Αποστολέας Θέμα: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA  (Αναγνώστηκε 7575 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mikemike

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« στις: 22/03/11, 20:07 »
Καλησπερα σε ολους σας.Συγνωμη αμα εχω κουρασει με τισ αποριες μου η αν εχει ξαναπαντηθει αυτο το Topic.
Λοιπον θελω εναν μικρο λαμπατο ενισχυτη για το σπιτι και εχω καταληξει σε αυτον εδω
http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm
Εχετε να μου προτεινεται τιποτα καλυτερο ?

Αποσυνδεδεμένος Stb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #1 στις: 22/03/11, 22:56 »

Δεν ξέρω τι μουσική θες να παίξεις και πόσα θες να διαθέσεις, αλλά
Κλάσεις ανώτερο, και όχι μόνο ότι κάνει τα διπλά λεφτά - ανώτερη ποιότητα υλικών - κατασκευής - μεταπωλητική αξία είναι ο Blackstar HT-5 Combohttp://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5_combo.htm
Μην συγκρίνεις μόνο τις προδιαγραφές των προιόντων. Και βέβαια πρέπει να τους ακούσεις από κοντά με το όργανο σου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #2 στις: 22/03/11, 23:02 »
Δεν ξέρω τι μουσική θες να παίξεις και πόσα θες να διαθέσεις, αλλά
Κλάσεις ανώτερο, και όχι μόνο ότι κάνει τα διπλά λεφτά - ανώτερη ποιότητα υλικών - κατασκευής - μεταπωλητική αξία είναι ο Blackstar HT-5 Combohttp://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5_combo.htm
Μην συγκρίνεις μόνο τις προδιαγραφές των προιόντων. Και βέβαια πρέπει να τους ακούσεις από κοντά με το όργανο σου.


Aπό περιέργεια, εσύ που τον είδες και τον άκουσες τον Ultra; Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #3 στις: 22/03/11, 23:26 »
Δυστυχώς όχι στην Ελλάδα.
Berlin last month...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #4 στις: 28/03/11, 21:20 »

Δεν ξέρω τι μουσική θες να παίξεις και πόσα θες να διαθέσεις, αλλά
Κλάσεις ανώτερο, και όχι μόνο ότι κάνει τα διπλά λεφτά - ανώτερη ποιότητα υλικών - κατασκευής - μεταπωλητική αξία είναι ο Blackstar HT-5 Combohttp://www.thomann.de/gr/blackstar_ht5_combo.htm
Μην συγκρίνεις μόνο τις προδιαγραφές των προιόντων. Και βέβαια πρέπει να τους ακούσεις από κοντά με το όργανο σου.



Δηλαδη τα πηρες τα ανοιξες ειδες τι πυκνωτες χρησιμοποιει το ενα και τι το αλλο και εβγαλες πρωτο το Ht-5...


Το VHT ειναι πραγματικο λαμπατο μηχανακι, το HT-5 ειναι ενα περιπου πεταλι σε και εγω δεν ξερω τι πλεον τελικο...Αλλο το ενα αλλο το αλλο, με ωραιες στιγμες και το ενα και το αλλο προφανως.


Παντως μια φορα η blackstar πολυ ποιοτικα υλικα δεν βαζει ουτως η αλλως στα φτηνα της προιοντα.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #5 στις: 29/03/11, 01:55 »
το HT-5 ειναι ενα περιπου πεταλι σε και εγω δεν ξερω τι πλεον τελικο...Αλλο το ενα αλλο το αλλο, με ωραιες στιγμες και το ενα και το αλλο προφανως.


Παντως μια φορα η blackstar πολυ ποιοτικα υλικα δεν βαζει ουτως η αλλως στα φτηνα της προιοντα.


Συμφωνώ. Είναι σαν ένας προενισχυτής 12AX7 με ένα solid state OD/Distortion που καταλίγει σε μια EL84. Καμία σχέση με τους artisan. Δεν είναι άσχημο μηχανάκι αλλά προσωπικά δεν ικανοποίησε τις απαιτήσεις μου από ένα λαμπάτο. Το ίδιο και ο 20/40.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #6 στις: 29/03/11, 02:47 »
Ουτε καν EL84! Παω στοιχημα το υπεθεσες γιατι λες 5 watt, λαμπα, μια τελικη ε ταξη Α EL84 θα ειναι. Ε δεν ειναι, αυτοι λενε οτι εχουν κανει τη διπλοτριοδο ταξη A/B εσωτερικα και χρησιμοποιυν μια 12..7 η και εγω δεν ξερω τι ως τελικη. Αμα βγαζει 5 καθαρα watt εμενα γραψε μου. Αν δεν παιζει και τιποτα αλλο.


