Αποστολέας Θέμα: αριστεροχειρας..  (Αναγνώστηκε 45910 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannis16

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
αριστεροχειρας..
« στις: 15/01/11, 12:15 »
Γεια σας. λεω να παρω κιθαρα ακουστικη , αλλα επειδη ειμαι αριστεροχειρας , η κιθαρα θα ειναι ιδια οπως αυτων των δεξιοχειρων? επισης τα μαθηματα εχουν διαφορα λογω χεριου?
εχυαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #1 στις: 15/01/11, 14:11 »
Δεν έχουν διαφορά τα μαθήματα.

Οι κιθάρες έχουν διαφορά,είναι για αριστερόχειρες αλλά σε όλα τα άλλα ίδιες και δυστυχώς έχεις λίγες επιλογές.

Έχεις δοκιμάσει να παίξεις με το δεξί και όχι με το αριστερό?

Αποσυνδεδεμένος giannis16

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #2 στις: 15/01/11, 18:07 »
τι εννοεις εχω λιγες επιλογες?? στο να παιζω με το δεξι παντως δυσκολευομαι παρα πολυ..

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #3 στις: 15/01/11, 19:59 »
τι εννοεις εχω λιγες επιλογες??
Η διαφορά είναι ότι επειδή οι αριστερόχειρες είναι αρκετά λιγότεροι, και η παραγωγή των αριστερόχειρων κιθαρών είναι επίσης μικρότερη.

Νόμίζω ότι υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν όλα τα μοντέλα και σε δεξιές και αριστερές (πχ Schecter) αλλά γενικά θα δυσκολευτείς να βρεις αριστερόχειρη σε ένα μοντέλο που σου αρέσει.

Επίσης για τον ίδιο λόγο (μικρότερη παραγωγή) οι αριστερόχειρες κοστίζουν λίγο παραπάνω. Δηλαδή μια κιθάρα των 200 θα κάνει 220 χοντρικά.

(Και προφανώς το σχήμα αλλάζει (αντιστρέφεται), οι χορδές μπαίνουν ανάποδα, γενικότερα σαν να βάλεις μια δεξιόχειρη μπροστά από έναν καθρέπτη)

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #4 στις: 15/01/11, 20:29 »
Φιλε Γιαννη...

ειμαι και εγω αριστεροχειρας.Παιζω ετσι απο την αρχη.Στην αρχη μου ειπαν και μενα παιξε με το δεξι.Παιδευτηκα...ζοριστηκα και με το που το επιασα με το αριστερο απλα αισθανθηκα οτι ετσι πρεπει και θελω να παιζω.Η ποικιλια των οργανων για εμας τους αριστεροχειρες ειναι ομολογω να πω ανεκδοτο.Ευτυχως υπαρχουν και μαγαζια του εξωτερικου και βρισκουμε αρκετα οργανα.Στην Ελλαδα παντως τα πραματα ειναι απελπιστικα.Σε μαγαζι θα βρεις το πολυ 2-3 κιθαρες αριστεροχειρες και αυτα ΑΝ εισαι τυχερος.Οι τιμες στα αριστεροχειρα οργανα ειναι συνηθως πιο ανεβασμενες κατα ενα μικρο ποσοστο.

Επειδη οι δεξιοχειρες ειναι εξω απο το χορο θα σου πω την γνωμη μου μιας και θεωρω οτι μαλλον ειμαστε ιδια περιπτωση.Θα ακουσεις επιχειρηματα τυπου..μαθε με το δεξι.Θα στο πουν ισως και οι αριστεροχειρες αμφιδεξιοι.Θα ακουσεις και ισως την αποψη οτι καλυτερα να μαθεις ετσι γιατι θα εχεις ποικιλια στα οργανα.Ειναι ομως ΑΝΕΚΔΟΤΟ να λες σε εναν ανθρωπο να αλλαξει την φυση του για κατι τετοιο.Και παντα αυτοι που λενε τετοια πραματα δεν δοκιμασαν να παραβιασουν την φυση τους..βεβαια με αρκετη ευκολια συνιστουν τετοιες λυσεις στους αλλους.Αν και εφοσον εισαι αμφιδεξιος και σε βολευει καντο.Αν εισαι δεξιοχειρας καντο επισης-παιξε με το δεξι.Αν ομως εισαι αριστεροχειρας 100% τοτε εγω προσωπικα θα πω...follow your heart..και απολαυσε την μοναδικοτητα σου.Προσωπικα ΠΟΤΕ δεν μετανιωσα για αυτο που ειμαι.Ενιωσα λιγο μειονεκτικα στην αρχη οταν δεν ηξερα και πολλα πραματα(ημουν 14 οποτε που μυαλα).Να ξερεις ομως οτι και ο Hendrix εζησε και καταξιωθηκε σε μια εποχη που ο αριστεροχειρας ηταν ακομα μεγαλυτερη μειονοτητα για να μην μιλησω για την ανυπαρκτη ποικιλια οργανων τοτε.Τωρα τα πραματα εχουν αλλαξει.Και site υπαρχουν για αριστεροχειρες κιθαριστες.Και μαγαζια για να αγορασεις κιθαρες.Και δασκαλος ακομα υπαρχει αριστεροχειρας εδω στο κιθαρα.Ο Θοδωρης Ζηρας !

