Αποστολέας Θέμα: People You Are Just Great!  (Αναγνώστηκε 5903 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ulixes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανοιξη παρά τέταρτο!
    • Προφίλ
People You Are Just Great!
« στις: 17/02/04, 04:32 »
Geia sas, eimai neos s' afto to forum kai afto einai to prwto mhnyma mou.

Eimai enas Serbos apo to Beligradi (24) pou agapaei thn ellhnikh glwssa kai thn ellhnikh mousikh. S' ayto to site brhka poly xrhsimes plhrofories kai sas efxaristw olous. (Akoma kai to ry8mo tou "Hsouna ksypolhth"?! To exw se mia palia kaseta kai nomisa oti den to 8ymatai pia kaneis!!? Genika einai 8aymasios o sebasmos pou exoun oi Ellhnes pros thn mousikh tous paradosh - my humble opinion.)

Edw sto Beligradi mporei kaneis n' akousei arketa ellhnika tragoudia kai edw-ekei na agorasei cd alla den eimai sigouros an einai panta ths poiothtas. Omws an endiaferetai kaneis perissotero (opws egw p.x. pou eimai axwrtagos) oi phges plhroforiwn einai perierga mikres, kai epomenws ayto to site to briskw aplws teleio!

Sygxarhthria! :)
Εχω κάτι να πω διάφανο κι ακατάληπτο
Σαν κελαηδητό σε ώρα πολέμου. (Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Re:People You Are Just Great!
« Απάντηση #1 στις: 17/02/04, 10:00 »
χερεται! καλως ηρθες! :)
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Faidwnas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι βλαμμένος και χαίρομαι γι'αυτό!
    • Προφίλ
Re:People You Are Just Great!
« Απάντηση #2 στις: 17/02/04, 22:42 »
Καλως ήρθες.Και να ξέρεις πως είναι μεγάλη μας τιμή να σέβονται την ελληνική μουσική άνθρωποι απο άλλες χώρες.Γιατί να είσαι σίγουρος οτι εσύ μπορεί γνωρίζεις περισσότερα από ελληνική μουσική από πολλούς "Έλληνες" μουσικούς.Μπράβο ;D

Αποσυνδεδεμένος Ηρώ

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...απο μια αδεια καρδια..κι απο ενα αδειο κορμι..
    • Προφίλ
Re:People You Are Just Great!
« Απάντηση #3 στις: 18/02/04, 19:22 »
kalosirthes sto site!!eisai poly neos edo kai gi'ayto soy eyxomai na mpaineis synnneeexeia kai na kolliseis opos kai oloi emeis!moy ekanan entyposi ta ellinika soy kai to yfos soy :o...brrraavvoo!! ;)
Πόσο σε χρειάζομαι να με γυρέψεις μια στιγμή
Να 'ρθείς να με γιατρέψεις μ'ένα ζεστό σου φιλί
Της ψυχής μου το φως η δική σου η ματιά
Μη φεύγεις, με τρομάζει η μοναξιά...

Αποσυνδεδεμένος Ulixes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανοιξη παρά τέταρτο!
    • Προφίλ
Re:People You Are Just Great!
« Απάντηση #4 στις: 19/02/04, 22:08 »
Efxaristw gia kalwsorisma!

Tis epomenes deka meres tha leipw kai den tha exw prosbash sto internet  :o (pws tha epibiwsw thee mou? :) ) Se ligo omws tha sas ksanadw!

Xairetismata!
Εχω κάτι να πω διάφανο κι ακατάληπτο
Σαν κελαηδητό σε ώρα πολέμου. (Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος NIKOLA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:People You Are Just Great!
« Απάντηση #5 στις: 15/03/04, 10:34 »
Geia sas, eimai neos s' afto to forum kai afto einai to prwto mhnyma mou.

Eimai enas Serbos apo to Beligradi (24) pou agapaei thn ellhnikh glwssa kai thn ellhnikh mousikh. S' ayto to site brhka poly xrhsimes plhrofories kai sas efxaristw olous. (Akoma kai to ry8mo tou "Hsouna ksypolhth"?! To exw se mia palia kaseta kai nomisa oti den to 8ymatai pia kaneis!!? Genika einai 8aymasios o sebasmos pou exoun oi Ellhnes pros thn mousikh tous paradosh - my humble opinion.)

