Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα στο PC  (Αναγνώστηκε 23795 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #25 στις: 11/01/16, 12:58 »
τσέκαρε και αυτή
είναι σε προσφορά
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #26 στις: 11/01/16, 13:13 »
Δεν ξερω πως ειναι εκει που μενεις,αλλα αν εχει η οικοδομη καταστιματα κτλ τις ωρες λειτουργιας μπωρεις να τσιτωσεις λιιιγο παραπανω.Και αν αρχισει να παραπονιετε καμια γρια(ενταξει,αν εχει καμια φλεγμονη ο παππους τοτε δεν το κανεις και ας φωναζει η γρια να παιζεις πιο δυνατα)τοτε απλα αγνωησε την

Το θέμα μου δεν είναι τόσο ότι δεν μπορώ να παίξω δυνατά...αλλά πιο πολύ ότι εν τέλει ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν με καλύπτει πλέον...τον βαρέθηκα. Οπότε σκέφτηκα κάτι σαν το guitar rig που έχει πολλούς ήχους...

πάρε ένα modeling pre-amp τότε. Έχω το boss me-25 και ειλικρινα με καλύπτει απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #27 στις: 12/01/16, 10:24 »
Ευχαριστώ παίδες!

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #28 στις: 02/06/16, 23:02 »
Καλησπέρα!


Έχω μπερδευεί και θέλω να ξεχωρίσω κάποια πράγματα. Τη γνωστή usb κάρτα ήχου της Behringer (UCG102) ίσως την ξέρετε αρκετοί. Είναι της μόδας σχετικά...


Στην ίδια τιμή όμως υπάρχουν και αυτές http://www.artsound.gr/catalog/behringer-umc22-karta-ixoy-1mic1-line-jack-p-27279.html
http://www.artsound.gr/catalog/behringer-karta-ixoy-1mic1-line-p-27277.html


Ποιές οι διαφορές τους; Οι 2 τελευταίες κάνουν την ίδια δουλειά με το UCG102;;


Τί θα προτείνατε εκ των τριών;;

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #29 στις: 03/06/16, 10:02 »
jackson,


αν δεν σε ενδιαφέρει να ηχογραφείς ότι παίζεις και θέλεις να βγάλεις καλό ήχο τότε πάρε ένα πολυεφέ
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #30 στις: 03/06/16, 15:42 »
Όπως τα ΖΟΟΜ κλπ;;

Την κάρτα ήχου τη θέλω γιατί δεν έχω ενισχυτή (προσωρινά) και θέλω να πριζώνω στο pc με το guitar rig και να παιζω...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #31 στις: 03/06/16, 18:22 »
πολύ καλύτερα να αγοράσεις πολυεφε το οποίο θα κρατήσεις για πολλά χρόνια,


ναι σαν το zoom


με το guitar rig δεν θα βγάλεις κάλο ήχο και θα χαλιέσαι
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #32 στις: 03/06/16, 19:52 »
Αν έχεις και σωστά ηχεία, με το guitar rig μπορείς να κάνεις θαυματάκια. Αν όχι, τότε όντως
με το guitar rig δεν θα βγάλεις κάλο ήχο και θα χαλιέσαι

Ενώ ένα πολυεφφέ όπως λέει ο guitarfan, είναι πιο ασφαλής επιλογή.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #33 στις: 03/06/16, 20:40 »
Zoom εχω...ενισχυτη δεν εχω κ θελω να συνδεσω κιθαρα στο pc..

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #34 στις: 03/06/16, 21:15 »
σύνδεσε το zoom στα εξωτερικά ηχεία του Η/Υ και δοκίμασε
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #35 στις: 11/06/16, 09:46 »
Καλημέρα.


Αγόρασα το Behringer Guitar Link.
Μαζί με το Guitar Rig δουλεύει μια χαρά. Όμως έχω τώρα το εξής πρόβλημα.


Με το που πρωτοσύνδεσα το Behringer στο PC, δούλεψε αμέσως σαν κάρτα ήχου του υπολογιστή.
Για να λειτουργήσει σωστά όμως το Behringer με την κιθάρα θέλει ASIO drivers. Με το που εγκατέστησα το ASIO, σταμάτησε το PC να βλέπει το Behringer σαν κάρτα ήχου και συνεργάζεται μόνο με το Guitar Rig.
Το πρόβλημα που δημιουργείται έτσι, είναι ότι το Behringer δεν μπορεί να αναπαράγει ήχους του PC, πέραν του Guitar Rig.


