αγορά...!

Δν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία χρηματων..!
Δλδ 400 με 450 ευρώ..!

Οποίος εχει και αλλα να πεί ευχαρίστως, θέλω να ακούσω οσο γίνεται περισσότερα..!


Η Gt10 είδα ότι συνδέεται και στο pc  με usb... Αυτό δν το έχει η gt8?


πρώτα απ όλα η Boss δεν είναι Γερμανική!! είναι (θεωρητικά) Γιαπωνέζικη και το θεωρητικά γιατί πλέον τα περισσότερα προϊόντα της φτιάχνονται σε άλλες χώρες..

γενικά πάντως η Boss αξιοπρεπής εταιρία αλλά ποτέ δεν με ικανοποίησε στις παραμορφώσεις της..όταν ακούω Boss παραμόρφωση πάντα καταλαβαίνω ότι είναι Boss γιατί έχει μια συγκεκριμένη Digitίλα όχι όμως τόσο χάλια όσο ή Line6 στο Pod.. γενικά θεωρώ λίγο καλύτερες τις Zoom στις παραμορφώσεις τους.. είναι πιο φυσικές!! ;)

Αποσυνδεδεμένος geoaman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #11 στις: 21/03/08, 19:48 »
Ακου φιλε μου και την δικια μου γνωμη . Εγω μολις πηρα το pod x3 Και ειμουν μεταξει αυτου και του gt8  το gt 10 Φανταζομαι ειναι σαν το 8 αλλα με ποιο αναβαθμισμενο λογισμικο . Το θεμα ειναι τι ηχο θελεις Αν θελεις να εχεις καθαρα προσομοιωση απο καμπινες και ενυσχητες παρε το pot .Θα εχεις καλες προσομοιωση και στα καθαρα και στα drive ΑΛΛΑ θα ειναι λιγο σκληρος ο ηχος σου οπως και με τους ενυσχητες.
Τωρα αν θελεις ποιο καθαρους ηχους και καλητερη αποδοση στα εφε (κορους,οκταβερ,βαθακια).παρε αφοβα gt 10 Απλα ομως θα εχεις το χαρακτιριστικο ηχο της boss.
Για παραδειγμα στο pod Βαζεις προσομοιωση Fender Και ακου fender!! ομως ειναι σκληρος ηχος γιατι ετσι ειναι και το fender .Στην boss Ομως βαζεις κορους και ακουσ πραγματικα κορους!!!!!!!!!!! Αλλα δυσκολα θημιζει καποιον ενυσχητι.
Αρα ειναι θεμα τι θελεις

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #12 στις: 21/03/08, 22:31 »
Έχω καταλήκσει στην Boss γτ εχει και ενα επιπέον πλεονέκτημα...To loop...!

ΚΑι ειναι και αυτός ενας ακόμα λογος....!

Οσο για το αν ειναι γερμανική έχει δίκιο ο if it is γτ αλλοι μοθ λένε ιαπωνέζικη αλλη γερμανική...μεγάλη ιστορία..!

Θα έπερνα zoom αλλα πρότίμισα Βoss για μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο πραγμα στο οποίο βασίζομαι οταν αγοράζω κατι το οποίο ειναι ακριβό....!

ΤΟ pod θα το έπερνα μόνο αν είχα line 6 ενισχυτή...!

Αποσυνδεδεμένος grmako

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #13 στις: 23/03/08, 11:23 »
Μίλησα και με τον Γίώργο Αγγελόπουλο και μου είπε να κανω παραγγελία αρχές απριλίου..! Πάντως ειναι άπεκτοι αφτοι στον Thomann...!

Μέχρι τότε αμα έχει και καπιοσ αλλος να πει κατι μην διστάσει...!

Εχω καιρό ακόμα και θέλω να ακούσω και άλλους...!

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #14 στις: 23/03/08, 15:08 »
Έχω καταλήκσει στην Boss γτ εχει και ενα επιπέον πλεονέκτημα...To loop...!

ΚΑι ειναι και αυτός ενας ακόμα λογος....!

Οσο για το αν ειναι γερμανική έχει δίκιο ο if it is γτ αλλοι μοθ λένε ιαπωνέζικη αλλη γερμανική...μεγάλη ιστορία..!

Θα έπερνα zoom αλλα πρότίμισα Βoss για μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο πραγμα στο οποίο βασίζομαι οταν αγοράζω κατι το οποίο ειναι ακριβό....!