Edw sto Beligradi mporei kaneis n' akousei arketa ellhnika tragoudia kai edw-ekei na agorasei cd alla den eimai sigouros an einai panta ths poiothtas. Omws an endiaferetai kaneis perissotero (opws egw p.x. pou eimai axwrtagos) oi phges plhroforiwn einai perierga mikres, kai epomenws ayto to site to briskw aplws teleio!

Sygxarhthria! :)
xaire!
ki egw eimai Kroatos apo Zagkremp (25) ki ekei anthropoi agapane ellhnika tragoudia...

ean exete rhmata apo "Kaymos" apo 8ewdwrakis htane kala na grafete... ;)

Αποσυνδεδεμένος anastasiak

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι ένας διαρκής αγώνας...
    • Προφίλ
Re:People You Are Just Great!
« Απάντηση #6 στις: 15/03/04, 14:14 »
Καλώς ήρθες!! Ελπίζουμε να "κολλήσεις" και εσύ όπως οι περισσότεροι!!  :D
Πραγματικά μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που μιλάς. Γνωρίζεις πολύ καλά ελληνικά.. Οι λέξεις που χρησιμοποιείς αλλά και το στυλ που εκφράζεσαι δείχνει άνθρωπο που έχει μελετήσει καλά την ελληνική γλώσσα..
Εκτός και αν είσαι Έλληνας και μας δουλεύεις..  ;D
Εγώ προσωπικά θα ήθελα να μάθω και για τη μουσική της χώρας σου.. την παραδοσιακή και όχι μόνο..
Έχω την εντύπωση πως υπάρχουν πολλά κοινά στοιχεία.. Κάνω λάθος? ???
Κράτησέ με σφιχτά η γη γυρνάει γρήγορα, δώσε μου ένα φιλί αυτή η εποχή με τρομάζει..

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:People You Are Just Great!
« Απάντηση #7 στις: 14/05/04, 02:21 »
Καλώς ήρθατε παιδιά, αφήστε τα διαβατήρια δεξιά στην κοπέλα με το εκρού μίνι και ελάτε!!  ;D ;D

Ulixes πολύ καλά ελληνικά γράφεις....!!!  ::) ???
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος Ulixes

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Ανοιξη παρά τέταρτο!
    • Προφίλ
Απ: Re:People You Are Just Great!
« Απάντηση #8 στις: 16/03/05, 04:28 »

Thnx again. Χάθηκα επί ένα ολόκληρο χρόνο, προφανώς  το ταξίδι μου κράτησε πολύ περισσότερο απ' όσο υπολόγισα. Anyway, τώρα κάνω ένα μεγάλο (ή μικρό) comeback και φαίνεται ότι επιτέλους θα κολλήσω.

Α ναι, και ένα zdravo στο Νίκολα! ;)


Καλώς ήρθες!! Ελπίζουμε να "κολλήσεις" και εσύ όπως οι περισσότεροι!!  :D
Πραγματικά μου έκανε εντύπωση ο τρόπος που μιλάς. Γνωρίζεις πολύ καλά ελληνικά.. Οι λέξεις που χρησιμοποιείς αλλά και το στυλ που εκφράζεσαι δείχνει άνθρωπο που έχει μελετήσει καλά την ελληνική γλώσσα..
Εκτός και αν είσαι Έλληνας και μας δουλεύεις..  ;D
Εγώ προσωπικά θα ήθελα να μάθω και για τη μουσική της χώρας σου.. την παραδοσιακή και όχι μόνο..
Έχω την εντύπωση πως υπάρχουν πολλά κοινά στοιχεία.. Κάνω λάθος? ???