Άρα δεν γίνεται να παίζω ταυτόχρονα κιθάρα και να ακούω ένα τραγούδι από τον υπολογιστή. Αυτό μπορεί να γίνει αν έχω 2 σετ ηχείων και συνδέσω το ένα στο Behringer και το άλλο στο PC. Επειδή όπως δεν έχω 2 σετ ηχείων, σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα splitter, ώστε το καλώδιο 3,5mm των ηχείων μου να σπάει σε 2 καλώδια. Έτσι ένα καλώδιο θα πηγαίνει στο Behringer και το άλλο στο PC.


Όταν όμως κάνω αυτή τη σύνδεση, ο ήχος πχ που ακούγεται από το PC, ξαφνικά ακούγεται μόνο από το δεξί ηχείο και ελάχιστα από το αριστερό και γενικά χαλάει η ποιότητα. Γιατί συμβαίνει αυτό;;;

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #36 στις: 11/06/16, 11:13 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα εντελώς το πρόβλημα, οπότε μπορεί να είναι άχρηστα αυτά που θα πω. Οταν χρησιμοποιείς το asio4all, το εκάστοτε πρόγραμμα που τρέχεις, το δεσμεύει. Δηλαδή, αν τρέχεις guitar rig, δεν μπορείς να τρέχεις και media player. Θα σου δώσει ήχο το πρόγραμμα που άνοιξες πρώτο. Δεν έχω εμπειρία από guitar link, αυτά που σου λέω ισχύουν για εξωτερική κάρτα ήχου. Λογικά εφόσον το pc βλέπει το behringer σαν κάρτα ήχου, τα ίδια ισχύουν κι εδώ. Απλά σιγουρέψου ότι στον πίνακα ελέγχου του asio είναι επιλεγμένο το behringer και το ίδιο στο device setup του guitar rig.

Αν θες οπωσδήποτε να ακούς και κάποιο κομμάτι την ώρα που παίζεις (backing track ή οτιδήποτε), το guitar rig σου δίνει αυτή την δυνατότητα με τα decks που διαθέτει. Για μένα, μην μπλέκεις με splitter. Νομίζω πως είναι άχρηστο στην προκειμένη.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #37 στις: 11/06/16, 14:10 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα εντελώς το πρόβλημα, οπότε μπορεί να είναι άχρηστα αυτά που θα πω. Οταν χρησιμοποιείς το asio4all, το εκάστοτε πρόγραμμα που τρέχεις, το δεσμεύει. Δηλαδή, αν τρέχεις guitar rig, δεν μπορείς να τρέχεις και media player. Θα σου δώσει ήχο το πρόγραμμα που άνοιξες πρώτο. Δεν έχω εμπειρία από guitar link, αυτά που σου λέω ισχύουν για εξωτερική κάρτα ήχου. Λογικά εφόσον το pc βλέπει το behringer σαν κάρτα ήχου, τα ίδια ισχύουν κι εδώ. Απλά σιγουρέψου ότι στον πίνακα ελέγχου του asio είναι επιλεγμένο το behringer και το ίδιο στο device setup του guitar rig.

Αν θες οπωσδήποτε να ακούς και κάποιο κομμάτι την ώρα που παίζεις (backing track ή οτιδήποτε), το guitar rig σου δίνει αυτή την δυνατότητα με τα decks που διαθέτει. Για μένα, μην μπλέκεις με splitter. Νομίζω πως είναι άχρηστο στην προκειμένη.
Αυτό με την "δέσμευση" με είχε εκπλήξει και εμένα, όταν άρχισα να πρωτοασχολούμαι με Pro Tools.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #38 στις: 11/06/16, 21:20 »
Βλέπω οτι η κατάσταση στα windows είναι πρωτόγονη όπως ήταν πάντα. Στο Linux έχουμε το jack ( http://www.jackaudio.org/ ) το οποίο είναι in/out software connector, και δουλεύει πάνω από pulseaudio/alsa. Μπορείς να έχεις playback ή monitoring από όποια είσοδο hardware ή και software (π.χ. έξοδο κάποιου προγράμματος, sequencer ή και drum machine, ή οτιδήποτε είναι συμβατό με jack)
Για το θεωρητικό του πράγματος αξίζει να διαβάσει κανείς την τεκμηρίωση του Ardour4, external vs hardware / jack vs software auditioning/monitoring :