Επισης πως ειναι ρυθμισμενοι οι 20/40 στο αλλο ακρο και με EL34 καταφερνουν να βγαζουν τοσο λιγα watt (κυριως στον 20ρη αναφερομαι)...?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #7 στις: 29/03/11, 10:37 »
Πάντως μία βόλτα στις αγγελίες και βλέπει κανείς VHT 6 να πωλούνται, και μάλιστα με λίγο χρόνο στην κατοχή των ιδιοκτητών τους..
Για ότι τυχόν σας λέει αυτό..
Ίσως δεν έχουν τίποτε κακό και τα δύο αυτά τα μηχανάκια, όπως και διάφορα άλλα σε αυτή την κατηγορία watt και τιμής, απλά οι ιδιοκτήτες τους τα αγοράζουν για να πάρουν ένα entry level λαμπάτο ήχο και καταλήγουν με.. καλό "πεταλάτο" ήχο..  :roll
Προσωπικά έχω τοποθετηθεί:
Πραγματικά καλός λαμπάτος ήχος distortion με λιγότερα από 3-4 στάδια προενίσχυσης δεν γίνεται.
Στο θέμα αυτό, ο VHT είναι σαφώς πιο μπροστά.
Τι να σου κάνουν τα opamps και τα τεχνάσματα με μία λυχνία.. αμα θέλω solid state παραμόρφωση, έχω πετάλια και μάλιστα που σκίζουν.
 
« Τελευταία τροποποίηση: 29/03/11, 10:51 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #8 στις: 29/03/11, 11:30 »
Ειναι καλο να τοποθετεισαι ιδιαιτερα απο τη στιγμη που εχεις τοσες γνωσεις, αλλα οφειλω να υπερασπιστω το θεμα, μια λυχνια-παραμορφωση.


Το hughes and kettner tube 20 θα το βαλω κοντρα ως ενα επιπεδο εντασης μεσα απο καλη καμπινα με οποιο μηχανημα θελει οποιοσδηπωτε. Βγαζει φοβερο ηχο και τα αλλα ειναι τεχνικοτητες. Για να μη παρεξηγηθω δεν ειναι καν δικο μου μηχανημα! Απλα το γνωριζω και μαρεσει. Ψαχνοντας το, οχι οτι θα το μαντευα, εχει 2 ολες και ολες 12ax7. Η μια ειναι phase inverter οποτε...


Φυσικα και απο την phase inverter μπορεις να παρεις παραμορφωση (κατοχοι orange tiny terror αλλα και plexi να κανουν ενα βημα μπροστα!). Αλλα η hughes and kettner κανει κοψε ραψε ενισχυσε ΚΑΙ με solid state στοιχεια στο κυκλωμα της.


Για την blackstar, πιστευω οτι το παει αλλου με παρομοια μεθοδολογια.

Προσωπικα δε μαρεσει ο ηχος της, αλοιμονο ομως αν δεν εχουν βγει μερακλιδικα κλιπακια απο HT-5 σε διαφορα στυλ.



Οπως ειχες πει σε ενα αλλο post διαφορετικη ηλεκτρονικα η πεταλαδικη παραμορφωση, διαφορετικη η full (το κατα δυναμη...) λαμπατη, διαφορετικη και ως ενα σημειο η μεθοδολογια αυτων των κατασκευαστων. Για το blackstar για τοσο gain θα το μαντευα οτι κατι τρελαινεται εκει μεσα και δεν λαμπει το βραδυ, το kettner ειναι vintagaδικο και επρεπε να δω το manual για να σιγουρευτω (και θα παθεις πλακα αν σου πω οτι με μετριως ευαισθητο μεγαφωνο και τελως παντων κατασκευη και μετασχηματιστες που καλυτερα να μη βγαλεις μεζουρα να τους μετρησεις γεμισαμε σε unmiced live χωρο κοντα 200 ατομα με μια χαρα, γεματο ηχο...