Δεν σας δουλεύω :)

Οσον αφορά τη μουσική στη Σερβία βασικά υπάρχουν δύο διαφορετικοί κόσμοι. Ο πρώτος είναι πιο δημοφιλής, το διάσημο turbo-folk που στην πραγματικότητα είναι μια ντροπή, δημοτικό τραγούδι με ρυθμό μπαμ-μπαμ και ημίγυμνες "τραγουδίστριες" που ουρλιάζουν, είδα ότι το δείχνουν στο CNN και κοκκίνισα. Ας πούμε ότι μοιάζει με μουσική από το Ουζμπεκιστάν. Το στυλ αυτό έχει αναπτυχτεί στα χρόνια του πολέμου και δεν μπορούμε να το διώξουμε (η κορυφαία είναι η Τσέτσα, η γυναίκα και η Μούσα του εγκληματία του πολέμου Αρκαν), αν και υπάρχει που και που η συνείδηση ότι αυτή η μουσική φέρει ακατάλληλο ιδεολογικό background, πέρα από το γεγονός ότι μοιάζει με primal scream.

Οσον αφορά την παραδοσιακή σερβική μουσική, έχεις δίκιο, υπάρχουν πάρα πολλά κοινά στοιχεία. Παραδείγματος χάριν, μια Βουλγάρα έχει κάνει πέρσι μια εκπομπή για ένα τραγούδι που τραγουδιέται στην Ελλάδα, Σερβία, Βουλγαρία και άλλες βαλκανικές χώρες. Εδειχνε μπάντες που το παίζουν παντού με την ίδια μελωδία, ο καθένας λαός όμως έχει τα δικά του λόγια και βέβαια όλοι υποστηρίζουν ότι το τραγούδι είναι δικό τους και μόνο -- δεν υπάρχει τρόπος να το έχει συνθέσει κανείς άλλος! Είναι ένα πολυ όμορφο τραγούδι, δυστυχώς δεν θυμάμαι ελληνικά λόγια.

Κατά τα άλλα οι νέοι ακούν ποπ που μοιάζει αρκετά με ελληνικό, τόσο που άκουσα πολλά ελληνικά τραγούδια με σερβικά λόγια και vice versa. Η μεγαλύτερή μου μουσική ικανοποίηση ήταν όταν στους δρόμους της Κωσταντινούπολης άκουσα από ένα καφέ τη φωνή του Νταλάρα να ερμηνεύει ένα γνωστό τραγούδι του Bregovic στα ελληνικά. :)

Τώρα και το "έτνο" είναι της μόδας, και πολλές φορές το κάνουν με επιτυχία (Εχετε δει Zeljko στο Eurosong? Τέτοιο στυλ περίπου). Είναι δηλ. παλιά παραδοσιακή μουσική ντυμένη σε μοντέρνα ρούχα, πράγμα το οποίο μπορεί να είναι αρκετά ενδιαφέρον, και που δεν το ξανάκουσα στην Ελλάδα, όπου υπάρχει ένα, θα έλεγα, αυστηρό όριο μεταξύ "παραδοσιακής" και "δημοφιλή" μουσικής (το οποίο δεν σημαίνει ότι ο κόσμος δεν ακούει την πρώτη).

Αν σε ενδιαφέρει τίποτα συγκεκριμένο, ευχαρίστως θα προσπαθήσω να βρω απαντήσεις (για την παραδοσιακή μας μουσική κλπ).
Εχω κάτι να πω διάφανο κι ακατάληπτο
Σαν κελαηδητό σε ώρα πολέμου. (Οδ. Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος Kική

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Βαλε φωτιά !
    • Προφίλ
Απ: People You Are Just Great!
« Απάντηση #9 στις: 22/03/05, 10:27 »
Καλωσήρθες και είναι τιμήμας να σε έχουμε εδώ, αφού βλέπω αγαπάς την Ελληνική μουσική πιο πολύ κι απο εμάς!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: People You Are Just Great!
« Απάντηση #10 στις: 06/04/05, 17:23 »
Καλως μας βρήκες!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
6422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/06, 18:49
από Billie_Joe
5 Απαντήσεις
3268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/06, 16:07
από Mana Sama
53 Απαντήσεις
16901 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 09:51
από verdict94
6 Απαντήσεις
3266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/10, 21:31
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
5140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/10, 20:38
από yiannakis
7 Απαντήσεις
4298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/11, 00:20
από Μητσάκος
8 Απαντήσεις
2894 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/11, 18:27
από dio21
0 Απαντήσεις
5601 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/14, 14:31
από tony19wrf
5 Απαντήσεις
7286 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/14, 12:30
από Archangel
4 Απαντήσεις
6421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/16, 12:22
από sfanfan