Αποστολέας Θέμα: Ήρθε το ΔΝΤ...  (Αναγνώστηκε 454796 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1600 στις: 25/06/11, 22:08 »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1601 στις: 26/06/11, 17:29 »
Μας μιλάνε και οι εκατομμυριούχοι οι RATM...Αγνοούν οτι και οι ίδιοι είναι μέρος του συστήματος και οφείλουν σε αυτό την μεγάλη επιτυχία τους. Σιγά μην πιστέψω οτι αυτοί που τα σπάνε και πετάνε μολότωφ στα ΜΑΤ είναι φτωχά παιδιά -μεροκαματιάρηδες- που κάνουν επανάσταση εναντίον της τάξης των πλουσίων..Που τα πουλάνε αυτά τα παραμύθια;  8)

Εγω θα προτιμουσα μια κινηση συνεννοησης ολων των αριστερων κομματων (και δεν εννοω ΠΑΣΟΚ) ωστε να εχουν ενα κοινο σχεδιο δρασης για να μπορεσουν να βοηθησουν τον λαο.

Τι σημαίνει "αριστερό" κόμμα και γιατί να αφήσουμε το Πασοκ έξω που είναι εκλεγμένο από την πλειοψηφία του λαού; Δυστυχώς τα "αριστερά" κόμματα στη χώρα μας αυτή τη στιγμή δεν ξέρουν καλά καλά τι θέλουν, από την μία λένε ότι η κατάσταση πρέπει να αλλάξει και από την άλλη σαμποτάρουν κάθε προσπάθεια της κυβέρνησης για να μπούν κάποιες βάσεις στη χώρα ώστε να γίνει πιο δίκαιη και αξιοκρατική (δεν λέω οτι η κυβέρνηση τα κάνει όλα σωστά αλλά θεωρώ οτι κλήθηκε να διαχειριστεί πολυ δύσκολη και σύνθετη κατάσταση).

Ανέκαθεν στην χώρα το Συριζα και τα παρακλάδια του ποτέ δεν πρότειναν κάτι ρεαλιστικό, ποτέ δεν συναίνεσαν, μόνο αντιδρούν-καλούν σε απεργίες και τίποτα άλλο. Η να ακούσουμε την π**αρήγα που μας λέει οτι το συμφέρον του λαού είναι να βγούμε από ΕΕ και Ευρώ;  :D Όσο για την αξιωματική αντιπολίτευση, μια ζωή στον τόπο μας ή κατηγορεί ή ζητάει εκλογές - τόσο προβλέψιμοι έχουν γίνει.

Αυτό που χρειάζεται είναι συνεννόηση όλων των κομμάτων (δεν το βλέπω) ώστε να καθοριστεί ενα ενιαία αποδεκτό πρόγραμμα σοβαρών αλλαγών στη χώρα. Μόνο έτσι υπάρχει ελπίδα η χώρα σιγά-σιγά να ανακάμψει. Έτσι όπως το πάμε τώρα που ο ένας βρίζει τον άλλον οδηγούμαστε στην καταστροφή.


« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/11, 17:37 από Germ1984 »

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1602 στις: 26/06/11, 18:24 »
Ειναι αληθεια τελικα

I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1603 στις: 26/06/11, 19:49 »
Μας μιλάνε και οι εκατομμυριούχοι οι RATM...Αγνοούν οτι και οι ίδιοι είναι μέρος του συστήματος και οφείλουν σε αυτό την μεγάλη επιτυχία τους. Σιγά μην πιστέψω οτι αυτοί που τα σπάνε και πετάνε μολότωφ στα ΜΑΤ είναι φτωχά παιδιά -μεροκαματιάρηδες- που κάνουν επανάσταση εναντίον της τάξης των πλουσίων..Που τα πουλάνε αυτά τα παραμύθια;  8)

Εγω θα προτιμουσα μια κινηση συνεννοησης ολων των αριστερων κομματων (και δεν εννοω ΠΑΣΟΚ) ωστε να εχουν ενα κοινο σχεδιο δρασης για να μπορεσουν να βοηθησουν τον λαο.

Τι σημαίνει "αριστερό" κόμμα και γιατί να αφήσουμε το Πασοκ έξω που είναι εκλεγμένο από την πλειοψηφία του λαού; Δυστυχώς τα "αριστερά" κόμματα στη χώρα μας αυτή τη στιγμή δεν ξέρουν καλά καλά τι θέλουν, από την μία λένε ότι η κατάσταση πρέπει να αλλάξει και από την άλλη σαμποτάρουν κάθε προσπάθεια της κυβέρνησης για να μπούν κάποιες βάσεις στη χώρα ώστε να γίνει πιο δίκαιη και αξιοκρατική (δεν λέω οτι η κυβέρνηση τα κάνει όλα σωστά αλλά θεωρώ οτι κλήθηκε να διαχειριστεί πολυ δύσκολη και σύνθετη κατάσταση).

Ανέκαθεν στην χώρα το Συριζα και τα παρακλάδια του ποτέ δεν πρότειναν κάτι ρεαλιστικό, ποτέ δεν συναίνεσαν, μόνο αντιδρούν-καλούν σε απεργίες και τίποτα άλλο. Η να ακούσουμε την π**αρήγα που μας λέει οτι το συμφέρον του λαού είναι να βγούμε από ΕΕ και Ευρώ;  :D Όσο για την αξιωματική αντιπολίτευση, μια ζωή στον τόπο μας ή κατηγορεί ή ζητάει εκλογές - τόσο προβλέψιμοι έχουν γίνει.

Αυτό που χρειάζεται είναι συνεννόηση όλων των κομμάτων (δεν το βλέπω) ώστε να καθοριστεί ενα ενιαία αποδεκτό πρόγραμμα σοβαρών αλλαγών στη χώρα. Μόνο έτσι υπάρχει ελπίδα η χώρα σιγά-σιγά να ανακάμψει. Έτσι όπως το πάμε τώρα που ο ένας βρίζει τον άλλον οδηγούμαστε στην καταστροφή.