http://theodoreziras.com/welcome.html


Για αυτο λοιπον θα κανεις το εξης.Πιασε μια κιθαρα και δοκιμασε και με το αριστερο και με το δεξι.Η διαφορα θα ειναι αισθητη και θα καταλαβεις με ποιο χερι σε βολευει να παιζεις.Απλα..ακολουθα αυτο που εισαι.Να εισαι ο εαυτος σου.Και για οτι απορια εχεις μην διστασεις να μου στειλεις πμ. :)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος giannis16

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #5 στις: 16/01/11, 11:53 »
Φιλε Γιαννη...

ειμαι και εγω αριστεροχειρας.Παιζω ετσι απο την αρχη.Στην αρχη μου ειπαν και μενα παιξε με το δεξι.Παιδευτηκα...ζοριστηκα και με το που το επιασα με το αριστερο απλα αισθανθηκα οτι ετσι πρεπει και θελω να παιζω.Η ποικιλια των οργανων για εμας τους αριστεροχειρες ειναι ομολογω να πω ανεκδοτο.Ευτυχως υπαρχουν και μαγαζια του εξωτερικου και βρισκουμε αρκετα οργανα.Στην Ελλαδα παντως τα πραματα ειναι απελπιστικα.Σε μαγαζι θα βρεις το πολυ 2-3 κιθαρες αριστεροχειρες και αυτα ΑΝ εισαι τυχερος.Οι τιμες στα αριστεροχειρα οργανα ειναι συνηθως πιο ανεβασμενες κατα ενα μικρο ποσοστο.

Επειδη οι δεξιοχειρες ειναι εξω απο το χορο θα σου πω την γνωμη μου μιας και θεωρω οτι μαλλον ειμαστε ιδια περιπτωση.Θα ακουσεις επιχειρηματα τυπου..μαθε με το δεξι.Θα στο πουν ισως και οι αριστεροχειρες αμφιδεξιοι.Θα ακουσεις και ισως την αποψη οτι καλυτερα να μαθεις ετσι γιατι θα εχεις ποικιλια στα οργανα.Ειναι ομως ΑΝΕΚΔΟΤΟ να λες σε εναν ανθρωπο να αλλαξει την φυση του για κατι τετοιο.Και παντα αυτοι που λενε τετοια πραματα δεν δοκιμασαν να παραβιασουν την φυση τους..βεβαια με αρκετη ευκολια συνιστουν τετοιες λυσεις στους αλλους.Αν και εφοσον εισαι αμφιδεξιος και σε βολευει καντο.Αν εισαι δεξιοχειρας καντο επισης-παιξε με το δεξι.Αν ομως εισαι αριστεροχειρας 100% τοτε εγω προσωπικα θα πω...follow your heart..και απολαυσε την μοναδικοτητα σου.Προσωπικα ΠΟΤΕ δεν μετανιωσα για αυτο που ειμαι.Ενιωσα λιγο μειονεκτικα στην αρχη οταν δεν ηξερα και πολλα πραματα(ημουν 14 οποτε που μυαλα).Να ξερεις ομως οτι και ο Hendrix εζησε και καταξιωθηκε σε μια εποχη που ο αριστεροχειρας ηταν ακομα μεγαλυτερη μειονοτητα για να μην μιλησω για την ανυπαρκτη ποικιλια οργανων τοτε.Τωρα τα πραματα εχουν αλλαξει.Και site υπαρχουν για αριστεροχειρες κιθαριστες.Και μαγαζια για να αγορασεις κιθαρες.Και δασκαλος ακομα υπαρχει αριστεροχειρας εδω στο κιθαρα.Ο Θοδωρης Ζηρας !

http://theodoreziras.com/welcome.html


Για αυτο λοιπον θα κανεις το εξης.Πιασε μια κιθαρα και δοκιμασε και με το αριστερο και με το δεξι.Η διαφορα θα ειναι αισθητη και θα καταλαβεις με ποιο χερι σε βολευει να παιζεις.Απλα..ακολουθα αυτο που εισαι.Να εισαι ο εαυτος σου.Και για οτι απορια εχεις μην διστασεις να μου στειλεις πμ. :)





ακριβως αυτο. μου λενε να ξεκινησω με το δεξι , αλλα με το δεξι ουτε πιρουνι (που λεει ο λογος ) δε μπορω να πιασω. μολις πιανω τι κιθαρα αυτοματα παει το αριστερο , και γενικα μονο στην σκεψη δεν μπορω.Δεν θελω να μαθω με το δεξι , τουλαχιστον θα προσπαθησω οσο μπορω με το αριστερο και οτι γινει. Πιστευω μπορω να το κανω ειδικα τωρα με το ιντερνετ οπως ειπες κιολας θα βοηθειθω αρκετα.
Εχω μια ακουστικη , που την εχω ξεκινησει με το αριστερο αλλα δεν μπορω να καταλαβω ακομα(δεν εχω ξεκινησει καν μαθηματα) αν ειναι για αριστερους ή δεξιους. παντος κατι βγενει οταν την "γρατζουναω" ακουγεται λιγο γελοιο αλλα ακομα δεν εχω ξεκινισει μαθηματα και τωρα αρχιζω..