ΤΟ pod θα το έπερνα μόνο αν είχα line 6 ενισχυτή...!
Πολλές πεταλιέρες έχουν loop ακόμα και κάποιες πολύ παλιές εγώ πήρα το πεταλάκι loop station της boss και βρήκα την χαρά μου  ;D
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Snoop_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • TO LIVE IS TO di3
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #15 στις: 02/09/08, 11:53 »
παιδια εχει ερ8ει ι boss gt 10  Ελλαδα ? Εχω παει σε πολλα μαγαζια και μου λενε ακομα περιμενουμε να μας ερ8ει απο εξω....

Υ.Γ. Ειμαι απο 8εσσαλονικη .
MasTeR oN HeaVeN ... oR ... PuPPet to HeLL ?

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #16 στις: 02/09/08, 14:04 »
Προσωπικα εχω την Boss GT-8...μετα απο κανα 6μηνο πηρα τη Zoom G2.1u για να εχω κατι αρκετα μικρο και ευελικτο και για τις διακοπες (χωραει ανετα στη τσαντα της κιθαρας μου μαζι με καλωδια και τροφοδοσια)...απο τοτε επιτελους παιζω και λιγο κιθαρα αντι να σκοτωνομαι να φτιαξω ενα σωστο ηχο ή καλυτερα ηχο που να μου αρεσει στη GT-8.Aυτο που θελω να πω ειναι το εξης:η GT-8 ειναι η πιο παραμετροποιησιμη πεταλιερα πραγμα που αρχικα ακουγεται καλο (ειχα διαφωνησει εντονως κιολας σε πολλα forums με αλλα μελη που μου ελεγαν οτι κατι το πολυ παραμετροποιησιμο δεν ειναι απαραιτητα και καλο,μετα καταλαβα τι εννοουσαν και πως ειχαν δικιο) αλλα εχει τοσα πραγματα να πειραξεις και να αλλαξεις στον ηχο που βρισκεις τον εαυτο σου παντα μη ευχαριστημενο και ολη την ωρα να πειραζει ρυθμισεις και οχι να εξασκειται στη κιθαρα που ειναι και το ζητουμενο!Γι'αυτο το λογο ελπιζω η GT-10 να ειναι πιο απλοικη και φιλικη στο χρηστη (εχω ακουσει οτι οντως ειναι).H Zoom G2.1u ηταν μεγαλη εκπληξη για 'μενα,να φανταστειτε χτες συνδεσα και τις 2 πεταλιερες (ειχα καιρο να παιξω με τη GT-8) και ανακαλυψα οτι στη GT-8 ειχα μονο εναν ηχο για metal που να με ικανοποιει απο παρα πολλους που ειχα φτιαξει και ειχα κατεβασει απο το internet ετοιμους ενω στη Zoom απο καμια 10ρια metal ηχους οι 8 ακουγονται πολυ καλοι στα αυτια μου και θεωρω οτι 2-3 ειναι εξαιρετικοι.Δηλαδη αυτη η μικρη αλλα καταπληκτικη πεταλιερα οχι μονο με εκανε να παιζω περισσοτερο κιθαρα αλλα κατ'εμε με λιγες ρυθμισεις πετυχα και καλυτερους distortion ηχους απο την GT-8 (εχει και drum machine,μετρονομο,θυρα usb η οποια μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν τροφοδοσια) που πιστεψτε με την εχω λιωσει,εχω κατσει παμπολλες ωρες πειραζοντας ρυθμισεις και στο τελος δεν κατεληγα πουθενα.Εγω δεν μπορεσα να τη δαμασω και να μεινω ικανοποιημενος,καποιος αλλος χρηστης της ισως να το εχει καταφερει αυτο.Το πηρα το μαθημα μου,οσο πιο απλο τοσο καλυτερο,οταν γινονται πολυπλοκα τα πραγματα χανεις τη μπαλα (μου την πηρε η GT-8 κι εβαλε γκολ ;D).Ξερω οτι πολλοι ακουνε Zoom και βγαζουν σπυρακια,πολλοι θαβουν τις πεταλιερες της (χωρις κιολας να τις εχουν δοκιμασει απλα ακουγοντας αλλους να τις θαβουν και να τις λενε τζιτζικια και ψηφιακουρες),η αληθεια ειναι οτι τα παλαιοτερα μοντελα δεν ηταν τοσο αξιολογα στη ποιοτητα του ηχου σε συγκριση με αλλα πολυεφε αντιστοιχα τους αλλα πραγματικα η G2.1u με αφησε μακακα απο την ποιοτητα της,και σαν ηχο και σαν κατασκευη και σαν ικανοτητες και ειμαι πολυ περιεργος να δοκιμασω τα πιο μεγαλα μοντελα της (G7.1ut και G9.2tt).Συμπερασμα:η GT-8 πωλειται :)

