Αποστολέας Θέμα: Απορία περι κουρδισματος και μεγεθος χορδων  (Αναγνώστηκε 3492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος genas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
συναγωνιστες.....μια ερωτηση σου εχω .....αν σε μια ηλεκτρικη με floyd rose βαλω 10αρες χορδες και το κουρδισμα το κατεβασω ενα τονο διλαδι σε ρε (d)....υπαρχει κινδινος να στραβωσει το μανικι η να αρχισει να τασταρει....?ευχαριστω οπως και να χει
« Τελευταία τροποποίηση: 09/12/12, 03:24 από hot_sauce »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αν έχει διαφορετικές ρυθμίσεις τώρα τότε ναι...θέλει σετάπ για να είναι εντάξει μετά τις αλλαγές

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Θέμα με το μανίκι δεν έχεις σε τόσο μικρή αλλαγή αλλά σίγουρα θα χρειαστείς setup για να κατέβει στη θέση του το Floyd. Καλό χρυσό αλλά εχει και τα κακά του το Floyd. Ακόμα και ένα απλο dropD να κανείς ένα μμικρό σηκωμα θα το κανει....

Αποσυνδεδεμένος genas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Θέμα με το μανίκι δεν έχεις σε τόσο μικρή αλλαγή αλλά σίγουρα θα χρειαστείς setup για να κατέβει στη θέση του το Floyd. Καλό χρυσό αλλά εχει και τα κακά του το Floyd. Ακόμα και ένα απλο dropD να κανείς ένα μμικρό σηκωμα θα το κανει....
διλαδη ενοοεις πως θα χρειαστει ριθμισμα το φλοιντ για να πεσουν οι χορδες......τωρα που εχω 9αρες και το κουρδισμα ειναι σε ρε (d) το φλουντ εχει πεσει πολυ κατω και οι χορδες σχεδον γλυφουν την ταστιερα......εγω βασικα θελω να αποφυγω το τασταρισμα η και το χειρωτερο ολων το στρεβλωμα της ταστιερας...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Βάλε τις χορδές και αν το τρέμολο είναι πολύ πάνω ή πολύ κάτω το ρυθμίζεις από τις βίδες που κρατάνε τα ελατήρια, αυτό είναι όλο.
(μόνο πρόσεχε αν είναι να τις ξεβιδώσεις πολύ μην τυχόν βγουν εντελώς από το ξύλο, τότε ίσως χρειαστεί να αφαιρέσεις ένα ελατήριο ή/και να τα βάλεις σε άλλη διάταξη)

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Σχετικά με τη διάμετρο, οι 10άρες θα είναι πολύ χαλαρές σε D. Καλύτερα 11άρες ή έστω κάποιο σετ 10-52 ή 54.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος genas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Βάλε τις χορδές και αν το τρέμολο είναι πολύ πάνω ή πολύ κάτω το ρυθμίζεις από τις βίδες που κρατάνε τα ελατήρια, αυτό είναι όλο.
(μόνο πρόσεχε αν είναι να τις ξεβιδώσεις πολύ μην τυχόν βγουν εντελώς από το ξύλο, τότε ίσως χρειαστεί να αφαιρέσεις ένα ελατήριο ή/και να τα βάλεις σε άλλη διάταξη)
αυτο θα εκανε διλαδη και ο τεχνικος.....θα εσφιγκε η θα χαλαρωνε τις βιδες στα ελατηρια...αν ειναι μονο αυτο μου ακουγεται ευκολο να το κανω και μονος μου.......το θεμα ειναι μηπω σκαλιζε το μανικη να του δωσει ισως καποια αλλη κλιση λογο του οτι θα ειναι ποιο χοντρες αυτες οι χορδες ........τελος παντον μαλλον θα το κανω ετσι και βλεπουμε.....
Σχετικά με τη διάμετρο, οι 10άρες θα είναι πολύ χαλαρές σε D. Καλύτερα 11άρες ή έστω κάποιο σετ 10-52 ή 54.
σωστα και εγω για 11αρες το βλεπω τελικαα.....η ενιαρες σε d ειναι σαν παραβραζμενα μακαρονια με τις 10αρες φανταζομαι οχι μεγαλη ηδιαφορα οποτε παμε για 11.......ευχαριστω παιδες για τις συμπουλες σας

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/08, 08:44
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
3724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/09, 14:16
από Palx
38 Απαντήσεις
48810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/18, 15:15
από saved
8 Απαντήσεις
3392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/10, 17:08
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
4902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 22:18
από Sensei
4 Απαντήσεις
2730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/11, 19:15
από Jezus
17 Απαντήσεις
5386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 10:33
από Rockdude
0 Απαντήσεις
1437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 22:01
από STEFANOS604
5 Απαντήσεις
13944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/12, 19:08
από Mistral
4 Απαντήσεις
5276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/13, 22:55
από Gildor