Σελίδες:
  • #1 από freemind στις 13 Feb 2013
  • http://m.lifo.gr/team/bitsandpieces/36056


    Παράθεση
    Ο Γιώργος Κανταρτζόπουλος (γνωστός στο ίντερνετ ως George Kant) πάσχει από μια σπάνια περίπτωση λεμφώματος non hodgkin με εξέλιξη σε κεντρικό νευρικό σύστημα και εγκέφαλο. Στο Blog του διατήρεί μια στήλη πού περιγράφει την περιπέτεια του με χιούμορ, ρεαλισμό και ειλικρίνεια.

     

    Σε αυτό το στάδιο οι δαπάνες νοσηλείας και οι διάφορες θεραπείες απαιτούν πολύ σημαντικά χρηματικά ποσά, τα οποία δεν καλύπτονται από τα δημόσια νοσοκομεία ενώ απολυμένος και ανασφάλιστος από τις αρχές του 2012.

     

    Για αυτό το λόγο, η SAE Student Band και οι Music Virus από το Μουσικό Σχολείο Αλίμου διοργανώνουν την Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου, μία μουσική εκδήλωση στο Six Dogs (6-8 Aβραμιώτου, Μοναστηράκι), με στόχο τη συγκέντρωση χρημάτων για τις θεραπείες του Γιώργου.

     

     

     
    Από την στήλη του C-Answer που διατηρεί στο μπλογκ του:

     

    Έχω καιρό να γράψω στο blog, έχω καιρό να φανώ στα social δίκτυα ιδιαίτερα, έχω καιρό να γράψω νέα μουσική, έχω καιρό που με πλησίαζαν άνθρωποι εξαιρετικοί και έξω αλλά και στο facebook και αλλού, αλλά εγώ απομακρυνόμουν και έμοιαζα μάλλον ο πιο snob τύπος εκεί έξω. Αυτή η εισαγωγή θα απαντήσει πιστεύω σε κάποια πράγματα που δεν λέγονται μερικές φορές, και με τα επόμενα άρθρα που θα προσπαθώ να γράφω για να αναλύσω τις εμπειρίες από τότε μέχρι τώρα πιστεύω να βοηθήσω ανθρώπους που μπορεί να είναι σε παρόμοια φάση αλλά δεν έχουν γνώση του τι εστί καρκίνος. Όπως δεν είχα και εγώ.


    Από τον Απρίλιο του 2012 παλεύω με το γνωστό ζώδιο. Τον καρκίνο. Μάλιστα μου συστήθηκε ως Λέμφωμα με επώνυμο non Hodgkin. Εξωτερικά δεν ήταν του γούστου μου, άκουγε λαϊκά ενώ εγώ είμαι γενικά ροκ στοιχείο, αλλά ήταν ένα αναγκαστικό προξενιό που δεν είχα κανένα δικαίωμα επιλογής. Άσε που τελικά φορούσε προσωπείο τόσους μήνες καθώς εξελίχτηκε σε κάτι άλλο παράλληλα που ακόμα και τώρα , αρχή νέας χρονιάς δεν ξέρουμε σίγουρα τι είναι.


    Γιατί c-answer; Γιατί στον καρκίνο αυτό που αναζητάς εξαρχής είναι απάντηση. Απάντηση σε όλα όσα σου θέτει, είτε είναι απανωτά, είτε τυχαία, είτε από παράπλευρα θέματα που δημιουργεί, είτε γιατί ουσιαστικά είναι ένα τεράστιο σταυρόλεξο το οποίο σου κρύβει ακόμα και τις ερωτήσεις.


    Τα άρθρα αυτά αποφάσισα να τα ενσωματώσω στο site μου, σε δικό του τομέα (C-answer), όποιος θέλει να τα διαβάζει. Δεν βρήκα λόγο να κάνω ξεχωριστό blog καθώς το θέμα με αφορά, όπως με αφορούν και ΟΣΑ έχω στο site, είτε είναι οι μουσικές μου, είτε τα reviews είτε οτιδήποτε ασχολούμαι. Κάθε τι που ασχολείσαι και σε διεκδικεί είναι ένα ποσοστό της ύπαρξής σου. Ακόμα και αυτά που επιτίθενται στην ύπαρξή σου και διεκδικούν μοναδική κυρίαρχη θέση απέναντι σε όλα τα άλλα που σε ενδιαφέρουν.