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #6 στις: 16/01/11, 14:16 »
Φίλε μου, είναι ακριβώς έτσι όπως το είπες. Το πηρούνι καθώς και άλλες καθημερινές σχετικά απλές λειτουργείες που κάνεις, γίνονται με το αριστερό σου, γιατί πολύ απλά είσαι αριστερόχειρας. Δεν μπορώ να κατανοήσω λοιπόν, για ποιο λόγο, σε μία πιο σύνθετη κατάσταση όπως είναι η κιθάρα, να θέλεις να έρθει το Βουνό στο Μωάμεθ και όχι να πάει ο Μωάμεθ στο Βουνό. Έχουνε γίνει και παλαιότερα συζητήσεις, για αριστερόχειρες, δεξιόχειρες, αριστεροδεξιόχειρες, παίζω ανάποδα κιθάρα, παίζω με τα πόδια κιθάρα, δεν έχω ούτε χέρια ούτε πόδια και παίζω με τα δόντια και τη γλώσσα και τα λοιπά. Σε πρώτη φάση λοιπόν, αφού είσαι αριστερόχειρας και σε βολεύει να πιάνεις τη κιθάρα σαν αριστερόχειρας, με αυτό και να συνεχίσεις. Εδώ άλλοι παραπονιούνται ότι παίρνουν την Α ή τη Β κιθάρα, επειδή τους βολεύει στο παίξιμο! Εσύ για πιο λόγο να δεθείς κόμπο και να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι ? Βέβαια υπάρχουνε και τάσεις μαζοχισμού ή τάσεις ξεπεράσματος των ορίων του εαυτού μας, αλλά δεν νομίζω ότι είσαι Θιβετιανός.
 
Τώρα, όσο για το αν η ακουστική σου, είναι μαμίσια αριστερόχειρη ή δεξιόχειρη έχει να κάνει με αρκετά πράγματα. Κάποιος μπορεί να δώσει μία σύντομη απάντηση, όσον αφορά τις κιθάρες του εμπορίου, όχι απόλυτα σωστή, αλλά και μία περισσότερο σύνθετη απάντηση, όταν πρόκειται για μία χειροποίητη κιθάρα και περισσότερο τεκμηριωμένη.
 
Εφόσον λοιπόν, έχεις αγοράσει εσύ την ακουστική και δεν έχει περάσει από κανενός άλλου τα χέρια, ώστε να πειράξει τον καβαλάρη και το ζυγό (bridge και nut), τα δύο  σημεία που στηρίζονται οι χορδές, μπορείς να δεις τι παίζει. Η πιο χοντρή χορδή της κιθάρας, έτσι όπως παίζεις, πρέπει να είναι προς της μεριά του κεφαλιού σου, η πιο λεπτή χορδή της κιθάρας προς τη μεριά των ποδιών σου. Έαν συμβαίνει αυτό και η τρύπα της κιθάρας βρίσκεται στα αριστερά σου, παίζεις σαν αριστερόχειρας, αλλιώς παίζεις σαν δεξιόχειρας. Τώρα έαν εσύ έχεις στα αριστερά σου τη τρύπα της κιθάρας, αλλά οι χορδές είναι ανάποδα, δηλαδή η ψιλή προς το κεφάλι σου και η χοντρή προς τα πόδια σου, σημαίνει ότι η κιθάρα είναι δεξιόχειρη και αν θες να γίνει αριστερόχειρη, μαζί με κάποιες άλλες διαδικασίες χρειάζεται να τουμπάρεις τις χορδές. Αυτό όμως, δεν θα κάνει και την κιθάρα αριστερόχειρη...απλά θα είναι μία εκ κατασκευής δεξιόχειρη κιθάρα, που θα μπορεί να παίζει κανονικότατα ένας αριστερόχειρας. Χρειάζεται να αλλάξουν πολλά σε μια κιθάρα για να είναι εκ κατασκευής αριστερόχειρη. Είναι τόσα και τόσο δύσκολο να αλλάξουν, που συμφέρει να αγοράσεις μια καινούρια εκ κατασκευής αριστερόχειρη, παρά να μετατρέψεις μία δεξιόχειρη σε αριστερόχειρη. Θα έπρεπε να την αποσυναρμολογήσεις εντελώς! Άνετα όμως, τουμπάροντας τις χορδές και φτιάχνοντας nut-bridge-pin χορδών (αφού μιλάμε για ακουστική), να ασχοληθείς με την κιθάρα που ήδη έχεις. Αλλιώς πούλησέ τη και αγόρασε μία καινούρια αριστερόχειρη, ρίξε και μια ματιά στα μεταχειρισμένα, αλλά σπάνια βρίσκεις αριστερόχειρες.
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 16/01/11, 14:19 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Barbara Staind