Οποτε προσωπικα ισως θα μετετρεπα το συμπερασμα σου στο "πραγματικα καλος λαμπατος υπερβολικα high gain προς modern ηχος με λιγοτερα απο 3-4 σταδια λαμπατα δεν γινεται" γιατι στο ροκ μια χαρα φαινεται να τα πανε!


Παρεμπιπτοντως αντε μετα να ποιασεις το cold clipping stage των SLO/5150/rectifier σα μεθοδο και το πως ταϊζει ο καθενας το tonestack του με ρευμα...Γενικα ο,τι παιρνεις ειναι απλα ενα τεραστιο αθροισμα απο...λεπτομερειουλες. Ειτε εινα solid state ειτε λαμπιτσες...


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #9 στις: 29/03/11, 12:59 »
Η τοποθέτηση μου είναι γενική, αλλά μιας και έκανες τον κόπο να το αναλύσεις, και μάλιστα συμφωνώ με τις τοποθετήσεις σου, θα το διευκρινήσω λίγο ακόμα, διότι αν και ενδιαφέρουσα η διόρθωση σου, θα παραμείνω στην αρχική μου φρασεολογία.

Μιλάω για 3-4 στάδια, όχι λυχνίες (για τους φίλους που δεν έχουν τις εξειδικευμένες γνώσεις του φίλου tech21man κάθε προενισχύτρια λάμπα έχει 2 στάδια ενίσχυσης) και δεν περιλαμβάνω σε αυτά τον phase inverter γιατί τότε θα μίλαγα για πάνω από 4-5 στάδια.

Θα το πω πολύ απλά:
Με ένα στάδιο input gain στην V1 και ένα ακόμα στάδιο tone stack driver ή follower, τι ακριβώς περιμένουμε να παράξει ικανοποιητική παραμόρφωση?.
Όχι υπερβολικα high gain που αναφέρθηκε, αλλά ούτε καλό rock distortion δεν θα πάρεις.
Γιαυτό μιλάω για πάνω από 3-4 στάδια και από ότι λες και εσύ, μάλλον και λίγα λέω.

Γιαυτό άλλωστε όταν βλέπουμε λαμπάτους με 2 προενισχύτριες λάμπες και κάτω που έχουν heavy ήχο, ψάξτε καλύτερα, κάπου υπάρχει ένα κρυμμένο "πεταλάκι" με την μορφή πρόσθετων εξαρτημάτων πυριτίου.

Και ρωτάω:
Εάν έχεις μαζέψει με κόπο και έχεις πληρώσει εκατοντάδες ευρώ για "λαμπάτο" ενισχυτή, θέλεις πράγματι η παραμόρφωση σου να προέρχεται από ευτελή εξαρτήματα που κοστίζουν κάτι λεπτά του ευρώ?..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #10 στις: 29/03/11, 21:15 »
Η απαντηση μου θα ηταν, οτι θα με ενοιαζε πρωτιστως ο ηχος και απο εκει και επειτα δε θα ειχα καποιο "ψυχολογικο" (!) θεμα αν οντως εβαζε και το χερακι του μια διοδος η ενα τρανζιστορ μεσα.


Βεβαια μου αρεσε η κλιμακα που το εθεσες. Ειπες εκατονταδες ευρω! Αν ελεγες χιλλιαδες θα απαιτουσα μαλλον κορυφαια υλικα σε ολο το μηκος του κυκλωματος. Αν και παλι επρεπε να εχει και ενα φτηνο silicon κυκλωμα για να βγαλει τον ταδε ηχο που θα με τραβουσε μεσα ε τι να κανουμε.

Περα απο το ποσο θεωρουμε οτι αξιζει ενας ενισχυτης, το marketing, το δικτυο διανομης κτλ, στο τελος της ημερας υπαρχουν καποια απτα πραγματα (κοστος και ποιοτητα υλικων και τροπος συναρμολογησης αυτου στο χερι η μη και σε ποιο εργοστασιο) και το γνωστο ερωτημα. Σαρεσει? Ποσο σαρεσει? Θα τον πληρωσεις? Αν δεν αξιζει υπαρχει αλλος σαν και αυτον με πιο καλο value for money?