    Τουλάχιστον η εποχή είναι ταιριαστή με τέτοιες ακραίες ασθένειες. Η εποχή της ακραίας έμμεσης βίας που βιώνουμε κοινωνικά και τρώει καθημερινά σαν αόρατος καρκίνος, λίγο λίγο, την ζωή εκατομμυρίων συνανθρώπων μου.


    Όλοι αναμένουμε μια άνοιξη επιτέλους, να σταθούμε και να μπορέσουμε να προχωρήσουμε. Άλλος από το κρεβάτι ενός νοσοκομείου, άλλος γιατί είναι άνεργος χωρίς μέλλον, άλλος ψάχνοντας τρόπο να ασφαλιστεί για να μην τελειώσει η ζωή του χωρίς μάχη.


    Στην άνοιξη λοιπόν! (υψωμένο ποτήρι με φυσικό χυμό πορτοκάλι και καλά σε στυλ πρόποσης).

     

     

     

     

     

    *SIX D.o.g.s.:

    Είσοδος Το βράδυ της εκδήλωσης, στην είσοδο θα υπάρχει η δυνατότητα επιπλέον οικονομικής υποστήριξης.

    Οι πόρτες ανοίγουν στις 21:00 | Η εκδήλωση ξεκινάει στις 21:30

    Θα εμφανιστούν η SAE Student Band και τα ταλαντούχα πιτσιρίκια Music Virus από το Μουσικό Σχολείο Αλίμου.


     

    Όποιος επιθυμεί να βοηθήσει μπορεί να καταθέσει οποιοδήποτε ποσό (και 1 ευρώ μετράει) στους παρακάτω λογαριασμούς.

    ΚΑΝΤΑΡΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΙΒΑΝ: GR07 0110 1750 0000 1756 3218 282
    EUROBANK ΙΒΑΝ: GR8402602540000950200390645

    Επίσης μέσω paypal: virtualsounds@gmail.com (δε χρειάζεται να έχει Paypal για να βάλεις χρήματα σε Paypal account άλλου).

     

    **  Στο κέντρο της Αθήνας λειτουργεί  ένα Κέντρο Ημέρας  που απευθύνεται σε ασθενείς με καρκίνο και τους οικείους τους, οι οποίοι επιθυμούν να λάβουν ψυχολογική υποστήριξη προκειμένου να αντιμετωπίσουν τις αλλαγές και τις δυσκολίες που δημιουργεί η νόσος στην καθημερινότητα τους.
    Εκτός από την ψυχολογική υποστήριξη  γίνεται χοροκινητική θεραπεία και υπάρχει και κοινωνική υπηρεσία.
    Όλες οι υπηρεσίες του Κέντρου προσφέρονται δωρεάν.

    Πληροφορίες στα 210-3233401 και 210-9597160. To site του Κέντρου είναι: www.psychooncology.gr

    Με εκτίμηση,
    Σοφούλης Ταταρίδης-διοικητικός υπεύθυνος του Κέντρου Ημέρας για την ψυχολογική υποστήριξη ασθενών με καρκίνο
    Ευτυχία Αρτέμη -κοινωνική λειτουργός


  • #2 από freemind στις 13 Feb 2013
  • Τον Γιωργο ειχα την τυχη να τον "γνωρισω" μεσα απο τα Social Media κι απο ενα group ηχοληπτων. Αγνοουσαμε οι περισσοτεροι το προβλημα του, γιατι παντα ηταν ενας ανθρωπος γεματος χιουμορ και γνωσεις.

    Δυστυχως, η δυσκολη οικονομικη κατασταση και η υγεια του τον εχουν φερει σε σημειο που θελει τη βοηθεια μας, βοηθεια που ο ιδιος δεν αναζητησε, αλλα πρεπει εμεις να του προσφερουμε οπως μπορουμε.

    http://www.georgekant.com/?cat=1228 Εδω ειναι η προσωπικη σελιδα του με ολη την πορεια της καταστασης του.

Σελίδες: