Αποστολέας Θέμα: Visual Basic και λοιπες αηδιες  (Αναγνώστηκε 2532 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Visual Basic και λοιπες αηδιες
« στις: 05/11/09, 00:52 »
Στη σχολη που παρακολουθναω Προγραμματισμο τωρα στο 5ο ετος, γιατι παλιοτερα βαριομουνα για ανεξηγητους λογους δεν μπορουσα κανονικα στο 2ο ::) ::), λαλαμε το Visual Studio 6.0, καπως ετσι τελοσπαντων. Οποτε ρωταω: υπαρχει αντιστοιχο ελευθερο λογισμικο; μεσω της σχολης και του DreamSpark μπορουμε να κατεβασουμε τα Visual Studio 2008 κ 2005, η VB αυτων εχει καμμια σχεση με αυτη του Visual Studio 6.0; γιατι ειδα παραδειγματα κωδικα και δεν μου φανηκαν και τοσο ιδια. Θελω το προγραμμα για να μπορω να δοκιμαζω πραγματακια μονος μου με ηρεμια μπας και περασω το μαθημα γιατι εμεις οι παλιοι το δινουμε σε αμφιθεατρο και οχι στους υπολογιστες :o :o.
Ευχαριστω.
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Visual Basic και λοιπες αηδιες
« Απάντηση #1 στις: 07/11/09, 19:59 »
Το Visual Studio 6.0 είναι η τελευταία έκδοση πριν η Microsoft "μετακομίσει" πλήρως στο .NET framework.

Αν και με VB 6 έχω ασχοληθεί ελάχιστα, δε νομίζω ότι σε σύνταξη κώδικα έχει τεράστιες διαφορές σε σχέση με τις .NET εκδόσεις. Όπως και να 'χει το 6.0 μπορείς να το βρεις αν ψάξεις στα γνωστά sites. Ελεύθερα (π.χ. για ακαδημαϊκούς, φοιτητές) δε νομίζω να διατίθεται, γιατί και εγώ το έψαχνα στο παρελθόν.
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Visual Basic και λοιπες αηδιες
« Απάντηση #2 στις: 07/11/09, 21:06 »
Η VisualBasic παλιά και το .ΝΕΤ τώρα, είναι αποκλειστικά της Micro$oft, δεν υπάρχει εναλλακτική λύση.
Παρατήρησα ότι η M$ δίνει τσάμπα μια κουτσουρεμένη έκδοση ειδικά για web, δεν ξέρω αν θα σου κάνει: http://www.microsoft.com/express/vwd/

Αποσυνδεδεμένος draned

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Visual Basic και λοιπες αηδιες
« Απάντηση #3 στις: 07/11/09, 22:21 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Παρατήρησα ότι η M$ δίνει τσάμπα μια κουτσουρεμένη έκδοση ειδικά για web, δεν ξέρω αν θα σου κάνει: http://www.microsoft.com/express/vwd/

Εγω ειχα βρει αυτο: http://www.microsoft.com/express/vb/Default.aspx. Θα τα δοκιμασω, αν και δεν πρεπει να ειναι αυτο που ψαχνω ...
Κλειστον λογω κρισης.

Αποσυνδεδεμένος parantox

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Visual Basic και λοιπες αηδιες
« Απάντηση #4 στις: 08/11/09, 11:41 »
Αυτή είναι απλώς η Express έκδοση της VB 2008, δεν έχει κάποιες λειτουργίες που έχει η πλήρης, όπως π.χ. να σου φτιάξει έναν ολοκληρωμένο installer για την εφαρμογή που κατασκευάζεις.

Αν θες αποκλειστικά την 6.0 θα πρέπει να γίνεις...Jack Sparrow (you know "pirate" :-X).
They asked a guitar player to play with some dynamics and he said "What are you talking about, I'm playing as loud as I can!"...Heh, I tell that joke a lot.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
4012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 23:28
από m@ster k@frer
8 Απαντήσεις
3200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 15:25
από draned
Visual Sound 1 Spot

Ξεκίνησε από B.C. Rich Εφέ

7 Απαντήσεις
3207 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/11, 23:14
από zeoy
3 Απαντήσεις
9211 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/13, 14:11
από Απόλλων