Nα σου πω, μηπως εισαι ο ΓΑΠ undercover;
Περα απο την πλακα, ψαξε πρωτα να δεις τι γραφεις και μετα μιλα.
Για ποια πλειοψηφια μιλας; το 20% των κομματοσκυλων ή απλα οπαδων που συνεχιζουν και τους ψηφιζουν; Ή εννοεις την πλειοψηφια-μουφα που μπορουν και παιρνουν μεσα στη βουλη;
Εισαι σιγουρος οτι αν γινουν τωρα εκλογες θα εχει καποια πλειοψηφια το ΜΠΑΤΣΟΚ ή η ΝΔ;
Ή μηπως προτεινεις να εμπιστευτουμε και να ψηφισουμε τον γνωστο για τις σταθερες αποψεις του (δειχνει εντιμο ανθρωπο αυτο) και σοβαρες προτασεις του Καρατζαφυρερ;
Ψαξε να δεις αν οσα ολες ισχυουν ή αν απλα ειναι γνωμη σου που προερχεται κυριως απο εναν πληρη αρνητισμο σε οτιδηποτε ερχεται αντιμετωπο με το κατεστημενο που εχεις συνηθισει και απο οτι φαινεται αγαπησει.
Τους εχουν πιασει απειρες φορες οι καμερες διπλα-διπλα παρεουλα σε μπατσους, σε ασφαλιτες, σε ματ και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις, πριν τις πορειες, μετα τις πορειες κοκ.
Δεν θα το συνεχισω γιατι φαινεται οτι μερικοι απλα και μονο επειδη εχουν μια αποψη, πραγματικα αρνουνται να δουν την πραγματικοτητα γυρω τους και προτιμουν να ζουν σε εναν κοσμο οπου οι "φωτισμενες ελιτ" θελουν το καλο ολων (γιατι τους συμφερει, οχι επειδη ειναι πονιαρηδες) και αυτα που αποφασιζουν ειναι πραγματικα για το καλο των λαων...
Τι να πω, ελπιζω ο εγωϊσμος που δειχνουν καποιοι ανθρωποι, (δηλαδη αυτη η αρνηση να αντιληφθουν το "ναι, παιζει τοσο χρονια να μουνα πολυ μαλακας και ηρθε η ωρα να ξυπνησω"), να μην γινει η ταφοπλακα για ολο τον πλανητη οπως ειναι μεχρι τωρα...
Τελικα παντως αυτο που με κανει να αναρωτιεμαι για τις προθεσεις ορισμενων ειναι το πως γινεται ολοι οι "υπερ του μνημονιου/μεταρυθμισεων" να ειναι τοσο πεισμενοι για τις θυσιες που πρεπει να κανει ο Ελληνικος λαος, για να συνεχισουμε να εχουμε το Ευρωπαϊκο ονειρο (στον υπνο μας), ενω οταν τους λενε οτι υπαρχει και αλλη προοπτικη που και παλι θα θελει θυσιες, αλλα τουλαχιστον θα μας επιτρεψει και να μειωσουμε (ή διαγραψουμε) το "χρεος" αλλα και να εχουμε την κυριαρχια μας σαν εθνος και κρατος, να μην το δεχονται καν σαν πιθανοτητα...
Μηπως τελικα ειναι πολυ περισσοτερο βολεμενοι καποιοι με την παρουσα κατασταση απο οσο νομιζουν οι περισσοτεροι; Και φοβουνται μην χασουν ξαφνικα τα κεκτημενα;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1604 στις: 26/06/11, 20:14 »

Topic Reminder:

Ηρθε το ΔΝΤ...

Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1605 στις: 26/06/11, 21:23 »



Ψαξε να δεις αν οσα ολες ισχυουν ή αν απλα ειναι γνωμη σου που προερχεται κυριως απο εναν πληρη αρνητισμο σε οτιδηποτε ερχεται αντιμετωπο με το κατεστημενο που εχεις συνηθισει και απο οτι φαινεται αγαπησει.

Δεν θα το συνεχισω γιατι φαινεται οτι μερικοι απλα και μονο επειδη εχουν μια αποψη, πραγματικα αρνουνται να δουν την πραγματικοτητα γυρω τους και προτιμουν να ζουν σε εναν κοσμο οπου οι "φωτισμενες ελιτ" θελουν το καλο ολων (γιατι τους συμφερει, οχι επειδη ειναι πονιαρηδες) και αυτα που αποφασιζουν ειναι πραγματικα για το καλο των λαων...
Τι να πω, ελπιζω ο εγωϊσμος που δειχνουν καποιοι ανθρωποι, (δηλαδη αυτη η αρνηση να αντιληφθουν το "ναι, παιζει τοσο χρονια να μουνα πολυ μαλ**ας και ηρθε η ωρα να ξυπνησω"), να μην γινει η ταφοπλακα για ολο τον πλανητη οπως ειναι μεχρι τωρα...

Μηπως τελικα ειναι πολυ περισσοτερο βολεμενοι καποιοι με την παρουσα κατασταση απο οσο νομιζουν οι περισσοτεροι; Και φοβουνται μην χασουν ξαφνικα τα κεκτημενα;

Αλήθεια ποιοί είναι οι βολεμένοι; Αυτοί που λένε οτι πρέπει να σφίξουμε τα ζωνάρια και επιτέλους να δουλέψουμε και να συνεργαστούμε σαν χώρα έστω και αν αυτό απαιτεί απολύσεις, μείωση των μισθών και οδυνηρές αλλαγές, οι αυτοί που με την πρώτη δυσκολία μου βγαίνουν στην πλατεία για να κλάψουν που χάνουν τα συνδικαλιστικά τους κεκτημένα; Μιλάμε για δουλειά, αλήθεια έχουμε δεί πως δουλεύουν οι πολιτισμένοι λαοί, με τι τάξη και οργάνωση, δυστυχώς στην Μπανανία που φτιάξαμε ζούμε υπό τον φόβο της επανάστασης των κηφήνων, αυτών που ολημερίς έμαθαν να εκτελούν μισθωμένο ξύσιμο, αυτών που περιμένουν να πάει 11 η ώρα για να πάνε για καφέ..Αυτοί είναι οι Αγανακτισμένοι σας, να τους χαίρεστε! Αυτά κατάφερε ο συνδικαλισμός στην Ελλάδα, να φτιάξει μια χώρα αντιπαραγωγική/εχθρική στον νέο άνθρωπο και πλήρως αποβιομηχανοποιημένη που τρώει από τα σωθικά της, που τα πάντα τα εισάγει και τίποτα δεν εξάγει.

Ε λοιπόν όχι, δεν θα πιστέψω το παραμύθι που σας βολεύει, ότι κάποιοι πεφωτισμένοι ή κάποια ελίτ θέλει το κακό του "λαού". Προτιμώ να αναζητήσω τις ευθύνες στον εαυτό μου και στο περιβάλλον μου. Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν.
 


 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1606 στις: 26/06/11, 21:30 »
Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν.
 