Αποσυνδεδεμένος Snoop_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • TO LIVE IS TO di3
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #17 στις: 05/09/08, 16:09 »
παιδια πειτε μου ... Εχει ερ8ει ι boss Ελλαδα ?
MasTeR oN HeaVeN ... oR ... PuPPet to HeLL ?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #18 στις: 05/09/08, 16:25 »
παιδια πειτε μου ... Εχει ερ8ει ι boss Ελλαδα ?
Ελα μντε.... ??? ??? ???

την περιμενουμε να την ακουσουμε απο τις αρχες καλοκαιριου και ακομα "ερχεται"

Αποσυνδεδεμένος Snoop_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • TO LIVE IS TO di3
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #19 στις: 05/09/08, 19:36 »
pff εδωσα προκαταβολη σε ενα καταστημα 200 ευρω αρχες Αυγουστου και ακομα περιμενω ... Μου ειχε πει πως θα ειναι εδω αρχες Σεπτεμβριου .... Για να δουμε ... Παντως φαινεται καλο εργαλειο απ' οτι ειδα στιν παρουμιαση τις NAMM
MasTeR oN HeaVeN ... oR ... PuPPet to HeLL ?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #20 στις: 12/09/08, 10:40 »
Προσωπικα εχω την Boss GT-8...μετα απο κανα 6μηνο πηρα τη Zoom G2.1u για να εχω κατι αρκετα μικρο και ευελικτο και για τις διακοπες (χωραει ανετα στη τσαντα της κιθαρας μου μαζι με καλωδια και τροφοδοσια)...απο τοτε επιτελους παιζω και λιγο κιθαρα αντι να σκοτωνομαι να φτιαξω ενα σωστο ηχο ή καλυτερα ηχο που να μου αρεσει στη GT-8.Aυτο που θελω να πω ειναι το εξης:η GT-8 ειναι η πιο παραμετροποιησιμη πεταλιερα πραγμα που αρχικα ακουγεται καλο (ειχα διαφωνησει εντονως κιολας σε πολλα forums με αλλα μελη που μου ελεγαν οτι κατι το πολυ παραμετροποιησιμο δεν ειναι απαραιτητα και καλο,μετα καταλαβα τι εννοουσαν και πως ειχαν δικιο) αλλα εχει τοσα πραγματα να πειραξεις και να αλλαξεις στον ηχο που βρισκεις τον εαυτο σου παντα μη ευχαριστημενο και ολη την ωρα να πειραζει ρυθμισεις και οχι να εξασκειται στη κιθαρα που ειναι και το ζητουμενο!Γι'αυτο το λογο ελπιζω η GT-10 να ειναι πιο απλοικη και φιλικη στο χρηστη (εχω ακουσει οτι οντως ειναι).H Zoom G2.1u ηταν μεγαλη εκπληξη για 'μενα,να φανταστειτε χτες συνδεσα και τις 2 πεταλιερες (ειχα καιρο να παιξω με τη GT-8) και ανακαλυψα οτι στη GT-8 ειχα μονο εναν ηχο για metal που να με ικανοποιει απο παρα πολλους που ειχα φτιαξει και ειχα κατεβασει απο το internet ετοιμους ενω στη Zoom απο καμια 10ρια metal ηχους οι 8 ακουγονται πολυ καλοι στα αυτια μου και θεωρω οτι 2-3 ειναι εξαιρετικοι.Δηλαδη αυτη η μικρη αλλα καταπληκτικη πεταλιερα οχι μονο με εκανε να παιζω περισσοτερο κιθαρα αλλα κατ'εμε με λιγες ρυθμισεις πετυχα και καλυτερους distortion ηχους απο την GT-8 (εχει και drum machine,μετρονομο,θυρα usb η οποια μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν τροφοδοσια) που πιστεψτε με την εχω λιωσει,εχω κατσει παμπολλες ωρες πειραζοντας ρυθμισεις και στο τελος δεν κατεληγα πουθενα.Εγω δεν μπορεσα να τη δαμασω και να μεινω ικανοποιημενος,καποιος αλλος χρηστης της ισως να το εχει καταφερει αυτο.Το πηρα το μαθημα μου,οσο πιο απλο τοσο καλυτερο,οταν γινονται πολυπλοκα τα πραγματα χανεις τη μπαλα (μου την πηρε η GT-8 κι εβαλε γκολ ;D).Ξερω οτι πολλοι ακουνε Zoom και βγαζουν σπυρακια,πολλοι θαβουν τις πεταλιερες της (χωρις κιολας να τις εχουν δοκιμασει απλα ακουγοντας αλλους να τις θαβουν και να τις λενε τζιτζικια και ψηφιακουρες),η αληθεια ειναι οτι τα παλαιοτερα μοντελα δεν ηταν τοσο αξιολογα στη ποιοτητα του ηχου σε συγκριση με αλλα πολυεφε αντιστοιχα τους αλλα πραγματικα η G2.1u με αφησε μακακα απο την ποιοτητα της,και σαν ηχο και σαν κατασκευη και σαν ικανοτητες και ειμαι πολυ περιεργος να δοκιμασω τα πιο μεγαλα μοντελα της (G7.1ut και G9.2tt).Συμπερασμα:η GT-8 πωλειται :)