Το τελευταιο ειναι λιγακι βομβα.


Γιατι για παραδειγμα εχεις τους diezel που ειναι...κορυφαιοι σε αρκετα πραγματα, βαζουν καλα υλικα, εχουν κανει αρκετες κοτσανες σε καποια θεματα (απαραδεκτοι στη μεταφορα κατασκευης καμπινων στην Αμερικη αλλα προς τιμην τους το κατηργησαν!) ΔΕΝ εχουν marketing, τρελη διαφημιση, endorsements και ομως οι ενισχυτες τους ειναι πανακριβοι, πιο ακριβοι απο αλλους που εχουν τα παραπανω + εξτρα χαρακτηριστικα και καλα επισης υλικα.


Τελικα ομως, αν σαρεσει, αντε βρες αλλον που να ακουγεται σα VH4 κλωνος κοκ. Οχι να φερνει λιγο, αλλα να πεις αυτο ειναι...


Δεν εχει! Ουτε καν σχηματικα μπορεσα να βρω. Οποτε αν κουνησει το καροτο ο κυριος Diezel και ο κυριος Stapfer και σου πει 4000 ευρω μαλλον δεν μπορεις να κανεις και τιποτα! Αν μπορεις βρες κατι αλλο!!!


Ακραιο, αλλα δεν ειναι ολα κοστος υλικων τελικα...Εντυπωσιακο επισης το ποσοι καλλιτεχνες παγκοσμιου εμβελειας σκανε μυτη με diezel στα live και τους εχουν πληρωσει κιολας κανονικα.


Απο την αλλη ενα στανταρτ στον metal ηχο για παραδειγμα ειναι ο 5150. Τιποτα δεν τον ποιανει στον...5150 ηχο. Και κοστιζει "ψιχουλα" σα μεταχειρισμενος  (απο 350 λιρες π.χ. το 212 κομπο) και φτιαχνεται στις ΗΠΑ με αποδεδειγμενα αξιοπιστα υλικα. Αλλα ο peavey ειναι τρελος εμπορας περα απο κατασκευαστης ενισχυτων.


Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #11 στις: 30/03/11, 13:59 »
Βεβαια μου αρεσε η κλιμακα που το εθεσες. Ειπες εκατονταδες ευρω! Αν ελεγες χιλλιαδες θα απαιτουσα μαλλον κορυφαια υλικα σε ολο το μηκος του κυκλωματος. Αν και παλι επρεπε να εχει και ενα φτηνο silicon κυκλωμα για να βγαλει τον ταδε ηχο που θα με τραβουσε μεσα ε τι να κανουμε.
Και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.

Θα σου πω γιατί αναφέρθηκα στην κλίμακα των εκατοντάδων ευρώ και όχι των χιλιάδων, καθώς και το γιατί δεν συμφωνώ πάντα, με το σκεπτικό -"μου αρέσει ο ήχος του, όλα καλά τον παίρνω".

Λέμε πολλές φορές, -άκουσε τον και αν σου αρέσει εσένα, πάρτον, μην ακούς τίποτε άλλο.
Παιδιά δεν είναι έτσι..
Εγώ θα ρωτήσω:
Με τί αυτί και τι εμπειρία ακούει αυτός και κρίνει? Από που προέρχεται?

Βλέπω/ακούω παιδιά που έχουν δουλέψει σερβιτόροι, ντελίβερι και βενζινάδικο για να μαζέψουν 200-300 ευρώ και να πάρουν τον πρώτο τους "λαμπάτο".
Πριν είχαν κανένα τρανζιστοράτο της φωτιάς, προχθές ακούσαμε και έναν που είχε κόλλημα με τους crate.. τι να πω..

Αυτός λοιπόν με ποιά εμπειρία θα τον ακούσει τον  "λαμπάτο"?.. δεν θα ξετρελαθεί?
Μπορεί να κρίνει τον ήχο και να δώσει τα λεφτά σου σε έναν καλό πραγματικά λαμπάτο χωρίς να έχει ακούσει 3-4 λαμπάτους, δεν λέω των €2000, αλλά έστω του χιλιάρικου?
Σε αυτό λοιπόν, ότι και να δώσεις, θα το πάρει. Από το σκοτάδι, καλή είναι και η συνεφιά. Γιατί όμως να μην έχεις την λιακάδα αν μπορείς?