Ή τους πολιτικους που ηξεραν να λενε πως "λεφτα υπαρχουν" και μετα καταπατησαν καθε προεκλογικη τους δεσμευση! ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1607 στις: 26/06/11, 21:55 »
Μαλιστα και μιας και δεν τρως κουτοχορτο οπως ολοι οι αλλοι, καθως εισαι πιο ξυπνιος απο ολους τους αλλους (οπως τοσοι αλλοι - που ΑΥΤΟ ειναι η πραγματικη εννοια της νοοτροπιας που λεμε τοσο καιρο, η νοοτροπια του εμενα δεν με πιανει κοροϊδο κανεις γιατι ειμαι μαγκας), αφου βρεις στον εαυτο σου που φταις προσωπικα για ολα οσα συμβαινουν, πες μας και ποια λυση βρισκεις. Απο οτι καταλαβα η λυση σου ειναι να γυρισουμε πχ σε 500€ μεροκαμματο ολοι μας, οποτε μας θελουνε στη δουλεια για οσο μας χρειαστουν, καμια κοινωνικη παροχη, καμια παιδεια, καμια ασφαλεια, καμια προνεια κτλ ουσιαστικα για παντα...
Γιατι ας μην το ξεχναμε, καθοτι ειμαστε αντιπαραγωγικη χωρα και σπαταλη, αυτο μας αξιζει, να μη σου πω και καμια βουρδουλια που και που ετσι για να γουσταρουμε ε;
Φιλε μου, σορυ αλλα την ιδια δικαιολογια και αποφυγη πραγματικων ευθυνων (γιατι αυτο ειναι ουσιαστικα) την βλεπω συνεχεια απο οσους απλα διαφωνουν για να διαφωνουν...
Και σε ολους λεω το ιδιο:
Κανε εσυ την αυτοκριτικη σου, δεν σε εμποδιζει κανεις να βρεις τις δικες σου ευθυνες,  αλλα ταυτοχρονα πες μας και με ποιον τροπο μπορουμε να βγουμε απο τον φαυλο κυκλο του χρεους.
Γιατι βλεπεις περα απο τη θεωρια και την φιλοσοφια που βαζεις (του τυπου φταιμε εμεις, μας αξιζει κτλ), υπαρχουν και τα γμημενα τα μαθηματικα που βλεπεις οσο φιλοσοφια και να τους βαλεις, δεν βγαινουν και σου λενε ξανα και ξανα οτι το χρεος ΔΕΝ βγαινει στον αιωνα τον απαντα...
Ή μηπως και αυτα τα μαθηματικα ειναι λουμπεν οπως οι αγανακτισμενοι; Αν ειναι ετσι να βγαλεις τπτ καινουριες φορμουλες μπας και βγει κανα μεσοπροθεσμο και κανα μνημονιο και σωθει ολος ο πλανητης, γιατι βλεπεις τοσοι επιστημονες που ασχολουνται με το θεμα τοσο καιρο δεν τους βγαινουν τα κουκια...
Κατα τα αλλα, αυτομαστιγωσου λιγο ακομα, μπορει και να σε συγχωρεσουνε τα αφεντικα σου και να σε βαλουνε να κοιμασαι στην κουζινα του σπιτιου...
« Τελευταία τροποποίηση: 26/06/11, 22:12 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1608 στις: 26/06/11, 22:03 »

Αλήθεια   ποιοί είναι οι βολεμένοι; Αυτοί που λένε οτι πρέπει να σφίξουμε τα   ζωνάρια και επιτέλους να δουλέψουμε και να συνεργαστούμε σαν χώρα έστω   και αν αυτό απαιτεί απολύσεις, μείωση των μισθών και οδυνηρές αλλαγές,
Προφανώς   εδώ αντιφάσκεις. Απολύσεις και μειώσεις μισθών σημαίνει ότι κάποιοι δεν   θα δουλευουν καθόλου (αναγκαστικά, αφού απολύσεις σημαίνει αύξηση της   ανεργίας αφου συνδιάζεται με μείωση θέσεων εργασίες σε όλους τους   τομείς) και πολλοί θα έχουν με το ζόρι τα απαραίτητα για να ζήσουν   (βλέπε 500 ευρώ μισθός για κάτω των 25, μικτά, και 10ωρο). Ναι αυτοί που   τα λένε αυτά είναι οι βολεμένοι, αυτοί που δεν φοβούνται γιατί δεν θα   τους επιρεάσουν αυτές οι αλλαγές. Αντίθετα θα εκμεταλεύονται τον κάθε   πιτσιρικά ή τον κάθε απεγνωσμένο να ταϊσει την οικογένεια του και θα του   δίνουν ψίχουλα για υπερβολική εργασία. Αυτοί είναι οι βολεμένοι. Τώρα   είτε είσα μέσα σε αυτούς, είτε μέσα σε αυτούς που τους έχουν ψήσει   ότι το να δουλεύουν για πενιχρούς μισθούς, σε 5 χρόνια θα μας έχει   επαναφάρει.

οι αυτοί που με την πρώτη δυσκολία μου βγαίνουν στην πλατεία για να κλάψουν που χάνουν τα συνδικαλιστικά τους κεκτημένα;
Κανένας δεν βγήκε για να κλάψει. Είναι όπως το είπες. Βγήκαν στους δρόμους για να διεκδικήσουν τα συνδικαλιστικά τους κεκτημένα

Αυτοί είναι οι Αγανακτισμένοι σας, να τους χαίρεστε! Αυτά κατάφερε ο συνδικαλισμός στην Ελλάδα, να φτιάξει μια χώρα αντιπαραγωγική/εχθρική στον νέο άνθρωπο και πλήρως αποβιομηχανοποιημένη που τρώει από τα σωθικά της, που τα πάντα τα εισάγει και τίποτα δεν εξάγει.
Αλήθεια είσαι σίγουρος ότι ο συνδικαλισμός το κατάφερε αυτό? Με τι στοιχεία το λες? Για κάνε μου μια παράθεση των συνδικαλιστικών αγώνων στην Ελλάδα και πες μου, εκεί φταίει ο συνδικαλισμός. Γιατί εγώ νομίζω ότι στην κατάσταση που βρισκόμαστε μας έφερε μια μεταπολιτευτική πολιτική που έλεγε "εφόσον εκλέχτηκα θα κοιτάξω να φάω όσα περισσότερα γίνεται" και το ρουσφέτι στο ρουσφέτι. Για τα ρουσφέτια και τις μίζες φίλε μου δεν φταίει ο συνδικαλισμός, φταίει το πολιτικό σύστημα και το πολιτικό σκηνικό, πρόσεχε ποιόν κατηγορείς και για τι πράγμα.