Πολύ ενδιαφέρουσα και χρήσιμη ανάλυση, με έμφαση στην ουσία, που αναιρεί προκαταλήψεις. Μπράβο!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Snoop_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
  • TO LIVE IS TO di3
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #21 στις: 12/09/08, 18:02 »
Χθες πηρα την Gt-10 απο ενα καταστημα στην Ναυαρινου οπου ειχα κανει παραγγελια . Απλα το μηχανιμα τα ΣΠΑΕΙ κυριολεκτικα . Απο το βαρος της και μονο καταλαβαινεις οτι ειναι ΤΟΠ εργαλειο . Οσο για να distortion που λενε οτι δεν ειναι καλα την εβαλα στην αρχη στον 15 αρη marshall μου τα ηταν.... φοβερη .... Αλλα και στον 30 αρη μετα κορυφαια !!! Την συνιστω σε ολους. Εχει 50 banks απο 4 εφφε η καθεμια και αλλα 50 οπου μπορεις να κανεις τους δικους σου ηχους . USB = ΤΟΠ . Εκανα μια εγγραφη στο Cubase με μια απλη καρτα ηχου και ηταν σαν να ημουν σε studio. Απλα αξιζει..
MasTeR oN HeaVeN ... oR ... PuPPet to HeLL ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #22 στις: 12/09/08, 18:50 »
O Μetalmike έχει απόλυτο δίκιο για την G2.1u και είναι κάτι που το έχω αναφέρει και σε άλλες συζητήσεις. Για τα λεφτά και το μέγεθός της προσφέρει εξαιρετική ποιότητα. Σε τελική ανάλυση η "καλύτερη" πεταλιέρα δεν είναι απαραίτητα η πιο ιδανική λύση για όλους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #23 στις: 12/09/08, 19:11 »

ΤΟ pod θα το έπερνα μόνο αν είχα line 6 ενισχυτή...!

Τρισμέγιστο λαθος...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Boss Gt-10...! Αγορά!
« Απάντηση #24 στις: 12/09/08, 19:17 »

ΤΟ pod θα το έπερνα μόνο αν είχα line 6 ενισχυτή...!

Τρισμέγιστο λαθος...

Από κάθε άποψη! Και κάπως παράδοξο θα'λεγα...  :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
16084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/09, 16:28
από Vicarious
Για την gt-8 της boss!

Ξεκίνησε από ag313 Εφέ

21 Απαντήσεις
11289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/15, 22:12
από xortopita me tzatziki
11 Απαντήσεις
6278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
Νεα boss gt-10!

Ξεκίνησε από PlusYeaR « 1 2 3 » Εφέ

60 Απαντήσεις
18884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 13:13
από Vicarious
3 Απαντήσεις
2474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 23:02
από taxfreesax
Boss GP-20

Ξεκίνησε από Evangelos 123 Εφέ

4 Απαντήσεις
2671 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 01:02
από Evangelos 123
BOSS ME-20

Ξεκίνησε από helkal Εφέ

7 Απαντήσεις
4185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/08, 13:01
από Evangelos 123
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7617 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits
6 Απαντήσεις
2636 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 02:20
από metalmike
6 Απαντήσεις
4678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/12, 22:50
από georgemel