Πάνε λοιπόν αυτά τα παιδιά και τα δίνουν τα λεφτά τους για "ημι-λαμπάτους" με πεταλάκια μέσα, γιατί ακριβώς τους ακούστηκαν πολύ καλοί με την ελάχιστη εμπειρία που είχαν.

Τον τύπο που θα δώσει €2000-€3000 για κεφαλή, δεν με απασχολεί να τον καθοδηγήσω, ούτε να τον προστατέψω από λάθος αγορά. Εάν παίζεις με τους καρχαρίες, καλό είναι να έχεις και εσύ δόντια, αλλιώς πήγαινες γυρεύοντας.

Εσύ και εγώ τυχαίνει να έχουμε μία επαφή με το αντικείμενο..
Τον φίλο όμως με τα 200-300 ευρώ και χωρίς εμπειρία, θεωρώ ότι είναι καθήκον μας να του πούμε δύο λόγια παραπάνω, πέρα από το τι "του ακούει που του αρέσει να πάρει"..

Και σαφώς το κάνουμε και εγώ, και εσύ που συχνά αναφέρεσαι σε πολύ χρήσιμα τεχνικά στοιχεία, γιατί απλά, πέραν από το υποκειμενικό που στην μουσική σίγουρα είναι σημαντικό, υπάρχει και το αντικειμενικό που είναι και αυτό εξίσου σημαντικό.


 
« Τελευταία τροποποίηση: 30/03/11, 14:01 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #12 στις: 30/03/11, 15:59 »
Ειναι πραγματικα πολυ ωραιο να υπαρχουν ατομα με εμπειρια και γνωσεις οπως πχ ο Ανδριανος & ο Tech21man και να μας ανοιγουν τα ματια ως προς τι πραγματικά πληρώνουμε και γιατί το πληρώνουμε, και φυσικα εαν αξιζει να το πληρωσουμε ή να ριξουμε την προσοχη μας στα λιγα και καλα σημεια που μετρανε στον ηχο, οπως πχ στις λαμπες (ειδος, αριθμος) και στους μετασχηματιστες, αντι πχ για τα πολλα (και περιττα σε πολλες περιπτωσεις...) βατ.

Αληθεια ειχα μια απορια τον τελευταιο καιρο: o Engl Gigmaster 15 ειναι και αυτος "ημιλαμπατος" (αφου εχει "μονο 1" ECC83 double triode preamp tube) ή "καθαροαιμος" λαμπατος?!?

http://www.engl-amps.com/cms/uploads/tx_ddfproducts/310-OM_01.pdf
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #13 στις: 30/03/11, 18:05 »
o Engl Gigmaster 15 ειναι και αυτος "ημιλαμπατος"
Δεν έχω βρεί κάποιο σχηματικό, αλλά δυστυχώς, είναι σίγουρο.
Εάν σκεφτείς ότι έχει κανονικό tone stack συν τα διάφορα περιφεριακά όπως effects loop, υπάρχουν σίγουρα στάδια ενίσχυσης και οδήγησης solid state.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Όλη η ουσία είναι στο πως παράγεται η παραμόρφωση.
Ξέροντας όμως αυτό το γεγονός, τότε πάμε να τον ακούσουμε και αν η χροιά μας κάνει, όλα καλά!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #14 στις: 13/04/11, 14:33 »
Επειδη με ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος ενισχυτής (τον VHT special 6 combo ultra εννοώ), μήπως ξέρει κανείς αν και πώς μπορω να συνδέσω ακουστικά (χωρίς να ακούγεται το ηχείο του φυσικά)?
Έχει μια line out αλλά δεν ξέρω αν γίνεται να συνδέσω εκεί τα ακουστικά μου. Σημείωση: Τα ακουστικά μου είναι ασύρματα και έχουν δικό τους  ρυθμιστικό έντασης (σε περίπτωση που παίζει ρόλο... :) )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #15 στις: 14/04/11, 19:27 »
Με τη line out θα πρεπει να βαλεις κατι σαν speaker emulation για να παρεις αποτελεσμα που να ακουγεται και σιγουρα δεν θα παρεις  τον ηχο των τελικων. Η line out ειναι το preamp του ενισχυτη συνηθως...Επισης δε σημαινει οτι δε θα ακουγεται ο ενισχυτης ωστε να παιζεις σιωπηρα!!! Νομιζω attenuator με εξοδο ακουστικων θα ηταν καλυτερα. Υπαρχει κατι τετοιο αραγε? Αλλα θα κοστισει παραπανω απο τον ενισχυτη...


Αν εχεις ηλεκτρονικο φιλο η ηλεκτρονικες γνωσεις, φτιαξε ενα resistor να τρωει ολα τα watt του ενισχυτη (φτηνο) και απο εκει παρε τη γραμμη και δωσε την σε speaker simulator (αρκετα πεταλια εχουν τετοιο πραγμα ενσωματωμενο. π.χ. ενα φτηνο multieffect που θα εχει και πολλες "καμπινες" για να παιξεις και εφφε).

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #16 στις: 15/04/11, 08:51 »
Σ'ευχαριστώ πολυ Tech21man!
Αν δεν κανω λαθος ο Ultra εχει ενσωματωμενο attenuator (to knob αριστερα)... και οσο για το Line out, το υποψιαστηκα οτι δεν θα mutαρει το ενσωματωμενο ηχειο  :'( *** Μα καλα τοσο δυσκολο ηταν να βαλουν μια εξοδο ακουστικων?!? >:( *** Ετσι κι'αλλιως δεν με ενδιαφερει ο power valve breakup ηχος, προτιμω να παιρνω την παραμορφωση (saturation) απο τις 2 προενισχυτριες λαμπες οταν τις "σπρωχνω" με εξτρα boost (αν και αυτος εχει ηδη κυκλωμα boost ενσωματωμενο). Αντε να δω τωρα πού θα τον βρω να τον δοκιμασω... ::) :P

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #17 στις: 15/04/11, 10:55 »
.. Νομιζω attenuator με εξοδο ακουστικων θα ηταν καλυτερα. Υπαρχει κατι τετοιο αραγε? ..

Έχω ποστάρει αρκετά τέτοια, και τελευταία ένα πολύ απλό, χωρίς cab simulation βέβαια:
Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mikemike

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #18 στις: 15/04/11, 17:03 »
Αμα εισαι κοντα στην θεσσαλονικη ελα να το δοκιμασεις σε εμενα. Τον εχω εδω και 10 μερες και ειμαι υπερ ικανοποιημενος

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #19 στις: 18/04/11, 12:04 »
Αμα εισαι κοντα στην θεσσαλονικη ελα να το δοκιμασεις σε εμενα. Τον εχω εδω και 10 μερες και ειμαι υπερ ικανοποιημενος

Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου για την προσκληση, ομως δυστυχως ειμαι καπως μακρια (Αθηνα...)  :)

Για γραψε εντυπωσεις (κυριως για τα "βρωμικα" του  ;) ) -αν θες και εχεις χρονο φυσικα- . Επισης αυτο το knob στα αριστερα ειναι οντως attenuator?!?
« Τελευταία τροποποίηση: 18/04/11, 12:18 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: VHT SPECIAL 6 COMBO ULTRA
« Απάντηση #20 στις: 20/04/11, 19:03 »
Πολυ ενδιαφερουσα η οαραπανω συζητηση... οποτε σε μια γρηγορη συζητιση θα μπορουσαμε λετε ισως να προτεινουμε "επελεξε με τα αυτια σου, ΑΛΛΑ δοκιμασε οσους περισοτερους ενισχυτες μπορεις πριν παρεις την τελικη αποφαση" ?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/09, 19:29
από skipper37
6 Απαντήσεις
2782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/09, 14:45
από kostasmel
0 Απαντήσεις
1735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 11:04
από MakisSRV
4 Απαντήσεις
2014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 19:30
από Adoni
14 Απαντήσεις
5190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/11, 09:32
από Kosthrash
8 Απαντήσεις
4053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 01:37
από sakourtele
12 Απαντήσεις
3659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/12, 13:11
από Kosthrash
16 Απαντήσεις
5121 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/13, 11:18
από Απόλλων
6 Απαντήσεις
5137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/15, 13:49
από adr1anos
29 Απαντήσεις
15021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/18, 13:57
από panixgr