Όσο για την πλήρως αποβιομηχανοποιημένη χώρα, πότε είχαμε σοβαρή βιομηχανία και δεν το ξέρω? Αφού οι πολιτικοί και το πολιτικό σύστημα δεν στήριξε ποτέ και δεν στηρίζει καμία βιομηχανία στην Ελλάδα, ούτε καν τον τουρισμό ώστε να αναπτυχθεί. Γιατί φταίνε ο λαός και ο συνδικαλισμός για να την πληρώσουν αυτή?

Ε λοιπόν όχι, δεν θα πιστέψω το παραμύθι που σας βολεύει, ότι κάποιοι πεφωτισμένοι ή κάποια ελίτ θέλει το κακό του "λαού". Προτιμώ να αναζητήσω τις ευθύνες στον εαυτό μου και στο περιβάλλον μου. Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν.
Λάθος κάνεις, δεν είπαμε ότι υπάρχουν κάποιοι πεφωτισμένοι. Υπάρχει όμως καλώς ή κακώς κάποια οικονομική ελίτ, δεν μπορείς να το αρνηθείς αυτό γιατί αρνείσαι την πραγματικότητα. Η οικονομική αυτή ελίτ είναι που θέλει το συμφέρον το δικό της και το συμφέρον το δικό της είναι αυτόματα το κακό των λαών και των απλών ανθρώπων. Δεν θέλει πολύ σκέψη για να δεις ότι οι πολλοί δεν έχουν τίποτα και παρόλαυτα καταδιναστεύονται με την παραμικρή ευκαιρία και οι λίγοι έχουν πολλά και δεν τιμωρούνται για τίποτα.

Έχουμε τους πολιτικούς που είναι μεγαλύτερα λαμόγια, γιατί στο σύστημα που ζούμε αυτοί είναι οι πολιτικοί. Δεν υπάρχει αξία για να την αντιστοιχίσουμε σε ποιον αξίζει. Είναι λαμόγια και αξίζουν κάψιμο.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1609 στις: 27/06/11, 01:04 »
Μιλάμε για δουλειά, αλήθεια έχουμε δεί πως δουλεύουν οι πολιτισμένοι λαοί, με τι τάξη και οργάνωση,

Πράγματι, βλέπουμε με τι τάξη και οργάνωση εκμεταλλεύονται άλλους λαούς, ακόμα και τον ίδιο τον λαό τους. Ακόμα κι αυτοί που είναι οικονομικές υπερδυνάμεις έχοντας κατακλέψει τον πλανήτη, στρέφονται τώρα εναντίον των ίδιων των πολιτών τους καλώντας τους να πληρώσουν για τα υπερκέρδη των τραπεζών, μεγαλοεταιριών, κλπ., μειώνοντας μισθούς και δαπάνες πρόνοιας, αυξάνοντας φόρους, κλπ. Η οικονομική τους ευμάρεια είναι λίγο-πολύ πλασματική, καθώς δεν είναι βασικά ο λαός αυτός που καρπώνεται την αύξηση του ΑΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1610 στις: 27/06/11, 09:08 »
Oι οικονομικα υπερδυναμεις του πλανητη εκτος του οτι για να γινουν υπερδυναμεις εχουν κατακλεψει ολο τον υπολοιπο πλανητη, αυτη την στιγμη ειτε καταρεουν, ειτε εχουν τον λαο τους σαν σκλαβο. Για αυτο προσεχε οταν χρησιμοποιεις λεξεις οπως "πολιτισμενος".
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1611 στις: 27/06/11, 09:32 »



Ψαξε να δεις αν οσα ολες ισχυουν ή αν απλα ειναι γνωμη σου που προερχεται κυριως απο εναν πληρη αρνητισμο σε οτιδηποτε ερχεται αντιμετωπο με το κατεστημενο που εχεις συνηθισει και απο οτι φαινεται αγαπησει.

Δεν θα το συνεχισω γιατι φαινεται οτι μερικοι απλα και μονο επειδη εχουν μια αποψη, πραγματικα αρνουνται να δουν την πραγματικοτητα γυρω τους και προτιμουν να ζουν σε εναν κοσμο οπου οι "φωτισμενες ελιτ" θελουν το καλο ολων (γιατι τους συμφερει, οχι επειδη ειναι πονιαρηδες) και αυτα που αποφασιζουν ειναι πραγματικα για το καλο των λαων...
Τι να πω, ελπιζω ο εγωϊσμος που δειχνουν καποιοι ανθρωποι, (δηλαδη αυτη η αρνηση να αντιληφθουν το "ναι, παιζει τοσο χρονια να μουνα πολυ μαλ**ας και ηρθε η ωρα να ξυπνησω"), να μην γινει η ταφοπλακα για ολο τον πλανητη οπως ειναι μεχρι τωρα...

Μηπως τελικα ειναι πολυ περισσοτερο βολεμενοι καποιοι με την παρουσα κατασταση απο οσο νομιζουν οι περισσοτεροι; Και φοβουνται μην χασουν ξαφνικα τα κεκτημενα;

Αλήθεια ποιοί είναι οι βολεμένοι; Αυτοί που λένε οτι πρέπει να σφίξουμε τα ζωνάρια και επιτέλους να δουλέψουμε και να συνεργαστούμε σαν χώρα έστω και αν αυτό απαιτεί απολύσεις, μείωση των μισθών και οδυνηρές αλλαγές, οι αυτοί που με την πρώτη δυσκολία μου βγαίνουν στην πλατεία για να κλάψουν που χάνουν τα συνδικαλιστικά τους κεκτημένα; Μιλάμε για δουλειά, αλήθεια έχουμε δεί πως δουλεύουν οι πολιτισμένοι λαοί, με τι τάξη και οργάνωση, δυστυχώς στην Μπανανία που φτιάξαμε ζούμε υπό τον φόβο της επανάστασης των κηφήνων, αυτών που ολημερίς έμαθαν να εκτελούν μισθωμένο ξύσιμο, αυτών που περιμένουν να πάει 11 η ώρα για να πάνε για καφέ..Αυτοί είναι οι Αγανακτισμένοι σας, να τους χαίρεστε! Αυτά κατάφερε ο συνδικαλισμός στην Ελλάδα, να φτιάξει μια χώρα αντιπαραγωγική/εχθρική στον νέο άνθρωπο και πλήρως αποβιομηχανοποιημένη που τρώει από τα σωθικά της, που τα πάντα τα εισάγει και τίποτα δεν εξάγει.