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #7 στις: 05/02/11, 00:32 »
Γεία σας!!!Είμαι νέο μέλος!!!Παίζω εδώ και περίπου μίσο χρόνο ακουστική κιθάρα και μου έχει προκύψει ένα πρόβλημα!'Οταν έπιασα για πρώτη φορά κιθάρα στα χέρια μου ίσως έκανα το λάθος να ξεκινήσω ως δεξιόχειρας,ενώ κανονικά είμαι αριστερόχειρας!Μπορώ να πω πως στην αρχή με βόλευε πιο πολύ να κρατάω την κιθάρα ως δεξιόχειρας παρά σαν αριστερόχειρας!Οι περισσότεροι με προέτρεπαν να ξεκινήσω έτσι και χωρίς να γνωρίζω πολλά πίστευα πως θα ήταν καλύτερα να είχα πιο δυνατό αριστερό στην ταστιέρα.... Αν και όντως το αριστερό μου χέρι είναι πιο δυνατό και με περισσότερη ταχύτητα....τώρα μετανιώνω για αυτή μου την απόφαση!Το προβλημά μου λοιπόν είναι ότι το δεξί χέρι που έχει το ρυθμό (που αυτό τελικά ειναι πιο σημαντικό) είναι αδύναμο..., αν και μπορώ να παιζώ τραγούδια κανονικά το χέρι μου είναι κάπως σφιγμένο και χάνει το ρυθμό κ πολλλές φορές μπερδέυομαι!Αν τώρα δοκιμαστίκα παίξω στην δεξιοχερη κιθάρα ως αριστερόχειρη δηλαδή παίζω με το αριστερό τα πράγματα ειναι τελειώς διαφορετικά!Το χέρι είναι όπως πρέπει να είναι!Δίνει το ρυθμό,είναι αρκετά πειθαρχημένο και χαλαρό, η κίνηση μου βγαίνει αυθόρμητα, φυσικά και επίσης γίνεται αυτό το σπάσιμο του καρπού (αντιθετα με το δεξί)!Αν και δεν αισθάνομαι όμως τόσο άνετα κρατώντας την σαν αριστερόχειρας.... όμως ίσως και να είναι θέμα συνήθειας... Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε ένα δίλλημα....Να συνεχίσω ως δεξιόχειρας ή να αγοράσω μια αριστερόχειρη κιθάρα (αν και γνωρίζοντας τι γίνεται στην αγορά με την χαμηλή παραγωγή τους)?Μπορώ να πω πως έχω συνηθίσει έτσι και μου είναι λιγο δύσκολο να ξεκινήσω ξανά από την αρχή αλλάζοντας χέρια...!Προσπαθώ με κάθε τρόπο να δυναμώσω το δεξί.... όλη την ώρα κάνω ρυθμικές ασκήσεις με μετρονόμο....μπορώ να πω πως κάπως το χειρίζομαι καλύτερα, αλλά ποτέ δεν θα είναι όπως το αριστερό......!Τι θα με συμβολεύατε?!Υπάρχουν ασκήσεις που να δυναμώνουν το δεξί για την περιπτωσή μου?'Η τελικά πρέπει να επιλέξω την αριστερόχειρη κιθάρα?!Ζητώ συγνώμη για την έκταση του μηνυματός μου και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :)

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #8 στις: 05/02/11, 10:49 »
Προσωπικα για εμενα καλα εκανες και ξεκίνησες ως δεξιοχειρας. Οπως πιστευω οτι δεν θα ηταν σωστο να αλλαξεις τωρα χερι. Μια απορια. Εισαι αυτοδιδακτος; Για μενα περι πιρουνια κτλ ειναι δικαιολογιες. Ειμαι δεξιοχειρας και τρωω με το αριστερο γιατι ετσι εμαθα και το δεξι με βολευει βεβαια ,αλλα τρωω καλυτερα με το αριστερο... Οπως και οι Αγγλοι οδηγοι αλλαζουν καλυτερα ταχυτητες με το αριστερο γιατι ετσι εμαθαν.
Ο Κοτσιωλης σου δειχνει αν υστερει τεχνικα; Αν οχι, μαθε οτι ειναι αριστεροχειρας και ενας απο τους καλυτερους κιθαριστες στην Ευρωπη.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Barbara Staind

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #9 στις: 05/02/11, 14:41 »
Στην αρχή ξεκίνησα ως αυτοδίδακτη αλλά από το σεπτέμβρη συνεχίζω σε ωδείο!

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #10 στις: 05/02/11, 18:44 »
Το εχεις συζητησει με τον δασκαλο σου; Πιστευω οτι θα μπορουσε να σε βοηθησει με ασκησεις.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Barbara Staind

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #11 στις: 05/02/11, 19:17 »
Ναι το έχω συζητήσει...Του το είχα πει όταν πρωτοξεκίνησα ότι είμαι αριστερόχειρας αλλά παίζω ως δεξιόχειρας και είχαμε πει να συνεχίσω έτσι και ότι θα είχα πιο δυνατό αριστερό αλλά πιο αδύναμο δεξί όμως θα προσπαθούσαμε να αντισταθμήσουμε την κατάσταση και συνέχισα έτσι!Το θέμα είναι ότι αν και κάνω αρκετές ασκήσεις στο δεξί το πρόβλημα παραμένει ενώ παίζοντας με το αριστερό το πρόβλημα λύνεται....Πλέον είναι της άποψης του πως αισθάνομαι εγώ καλύτερα παίζοντας!