http://manual.ardour.org/recording/monitoring/monitor-signal-flow/

Πρέπει πρώτα να δείτε τι μπορεί να κάνει το hardware σας, το οποίο θέτει και το βέλτιστο που μπορείτε να φθάσετε, και μετά τι μπορεί να κάνει το software σας ώστε να εκμεταλευτεί το hardware σας. Ότι δεν γίνεται με hardware, μπορεί να γίνει με software αλλά με κόστος.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #39 στις: 11/06/16, 23:20 »
Ακουστικα mp3 το backing track και βαρα αλυπιτα στα ηχεια το guitar rig
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #40 στις: 11/06/16, 23:26 »
Ακουστικα mp3 το backing track και βαρα αλυπιτα στα ηχεια το guitar rig
Οτι χειροτερο για καποιον που μαθαινει.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #41 στις: 11/06/16, 23:37 »
Ναι αλλα οτι καλυτερο για να ξελαμπικαρει καποιος που γουσταρει  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος happydreamer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Άντρας
  • Ω, εποχή, μου θυμίζεις τον Καίσαρα..
    • Προφίλ
    • FRAGILE DREAMS
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #42 στις: 12/06/16, 11:15 »
Ξαναλέω, δεν χρειάζεται ακουστικά. Το guitar rig δίνει τη δυνατότητα να παίξεις mp3.
Είμαι ελεύθερος και άνθρωπος μόνο στο βαθμό που αναγνωρίζω την ελευθερία και την ανθρώπινη υπόσταση αυτών που βρίσκονται γύρω μου.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #43 στις: 12/06/16, 11:58 »
Ναι αλλα σου κανει νερα  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος jackson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #44 στις: 12/06/16, 12:00 »
Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα εντελώς το πρόβλημα, οπότε μπορεί να είναι άχρηστα αυτά που θα πω. Οταν χρησιμοποιείς το asio4all, το εκάστοτε πρόγραμμα που τρέχεις, το δεσμεύει. Δηλαδή, αν τρέχεις guitar rig, δεν μπορείς να τρέχεις και media player. Θα σου δώσει ήχο το πρόγραμμα που άνοιξες πρώτο. Δεν έχω εμπειρία από guitar link, αυτά που σου λέω ισχύουν για εξωτερική κάρτα ήχου. Λογικά εφόσον το pc βλέπει το behringer σαν κάρτα ήχου, τα ίδια ισχύουν κι εδώ. Απλά σιγουρέψου ότι στον πίνακα ελέγχου του asio είναι επιλεγμένο το behringer και το ίδιο στο device setup του guitar rig.

Αν θες οπωσδήποτε να ακούς και κάποιο κομμάτι την ώρα που παίζεις (backing track ή οτιδήποτε), το guitar rig σου δίνει αυτή την δυνατότητα με τα decks που διαθέτει. Για μένα, μην μπλέκεις με splitter. Νομίζω πως είναι άχρηστο στην προκειμένη.


Ευχαριστώ. Ύστερα από ψάξιμο στο internet ανακάλυψα κ εγώ ότι asio μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο από ένα πρόγραμμα. ΑΛΛΑ, το pc δεν βλέπει καν το behringer σαν κάρτα ήχου ΠΛΕΟΝ. Το είδε ως κάρτα ήχου (και αναπαρήγαγε μουσική, youtube κλπ), όταν το πρωτοέβαλα στο pc.
Από τη στιγμή που δούλεψε με το guitar rig, δεν μπορεί να το ξαναδεί ως κάρτα ήχου. Ακόμα κ αν πάω στις ρυθμίσεις του rig και βγάλω το behringer από output, πάλι το pc δεν το βλέπει.
Υπάρχουν κάποια προγραμματάκια που λένε ότι κάνουν το asio multisession και μπορεί να χρησιμοποιηθεί από πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα. Αν και δεν δοκίμασα ένα από αυτά, δεν γίνεται κάτι γιατί το behringer με κανέναν τρόπο δεν το βλέπει ως κάρτα ήχου το pc.
Aν δλδ ίσχυε αυτό που λες, ότι σου δίνει ήχο για το πρόγραμμα που ανοίγεις πρώτο,  θα δούλευε. Όμως για έναν περίεργο λόγο αυτό δεν συμβαίνει.
Θυμάμαι στην αρχή, υπήρχε σαν δυνατότητα στο pc, να  έχω σαν input/output το behringer. Πλέον όχι...