Ε λοιπόν όχι, δεν θα πιστέψω το παραμύθι που σας βολεύει, ότι κάποιοι πεφωτισμένοι ή κάποια ελίτ θέλει το κακό του "λαού". Προτιμώ να αναζητήσω τις ευθύνες στον εαυτό μου και στο περιβάλλον μου. Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν.
Μάλλον σε σένα και στο περιβάλλον σου θα πρέπει να ρίξεις τις ευθύνες,καθώς από τα γραφόμενά σου προκύπτει το συμπέρασμα πως μόνο τέτοιους γνωρίζεις και συναναστρέφεσαι.
-δεν έχεις γνωρίσει ανθρώπους της περίφημης γενιάς των 700Ε(τώρα 580Ε).
-δεν έχεις στο περιβάλλον σου συνταξιούχους των 600Ε(πριν τις μειώσεις).
-δεν γνωρίζεις τι σημαίνει ανεργία.
...αυτά τα ενδεικτικά δεν τά'χες δει ακόμα και πριν την κρίση.
...σαφώς λοιπόν πρέπει να κινήσαι σε χώρους πού'χει μπαρμπάδες από την Κορώνη,ή απλά σού'τυχε να ανήκεις σε κάποια από τις τάξεις των οικονομημένων(δίκαια ή άδικα) ή ζεις κάπου αλλού,που υπάρχει αξιοκρατία,δημοκρατία,ειλικρίνεια πολιτική,αξιοπιστία συστήματος διακυβέρνησης,δικαιοσύνη τυφλή για όλη την κοινωνική διαστρωμάτωση,κλπ παρόμοια ιδεατά....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1612 στις: 27/06/11, 09:43 »
Ή απλως θελει να προκαλει παντα για να τραβαει την προσοχη ;) Ολα ειναι πιθανα πλεον στον αγνωστο και χαωδη κοσμο του internet! Κι οσο περισσοτερο του δινουμε προσοχη και του απανταμε, τοσο περισσοτερη αξια αποκτουν τα σχολια του ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1613 στις: 27/06/11, 09:59 »
είμαι σίγουρος πως έχεις δίκιο,απλά καμμιά φορά...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1614 στις: 27/06/11, 10:19 »
Μαλακες(με καθε σεβασμο) κανετε συζητηση με τον germ?Δηλαδη ημαρτον ???
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1615 στις: 27/06/11, 10:21 »
Κατάλαβα το λάθος μου!!!

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1616 στις: 27/06/11, 10:24 »
Συμφωνώ ότι η εικόνα είναι πλασματική. Είναι γνωστό ότι οι μηχανισμοί που λειτουργούν πίσω απο το καπιταλιστικό σύστημα (βλ. χρηματοπιστωτικό, τραπεζικό, οίκοι αξιολόγησεις κλπ.) ευνοούν το 0.1% του πληθυσμού ενώ το υπόλοιπο 99.9% ψάχνει λεφτά κάτω απ'το μαξιλάρι. Υπογραμμίζω ότι δεν αναφέρομαι στον καπιταλισμό καθεαυτό αλλά στους τρέχοντες μηχανισμούς στο υπόβαθρο. Για να μη παρεξηγηθώ.

Μήπως δεν είναι γενικότερο το θέμα; Μη κοιτάτε μόνο τις "πολιτισμένες" χώρες. Η ίδια νοοτροπία είναι που οδηγεί στη δημιουργία των λεγόμενων "Τρίτων Χωρών". Η κατανομή του πλούτου.

Ωστόσο, δεν νομίζω πως ο κόσμος είναι παντελώς άμοιρος ευθυνών. Προφανώς ΔΕΝ φταίνε όλοι. Το αντίθετο είναι η γραμμή που θέλουν να περάσουν ορισμένοι, και απ' έξω (εταίροι & σια) και απο μέσα (Πάγκαλος κλπ.). Αλλά η επιμονή στα ίδια πρόσωπα, η έλλειψη απαιτήσεων όταν το ένα σκάνδαλο σκάει μετά το άλλο και η λογική "να τρέξω να βγω φωτογραφία όταν σφίγγω το χέρι του εκάστοτε υπουργού" είναι μερίδιο ευθύνης.

Και στον συνδικαλισμό, κατα την άποψή μου, υπάρχει μεγάλη βρωμιά. Κυρίως στους αρχισυνδικαλιστές. Εγώ πιστεύω, γιατί αυτό έχω καταλάβει, ότι εκμεταλλεύτηκαν τις ανάγκες των εργατών και χαμηλόμισθων για να αναρριχηθούν και να βολευτούν. Πού και πού ξεσηκώνουν και τον κόσμο για πορείες και συλλαλητήρια (δικαίως ή αδίκως), γίνεται ο χαμός με γνωστούς-αγνώστους/αστυνομίες, αποπροσανατολίζεται η κοινή γνώμη και φτου κι απ' την αρχή. Πόσες φορές το είδαμε το έργο;

Όσο για την εργατικότητα των Ελλήνων, κι εδώ υπάρχει στοχοποίηση. Απο πού προκύπτει ότι είναι λιγότερο εργατικοί ή αποδοτικοί απ'τους άλλους δηλαδή; Αν για μια δουλειά χρειάζονται 5 άτομα, κι εσύ έχεις προσλάβει 10, προφανώς κάποιοι θα υπολειτουργούν. Θα στιγματιστούν όλοι δηλαδή επειδή λουφάρουν κάποιοι λόγω κακής οργάνωσης;

Νομίζω ότι όσο συνεχίζουμε να μιλάμε για το θέμα τόσο επιστρέφουμε σε κάποια βασικά σημεία. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση, δε μπορεί να είχες κοινωνία αγγελικά πλασμένη και οι πολιτικοί να ήταν τα αποκλειστικά λαμόγια, ούτε το αντίθετο σε κοινωνία σκάρτη να υπάρχουν πολιτικοί-μεσσίες.