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #12 στις: 05/02/11, 19:31 »
Τοτε δοκιμασε το. Παιξε ως αριστεροχειρας και μην σκεφτεσαι περιορισμους σε αριστεροχειρα οργανα. Ειναι το τελευταιο. Σκοπος ειναι να απολαμβανεις τη μουσικη. Εγω παντως το δοκιμασα σε μαθητρια μου αριστεροχειρα μετα απο 1 χρονο και το αποτελεσμα ηταν αρνητικο αφου θεωρει οτι τη βολευει η δεξιοχερη σταση καλυτερα.
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Barbara Staind

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #13 στις: 05/02/11, 19:39 »
Θέλω να παώ σε ένα μαγαζί με μουσικά όργανα να δοκιμάσω να κρατήσω και να παίξω σε μια αριστερόχειρη κιθάρα!Σκέφτομαι να αλλάξω τις χορδές στη δική μου αλλά δεν πιστευώ πως αυτό είναι λύση!Σχετικά με την στάση, ναι όντως κι εμένα με βολευεί η δεξιόχειρη στάση πολύ περισσότερο απο την αριστερόχειρη!Γι'αυτό έχω κάποιους ενδοιασμούς ακόμα!Σ'ευχαριστώ πάρα πολυ για την βοηθειά και τις συμβουλές σου! :)

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #14 στις: 05/02/11, 19:51 »
To προβλημα "αριστεροχειρας πως να κραταω το οργανο" το παρατηρω μονο στην κιθαρα και κυριως στην ηλεκτρικη/ακουστικη που συνηθως οι περισσοτεροι ειναι αυτοδιδακτοι. Στον κλασσικο τομεα ειτε ειναι κιθαρα ειτε βιολι ειτε φλαουτο ουδεποτε προεκυψε "προβλημα" σε κανενα δικο μου μαθητη ή του ωδειου , αφου ενας ειναι ο "σωστος" τροπος. Φανταζεσαι εναν βιολιστη σε μια ορχηστρα να παιζει αριστεροχειρα; Ποσα κεφαλια θα χτυπησει με το δοξαρι του;

Αληθεια, εχει ακουσει κανενας καποιον αριστεροχειρα να μην τον βολευουν οι ταχυτητες στο αυτοκίνητο που τις αλλαζει με το δεξι; Το ειχα απορια αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/11, 19:53 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #15 στις: 11/02/11, 16:56 »
Έτσι, για το περίεργο της υπόθεσης, Songless, ενώ οδηγώ 10ετία και βάλε το κλασσικό αυτοκίνητο, με τη κλασσική διάταξη, έαν με φανταστώ να κάθομαι τώρα στη θέση του οδηγού, φαντάζομαι τις ταχύτητες αριστερά μου και όχι δεξιά μου, μάλιστα ενώ αυτό μου έρχεται αυθόρμητα, νιώθω ότι αρχικά το χέρι μου θα αισθάνεται απειρία. Αντίθετα, αυτό το οποίο ζω, είναι οι ταχύτητες στο δεξί χέρι, τις αλλάζω και πάρα πολύ συχνά, το τιμόνι το κρατώ πάντα με το ένα χέρι και το άλλο είναι στις ταχύτητες, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ αυθόρμητα ότι τις έχω στα δεξιά μου. Πάντως οι ταχύτητες και το τιμόνι, είναι ελάχιστα σύνθετα σε σχέση με το χειρισμό της κιθάρας αλλά και το αποτέλεσμα του χειρισμού τους.
 
Δεν κατάλαβα όμως, γιατί ένας βιολιστής που παίζει αριστερόχειρα, να χτυπήσει κεφάλια με το δοξάρι του, σε μια ορχήστρα ? Υπάρχει κάποια συγκεκριμένη διάταξη και συγκεκριμένες αποστάσεις που το προκαλούν ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #16 στις: 11/02/11, 20:34 »
Songless bird.Η απαντηση στο θεμα του αυτοκινητου ειναι οτι απλα οι αριστεροχειρες γεννιουνται στον κοσμο του δεξιοχειρα και αναγκαστικα μαθαινουν να τα κανουν ολα ετσι.Οποτε μαθαινουν ετσι.Επισης και γω το εχω απορια αυτο με την ορχηστρα.Δλδ...για να μην ξεβολευεται η ορχηστρα πρεπει ενας ανθρωπος να καταπιεζει και να παραβιαζει την φυση του.Ολιγον φασιστικο ακουγεται...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #17 στις: 11/02/11, 21:38 »
Βασικά Bassman, εγώ υποθέτω, ότι δεν υπάρχει το πρόβλημα αυτό, δεν ξεβολεύεται η ορχήστρα. Οι αριστερόχειρες, δεν ενοχλούν την ορχήστρα, αρκεί να τοποθετηθούν κατάλληλα. Ίσως ο songless, να το είπε από κεκτημένη ταχύτητα. Δεν ξέρω όμως κι από ορχήστρες. Σκέφτομαι όμως τη λογική του θρανίου, αριστερά ο αριστερόχειρας, δεξιά ο δεξιόχειρας. Έαν πάλι θέλεις να τους βάλεις ανάποδα και να υπάρχει πρόβλημα, μπορεί να διευτηθεί με μία μεγαλύτερη απόσταση που το λύνει.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #18 στις: 04/08/13, 10:58 »
Ποπο ειχα τοσες απαντησεις και εκανα 2 χρονια να μπω ξανα να δω το θεμα  ;D
Ας απαντησω λοιπον. Στο θεμα του αυτοκινητου. Οι Αγγλοι δεξιοχειρες που ερχονται στην Ελλαδα και οδηγουν ως "δεξιοχειρες" του φαινεται παραλογο που οι ταχυτητες ειναι στα δεξια τους και "καταπιεζονται". Μενω σε τουριστικη περιοχη και το βλεπω συχνα. Αλλα εδω εχουμε καταπιεση του αριστεροχειρα Ελληνα και καταπιεση του Δεξιοχειρα Αγγλου στην Ελλαδα. Συμπερασμα; Ειναι Οπως μαθει.
Σε μια ορχηστρα με 100 βιολια πρεπει να υπαρχει ομοιομορφια. Ποτε δεν εχω δει αριστεροχειρα βιολιστη (εννοω να ειναι αλλα να αλλαξει και τη θεση των χορδων) Κανενας κατασκευαστης κλασσικων οργανων δεν σκεφτεται περι δυσκολιας και καταπιεσης των αριστεροχειρων, ειναι οπως μαθεις. Δεν θα δειτε ποτε κανενας φλαουτιστα να γρινιαζει για αριστεροχερο φλαουτο. Δεν θελω να σκεφτομαι το κοστος ενος αριστεροχερου ομποε που κοστιζει 8000€ λογο πολυπλοκοτητας και μονο, οχι οτι εχω ακουσει αριστεροχειρα να εχει προβλημα να παιξει ως δεξιοχειρας. Δεν εχω δει παιδακι αριστεροχειρα να παιζει φλογερα και να γκρινιαζει, εχω δει ομως ολα τα παιδακια που ειναι δεξιοχειρα να κλεινουν τις πανω τρυπες με το δεξι χερι. Εκει εχουμε καταπιεση της δεξιοχειρης φυσης τους ή ειναι απλα θεμα συνηθεια με πιο χερι εχουν μαθει να πιανουν αντικειμενα γενικα. Ολα ειναι θεμα συνηθειας και εχω πολλα παραδειγματα αριστεροχειρων μαθητων και κιθαριστων που δεν αντιμετωπιζουν κανενα προβλημα σε "δεξιοχειρη" σταση. Και αληθεια γιατι ειναι δεξιοχειρη; Σε αυτη τη σταση εγω εμαθα να χρησιμοποιω με ταχυτητα και τεχνικη το αριστερο "κουλο" μου χερι..Αυτη που λενε οτι καταπιζουν τη φυση του νομιζω το κανουν απο αντιδραση για να μην ξεβολευτουν. Δηλαδη εγω θα επρεπε να γκριναξω που εμαθα να τρωω με αριστερο το πίρουνι, δεξι το μαχαιρι για το savoir vivre; Οχι γιατι το δεξι μου ειναι πιο δυνατο να κοβει.
Επισης δεν πρεπει ενας αριστεροχειρας να παραβλεψει το γεγονος οτι αν βρεθει ποτε με μια παρεα και υπαρχει κιθαρα,  ή να ειναι η δικια του αριστεροχειρη ή θα κοιταει τους αλλους να παιζουν.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/08/13, 14:14 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #19 στις: 05/08/13, 12:30 »
Βασικά, ό'τι και αν είναι κάποιος (δεξιόχειρας ή αριστερόχειρας) η ουσία είναι μία.. ένα χέρι έχει περισσότερη δύναμη-δεξιότητα και ένα χέρι υστερεί ελαφρώς. Δεν είναι και κάτι φοβερό! Ο δεξιόχειρας θα δουλέψει λίγο παραπάνω το αριστερό του και αντίστροφα ο αριστερόχειρας. Τώρα το ποια δουλειά κάνει το κάθε χέρι στην κιθάρα δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία για να δυσκολέψει κάποιον εκτός ίσως απο το ψυχολογικό κομμάτι.

Απο εκεί και πέρα, όταν ξεκινά κάποιος να παίζει κιθάρα όλα του φαίνονται το ίδιο δύσκολα και αυτό είναι λογικό μιας και ο αρχάριος βάζει τα χέρια του να κάνουν δουλειές που ΔΕΝ έχουν ξανακάνει ποτέ τους! ΔΕΝ έχει όμως μεγάλη σημασία το ποιο είναι "το καλό" χέρι και ποιο δεν είναι. Κοινώς... αν ένας αριστερόχειρας ξεκινήσει να παίζει κιθάρα ως δεξιόχειρας, πάλι μια χαρά θα τα πάει απλά θα έχει λίγο καλύτερο αριστερό χέρι και θα πρέπει να επικεντρωθεί λίγο παραπάνω στο δεξί του. Τόσο απλά ;)

Υ.Γ. Νομίζω πως πέρα απο τον Κωτσιόλη ακόμα και ο μέγας Steve Vai είναι αριστερόχειρας! Δε θυμάμαι να έχει κανένα πρόβλημα στο παίξιμό του!!! :P :P :P
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #20 στις: 05/08/13, 14:25 »
Σχετικα με αριστεροχειρες που παιζουν με δεξια οργανα κλπ

Συμφωνα με καποια πραγματα που ειχα διαβασει σχετικα με νευρολογια και χωρις να ειμαι ειδικος, παρα μονο οτι το ερευνησα σε σχεση με το αντικειμενο μου (κιθαρα), το θεμα των αριστεροχειρων μουσικων που παιζουν με οργανα για δεξιοχειρες, θα μπορούσα να το αποδωσω στην εξειδικευση των λειτουργιων του αριστερου και δεξιου ημισφαιριου του εγκεφαλου και οχι τοσο στη δεξιοτεχνια του καθε χεριου. (Με εξασκηση εξαλλου, ολα γινονται).

Συγνωμη προκαταβολικα που θα μακρηγορήσω αλλα δεν θα μπορεσω αλλιως να εξηγησω τι εννοω.

Βασικα δεδομενα:
- Το αριστερό χέρι (και γενικοτερα οι μυς στα αριστερα ακρα) "ελεγχεται" απο το δεξι ημισφαιριο του εγκεφάλου, που εχει ειδικευση αναμεσα σε αλλα, στην εκφραση, στο συναισθημα, στην τεχνη και στη δημιουργικοτητα μιας ενεργειας, στην επεξεργασία των οπτικών και ακουστικών ερεθισμάτων, στον χειρισμο της κινησης χωροταξικα, στην αντίληψη σχηματων και χαρακτηριστικων και στην καλλιτεχνική ικανότητα γενικοτερα.
- Το δεξί χέρι (και γενικοτερα οι μυς στα δεξια ακρα)  "ελεγχεται" απο το αριστερό ημισφαίριο, που δρα υπολογιστικα, μαθηματικα, συστηματικα και επαναληπτικα και δίνει δομή και ακριβεια σε μια πραξη.

- Δεξιοχειρες ειναι περιπου το 90% των ανθρωπων.
- Αριστεροχειρες ειναι περιπου το 10%. (βασικες αιτιες αναφεροναι, το γονιδιο LRRTM1 και τα υψηλοτερα επιπεδα τεστοστερονης κατα της περιοδο της κυσης)
Υπαρχει φυσικα και ενα μικρο ποσοστο ανθρωπων που ειναι αμφιχειρες.

- Σε πανω απο το 50% των αριστεροχειρων, δεν υπαρχει λειτουργικα "καθρεπτης"  στα ημισφαρια και στους μυες (δλδ τα ημισφαιρια του εγκεφαλου εχουν τη ιδια διαταξη των ημισφαιρων του εγκεφαλου οπως και στους δεξιοχειρες) και ετσι σχετιζουν λειτουργιες του καθε ημισφαιριου του εγκεφαλου παρομοια με τους δεξιοχειρες, ασχετα αν η ειδικευση του εγκεφαλου αντιστοιχει στην "αδυναμη" πλευρα του σωματος τους.
- Το 5%  των δεξιοχειρων, εχουν αντεστραμενα ημισφαιρια (δλδ το αριστερο ημισφαιριο εχει την εκφραση κλπ και το δεξι την μαθηματικη κλπ)

Βαση των παραπανω,
89% ειναι δεξιοχειρες που θα αποδωσουν τελικα καλυτερα, αν εχουν το δεξι για την πενα και το αριστερο για την ταστιερα.
1% ειναι δεξιοχειρας, που θα αποδωσει τελικα καλυτερα, αν εχει το αριστερο για την πενα και το δεξι για την ταστιερα.
6% ειναι αριστεροχειρες, που θα αποδωσουν τελικα καλυτερα, αν εχουν το δεξι για την πενα και το αριστερο για την ταστιερα.   
4% ειναι αριστεροχειρες, που θα αποδωσουν τελικα καλυτερα, αν εχουν το αριστερο για την πενα και το δεξι για την ταστιερα.

Αυτη μπορει να ειναι εξηγηση που μπορει να δωθει για την ευκολια ή ταση που εχουν καποιοι αριστεροχειρες να παιξουν με δεξια κιθαρα (ενω δεν ισχυει το ιδιο για τους δεξιοχειρες), αν σκεφτουμε τη δουλεια που καλειται το καθε χερι να κανει, αφου για την πλειοψηφεια, αναλαμβανει το δεξί χέρι (αριστερό ημισφαίριο) την εκτέλεση και τη συστηματοποίηση και το αριστερό χέρι (δεξί ημισφαίριο) την καλλιτεχνικη δημιουργικοτητα  και εκφραση οσο και τον χειρισμο της τονικοτητας και χροιας του οργανου.

Ετσι λοιπον, οι μισοι περιπου απο τους αριστεροχειρες κιθαριστες, ειναι  φυσικο να τους ερχεται βολικο να χρησιμοποιουν μια κιθαρα για δεξιοχειρες και μαλλον θα αποδωσουν τελικα, καλυτερα ετσι.
Και υπαρχει και η σπανια περιπτωση που καποιος δεξιοχειρας να αποδιδει καλυτερα σε αριστερο οργανο.
Γιαυτο ας μην ειμαστε απολυτοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/13, 03:10 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #21 στις: 05/08/13, 16:00 »
πολύ ωραία απάντηση....ευχαριστούμε Σπύρο

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #22 στις: 05/08/13, 18:49 »
@Spyros Delta
Πολυ καλη απαντηση.Βαση δηλαδη των ποσοστων που αναλυεις ,στους 100 αριστεροχειρες μαθητες που μπορει να συναντησω (θα επρεπε να εχω διδαξει ή να διδαξω σε 1000 μαθητες) , 5-6 θα εχουν τις λειτουργειες του εγκεφαλου σε "καθρεπτη" και ετσι δεν θα μπορεσουν να μαθουν δεξιοχειρα. Πραγματικα μικρο ποσοστο . Αν στους 100 μαθητες που εχουν περασει απο την αιθουσα μου εχω συναντησει 3 αριστεροχειρες, θα πρεπει να ειμαι πολυ ατυχος και να "καταπιεσα" εναν απο τους τρεις να μαθει δεξιοχειρα (δεν ειδα κατι τετοιο μαλιστα η μια  μαθητρια μου ηταν απο τις καλυτερες που ειχα σε ηλικιες 7-10). Αλλα τωρα που ξερω οτι υπαρχει αυτη η πιθανοτητα ισως να μην ειμαι τοσο απολυτος σε εναν αριστεροχειρα. Αλλα πως καταλαβαινεις κατι τετοιο ως δασκαλος;
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #23 στις: 05/08/13, 21:48 »
Eγω αυτο που απαντησα τοτε,θα απαντησω και τωρα.Ειναι ευκολο να συνιστουμε στους αλλους να πανε κοντρα στην φυση τους.Θεωρω ακυρο το επιχειρημα οτι σε μια παρεα δεν μπορω να παιξω με ενα οργανο.Ναι οκ,δεν μπορω να παιξω με το οργανο σε μια παρεα γιατι ειναι δεξιοχειρο.So what?Εσυ Songless bird μιλας για βολεμα.Ναι ακομα και αν βολευει το να ακολουθεις την φυσικη σου παρορμηση δλδ κακο ειναι..?Και απο την στιγμη που υπαρχουν και αριστεροχειρα οργανα δεν βρισκω το λογο να μην ακολουθει ενας αριστεροχειρας την φυση του.

Στο φλαουτο,στην φλογερα και σε αλλα οργανα που ειναι "φιξ" καταστασεις,αναγκαστικα θα μαθεις ετσι.Οταν ομως εχεις την ΕΠΙΛΟΓΗ γιατι να ζοριζεσαι..?Για να εχεις ποικιλια στα οργανα...??Ειναι αστειο να διαβαζω τετοιου ειδους επιχειρηματα ποσο μαλλον απο ανθρωπους που επισης παιζουν συμφωνα με την φυση τους και δεν αλλαξαν μεριες.Εξω απο το χορο ολοι χορευταραδες ειμαστε μου φαινεται...

υ.γ. : εγω προσωπικα καταπιεστηκα πολυ οταν δοκιμασα με το δεξι να μαθω.Αλλοι το εκαναν.Εγω παλι προτιμω την μοναξια του να κοιταω τους αλλους στην παρεα να παιζουν με το δεξιοχειρο οργανο.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: αριστεροχειρας..
« Απάντηση #24 στις: 06/08/13, 00:29 »
...και ετσι δεν θα μπορεσουν να μαθουν δεξιοχειρα....
... Αλλα πως καταλαβαινεις κατι τετοιο ως δασκαλος;
Δεν ειπα οτι δεν θα μαθουν, αλλα οτι "....θα απεδιδαν τελικα (στο αποτερο μελλον) καλυτερα αν ...".
Δεν χρειαζεται να το καταλαβει ο δασκαλος. Απλα δεν επιμενει.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
75 Απαντήσεις
48993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/09, 10:42
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
11 Απαντήσεις
6512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/06, 09:20
από bassman(4 String Suicide!)
53 Απαντήσεις
25065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/06, 14:42
από Tuomas
8 Απαντήσεις
5388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/09, 12:15
από bassman(4 String Suicide!)
41 Απαντήσεις
11035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/09, 21:25
από Napoleon66
0 Απαντήσεις
2778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 14:44
από DONNIE DARKO