Ξαναλέω, δεν χρειάζεται ακουστικά. Το guitar rig δίνει τη δυνατότητα να παίξεις mp3.




Αυτό δεν το ήξερα. Είναι χρήσιμο, αν και δεν βοηθάει πάντα. Εγώ πχ παίζω πάνω σε πολλά και διάφορα backing track στο youtube, τυχαία...μέχρι να τα κατεβάσω κλπ...είναι λίγο κουραστικό.


Αν δεν καταφέρω αυτό με το multi session, 2ο σετ ηχείων η καλύτερη λύση.





Αποσυνδεδεμένος LazyRocker

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #45 στις: 12/06/16, 12:17 »
Τι pc και τι λειτουργικό χρησιμοποιείς φίλε; Εγώ windows. Για κοίτα αν το pc σου δηλαδή το bios και η μητρική σου βασικά, υποστηρίζει Realtek HD Audio Manager. Αν το υποστηρίζει το Asio4all δεν χρειάζεται.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #46 στις: 12/06/16, 15:02 »
δοκίμασε να απεγκαταστήσεις τους drivers του guitar link , reboot, και επανέγκατέστησέ τους για να το ξαναδεί ως κάρτα ήχου.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #47 στις: 13/06/16, 01:28 »
Έχω μια behringer strat που έχει ενσωματωμένο το guitar link.
Ανέκαθεν την έβλεπε πάντα ως κάρτα ήχου.

Φαντάζομαι ότι χρηισμοποιεί τους ίδιους. Η version μου είναι η:
BEHRINGER_2902_X64_2.8.40

Οπότε google και δοκίμασε και αυτούς μήπως λυθεί το πρόβλημα σου (είναι κλασσικοί asio drivers της Behringer που έχουν και οι κονσολίτσες της κλπ).

Αποσυνδεδεμένος tallos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #48 στις: 14/06/16, 20:30 »
εγω εχω το BEHRINGER UCG102 Guitar INTERFACE βαζω τα ακουστικα,ακουω από το Windows Media Player ένα τραγουδι και παιζω ταυτόχρονα και ηχογραφω με το Audacity η με το  Nero Wave Editor.Το θεμα είναι ότι όταν ακουω και το οργανο που παιζω,ο ηχος ερχετε με καθυστερηση.οποτε παιζω χωρις να ακουω.το ακουω μετα ηχογραφημενο.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα στο PC
« Απάντηση #49 στις: 15/06/16, 09:40 »
Παιδιά όταν έχετε πρόβλημα με latency τότε κάνετε τα εξής :
- πάτε είτε σε νέο hardware, κάρτες, special purpose DAW
- πατε σε law latency λειτουργικό (π.χ. Linux)

Κατεμέ το Audacity είναι buggy μέχρι αηδίας. Ardour4 και μόνο. Χρησιμοποιώ Audacity για από και προς mp3, και Ardour4 για όλα τα υπόλοιπα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
4458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 14:09
από JP.M
14 Απαντήσεις
6699 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 13:59
από Baroness
7 Απαντήσεις
4647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 16:08
από mace
8 Απαντήσεις
3967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 03:30
από geo134
7 Απαντήσεις
4033 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/10, 00:50
από T-REX
9 Απαντήσεις
4270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 16:09
από LiveToPlayLive
9 Απαντήσεις
4697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/12, 01:26
από metalmike
16 Απαντήσεις
8922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/12, 03:03
από Adoni
17 Απαντήσεις
12446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/12, 15:33
από Υπνοβάτης...
11 Απαντήσεις
5691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/13, 18:33
από tomkarachris