ΥΓ: Χωράει πολύ εμβάθυνση για το θέμα. Από οικονομικής/πολιτικής πλευράς μέχρι κοινωνικής. Αλλά δεν είναι όλα για αυτήν την ενότητα.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1617 στις: 27/06/11, 10:52 »
Φιλε μου εδω και 65 σελιδες εχουμε ανααλυσει τα περισσοτερα αν οχι ολα οσα λες.
Σαφως και εχουν ευθυνες οι πολιτες και ο λαος γενικα. Αυτοι τους ψηφιζανε τοσα χρονια παροτι νιωθανε στο πετσι τους την σαπιλα και την διαφθορα σε ολους τους τομεις της ζωης. Αυτοι επισης συνεχισαν να τους ψηφιζουν, ειτε για προσωπικα ωφελη, ειτε γιατι ο μεσος Ελληνας ψηφιζει οπαδικα (μιας και ποτε δεν ειχε την παιδεια για να γινει πολιτικο ων) κτλ.
Αλλα αυτα ειναι πραγματα που πρεπει να μας απασχολησουν αφου δουμε πρωτα τι κανουμε εδω και τωρα. Αν θελουμε δηλαδη να δυαλισουμε αυτη την χρονια κατασταση ή οχι. Τωρα πως γινεται καποιοι να πιστευουν οτι με το ξεπουλημα της δημοσιας περιουσιας, το στραγγιγμα των μικρων, μικρομεσαιων του λαου, την καταργηση ολων των θεμελιωδων δικαιωματων και ιδιατερα οσων αφορουν την εργασια και προνοια, θα αλλαξει προς το καλυτερο η κατασταση της χωρας, αυτο μου διαφευγει (και μαλλον και στους ιδιους).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1618 στις: 27/06/11, 10:58 »

Αλήθεια ποιοί είναι οι βολεμένοι; Αυτοί που λένε οτι πρέπει να σφίξουμε τα ζωνάρια και επιτέλους να δουλέψουμε και να συνεργαστούμε σαν χώρα έστω και αν αυτό απαιτεί απολύσεις, μείωση των μισθών και οδυνηρές αλλαγές, οι αυτοί που με την πρώτη δυσκολία μου βγαίνουν στην πλατεία για να κλάψουν που χάνουν τα συνδικαλιστικά τους κεκτημένα; Μιλάμε για δουλειά, αλήθεια έχουμε δεί πως δουλεύουν οι πολιτισμένοι λαοί, με τι τάξη και οργάνωση, δυστυχώς στην Μπανανία που φτιάξαμε ζούμε υπό τον φόβο της επανάστασης των κηφήνων, αυτών που ολημερίς έμαθαν να εκτελούν μισθωμένο ξύσιμο, αυτών που περιμένουν να πάει 11 η ώρα για να πάνε για καφέ..Αυτοί είναι οι Αγανακτισμένοι σας, να τους χαίρεστε! Αυτά κατάφερε ο συνδικαλισμός στην Ελλάδα, να φτιάξει μια χώρα αντιπαραγωγική/εχθρική στον νέο άνθρωπο και πλήρως αποβιομηχανοποιημένη που τρώει από τα σωθικά της, που τα πάντα τα εισάγει και τίποτα δεν εξάγει.

Ε λοιπόν όχι, δεν θα πιστέψω το παραμύθι που σας βολεύει, ότι κάποιοι πεφωτισμένοι ή κάποια ελίτ θέλει το κακό του "λαού". Προτιμώ να αναζητήσω τις ευθύνες στον εαυτό μου και στο περιβάλλον μου. Έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν.

Προφανώς στο κίνημα των Αγανακτισμένων υπάρχουν και κάποιοι που δε θα πρεπε να ηταν, καθότι υπάρχουν και υπαλληλοι του δημοσιου που τα ξυναν και τα ξυνουν, υπαρχουν ψευτοεπαναστατες φοιτητες 30 χρονων και ναι, υπαρχουν και συνδικαλιστες του κώλου (αν και αυτοι εμφανιστηκαν τωρα τελευταια στο κινημα αφου ειδαν οτι κανοντας μονοι τους διαδηλωση ειναι...μόνοι τους  :P ...)
Το θέμα μας δεν είναι να σκιαγραφήσουμε το προφιλ του καθενος στο Συνταγμα, αλλά να συμφωνησουμε στο γεγονος οτι τουλαχιστον ''ξυπνησαμε''. Όπως εσυ μου λες για του κηφηνες μπορω και εγω να σου πω για τον μαθητη ή τον φοιτητή που η οικογενεια του τα εβγαζε περα δυσκολα και τωρα δυσκολοτερα και δεν εχει και σχεδον καμια ευθυνη για την κατασταση.  Προφανως ακομα ο καθενας κοιταει την παρτυ του, δεν αλλαξε η νοοτροπια που ειχε ο Ελληνας εδω και τοσα χρονια σε ενα βραδυ, προφανως αν μπορει να βολευτει καπου θα βολευτει, αλλα ασυνειδητα πολεμα αυτο το συστημα που θα του εκανε ευκολοτερη τη ζωη.

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1619 στις: 27/06/11, 13:09 »
Επειδη ανεφερα για τις εκλογες κατι πιο πανω


Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1620 στις: 27/06/11, 14:44 »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1621 στις: 27/06/11, 15:58 »
http://www.aixmi.gr/index.php/kai-autos-phgainei-syntagma/

germ ΟΛΟΙ αυτοι πηγαινουν Συνταγμα.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1622 στις: 27/06/11, 16:52 »
Και τελος, ναι ειμαστε ολοι ισοι φιλε μου. Ολοι εχουμε τα ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις. Τουλαχιστον ετσι θα επρεπε να ειναι, γιατι οπως βλεπεις τελικα δικαιωμα εχεις οσο εχεις χρημα και οσο πιο πολυ χρημα εχεις τοσο πιο "δικ(α)ιο" εχεις...
Οσο για το παραδειγμα με τον γκρεμο ειναι οντως πολυ πετυχημενο και τωρα καταλαβαινεις πως αισθανονται ολοι αυτοι τοσα χρονια που φωναζανε για ΟΝΕ, ΕΕ, ΝΑΤΟ και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις... Αυτους ομως κατι καλοπαιδα σαν του λογου σου (λεγε με πλειοψηφια) τους πηρατε στον λαιμο σας και πεσανε στον "γκρεμο" της ΕΕ μαζι σας...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1623 στις: 27/06/11, 17:51 »
Φυσικά και δεν μπόρεσα να διαβάσω και τις 62 σελίδες του thread. Φυσικά επίσης δεν εχω την απόλυτη γνώση στο θέμα. Τα οικονομικά δεν τα έχω σπουδάσει και για τα πολιτικά δεν είναι δυνατόν να γνωρίζω όλα τα δεδομένα αυτής της ιστορίας. Δεν πιστεύω μάλιστα ότι ούτε καν ο πρωθυπουργός μας τα γνωρίζει. Θα πω λοιπόν αυτό που αισθάνομαι με όποια σημασία και αν έχει αυτό.

ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΙ : Δεν είναι δυνατόν να συμφωνούν τόσες δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι μεταξύ τους , ή να έχουν κοινούς στόχους και οράματα. Αυτό όμως που είναι δυνατόν, είναι να εκφράζουν την αίσθηση, ότι τόσα χρόνια τους κοροιδέψανε και ότι δεν έχουν καμμιά διάθεση να εξακολουθούν αυτοί και μόνο αυτοί να πληρώνουν τη νύφη. Αυτό είναι λογικό και επιτρέψτε μου να πω θεμιτό. Θεωρώ επίσης εντελώς άσχετο το τι ψηφίζανε πριν ή σε ποιά επαγγελματική ομάδα ανήκουν. Αυτοί οι διαχωρισμοί ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ευνοούν. Όποιος λοιπόν είναι καθεστωτικός μπορεί να συμφωνεί με αυτόν τον τεχνητό διχασμό που προσπαθούν λυσσασμένα να περάσουν μέσα από ΜΜΕ και blogs .

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΔΡΑΧΜΗ : Όσο και να φοβίζει, είναι ένα όπλο το οποίο μπορεί να το χρησιμοποιήσει η Ελλάδα σε αντίθεση με αυτό που συμβαίνει τώρα, που είμαστε δηλαδή ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΞΑΡΤΩΜΕΝΟΙ από τους Ευρωπαίους .

ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΥΡΩΖΩΝΗ : Όπως επίσης και η έξοδος από την Ευρωζώνη είναι όπλο. Ένα όπλο που θα μας ανοίξει αγορές που σήμερα είναι κλειστές για εμάς.

ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ : Και φυσικά τα παραπάνω δύο θα μπορούσαν να είναι ο ΔΙΚΟΣ ΜΑΣ εκβιασμός απέναντι στην Ευρώπη. Είναι σωστό να εκβιάζεις ; Όχι βέβαια... Είναι σωστό όμως να εκβιάζουν εμάς , όπως κάνουν τώρα; Χειρότερο ακόμα.

ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ : Αν δει κάποιος προσεκτικά τις δηλώσεις των Ευρωπαίων αξιωματούχων, όλοι τους θέλουν να περάσει το μεσοπρόθεσμο για να "ΕΙΝΑΙ ΒΙΩΣΙΜΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΧΡΕΟΣ". Και τελικά γλώττα λανθάνουσα...λέει ακριβώς αυτό. Ότι τους Ευρωπαίους δεν τους ενδιαφέρει να ξεχρεώσουμε, αλλά να παραμένουμε χρεωμένοι, δηλαδή να ΕΙΝΑΙ ΒΙΩΣΙΜΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ και όχι η οικονομία της χώρας. Ενδιαφέρουσα επιλογή...

Ε.Ε : Πιστεύω ότι αργά ή γρήγορα αυτό το μόρφωμα που θέλησε να καθυποτάξει οικονομικά τους λαούς της Ευρώπης θα διαλυθεί.  Οι υπερδυνάμεις αυτή τη στιγμή δεν είναι τα κράτη , αλλά κάποιοι επενδυτές και κάποιες τράπεζες ανά τον κόσμο. Στο Μεσαίωνα είχαν αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο με τους Ναϊτες τους οποίους αποφασίσανε και εξαφανίσανε όμορφα κι απλά. Σήμερα ποιά θα είναι η επιλογή; Λαοί ή τραπεζίτες;

ΕΚΛΟΓΕΣ : Όσο το δυνατόν συντομότερο για να σωθεί και το τελευταίο ίχνος αξιοπρέπειας της Δημοκρατίας μας. Δεν είναι δυνατόν να κυβερνά και να αποφασίζει για τόσο σοβαρά θέματα μιά κυβέρνηση που δεν πιάνει σήμερα ούτε το 19% στις δημοσκοπήσεις , που παλινδρομεί ανάμεσα σε παραιτήσεις και ανασχηματισμούς  και που τυπικά έχει κάποιον έστω κι έτσι εκλεγμένο Πρωθυπουργό (Παπανδρέου) και ουσιαστικά έναν άλλον (Βενιζέλος) μόνο και μόνο για να πιαστούν από τα μαλλιά τους οι εσωκομματικές διαφωνίες του ΠΑΣΟΚ .


Αυτά έχω εγώ προσωπικά στο μυαλό μου όταν κατεβαίνω στη πλατεία. Μπορεί να κάνω και λάθος. Άλλωστε το είπα στην αρχή. Μιά γνώμη έχω , όπως έχουμε όλοι μας. ΟΧΙ ΣΤΟ ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ. ΟΧΙ ΣΤΟ ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ .
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ήρθε το ΔΝΤ...
« Απάντηση #1624 στις: 27/06/11, 21:00 »
Είναι φυσιολογικό οτι σε 62 σελίδες θέμα θα ακουστούν τα πάντα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση δεν είναι η αντίδραση η οποία είναι καλοδεχούμενη όταν τεκμηριώνεται αλλά ο χλευασμός, η ειρωνεία και οι προσωπικές επιθέσεις-στοχοποιήσεις και φίμωση χρηστών που πήγαν κόντρα στο ρεύμα, ενέργειες που ορισμένες φορές προέρχονται και από τους ίδιους τους moderators! Φαίνεται οτι ορισμένοι έχουν παρει πολύ σοβαρά την "ηλεκτρονική δημοκρατία" σπαταλώντας άπειρες ώρες εδώ μέσα και δρώντας σε ρόλο δικαστή, χλευαστή και κλειδοκράτορα της κανονικότητας και ομοιογένειας του φόρουμ.

Ας πάω στο θέμα τώρα.

Στο πλαίσιο που επιλέξαμε να ζήσουμε σαν λαός (ΕΕ, ανοιχτή αγορά και κοινό νόμισμα) το μνημόνιο και η προσφυγή στο ΔΝΤ ήταν αναγκαία γιατί πολύ απλά δεν υπήρχε άλλη επιλογή όπως ήρθε η κατάσταση. Ακόμα και να έπαιρναν μέτρα πρίν ξεσπάσει η κρίση στα ίδια θα ήμασταν. 

