Αποστολέας Θέμα: Συναρμολογηση partcaster μονος σου η σε μαστορα?  (Αναγνώστηκε 3911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Τον τελευταιο καιρο εχω τσιμπησει ενα σωμα και ενα μπρατσο απο ebay πολυ σενια και σε καλη τιμη (rg style σωμα απο μαονι με maple επικαλυψη και maple λαιμο) και εχω αρχισει να μαζευω σιγα σιγα και ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα( speedloader style τρεμολο,μαγνητες,pots,κλειδια κτλ κτλ κτλ).Παροτι εχω διαβασει αρκετα στο νετ για συναρμολογηση και τα σχετικα δεν μπορω να πω οτι εχω καμια εμπιστοσυνη στις ικανοτητες μου.Η κιθαρα αυτη βεβαια δεν θα ειναι το κυριο οργανο μου αλλα και παλι φοβαμαι μηπως την καταστρεψω.Γιαυτο λοιπον και ρωταω τι τιμες παιζουν αν πας τα parts να στα συναρμολογηση ο μαστορας? Αξιζει τον κοπο η οι τιμες ειναι τοσο φαρμακειο που καλυτερα να το δοκιμασω μονος μου?Αν ξερετε καποιον καλο καντε καποια προταση γιατι εχω κολλησει.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν δε θελουν βαψιμο/ φινιρισμα και δε χρειαζεται σκαψιμο για να μπει το τρεμολο (μαλλον χρειαζεται) και οι μαγνητες, ανετα μπορεις να το κανεις μονος σου.

Οχι οτι το φινιρισμα ειναι κατι που θα πρεπε να σε σταματησει απαραιτητα, αλλα εγω δεν θα το κανα ο ιδιος. Η συναρμολογηση αν βαλεις ολα τα κομματια, δυσκολα θα κινηθει πανω απο 50 σιγουρα αλλα δυσκολα πανω απο 100.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Αν δε θελουν βαψιμο/ φινιρισμα και δε χρειαζεται σκαψιμο για να μπει το τρεμολο (μαλλον χρειαζεται) και οι μαγνητες, ανετα μπορεις να το κανεις μονος σου.

Οχι οτι το φινιρισμα ειναι κατι που θα πρεπε να σε σταματησει απαραιτητα, αλλα εγω δεν θα το κανα ο ιδιος. Η συναρμολογηση αν βαλεις ολα τα κομματια, δυσκολα θα κινηθει πανω απο 50 σιγουρα αλλα δυσκολα πανω απο 100.
Αμα ειναι αναμεσα σε 50 και 100 ειναι μια χαρα.Το σωμα ειναι σκαμενο για να δεχτει τρεμολο απλα δεν υπαρχουν οι δυο τρυπες για να στηριχτει(οπως και οι τρυπες απο πισω για τα ελατηρια του). Γενικα υπαρχουν σχεδον ολες οι τρυπες  εκτος πχ απο το μπρατσο για το bolt on(το σωμα τις εχει).Οσο βαψιμο φινιρισμα ειναι μια χαρα ετσι οπως ειναι.Παντως αν εχεις να μου προτεινεις κανα μαστορα(με pm ισως δεν ξερω αν επιτρεπεται στο φορουμ ονομαστικα) θα το εκτιμουσα.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
E δηλαδη δεν υπαρχει και καμια ετοιμη τρυπα.... ;D

Δες εδω. Αυτος θεωρειται ο απολυτως καλυτερος αλλα ειναι ακριβος. Κι εχει και αναμονη, πιθανοτατα. Αν και μαλλον θα κινηθεις σιγουρα στο 100αρι, δε στα ειπα καλα πριν.

http://enigmagt.gr/html/assembling.html

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν υπάρχουν τα κατάλληλα εργαλεία και η απαραίτητη εμπειρία στο χειρισμό τους δε βρίσκω το λόγο να μην το κάνεις μόνος σου.
Οχι απο άποψη κόστους , αλλα για να έχεις όλη την ικανοποίήση στο τέλος ...
Αν πάλι όπως λες έχεις ενδοιασμούς για το τεχνικό μέρος ... ένας καλός τεχνίτης είναι η λύση . και όχι απαραίτητα κάποιος γνωστός οργανοποιός .
 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Οι τρυπες για τα studs του floyd ειναι πολυ σημαντικο σημειο και θα προτεινα να μην το σκεφτεσαι καν να την κανεις μονος...
Αν ηξερες να το κανεις δε θα ρωτουσες θα ειχες ηδη τρυπησει, γι αυτο το λεω, απο τη στιγμη που δεν εχει τις συγκεκριμενες τρυπες προτεινω να την πας για συναρμολογηση σε καποιο τεχνικο να γινει η δουλεια σου σωστα και να μην εχεις φοβο να καταστρεψεις το σωμα... ;)


Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Οι τρυπες για τα studs του floyd ειναι πολυ σημαντικο σημειο και θα προτεινα να μην το σκεφτεσαι καν να την κανεις μονος...
Αν ηξερες να το κανεις δε θα ρωτουσες θα ειχες ηδη τρυπησει, γι αυτο το λεω, απο τη στιγμη που δεν εχει τις συγκεκριμενες τρυπες προτεινω να την πας για συναρμολογηση σε καποιο τεχνικο να γινει η δουλεια σου σωστα και να μην εχεις φοβο να καταστρεψεις το σωμα... ;)
Εμ αυτα εχω διαβασει και εγω και κωλωνω.Συν το οτι οταν ηρθε το σωμα με το μπρατσο ηταν τοσο ομορφα( η φωτο τα αδικουσε) που η σκεψη να κατσω μονος και να τα πετσοκοψω ετσι για το hobby εφυγε απο το παραθυρο.Τωρα μενει να βρω ενα μαστορα να κανει τη δουλεια(γιατι σε αυτον που παω να κανω το σεταπ οταν ρωτησα...jimmys....δεν τον ειδα και πολυ ζεστο με την ολη φαση).
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Η κιθαρουλα συναρμολογηθηκε.Ενας γνωστος γνωστου εγκατεστησε το τρεμολο και βιδωσε το μπρατσο...Ο κολλητος μου που ειναι σχετικος με ηλεκτρολογικα εγκατεστησε και τους μαγνητες και πλεον η κιθάρα παιζει κανονικότατα.Τελειωμα δεν της εκανα(ενα απλο βερνικι περασα στο μπρατσο και στο πισω μερος της κιθαρας ετσι για να μην ακουμπαω κατευθειαν ξυλο)πρωτον γιατι δεν εχω αποφασισει τι θελω και δευτερον γιατι και να αποφασισω δεν ειμαι σιγουρος για το πως θα το κανω :P .Παιζει μια χαρα θα ελεγα για τα κυβικα της-φοραει jb στη γεφυρα και breed στο neck-και γενικα  φαινεται και παιζει σαν μια custom rg ενω το ποιο βασικο ειναι η εμφανιση της που προσωπικα με φτιαχνει(απο κοντα φαινεται πολυ καλυτερη).
http://img42.imageshack.us/img42/7384/customguitar.jpg

Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Δε χρειάζεται κανένα φινίρισμα... ΓΑΜΕΙ ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ. 8)

Θα ήταν ωραία πάντως και μερικά στρώματα βερνίκωμα στο headstock για να αποκτήσει το χρώμα του σώματος. Κούκλα πάντως!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Δε χρειάζεται κανένα φινίρισμα... ΓΑΜΕΙ ΚΑΙ ΔΕΡΝΕΙ. 8)

Θα ήταν ωραία πάντως και μερικά στρώματα βερνίκωμα στο headstock για να αποκτήσει το χρώμα του σώματος. Κούκλα πάντως!

Eυχαριστω φίλε μου.Το σωμα εχει αυτοκολλητο ενα πολυ λεπτο guilted maple top(δεν ειναι απλο χρωμα δηλαδη)...οποτε για να γινει το ιδιο πρεπει μαλλον να παρω και να κολλησω ενα αντιστοιχο και στο headstock.Βασικα αυτο που θελω(στο μελλον γιατι τωρα ακομα μου αρεσει πολυ ετσι) ειναι να γινει ποιο γυαλιστερο το σωμα αλλα με βερνικι απο πανω κατευθειαν ειδα οτι μαλλον δεν θα γυαλιζει.Nα φαινεται δηλαδη περιπου σαν και αυτο.... http://www.edroman.com/guitars/pearlcaster/images/pearlcaster-body-01.jpg
Ισως βεβαια ζηταω πολλα το σιγουρο ειναι παντως οτι πλεον παιζω με αυτη περισσοτερο απο οτι με την ibanez 1570 μου  :P .Μεγαλο πραγμα ο ρομαντισμος τελικα....
Civilize the mind make savage the Body

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/06, 13:40
από CK
40 Απαντήσεις
14981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/12, 12:17
από Vaiking
6 Απαντήσεις
3659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/08, 12:32
από rockrules
1 Απαντήσεις
2461 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 18:14
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
22 Απαντήσεις
7285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/09, 16:10
από Fteo
5 Απαντήσεις
2522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 12:31
από marathon
2 Απαντήσεις
2230 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/11, 02:51
από groovymood
27 Απαντήσεις
7587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/14, 11:07
από modfori
24 Απαντήσεις
9850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/17, 06:45
από panixgr
10 Απαντήσεις
9317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/18, 02:12
από BitCollector