Μόνο άν είχαν ληφθεί αυτά τα μέτρα σε ελαφρώς ηπιότερη μορφή προ δεκαετίας θα είχαμε ελπίδες να μην φτάσουμε στο σημείο που είμαστε σήμερα. Η ευθύνη των κυβερνήσεων είναι μεγάλη, μεγαλύτερη όμως είναι η ευθύνη των συνδικάτων που πίεζαν μια ζωή για δικαιώματα χωρίς υποχρεώσεις και μπλόκαραν κάθε αναπτυξιακό μέτρο στην χώρα. Τώρα το μνημόνιο παρά την σκληρότητά του μας αναγκάζει να κάνουμε πράγματα που δεν είχαμε το θάρρος να κάνουμε τόσα χρόνια μόνοι μας όμως κανείς δεν μιλάει για αυτό και για το πώς φτάσαμε εδώ που είμαστε σήμερα.

Αλήθεια, που είσασταν εσείς οι Αγανακτισμένοι την προ ΔΝΤ εποχή όταν:

Όταν οι ίδιοι που σήμερα φωνάζετε, καταναλώνατε  12% πάνω από τον μέσο όρο της ΕΕ, ενώ το εισόδημά σας ήταν 5% κάτω του μέσου όρου και η παραγωγικότητα της εργασίας σας  20% χαμηλότερη;

Όταν εσείς και οι γονείς σας αρχίσατε να παίρνετε σύνταξη στα 55 παίρνοντας το σκανδαλώδες  ποσοστό του 96% των μέσων αποδοχών και επιβαρύνοντας το ΑΕΠ με 13,5% –ενώ αντίστοιχα οι “μη αγανακτισμένοι” μαλ**ες στις χώρες του ΟΟΣΑ άρχιζαν να παίρνουν σύνταξη στα 63, έπαιρναν μόλις το 61% των αποδοχών τους και επιβάρυναν το ΑΕΠ με 10%;

Όταν η Παγκόσμια Τράπεζα κατέτασσε την Ελλάδα 81η από 202 χώρες στην πάταξη της διαφθοράς και η Διεθνής Διαφάνεια την ταξινομούσε το 2009  σαν την χώρα με τον πιο διεφθαρμένο δημόσιο τομέα μεταξύ των EΕ-27;

Όταν οι συντεχνίες επέβαλλαν κάθε είδους εμπόδια στην αγορά  εργασίας που καταλαμβάνει τη χειρότερη 5η θέση στον ΟΟΣΑ; Με αποτέλεσμα η ανεργία μεταξύ των νέων να φτάνει στο 20%, και να αποθαρρύνονται οι ξένες επενδύσεις;

Όταν  στην Ελλάδα οι «προοδευτικές δυνάμεις» οικοδομούσαν ένα  νομικό   πλαίσιο που στοχεύει στην εξόντωση των επενδυτών: Σύμφωνα με την  μελέτη   Doing Business 2011 της Παγκόσμιας Τράπεζας, η Ελλάδα  αξιολογείται    154η μεταξύ 183 χωρών ως προς την ποιότητα και εφαρμογή  των νόμων που   αφορούν την προστασία των επενδυτών.

Όταν οι δημόσιοι υπάλληλοι έστηναν το μεγαλύτερο φαγοπότι που  γνώρισε ο πλανήτης δημιουργώντας έναν δημόσιο τομέα όπου οι δαπάνες  μισθών και συντάξεων του δημοσίου τo 2009 απορροφούν το 55% των εσόδων  του δημοσίου σε σχέση με το 38% αντίστοιχα που απορροφούν στην υπόλοιπη Ευρώπη;

Όταν στην Ελλάδα το κράτος/συντεχνίες επέβαλλαν την μεγαλύτερη χρήση διοικητικών μέτρων εναντίων των επιχειρήσεων στην ΕΕ;

Όταν τον Μάιο πριν από ένα έτος κάτι άλλοι «αγανακτισμένοι» δολοφονούσαν εν ψυχρώ τρεις εργαζόμενους επειδή οι τελευταίοι αρνήθηκαν να υπακούσουν στις ντιρεκτίβες τους;

Όταν τα παλικάρια του ΚΚΕ συνελάμβαναν το περασμένο έτος τους  900 τουρίστες-εισβολείς του  κρουαζιερόπλοιου Ζενίθ επιβάλλοντας στο ισπανικό πρακτορείο να βγάλει την Ελλάδα από το σχεδιασμό των «ιμπεριαλιστικών» κρουαζιερών που οργάνωνε;

Όταν επί δεκαετίες τώρα άλλοι  «αγανακτισμένοι» καταστρέφουν τις πανεπιστημιακές εγκαταστάσεις, εμποδίζουν τα μαθήματα και  εξευτελίζουν τους καθηγητές απαξιώνοντας έτσι ακόμα περισσότερο την τριτοβάθμια  εκπαίδευση;

Όταν τα διπλώματα  ευρεσιτεχνίας στην Ελλάδα είναι μόλις 0,2%δηλαδή δέκα φορές λιγότερα από αυτά που της αναλογούν σε σχέση με τον πληθυσμό της;

Όταν ο μέσος όρος απόδοσης των Ελληνόπουλων στις διεθνείς εξετάσεις στην PIZA ήταν ο χαμηλότερος μεταξύ των χωρών του ΟΟΣΑ-με εξαίρεση το Μεξικό και την Τουρκία; Παρά το γεγονός ότι η Ελλάδα απασχολεί τους περισσότερους εκπαιδευτικούς ανά μαθητή σε σύγκριση με τον ευρωπαϊκό μέσο όρο;

Για όλα αυτά και πολλά άλλα σας παρακαλώ, επιτρέψτε μου να έχω τις αμφιβολίες μου για τα αγαθά κατά τα άλλα κίνητρα των αγανακτισμένων.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/06/11, 21:06 από Germ1984 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/03, 21:36
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
ΗΡΘΕ Ο ΙΟΡΔΑΝΗΣ!

Ξεκίνησε από bartatilas « 1 2 » Βιβλίο Εντυπώσεων

26 Απαντήσεις
10136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/03, 13:10
από jagmaster
10 Απαντήσεις
4331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/05, 13:20
από Stergios Kourou
1 Απαντήσεις
4026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/09, 13:31
από Tanglewood
28 Απαντήσεις
10441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 19:12
από adr1anos
Roland GR-55 Ηρθε!

Ξεκίνησε από elrich « 1 2 3 » Εφέ

51 Απαντήσεις
16615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/11, 19:05
από denisgiann
14 Απαντήσεις
5657 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/11, 14:00
από Johnkokk
22 Απαντήσεις
7092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/12, 13:36
από Xtasy
0 Απαντήσεις
1242 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/20, 22:12
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/23, 02:10
από diji grampsas